Simple Virtual Tour - en to cs_CZ translation catalogue (1536 entries)

en: function disabled
cs_CZ: funkce vypnuta

en: php zip not enabled
cs_CZ: php zip není povolen

en: Missing package
cs_CZ: Chybějící balíček

en: Execute the command
cs_CZ: Spustit příkaz

en: on your server
cs_CZ: na vašem serveru

en: Missing command
cs_CZ: Chybějící příkaz

en: Missing parameters
cs_CZ: Chybí parametry

en: Zip error
cs_CZ: Chyba zipu

en: Missing file
cs_CZ: Chybějící soubor

en: Input password
cs_CZ: Zadání hesla

en: presented by
cs_CZ: předložený

en: initializing ...
cs_CZ: inicializace ...

en: input locked
cs_CZ: vstup uzamčen

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: E-Mail
cs_CZ: E-mail

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: here
cs_CZ: zde

en: total
cs_CZ: celkem

en: Info
cs_CZ: Informace

en: 3D View
cs_CZ: 3D zobrazení

en: Gallery
cs_CZ: Galerie

en: Presentation
cs_CZ: Prezentace

en: Share
cs_CZ: Sdílet

en: Start Live Session
cs_CZ: Zahájení živé relace

en: Join Meeting
cs_CZ: Připojte se k setkání

en: Web VR
cs_CZ: Webová VR

en: Fullscreen
cs_CZ: Celá obrazovka

en: Floorplan
cs_CZ: Navigátor

en: Map
cs_CZ: Mapa

en: Device Orientation
cs_CZ: Orientace zařízení

en: Icons
cs_CZ: Ikony

en: Auto Rotation
cs_CZ: Automatické otáčení

en: Annotations
cs_CZ: Anotace

en: LOADING VR EXPERIENCE ...
cs_CZ: NAČÍTÁNÍ VR ZÁŽITEK ...

en: Left mouse
cs_CZ: Levá myš

en: Zoom
cs_CZ: Přiblížení

en: Middle mouse or mousewheel
cs_CZ: Střední myš nebo kolečko myši

en: Pan
cs_CZ: Panorama

en: Right mouse or left mouse + ctrl/meta/shiftKey
cs_CZ: Pravá nebo levá myš + ctrl/meta/shiftKey

en: One-finger move
cs_CZ: Pohyb jedním prstem

en: Two-finger spread or squish
cs_CZ: Roztáhněte nebo rozmáčkněte dvěma prsty

en: Two-finger move
cs_CZ: Pohyb dvěma prsty

en: All
cs_CZ: Vše

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Meeting
cs_CZ: Setkání

en: OPEN SCREENCAST APP
cs_CZ: OTEVŘÍT APLIKACI OBRAZOVKY

en: LOADING
cs_CZ: NAČÍTÁNÍ

en: INITIALIZING
cs_CZ: INICIALIZACE

en: Live Session
cs_CZ: Živé vysílání

en: Are you sure you want to end this live session? The link generated will be invalidated.
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete ukončit toto živé vysílání? Vygenerovaný odkaz bude zneplatněn.

en: Are you sure you want to end this live session?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete ukončit toto živé vysílání?

en: End Call
cs_CZ: Ukončení hovoru

en: awaiting connection ...
cs_CZ: čeká na připojení...

en: connecting ...
cs_CZ: připojení ...

en: connected
cs_CZ: připojen

en: connection closed
cs_CZ: spojení uzavřeno

en: invalid session
cs_CZ: neplatná relace

en: Send this link to the person you want to invite
cs_CZ: Pošlete tento odkaz osobě, kterou chcete pozvat

en: Do you want to join the live session with video or audio only?
cs_CZ: Chcete se připojit k živému vysílání s videem nebo pouze se zvukem?

en: Video + Audio
cs_CZ: Video + zvuk

en: Only Audio
cs_CZ: Pouze zvuk

en: by
cs_CZ: od

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Exit Meeting
cs_CZ: Výstupní schůzka

en: Skip
cs_CZ: Přeskočit

en: Play Video
cs_CZ: Přehrát video

en: Wait until the video ends ...
cs_CZ: Počkejte, až video skončí...

en: ENABLE AUDIO?
cs_CZ: POVOLIT AUDIO?

en: ENABLE DEVICE ORIENTATION?
cs_CZ: POVOLIT ORIENTACI ZAŘÍZENÍ?

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: No
cs_CZ: Ne

en: Password Meeting
cs_CZ: Setkání s heslem

en: Password Live Session
cs_CZ: Heslo Live Session

en: check
cs_CZ: zkontrolujte

en: BUY
cs_CZ: KOUPIT

en: ADD TO CART
cs_CZ: PŘIDAT DO KOŠÍKU

en: MEDIA LIBRARY
cs_CZ: KNIHOVNA MÉDIÍ

en: Permission denied
cs_CZ: Přístup zamítnut

en: It looks like that you do not have permission to access this page
cs_CZ: Vypadá to, že nemáte oprávnění k přístupu na tuto stránku

en: Back to Dashboard
cs_CZ: Zpět na nástěnku

en: You cannot use Media Library on an external virtual tour!
cs_CZ: Knihovnu médií nelze použít na externí virtuální prohlídce!

en: Tour Library
cs_CZ: Prohlídka knihovny

en: Public Library
cs_CZ: Veřejná knihovna

en: The contents of this library will be shared for all the virtual tours.
cs_CZ: Obsah této knihovny bude sdílen pro všechny virtuální prohlídky.

en: Files List
cs_CZ: Seznam souborů

en: Loading files ...
cs_CZ: Načítání souborů ...

en: Drop files or click here to upload
cs_CZ: Upusťte soubory nebo klikněte sem pro nahrání

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
cs_CZ: Váš prohlížeč nepodporuje drag and drop přesun souborů.

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
cs_CZ: Použijte záložní formulář níže a nahrajte své soubory jako ve starých dnech.

en: File is too big (%sMiB). Max filesize: %sMiB.
cs_CZ: Soubor je příliš velký (%sMiB). Maximální velikost souboru: %sMiB.

en: You can't upload files of this type.
cs_CZ: Nemůžete nahrávat soubory tohoto typu.

en: Server responded with %s code.
cs_CZ: Server odpověděl kódem %s.

en: Cancel upload
cs_CZ: Zrušit nahrávání

en: Are you sure you want to cancel this upload?
cs_CZ: Opravdu chcete toto nahrávání zrušit?

en: Remove file
cs_CZ: Odstranit soubor

en: You can not upload any more files.
cs_CZ: Nelze nahrát další soubory.

en: Registration closed
cs_CZ: Registrace uzavřena

en: Arabic
cs_CZ: Arabština

en: Chinese Simplified
cs_CZ: Zjednodušená čínština

en: Chinese Traditional (Hong Kong)
cs_CZ: Tradiční čínština (Hongkong)

en: Chinese Traditional (Taiwan)
cs_CZ: Tradiční čínština (Tchaj-wan)

en: Czech
cs_CZ: Čeština

en: Dutch
cs_CZ: Holandština

en: English
cs_CZ: Angličtina

en: Filipino
cs_CZ: Filipínština

en: French
cs_CZ: Francouzština

en: German
cs_CZ: Němčina

en: Hindi
cs_CZ: Hindština

en: Hungarian
cs_CZ: Madarština

en: Korean
cs_CZ: Korejština

en: Italian
cs_CZ: Italština

en: Japanese
cs_CZ: Japonština

en: Persian
cs_CZ: Perština

en: Polish
cs_CZ: Polština

en: Portuguese Brazilian
cs_CZ: Portugalský brazilský

en: Portuguese European
cs_CZ: Portugalský Evropan

en: Spanish
cs_CZ: Španělština

en: Romanian
cs_CZ: Rumunština

en: Russian
cs_CZ: Ruština

en: Swedish
cs_CZ: Švédština

en: Tajik
cs_CZ: tádžičtina

en: Thai
cs_CZ: Thajština

en: Turkish
cs_CZ: Turečtina

en: Vietnamese
cs_CZ: Vietnamština

en: Create an Account!
cs_CZ: Vytvořte si účet!

en: User name
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Email Address
cs_CZ: E-mailová adresa

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Repeat Password
cs_CZ: Zopakujte heslo

en: Register Account
cs_CZ: Zaregistrovat účet

en: Register with Google
cs_CZ: Registrace u společnosti Google

en: Register with Facebook
cs_CZ: Zaregistrujte se na Facebooku

en: Register with Twitter
cs_CZ: Zaregistrujte se na Twitteru

en: Already have an account? Login!
cs_CZ: Už máte účet? Přihlaste se!

en: Validate Account
cs_CZ: Ověřit účet

en: Your account has been made, please verify it by clicking the activation link that has been send to your email.
cs_CZ: Váš účet byl vytvořen, ověřte jej prosím kliknutím na aktivační odkaz, který vám byl zaslán na e-mail.

en: Error, retry later.
cs_CZ: Chyba, opakujte pokus později.

en: ADVERTISEMENTS
cs_CZ: INZERÁTY

en: Create
cs_CZ: Vytvořit

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Auto Assign
cs_CZ: Automatické přiřazení

en: N. Virtual Tours
cs_CZ: N. Virtuální prohlídky

en: No data available in table
cs_CZ: V tabulce nejsou dostupná data

en: Showing %s to %s of %s entries
cs_CZ: Zobrazení %s až %s z %s položek

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
cs_CZ: Zobrazuje se 0 - 0 z 0 záznamů

en: (filtered from %s total entries)
cs_CZ: (filtrováno z %s celkových záznamů)

en: Show %s entries
cs_CZ: Zobrazit položky %s

en: Loading
cs_CZ: Načítání

en: Processing
cs_CZ: Zpracovává se

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: No matching records found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné odpovídající záznamy

en: First
cs_CZ: První

en: Last
cs_CZ: Poslední

en: Next
cs_CZ: Další

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: activate to sort column ascending
cs_CZ: aktivovat řazení sloupce vzestupně

en: activate to sort column descending
cs_CZ: aktivovat seřazení sloupce sestupně

en: Click here to change your plan
cs_CZ: Klikněte zde a změňte svůj plán

en: EDIT VIRTUAL TOUR
cs_CZ: UPRAVIT VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKU

en: SETTINGS
cs_CZ: NASTAVENÍ

en: CONTENTS
cs_CZ: OBSAH

en: HFOV / INTERACTION
cs_CZ: HFOV / INTERAKCE

en: SHOP
cs_CZ: PRODEJNA

en: NOTE
cs_CZ: POZNÁMKA

en: General
cs_CZ: Hlavní

en: Author
cs_CZ: Autor

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: owner of the virtual tour
cs_CZ: majitel virtuální prohlídky

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Default Language
cs_CZ: Výchozí jazyk

en: Description
cs_CZ: Popis

en: description used as preview for share
cs_CZ: popis použitý jako náhled pro sdílení

en: Category
cs_CZ: Kategorie

en: None
cs_CZ: Žádný

en: AutoRotate speed
cs_CZ: Rychlost funkce AutoRotate

en: 0 to disable autorotate, -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
cs_CZ: 0 pro vypnutí automatického otáčení, -1 až -10 rychlostí ve směru hodinových ručiček, 1 až 10 rychlostí proti směru hodinových ručiček

en: AutoRotate inactivity
cs_CZ: Nečinnost funkce AutoRotate

en: time in milliseconds to wait before starting the autorotation
cs_CZ: doba v milisekundách, po kterou se má čekat před spuštěním autorotace

en: External Link
cs_CZ: Externí odkaz

en: link that will be displayed when the virtual tour opens (must be compatible for embedding)
cs_CZ: odkaz, který se zobrazí při otevření virtuální prohlídky (musí být kompatibilní pro vložení)

en: Google Analytics Tracking ID (UA-XXXXXXXXX-X). Note: Use the Friendly URL in Google Analytics's property url setting.
cs_CZ: ID sledování Google Analytics (UA-XXXXXXXXX-X). Poznámka: Použijte přátelskou adresu URL v nastavení url vlastnosti služby Google Analytics.

en: Facebook page ID
cs_CZ: ID stránky na Facebooku

en: Id of Facebook page for Facebook Messenger Note: in order to works you need to add the url to facebook page - settings - messenger platform - whitelist domain
cs_CZ: Id stránky na Facebooku pro Facebook Messenger Poznámka: abyste mohli pracovat, musíte přidat url adresu na stránku na Facebooku - nastavení - platforma Messenger - doména na bílé listině

en: Whatsapp Number
cs_CZ: Číslo Whatsapp

en: Phone number for whatsapp chat
cs_CZ: Telefonní číslo pro WhatsApp chat

en: Autoplay Audio
cs_CZ: Automatické přehrávání zvuku

en: if the popup is not displayed until the user interacts with the borwser, the audio may not be heard
cs_CZ: pokud se vyskakovací okno zobrazí až po interakci uživatele s borwserem, nemusí být slyšet zvuk

en: Disabled
cs_CZ: Vypnuto

en: Enabled
cs_CZ: Povoleno

en: Enabled, without pop-up
cs_CZ: Povoleno, bez vyskakovacího okna

en: Visitors
cs_CZ: Návštěvníci

en: senables viewing of online visitors directly on the tour
cs_CZ: umožňuje prohlížení online návštěvníků přímo na prohlídce

en: Visitors update
cs_CZ: Návštěvníci aktualizují

en: visitor update time in milliseconds (0 = real time). Low values can increase server utilization.
cs_CZ: čas aktualizace návštěvníka v milisekundách (0 = reálný čas). Nízké hodnoty mohou zvýšit využití serveru.

en: Transition
cs_CZ: Přechod

en: Transition Effect
cs_CZ: Přechodový efekt

en: transition animation effect
cs_CZ: efekt přechodové animace

en: Transition Duration
cs_CZ: Doba přechodu

en: transition duration in milliseconds
cs_CZ: doba trvání přechodu v milisekundách

en: Transition Zoom Time
cs_CZ: Doba zvětšení přechodu

en: transition time before entering the next room in milliseconds
cs_CZ: doba přechodu před vstupem do další místnosti v milisekundách

en: Transition Zoom Level
cs_CZ: Úroveň přiblížení přechodu

en: transition zoom level before entering the next room
cs_CZ: přechod úrovně přiblížení před vstupem do další místnosti

en: Transition Loading icon
cs_CZ: Přechod Ikona načítání

en: shows the loading icon before loading rooms
cs_CZ: zobrazí ikonu načítání před načtením místností

en: Same Azimuth
cs_CZ: Stejný azimut

en: maintain the same direction with regard to north while navigate between rooms (you must set the north position in all rooms)
cs_CZ: při navigaci mezi místnostmi udržovat stejný směr vůči severu (ve všech místnostech je nutné nastavit polohu severu)

en: Click Anywhere
cs_CZ: Klikněte kamkoli

en: allows you to click near the marker to go to the corresponding room
cs_CZ: umožňuje kliknutím na značku přejít do příslušné místnosti

en: Hide Markers
cs_CZ: Skrýt značky

en: hide all the markers (only when click anywhere is enabled)
cs_CZ: skrýt všechny značky (pouze když je povoleno kliknutí kamkoli)

en: Hover Markers
cs_CZ: Značky po najetí

en: shows hidden markers when approaching them with the mouse
cs_CZ: zobrazí skryté značky, když se k nim přiblížíte myší

en: Default Markers LookAt
cs_CZ: Výchozí pohled značek

en: default 'lookat' setting when adding a new marker
cs_CZ: výchozí nastavení „vzhledu“ při přidávání nové značky

en: Horizontal only
cs_CZ: Pouze horizontální

en: Horizontal and Vertical
cs_CZ: Horizontální a vertikální

en: Security
cs_CZ: Zabezpečení

en: leave blank to disable password
cs_CZ: ponechejte prázdné, chcete-li zakázat heslo

en: Controls
cs_CZ: Ovládání

en: Keyboard Mode
cs_CZ: Režim klávesnice

en: Enabled, mode 1
cs_CZ: Povoleno, režim 1

en: Enabled, mode 2
cs_CZ: Povoleno, režim 2

en: Keyboard controls are disabled.
cs_CZ: Ovládání pomocí klávesnice je zakázáno.

