Simple Virtual Tour - en to fa_IR translation catalogue (1597 entries)

en: function disabled
fa_IR: تابع غیر فعال

en: php zip not enabled
fa_IR: php zip فعال نیست

en: Missing package
fa_IR: بسته گمشده

en: Execute the command
fa_IR: فرمان را اجرا کنید

en: on your server
fa_IR: در سرور شما

en: Missing command
fa_IR: فرمان گمشده

en: Missing parameters
fa_IR: پارامترهای گم شده

en: Zip error
fa_IR: خطای زیپ

en: Missing file
fa_IR: فایل گم شده

en: Input password
fa_IR: رمز ورودی

en: presented by
fa_IR: ارائه شده توسط

en: initializing ...
fa_IR: راه اندازی...

en: Chat
fa_IR: چت

en: input locked
fa_IR: ورودی قفل شده

en: Name
fa_IR: نام

en: E-Mail
fa_IR: ایمیل

en: Phone
fa_IR: تلفن

en: here
fa_IR: اینجا

en: total
fa_IR: جمع

en: Info
fa_IR: اطلاعات

en: 3D View
fa_IR: دید سه بعدی

en: Gallery
fa_IR: گالری

en: Facebook Chat
fa_IR: گپ فیس بوک

en: Whatsapp Chat
fa_IR: چت واتس آپ

en: Presentation
fa_IR: ارائه

en: Share
fa_IR: اشتراک گذاری

en: Start Live Session
fa_IR: شروع جلسه زنده

en: Join Meeting
fa_IR: عضویت در جلسه

en: Web VR
fa_IR: وب وی آر

en: Fullscreen
fa_IR: تمام صفحه

en: Audio
fa_IR: صدا

en: Floorplan
fa_IR: کف پلان

en: Map
fa_IR: نقشه

en: Device Orientation
fa_IR: جهت گیری دستگاه

en: Icons
fa_IR: آیکون ها

en: Auto Rotation
fa_IR: چرخش خودکار

en: Annotations
fa_IR: حاشیه نویسی

en: LOADING VR EXPERIENCE ...
fa_IR: بارگذاری تجربه VR ...

en: Orbit
fa_IR: مدار

en: Left mouse
fa_IR: ماوس چپ

en: Zoom
fa_IR: بزرگنمایی

en: Middle mouse or mousewheel
fa_IR: ماوس وسط یا چرخ ماوس

en: Pan
fa_IR: ماهی تابه

en: Right mouse or left mouse + ctrl/meta/shiftKey
fa_IR: ماوس راست یا چپ + ctrl/meta/shiftKey

en: One-finger move
fa_IR: حرکت با یک انگشت

en: Two-finger spread or squish
fa_IR: باز شدن یا له شدن با دو انگشت

en: Two-finger move
fa_IR: حرکت با دو انگشت

en: All
fa_IR: همه

en: Close
fa_IR: بستن

en: Meeting
fa_IR: ملاقات

en: OPEN SCREENCAST APP
fa_IR: برنامه SCREENCAST را باز کنید

en: LOADING
fa_IR: در حال بارگذاری

en: INITIALIZING
fa_IR: راه اندازی

en: Live Session
fa_IR: جلسه زنده

en: Are you sure you want to end this live session? The link generated will be invalidated.
fa_IR: مطمئني ميخواي اين جلسه زنده رو تموم کني؟ پیوند تولید شده باطل خواهد شد.

en: Are you sure you want to end this live session?
fa_IR: مطمئني ميخواي اين جلسه زنده رو تموم کني؟

en: End Call
fa_IR: پایان تماس

en: awaiting connection ...
fa_IR: در انتظار اتصال ...

en: connecting ...
fa_IR: اتصال...

en: connected
fa_IR: متصل

en: connection closed
fa_IR: اتصال بسته

en: invalid session
fa_IR: جلسه نامعتبر

en: Send this link to the person you want to invite
fa_IR: ارسال این لینک به فردی که می خواهید دعوت کنید

en: Do you want to join the live session with video or audio only?
fa_IR: آیا شما می خواهید برای پیوستن به جلسه زندگی می کنند با ویدیو و یا صوتی تنها؟

en: Video + Audio
fa_IR: ویدئو + صوتی

en: Only Audio
fa_IR: فقط صوتی

en: by
fa_IR: توسط

en: Cancel
fa_IR: لغو

en: Exit Meeting
fa_IR: جلسه خروج

en: Skip
fa_IR: پرش

en: Play Video
fa_IR: پخش ویدئو

en: Wait until the video ends ...
fa_IR: صبر کنید تا ویدیو تمام شود...

en: ENABLE AUDIO?
fa_IR: فعال کردن صدا؟

en: ENABLE DEVICE ORIENTATION?
fa_IR: فعال کردن جهت گیری دستگاه؟

en: Yes
fa_IR: بله

en: No
fa_IR: خیر

en: Password Meeting
fa_IR: جلسه رمز عبور

en: Password Live Session
fa_IR: جلسه زنده رمز عبور

en: check
fa_IR: بررسی

en: BUY
fa_IR: خرید

en: ADD TO CART
fa_IR: افزودن به سبد خرید

en: MEDIA LIBRARY
fa_IR: کتابخانه رسانه ای

en: Permission denied
fa_IR: اجازه رد شد

en: It looks like that you do not have permission to access this page
fa_IR: به نظر می رسد که اجازه دسترسی به این صفحه را داري

en: Back to Dashboard
fa_IR: بازگشت به داشبورد

en: You cannot use Media Library on an external virtual tour!
fa_IR: شما نمی توانید از کتابخانه رسانه ای در یک تور مجازی خارجی استفاده کنید!

en: Tour Library
fa_IR: کتابخانه تور

en: Public Library
fa_IR: کتابخانه عمومی

en: The contents of this library will be shared for all the virtual tours.
fa_IR: محتویات این کتابخانه برای تمام تورهای مجازی به اشتراک گذاشته خواهد شد.

en: Files List
fa_IR: لیست پرونده ها

en: Loading files ...
fa_IR: بارگذاری فایل ها ...

en: Drop files or click here to upload
fa_IR: رها کردن فایل ها و یا اینجا را کلیک کنید برای آپلود

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
fa_IR: مرورگر شما آپلود فایل drag'n'drop را پشتیبانی نمی کند.

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
fa_IR: برای بارگیری فایل های خود مانند روزهای گذشته، از فرم پشت سر هم استفاده کنید.

en: File is too big (%sMiB). Max filesize: %sMiB.
fa_IR: فایل بیش از حد بزرگ است (%sMiB). Max filesize: %sMiB.

en: You can't upload files of this type.
fa_IR: شما نمیتوانید این نوع فایلها را آپلود کنید

en: Server responded with %s code.
fa_IR: سرور با کد %s داد.

en: Cancel upload
fa_IR: لغو آپلود

en: Are you sure you want to cancel this upload?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که میخواهید این آپلود را لغو کنید؟

en: Remove file
fa_IR: حذف فایل

en: You can not upload any more files.
fa_IR: شما نمیتوانید فایلهای بیشتری آپلود کنید.

en: Registration closed
fa_IR: ثبت نام بسته شد

en: Arabic
fa_IR: عربی

en: Chinese Simplified
fa_IR: زبان چینی ساده شده

en: Chinese Traditional (Hong Kong)
fa_IR: چینی سنتی (هنگ کنگ)

en: Chinese Traditional (Taiwan)
fa_IR: چینی سنتی (تایوان)

en: Czech
fa_IR: کشور چک

en: Dutch
fa_IR: هلندی

en: English
fa_IR: انگلیسی

en: Filipino
fa_IR: فیلیپینی

en: French
fa_IR: فرانسوی

en: German
fa_IR: آلمانی

en: Hindi
fa_IR: هندی

en: Hungarian
fa_IR: مجارستانی

en: Kinyarwanda
fa_IR: کینارواندا

en: Korean
fa_IR: کره ای

en: Italian
fa_IR: ایتالیایی

en: Japanese
fa_IR: ژاپنی

en: Persian
fa_IR: فارسی

en: Polish
fa_IR: لهستانی

en: Portuguese Brazilian
fa_IR: برزیلی پرتغالی

en: Portuguese European
fa_IR: پرتغالی اروپایی

en: Spanish
fa_IR: اسپانیایی

en: Romanian
fa_IR: رومانیایی

en: Russian
fa_IR: روسی

en: Swedish
fa_IR: سوئدی

en: Tajik
fa_IR: تاجیک

en: Thai
fa_IR: تایلندی

en: Turkish
fa_IR: ترکی

en: Vietnamese
fa_IR: ویتنامی

en: Create an Account!
fa_IR: ایجاد یک حساب کاربری!

en: User name
fa_IR: نام کاربری

en: Email Address
fa_IR: آدرس ایمیل

en: Password
fa_IR: رمز عبور

en: Repeat Password
fa_IR: تکرار رمز عبور

en: Register Account
fa_IR: ثبت نام

en: Register with Google
fa_IR: ثبت نام با گوگل

en: Register with Facebook
fa_IR: ثبت نام با فیس بوک

en: Register with Twitter
fa_IR: ثبت نام با توییتر

en: Already have an account? Login!
fa_IR: در حال حاضر یک حساب کاربری؟ ورود!

en: Validate Account
fa_IR: اعتبار حساب

en: Your account has been made, please verify it by clicking the activation link that has been send to your email.
fa_IR: حساب کاربری شما ساخته شده است، لطفا آن را با کلیک بر روی لینک فعال سازی است که به ایمیل شما ارسال شده است تایید کنید.

en: Ok
fa_IR: باشه

en: Error, retry later.
fa_IR: خطا، بعدا ً دوباره دوباره کار کن.

en: ADVERTISEMENTS
fa_IR: تبلیغات

en: Create
fa_IR: ایجاد

en: Type
fa_IR: نوع

en: Auto Assign
fa_IR: اعطای خودکار

en: N. Virtual Tours
fa_IR: تورهای مجازی ان

en: No data available in table
fa_IR: داده ای در جدول وجود ندارد

en: Showing %s to %s of %s entries
fa_IR: نمایش %s تا زا %s از مجموع %s

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
fa_IR: نمایش 0 تا 0 از 0 ورودی

en: Show %s entries
fa_IR: نمایش %s ورودی

en: Loading
fa_IR: بارگذاری

en: Processing
fa_IR: در حال پردازش

en: Search
fa_IR: جستجو

en: No matching records found
fa_IR: هیچ رکوردی یافت نشد

en: First
fa_IR: اولین

en: Last
fa_IR: آخرین

en: Next
fa_IR: بعدی

en: Previous
fa_IR: قبلی

en: activate to sort column ascending
fa_IR: : برای مرتب سازی ستون صعودی فعال شود

en: activate to sort column descending
fa_IR: فعال کردن گزینه مرتب کردن ستون نزولی

en: Click here to change your plan
fa_IR: برای تغییر طرح خود اینجا را کلیک کنید

en: EDIT VIRTUAL TOUR
fa_IR: ویرایش تور مجازی

en: SAVE
fa_IR: ذخیره

en: SETTINGS
fa_IR: تنظیمات

en: CONTENTS
fa_IR: محتویات

en: HFOV / INTERACTION
fa_IR: HFOV / تعامل

en: SHOP
fa_IR: فروشگاه

en: NOTE
fa_IR: یادداشت

en: General
fa_IR: عمومی

en: Author
fa_IR: نویسنده

en: User
fa_IR: کاربر

en: owner of the virtual tour
fa_IR: صاحب تور مجازی

en: Language
fa_IR: زبان

en: Default Language
fa_IR: زبان پیش فرض

en: Description
fa_IR: توضیحات

en: description used as preview for share
fa_IR: توضیحات مورد استفاده به عنوان پیش نمایش برای سهم

en: Category
fa_IR: دسته بندی

en: None
fa_IR: هیچ یک

en: AutoRotate speed
fa_IR: سرعت اتوروت

en: 0 to disable autorotate, -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
fa_IR: 0 برای غیر فعال کردن autorotate ، -1 به -10 سرعت عقربه های ساعت ، 1 تا 10 سرعت در عقربه های ساعت

en: AutoRotate inactivity
fa_IR: بی تحرکی اتوروت

en: time in milliseconds to wait before starting the autorotation
fa_IR: زمان در میلی ثانیه به صبر کنید قبل از شروع autorotation

en: External Link
fa_IR: لینک خارجی

en: link that will be displayed when the virtual tour opens (must be compatible for embedding)
fa_IR: لینکی که وقتی تور مجازی باز می شود نمایش داده خواهد شد (باید برای جاسازی سازگار باشد)

en: Google Analytics Tracking ID
fa_IR: شناسه ردیابی Google Analytics

en: Google Analytics Tracking ID (UA-XXXXXXXXX-X). Note: Use the Friendly URL in Google Analytics's property url setting.
fa_IR: Google Analytics Tracking ID (UA-XXXXXXXXX-X). توجه: از URL دوستانه در تنظیم آدرس املاک Google Analytics استفاده کنید.