en: to look around
cs_CZ: rozhlédnout se kolem sebe

en: to click
cs_CZ: kliknout na

en: to go previous room
cs_CZ: přejít do předchozí místnosti

en: to go next room
cs_CZ: přejít do další místnosti

en: to zoom in/out
cs_CZ: přiblížení nebo oddálení

en: Right Click Content
cs_CZ: Klepněte pravým tlačítkem na Obsah

en: content displayed when the right button is pressed. leave empty for disable
cs_CZ: obsah se zobrazí po stisknutí pravého tlačítka. pro deaktivaci ponechejte prázdné

en: Performance
cs_CZ: Výkon

en: Viewer quality
cs_CZ: Kvalita prohlížeče

en: lower values means faster view (poor quality), higher value means slow view (high quality).
cs_CZ: nižší hodnota znamená rychlejší zobrazení (nízká kvalita), vyšší hodnota znamená pomalé zobrazení (vysoká kvalita).

en: Compress images quality
cs_CZ: Komprese kvality obrázků

en: 10 to 100: lower values means faster loading (poor quality), higher value means slow loading (high quality). 100 to disable compression.
cs_CZ: 10 až 100: nižší hodnota znamená rychlejší načítání (nízká kvalita), vyšší hodnota znamená pomalé načítání (vysoká kvalita). 100 pro vypnutí komprese.

en: Max width panorama
cs_CZ: Maximální šířka panoramatu

en: maximum width in pixels of panoramic images. if they exceed this width the images will be resized. 0 to disable resize.
cs_CZ: maximální šířka panoramatických snímků v pixelech. pokud překročí tuto šířku, bude velikost snímků změněna. 0 pro zakázání změny velikosti.

en: Preload panoramas
cs_CZ: Předem načtená panoramata

en: preload all panorama images for faster loading between rooms
cs_CZ: přednačítání všech panoramatických snímků pro rychlejší načítání mezi místnostmi

en: Enable multi resolution
cs_CZ: Povolení více rozlišení

en: splits the panorama image into multiple sectors and loads them in parallel to reduce loading times
cs_CZ: rozdělí panoramatický obraz na více sektorů a načítá je paralelně, aby se zkrátila doba načítání

en: Regenerate panoramas
cs_CZ: Regenerace panoramat

en: force regenerate all panoramas images
cs_CZ: vynutit regeneraci všech panoramatických snímků

en: Regenerate All Panoramas
cs_CZ: Regenerovat všechna panoramata

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Auto start
cs_CZ: Automatické spuštění

en: start the virtual tour automatically on loading
cs_CZ: automatické spuštění virtuální prohlídky při načtení

en: start the fly-in animation at the first entrance to the virtual tour
cs_CZ: spustit animaci fly-in při prvním vstupu do virtuální prohlídky

en: Loading Info
cs_CZ: Načítání informací

en: display logo, name and progress bar during initial loading
cs_CZ: zobrazení loga, názvu a ukazatele průběhu při počátečním načítání

en: Video display time (seconds)
cs_CZ: Doba zobrazení videa (sekundy)

en: set to 0 to wait for the end of the video, otherwise set the seconds for which the video should be displayed
cs_CZ: nastavte na 0, pokud chcete čekat na konec videa, jinak nastavte sekundy, po které se má video zobrazovat

en: Background Image
cs_CZ: Obrázek na pozadí

en: image displayed as background during initial loading and used as preview image for share
cs_CZ: obrázek zobrazený na pozadí při počátečním načítání a použitý jako náhledový obrázek pro sdílení

en: Exist Background
cs_CZ: Existovat Pozadí

en: Upload new Background
cs_CZ: Nahrát nové pozadí

en: REMOVE IMAGE
cs_CZ: ODSTRANIT OBRÁZEK

en: Choose file
cs_CZ: Zvolte soubor

en: Upload Background Image
cs_CZ: Nahrát obrázek pozadí

en: Background Video
cs_CZ: Video na pozadí

en: video displayed as background during initial loading
cs_CZ: video zobrazené na pozadí při počátečním načítání

en: REMOVE VIDEO
cs_CZ: ODSTRANIT VIDEO

en: Upload Background Video
cs_CZ: Nahrání videa na pozadí

en: logo displayed on top right
cs_CZ: logo zobrazené vpravo nahoře

en: Not visible in the tour, enable it in the Editor UI
cs_CZ: Není vidět v prohlídce, povolte ji v uživatelském rozhraní editoru

en: Exist Logo
cs_CZ: Logo Exist

en: Upload new Logo
cs_CZ: Nahrát nové logo

en: Hyperlink
cs_CZ: Hypertextový odkaz

en: REMOVE LOGO
cs_CZ: ODSTRANIT LOGO

en: Upload Logo Image
cs_CZ: Nahrát obrázek loga

en: Nadir Logo
cs_CZ: Logo Nadir

en: logo used to hide tripod on panorama image
cs_CZ: logo sloužící ke skrytí stativu na panoramatickém snímku

en: Exist Nadir Logo
cs_CZ: Existovat logo Nadir

en: Upload new Nadir Logo
cs_CZ: Nahrát nové logo Nadir

en: Small
cs_CZ: Malý

en: Medium
cs_CZ: Střední

en: Large
cs_CZ: Velký

en: Song
cs_CZ: Píseň

en: background song during navigation of virtual tour
cs_CZ: píseň na pozadí během navigace virtuální prohlídky

en: Upload new Song
cs_CZ: Nahrát novou píseň

en: REMOVE SONG
cs_CZ: ODSTRANIT PÍSEŇ

en: Upload Song (MP3)
cs_CZ: Nahrát píseň (MP3)

en: Intro (Desktop)
cs_CZ: Úvod (stolní počítač)

en: image displayed on desktop at first load
cs_CZ: obrázek zobrazený na ploše při prvním načtení

en: Exist Image
cs_CZ: Existovat obraz

en: Upload new Image
cs_CZ: Nahrát nový obrázek

en: Upload Image
cs_CZ: Nahrát obrázek

en: Intro (Mobile)
cs_CZ: Úvod (mobilní telefon)

en: image displayed on mobile at first load
cs_CZ: obrázek zobrazený na mobilním telefonu při prvním načtení

en: Custom HTML
cs_CZ: Vlatní HTML

en: html code that will be displayed within the tour
cs_CZ: html kód, který se zobrazí v rámci prohlídky

en: Media Library
cs_CZ: Knihovna médií

en: Field of View
cs_CZ: Zorné pole

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: sets the panorama’s starting horizontal field of view in degrees.
cs_CZ: nastaví počáteční horizontální zorné pole panoramatu ve stupních.

en: sets the minimum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
cs_CZ: nastavuje minimální sklon hrany prohlížeče ve stupních.

en: sets the maximum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
cs_CZ: nastavuje maximální sklon hrany prohlížeče ve stupních.

en: HFOV Mobile Ratio
cs_CZ: HFOV Mobilní poměr

en: a lower ratio indicates a wider view on the mobile, while a higher value indicates a narrower view
cs_CZ: nižší poměr znamená širší pohled na mobilní telefon, zatímco vyšší hodnota znamená užší pohled

en: Interaction
cs_CZ: Interakce

en: Pan Speed
cs_CZ: Rychlost otáčení

en: adjusts panning speed from touch inputs: a lower value indicates a slower pan speed, while a higher value indicates a faster pan speed
cs_CZ: upravuje rychlost posouvání z dotykových vstupů: nižší hodnota znamená pomalejší rychlost posouvání, vyšší hodnota znamená vyšší rychlost posouvání

en: Friction
cs_CZ: Tření

en: controls the friction that slows down the viewer motion after it is dragged and released. higher values mean the motion stops faster.
cs_CZ: řídí tření, které zpomaluje pohyb prohlížeče po jeho přetažení a uvolnění. vyšší hodnoty znamenají rychlejší zastavení pohybu.

en: Friction Mobile
cs_CZ: Tření Mobile

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Current HFOV
cs_CZ: Aktuální HFOV

en: use the mouse wheel or the controls to zoom
cs_CZ: pomocí kolečka myši nebo ovládacích prvků zvětšujte

en: Mobile
cs_CZ: Mobil

en: Note (only visible to administrators)
cs_CZ: Poznámka (viditelná pouze pro správce)

en: Public Key
cs_CZ: Veřejný klíč

en: Currency
cs_CZ: Měna

en: Create an account on
cs_CZ: Vytvořte si účet na

en: Pay attention that you can make 2 configurations, one for <b>test</b> and one for <b>live</b>, by changing the selector on the %s dashboard at the top
cs_CZ: Všimněte si, že můžete provést 2 konfigurace, jednu pro <b>test</b> a jednu pro <b>živé vysílání</b> , změnou voliče na hlavním panelu %s v horní části

en: Fill your business information
cs_CZ: Vyplňte informace o své firmě

en: Configure your domain
cs_CZ: Nakonfigurujte svou doménu

en: Add your domain <b>%s</b> in the <b>Domain</b> field of the section <b>DEFAULT WEBSITE DOMAIN</b>
cs_CZ: Přidejte svou doménu <b>%s</b> do <b>pole Doména</b> v sekci <b>VÝCHOZÍ DOMÉNA WEBOVÉ STRÁNKY</b>

en: Configure Regional Settings
cs_CZ: Nakonfigurujte místní nastavení

en: Add all the currencies in the section <b>SUPPORTED CURRENCIES</b>
cs_CZ: Přidejte všechny měny v sekci <b>PODPOROVANÉ MĚNY</b>

en: Enable the countries they can buy on your site in the section <b>ENABLED COUNTRIES</b>
cs_CZ: <b>V sekci POVOLENÉ ZEMĚ</b> povolte země, které mohou nakupovat na vašem webu

en: Configure Taxes
cs_CZ: Konfigurace daní

en: Click on <b>Create New Tax</b> a make sure to check <b>Included in price</b>
cs_CZ: Klikněte na <b>Vytvořit novou daň</b> a ujistěte se, že zaškrtnete políčko <b>Zahrnuto v ceně</b>

en: Configure Checkout & Cart
cs_CZ: Konfigurace pokladny a košíku

en: You can decide whether to register your customers or not by changing the option <b>Allow Guests Only</b>
cs_CZ: <b>Změnou možnosti Povolit pouze hosty se</b> můžete rozhodnout, zda své zákazníky registrujete či nikoli

en: Connect a payment gateway
cs_CZ: Připojte platební bránu

en: Get Api Key
cs_CZ: Získejte klíč Api

en: Retrieve your <b>public test or live API key</b> and enter it above
cs_CZ: Získejte svůj <b>veřejný testovací nebo živý klíč API</b> a zadejte jej výše

en: Multi resolution regenerate
cs_CZ: Regenerace s více rozlišeními

en: Success. Multi resolution panoramas will be regenerated in background.
cs_CZ: Úspěch. Panoramata s více rozlišeními se budou regenerovat na pozadí.

en: An error has occured.
cs_CZ: Došlo k chybě.

en: Regeneration in progress, please wait ... Do not close this window!
cs_CZ: Probíhá regenerace, vyčkejte prosím... Nezavírejte toto okno!

en: Add Category
cs_CZ: Přidat kategorii

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Send Verification Code
cs_CZ: Odeslat ověřovací kód

en: Verification code
cs_CZ: Verifikační kód

en: New password
cs_CZ: Nové heslo

en: Repeat password
cs_CZ: Opakovat heslo

en: Change password
cs_CZ: Změnit heslo

en: Back to Login
cs_CZ: Zpět na přihlášení

en: Welcome Back!
cs_CZ: Vítejte zpět!

en: Enter Username or E-mail
cs_CZ: Zadejte uživatelské jméno nebo e-mail

en: Login
cs_CZ: Přihlášení

en: Login with Google
cs_CZ: Přihlášení přes Google

en: Login with Facebook
cs_CZ: Přihlásit přes Facebook

en: Login with Twitter
cs_CZ: Přihlášení pomocí služby Twitter

en: Forgot Password?
cs_CZ: Zapomenuté heslo?

en: Create an Account
cs_CZ: Vytvořit účet

en: Create Account
cs_CZ: Vytvořit účet

en: An account linked to the email %s was not found, do you want to register a new one?
cs_CZ: Účet spojený s e-mailem %s nebyl nalezen, chcete zaregistrovat nový?

en: Yes, Register
cs_CZ: Ano, Zaregistrujte se

en: Action required
cs_CZ: Požadovaná opatření

en: Associate a valid e-mail address to this account.
cs_CZ: Přiřaďte k tomuto účtu platnou e-mailovou adresu.

en: Continue
cs_CZ: Pokračovat

en: Check your inbox for the verification code.
cs_CZ: Zkontrolujte si doručenou poštu, zda jste neobdrželi ověřovací kód.

en: Password successfully changed!
cs_CZ: Heslo bylo úspěšně změněno!

en: You cannot create Icons Library on an external virtual tour!
cs_CZ: Knihovnu ikon nelze vytvořit na externí virtuální prohlídce!

en: Your "%s" plan not allow to create Icons Library!
cs_CZ: Váš plán "%s" neumožňuje vytvořit knihovnu ikon!

en: Icons List
cs_CZ: Seznam ikon

en: Loading icons ...
cs_CZ: Načítání ikon ...

en: POIs
cs_CZ: Body zájmu

en: You cannot create POIs on an external virtual tour!
cs_CZ: V externí virtuální prohlídce nelze vytvářet body zájmu!

en: You have reached the maximum number of POIs allowed from your plan!
cs_CZ: Dosáhli jste maximálního povoleného počtu bodů zájmu z vašeho plánu!

en: Select a room first!
cs_CZ: Nejprve si vyberte pokoj!

en: No rooms created for this Virtual Tour. Go to %s and create a new one!
cs_CZ: Pro tuto virtuální prohlídku nebyly vytvořeny žádné pokoje. Přejděte na %s a vytvořte nový!