en: Facebook page ID
fa_IR: شناسه برگه فیسبوک

en: Phone number for whatsapp chat
fa_IR: شماره تلفن برای چت واتساپ

en: Autoplay Audio
fa_IR: صوتی پخش خودکار

en: if the popup is not displayed until the user interacts with the borwser, the audio may not be heard
fa_IR: اگر popup نمایش داده نمی شود تا زمانی که کاربر تعامل با borwser ، صدا ممکن است شنیده نمی شود

en: Disabled
fa_IR: غیر فعال

en: Enabled
fa_IR: فعال

en: Enabled, without pop-up
fa_IR: فعال، بدون پاپ آپ

en: Visitors
fa_IR: بازدید کنندگان

en: senables viewing of online visitors directly on the tour
fa_IR: مشاهده بازدیدکنندگان آنلاین به طور مستقیم در تور را امکان پذیر می کند

en: Visitors update
fa_IR: به روز رسانی بازدیدکنندگان

en: visitor update time in milliseconds (0 = real time). Low values can increase server utilization.
fa_IR: زمان به روز رسانی بازدید کننده در میلی ثانیه (0 = زمان واقعی). مقادیر کم می تواند استفاده از سرور را افزایش دهد.

en: Transition
fa_IR: انتقال

en: Transition Effect
fa_IR: اثر گذار

en: transition animation effect
fa_IR: انتقال اثر انیمیشن

en: Transition Duration
fa_IR: مدت زمان انتقال

en: transition duration in milliseconds
fa_IR: مدت گذار در میلی ثانیه

en: Transition Zoom Time
fa_IR: زمان زوم گذار

en: transition time before entering the next room in milliseconds
fa_IR: زمان انتقال قبل از ورود به اتاق بعدی در میلی ثانیه

en: Transition Zoom Level
fa_IR: انتقال سطح زوم

en: transition zoom level before entering the next room
fa_IR: انتقال سطح زوم قبل از ورود به اتاق بعدی

en: Transition Loading icon
fa_IR: آیکون بارگذاری انتقال

en: shows the loading icon before loading rooms
fa_IR: نشان می دهد آیکون بارگذاری قبل از بارگیری اتاق

en: Same Azimuth
fa_IR: همان ازیموث

en: maintain the same direction with regard to north while navigate between rooms (you must set the north position in all rooms)
fa_IR: حفظ همان جهت با توجه به شمال در حالی که حرکت بین اتاق (شما باید موقعیت شمال در تمام اتاق ها مجموعه)

en: Click Anywhere
fa_IR: هر جا کلیک بشه

en: allows you to click near the marker to go to the corresponding room
fa_IR: اجازه می دهد تا شما را به کلیک نزدیک نشانگر برای رفتن به اتاق مربوطه

en: Hide Markers
fa_IR: پنهان کردن نشانگرها

en: hide all the markers (only when click anywhere is enabled)
fa_IR: پنهان کردن تمام نشانگرها (تنها زمانی که کلیک کنید در هر نقطه فعال است)

en: Hover Markers
fa_IR: نشانگرهای شناور

en: shows hidden markers when approaching them with the mouse
fa_IR: نشانگرهای مخفی را هنگام نزدیک شدن به آنها با ماوس نشان می دهد

en: Default Markers LookAt
fa_IR: نشانگرهای پیش فرض LookAt

en: default 'lookat' setting when adding a new marker
fa_IR: تنظیم پیش‌فرض «lookat» هنگام اضافه کردن یک نشانگر جدید

en: Horizontal only
fa_IR: فقط افقی

en: Horizontal and Vertical
fa_IR: افقی و عمودی

en: Security
fa_IR: امنیت

en: leave blank to disable password
fa_IR: خالی بگذارید برای غیر فعال کردن رمز عبور

en: Controls
fa_IR: کنترل ها

en: Keyboard Mode
fa_IR: حالت صفحه کلید

en: Enabled, mode 1
fa_IR: فعال، حالت 1

en: Enabled, mode 2
fa_IR: فعال، حالت 2

en: Keyboard controls are disabled.
fa_IR: کنترل های صفحه کلید غیرفعال هستند.

en: to look around
fa_IR: به اطراف نگاه کنید

en: to click
fa_IR: کلیک کنید

en: to go previous room
fa_IR: برای رفتن به اتاق قبلی

en: to go next room
fa_IR: برای رفتن به اتاق بعدی

en: to zoom in/out
fa_IR: برای زوم در / خارج

en: Right Click Content
fa_IR: روی محتوا کلیک راست کنید

en: content displayed when the right button is pressed. leave empty for disable
fa_IR: با فشار دادن دکمه سمت راست، محتوا نمایش داده می شود. برای غیرفعال کردن خالی بگذارید

en: Performance
fa_IR: کارایی

en: Viewer quality
fa_IR: کیفیت بیننده

en: lower values means faster view (poor quality), higher value means slow view (high quality).
fa_IR: مقادیر پایین تر به معنای دید سریع تر (کیفیت ضعیف)، ارزش بالاتر به معنای دید آهسته (با کیفیت بالا) است.

en: Compress images quality
fa_IR: فشرده سازی کیفیت تصاویر

en: 10 to 100: lower values means faster loading (poor quality), higher value means slow loading (high quality). 100 to disable compression.
fa_IR: ۱۰ تا ۱۰۰: مقادیر پایین تر به معنای بارگذاری سریع تر (کیفیت ضعیف)، مقدار بالاتر به معنای بارگذاری آهسته (با کیفیت بالا) است. 100 تا فشرده سازی را غیر فعال کنید.

en: Max width panorama
fa_IR: پانورامای عرض حداکثر

en: maximum width in pixels of panoramic images. if they exceed this width the images will be resized. 0 to disable resize.
fa_IR: حداکثر عرض در پیکسل از تصاویر پانوراما. اگر آنها بیش از این عرض تصاویر خواهد شد resized. 0 برای غیر فعال کردن اندازه مجدد.

en: Preload panoramas
fa_IR: پانوراماهای پیش بارگذاری

en: preload all panorama images for faster loading between rooms
fa_IR: preload تمام تصاویر پانوراما برای بارگذاری سریع تر بین اتاق

en: Enable multi resolution
fa_IR: فعال کردن وضوح چند

en: splits the panorama image into multiple sectors and loads them in parallel to reduce loading times
fa_IR: تقسیم تصویر پانوراما را به بخش های متعدد و بارهای آنها را به موازات کاهش زمان بارگذاری

en: Regenerate panoramas
fa_IR: بازسازی پانوراماها

en: force regenerate all panoramas images
fa_IR: نیروی بازسازی تمام تصاویر پانوراما

en: Regenerate All Panoramas
fa_IR: بازسازی همه پانوراماها

en: Settings
fa_IR: تنظیمات

en: Auto start
fa_IR: شروع خودکار

en: start the virtual tour automatically on loading
fa_IR: شروع تور مجازی به طور خودکار در بارگذاری

en: Fly-In
fa_IR: انمیشن پرواز به داخل

en: start the fly-in animation at the first entrance to the virtual tour
fa_IR: شروع پرواز در انیمیشن در ورودی اول به تور مجازی

en: Loading Info
fa_IR: بارگیری اطلاعات

en: display logo, name and progress bar during initial loading
fa_IR: نمایش لوگو، نام و نوار پیشرفت در هنگام بارگذاری اولیه

en: Video display time (seconds)
fa_IR: زمان نمایش ویدیو (ثانیه)

en: set to 0 to wait for the end of the video, otherwise set the seconds for which the video should be displayed
fa_IR: مجموعه ای به 0 برای پایان ویدیو صبر کنید ، در غیر این صورت مجموعه ثانیه که برای آن ویدیو باید نمایش داده شود

en: Background Image
fa_IR: تصویر پس زمینه

en: image displayed as background during initial loading and used as preview image for share
fa_IR: تصویر نمایش داده شده به عنوان پس زمینه در هنگام بارگذاری اولیه و به عنوان تصویر پیش نمایش برای به اشتراک گذاری استفاده می شود

en: Exist Background
fa_IR: پیشینه وجودی

en: Upload new Background
fa_IR: آپلود پس زمینه جدید

en: REMOVE IMAGE
fa_IR: حذف تصویر

en: Choose file
fa_IR: انتخاب فایل

en: Upload Background Image
fa_IR: آپلود تصویر پس زمینه

en: Background Video
fa_IR: ویدئو پس زمینه

en: video displayed as background during initial loading
fa_IR: ویدیو نمایش داده شده به عنوان پس زمینه در هنگام بارگذاری اولیه

en: REMOVE VIDEO
fa_IR: حذف ویدئو

en: Upload Background Video
fa_IR: آپلود ویدئو پس زمینه

en: Logo
fa_IR: لوگو

en: logo displayed on top right
fa_IR: لوگوی نمایش داده شده در سمت راست بالا

en: Not visible in the tour, enable it in the Editor UI
fa_IR: در تور قابل مشاهده نیست، آن را در رابط کاربری ویرایشگر فعال کنید

en: Exist Logo
fa_IR: لوگوی وجود دارد

en: Upload new Logo
fa_IR: بارگذاری لوگو جدید

en: Hyperlink
fa_IR: هایپرلینک

en: REMOVE LOGO
fa_IR: حذف لوگو

en: Upload Logo Image
fa_IR: آپلود تصویر لوگو

en: Nadir Logo
fa_IR: نشان نادر

en: logo used to hide tripod on panorama image
fa_IR: آرم مورد استفاده برای مخفی کردن سه پایه در تصویر پانوراما

en: Exist Nadir Logo
fa_IR: وجود نشان نادر

en: Upload new Nadir Logo
fa_IR: آپلود لوگوی جدید نادر

en: Small
fa_IR: کوچک

en: Medium
fa_IR: متوسط

en: Large
fa_IR: بزرگ

en: Song
fa_IR: ترانه

en: background song during navigation of virtual tour
fa_IR: آهنگ پس زمینه در طول ناوبری از تور مجازی

en: Exist Song
fa_IR: آهنگ وجود دارد

en: Upload new Song
fa_IR: آپلود آهنگ جدید

en: REMOVE SONG
fa_IR: حذف آهنگ

en: Upload Song (MP3)
fa_IR: آپلود آهنگ (MP3)

en: Intro (Desktop)
fa_IR: معرفی (دسکتاپ)

en: image displayed on desktop at first load
fa_IR: تصویر نمایش داده شده بر روی دسکتاپ در بار اول

en: Exist Image
fa_IR: تصویر وجود دارد

en: Upload new Image
fa_IR: آپلود عکس جدید

en: Upload Image
fa_IR: آپلود تصویر

en: Intro (Mobile)
fa_IR: معرفی (موبایل)

en: image displayed on mobile at first load
fa_IR: تصویر نمایش داده شده بر روی تلفن همراه در بار اول

en: Custom HTML
fa_IR: HTML سفارشی

en: html code that will be displayed within the tour
fa_IR: کد html که در تور نمایش داده می شود

en: Media Library
fa_IR: کتابخانه ی رسانه

en: Field of View
fa_IR: زمینه دید

en: Default
fa_IR: پیش فرض

en: sets the panorama’s starting horizontal field of view in degrees.
fa_IR: میدان دید افقی آغازین پانوراما را در درجه ها تنظیم می کند.

en: Min
fa_IR: حداقل

en: sets the minimum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
fa_IR: مجموعه حداقل زمین لبه بیننده می تواند در، در درجه.

en: Max
fa_IR: حداکثر

en: sets the maximum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
fa_IR: مجموعه حداکثر زمین لبه بیننده می تواند در، در درجه.

en: HFOV Mobile Ratio
fa_IR: نسبت موبایل HFOV

en: a lower ratio indicates a wider view on the mobile, while a higher value indicates a narrower view
fa_IR: نسبت پایین تر نشان دهنده دید گسترده تر در تلفن همراه است، در حالی که یک مقدار بالاتر نشان دهنده یک دید باریک تر است

en: Interaction
fa_IR: تعامل

en: Pan Speed
fa_IR: پان اسپید

en: adjusts panning speed from touch inputs: a lower value indicates a slower pan speed, while a higher value indicates a faster pan speed
fa_IR: تنظیم سرعت panning از ورودی های لمسی : مقدار پایین تر نشان می دهد سرعت تابه کندتر ، در حالی که مقدار بالاتر نشان می دهد سرعت تابه سریع تر

en: Pan Speed Mobile
fa_IR: پان اسپید موبایل

en: Friction
fa_IR: اصطکاک

en: controls the friction that slows down the viewer motion after it is dragged and released. higher values mean the motion stops faster.
fa_IR: کنترل اصطکاک است که کاهش سرعت حرکت بیننده پس از آن کشیده و آزاد شد. مقادیر بالاتر به این معنی است که حرکت سریع تر متوقف می شود.

en: Friction Mobile
fa_IR: اصطکاک موبایل

en: Preview
fa_IR: پیش نمایش

en: Desktop
fa_IR: دسکتاپ

en: Current HFOV
fa_IR: HFOV فعلی

en: use the mouse wheel or the controls to zoom
fa_IR: استفاده از چرخ ماوس و یا کنترل برای زوم

en: Mobile
fa_IR: موبایل

en: Note (only visible to administrators)
fa_IR: توجه (فقط برای مدیران قابل مشاهده است)

en: Public Key
fa_IR: کلید عمومی

en: Currency
fa_IR: واحد پول

en: Create an account on
fa_IR: ایجاد یک حساب کاربری در

en: Pay attention that you can make 2 configurations, one for <b>test</b> and one for <b>live</b>, by changing the selector on the %s dashboard at the top
fa_IR: توجه داشته باشید که می توانید با تغییر انتخابگر در داشبورد %s در بالا <b>، 2 پیکربندی، یکی برای آزمایش</b> و دیگری برای <b>زنده ایجاد کنید.</b>

en: Fill your business information
fa_IR: اطلاعات کسب و کار خود را پر کنید

en: Configure your domain
fa_IR: دامنه خود را پیکربندی کنید

en: Add your domain <b>%s</b> in the <b>Domain</b> field of the section <b>DEFAULT WEBSITE DOMAIN</b>
fa_IR: دامنه <b>%s خود را</b> در قسمت <b>Domain</b> در بخش <b>DEFAULT WEBSITE DOMAIN اضافه کنید</b>

en: Configure Regional Settings
fa_IR: تنظیمات منطقه ای را پیکربندی کنید

en: Add all the currencies in the section <b>SUPPORTED CURRENCIES</b>
fa_IR: تمام ارزها را در بخش ارزهای <b>پشتیبانی شده اضافه کنید</b>

en: Enable the countries they can buy on your site in the section <b>ENABLED COUNTRIES</b>
fa_IR: کشورهایی را که می توانند در سایت شما بخرند در بخش <b>کشورهای فعال فعال کنید</b>

en: Configure Taxes
fa_IR: پیکربندی مالیات

en: Click on <b>Create New Tax</b> a make sure to check <b>Included in price</b>
fa_IR: <b>روی Create New Tax</b> کلیک کنید و مطمئن شوید که <b>در قیمت گنجانده شده است</b>

en: Configure Checkout & Cart
fa_IR: تسویه حساب و سبد خرید را پیکربندی کنید

en: You can decide whether to register your customers or not by changing the option <b>Allow Guests Only</b>
fa_IR: <b>شما می توانید با تغییر گزینه Allow Guests Only</b> تصمیم بگیرید که آیا مشتریان خود را ثبت کنید یا خیر

en: Connect a payment gateway
fa_IR: یک درگاه پرداخت وصل کنید

en: Get Api Key
fa_IR: کلید Api را دریافت کنید

en: Retrieve your <b>public test or live API key</b> and enter it above
fa_IR: <b>تست عمومی یا کلید API زنده</b> خود را بازیابی کنید و آن را در بالا وارد کنید

en: Multi resolution regenerate
fa_IR: بازسازی چند وضوح

en: Success. Multi resolution panoramas will be regenerated in background.
fa_IR: موفقیت. پانوراماهای با وضوح چند در پس زمینه بازسازی خواهند شد.

en: An error has occured.
fa_IR: خطایی رخ داده است.

en: Regeneration in progress, please wait ... Do not close this window!
fa_IR: بازسازی در حال انجام، لطفا صبر کنید ... این پنجره را ن ببند!

en: Add Category
fa_IR: افزودن دسته بندی

en: Add
fa_IR: افزودن

en: E-mail
fa_IR: ایمیل

en: Send Verification Code
fa_IR: ارسال کد تأیید

en: Verification code
fa_IR: کد تایید

en: New password
fa_IR: رمز عبور جدید

en: Repeat password
fa_IR: تکرار رمز عبور

en: Change password
fa_IR: تغییر رمز عبور

en: Back to Login
fa_IR: بازگشت به صفحه ورود

en: Welcome Back!
fa_IR: خوش آمدید!

en: Enter Username or E-mail
fa_IR: نام کاربری یا ایمیل را وارد کنید

en: Login
fa_IR: ورود

en: Login with Google
fa_IR: ورود با گوگل

en: Login with Facebook
fa_IR: ورود با فیسبوک

en: Login with Twitter
fa_IR: ورود با توییتر

en: Forgot Password?
fa_IR: رمز عبور را فراموش کرده اید؟

en: Create an Account
fa_IR: ایجاد یک حساب کاربری

en: Create Account
fa_IR: ایجاد حساب کاربری

en: An account linked to the email %s was not found, do you want to register a new one?
fa_IR: یک حساب مرتبط با ایمیل %s یافت نشد، آیا می خواهید حساب جدیدی را ثبت کنید؟

en: Yes, Register
fa_IR: بله، ثبت نام کنید

en: Action required
fa_IR: اقدامات لازم

en: Associate a valid e-mail address to this account.
fa_IR: یک آدرس ایمیل معتبر را به این حساب مرتبط کنید.

en: Continue
fa_IR: ادامه

en: Check your inbox for the verification code.
fa_IR: صندوق ورودی خود را برای کد تأیید بررسی کنید.

en: Password successfully changed!
fa_IR: رمز عبور با موفقیت تغییر یافت!

en: ICONS LIBRARY
fa_IR: آیکن کتابخانه

en: You cannot create Icons Library on an external virtual tour!
fa_IR: شما نمی توانید کتابخانه Icons را در یک تور مجازی خارجی ایجاد کنید!

en: Your "%s" plan not allow to create Icons Library!
fa_IR: طرح "%s" شما اجازه ایجاد کتابخانه آیکون ها را نمی دهد!

en: Icons List
fa_IR: لیست آیکن

en: Loading icons ...
fa_IR: بارگذاری آیکون ...

en: You cannot create POIs on an external virtual tour!
fa_IR: شما نمی توانید POIs را در یک تور مجازی خارجی ایجاد کنید!

en: You have reached the maximum number of POIs allowed from your plan!
fa_IR: شما به حداکثر تعداد POIs مجاز از طرح خود رسیده است!

en: Select a room first!
fa_IR: اول يه اتاق انتخاب کن!

en: No rooms created for this Virtual Tour. Go to %s and create a new one!
fa_IR: هیچ اتاقی برای این تور مجازی ایجاد نمی شود. برو به %s و ایجاد یک جدید!

en: Rooms
fa_IR: اتاق ها

en: MOVE
fa_IR: حرکت

en: EDIT
fa_IR: ویرایش

en: DUPLICATE
fa_IR: تکراری

en: DELETE
fa_IR: حذف

en: Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه

en: Tolerance
fa_IR: تحمل

en: Apply
fa_IR: اعمال

en: Content
fa_IR: محتوا

en: Style
fa_IR: استایل

en: Schedule
fa_IR: برنامه

en: style of the POI displayed within the panorama
fa_IR: سبک POI نمایش داده شده در پانوراما

en: Icon
fa_IR: آیکون

en: Selection Area
fa_IR: ناحیه انتخابی

en: Embedded Image
fa_IR: تصویر جاسازی شده

en: Embedded Text
fa_IR: متن جاسازی شده

en: Embedded HTML
fa_IR: HTML جاسازی شده

en: Embedded Slideshow
fa_IR: نمایش اسلاید جاسازی شده

en: Embedded Video
fa_IR: ویدئو جاسازی شده

en: Embedded Video (with transparency)
fa_IR: ویدئو جاسازی شده (با شفافیت)

en: Embedded Video (with background removal)
fa_IR: ویدیوی جاسازی شده (با حذف پس‌زمینه)

en: Embedded Link
fa_IR: پیوند جاسازی شده

en: Change
fa_IR: تغییر

en: content displayed when clicked on the POI
fa_IR: محتوایی که با کلیک روی POI نمایش داده می شود

en: Image (single)
fa_IR: تصویر (تک)

en: Image (gallery)
fa_IR: تصویر (گالری)

en: Video
fa_IR: ویدئو

en: Video 360
fa_IR: ویدئو 360

en: Link (embed)
fa_IR: پیوند (جاسازی)

en: Link (external)
fa_IR: پیوند (خارجی)

en: Text
fa_IR: متن

en: Download
fa_IR: دانلود

en: Form
fa_IR: فرم

en: Google Maps
fa_IR: نقشه گوگل

en: Object 360 (images)
fa_IR: شی 360 (تصاویر)

en: Object 3D
fa_IR: شی 3D

en: Product
fa_IR: محصول

en: Switch Panorama
fa_IR: پانوراما را تغییر دهید

en: Title
fa_IR: عنوان

en: Button
fa_IR: دکمه

en: Reply
fa_IR: پاسخ

en: Send Notification
fa_IR: ارسال اعلان

en: Enable
fa_IR: فعال

en: Required
fa_IR: ضروری

en: Number
fa_IR: شماره

en: Select
fa_IR: انتخاب

en: Checkbox
fa_IR: چک باکس

en: Date
fa_IR: تاریخ

en: Label
fa_IR: برچسب

en: Displays the original panorama
fa_IR: پانورامای اصلی را نمایش می دهد

en: Content - Image Link
fa_IR: محتوا - لینک تصویر

en: Target
fa_IR: هدف

en: Blank
fa_IR: خالی

en: Self
fa_IR: خود

en: Parent
fa_IR: والدین

en: Top
fa_IR: بالا

en: Background Song Volume
fa_IR: حجم آهنگ پس زمینه

en: Google Maps Embed Code
fa_IR: نقشه های گوگل کد جاسازی

en: Google Street View Embed Code
fa_IR: گوگل خیابان مشاهده کد جاسازی

en: Content - Text
fa_IR: محتوا - متن

en: Content - Mixed
fa_IR: محتوا - مختلط

en: Content - Html
fa_IR: محتوا - اچ تی ام ال

en: Content - Product
fa_IR: محتوا - محصول

en: Choose a Product
fa_IR: انتخاب یک محصول

en: IMAGES GALLERY
fa_IR: گالری تصاویر

en: IMAGES OBJECT 360
fa_IR: تصاویر شی 360

en: Panorama Image
fa_IR: تصویر پانوراما

en: Image
fa_IR: تصویر

en: Upload Json
fa_IR: آپلود وین

en: File
fa_IR: فایل

en: Upload File
fa_IR: آپلود فایل

en: Files
fa_IR: فایل ها

en: Placement
fa_IR: تعیین سطح

en: Floor
fa_IR: طبقه

en: Wall
fa_IR: دیوار

en: Video MP4
fa_IR: ویدئو MP4

en: Upload Video
fa_IR: آپلود ویدئو

en: Audio MP3
fa_IR: صوتی MP3

en: Upload Audio
fa_IR: آپلود صدا

en: Music Library
fa_IR: کتابخانه موسیقی

en: Auto Open
fa_IR: باز کردن خودکار

en: Auto Close
fa_IR: بستن خوکار

en: View Mode
fa_IR: حالت نمایش

en: Modal
fa_IR: مودال

en: Box (click)
fa_IR: کادر (کلیک کنید)

en: Box (Hover)
fa_IR: جعبه (هاور)

en: Box Position
fa_IR: محل قرار گیری باکس

en: Left
fa_IR: چپ

en: Right
fa_IR: راست

en: Bottom
fa_IR: پایین

en: Autoplay
fa_IR: پخش خودکار

en: Muted
fa_IR: بی صدا

en: Background Removal
fa_IR: حذف پس زمینه

en: Video WEBM + MOV
fa_IR: ویدئو WEBM + MOV

en: 3d model can be rotated
fa_IR: مدل سه بعدی قابل چرخش است

en: Icon + Label
fa_IR: آیکون + برچسب

en: Label + Icon
fa_IR: برچسب + آیکون

en: Only Icon
fa_IR: فقط آیکون

en: Only Label
fa_IR: فقط برچسب

en: Custom Icons Library
fa_IR: کتابخانه آیکون های سفارشی

en: Select Icon
fa_IR: انتخاب آیکون

en: Library Icon
fa_IR: آیکون کتابخانه

en: Select Library Icon
fa_IR: انتخاب نماد کتابخانه

en: Animation
fa_IR: انیمیشن

en: Bounce
fa_IR: پرش

en: Flash
fa_IR: فلاش

en: Shake X
fa_IR: تکان دادن X

en: Shake Y
fa_IR: تکان دادن Y

en: Swing
fa_IR: تاب خوردن

en: Tada
fa_IR: سپس

en: Jello
fa_IR: ژله

en: Heartbeat
fa_IR: تپش قلب

en: Flip
fa_IR: تلنگر

en: Autoplay (seconds)
fa_IR: پخش خودکار (ثانیه)

en: Color
fa_IR: رنگ

en: Background
fa_IR: پس زمینه

en: Border
fa_IR: حاشیه

en: CSS Class
fa_IR: کلاس CSS

en: Round
fa_IR: گرد

en: Square
fa_IR: مربع

en: Round (outline)
fa_IR: گرد (طرح کلی)

en: Square (outline)
fa_IR: مربع (طرح کلی)

en: Tooltip Type
fa_IR: نوع ابزار

en: Custom Text
fa_IR: متن سفارشی

en: Tooltip Text
fa_IR: متن راهنمای ابزار

en: Enable Schedule
fa_IR: فعال کردن برنامه

en: Date - From
fa_IR: تاریخ - از

en: Date - To
fa_IR: تاریخ - به

en: Monday
fa_IR: دوشنبه

en: Tuesday
fa_IR: سه شنبه

en: Wednesday
fa_IR: چهارشنبه

en: Thursday
fa_IR: پنج شنبه

en: Friday
fa_IR: جمعه

en: Saturday
fa_IR: شنبه

en: Sunday
fa_IR: یکشنبه

en: Hour - From
fa_IR: ساعت - از

en: Hour - To
fa_IR: ساعت - به

en: APPLY STYLE TO ALL
fa_IR: STYLE را برای همه اعمال کنید

en: drag the poi to change its position
fa_IR: کشیدن پوی برای تغییر موقعیت خود را

en: drag the pointers to move and resize the content
fa_IR: کشیدن اشاره گر به حرکت و تغییر اندازه محتوا

en: Perspective
fa_IR: چشم انداز

en: Size
fa_IR: اندازه

en: Z Order
fa_IR: سفارش Z

en: 3d Transform
fa_IR: تبدیل سهd

en: ADD POI
fa_IR: اضافه کردن POI

en: EDIT MARKERS
fa_IR: نشانگرهای ویرایش

en: PREVIEW
fa_IR: پیش نمایش

en: Add POI
fa_IR: اضافه کردن POI

en: Images (gallery)
fa_IR: تصاویر (گالری)

en: Delete POI
fa_IR: حذف POI

en: Are you sure you want to delete the poi?
fa_IR: مطمئني ميخواي پوي رو حذف کني؟

en: Yes, Delete
fa_IR: بله، حذف شود

en: Duplicate POI
fa_IR: پوی تکراری

en: Are you sure you want to duplicate the poi?
fa_IR: مطمئني ميخواي پوي رو تکرار کني؟

en: Room Target
fa_IR: هدف اتاق

en: Yes, Duplicate
fa_IR: بله، تکراری

en: Library Icons
fa_IR: آیکن کتابخانه

en: POIs Settings
fa_IR: تنظیمات POIs

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing POIs by overwriting them?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این تنظیمات را با بازنویسی روی تمام POIs های موجود اعمال کنید؟

en: Yes, Apply
fa_IR: بله، درخواست

en: Search Icon
fa_IR: آیکون جستجو

en: Show All
fa_IR: نمایش همه

en: No results found.
fa_IR: نتیجه ای پیدا نشد.