en: Rooms
cs_CZ: Pokoje

en: EDIT
cs_CZ: UPRAVIT

en: DELETE
cs_CZ: SMAZAT

en: Background Color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Apply
cs_CZ: Použít

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Style
cs_CZ: Styl

en: Schedule
cs_CZ: Plán

en: style of the POI displayed within the panorama
cs_CZ: styl POI zobrazeného v panoramatu

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: Selection Area
cs_CZ: Oblast výběru

en: Embedded Image
cs_CZ: Vložený obrázek

en: Embedded Text
cs_CZ: Vložený text

en: Embedded HTML
cs_CZ: Vložený HTML

en: Embedded Slideshow
cs_CZ: Vložená prezentace

en: Embedded Video
cs_CZ: Vložené video

en: Embedded Video (with transparency)
cs_CZ: Vložené video (s průhledností)

en: Embedded Video (with background removal)
cs_CZ: Vložené video (s odstraněním pozadí)

en: Embedded Link
cs_CZ: Vložený odkaz

en: Embedded Object 3D
cs_CZ: Vložený objekt 3D

en: Change
cs_CZ: Změnit

en: content displayed when clicked on the POI
cs_CZ: obsah zobrazený po kliknutí na POI

en: Image (single)
cs_CZ: Obrázek (singl)

en: Image (gallery)
cs_CZ: Obrázek (galerie)

en: Link (embed)
cs_CZ: Odkaz (embed)

en: Link (external)
cs_CZ: Odkaz (externí)

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Form
cs_CZ: Formulář

en: Google Maps
cs_CZ: Google Mapy

en: Object 360 (images)
cs_CZ: Objekt 360 (obrázky)

en: Object 3D
cs_CZ: Objekt 3D

en: Product
cs_CZ: Produkt

en: Switch Panorama
cs_CZ: Přepnout Panorama

en: Title
cs_CZ: Nadpis

en: Button
cs_CZ: Tlačítko

en: Reply
cs_CZ: Odpovědět

en: Send Notification
cs_CZ: Odeslat oznámení

en: Enable
cs_CZ: Povolit

en: Required
cs_CZ: Vyžadováno

en: Number
cs_CZ: Číslo

en: Select
cs_CZ: Vybrat

en: Checkbox
cs_CZ: Zaškrtávací políčko

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Label
cs_CZ: Štítek

en: Displays the original panorama
cs_CZ: Zobrazí původní panorama

en: Content - Image Link
cs_CZ: Obsah - odkaz na obrázek

en: Target
cs_CZ: Cíl

en: Blank
cs_CZ: Prázdné

en: Self
cs_CZ: Vlastní

en: Parent
cs_CZ: Nadřazený

en: Top
cs_CZ: Nahoře

en: Background Song Volume
cs_CZ: Hlasitost písně na pozadí

en: Google Maps Embed Code
cs_CZ: Vkládací kód Map Google

en: Google Street View Embed Code
cs_CZ: Vkládací kód služby Google Street View

en: Content - Text
cs_CZ: Obsah - Text

en: Content - Mixed
cs_CZ: Obsah – smíšený

en: Content - Html
cs_CZ: Obsah - Html

en: Content - Product
cs_CZ: Obsah – Produkt

en: Choose a Product
cs_CZ: Vyberte produkt

en: IMAGES GALLERY
cs_CZ: GALERIE OBRÁZKŮ

en: IMAGES OBJECT 360
cs_CZ: OBRÁZKY OBJEKT 360

en: Panorama Image
cs_CZ: Panoramatický snímek

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Upload Json
cs_CZ: Nahrát Json

en: File
cs_CZ: Soubor

en: Upload File
cs_CZ: Nahrát soubor

en: Files
cs_CZ: Soubory

en: Placement
cs_CZ: Umístění

en: Floor
cs_CZ: Patro

en: Wall
cs_CZ: Zeď

en: Upload Video
cs_CZ: Nahrajte video

en: Upload Audio
cs_CZ: Nahrajte zvuk

en: Music Library
cs_CZ: Hudební knihovna

en: Auto Open
cs_CZ: Automatické otevírání

en: Auto Close
cs_CZ: Automatické zavírání

en: View Mode
cs_CZ: Režim zobrazení

en: Box (click)
cs_CZ: Box (klikněte)

en: Box (Hover)
cs_CZ: Box (umístění kurzoru myši)

en: Box Position
cs_CZ: Poloha boxu

en: Left
cs_CZ: Vlevo

en: Right
cs_CZ: Vpravo

en: Bottom
cs_CZ: Dole

en: Autoplay
cs_CZ: Automatické přehrání

en: Muted
cs_CZ: Tlumené

en: Background Removal
cs_CZ: Odstranění pozadí

en: 3d model can be rotated
cs_CZ: 3D model lze otáčet

en: Icon + Label
cs_CZ: Ikona + štítek

en: Label + Icon
cs_CZ: Štítek + ikona

en: Only Icon
cs_CZ: Pouze ikona

en: Only Label
cs_CZ: Pouze štítek

en: Custom Icons Library
cs_CZ: Knihovna vlastních ikon

en: Select Icon
cs_CZ: Vybrat ikonu

en: Library Icon
cs_CZ: Ikona knihovny

en: Select Library Icon
cs_CZ: Vyberte ikonu knihovny

en: Animation
cs_CZ: Animace

en: Bounce
cs_CZ: Odskočení

en: Shake X
cs_CZ: Zatřeste X

en: Shake Y
cs_CZ: Zatřeste Y

en: Swing
cs_CZ: Houpačka

en: Wobble
cs_CZ: Viklat

en: Heartbeat
cs_CZ: Tep

en: Flip
cs_CZ: Otočení

en: Autoplay (seconds)
cs_CZ: Automatické přehrávání (sekundy)

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Background
cs_CZ: Pozadí

en: Border
cs_CZ: Rámeček

en: CSS Class
cs_CZ: CSS třída

en: Round
cs_CZ: Kulaté

en: Square
cs_CZ: Čtverec

en: Round (outline)
cs_CZ: Kolo (obrys)

en: Square (outline)
cs_CZ: Čtverec (obrys)

en: Tooltip Type
cs_CZ: Typ nápovědy nástroje

en: Custom Text
cs_CZ: Vlastní text

en: Tooltip Text
cs_CZ: Nápovědný text popisku (Tooltip)

en: Enable Schedule
cs_CZ: Povolit plán

en: Date - From
cs_CZ: Datum - Od

en: Date - To
cs_CZ: Datum - Do

en: Monday
cs_CZ: Pondělí

en: Tuesday
cs_CZ: Úterý

en: Wednesday
cs_CZ: Středa

en: Thursday
cs_CZ: Čtvrtek

en: Friday
cs_CZ: Pátek

en: Saturday
cs_CZ: Sobota

en: Sunday
cs_CZ: Neděle

en: Hour - From
cs_CZ: Hodina - Od

en: Hour - To
cs_CZ: Hodina - Do

en: APPLY STYLE TO ALL
cs_CZ: APLIKOVAT STYL NA VŠECHNY

en: drag the poi to change its position
cs_CZ: přetažením poi změňte jeho polohu

en: drag the pointers to move and resize the content
cs_CZ: přetažením ukazatelů přesuňte a změňte velikost obsahu

en: Perspective
cs_CZ: Perspektiva

en: Size
cs_CZ: Velikost

en: Z Order
cs_CZ: Pořadí Z

en: 3d Transform
cs_CZ: 3d transformace

en: ADD POI
cs_CZ: PŘIDAT POI

en: EDIT MARKERS
cs_CZ: OZNAČOVAČE ÚPRAV

en: Add POI
cs_CZ: Přidání bodu zájmu

en: Images (gallery)
cs_CZ: Obrázky (galerie)

en: Delete POI
cs_CZ: Odstranění POI

en: Are you sure you want to delete the poi?
cs_CZ: Jste si jistí, že chcete odstranit poi?

en: Yes, Delete
cs_CZ: Ano, Odstranit

en: Duplicate POI
cs_CZ: Duplicitní POI

en: Are you sure you want to duplicate the poi?
cs_CZ: Jste si jistí, že chcete poi duplikovat?

en: Room Target
cs_CZ: Cílová místnost

en: Yes, Duplicate
cs_CZ: Ano, Duplikát

en: Library Icons
cs_CZ: Ikony knihovny

en: POIs Settings
cs_CZ: Nastavení bodů zájmu

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing POIs by overwriting them?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete tato nastavení použít na všechny stávající body zájmu tím, že je přepíšete?

en: Yes, Apply
cs_CZ: Ano, Použít

en: Search Icon
cs_CZ: Ikona vyhledávání

en: Show All
cs_CZ: Zobrazit vše

en: No results found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné výsledky.

en: ROOMS
cs_CZ: POKOJE

en: You cannot create Rooms on an external virtual tour!
cs_CZ: V externí virtuální prohlídce nelze vytvářet Pokoje!

en: Bulk room's create
cs_CZ: Vytvoření hromadné místnosti

en: Uploading multiple 360-degree panorama JPG/PNG images will automatically create all the rooms.
cs_CZ: Nahráním více 360stupňových panoramatických snímků JPG/PNG se automaticky vytvoří všechny místnosti.

en: Max allowed upload file size:
cs_CZ: Maximální povolená velikost nahrávaného souboru

en: You have %s remaining uploads!
cs_CZ: Zbývá vám %s nahrát!

en: Creating Rooms
cs_CZ: Vytváření místností

en: Do not close this window!
cs_CZ: Toto okno nezavírejte!

en: Your "%s" plan has expired! You will not be able to add new content, but only edit existing ones.
cs_CZ: Platnost vašeho plánu „%s“ vypršela! Nebudete moci přidávat nový obsah, ale pouze upravovat stávající.

en: You cannot manage Leads on an external virtual tour!
cs_CZ: Na externí virtuální prohlídce nelze spravovat odkazy!

en: Your "%s" plan not allow to manage Leads!
cs_CZ: Váš plán "%s" neumožňuje spravovat Leads!

en: Reset Leads
cs_CZ: Obnovení vedení

en: Are you sure you want to reset all leads for this virtual tour?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete resetovat všechny stopy pro tuto virtuální prohlídku?

en: Yes, Reset
cs_CZ: Ano, Resetovat

en: PRESENTATION
cs_CZ: PREZENTACE

en: You cannot create Presentations on an external virtual tour!
cs_CZ: Prezentace nelze vytvářet na externí virtuální prohlídce!

en: Your "%s" plan not allow to create Presentations!
cs_CZ: Váš plán "%s" neumožňuje vytvářet prezentace!

en: Manual Presentation
cs_CZ: Manuální prezentace

en: Automatic Presentation
cs_CZ: Automatická prezentace

en: Video Presentation
cs_CZ: Video prezentace

en: a recorded video is used as a presentation
cs_CZ: nahrané video se používá jako prezentace

en: Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4 / Webm
cs_CZ: Odkaz na Youtube/Vimeo nebo nahrání videa MP4 / Webm

en: 1. Open tour in a new window
cs_CZ: 1. Otevřít prohlídku v novém okně

en: 2. Click the button Open screencast app
cs_CZ: 2. Klikněte na tlačítko Open screencast app

en: 3. Record your screen by selecting the open window
cs_CZ: 3. Zaznamenejte obrazovku výběrem otevřeného okna

en: 4. Upload the recorded video
cs_CZ: 4. Nahrajte nahrané video

en: automatic presentation consists of looking around the room by rotating and moving on to the next one
cs_CZ: automatická prezentace spočívá v tom, že se otočením rozhlédnete po místnosti a přejdete na další

en: Rotate speed
cs_CZ: Rychlost otáčení

en: -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
cs_CZ: -1 až -10 rychlostí ve směru hodinových ručiček, 1 až 10 rychlostí proti směru hodinových ručiček

en: the manual presentation consists in defining the order, changing the views of the rooms and add possible narrative text
cs_CZ: ruční prezentace spočívá v určení pořadí, změně pohledů na místnosti a přidání případného dějového textu

en: LOADING PRESENTATION ...
cs_CZ: NAČÍTÁNÍ PREZENTACE ...

en: Room
cs_CZ: Místnost

en: Wait after change room (ms)
cs_CZ: Čekání po převlékárně (ms)

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Action
cs_CZ: Akce

en: Select an action
cs_CZ: Vyberte akci

en: Change the view
cs_CZ: Změna zobrazení

en: Narrate a text
cs_CZ: Vyprávění textu

en: Narrate text (Carriage Return to split text into sentences)
cs_CZ: Vyprávění textu (vrácení vozíku pro rozdělení textu na věty)

en: Wait time after narration (ms)
cs_CZ: Doba čekání po vyprávění (ms)

en: Frame the desired view
cs_CZ: Rámování požadovaného zobrazení

en: Animation duration (ms)
cs_CZ: Doba trvání animace (ms)

en: Wait time after animation (ms)
cs_CZ: Doba čekání po animaci (ms)

en: Remove Room
cs_CZ: Odebrat místnost

en: Are you sure you want to remove room and all its actions from presentation?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete odstranit místnost a všechny její akce z prezentace?

en: Yes, Remove
cs_CZ: Ano, Odstranit

en: Remove Action
cs_CZ: Odstranění akce

en: Are you sure you want to remove action from room's presentation?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete odstranit akci z prezentace místnosti?

en: 360 VIDEO TOUR
cs_CZ: 360 VIDEOPROHLÍDKA

en: You cannot create 360 videos on an external virtual tour!
cs_CZ: Na externí virtuální prohlídce nemůžete vytvářet 360° videa!

en: Your "%s" plan not allow to create 360 videos!
cs_CZ: Váš plán „%s“ neumožňuje vytvářet 360° videa!

en: CREATE 360 VIDEO
cs_CZ: VYTVOŘTE 360° VIDEO

en: DOWNLOAD
cs_CZ: STÁHNOUT

en: No 360 video generated for this virtual tour.
cs_CZ: Pro tuto virtuální prohlídku nebylo vytvořeno žádné 360° video.

en: Select All
cs_CZ: Vybrat vše

en: Select None
cs_CZ: Odznačit vše

en: click to select / deselect a room - drag to change its order - enter the duration in seconds
cs_CZ: kliknutím vyberte / zrušte výběr místnosti - tažením změňte její pořadí - zadejte dobu trvání v sekundách

en: Resolution
cs_CZ: Rozlišení

en: Duration Slide
cs_CZ: Snímek trvání

en: Set to All
cs_CZ: Nastavit na Vše

en: Video Duration
cs_CZ: Délka videa

en: audio file must be uploaded into music library.
cs_CZ: zvukový soubor musí být nahrán do hudební knihovny.

en: No Audio
cs_CZ: Žádný zvuk

en: GENERATE
cs_CZ: GENEROVAT

en: CANCEL
cs_CZ: ZRUSIT

en: Generate 360 video
cs_CZ: Vygenerujte 360° video

en: Generation in progress, please wait ... Do not close this window!
cs_CZ: Probíhá generování, čekejte prosím... Toto okno nezavírejte!

en: FORMS
cs_CZ: FORMY

en: You cannot manage Forms on an external virtual tour!
cs_CZ: Formuláře nelze spravovat v externí virtuální prohlídce!

en: Your "%s" plan not allow to manage Forms!
cs_CZ: Váš plán "%s" neumožňuje spravovat formuláře!

en: Field
cs_CZ: Pole

en: Reset Forms Data
cs_CZ: Obnovení dat formulářů

en: Are you sure you want to reset all forms data for this virtual tour?
cs_CZ: Opravdu chcete pro tuto virtuální prohlídku resetovat všechny údaje ve formulářích?

en: ADD ACTION
cs_CZ: PŘIDAT AKCI

en: ADD ROOM
cs_CZ: PŘIDAT MÍSTNOST

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Search Virtual Tour ...
cs_CZ: Hledat Virtuální prohlídku ...

en: EDITOR UI
cs_CZ: UŽIVATELE EDITORU

en: 3D VIEW
cs_CZ: 3D ZOBRAZENÍ

en: MAPS
cs_CZ: MAPY

en: GALLERY
cs_CZ: Galerie

en: PUBLISH
cs_CZ: PUBLIKACE

en: Search Map ...
cs_CZ: Vyhledávání na mapě...

en: Rooms assigned
cs_CZ: Přidělené pokoje

en: markers
cs_CZ: značek

en: pois
cs_CZ: poi

en: Content - Link or upload Image
cs_CZ: Obsah - Odkaz nebo nahrát obrázek

en: Content - Panorama Image
cs_CZ: Obsah - Panoramatický snímek

en: Content - Link or upload Json
cs_CZ: Obsah - Odkaz nebo nahrát Json

en: Embedded - Link or upload Image
cs_CZ: Vložené - Odkaz nebo nahrát obrázek

en: Content - Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4
cs_CZ: Obsah - odkaz na Youtube/Vimeo nebo nahrajte video MP4

en: Embedded - Youtube Link or upload Video MP4
cs_CZ: Vložené - Odkaz na Youtube nebo nahrát video MP4

en: Embedded - upload Video WEBM + MOV
cs_CZ: Vložené - nahrát video WEBM + MOV

en: Embedded - upload Video MP4 with Chroma background
cs_CZ: Embedded - upload Video MP4 s Chroma pozadím

en: Content - Audio MP3 Link or upload Audio MP3
cs_CZ: Obsah - Audio MP3 Odkaz nebo nahrát Audio MP3

en: Content - Video 360 MP4
cs_CZ: Obsah - Video 360 MP4

en: Embedded - Link
cs_CZ: Vložený – odkaz

en: Embedded - Text
cs_CZ: Vložené - Text

en: Embedded - HTML
cs_CZ: Vložené - HTML

en: Content - Link
cs_CZ: Obsah – odkaz

en: Content - Link (external)
cs_CZ: Obsah - Odkaz (externí)

en: Content - Object 3D
cs_CZ: Obsah - Objekt 3D

en: Embedded - Object 3D
cs_CZ: Embedded - Objekt 3D

en: Please select an icon from library
cs_CZ: Vyberte ikonu z knihovny

en: Search Room ...
cs_CZ: Vyhledávání v místnosti ...

en: DRAG TO CHANGE POSITION
cs_CZ: PŘETAŽENÍM ZMĚNÍTE POLOHU

en: Panorama image
cs_CZ: Panoramatický snímek

en: Accepted only images in JPG/PNG format.
cs_CZ: Přijímáme pouze obrázky ve formátu JPG/PNG.

en: Panorama video
cs_CZ: Panoramatické video

en: Accepted only 360 degree videos in MP4 format.
cs_CZ: Přijímá pouze 360stupňová videa ve formátu MP4.

en: Initial Image
cs_CZ: Počáteční obrázek

en: The initial image must be the same size as the video stream.
cs_CZ: Počáteční obrázek musí mít stejnou velikost jako video stream.

en: The initial image must be the same size as the lottie file.
cs_CZ: Počáteční obrázek musí mít stejnou velikost jako soubor lotie.

en: Valid
cs_CZ: Platné

en: Invalid
cs_CZ: Neplatné

en: No images in this gallery.
cs_CZ: V této galerii nejsou žádné obrázky.

en: No files in this media library.
cs_CZ: V této knihovně médií nejsou žádné soubory.

en: No files in this icon library.
cs_CZ: V této knihovně ikon nejsou žádné soubory.

en: Link (emded)
cs_CZ: Odkaz (emded)

en: Embed (image)
cs_CZ: Vložit (obrázek)

en: Embed (slideshow)
cs_CZ: Vložit (prezentace)

en: Embed (video)
cs_CZ: Vložit (video)

en: Embed (video with transparency)
cs_CZ: Vložit (video s průhledností)

en: Embed (video with background removal)
cs_CZ: Vložit (video s odstraněním pozadí)

en: Embed (object3d)
cs_CZ: Vložit (object3d)

en: Embed (link)
cs_CZ: Vložit (odkaz)

en: Embed (text)
cs_CZ: Vložit (text)

en: Embed (html)
cs_CZ: Vložit (html)

en: Are you sure you want to delete?
cs_CZ: Jste si jistí, že to chcete smazat?

en: File size is too big.
cs_CZ: Velikost souboru je příliš velká.

en: All Categories
cs_CZ: Všechny kategorie

en: All Users
cs_CZ: Všichni uživatelé

en: Are you sure? the contents of this element will be lost!
cs_CZ: Jste si jisti? obsah tohoto prvku se ztratí!

en: Border Color
cs_CZ: Barva ohraničení

en: Rooms List
cs_CZ: Seznam místností

en: Creating a New Tour
cs_CZ: Vytvoření nové prohlídky

en: Creating the first Room
cs_CZ: Vytvoření první místnosti

en: Creating the second Room
cs_CZ: Vytvoření druhé místnosti

en: Creating a Marker
cs_CZ: Vytvoření značky

en: Preview the tour
cs_CZ: Náhled prohlídky

en: Click on the menu item <b>Virtual Tours</b>
cs_CZ: Klikněte na položku nabídky <b>Virtuální prohlídky</b>

en: Click on the menu item <b>List Tours</b>
cs_CZ: Klikněte na položku nabídky <b>Seznam prohlídek</b>

en: This is the section to create a tour
cs_CZ: Toto je sekce pro vytvoření prohlídky

en: Enter the <b>name</b> of the tour
cs_CZ: Zadejte <b>název</b> prohlídky

en: Click on button <b>Create</b>
cs_CZ: Klikněte na tlačítko <b>Vytvořit</b>

en: Click on the menu item <b>Rooms</b>
cs_CZ: Klikněte na položku nabídky <b>Místnosti</b>

en: Click on the <b>plus</b> icon
cs_CZ: Klikněte na ikonu <b>plus</b>

en: Enter the <b>name</b> of the room
cs_CZ: Zadejte <b>název</b> místnosti

en: Upload a 360 panorama image for this Room by selecting from the <b>Browse</b> button and then click <b>Upload</b>
cs_CZ: Nahrajte 360° panoramatický snímek pro tuto místnost výběrem z tlačítka <b>Procházet</b> a poté klikněte na <b>Nahrát</b>

en: Congratulations, your first room has been created, now create the second one
cs_CZ: Gratulujeme, vaše první místnost byla vytvořena, nyní vytvořte druhou

en: Congratulations, your second room has been created, now let's look at how to create a marker to navigate from one to the other
cs_CZ: Gratulujeme, vaše druhá místnost byla vytvořena, nyní se podíváme na to, jak vytvořit značku pro navigaci z jedné do druhé

en: Click on the menu item <b>Markers</b>
cs_CZ: Klikněte na položku nabídky <b>Markers</b>

en: Select the first room
cs_CZ: Vyberte první místnost

en: Drag the view and center the white cursor at the position where you want to add the marker
cs_CZ: Přetáhněte pohled a vycentrujte bílý kurzor na místo, kam chcete přidat značku

en: Here you can select the destination room linked to this marker
cs_CZ: Zde můžete vybrat cílovou místnost spojenou s touto značkou

en: Click the button <b>Add</b> to create the marker
cs_CZ: Kliknutím na tlačítko <b>Přidat</b> vytvoříte značku

en: Congratulations, your marker has been created
cs_CZ: Gratulujeme, vaše značka byla vytvořena

en: And finally let's preview the tour you just created. Click on the menu item <b>Preview</b>
cs_CZ: A nakonec si pojďme prohlédnout prohlídku, kterou jste právě vytvořili. Klikněte na položku nabídky <b>Náhled</b>

en: Are you sure you want to exit the tour creation wizard?
cs_CZ: Opravdu chcete ukončit průvodce vytvořením prohlídky?

en: Are you sure you want to update the preset?
cs_CZ: Opravdu chcete aktualizovat předvolbu?

en: Are you sure you want to delete the preset?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat předvolbu?

en: Are you sure you want to apply the preset?
cs_CZ: Opravdu chcete použít předvolbu?

en: QUICK ADD THIS MARKER
cs_CZ: RYCHLE PŘIDEJTE TENTO OZNAČOVAČ

en: ADD THIS MARKER
cs_CZ: PŘIDEJTE TUTO ZNAČKU

en: List
cs_CZ: Seznam

en: Grid
cs_CZ: Mřížka

en: UPDATE IN PROGRESS
cs_CZ: PROBÍHÁ AKTUALIZACE

en: Not close this window
cs_CZ: Nezavírat toto okno

en: MUSIC LIBRARY
cs_CZ: HUDEBNÍ KNIHOVNA

en: You cannot use Music Library on an external virtual tour!
cs_CZ: Hudební knihovnu nelze použít na externí virtuální prohlídce!

en: Room name
cs_CZ: Název místnosti

en: Main Form
cs_CZ: Hlavní formulář

en: You cannot edit UI on an external virtual tour!
cs_CZ: Na externí virtuální prohlídce nemůžete upravovat uživatelské rozhraní!

en: Default Markers Style
cs_CZ: Výchozí styl značek

en: Default POIs Style
cs_CZ: Výchozí styl POI

en: Presets
cs_CZ: Přednastavení

en: Annotation Title
cs_CZ: Anotace Název

en: Annotation Description
cs_CZ: Anotace Popis

en: Show Tour Title
cs_CZ: Zobrazit název turné

en: Show Audio
cs_CZ: Zobrazit zvuk

en: Show Fullscreen
cs_CZ: Zobrazit na celou obrazovku

en: Show Floorplan
cs_CZ: Zobrazit půdorys

en: Hidden
cs_CZ: Skryté

en: Visible, minimized on Mobile
cs_CZ: Viditelné, minimalizované na mobilním telefonu

en: Visible, minimized on Desktop and Mobile
cs_CZ: Viditelný, minimalizovaný na stolním počítači a mobilním telefonu

en: Visible, opened
cs_CZ: Viditelné, otevřené

en: Visible, no minimap
cs_CZ: Viditelný, bez minimapy

en: Position
cs_CZ: Pozice

en: Top Left
cs_CZ: Vlevo nahoře

en: Top Right
cs_CZ: Vpravo nahoře

en: Show Map
cs_CZ: Zobrazit mapu

en: Visible, minimized
cs_CZ: Viditelné, minimalizované

en: Show Rooms List Menu
cs_CZ: Zobrazit nabídku Seznam místností

en: automatically closes the rooms list menu when you click on any item in it
cs_CZ: automaticky zavře nabídku seznamu místností, když kliknete na kteroukoli položku v ní

en: automatically closes the menu when you click on any item in it
cs_CZ: automaticky zavře nabídku, když kliknete na jakoukoli položku v nabídce

en: Show Annotations
cs_CZ: Zobrazit anotace

en: Show Logo
cs_CZ: Zobrazit logo

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Show Nav Control
cs_CZ: Zobrazit ovládání navigace

en: Voice Commands
cs_CZ: Hlasové příkazy

en: Enabled, paused
cs_CZ: Povoleno, pozastaveno

en: Enabled, autostart
cs_CZ: Povoleno, autostart

en: Show Custom
cs_CZ: Zobrazit vlastní

en: Show Info
cs_CZ: Zobrazit informace

en: Show 3D View
cs_CZ: Zobrazit 3D pohled

en: Show Gallery
cs_CZ: Zobrazit galerii

en: Show Compass
cs_CZ: Zobrazit kompas

en: Show Whatsapp
cs_CZ: Zobrazit Whatsapp

en: Show Facebook Messenger
cs_CZ: Zobrazit Facebook Messenger

en: Arrows Prev/Next
cs_CZ: Šipky Předchozí/Následující

en: Enabled, Mobile and Desktop
cs_CZ: Povoleno, mobilní a stolní počítače

en: Enabled, only Desktop
cs_CZ: Povoleno, pouze Plocha

en: Arrows Room's List Slider
cs_CZ: Šipky Seznam místnosti Posuvník

en: Visible, Go to Room
cs_CZ: Viditelné, přejděte do místnosti

en: Visible, Scroll
cs_CZ: Viditelné, přejděte

en: Show Room's List Slider
cs_CZ: Seznam posuvníku Show Room

en: automatically closes the room's list slider when you click on any item in it
cs_CZ: automaticky zavře posuvník seznamu místnosti, když kliknete na jakoukoli položku v něm

en: Show Icons toggle
cs_CZ: Přepínač Zobrazit ikony

en: Show Auto Rotation toggle
cs_CZ: Zobrazit přepínač Automatické otáčení

en: Show Device Orientation
cs_CZ: Zobrazit orientaci zařízení

en: Visible, disabled
cs_CZ: Viditelné, vypnuté

en: Visible, enabled
cs_CZ: Viditelný, povolený

en: Drag Enabled when Device Orientation On
cs_CZ: Přetažení povoleno, když je orientace zařízení zapnutá

en: Show Web VR
cs_CZ: Zobrazit Web VR

en: Visible
cs_CZ: Viditelný

en: Visible, autostart
cs_CZ: Viditelný, autostart

en: Show Share
cs_CZ: Ukázat sdílení

en: Visible, share tour
cs_CZ: Viditelné, sdílet prohlídku

en: Visible, share current position
cs_CZ: Viditelné, sdílet aktuální pozici

en: Show Main Form
cs_CZ: Zobrazit hlavní formulář

en: Show Meeting
cs_CZ: Zobrazit schůzku

en: Enabled, opened
cs_CZ: Povoleno, otevřeno

en: Show Live Session
cs_CZ: Zobrazit živou relaci

en: Icon + Room's Name
cs_CZ: Ikona + název místnosti

en: Room's Name + Icon
cs_CZ: Název místnosti + ikona

en: Only Room's Name
cs_CZ: Pouze název místnosti

en: Preview Room
cs_CZ: Náhledová místnost

en: Target Room's Name
cs_CZ: Název cílové místnosti

en: Target Room's Preview (Rounded)
cs_CZ: Náhled cílové místnosti (zaokrouhleno)

en: Target Room's Preview (Squared)
cs_CZ: Náhled cílové místnosti (Squared)

en: Target Room's Preview (Rectangular)
cs_CZ: Náhled cílové místnosti (obdélníkový)

en: ROOM NAME
cs_CZ: pokud je logo přítomno, zobrazí se místo názvu místnosti

en: Apply to all
cs_CZ: Platí pro všechny

en: POI LABEL
cs_CZ: ŠTÍTEK POI

en: Markers Settings
cs_CZ: Nastavení značek

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing markers by overwriting them?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete tato nastavení použít na všechny existující značky jejich přepsáním?

en: Add new preset
cs_CZ: Přidání nové předvolby

en: Public
cs_CZ: Veřejné

en: ADD / UPDATE
cs_CZ: PŘIDAT / AKTUALIZOVAT

en: APPLY PRESET
cs_CZ: Použít předvolbu

en: Icon Position
cs_CZ: Pozice ikony

en: Icon Button - Left
cs_CZ: Ikona Tlačítko - Vlevo

en: Icon Button - Center
cs_CZ: Ikona Tlačítko – Střed

en: Icon Button - Right
cs_CZ: Ikona Tlačítko - Vpravo

en: Menu Item
cs_CZ: Položka menu

en: Main Color
cs_CZ: Hlavní barva

en: Text Color
cs_CZ: Barva textu

en: Icon Main Color
cs_CZ: Hlavní barva ikony

en: Hover Color
cs_CZ: Barva při přechodu myší

en: Icon Hover Color
cs_CZ: Barva ikony při přejetí myší

en: Only mp4 files are supported.
cs_CZ: Podporovány jsou pouze soubory mp4.

en: File not provided.
cs_CZ: Soubor není k dispozici.

en: Only jpg,png,gif,webp files are supported.
cs_CZ: Podporovány jsou pouze soubory jpg, png, gif, webp.

en: month
cs_CZ: měsíc

en: year
cs_CZ: rok

en: months
cs_CZ: měsíců

en: Free
cs_CZ: Zdarma

en: Username already registered!
cs_CZ: Uživatelské jméno je již zaregistrováno!

en: E-mail already registered!
cs_CZ: E-mail již zaregistrován!