en: ROOMS
fa_IR: اتاق ها

en: You cannot create Rooms on an external virtual tour!
fa_IR: شما نمی توانید اتاق در یک تور مجازی خارجی ایجاد کنید!

en: Bulk room's create
fa_IR: ایجاد اتاق فله

en: Uploading multiple 360-degree panorama JPG/PNG images will automatically create all the rooms.
fa_IR: آپلود چند پانوراما 360 درجه JPG / PNG تصاویر به طور خودکار تمام اتاق ایجاد کنید.

en: Max allowed upload file size:
fa_IR: حداکثر اجازه آپلود اندازه فایل:

en: You have %s remaining uploads!
fa_IR: شما باید %s باقی مانده!

en: Creating Rooms
fa_IR: ایجاد اتاق

en: Do not close this window!
fa_IR: این پنجره را ن ببند!

en: Your "%s" plan has expired! You will not be able to add new content, but only edit existing ones.
fa_IR: طرح "%s" شما منقضی شده است! شما نمی توانید محتوای جدید اضافه کنید، بلکه فقط مطالب موجود را ویرایش کنید.

en: LEADS
fa_IR: منجر

en: You cannot manage Leads on an external virtual tour!
fa_IR: شما نمی توانید مدیریت منجر در تور مجازی خارجی!

en: Your "%s" plan not allow to manage Leads!
fa_IR: طرح "%s" خود را اجازه نمی دهد برای مدیریت منجر!

en: export
fa_IR: خروجی

en: reset
fa_IR: بازنشانی

en: Reset Leads
fa_IR: تنظیم مجدد منجر

en: Are you sure you want to reset all leads for this virtual tour?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید همه سرنخ ها را برای این تور مجازی ریست کنید؟

en: Yes, Reset
fa_IR: بله، تنظیم مجدد

en: PRESENTATION
fa_IR: ارائه

en: You cannot create Presentations on an external virtual tour!
fa_IR: شما نمی توانید نمایش ها را در یک تور مجازی خارجی ایجاد کنید!

en: Your "%s" plan not allow to create Presentations!
fa_IR: طرح "%s" شما اجازه ایجاد نمایش را نمی دهد!

en: Manual Presentation
fa_IR: ارائه دستی

en: Automatic Presentation
fa_IR: ارائه خودکار

en: Video Presentation
fa_IR: پرزنت تصویری

en: a recorded video is used as a presentation
fa_IR: یک ویدیوی ضبط شده به عنوان ارائه استفاده می شود

en: Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4 / Webm
fa_IR: Youtube/Vimeo پیوند یا آپلود ویدیو MP4 / Webm

en: 1. Open tour in a new window
fa_IR: 1. تور را در یک پنجره جدید باز کنید

en: 2. Click the button Open screencast app
fa_IR: 2. روی دکمه Open screencast app کلیک کنید

en: 3. Record your screen by selecting the open window
fa_IR: 3. با انتخاب پنجره باز، صفحه نمایش خود را ضبط کنید

en: 4. Upload the recorded video
fa_IR: 4. فیلم ضبط شده را آپلود کنید

en: automatic presentation consists of looking around the room by rotating and moving on to the next one
fa_IR: ارائه خودکار شامل نگاه کردن به اطراف اتاق با چرخش و حرکت بر روی یکی از بعدی

en: Rotate speed
fa_IR: سرعت چرخش

en: -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
fa_IR: -1 تا -10 سرعت عقربه های ساعت، 1 تا 10 سرعت در عقربه های ساعت

en: the manual presentation consists in defining the order, changing the views of the rooms and add possible narrative text
fa_IR: ارائه دستی شامل تعریف ترتیب، تغییر دیدگاه اتاق ها و اضافه کردن متن روایت ممکن است

en: LOADING PRESENTATION ...
fa_IR: بارگذاری ارائه ...

en: Room
fa_IR: اتاق

en: Wait after change room (ms)
fa_IR: بعد از اتاق تغییر صبر کنید (ms)

en: Remove
fa_IR: حذف

en: Action
fa_IR: عمل

en: Select an action
fa_IR: یک عمل را انتخاب کنید

en: Change the view
fa_IR: تغییر دیدگاه

en: Narrate a text
fa_IR: یک متن را روایت کنید

en: Narrate text (Carriage Return to split text into sentences)
fa_IR: روایت متن (بازگشت کالسکه به تقسیم متن به جملات)

en: Wait time after narration (ms)
fa_IR: صبر کنید زمان پس از روایت (ms)

en: Frame the desired view
fa_IR: قاب منظره مورد نظر

en: Animation duration (ms)
fa_IR: مدت زمان انیمیشن (میلی ثانیه)

en: Wait time after animation (ms)
fa_IR: زمان انتظار پس از انیمیشن (ms)

en: Remove Room
fa_IR: حذف اتاق

en: Are you sure you want to remove room and all its actions from presentation?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید اتاق و تمام اعمال آن را از ارائه حذف کنید؟

en: Yes, Remove
fa_IR: بله .حذف شود

en: Remove Action
fa_IR: حذف عمل

en: Are you sure you want to remove action from room's presentation?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید عمل را از ارائه اتاق حذف کنید؟

en: 360 VIDEO TOUR
fa_IR: تور ویدیویی 360

en: You cannot create 360 videos on an external virtual tour!
fa_IR: شما نمی توانید ویدیوهای 360 را در یک تور مجازی خارجی ایجاد کنید!

en: Your "%s" plan not allow to create 360 videos!
fa_IR: طرح "%s" شما اجازه ایجاد ویدیوهای 360 را نمی دهد!

en: CREATE 360 VIDEO
fa_IR: ویدیوی 360 بسازید

en: DOWNLOAD
fa_IR: دانلود

en: No 360 video generated for this virtual tour.
fa_IR: هیچ ویدیوی 360 برای این تور مجازی تولید نشده است.

en: Select All
fa_IR: انتخاب همه

en: Select None
fa_IR: هیچ کدام را انتخاب نکنید

en: click to select / deselect a room - drag to change its order - enter the duration in seconds
fa_IR: برای انتخاب / لغو انتخاب یک اتاق کلیک کنید - برای تغییر ترتیب آن را بکشید - مدت زمان را بر حسب ثانیه وارد کنید

en: Resolution
fa_IR: وضوح

en: Duration Slide
fa_IR: اسلاید مدت

en: Set to All
fa_IR: روی همه تنظیم کنید

en: Video Duration
fa_IR: مدت زمان فیلم

en: audio file must be uploaded into music library.
fa_IR: فایل صوتی باید در کتابخانه موسیقی آپلود شود.

en: No Audio
fa_IR: بی صدا

en: GENERATE
fa_IR: تولید کردن

en: CANCEL
fa_IR: لغو

en: Generate 360 video
fa_IR: ویدیو 360 تولید کنید

en: Generation in progress, please wait ... Do not close this window!
fa_IR: نسل در حال انجام است، لطفا صبر کنید... این پنجره را نبندید!

en: FORMS
fa_IR: فرم

en: You cannot manage Forms on an external virtual tour!
fa_IR: شما نمی توانید فرم ها را در یک تور مجازی خارجی مدیریت کنید!

en: Your "%s" plan not allow to manage Forms!
fa_IR: طرح "%s" شما اجازه مدیریت فرم ها را نمی دهد!

en: Field
fa_IR: فیلد

en: Reset Forms Data
fa_IR: ریست فرم داده ها

en: Are you sure you want to reset all forms data for this virtual tour?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید تمام داده های فرم ها را برای این تور مجازی ریست کنید؟

en: ADD ACTION
fa_IR: اضافه کردن عمل

en: ADD ROOM
fa_IR: اضافه کردن اتاق

en: Save
fa_IR: ذخیره

en: Search Virtual Tour ...
fa_IR: جستجو در تور مجازی ...

en: EDITOR UI
fa_IR: رابط کاربری ویرایشگر

en: 3D VIEW
fa_IR: نمای سه بعدی

en: MAPS
fa_IR: نقشه

en: GALLERY
fa_IR: گالری

en: INFO BOX
fa_IR: جعبه اطلاعات

en: PUBLISH
fa_IR: انتشار

en: Search Map ...
fa_IR: نقشه جستجو ...

en: Rooms assigned
fa_IR: اتاق های اختصاص داده شده

en: markers
fa_IR: نشانگر

en: Content - Link or upload Image
fa_IR: محتوا -- لینک و یا آپلود تصویر

en: Content - Panorama Image
fa_IR: محتوا - تصویر پانوراما

en: Content - Link or upload Json
fa_IR: محتوا -- لینک و یا آپلود

en: Embedded - Link or upload Image
fa_IR: جاسازی شده -- لینک و یا آپلود تصویر

en: Content - Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4
fa_IR: محتوا -- یوتیوب / Vimeo لینک و یا آپلود ویدئو MP4

en: Embedded - Youtube Link or upload Video MP4
fa_IR: تعبیه شده -- لینک یوتیوب و یا آپلود ویدئو MP4

en: Embedded - upload Video WEBM + MOV
fa_IR: جاسازی شده -- آپلود ویدئو WEBM + MOV

en: Embedded - upload Video MP4 with Chroma background
fa_IR: جاسازی شده - ویدیو MP4 را با پس‌زمینه Chroma آپلود کنید

en: Content - Audio MP3 Link or upload Audio MP3
fa_IR: محتوا - صوتی MP3 لینک و یا آپلود MP3 صوتی

en: Content - Video 360 MP4
fa_IR: محتوا - تصویری 360 MP4

en: Embedded - Link
fa_IR: تعبیه شده - پیوند

en: Embedded - Text
fa_IR: تعبیه شده - متن

en: Embedded - HTML
fa_IR: تعبیه شده - HTML

en: Content - Link
fa_IR: محتوا - پیوند

en: Content - Link (external)
fa_IR: محتوا - لینک (خارجی)

en: Content - Object 3D
fa_IR: محتوا - شی 3D

en: Please select an icon from library
fa_IR: لطفا یک نماد از کتابخانه انتخاب کنید

en: Search Room ...
fa_IR: اتاق جستجو ...

en: DRAG TO CHANGE POSITION
fa_IR: کشیدن به تغییر موقعیت

en: Panorama image
fa_IR: تصویر پانوراما

en: Accepted only images in JPG/PNG format.
fa_IR: پذیرفته شده تنها تصاویر در فرمت JPG / PNG.

en: Panorama video
fa_IR: ویدئو پانوراما

en: Accepted only 360 degree videos in MP4 format.
fa_IR: پذیرفته شده تنها 360 درجه فیلم در فرمت MP4.

en: Initial Image
fa_IR: تصویر اولیه

en: The initial image must be the same size as the video stream.
fa_IR: اندازه تصویر اولیه باید به اندازه جریان ویدئو باشد.

en: The initial image must be the same size as the lottie file.
fa_IR: اندازه تصویر اولیه باید به اندازه فایل قرعه کشی باشد.

en: Valid
fa_IR: معتبر

en: Invalid
fa_IR: نامعتبر

en: No images in this gallery.
fa_IR: هيچ عکسي توي اين گالري نيست

en: No files in this media library.
fa_IR: هیچ پرونده ای در این کتابخانه رسانه ای وجود ندارد.

en: No files in this icon library.
fa_IR: هیچ پرونده ای در این کتابخانه آیکون وجود ندارد.

en: Link (emded)
fa_IR: لینک (emded)

en: Embed (image)
fa_IR: جاسازی (تصویر)

en: Embed (slideshow)
fa_IR: جاسازی (نمایش اسلاید)

en: Embed (video)
fa_IR: جاسازی (ویدئو)

en: Embed (video with transparency)
fa_IR: جاسازی (ویدئو با شفافیت)

en: Embed (video with background removal)
fa_IR: جاسازی (ویدئو با حذف پس‌زمینه)

en: Embed (object3d)
fa_IR: جاسازی (object3d)

en: Embed (link)
fa_IR: جاسازی (لینک)

en: Embed (text)
fa_IR: جاسازی (متن)

en: Embed (html)
fa_IR: جاسازی (html)

en: Are you sure you want to delete?
fa_IR: آیا مطمئنید که میخواهید حذف کنید؟

en: File size is too big.
fa_IR: اندازه فایل بیش از حد بزرگ است.

en: All Categories
fa_IR: همه دسته بندی ها

en: All Users
fa_IR: همه کاربران

en: Are you sure? the contents of this element will be lost!
fa_IR: مطمئنی? محتویات این عنصر از دست خواهد رفت!

en: Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه

en: Rooms List
fa_IR: لیست اتاق ها

en: Creating a New Tour
fa_IR: ایجاد یک تور جدید

en: Creating the first Room
fa_IR: ایجاد اولین اتاق

en: Creating the second Room
fa_IR: ایجاد اتاق دوم

en: Creating a Marker
fa_IR: ایجاد یک نشانگر

en: Preview the tour
fa_IR: پیش نمایش تور

en: Click on the menu item <b>Virtual Tours</b>
fa_IR: روی آیتم منو <b>Virtual Tours کلیک کنید</b>

en: Click on the menu item <b>List Tours</b>
fa_IR: روی آیتم منو <b>لیست تورها کلیک کنید</b>

en: This is the section to create a tour
fa_IR: این بخش برای ایجاد یک تور است

en: Enter the <b>name</b> of the tour
fa_IR: <b>نام</b> تور را وارد کنید

en: Click on button <b>Create</b>
fa_IR: بر روی دکمه <b>ایجاد کلیک کنید</b>

en: Click on the menu item <b>Rooms</b>
fa_IR: روی آیتم منو <b>اتاق ها کلیک کنید</b>

en: Click on the <b>plus</b> icon
fa_IR: روی نماد <b>پلاس</b> کلیک کنید

en: Enter the <b>name</b> of the room
fa_IR: <b>نام</b> اتاق را وارد کنید

en: Upload a 360 panorama image for this Room by selecting from the <b>Browse</b> button and then click <b>Upload</b>
fa_IR: یک تصویر پانورامای 360 برای این اتاق با انتخاب از <b>دکمه Browse</b> <b>بارگذاری</b> کنید و سپس روی آپلود کلیک کنید.

en: Congratulations, your first room has been created, now create the second one
fa_IR: تبریک می‌گوییم، اتاق اول شما ایجاد شده است، اکنون اتاق دوم را ایجاد کنید

en: Congratulations, your second room has been created, now let's look at how to create a marker to navigate from one to the other
fa_IR: تبریک می‌گوییم، اتاق دوم شما ایجاد شده است، اکنون بیایید به نحوه ایجاد نشانگر برای پیمایش از یکی به دیگری نگاه کنیم.

en: Click on the menu item <b>Markers</b>
fa_IR: روی آیتم منو <b>Markers کلیک کنید</b>

en: Select the first room
fa_IR: اتاق اول را انتخاب کنید

en: Drag the view and center the white cursor at the position where you want to add the marker
fa_IR: نمای را بکشید و مکان نما سفید را در موقعیتی که می خواهید نشانگر اضافه کنید وسط قرار دهید

en: Here you can select the destination room linked to this marker
fa_IR: در اینجا می توانید اتاق مقصد مرتبط با این نشانگر را انتخاب کنید

en: Click the button <b>Add</b> to create the marker
fa_IR: برای ایجاد نشانگر روی دکمه <b>Add کلیک کنید</b>

en: Congratulations, your marker has been created
fa_IR: تبریک می گوییم، نشانگر شما ایجاد شده است

en: And finally let's preview the tour you just created. Click on the menu item <b>Preview</b>
fa_IR: و در نهایت بیایید توری را که ایجاد کردید پیش‌نمایش کنیم. روی آیتم منو <b>Preview کلیک کنید</b>

en: Are you sure you want to exit the tour creation wizard?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید از جادوگر ایجاد تور خارج شوید؟

en: Are you sure you want to update the preset?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید پیش تنظیم را به روز کنید؟

en: Are you sure you want to delete the preset?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید از پیش تعیین شده را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to apply the preset?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید از پیش تعیین شده استفاده کنید؟

en: QUICK ADD THIS MARKER
fa_IR: سریع این نشانگر را اضافه کنید

en: ADD THIS MARKER
fa_IR: این نشانگر را اضافه کنید

en: List
fa_IR: لیست

en: Grid
fa_IR: شبکه ای

en: UPDATE IN PROGRESS
fa_IR: بروز رسانی در حال انجام

en: Not close this window
fa_IR: این پنجره را ن ببند

en: MUSIC LIBRARY
fa_IR: کتابخانه موسیقی

en: You cannot use Music Library on an external virtual tour!
fa_IR: شما نمی توانید از کتابخانه موسیقی در یک تور مجازی خارجی استفاده کنید!

en: Room name
fa_IR: نام اتاق

en: Main Form
fa_IR: فرم اصلی

en: You cannot edit UI on an external virtual tour!
fa_IR: شما نمی توانید UI را در یک تور مجازی خارجی ویرایش کنید!

en: Default Markers Style
fa_IR: سبک نشانگرهای پیش فرض

en: Default POIs Style
fa_IR: سبک POI پیش فرض

en: Presets
fa_IR: پیش فرض

en: Annotation Title
fa_IR: عنوان نویسی

en: Annotation Description
fa_IR: شرح شرح

en: Show Tour Title
fa_IR: نمایش عنوان تور

en: Show Audio
fa_IR: نمایش صوتی

en: Show Fullscreen
fa_IR: نمایش تمام صفحه

en: Show Floorplan
fa_IR: نمایش کف پلان

en: Hidden
fa_IR: مخفی

en: Visible, minimized on Mobile
fa_IR: قابل مشاهده، به حداقل رساندن در موبایل

en: Visible, minimized on Desktop and Mobile
fa_IR: قابل مشاهده، به حداقل رساندن بر روی دسکتاپ و موبایل

en: Visible, opened
fa_IR: قابل مشاهده، باز شده

en: Visible, no minimap
fa_IR: قابل مشاهده، بدون مینی مپ

en: Position
fa_IR: موقعیت

en: Top Left
fa_IR: بالا چپ

en: Top Right
fa_IR: بالا راست

en: Show Map
fa_IR: نمایش نقشه

en: Visible, minimized
fa_IR: قابل مشاهده، به حداقل رساندن

en: Show Rooms List Menu
fa_IR: نمایش منوی فهرست اتاق ها

en: Autoclose
fa_IR: بستن خودکار

en: automatically closes the rooms list menu when you click on any item in it
fa_IR: وقتی روی هر موردی در آن کلیک می‌کنید، منوی فهرست اتاق‌ها به‌طور خودکار بسته می‌شود

en: automatically closes the menu when you click on any item in it
fa_IR: وقتی روی هر موردی در آن کلیک می کنید به طور خودکار منو را می بندد

en: Show Annotations
fa_IR: نشان دادن آنوها

en: Show Logo
fa_IR: نمایش لوگو

en: Height
fa_IR: ارتفاع

en: Show Nav Control
fa_IR: نمایش کنترل ناو

en: Voice Commands
fa_IR: فرمان های صوتی

en: Enabled, paused
fa_IR: فعال، مکث

en: Enabled, autostart
fa_IR: فعال، شروع خودکار

en: Show Custom
fa_IR: نمایش سفارشی

en: Show Info
fa_IR: نمایش اطلاعات

en: Show 3D View
fa_IR: نمایش نمای سه بعدی

en: Show Gallery
fa_IR: نمایش گالری

en: Show Compass
fa_IR: نمایش قطب نما

en: Show Whatsapp
fa_IR: نمایش واتساپ

en: Show Facebook Messenger
fa_IR: نمایش فیسبوک مسنجر

en: Arrows Prev/Next
fa_IR: فلش Prev / بعدی

en: Enabled, Mobile and Desktop
fa_IR: فعال، موبایل و دسکتاپ

en: Enabled, only Desktop
fa_IR: فعال، فقط دسکتاپ

en: Arrows Room's List Slider
fa_IR: فلش اتاق لیست لغزنده

en: Visible, Go to Room
fa_IR: قابل مشاهده است، به اتاق بروید

en: Visible, Scroll
fa_IR: قابل مشاهده، اسکرول کنید

en: Show Room's List Slider
fa_IR: نمایش لغزنده لیست اتاق

en: automatically closes the room's list slider when you click on any item in it
fa_IR: وقتی روی هر موردی در آن کلیک می کنید، لغزنده لیست اتاق را به طور خودکار می بندد

en: Show Icons toggle
fa_IR: نشان دادن آیکون ها

en: Show Auto Rotation toggle
fa_IR: نمایش خودکار چرخش تعویض

en: Show Device Orientation
fa_IR: نمایش جهت گیری دستگاه

en: Visible, disabled
fa_IR: قابل مشاهده، غیر فعال

en: Visible, enabled
fa_IR: قابل مشاهده، فعال

en: Drag Enabled when Device Orientation On
fa_IR: وقتی جهت دستگاه روشن است بکشید

en: Show Web VR
fa_IR: نمایش وب VR

en: Visible
fa_IR: قابل رویت

en: Visible, autostart
fa_IR: قابل مشاهده، شروع خودکار

en: Show Share
fa_IR: نمایش اشتراک

en: Visible, share tour
fa_IR: قابل مشاهده است، تور را به اشتراک بگذارید

en: Visible, share current position
fa_IR: قابل مشاهده است، موقعیت فعلی را به اشتراک بگذارید

en: Show Main Form
fa_IR: نمایش فرم اصلی

en: Show Meeting
fa_IR: نمایش جلسه

en: Enabled, opened
fa_IR: فعال، باز

en: Show Live Session
fa_IR: نمایش جلسه زنده

en: Icon + Room's Name
fa_IR: نماد + نام اتاق

en: Room's Name + Icon
fa_IR: نام اتاق + آیکون

en: Only Room's Name
fa_IR: فقط نام اتاق

en: Preview Room
fa_IR: اتاق پیش نمایش

en: Target Room's Name
fa_IR: نام اتاق هدف

en: Target Room's Preview (Rounded)
fa_IR: پیش نمایش اتاق هدف (گرد)

en: Target Room's Preview (Squared)
fa_IR: پیش نمایش اتاق هدف (مربع)

en: Target Room's Preview (Rectangular)
fa_IR: پیش نمایش اتاق هدف (مستطیل شکل)

en: ROOM NAME
fa_IR: اگر لوگو وجود داشته باشد به جای نام اتاق نمایش داده خواهد شد

en: Apply to all
fa_IR: اعمال به همه

en: Markers Settings
fa_IR: تنظیمات نشانگرها

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing markers by overwriting them?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این تنظیمات را با بازنویسی روی همه نشانگرهای موجود اعمال کنید؟

en: Add new preset
fa_IR: از پیش تعیین شده جدید اضافه کنید

en: Public
fa_IR: عمومی

en: ADD / UPDATE
fa_IR: اضافه کردن / به روز رسانی

en: APPLY PRESET
fa_IR: اعمال پیش تنظیم

en: Icon Position
fa_IR: موقعیت آیکون

en: Icon Button - Left
fa_IR: دکمه نماد - سمت چپ

en: Icon Button - Center
fa_IR: دکمه نماد - مرکز

en: Icon Button - Right
fa_IR: دکمه نماد - سمت راست

en: Menu Item
fa_IR: آیتم منو

en: Main Color
fa_IR: رنگ اصلی

en: Text Color
fa_IR: رنگ متن

en: Icon Main Color
fa_IR: رنگ اصلی نماد

en: Hover Color
fa_IR: رنگ هاور

en: Icon Hover Color
fa_IR: رنگ هاور آیکون

en: Only mp4 files are supported.
fa_IR: فقط فایل های mp4 پشتیبانی می شوند.

en: File not provided.
fa_IR: پرونده ارائه نشده است.

en: Only jpg,png,gif,webp files are supported.
fa_IR: فقط فایل های jpg، png، gif، webp پشتیبانی می شوند.

en: month
fa_IR: ماه

en: year
fa_IR: سال

en: months
fa_IR: ماه

en: Free
fa_IR: رایگان

en: Username already registered!
fa_IR: نام کاربری در حال حاضر ثبت شده!

en: E-mail already registered!
fa_IR: ایمیل در حال حاضر ثبت نام کرده است!

en: Error
fa_IR: خطا

en: Only jpg,png,gif files are supported.
fa_IR: فقط jpg,png,gif فایل ها پشتیبانی می شوند.

en: Mp4 Video
fa_IR: ویدیو Mp4

en: Only jpg,png,webp files are supported.
fa_IR: فقط فایل های jpg، png، webp پشتیبانی می شوند.

en: Error, retry later
fa_IR: خطا، دوباره

en: Invalid verification code
fa_IR: کد تایید معتبر نیست

en: today
fa_IR: امروز

en: day
fa_IR: روز

en: days
fa_IR: روز

en: Only mp3 files are supported.
fa_IR: فقط فایل های mp3 پشتیبانی می شوند.

en: Only jpg,png files are supported.
fa_IR: فقط jpg,فایل های png پشتیبانی می شوند.

en: Only gltf,glb,usdz files are supported.
fa_IR: فقط فایل های gltf، glb، usdz پشتیبانی می شوند.

en: edit
fa_IR: ویرایش

en: delete
fa_IR: حذف

en: An error has occurred, please try again later
fa_IR: خطایی رخ داده است، لطفاً بعداً دوباره امتحان کنید

en: Changed plan
fa_IR: طرح تغییر کرد

en: Username
fa_IR: نام کاربری

en: Old Plan
fa_IR: طرح قدیمی

en: New Plan
fa_IR: طرح جدید

en: Only zip files are supported.
fa_IR: فقط فایل های فشرده پشتیبانی می شوند.

en: Only json files are supported.
fa_IR: فقط پرونده های گروه پشتیبانی می شوند.

en: duplicated
fa_IR: آگهی تکراری

en: New registered user
fa_IR: کاربر جدید ثبت نام شده

en: Plan
fa_IR: پلن

en: Expires on
fa_IR: انقضا در

en: Lead
fa_IR: رهبری

en: New tour created
fa_IR: تور جدید ایجاد شد

en: Tour
fa_IR: تور

en: Retry.
fa_IR: دوباره.