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Only jpg,png,gif files are supported.
cs_CZ: Podporovány jsou pouze soubory jpg,png,gif.

en: Only jpg,png,webp files are supported.
cs_CZ: Podporovány jsou pouze soubory jpg, png, webp.

en: Error, retry later
cs_CZ: chyba, opakujte akci později.

en: Invalid verification code
cs_CZ: Neplatný ověřovací kód

en: today
cs_CZ: dnes

en: day
cs_CZ: den

en: days
cs_CZ: dny

en: Only mp3 files are supported.
cs_CZ: Podporovány jsou pouze soubory mp3.

en: Only jpg,png files are supported.
cs_CZ: Podporovány jsou pouze soubory jpg,png.

en: Only gltf,glb,usdz files are supported.
cs_CZ: Podporovány jsou pouze soubory gltf, glb, usdz.

en: edit
cs_CZ: upravit

en: delete
cs_CZ: smazat

en: An error has occurred, please try again later
cs_CZ: Vyskytla se chyba. Prosím, zkuste to později

en: Changed plan
cs_CZ: Změněný plán

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Old Plan
cs_CZ: Starý plán

en: New Plan
cs_CZ: Nový plán

en: Only zip files are supported.
cs_CZ: Podporovány jsou pouze soubory zip.

en: Only json files are supported.
cs_CZ: Podporovány jsou pouze soubory json.

en: duplicated
cs_CZ: duplicitní

en: New registered user
cs_CZ: Nový registrovaný uživatel

en: Plan
cs_CZ: Plán

en: Expires on
cs_CZ: Vyprší za

en: Lead
cs_CZ: Vést

en: New tour created
cs_CZ: Byla vytvořena nová prohlídka

en: Tour
cs_CZ: Zájezd

en: Retry.
cs_CZ: Opakování pokusu.

en: E-mail address already in use!
cs_CZ: E-mailová adresa se již používá!

en: Error, retry later!
cs_CZ: Chyba, opakujte pokus později!

en: Cancelled plan
cs_CZ: Zrušený plán

en: Expired
cs_CZ: Expirovaný

en: USERS
cs_CZ: UŽIVATELÉ

en: User's Role Permissions
cs_CZ: Oprávnění role uživatele

en: ADMINISTRATOR
cs_CZ: ADMINISTRÁTOR

en: manage users | manage plans | manage tours of all users
cs_CZ: spravovat uživatele | spravovat plány | spravovat prohlídky všech uživatelů

en: they only manage the tours that are associated with them
cs_CZ: spravují pouze zájezdy, které jsou s nimi spojeny

en: CUSTOMER
cs_CZ: ZÁKAZNÍK

en: they only manage their own tours with restrictions based on the plan subscribed
cs_CZ: spravují pouze své vlastní zájezdy s omezeními na základě předplaceného plánu

en: ADD USER
cs_CZ: PŘIDAT UŽIVATELE

en: Registration Date
cs_CZ: Datum registrace

en: Expires in
cs_CZ: Vyprší za

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: New User
cs_CZ: Nový uživatel

en: Customer
cs_CZ: Zákazník

en: Administrator
cs_CZ: Administrátor

en: PRODUCTS
cs_CZ: PRODUKTY

en: You cannot manage products on an external virtual tour!
cs_CZ: Nemůžete spravovat produkty na externí virtuální prohlídce!

en: Your "%s" plan not allow to manage Products!
cs_CZ: Váš plán „%s“ neumožňuje spravovat produkty!

en: Price
cs_CZ: Cena

en: you can change the currency in the shop tab of the tour settings
cs_CZ: měnu můžete změnit na kartě obchod v nastavení prohlídky

en: Details
cs_CZ: Detaily

en: Friendly URL
cs_CZ: Přátelská adresa URL

en: Custom HTML Header
cs_CZ: Vlastní záhlaví HTML

en: Custom HTML Footer
cs_CZ: Vlastní zápatí HTML

en: DELETE IMAGE
cs_CZ: ODSTRANIT OBRAZ

en: Banner image
cs_CZ: Obrázek banneru

en: Upload Banner Image
cs_CZ: Nahrát obrázek banneru

en: Assigned Virtual Tours
cs_CZ: Přiřazené virtuální prohlídky

en: Viewer
cs_CZ: Prohlížeč

en: Landing
cs_CZ: Vstupní stránka

en: Share & Embed
cs_CZ: Sdílet a vložit

en: Showcase Link
cs_CZ: Odkaz na vitrínu

en: Showcase Friendly Url Link
cs_CZ: Ukázat přátelský URL odkaz

en: Showcase Embed Code
cs_CZ: Kód pro vložení do vitríny

en: Custom Showcase CSS
cs_CZ: Vlastní vitrína CSS

en: Delete Showcase
cs_CZ: Odstranit vitrínu

en: Are you sure you want to delete the showcase?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit vitrínu?

en: QR Code
cs_CZ: QR kód

en: EDIT ADVERTISEMENT
cs_CZ: UPRAVIT REKLAMU

en: Call to Action Link
cs_CZ: Odkaz na výzvu k akci

en: Skippable after
cs_CZ: Přeskočitelné po

en: enter -1 to wait for the video to end
cs_CZ: zadejte -1 a počkejte, až video skončí

en: Automatically assigns to new virtual tours
cs_CZ: Automatické přiřazení k novým virtuálním prohlídkám

en: DELETE VIDEO
cs_CZ: ODSTRANIT VIDEO

en: Assigned Plans
cs_CZ: Přiřazené plány

en: Delete Advertisement
cs_CZ: Odstranit reklamu

en: Are you sure you want to delete the advertisement?
cs_CZ: Opravdu chcete inzerát odstranit?

en: EDIT PROFILE
cs_CZ: ÚPRAVA PROFILU

en: Please complete your profile with the required fields (*) before continuing to use the application.
cs_CZ: Než budete pokračovat v používání aplikace, vyplňte prosím svůj profil povinnými poli (*).

en: Personal Informations
cs_CZ: Osobní informace

en: First Name
cs_CZ: Jméno

en: Last Name
cs_CZ: Příjmení

en: Company
cs_CZ: Společnost

en: Tax Id
cs_CZ: Daňové identifikační číslo

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: City
cs_CZ: Město

en: State / Province / Region
cs_CZ: Stát / kraj / oblast

en: Zip / Postal Code
cs_CZ: PSČ

en: Country
cs_CZ: Země

en: Select country
cs_CZ: Zvolte zemi

en: Telephone
cs_CZ: Telefon

en: SAVE AND CONTINUE
cs_CZ: ULOŽIT A POKRAČOVAT

en: Account
cs_CZ: Účet

en: CHANGE
cs_CZ: ZMĚNA

en: Avatar
cs_CZ: Profilový obrázek

en: UPLOAD
cs_CZ: NAHRÁT

en: Change Password
cs_CZ: Změnit heslo

en: VIRTUAL TOURS
cs_CZ: VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKY

en: External
cs_CZ: Externí

en: Sample
cs_CZ: Příklad

en: includes sample data in this tour
cs_CZ: zahrnuje ukázková data v této prohlídce

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: You have reached the maximum number of Virtual Tours allowed from your plan!
cs_CZ: Dosáhli jste maximálního povoleného počtu virtuálních prohlídek z vašeho plánu!

en: LOADING VIRTUAL TOURS ...
cs_CZ: NAČÍTÁNÍ VIRTUÁLNÍCH PROHLÍDEK ...

en: Delete Virtual Tour
cs_CZ: Odstranění virtuální prohlídky

en: Are you sure you want to delete the entire virtual tour, included rooms, markers, pois and map?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete odstranit celou virtuální prohlídku, včetně místností, značek, pois a mapy?

en: Duplicate Virtual Tour
cs_CZ: Duplicitní virtuální prohlídka

en: Are you sure you want to duplicate the entire virtual tour?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete celou virtuální prohlídku duplikovat?

en: Maps
cs_CZ: Hărți

en: Products
cs_CZ: Produkty

en: Markers
cs_CZ: Markery

en: Download Virtual Tour
cs_CZ: Stáhnout virtuální prohlídku

en: Are you sure you want to download the virtual tour?
cs_CZ: Opravdu si chcete stáhnout virtuální prohlídku?

en: You cannot download virtual tour from this demo server
cs_CZ: Z tohoto demo serveru nelze stahovat virtuální prohlídky

en: Standalone
cs_CZ: Samostatný

en: Importable
cs_CZ: Importovatelné

en: New Virtual Tour
cs_CZ: Nová virtuální prohlídka

en: Are you sure you want to create a tour containing sample data?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete vytvořit prohlídku obsahující vzorová data?

en: Yes, Create
cs_CZ: Ano, Vytvořit

en: Import Virtual Tour
cs_CZ: Import virtuální prohlídky

en: Zip File
cs_CZ: Soubor zip

en: Upload
cs_CZ: Nahrát

en: EDIT USER
cs_CZ: UPRAVIT UŽIVATELE

en: CHANGE PASSWORD
cs_CZ: ZMĚNIT HESLO

en: Active (expiring)
cs_CZ: Aktivní (s končící platností)

en: Invalid payment
cs_CZ: Neplatná platba

en: Current Plan
cs_CZ: Aktuální plán

en: Manual Expiration Date
cs_CZ: Ruční vypršení platnosti

en: set expiration date manually (leave empty for automatic)
cs_CZ: ručně nastavit datum vypršení platnosti (pro automatické nastavení nechte prázdné)

en: Manual Expiration Time
cs_CZ: Ruční vypršení platnosti

en: set expiration time manually (leave empty for automatic)
cs_CZ: ručně nastavit dobu vypršení platnosti (pro automatické nastavení nechte prázdné pole)

en: Never
cs_CZ: Nikdy

en: Disk Space Used
cs_CZ: Použité místo na disku

en: analyze
cs_CZ: analyzovat

en: Uploaded Files Size
cs_CZ: Velikost nahraných souborů

en: Virtual Tours
cs_CZ: Virtuální prohlídky

en: Assign
cs_CZ: Přiřadit

en: Edit Tour
cs_CZ: Upravit prohlídku

en: Editor UI
cs_CZ: Uživatelské rozhraní editoru

en: Create Rooms
cs_CZ: Vytvořit místnosti

en: Edit Rooms
cs_CZ: Úpravy místností

en: Delete Rooms
cs_CZ: Odstranění místností

en: Create Markers
cs_CZ: Vytvoření značek

en: Edit Markers
cs_CZ: Upravit značky

en: Delete Markers
cs_CZ: Odstranění značek

en: Create POIs
cs_CZ: Vytvořit BZ

en: Edit POIs
cs_CZ: Úprava bodů zájmu

en: Delete POIs
cs_CZ: Odstranění bodů zájmu

en: Create Maps
cs_CZ: Vytvořit mapy

en: Edit Maps
cs_CZ: Upravit mapy

en: Delete Maps
cs_CZ: Odstranění map

en: Icons Library
cs_CZ: Knihovna ikon

en: Publish
cs_CZ: Zveřejnit

en: Forms
cs_CZ: Formuláře

en: Leads
cs_CZ: Leady

en: Shop
cs_CZ: Obchod

en: 360 Video
cs_CZ: 360° video

en: Delete User
cs_CZ: Smazat uživatele

en: Are you sure you want to delete the user?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete uživatele odstranit?

en: Attention: all the virtual tours assigned to this user will be deleted!!!
cs_CZ: Pozor: všechny virtuální prohlídky přiřazené tomuto uživateli budou smazány!!!

en: Loading landing page content ...
cs_CZ: Načítání obsahu vstupní stránky ...

en: Saving landing page content ... Do not close this window!
cs_CZ: Uložení obsahu vstupní stránky... Nezavírejte toto okno!

en: Loading info content ...
cs_CZ: Načítání obsahu informací ...

en: Saving info content ... Do not close this window!
cs_CZ: Uložení informačního obsahu ... Nezavírejte toto okno!

en: Your "%s" plan not allow to create Showcases!
cs_CZ: Váš plán "%s" neumožňuje vytvářet vitríny!

en: Images List
cs_CZ: Seznam obrázků

en: drag images to change order
cs_CZ: přetažením obrázků změníte jejich pořadí

en: Loading images ...
cs_CZ: Načítání obrázků ...

en: Welcome to %s configuration panel, where you can create your virtual tours in a few simple steps.
cs_CZ: Vítejte na konfiguračním panelu %s, kde můžete v několika jednoduchých krocích vytvořit virtuální prohlídky.

en: DASHBOARD
cs_CZ: PŘÍSTROJOVÁ DESKA

en: Welcome
cs_CZ: Vítejte

en: START TOUR CREATION WIZARD
cs_CZ: ZAČNĚTE PRŮVODCE VYTVOŘENÍM PROHLÍDKY

en: Total Visitors
cs_CZ: Celkový počet návštěvníků

en: Online Visitors
cs_CZ: Online návštěvníci

en: Visitors N.
cs_CZ: Návštěvníci N.

en: No virtual tours created yet. Go to %s and create a new one!
cs_CZ: Zatím nebyly vytvořeny žádné virtuální prohlídky. Přejděte na %s a vytvořte novou!