en: E-mail address already in use!
fa_IR: آدرس الکترونیکی در حال حاضر در حال استفاده!

en: Error, retry later!
fa_IR: خطا، بعدا ً دوباره کار کن!

en: Cancelled plan
fa_IR: طرح لغو شده

en: Expired
fa_IR: منقضی شده

en: USERS
fa_IR: کاربران

en: User's Role Permissions
fa_IR: مجوزهای نقش کاربر

en: ADMINISTRATOR
fa_IR: مدیر

en: manage users | manage plans | manage tours of all users
fa_IR: مدیریت کاربران | مدیریت برنامه ها | مدیریت تورهای همه کاربران

en: EDITOR
fa_IR: ویرایشگر

en: they only manage the tours that are associated with them
fa_IR: آنها فقط تورهای مرتبط با آنها را مدیریت می کنند

en: CUSTOMER
fa_IR: مشتری

en: they only manage their own tours with restrictions based on the plan subscribed
fa_IR: آنها فقط تورهای خود را با محدودیت هایی بر اساس طرح مشترک مدیریت می کنند

en: ADD USER
fa_IR: اضافه کردن کاربر

en: Role
fa_IR: نقش

en: Registration Date
fa_IR: تاریخ ثبت نام

en: Expires in
fa_IR: تاریخ انقضا

en: Active
fa_IR: فعال

en: New User
fa_IR: کاربر جدید

en: Customer
fa_IR: مشتری

en: Administrator
fa_IR: مدیر

en: Editor
fa_IR: ویرایشگر

en: PRODUCTS
fa_IR: محصولات

en: You cannot manage products on an external virtual tour!
fa_IR: شما نمی توانید محصولات را در یک تور مجازی خارجی مدیریت کنید!

en: Your "%s" plan not allow to manage Products!
fa_IR: طرح "%s" شما اجازه مدیریت محصولات را نمی دهد!

en: Price
fa_IR: قیمت

en: you can change the currency in the shop tab of the tour settings
fa_IR: می توانید ارز را در تب فروشگاه تنظیمات تور تغییر دهید

en: EDIT SHOWCASE
fa_IR: ویرایش ویترین

en: Details
fa_IR: جزئیات

en: Friendly URL
fa_IR: آدرس دوستانه

en: Custom HTML Header
fa_IR: هدر اچ ام ال سفارشی

en: Custom HTML Footer
fa_IR: سفارشی اچ تی ام ال پاورقی

en: DELETE IMAGE
fa_IR: حذف تصویر

en: Banner image
fa_IR: تصویر بنر

en: Upload Banner Image
fa_IR: آپلود تصویر بنر

en: Assigned Virtual Tours
fa_IR: تورهای مجازی اختصاص داده شده

en: Viewer
fa_IR: نمایشگر

en: Landing
fa_IR: لندینگ

en: Showcase Link
fa_IR: پیوند ویترین

en: Showcase Friendly Url Link
fa_IR: ویترین لینک آدرس دوستانه

en: Showcase Embed Code
fa_IR: ویترین کد جاسازی

en: Custom Showcase CSS
fa_IR: سفارشی ویترین CSS

en: Delete Showcase
fa_IR: حذف ویترین

en: Are you sure you want to delete the showcase?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید ویترین را حذف کنید؟

en: QR Code
fa_IR: کد QR

en: EDIT ADVERTISEMENT
fa_IR: ویرایش تبلیغات

en: Call to Action Link
fa_IR: لینک فراخوانی برای اقدام

en: Skippable after
fa_IR: جست و خیز پس از

en: enter -1 to wait for the video to end
fa_IR: -1 را وارد کنید تا منتظر بمانید تا ویدیو تمام شود

en: Automatically assigns to new virtual tours
fa_IR: اختصاص خودکار به تورهای مجازی جدید

en: DELETE VIDEO
fa_IR: حذف ویدیو

en: Assigned Plans
fa_IR: طرح های اختصاص داده شده

en: Delete Advertisement
fa_IR: حذف تبلیغات

en: Are you sure you want to delete the advertisement?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید تبلیغات را حذف کنید؟

en: EDIT PROFILE
fa_IR: ویرایش پرونده

en: Please complete your profile with the required fields (*) before continuing to use the application.
fa_IR: لطفا مشخصات خود را با فیلدهای مورد نیاز (*) قبل از ادامه استفاده از برنامه تکمیل کنید.

en: Personal Informations
fa_IR: اطلاعات شخصی

en: First Name
fa_IR: نام

en: Last Name
fa_IR: نام خانوادگی

en: Company
fa_IR: شرکت

en: Tax Id
fa_IR: شناسه مالیاتی

en: Address
fa_IR: آدرس

en: City
fa_IR: شهر

en: State / Province / Region
fa_IR: استان

en: Zip / Postal Code
fa_IR: کد پستی

en: Country
fa_IR: کشور

en: Select country
fa_IR: انتخاب کشور

en: Telephone
fa_IR: تلفن

en: SAVE AND CONTINUE
fa_IR: ذخیره و ادامه

en: Account
fa_IR: حساب کاربری

en: CHANGE
fa_IR: تغییر

en: Avatar
fa_IR: آواتار

en: UPLOAD
fa_IR: آپلود

en: CREATE
fa_IR: ایجاد

en: Change Password
fa_IR: تغییر رمز عبور

en: VIRTUAL TOURS
fa_IR: تورهای مجازی

en: External
fa_IR: خارجی

en: Sample
fa_IR: نمونه

en: includes sample data in this tour
fa_IR: شامل داده های نمونه در این تور است

en: Edit
fa_IR: ویرایش

en: Import
fa_IR: درون ریزی

en: You have reached the maximum number of Virtual Tours allowed from your plan!
fa_IR: شما به حداکثر تعداد تورهای مجازی مجاز از طرح خود رسیده است!

en: LOADING VIRTUAL TOURS ...
fa_IR: بارگذاری تورهای مجازی ...

en: Delete Virtual Tour
fa_IR: حذف تور مجازی

en: Are you sure you want to delete the entire virtual tour, included rooms, markers, pois and map?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید کل تور مجازی را حذف کنید، شامل اتاق ها، نشانگرها، پوا و نقشه؟

en: Duplicate Virtual Tour
fa_IR: تور مجازی تکراری

en: Are you sure you want to duplicate the entire virtual tour?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید کل تور مجازی را تکراری کنید؟

en: Info Box
fa_IR: جعبه اطلاعات

en: Maps
fa_IR: نقشه ها

en: Products
fa_IR: محصولات

en: Markers
fa_IR: نشانگرها

en: Download Virtual Tour
fa_IR: دانلود تور مجازی

en: Are you sure you want to download the virtual tour?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید تور مجازی را دانلود کنید؟

en: You cannot download virtual tour from this demo server
fa_IR: شما نمی توانید تور مجازی را از این سرور آزمایشی دانلود کنید

en: Standalone
fa_IR: مستقل

en: Importable
fa_IR: قابل واردات

en: New Virtual Tour
fa_IR: تور مجازی جدید

en: Are you sure you want to create a tour containing sample data?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید یک تور حاوی داده های نمونه ایجاد کنید؟

en: Yes, Create
fa_IR: بله، ایجاد کنید

en: Import Virtual Tour
fa_IR: واردات تور مجازی

en: Zip File
fa_IR: فایل فشرده

en: Upload
fa_IR: آپلود

en: EDIT USER
fa_IR: ویرایش کاربر

en: CHANGE PASSWORD
fa_IR: تغییر رمز عبور

en: Active (expiring)
fa_IR: فعال (انقضا)

en: Invalid payment
fa_IR: پرداخت نامعتبر

en: Current Plan
fa_IR: پلن فعلی

en: Manual Expiration Date
fa_IR: تاریخ انقضای دستی

en: set expiration date manually (leave empty for automatic)
fa_IR: تنظیم تاریخ انقضا دستی (ترک خالی برای خودکار)

en: Manual Expiration Time
fa_IR: زمان انقضای دستی

en: set expiration time manually (leave empty for automatic)
fa_IR: تنظیم زمان انقضا دستی (ترک خالی برای خودکار)

en: Never
fa_IR: هرگز

en: Disk Space Used
fa_IR: فضای دیسک استفاده می شود

en: analyze
fa_IR: تجزیه و تحلیل

en: Uploaded Files Size
fa_IR: اندازه فایل های آپلود شده

en: Virtual Tours
fa_IR: تورهای مجازی

en: Assign
fa_IR: اختصاص دادن

en: Edit Tour
fa_IR: ویرایش تور

en: Editor UI
fa_IR: رابط کاربری ویرایشگر

en: Create Rooms
fa_IR: ایجاد اتاق

en: Edit Rooms
fa_IR: ویرایش اتاق

en: Delete Rooms
fa_IR: حذف اتاق ها

en: Create Markers
fa_IR: ایجاد نشانگر

en: Edit Markers
fa_IR: ویرایش نشانگرها

en: Delete Markers
fa_IR: نشانگرها را حذف کنید

en: Create POIs
fa_IR: ایجاد POIs

en: Edit POIs
fa_IR: ویرایش POIs

en: Delete POIs
fa_IR: حذف POIs

en: Create Maps
fa_IR: ایجاد نقشه ها

en: Edit Maps
fa_IR: ویرایش نقشه ها

en: Delete Maps
fa_IR: حذف نقشه ها

en: Icons Library
fa_IR: کتابخانه آیکون ها

en: Publish
fa_IR: انتشار

en: Forms
fa_IR: فرم ها

en: Leads
fa_IR: لیدها

en: Shop
fa_IR: فروشگاه

en: 360 Video
fa_IR: ویدیو 360

en: Delete User
fa_IR: حذف کاربر

en: Are you sure you want to delete the user?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید کاربر را حذف کنید؟

en: Attention: all the virtual tours assigned to this user will be deleted!!!
fa_IR: توجه: تمام تورهای مجازی اختصاص داده شده به این کاربر حذف خواهند شد!!!

en: Loading landing page content ...
fa_IR: بارگذاری محتوای صفحه فرود ...

en: Saving landing page content ... Do not close this window!
fa_IR: صرفه جویی در فرود محتوای صفحه ... این پنجره را ن ببند!

en: Loading info content ...
fa_IR: بارگذاری محتوای اطلاعات ...

en: Saving info content ... Do not close this window!
fa_IR: صرفه جویی در محتوای اطلاعات ... این پنجره را ن ببند!

en: Your "%s" plan not allow to create Showcases!
fa_IR: طرح "%s" شما اجازه نمی دهد برای ایجاد ویترین!

en: SHOWCASES
fa_IR: ویترین

en: Images List
fa_IR: فهرست تصاویر

en: drag images to change order
fa_IR: کشیدن تصاویر برای تغییر نظم

en: Loading images ...
fa_IR: بارگذاری تصاویر ...

en: Welcome to %s configuration panel, where you can create your virtual tours in a few simple steps.
fa_IR: خوش آمدید %s پانل پیکربندی، که در آن شما می توانید تورهای مجازی خود را در چند مرحله ساده ایجاد کنید.

en: DASHBOARD
fa_IR: داشبورد

en: Welcome
fa_IR: خوش آمدید

en: START TOUR CREATION WIZARD
fa_IR: جادوگر ایجاد تور را شروع کنید

en: Total Visitors
fa_IR: کل بازدید کنندگان

en: Online Visitors
fa_IR: بازدید کنندگان آنلاین

en: Visitors N.
fa_IR: بازدید کنندگان N.

en: No virtual tours created yet. Go to %s and create a new one!
fa_IR: هنوز هیچ تور مجازی ایجاد نشده است. برو به %s و ایجاد یک جدید!

en: Status
fa_IR: وضعیت

en: Current status
fa_IR: وضعیت کنونی

en: Activated
fa_IR: فعال شده

en: Deactivated
fa_IR: غیرفعال شده

en: DEACTIVATE
fa_IR: غیر فعال

en: ACTIVATE
fa_IR: فعال

en: SET FRIENDLY URL
fa_IR: تنظیم آدرس دوستانه

en: Password Protection
fa_IR: حفاظت از رمز عبور

en: leave empty to disable password protection
fa_IR: ترک خالی برای غیر فعال کردن حفاظت از رمز عبور

en: Expiring Dates
fa_IR: تاریخ انقضا

en: Start Date
fa_IR: تاریخ شروع

en: Redirect URL if < Start Date
fa_IR: تغییر مسیر URL در < تاریخ شروع

en: End Date
fa_IR: تاریخ پایان

en: Redirect URL if > End Date
fa_IR: تغییر مسیر URL اگر > تاریخ پایان

en: SET EXPIRING DATES
fa_IR: تعیین تاریخ انقضا

en: Viewer Link
fa_IR: لینک بیننده

en: Viewer Friendly Url Link
fa_IR: لینک آدرس دوستانه بیننده

en: Viewer Embed Code
fa_IR: کد جاسازی بیننده

en: Landing Link
fa_IR: لینک فرود

en: Landing Friendly Url Link
fa_IR: فرود دوستانه لینک آدرس

en: Landing Embed Code
fa_IR: کد جاسازی فرود

en: API Sample Code
fa_IR: کد نمونه API

en: You cannot create Maps on an external virtual tour!
fa_IR: شما نمی توانید نقشه ها را در یک تور مجازی خارجی ایجاد کنید!