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Current status
cs_CZ: Aktuální stav

en: Activated
cs_CZ: Aktivováno

en: Deactivated
cs_CZ: Deaktivováno

en: DEACTIVATE
cs_CZ: DEAKTIVOVAT

en: ACTIVATE
cs_CZ: AKTIVOVAT

en: SET FRIENDLY URL
cs_CZ: NASTAVIT PŘÁTELSKOU URL ADRESU

en: Password Protection
cs_CZ: Ochrana heslem

en: leave empty to disable password protection
cs_CZ: ponechejte prázdné, chcete-li zakázat ochranu heslem

en: Expiring Dates
cs_CZ: Datumy ukončení platnosti

en: Start Date
cs_CZ: Datum zahájení

en: Redirect URL if < Start Date
cs_CZ: Přesměrování URL, pokud < Datum zahájení

en: End Date
cs_CZ: Datum ukončení

en: Redirect URL if > End Date
cs_CZ: Přesměrování URL, pokud > Datum ukončení

en: SET EXPIRING DATES
cs_CZ: NASTAVIT DATA UKONČENÍ PLATNOSTI

en: Viewer Link
cs_CZ: Odkaz na prohlížeč

en: Viewer Friendly Url Link
cs_CZ: Odkaz na URL adresu přátelskou pro prohlížeče

en: Viewer Embed Code
cs_CZ: Kód pro vložení prohlížeče

en: Landing Link
cs_CZ: Odkaz na přistání

en: Landing Friendly Url Link
cs_CZ: Přistání Friendly Url Odkaz

en: Landing Embed Code
cs_CZ: Vkládací kód pro přistání

en: API Sample Code
cs_CZ: Ukázkový kód API

en: You cannot create Maps on an external virtual tour!
cs_CZ: Mapy nelze vytvářet na externí virtuální prohlídce!

en: Your "%s" plan not allow to create Maps!
cs_CZ: Váš plán "%s" neumožňuje vytvářet Mapy!

en: CREATE NEW MAP
cs_CZ: VYTVOŘIT NOVOU MAPU

en: LOADING MAPS ...
cs_CZ: NAČÍTÁNÍ MAP ...

en: New Map
cs_CZ: Nová mapa

en: Map Type
cs_CZ: Typ mapy

en: Floorplan (image)
cs_CZ: Půdorys (obrázek)

en: Map image
cs_CZ: Obrázek mapy

en: Upload Map Image
cs_CZ: Nahrát obrázek mapy

en: Delete Map
cs_CZ: Vymazať mapu

en: Are you sure you want to delete the entire map and all the points?
cs_CZ: Určitě chcete odstranit celou mapu a všechny body?

en: DEMO MODE
cs_CZ: DEMO REŽIM

en: ADD / SAVE features are disabled.
cs_CZ: Funkce PŘIDAT / ULOŽIT jsou zakázány.

en: Dashboard
cs_CZ: Ovládací panel

en: Statistics
cs_CZ: Statistiky

en: List Tours
cs_CZ: Seznam prohlídek

en: 360 Video Tour
cs_CZ: 360° video prohlídka

en: Media
cs_CZ: Média

en: Advertisements
cs_CZ: Reklamy

en: Links
cs_CZ: Odkazy

en: Showcases
cs_CZ: Vzorové případy

en: Collected Data
cs_CZ: Shromážděné údaje

en: Users
cs_CZ: Uživatelé

en: Plans
cs_CZ: Plány

en: Your "%s" plan not allow to view Statistics!
cs_CZ: Váš plán "%s" neumožňuje zobrazit Statistiky!

en: STATISTICS
cs_CZ: STATISTIKA

en: Unique
cs_CZ: Unikátní

en: Virtual Tour Accesses
cs_CZ: Přístupy k virtuální prohlídce

en: Rooms Accesses
cs_CZ: Přístupy do místností

en: Rooms Permanence (seconds)
cs_CZ: Trvalost místností (sekundy)

en: POI views
cs_CZ: Zobrazení bodů zájmu

en: Reset Statistics
cs_CZ: Obnovení statistik

en: Are you sure you want to reset all statistics for this virtual tour?
cs_CZ: Opravdu chcete resetovat všechny statistiky této virtuální prohlídky?

en: EDIT MAP
cs_CZ: UPRAVIT MAPU

en: Point Color
cs_CZ: Barva bodu

en: Point Size
cs_CZ: Velikost bodu

en: North
cs_CZ: Sever

en: Width (Desktop)
cs_CZ: Šířka (pracovní plocha)

en: Width (Mobile)
cs_CZ: Šířka (mobilní)

en: Info - Link
cs_CZ: Info - odkaz

en: displays an information button on the floorplan that calls this link
cs_CZ: zobrazí informační tlačítko na půdorysu, které volá tento odkaz

en: Info - Open in
cs_CZ: Info - Otevřít v

en: New Window
cs_CZ: Nové okno

en: Default Room
cs_CZ: Výchozí místnost

en: when you change floorplan this room will be displayed automatically
cs_CZ: když změníte půdorys, tato místnost se automaticky zobrazí

en: Zoom Level
cs_CZ: Úroveň přiblížení

en: initial map zoom level (lower 1 - higher 20)
cs_CZ: počáteční úroveň přiblížení mapy (nižší 1 - vyšší 20)

en: Fit all points
cs_CZ: Vhodnost všech bodů

en: Zoom to Point
cs_CZ: Přiblížení k bodu

en: when the point is clicked, the map is zoomed in on it
cs_CZ: po kliknutí na bod se mapa přiblíží

en: Default view
cs_CZ: Výchozí zobrazení

en: Street
cs_CZ: Ulice

en: Satellite
cs_CZ: Satelitní

en: Map Image
cs_CZ: Obrázek mapy

en: click on point to edit, drag to change position
cs_CZ: kliknutím na bod upravíte, přetažením změníte polohu

en: Loading map image
cs_CZ: Načítání obrázku mapy

en: Map Point
cs_CZ: Mapový bod

en: Select point from map or add a new one
cs_CZ: Výběr bodu z mapy nebo přidání nového bodu

en: New Map Point
cs_CZ: Nový bod mapy

en: Select Room
cs_CZ: Vybrat pokoj

en: Delete Map Point
cs_CZ: Odstranění bodu mapy

en: Are you sure you want to delete the map point?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete odstranit bod mapy?

en: Please enter a valid purchase code to continue using the application.
cs_CZ: Chcete-li pokračovat v používání aplikace, zadejte platný nákupní kód.

en: LICENSE
cs_CZ: LICENCE

en: GENERAL
cs_CZ: VŠEOBECNÉ

en: STYLE
cs_CZ: STYL

en: CUSTOM CSS / JS
cs_CZ: VLASTNÍ CSS / JS

en: VOICE COMMANDS
cs_CZ: HLASOVÉ PŘÍKAZY

en: CATEGORIES
cs_CZ: KATEGORIE

en: NOTIFICATIONS
cs_CZ: OZNÁMENÍ

en: REGISTRATION
cs_CZ: REGISTRACE

en: PAYMENTS
cs_CZ: PLATBY

en: License
cs_CZ: Licence

en: Purchase Code
cs_CZ: Nákupní kód

en: Where i can find it?
cs_CZ: Kde ho najdu?

en: Misc
cs_CZ: Různé

en: Contact E-Mail
cs_CZ: Kontaktní e-mail

en: Enable External Tours
cs_CZ: Povolení externích prohlídek

en: Enable Tour Creation Wizard
cs_CZ: Povolit Průvodce vytvořením prohlídky

en: Help Link
cs_CZ: Odkaz na nápovědu

en: Friendly Urls Blacklist
cs_CZ: Černá listina přátelských URL adres

en: Enter friendly urls separated by comma
cs_CZ: Zadejte přátelské adresy URL oddělené čárkou

en: Street Subdomain
cs_CZ: Subdoména Street

en: Satellite Url
cs_CZ: Satelitní URL adresa

en: Satellite Subdomain
cs_CZ: Satelitní subdoména

en: Satellite Max Zoom
cs_CZ: Satelit Max Zoom

en: Server Host
cs_CZ: Hostitel serveru

en: Server Port
cs_CZ: Port serveru

en: Server Path
cs_CZ: Cesta k serveru

en: Host
cs_CZ: Hostitel

en: Server Domain
cs_CZ: Doména serveru

en: Template
cs_CZ: Šablona

en: Virtual Tour
cs_CZ: Virtuální prohlídka

en: virtual tour used as template when create a new one
cs_CZ: virtuální prohlídka použitá jako šablona při vytváření nové

en: virtual tour used as sample data
cs_CZ: virtuální prohlídka použitá jako vzorová data

en: Included (SVT demo)
cs_CZ: Včetně (demo SVT)

en: Enable Screencast
cs_CZ: Povolit Screencast

en: Url Screencast App
cs_CZ: Aplikace URL Screencast

en: link to the screencast web app that allows you to record your screen
cs_CZ: odkaz na webovou aplikaci screencast, která vám umožní zaznamenat vaši obrazovku

en: Multiresolution
cs_CZ: Povolení více rozlišení

en: Local
cs_CZ: Místní

en: External URL
cs_CZ: Externí adresa URL

en: Multi resolution check
cs_CZ: Kontrola více rozlišení

en: check if your system can generate multi resolution panoramas
cs_CZ: zkontrolujte, zda váš systém dokáže generovat panoramata ve více rozlišeních

en: Check Requirements
cs_CZ: Kontrola požadavků

en: Localization
cs_CZ: Lokalizace

en: Translation Type
cs_CZ: Typ překladu

en: Languages Enabled
cs_CZ: Povolené jazyky

en: items selected
cs_CZ: vybrané položky

en: Deselect All
cs_CZ: Odznačit vše

en: Nothing selected
cs_CZ: Nic nevybráno

en: No results matched
cs_CZ: Nesouhlasí žádné výsledky

en: Branding
cs_CZ: Značka

en: Application Name
cs_CZ: Název aplikace

en: Theme Color
cs_CZ: Barva šablony

en: Font Backend
cs_CZ: Backend písma

en: Welcome Message
cs_CZ: Uvítací zpráva

en: leave empty for default welcome message
cs_CZ: ponechat prázdné pro výchozí uvítací zprávu

en: Login image
cs_CZ: Přihlašovací obrázek

en: Upload Login Image
cs_CZ: Nahrát přihlašovací obrázek

en: Registration image
cs_CZ: Registrační obrázek

en: Upload Registration Image
cs_CZ: Nahrát registrační obrázek

en: Footer
cs_CZ: Patička

en: Name Item 1
cs_CZ: Název Položka 1

en: Content Item 1
cs_CZ: Obsah Položka 1

en: insert a textual content or a link to an external site
cs_CZ: vložení textového obsahu nebo odkazu na externí stránku

en: Name Item 2
cs_CZ: Název položky 2

en: Content Item 2
cs_CZ: Položka obsahu 2

en: Name Item 3
cs_CZ: Název položky 3

en: Content Item 3
cs_CZ: Položka obsahu 3

en: Custom Viewer CSS
cs_CZ: Vlastní prohlížeč CSS

en: General (affects all virtual tours)
cs_CZ: Obecné (týká se všech virtuálních prohlídek)

en: Custom Backend CSS
cs_CZ: Vlastní backend CSS

en: Custom Viewer JS
cs_CZ: Vlastní prohlížeč JS

en: Mail Server Settings
cs_CZ: Nastavení poštovního serveru

en: SMTP Server
cs_CZ: Server SMTP

en: SMTP Port
cs_CZ: SMTP port

en: SMTP Secure
cs_CZ: Zabezpečení SMTP

en: SMTP Auth
cs_CZ: Autorizace SMTP

en: SMTP Auth - Username
cs_CZ: SMTP Auth - Uživatelské jméno

en: SMTP Auth - Password
cs_CZ: SMTP Auth - Heslo

en: From E-Mail
cs_CZ: Z e-mailu

en: From Name
cs_CZ: Jméno odesílatele

en: VALIDATE MAIL SETTINGS
cs_CZ: OVĚŘIT NASTAVENÍ POŠTY

en: Mail Texts
cs_CZ: Poštovní texty

en: Activation mail - Subject
cs_CZ: Aktivační mail - Předmět

en: Activation mail - Body
cs_CZ: Aktivační mail - Tělo

en: mandatory variables in the mail text:
cs_CZ: povinné proměnné v textu pošty

en: Forgot password mail - Subject
cs_CZ: Zapomenuté heslo mail - Předmět

en: Forgot password mail - Body
cs_CZ: Zapomenuté heslo mail - Tělo

en: Notifications
cs_CZ: Oznámení

en: Cron Job
cs_CZ: Úloha Cron

en: you have to run this php script as a cronjob every minute on your server for notifications requiring it to work
cs_CZ: musíte spouštět tento php skript jako cronjob každou minutu na vašem serveru, aby oznámení vyžadovala jeho fungování

en: Require Cron
cs_CZ: Vyžadovat Cron

en: A new user is registered
cs_CZ: Je zaregistrován nový uživatel

en: The Plan has expired
cs_CZ: Platnost plánu vypršela

en: The Plan is changed
cs_CZ: Plán je změněn

en: The Plan is canceled
cs_CZ: Plán je zrušen

en: A Tour is created
cs_CZ: Vytvoří se prohlídka

en: Social Integration
cs_CZ: Sociální integrace

en: To make the integration with social providers work, you need to create login applications and retrieve credentials in their respective developer panels. Where required, enter the following parameters to enable the integrations.
cs_CZ: Aby integrace s poskytovateli sociálních služeb fungovala, je třeba vytvořit přihlašovací aplikace a načíst přihlašovací údaje v příslušných panelech pro vývojáře. V případě potřeby zadejte následující parametry, aby se integrace aktivovaly.

en: Callback Url
cs_CZ: Zpětné volání Url

en: Whitelist Domain
cs_CZ: Doména na bílé listině

en: Google - Enable
cs_CZ: Google - Povolit

en: Google - Secret
cs_CZ: Google - Tajné

en: Facebook - Enable
cs_CZ: Facebook - Povolit

en: Facebook - Secret
cs_CZ: Facebook - Tajné

en: Twitter - Enable
cs_CZ: Twitter - Povolit

en: Twitter - Secret
cs_CZ: Twitter - Tajné

en: Registration Settings
cs_CZ: Nastavení registrace

en: enables registration form for users
cs_CZ: umožňuje registrační formulář pro uživatele

en: Validate Email
cs_CZ: Ověřit email

en: send an email to new users to validate their account
cs_CZ: odeslat e-mail novým uživatelům k ověření jejich účtu

en: Change Plan
cs_CZ: Změnit plán

en: enables change plan for users
cs_CZ: umožňuje plán změn pro uživatele

en: Default Plan
cs_CZ: Výchozí plán

en: default plan assigned to new registered users
cs_CZ: výchozí plán přiřazený nově registrovaným uživatelům

en: Mandatory
cs_CZ: Povinné

en: enable this payment method (you need to initialize first)
cs_CZ: povolit tuto platební metodu (nejprve ji musíte inicializovat)

en: Public API Key
cs_CZ: Veřejný API klíč

en: Secret API Key
cs_CZ: Tajný klíč API

en: Initialize
cs_CZ: Zahájit

en: if not selected, use the paypal sandbox for testing
cs_CZ: pokud není vybráno, použijte pro testování sandbox paypal

en: Client Id
cs_CZ: ID klienta

en: Client Secret
cs_CZ: Klient secret

en: if you change from sandbox to live check that you have entered your live API credentials, check Live and Initialize again
cs_CZ: pokud přejdete z izolovaného prostoru na živý, zkontrolujte, zda jste zadali přihlašovací údaje k živému rozhraní API, znovu zaškrtněte možnost Živé a inicializovat

en: Voice commands works with all browsers that implement the Speech Recognition interface of the Web Speech API.
cs_CZ: Hlasové příkazy fungují ve všech prohlížečích, které implementují rozhraní rozpoznávání řeči Web Speech API.

en: Enter language code
cs_CZ: Zadejte kód jazyka

en: Languages Supported
cs_CZ: Podporované jazyky

en: Commands
cs_CZ: Příkaz

en: Welcome message
cs_CZ: Úvodní zpráva

en: Listening message
cs_CZ: Poslechová zpráva

en: Error message
cs_CZ: Chybová zpráva

en: Help command
cs_CZ: Příkaz Nápověda

en: show help message
cs_CZ: zobrazit nápovědu

en: Help response
cs_CZ: Reakce nápovědy

en: Next command
cs_CZ: Další příkaz

en: go to next room
cs_CZ: přejít do další místnosti

en: Next response
cs_CZ: Další odpověď

en: Previous command
cs_CZ: Předchozí příkaz

en: go to previous room
cs_CZ: přejít do předchozí místnosti

en: Previous response
cs_CZ: Předchozí odpověď

en: Left command
cs_CZ: Příkaz vlevo

en: looking left
cs_CZ: pohled doleva

en: Left response
cs_CZ: Reakce vlevo

en: Right command
cs_CZ: Pravý příkaz

en: looking right
cs_CZ: vypadá správně

en: Right response
cs_CZ: Správná odpověď

en: Up command
cs_CZ: Příkaz nahoru

en: looking up
cs_CZ: vzhlíží nahoru

en: Up response
cs_CZ: Reakce nahoru

en: Down command
cs_CZ: Příkaz dolů

en: looking down
cs_CZ: při pohledu dolů

en: Down response
cs_CZ: Reakce dolů

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Actions
cs_CZ: Akce

en: new category
cs_CZ: nová kategorie

en: Delete Category
cs_CZ: Vymazat karegorii

en: Are you sure you want to delete this category?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto kategorii?

en: Initializing and synchronizing changes ...
cs_CZ: Inicializace a synchronizace změn ...

en: Supported Languages
cs_CZ: Podporované jazyky

en: Choose
cs_CZ: Vybrat

en: LANDING
cs_CZ: PŘISTÁNÍ

en: Your "%s" plan not allow to create Landing Pages!
cs_CZ: Váš plán "%s" neumožňuje vytvářet vstupní stránky!

en: MARKERS
cs_CZ: ZNAČKY

en: You cannot create Markers on an external virtual tour!
cs_CZ: V externí virtuální prohlídce nelze vytvářet značky!

en: You have reached the maximum number of Markers allowed from your plan!
cs_CZ: Dosáhli jste maximálního povoleného počtu značek z vašeho plánu!

en: GO TO
cs_CZ: PŘEJÍT NA

en: moves the view in the direction of the clicked marker
cs_CZ: posune zobrazení ve směru značky, na kterou jste klikli

en: Override Initial Position
cs_CZ: Přepsání počáteční polohy

en: Drag the view to set the starting position belongs to this marker. Only works if 'Same Azimuth' is disabled.
cs_CZ: Přetažením pohledu nastavte počáteční pozici, která patří k této značce. Funguje pouze v případě, že je vypnuta funkce "Stejný azimut".

en: drag the marker to change its position
cs_CZ: přetažením značky změňte její polohu

en: ADD MARKER
cs_CZ: PŘIDAT ZNAČKU

en: EDIT POIs
cs_CZ: Úprava bodů zájmu

en: Add Marker
cs_CZ: Přidat značku

en: Delete Marker
cs_CZ: Vymazať značku

en: Are you sure you want to delete the marker?
cs_CZ: Opravdu chcete značku odstranit?

en: ROOMS LIST
cs_CZ: SEZNAM POKOJŮ

en: Drag and drop rooms into categories or up/down to change its order
cs_CZ: Přetahování místností do kategorií nebo změna pořadí nahoru/dolů

en: LOADING MENU LIST ...
cs_CZ: NAČÍTÁNÍ SEZNAMU NABÍDEK ...

en: No icons in this library.
cs_CZ: V této knihovně nejsou žádné ikony.

en: administrator
cs_CZ: správce

en: There's a problem with your payment details. Please update your card by clicking here.
cs_CZ: Došlo k problému s vašimi platebními údaji. Aktualizujte prosím svou kartu kliknutím sem.

en: Actual payment method:
cs_CZ: Skutečný způsob platby

en: Redirecting to payment setup page ...
cs_CZ: Přesměrování na stránku nastavení platby ...

en: Version Check
cs_CZ: Kontrola verze

en: Current Version
cs_CZ: Současná verze

en: Latest Version
cs_CZ: Poslední verze

en: Changelog
cs_CZ: Historie změn

en: Download and Update
cs_CZ: Stažení a aktualizace

en: Can't upgrade, please enable php zip extension.
cs_CZ: Nelze aktualizovat, povolte prosím rozšíření php zip.

en: Be sure to perform a full manual backup of your current files and database before upgrading.
cs_CZ: Před aktualizací nezapomeňte provést úplnou ruční zálohu aktuálních souborů a databáze.

en: I made the backup, continue
cs_CZ: Provedl jsem zálohu, pokračovat

en: UPGRADE NOW!
cs_CZ: AKTUALIZOVAT!

en: click upgrade now to start
cs_CZ: klepnutím na tlačítko Aktualizovat spusťte

en: downloading ...
cs_CZ: stahování ...

en: error, please retry
cs_CZ: chyba, zkuste to prosím znovu

en: installing ... do not close this window!
cs_CZ: instalace ... nezavírejte toto okno!

en: upgrade completed successfully, you will now be logged out in 5 seconds
cs_CZ: upgrade byl úspěšně dokončen, nyní budete za 5 sekund odhlášeni

en: checking license
cs_CZ: kontrola licence

en: invalid license, unable to update
cs_CZ: neplatná licence, nelze aktualizovat

en: You have reached your quota limit of %s! Please update your plan or delete some contents.
cs_CZ: Dosáhli jste limitu kvóty %s! Aktualizujte svůj plán nebo smažte část obsahu.

en: PLANS
cs_CZ: PLÁNY

en: Different plans let you limit your customers to create a certain number of Virtual Tours, Rooms, Markers and POIs. The default Unlimited's plan has no limits.
cs_CZ: Různé plány umožňují omezit počet virtuálních prohlídek, místností, značek a bodů zájmu. Výchozí plán Unlimited nemá žádná omezení.

en: ADD PLAN
cs_CZ: PŘIDAT PLÁN

en: Features
cs_CZ: Vlastnosti

en: Expires Days
cs_CZ: Platnost končí ve dnech

en: Storage Quota
cs_CZ: Kvóta úložiště

en: In use
cs_CZ: Používáno

en: unlimited
cs_CZ: neomezeno

en: set only for free trial plan
cs_CZ: nastaveno pouze pro bezplatný zkušební plán

en: Frequency
cs_CZ: Frekvence

en: Recurring
cs_CZ: Opakovaně

en: One Time
cs_CZ: Jednorázově

en: Interval (months)
cs_CZ: Interval (měsíce)

en: the number of intervals between subscription billings
cs_CZ: počet intervalů mezi vyúčtováním předplatného

en: N. Rooms
cs_CZ: N. Pokoje

en: N. Markers
cs_CZ: N. Značky

en: N. POIs
cs_CZ: N. Body zájmu

en: Panorama Upload Size
cs_CZ: Velikost nahrávání panoramatu

en: Expired plan
cs_CZ: Platnost plánu vypršela

en: Keep tours online
cs_CZ: Udržujte prohlídky online

en: Put tours offline
cs_CZ: Dejte prohlídky offline

en: Enable Info Box
cs_CZ: Povolit informační rámeček

en: Enable Landing
cs_CZ: Povolit přistání

en: Enable Showcase
cs_CZ: Povolit prezentaci

en: Enable Gallery
cs_CZ: Povolit galerii

en: Enable Presentation
cs_CZ: Povolit prezentaci

en: Enable Video 360 Tour
cs_CZ: Povolit Video 360 Tour

en: Enable Live session
cs_CZ: Povolit relaci Live

en: Enable Meeting
cs_CZ: Povolit schůzku

en: Enable Right Click Content
cs_CZ: Povolit obsah po kliknutí pravým tlačítkem

en: Enable Maps
cs_CZ: Povolit mapy

en: Enable Icons Library
cs_CZ: Povolení knihovny ikon

en: Enable Voice Commands
cs_CZ: Povolení hlasových příkazů

en: Enable Whatsapp / Facebook Chat
cs_CZ: Povolte chat Whatsapp / Facebook

en: Enable Auto Rotate
cs_CZ: Povolit automatické otáčení

en: Enable Fly-in
cs_CZ: Povolení vstupu Fly-in

en: Enable Multiresolution
cs_CZ: Povolení více rozlišení

en: Enable Password Tour
cs_CZ: Povolit prohlídku heslem

en: Enable Statistics
cs_CZ: Povolit statistiku

en: Enable Forms
cs_CZ: Povolení formulářů

en: Enable Logo
cs_CZ: Povolit logo

en: Enable Nadir Logo
cs_CZ: Povolit logo Nadir

en: Enable Song
cs_CZ: Povolit píseň

en: Enable Annotations
cs_CZ: Povolení poznámek

en: Enable Video 360 Panorama
cs_CZ: Povolit Video 360 Panorama

en: Enable Multiple Rooms View
cs_CZ: Povolení zobrazení více místností

en: Enable Protect Rooms
cs_CZ: Povolení funkce Chránit místnosti

en: Enable Share
cs_CZ: Povolit sdílení

en: Enable Device Orientation
cs_CZ: POVOLIT ORIENTACI ZAŘÍZENÍ

en: Enable WebVR
cs_CZ: Povolení WebVR

en: Enable Expiring Dates
cs_CZ: Povolit data vypršení platnosti

en: Enable Download Tour
cs_CZ: Povolit prohlídku ke stažení

en: Enable Shop
cs_CZ: Povolit Obchod

en: Enable 3D View
cs_CZ: Povolit 3D zobrazení

en: Menu Items
cs_CZ: Položky menu

en: Editor 3D View
cs_CZ: Editor 3D pohledu

en: Custom Features
cs_CZ: Vlastní funkce

en: List of additional features to show for the plan (each feature must be on a new line)
cs_CZ: Seznam dalších funkcí, které se mají zobrazit pro plán (každá funkce musí být na novém řádku)

en: to use external payment systems or other reasons (visible only with deactivated payments)
cs_CZ: používat externí platební systémy nebo z jiných důvodů (viditelné pouze u deaktivovaných plateb)

en: Edit Plan
cs_CZ: Plán úprav

en: Storage Quota (MB)
cs_CZ: Kvóta úložiště (MB)

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: EDITOR 3D VIEW
cs_CZ: 3D POHLED EDITORU

en: You cannot edit 3D View on an external virtual tour!
cs_CZ: 3D pohled nelze upravovat na externí virtuální prohlídce!

en: Add Room
cs_CZ: Přidat pokoj

en: Levels
cs_CZ: Stupně

en: Level
cs_CZ: Úroveň

en: Select room
cs_CZ: Vyberte místnost

en: Double click
cs_CZ: Dvojklik

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Depth
cs_CZ: Hloubka

en: Center
cs_CZ: Uprostřed

en: Scale
cs_CZ: Meřítko

en: Rotation
cs_CZ: Střídání

en: Visibility
cs_CZ: Viditelnost

en: Front
cs_CZ: Vepředu

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: Pointer
cs_CZ: Ukazatel

en: Offset
cs_CZ: Odsazení

en: Zoom In
cs_CZ: Přiblížit

en: Zoom Out
cs_CZ: Oddálit

en: Pointer Color
cs_CZ: Barva ukazatele

en: Main
cs_CZ: Hlavní

en: Background Opacity
cs_CZ: Průhlednost pozadí

en: Autorotate Speed
cs_CZ: Rychlost automatického otáčení

en: Autorotate Inactivity
cs_CZ: Nečinnost automatického otáčení

en: Set Default Camera Position
cs_CZ: Nastavit výchozí pozici kamery

en: Altitude
cs_CZ: Nadmořská výška

en: CREATE NEW ROOM
cs_CZ: VYTVOŘIT NOVOU MÍSTNOST

en: You have reached the maximum number of Rooms allowed from your plan!
cs_CZ: Dosáhli jste maximálního povoleného počtu pokojů z vašeho plánu!

en: LOADING ROOMS ...
cs_CZ: NAKLÁDACÍ MÍSTNOSTI ...

en: New Room
cs_CZ: Nový pokoj

en: Video Stream (HLS)
cs_CZ: Videostream (HLS)

en: HLS Video Url
cs_CZ: Adresa URL videa HLS

en: File (Json)
cs_CZ: Soubor (Json)

en: Accepted only lottie file in Json format.
cs_CZ: Přijímá se pouze soubor lottie ve formátu Json.

en: Delete Room
cs_CZ: Smazat pokoj

en: Are you sure you want to delete the room?
cs_CZ: Určitě chcete místnost odstranit?

en: Duplicate Room
cs_CZ: Duplikátní místnost

en: Are you sure you want to duplicate the room?
cs_CZ: Jste si jistí, že chcete místnost duplikovat?

en: - expires in %s days
cs_CZ: - vyprší za %s dní

en: of
cs_CZ: ze

en: change plan
cs_CZ: plán změn

en: Help
cs_CZ: Pomoc

en: Edit profile
cs_CZ: Upravit profil

en: Logout
cs_CZ: Odhlásit

en: Ready to Leave?
cs_CZ: Jste připraveni odejít?

en: Select Logout below if you are ready to end your current session.
cs_CZ: Pokud jste připraveni ukončit aktuální relaci, vyberte níže možnost Odhlásit se.