en: Your "%s" plan not allow to create Maps!
fa_IR: طرح "%s" شما اجازه ایجاد نقشه ها را نمی دهد!

en: CREATE NEW MAP
fa_IR: ایجاد نقشه جدید

en: BULK
fa_IR: فله

en: LOADING MAPS ...
fa_IR: بارگذاری نقشه ها ...

en: New Map
fa_IR: نقشه جدید

en: Map Type
fa_IR: نوع نقشه

en: Floorplan (image)
fa_IR: کف پلان (تصویر)

en: Map image
fa_IR: تصویر نقشه

en: Upload Map Image
fa_IR: آپلود تصویر نقشه

en: Delete Map
fa_IR: حذف نقشه

en: Are you sure you want to delete the entire map and all the points?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید کل نقشه و تمام نقاط را حذف کنید؟

en: DEMO MODE
fa_IR: حالت دمو

en: ADD / SAVE features are disabled.
fa_IR: ویژگی‌های ADD/SAVE غیرفعال است.

en: Dashboard
fa_IR: داشبورد

en: Statistics
fa_IR: آمار

en: List Tours
fa_IR: لیست تورها

en: 360 Video Tour
fa_IR: تور ویدیویی 360

en: Media
fa_IR: رسانه

en: Advertisements
fa_IR: تبلیغات

en: Links
fa_IR: لینک ها

en: Showcases
fa_IR: ویترین

en: Collected Data
fa_IR: داده های جمع آوری شده

en: Upgrade
fa_IR: ارتقاء

en: Users
fa_IR: کاربران

en: Plans
fa_IR: پلن ها

en: Your "%s" plan not allow to view Statistics!
fa_IR: طرح "%s" شما اجازه مشاهده آمار را نمی دهد!

en: STATISTICS
fa_IR: آمار

en: Unique
fa_IR: منحصر به فرد

en: Virtual Tour Accesses
fa_IR: دسترسی به تور مجازی

en: Rooms Accesses
fa_IR: اتاق دسترسی

en: Rooms Permanence (seconds)
fa_IR: اتاق های پرمانس (ثانیه)

en: POI views
fa_IR: دیدگاه های POI

en: Reset Statistics
fa_IR: بازنشانی آمار

en: Are you sure you want to reset all statistics for this virtual tour?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید تمام آمار این تور مجازی را ریست کنید؟

en: EDIT MAP
fa_IR: ویرایش نقشه

en: Point Color
fa_IR: رنگ نقطه

en: Point Size
fa_IR: اندازه نقطه

en: North
fa_IR: شمال

en: Width (Desktop)
fa_IR: عرض (دسکتاپ)

en: Width (Mobile)
fa_IR: عرض (موبایل)

en: Info - Link
fa_IR: اطلاعات - لینک

en: displays an information button on the floorplan that calls this link
fa_IR: یک دکمه اطلاعاتی را در پلان طبقه نمایش می دهد که این پیوند را فراخوانی می کند

en: Info - Open in
fa_IR: اطلاعات - باز کنید

en: New Window
fa_IR: پنجره جدید

en: Default Room
fa_IR: اتاق پیش فرض

en: when you change floorplan this room will be displayed automatically
fa_IR: وقتی پلان طبقه را تغییر می دهید، این اتاق به طور خودکار نمایش داده می شود

en: Zoom Level
fa_IR: سطح بزرگنمایی

en: initial map zoom level (lower 1 - higher 20)
fa_IR: نقشه اولیه سطح زوم (پایین تر 1 -- بالاتر 20)

en: Fit all points
fa_IR: متناسب با تمام نقاط

en: Zoom to Point
fa_IR: زوم به نقطه

en: when the point is clicked, the map is zoomed in on it
fa_IR: هنگامی که نقطه کلیک شده است، نقشه بر روی آن زوم شده است

en: Default view
fa_IR: نمایش پیش فرض

en: Street
fa_IR: خیابان

en: Satellite
fa_IR: ماهواره

en: Map Image
fa_IR: تصویر نقشه

en: click on point to edit, drag to change position
fa_IR: کلیک بر روی نقطه برای ویرایش ، کشیدن برای تغییر موقعیت

en: Loading map image
fa_IR: بارگذاری تصویر نقشه

en: Map Point
fa_IR: نقطه مورد نظر در نقشه

en: Select point from map or add a new one
fa_IR: نقطه را از نقشه انتخاب کنید یا یک نقطه جدید اضافه کنید

en: AUTO SAVE
fa_IR: ذخیره خودکار

en: New Map Point
fa_IR: نقطه نقشه جدید

en: Select Room
fa_IR: اتاق را انتخاب کنید

en: Delete Map Point
fa_IR: حذف نقطه نقشه

en: Are you sure you want to delete the map point?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید نقطه نقشه را حذف کنید؟

en: Please enter a valid purchase code to continue using the application.
fa_IR: لطفا یک کد خرید معتبر برای ادامه استفاده از برنامه را وارد کنید.

en: LICENSE
fa_IR: مجوز

en: GENERAL
fa_IR: عمومی

en: STYLE
fa_IR: استایل

en: CUSTOM CSS / JS
fa_IR: سفارشی CSS / JS

en: VOICE COMMANDS
fa_IR: فرمان های صوتی

en: CATEGORIES
fa_IR: دسته بندی ها

en: MAIL
fa_IR: ایمیل

en: NOTIFICATIONS
fa_IR: اطلاعیه

en: SOCIAL
fa_IR: اجتماعی

en: REGISTRATION
fa_IR: ثبت نام

en: PAYMENTS
fa_IR: پرداخت ها

en: License
fa_IR: لایسنس

en: Purchase Code
fa_IR: کد خرید

en: Where i can find it?
fa_IR: کجا ميتونم پيداش کنم ؟

en: CHECK
fa_IR: بررسی

en: Misc
fa_IR: متفرقه

en: Contact E-Mail
fa_IR: تماس با ایمیل

en: Enable External Tours
fa_IR: فعال کردن تورهای خارجی

en: Enable Tour Creation Wizard
fa_IR: Tour Creation Wizard را فعال کنید

en: Help Link
fa_IR: لینک راهنما

en: Friendly Urls Blacklist
fa_IR: لیست سیاه آدرس های دوستانه

en: Enter friendly urls separated by comma
fa_IR: آدرس های دوستانه جدا شده توسط کاما را وارد کنید

en: Street Url
fa_IR: آدرس خیابان

en: Street Subdomain
fa_IR: زیردستان خیابانی

en: Street Max Zoom
fa_IR: استریت مكس زوم

en: Satellite Url
fa_IR: آدرس ماهواره ای

en: Satellite Subdomain
fa_IR: زیردستان ماهواره ای

en: Satellite Max Zoom
fa_IR: ماهواره مكس زوم

en: Server Host
fa_IR: میزبان سرور

en: Server Port
fa_IR: پورت سرور

en: Server Path
fa_IR: مسیر سرور

en: Host
fa_IR: هاست

en: Port
fa_IR: پورت

en: Server Domain
fa_IR: دامنه سرور

en: Template
fa_IR: قالب

en: Virtual Tour
fa_IR: تور مجازی

en: virtual tour used as template when create a new one
fa_IR: تور مجازی هنگام ایجاد یک الگو به عنوان الگو استفاده می شود

en: virtual tour used as sample data
fa_IR: تور مجازی مورد استفاده به عنوان داده های نمونه

en: Included (SVT demo)
fa_IR: شامل (نسخه ی نمایشی SVT)

en: Enable Screencast
fa_IR: Screencast را فعال کنید

en: Url Screencast App
fa_IR: برنامه URL Screencast

en: link to the screencast web app that allows you to record your screen
fa_IR: پیوند به برنامه وب صفحه نمایش که به شما امکان می دهد صفحه نمایش خود را ضبط کنید

en: Multiresolution
fa_IR: فعال کردن Multiresolution

en: Local
fa_IR: محلی

en: External URL
fa_IR: URL خارجی

en: Multi resolution check
fa_IR: بررسی وضوح چند

en: check if your system can generate multi resolution panoramas
fa_IR: بررسی کنید که آیا سیستم شما می تواند پانورامای چند وضوحی تولید کند یا خیر

en: Check Requirements
fa_IR: بررسی الزامات

en: Localization
fa_IR: بومی سازی

en: Translation Type
fa_IR: نوع ترجمه

en: Languages Enabled
fa_IR: زبان های فعال

en: items selected
fa_IR: انتخاب آیتم

en: Deselect All
fa_IR: لغو انتخاب همه

en: Nothing selected
fa_IR: هیچ چیز انتخاب نشده است

en: No results matched
fa_IR: هیچ نتیجه ای مطابقت ندارد

en: Branding
fa_IR: نام تجاری

en: Application Name
fa_IR: نام برنامه

en: Theme Color
fa_IR: رنگ قالب

en: Font Backend
fa_IR: فونت Backend

en: Welcome Message
fa_IR: پیام خوش آمدگویی

en: leave empty for default welcome message
fa_IR: خالی بگذارید برای پیام خوش آمد گویی پیش فرض

en: Logo Small
fa_IR: لوگوی کوچک

en: Login image
fa_IR: تصویر ورود

en: Upload Login Image
fa_IR: آپلود تصویر ورود

en: Registration image
fa_IR: تصویر ثبت نام

en: Upload Registration Image
fa_IR: آپلود تصویر ثبت نام

en: Footer
fa_IR: فوتر

en: Name Item 1
fa_IR: نام مورد 1

en: Content Item 1
fa_IR: آیتم محتوا 1

en: insert a textual content or a link to an external site
fa_IR: درج محتوای متنی یا پیوند به یک سایت خارجی

en: Name Item 2
fa_IR: نام مورد 2

en: Content Item 2
fa_IR: آیتم محتوا 2

en: Name Item 3
fa_IR: نام مورد 3

en: Content Item 3
fa_IR: آیتم محتوا 3

en: Custom Viewer CSS
fa_IR: سفارشی بیننده CSS

en: General (affects all virtual tours)
fa_IR: عمومی (تمام تورهای مجازی را تحت تاثیر قرار می دهد)

en: Custom Backend CSS
fa_IR: سفارشی بازگشت CSS

en: Custom Viewer JS
fa_IR: سفارشی بیننده JS

en: Mail Server Settings
fa_IR: تنظیمات سرور ایمیل

en: SMTP Server
fa_IR: سرور SMTP

en: SMTP Port
fa_IR: پورت SMTP

en: SMTP Secure
fa_IR: SMTP امن است

en: SMTP Auth - Username
fa_IR: SMTP Auth - نام کاربری

en: From E-Mail
fa_IR: از ایمیل

en: From Name
fa_IR: از نام

en: VALIDATE MAIL SETTINGS
fa_IR: اعتبار تنظیمات الکترونیکی

en: Mail Texts
fa_IR: متون الکترونیکی

en: Activation mail - Subject
fa_IR: فعال سازی - موضوع

en: Activation mail - Body
fa_IR: فعال سازی الکترونیکی -- بدن

en: mandatory variables in the mail text:
fa_IR: متغیرهای اجباری در متن الکترونیکی:

en: Forgot password mail - Subject
fa_IR: نامه رمز عبور را فراموش کرده ام - موضوع

en: Forgot password mail - Body
fa_IR: فراموش شده رمز عبور -- بدن

en: Notifications
fa_IR: اطلاعیه

en: Cron Job
fa_IR: کروم جاب

en: you have to run this php script as a cronjob every minute on your server for notifications requiring it to work
fa_IR: شما باید هر دقیقه این اسکریپت php را به عنوان cronjob روی سرور خود اجرا کنید تا اعلان هایی که نیاز به کار کردن دارند.

en: Require Cron
fa_IR: نیاز به کرون

en: A new user is registered
fa_IR: یک کاربر جدید ثبت شده است

en: The Plan has expired
fa_IR: این طرح منقضی شده است

en: The Plan is changed
fa_IR: طرح تغییر کرده است

en: The Plan is canceled
fa_IR: طرح لغو می شود

en: A Tour is created
fa_IR: یک تور ایجاد می شود

en: Social Integration
fa_IR: ادغام اجتماعی

en: To make the integration with social providers work, you need to create login applications and retrieve credentials in their respective developer panels. Where required, enter the following parameters to enable the integrations.
fa_IR: برای کار ادغام با ارائه دهندگان اجتماعی، شما نیاز به ایجاد برنامه های کاربردی ورود به سیستم و بازیابی اعتبار نامه در پانل های توسعه دهنده مربوطه خود را. در صورت نیاز، پارامترهای زیر را وارد کنید تا ادغام ها فعال شوند.