en: It is not possible to subscribe on this demo server. This section is shown for demonstration purposes only. Buy the code <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>here</a>
cs_CZ: Na tomto demo serveru není možné se přihlásit. Tato část je zobrazena pouze pro demonstrační účely. Kupte si kód <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>zde</a>

en: Choose a pricing plan
cs_CZ: Výběr cenového plánu

en: Pick what's right for you
cs_CZ: Vyberte si, co je pro vás vhodné

en: expires in %s days
cs_CZ: vyprší za %s dní

en: show features
cs_CZ: funkce výstavy

en: hide features
cs_CZ: skrýt funkce

en: Showcase
cs_CZ: Ukázka

en: Virtual Reality
cs_CZ: Virtuální realita

en: Your own Logo
cs_CZ: Vaše vlastní logo

en: Hide Tripod
cs_CZ: Skrýt stativ

en: Background Music
cs_CZ: Hudba na pozadí

en: Multiple Room's Views
cs_CZ: Pohledy na více místností

en: Protect tour (Password)
cs_CZ: Chránit prohlídku (heslo)

en: Protect Rooms (Passcode, Leads)
cs_CZ: Ochrana místností (přístupový kód, odkazy)

en: Custom Icons
cs_CZ: Vlastní ikony

en: Fly-In Animation
cs_CZ: Animace Fly-In

en: Multi-Resolution
cs_CZ: Více rozlišení

en: Download Tour
cs_CZ: Prohlídka ke stažení

en: Reactivate Subscription
cs_CZ: Opětovná aktivace předplatného

en: Current Subscription (Canceled)
cs_CZ: Aktuální předplatné (zrušeno)

en: Current Subscription
cs_CZ: Aktuální předplatné

en: Find out more
cs_CZ: Zjistit více

en: Contact Us
cs_CZ: Kontaktujte nás

en: Subscribe
cs_CZ: Odebírat

en: Change Subscription
cs_CZ: Změnit předplatné

en: cancel current subscription
cs_CZ: zrušit stávající předplatné

en: modify payment details
cs_CZ: upravit platební údaje

en: Redirecting to checkout page ...
cs_CZ: Přesměrování na stránku pokladny ...

en: Are you sure you want to change your subscription?
cs_CZ: Opravdu chcete změnit předplatné?

en: New plan
cs_CZ: Nový plán

en: Next payment
cs_CZ: Další platba

en: Subsequent payments
cs_CZ: Následné platby

en: Yes, Change
cs_CZ: Ano, Změnit

en: Cancel Subscription
cs_CZ: Zrušit předplatné

en: Are you sure you want to cancel your current subscription?
cs_CZ: Opravdu chcete zrušit své stávající předplatné?

en: Actual plan
cs_CZ: Skutečný plán

en: Active until
cs_CZ: Aktivní do

en: Yes, Cancel
cs_CZ: Ano, Zrušit

en: Are you sure you want to reactivate your canceled subscription?
cs_CZ: Opravdu chcete své zrušené předplatné znovu aktivovat?

en: Yes, Reactivate
cs_CZ: Ano, reaktivace

en: You must first cancel your current subscription to activate a new one
cs_CZ: Chcete-li aktivovat nové, musíte nejprve zrušit své aktuální předplatné

en: You cannot create Gallery on an external virtual tour!
cs_CZ: Galerii nelze vytvořit na externí virtuální prohlídce!

en: Your "%s" plan not allow to create Gallery!
cs_CZ: Váš plán "%s" neumožňuje vytvořit galerii!

en: Gallery Mode
cs_CZ: Režim galerie

en: Photo Slider
cs_CZ: Posuvník fotografií

en: Slideshow
cs_CZ: Prezentace

en: Slide Duration
cs_CZ: Dobra trvání snímku

en: Fade Duration
cs_CZ: Doba slábnutí

en: Zoom Rate
cs_CZ: Rychlost přiblížení

en: it uses the logo of the tour.
cs_CZ: používá logo zájezdu.

en: Bottom Left
cs_CZ: Vlevo dole

en: Bottom Right
cs_CZ: Vpravo dole

en: Generate slideshow
cs_CZ: Vygenerovat prezentaci

en: Panorama Video
cs_CZ: Panoramatické video

en: Panorama Video Stream (HLS)
cs_CZ: Panoramatický videostream (HLS)

en: EDIT ROOM
cs_CZ: EDITOVACÍ MÍSTNOST

en: EDIT PREVIOUS ROOM
cs_CZ: UPRAVIT PŘEDCHOZÍ MÍSTNOST

en: EDIT NEXT ROOM
cs_CZ: EDITOVAT DALŠÍ MÍSTNOST

en: MULTIPLE ROOM VIEWS
cs_CZ: ZOBRAZENÍ VÍCE MÍSTNOSTÍ

en: Visible List
cs_CZ: Viditelný seznam

en: show room on list slider
cs_CZ: zobrazit posuvník seznamu místnosti

en: Room Link
cs_CZ: Odkaz na pokoj

en: if the logo is present it will be displayed instead of the room name
cs_CZ: pokud je logo přítomno, zobrazí se místo názvu místnosti

en: click to view / change
cs_CZ: klikněte pro zobrazení / změnu

en: Override
cs_CZ: Přepsat

en: override transition settings for this room
cs_CZ: přepsat nastavení přechodu pro tuto místnost

en: transition time before entering in this room in milliseconds
cs_CZ: doba přechodu před vstupem do této místnosti v milisekundách

en: transition zoom level before entering in this room
cs_CZ: úroveň přiblížení před vstupem do této místnosti

en: A not fully equirectangular and 360 degree image was detected. Please adjust the position settings for correct viewing.
cs_CZ: Byl zjištěn ne zcela rovnoramenný a 360stupňový obraz. Pro správné zobrazení upravte nastavení polohy.

en: Alternatively, try to fix with these presets:
cs_CZ: Případně zkuste provést opravu pomocí těchto předvoleb:

en: 360 Horizontal Panorama
cs_CZ: 360 horizontální panorama

en: 180 Horizontal Panorama
cs_CZ: 180 Horizontální panorama

en: 16:9 Flat Image
cs_CZ: Plochý obraz 16:9

en: 4:3 Flat Image
cs_CZ: Plochý obraz 4:3

en: hold click and move the mouse to change the position
cs_CZ: podržením tlačítka myši a pohybem myši změníte polohu

en: view
cs_CZ: zobrazit

en: positions
cs_CZ: pozice

en: north
cs_CZ: sever

en: effects
cs_CZ: účinky

en: Initial Position
cs_CZ: Počáteční pozice

en: Compass North
cs_CZ: Kompas Sever

en: Horizontal Pitch / Roll
cs_CZ: Horizontální náklon / převrácení

en: initial position when you enter in this room
cs_CZ: výchozí pozice při vstupu do této místnosti

en: Set
cs_CZ: Nastavit

en: EDIT THUMBNAIL
cs_CZ: EDITOVAT TUMBNAIL

en: UPLOAD THUMBNAIL
cs_CZ: NAHRÁT MINIATURU

en: Save Preset
cs_CZ: Uložit předvolbu

en: Apply Preset to this Room
cs_CZ: Použít předvolbu pro tuto místnost

en: Apply Preset to all Rooms
cs_CZ: Použít předvolbu na všechny místnosti

en: Delete Preset
cs_CZ: Odstranit předvolbu

en: Horizontal Pitch
cs_CZ: Horizontální rozteč

en: specifies pitch of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
cs_CZ: určuje sklon horizontu obrazu (pro korekci nevyrovnaných panoramat)

en: Horizontal Roll
cs_CZ: Vodorovné válcování

en: specifies roll of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
cs_CZ: určuje natočení horizontu obrazu (pro korekci nevyrovnaných panoramat)

en: Lower Pitch
cs_CZ: Nižší rozteč

en: maximum vertical inclination in degrees down (min 0 - max 90)
cs_CZ: maximální vertikální sklon ve stupních dolů (min. 0 - max. 90)

en: Upper Pitch
cs_CZ: Horní hřiště

en: maximum vertical inclination in degrees up (min 0 - max 90)
cs_CZ: maximální vertikální sklon ve stupních nahoru (min. 0 - max. 90)

en: Left Yaw
cs_CZ: Levý odklon

en: maximum horizontal inclination in degrees left (min 0 - max 180)
cs_CZ: maximální horizontální sklon ve stupních vlevo (min. 0 - max. 180)

en: Right Yaw
cs_CZ: Pravý odklon

en: maximum horizontal inclination in degrees right (min 0 - max 180)
cs_CZ: maximální horizontální sklon ve stupních vpravo (min. 0 - max. 180)

en: sets the panorama’s horizontal angle of view, in degrees (min 0 - max 360)
cs_CZ: nastaví horizontální úhel pohledu panoramatu ve stupních (min. 0 - max. 360)

en: sets the panorama’s vertical angle of view, in degrees (min 0 - max 180)
cs_CZ: nastaví vertikální úhel pohledu panoramatu ve stupních (min. 0 - max. 180)

en: sets the panorama’s horizontal field of view (0 to keep default virtual tour setting)
cs_CZ: nastaví horizontální zorné pole panoramatu (0 pro zachování výchozího nastavení virtuální prohlídky)

en: background color shown for partial panoramas
cs_CZ: barva pozadí zobrazená u částečných panoramat

en: Allow Zoom
cs_CZ: Povolit zvětšení

en: enables zoom
cs_CZ: umožňuje přiblížení

en: Allow Pitch
cs_CZ: Povolit rozteč

en: enables vertical inclination
cs_CZ: umožňuje vertikální sklon

en: indication of the north position of this room
cs_CZ: označení severní polohy této místnosti

en: No associated floorplan.
cs_CZ: Žádný související půdorys.

en: No associated map.
cs_CZ: Žádná přidružená mapa.

en: Brightness
cs_CZ: Jas

en: Contrast
cs_CZ: Kontrast

en: Saturate
cs_CZ: Saturovaný

en: Grayscale
cs_CZ: Odstíny šedé

en: Blur
cs_CZ: Rozostření

en: allows you to blur parts of the panoramic image, such as faces and license plates
cs_CZ: umožňuje rozmazat části panoramatického snímku, například obličeje a poznávací značky

en: Effect
cs_CZ: Efekt

en: Snow
cs_CZ: Sníh

en: Rain
cs_CZ: Déšť

en: Fog
cs_CZ: Mlha

en: Fireworks
cs_CZ: Ohňostroje

en: Confetti
cs_CZ: Konfety

en: Annotation
cs_CZ: Anotace

en: title of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
cs_CZ: název informací o místnosti obsažených v bloku vlevo nahoře (prázdný, aby se nezobrazoval)

en: description of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
cs_CZ: popis informací o místnosti obsažených v bloku vlevo nahoře (prázdné, aby se nezobrazovaly)

en: Audio embedded
cs_CZ: Vložený zvuk

en: uses the audio track embedded in the video
cs_CZ: používá zvukovou stopu vloženou do videa

en: Upload new Audio
cs_CZ: Nahrání nového zvuku

en: REMOVE AUDIO
cs_CZ: ODSTRANIT AUDIO

en: Upload Audio (MP3)
cs_CZ: Nahrát zvuk (MP3)

en: Protect
cs_CZ: Chránit

en: block room display until the protect form is filled
cs_CZ: blokovat zobrazení místnosti, dokud není vyplněn formulář ochrany

en: Passcode
cs_CZ: Heslo (Password):

en: title of the protect form
cs_CZ: název ochranného formuláře

en: description of the protect form
cs_CZ: popis ochranného formuláře

en: passcode to unlock the room
cs_CZ: přístupový kód k odemknutí místnosti

en: sends a notification to the specified email when the lead form is submitted
cs_CZ: odešle oznámení na zadaný e-mail při odeslání formuláře pro zájemce

en: Multiple Room Views
cs_CZ: Vícenásobné zobrazení místnosti

en: allows you to load various versions of the same room and switch them in the viewer
cs_CZ: umožňuje načíst různé verze stejné místnosti a přepínat je v prohlížeči

en: View type
cs_CZ: Typ zobrazení

en: Single view
cs_CZ: Jednotlivé zobrazení

en: Split view with slider
cs_CZ: Dělené zobrazení s posuvníkem

en: Main view name
cs_CZ: Název hlavního zobrazení

en: View name
cs_CZ: Zobrazit název

en: Add New Preset
cs_CZ: Přidat novou předvolbu

en: Preset Name
cs_CZ: Název předvolby

en: Are you sure you want to save this preset?
cs_CZ: Určitě chcete tuto předvolbu uložit?

en: Yes, Save
cs_CZ: Ano, Uložit

en: Apply Preset
cs_CZ: Použít předvolbu

en: Are you sure you want to apply this preset to all the rooms of this Virtual Tour?
cs_CZ: Opravdu chcete tuto předvolbu použít na všechny místnosti této virtuální prohlídky?

en: screenshot
cs_CZ: snímek obrazovky

en: EDIT PRODUCT
cs_CZ: UPRAVIT PRODUKT

en: Purchase Type
cs_CZ: Typ nákupu

en: the cart works only if snipcart is configured in the shop section of the tour
cs_CZ: košík funguje pouze v případě, že je v části prohlídky nakonfigurován výstřižek

en: Link
cs_CZ: Odkaz

en: Cart
cs_CZ: Košík

en: Delete Product
cs_CZ: Smazat produkt

en: Are you sure you want to delete the product?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat produkt?

en: Bulk map's create
cs_CZ: Vytvoření hromadné mapy

en: Uploading multiple JPG/PNG images will automatically create all the maps.
cs_CZ: Nahráním více obrázků JPG/PNG se automaticky vytvoří všechny mapy.

en: Creating Maps
cs_CZ: Vytváření map

en: You cannot create Info Box on an external virtual tour!
cs_CZ: Informační rámeček nelze vytvořit na externí virtuální prohlídce!

en: Your "%s" plan not allow to create Info Box!
cs_CZ: Váš plán "%s" neumožňuje vytvořit informační rámeček!

en: Loading panorama image ...
cs_CZ: Načítání panoramatického snímku ...

en: CLEAR DRAW
cs_CZ: ČISTÝ VÝTAH

en: APPLY BLUR
cs_CZ: APLIKOVAT BLUR

en: REVERT TO ORIGINAL
cs_CZ: VRÁTIT SE K PŮVODNÍMU

en: BACK TO ROOM
cs_CZ: ZPĚT DO POKOJE

en: Click on the image to start drawing the shape of blur
cs_CZ: Kliknutím na obrázek začněte kreslit tvar rozmazání

en: Creating blur effect in progress, please wait ...
cs_CZ: Probíhá vytváření efektu rozmazání, vyčkejte prosím...

en: Are you sure you want to restore the original image?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete obnovit původní obraz?

en: Yes, Revert
cs_CZ: Ano, Vrátit

en: Error: No gallery images
cs_CZ: Chyba: Žádné obrázky galerie

en: All requirements are met.
cs_CZ: Všechny požadavky jsou splněny.

en: File not found.
cs_CZ: Soubor nenalezen.

en: the file cannot be imported: system version different from the one with which the file was exported.
cs_CZ: soubor nelze importovat: verze systému se liší od verze, se kterou byl soubor exportován.

en: An error has occurred:
cs_CZ: Došlo k chybě:

en: unauthorized
cs_CZ: neoprávněný

en: not reachable
cs_CZ: nedosažitelný