en: Callback Url
fa_IR: آدرس تماس

en: Whitelist Domain
fa_IR: دامنه لیست سفید

en: Google - Enable
fa_IR: گوگل - فعال کردن

en: Google - Id
fa_IR: گوگل - شناسه

en: Google - Secret
fa_IR: گوگل - راز

en: Facebook - Enable
fa_IR: فیس بوک -- فعال کردن

en: Facebook - Id
fa_IR: فیس بوک - شناسه

en: Facebook - Secret
fa_IR: فیس بوک - راز

en: Twitter - Enable
fa_IR: توییتر -- فعال کردن

en: Twitter - Id
fa_IR: توییتر - شناسه

en: Twitter - Secret
fa_IR: توییتر - راز

en: Registration Settings
fa_IR: تنظیمات ثبت نام

en: enables registration form for users
fa_IR: فرم ثبت نام کاربران را قادر می سازد

en: Validate Email
fa_IR: اعتبار سنجی ایمیل

en: send an email to new users to validate their account
fa_IR: ارسال ایمیل به کاربران جدید برای اعتبار حساب کاربری خود

en: Change Plan
fa_IR: تغییر پلن

en: enables change plan for users
fa_IR: برنامه تغییر را برای کاربران قادر می سازد

en: Default Plan
fa_IR: طرح پیش فرض

en: default plan assigned to new registered users
fa_IR: طرح پیش فرض اختصاص داده شده به کاربران جدید ثبت نام شده

en: Mandatory
fa_IR: اجباری

en: enable this payment method (you need to initialize first)
fa_IR: این روش پرداخت را فعال کنید (ابتدا باید مقداردهی اولیه کنید)

en: Public API Key
fa_IR: کلید API عمومی

en: Secret API Key
fa_IR: کلید مخفی API

en: Initialize
fa_IR: شروع کنید

en: Live
fa_IR: شروع جلسه زنده

en: if not selected, use the paypal sandbox for testing
fa_IR: در صورت انتخاب نشدن، از sandbox paypal برای آزمایش استفاده کنید

en: Client Id
fa_IR: شناسه مشتری

en: Client Secret
fa_IR: رمز مشتری

en: if you change from sandbox to live check that you have entered your live API credentials, check Live and Initialize again
fa_IR: اگر از sandbox به live تغییر دهید، بررسی کنید که اعتبار API زنده خود را وارد کرده‌اید، Live و Initialize را دوباره بررسی کنید.

en: Voice commands works with all browsers that implement the Speech Recognition interface of the Web Speech API.
fa_IR: دستورات صوتی با تمام مرورگرهایی که رابط تشخیص گفتار API گفتار وب را پیاده سازی می کنند کار می کند.

en: Enter language code
fa_IR: کد زبان را وارد کنید

en: Languages Supported
fa_IR: زبان های پشتیبانی شده

en: Commands
fa_IR: دستورات

en: Welcome message
fa_IR: پیام خوش آمد گویی

en: Listening message
fa_IR: پیام گوش دادن

en: Error message
fa_IR: پیام خطا

en: Help command
fa_IR: فرمان راهنما

en: show help message
fa_IR: نشان دادن پیام راهنما

en: Help response
fa_IR: پاسخ راهنما

en: Next command
fa_IR: فرمان بعدی

en: go to next room
fa_IR: برو به اتاق بعدي

en: Next response
fa_IR: پاسخ بعدی

en: Previous command
fa_IR: فرمان قبلی

en: go to previous room
fa_IR: به اتاق قبلی بروید

en: Previous response
fa_IR: پاسخ قبلی

en: Left command
fa_IR: فرمان چپ

en: looking left
fa_IR: به دنبال چپ

en: Left response
fa_IR: پاسخ چپ

en: Right command
fa_IR: فرمان راست

en: looking right
fa_IR: به دنبال راست

en: Right response
fa_IR: پاسخ راست

en: Up command
fa_IR: فرمان بالا

en: looking up
fa_IR: نگاه کردن به بالا

en: Up response
fa_IR: پاسخ بالا

en: Down command
fa_IR: فرمان پایین

en: looking down
fa_IR: نگاه کردن به پایین

en: Down response
fa_IR: پاسخ پایین

en: Categories
fa_IR: دسته بندی ها

en: Actions
fa_IR: اقدامات

en: new category
fa_IR: دسته بندی جدید

en: Delete Category
fa_IR: حذف دسته بندی

en: Are you sure you want to delete this category?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این دسته را حذف کنید؟

en: Initializing and synchronizing changes ...
fa_IR: اولیه سازی و همگام سازی تغییرات ...

en: Supported Languages
fa_IR: زبان‌های پشتیبانی شده

en: Choose
fa_IR: انتخاب

en: LANDING
fa_IR: فرود

en: Your "%s" plan not allow to create Landing Pages!
fa_IR: طرح "%s" شما اجازه نمی دهد برای ایجاد صفحات فرود!

en: MARKERS
fa_IR: نشانگر

en: You cannot create Markers on an external virtual tour!
fa_IR: شما نمی توانید نشانگرها را در یک تور مجازی خارجی ایجاد کنید!

en: You have reached the maximum number of Markers allowed from your plan!
fa_IR: شما به حداکثر تعداد نشانگرهای مجاز از طرح خود رسیده اند!

en: GO TO
fa_IR: برو به

en: moves the view in the direction of the clicked marker
fa_IR: نمایش را در جهت نشانگر کلیک شده حرکت می دهد

en: Override Initial Position
fa_IR: لغو موقعیت اولیه

en: Drag the view to set the starting position belongs to this marker. Only works if 'Same Azimuth' is disabled.
fa_IR: کشیدن نمایش برای تنظیم موقعیت شروع متعلق به این نشانگر است. فقط در صورتی کار می کند که 'همان Azimuth' از کار افتاده است.

en: drag the marker to change its position
fa_IR: کشیدن نشانگر برای تغییر موقعیت خود را

en: ADD MARKER
fa_IR: افزودن نشانگر

en: EDIT POIs
fa_IR: ویرایش POIs

en: Add Marker
fa_IR: افزودن نشانگر

en: Delete Marker
fa_IR: نشانگر را حذف کنید

en: Are you sure you want to delete the marker?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید نشانگر را حذف کنید؟

en: ROOMS LIST
fa_IR: فهرست اتاق ها

en: Drag and drop rooms into categories or up/down to change its order
fa_IR: کشیدن و رها کردن اتاق را به دسته ها و یا بالا / پایین برای تغییر سفارش آن

en: LOADING MENU LIST ...
fa_IR: لیست منوی بارگذاری ...

en: No icons in this library.
fa_IR: هیچ نمادی در این کتابخانه وجود ندارد.

en: administrator
fa_IR: مدیر

en: There's a problem with your payment details. Please update your card by clicking here.
fa_IR: يه مشکلي با جزئيات پرداختت وجود داره لطفا کارت خود را با کلیک کردن در اینجا به روز رسانی کنید.

en: Actual payment method:
fa_IR: روش پرداخت واقعی:

en: Redirecting to payment setup page ...
fa_IR: تغییر مسیر به صفحه راه اندازی پرداخت ...

en: UPGRADE
fa_IR: ارتقاء

en: Version Check
fa_IR: بررسی نسخه

en: Current Version
fa_IR: نسخه فعلی

en: Latest Version
fa_IR: آخرین نسخه

en: Changelog
fa_IR: تغییرات

en: Download and Update
fa_IR: دانلود و بروز رسانی

en: Can't upgrade, please enable php zip extension.
fa_IR: نمی توانید ارتقا دهید، لطفا پسوند زیپ پی اچ پی را فعال کنید.

en: Be sure to perform a full manual backup of your current files and database before upgrading.
fa_IR: مطمئن باشید برای انجام یک نسخه پشتیبان کامل دستی از فایل های فعلی و پایگاه داده خود را قبل از ارتقاء.

en: I made the backup, continue
fa_IR: من پشتيباني رو درست کردم، ادامه بدم

en: UPGRADE NOW!
fa_IR: ارتقاء در حال حاضر!

en: click upgrade now to start
fa_IR: کلیک کنید ارتقاء در حال حاضر برای شروع

en: downloading ...
fa_IR: دانلود...

en: error, please retry
fa_IR: خطا، لطفا دوباره

en: installing ... do not close this window!
fa_IR: نصب... این پنجره را ن ببندید!

en: upgrade completed successfully, you will now be logged out in 5 seconds
fa_IR: ارتقاء با موفقیت به پایان رسید، شما در حال حاضر خواهد شد در 5 ثانیه وارد سیستم

en: checking license
fa_IR: مجوز چک کردن

en: invalid license, unable to update
fa_IR: مجوز نامعتبر، امکان به روز رسانی وجود ندارد

en: You have reached your quota limit of %s! Please update your plan or delete some contents.
fa_IR: شما به حد مجاز %s خود رسیده اید! لطفا طرح خود را به روز کنید یا برخی از مطالب را حذف کنید.

en: PLANS
fa_IR: برنامه

en: Different plans let you limit your customers to create a certain number of Virtual Tours, Rooms, Markers and POIs. The default Unlimited's plan has no limits.
fa_IR: برنامه های مختلف به شما اجازه محدود کردن مشتریان خود را برای ایجاد تعداد مشخصی از تورهای مجازی، اتاق ها، نشانگرها و POIs. طرح پیش فرض نامحدود هیچ محدودیتی ندارد.

en: ADD PLAN
fa_IR: اضافه کردن طرح

en: Features
fa_IR: امکانات

en: Expires Days
fa_IR: روزها منقضی می شود

en: Storage Quota
fa_IR: سهمیه ذخیره سازی

en: In use
fa_IR: در حال استفاده

en: unlimited
fa_IR: نامحدود

en: set only for free trial plan
fa_IR: مجموعه ای فقط برای طرح محاکمه رایگان

en: Frequency
fa_IR: فرکانس

en: Recurring
fa_IR: تکرار

en: One Time
fa_IR: سر وقت

en: Interval (months)
fa_IR: فاصله (ماه)

en: the number of intervals between subscription billings
fa_IR: تعداد فواصل بین صورتحساب اشتراک

en: N. Rooms
fa_IR: اتاق های ان.

en: N. Markers
fa_IR: ان مارکرز

en: Panorama Upload Size
fa_IR: اندازه آپلود پانوراما

en: Expired plan
fa_IR: طرح منقضی شده

en: Keep tours online
fa_IR: تورها را آنلاین نگه دارید

en: Put tours offline
fa_IR: تورها را به صورت آفلاین قرار دهید

en: Enable Info Box
fa_IR: فعال کردن جعبه اطلاعات

en: Enable Landing
fa_IR: فعال کردن فرود

en: Enable Showcase
fa_IR: نمایش ویترین

en: Enable Gallery
fa_IR: فعال کردن گالری

en: Enable Presentation
fa_IR: فعال کردن نمایش

en: Enable Video 360 Tour
fa_IR: فعال کردن Video 360 Tour

en: Enable Live session
fa_IR: فعال کردن جلسه زنده

en: Enable Meeting
fa_IR: فعال کردن جلسه

en: Enable Right Click Content
fa_IR: محتوای کلیک راست را فعال کنید

en: Enable Maps
fa_IR: نقشه ها را فعال کنید

en: Enable Icons Library
fa_IR: فعال کردن کتابخانه آیکون ها

en: Enable Voice Commands
fa_IR: فعال کردن فرمان های صوتی

en: Enable Whatsapp / Facebook Chat
fa_IR: چت Whatsapp / Facebook را فعال کنید

en: Enable Auto Rotate
fa_IR: چرخش خودکار را فعال کنید

en: Enable Fly-in
fa_IR: فعال کردن پرواز در

en: Enable Multiresolution
fa_IR: فعال کردن Multiresolution

en: Enable Password Tour
fa_IR: فعال کردن تور رمز عبور

en: Enable Statistics
fa_IR: فعال کردن آمار

en: Enable Forms
fa_IR: فعال کردن فرم ها

en: Enable Logo
fa_IR: فعال کردن لوگو

en: Enable Nadir Logo
fa_IR: فعال کردن نشان نادر

en: Enable Song
fa_IR: فعال کردن آهنگ

en: Enable Annotations
fa_IR: فعال کردن Annotations

en: Enable Video 360 Panorama
fa_IR: Video 360 Panorama را فعال کنید

en: Enable Multiple Rooms View
fa_IR: فعال کردن نمایش اتاق های متعدد

en: Enable Protect Rooms
fa_IR: فعال کردن اتاق های محافظت

en: Enable Share
fa_IR: اشتراک گذاری را فعال کنید

en: Enable Device Orientation
fa_IR: فعال کردن جهت گیری دستگاه

en: Enable WebVR
fa_IR: فعال کردن WebVR

en: Enable Expiring Dates
fa_IR: فعال کردن تاریخ های انقضا

en: Enable Download Tour
fa_IR: فعال کردن تور دانلود

en: Enable Shop
fa_IR: فروشگاه را فعال کنید

en: Enable 3D View
fa_IR: نمایش سه بعدی را فعال کنید

en: Menu Items
fa_IR: آیتم های منو

en: Editor 3D View
fa_IR: ویرایشگر نمایش سه بعدی

en: Custom Features
fa_IR: امکانات دلخواه

en: List of additional features to show for the plan (each feature must be on a new line)
fa_IR: لیست ویژگی های اضافی برای نشان دادن برای طرح (هر ویژگی باید در یک خط جدید باشد)

en: to use external payment systems or other reasons (visible only with deactivated payments)
fa_IR: برای استفاده از سیستم های پرداخت خارجی و یا دلایل دیگر (قابل مشاهده تنها با پرداخت غیر فعال)

en: Edit Plan
fa_IR: ویرایش پلن

en: Storage Quota (MB)
fa_IR: سهمیه فضای ذخیره سازی (MB)

en: Delete
fa_IR: حذف

en: EDITOR 3D VIEW
fa_IR: ویرایشگر نمای سه بعدی

en: You cannot edit 3D View on an external virtual tour!
fa_IR: شما نمی توانید نمای سه بعدی را در یک تور مجازی خارجی ویرایش کنید!

en: Add Room
fa_IR: افزودن اتاق

en: Levels
fa_IR: سطوح

en: Level
fa_IR: سطح

en: Select room
fa_IR: اتاق را انتخاب کنید

en: Double click
fa_IR: دوباره کلیک

en: Width
fa_IR: عرض

en: Depth
fa_IR: عمق

en: Panorama
fa_IR: پانوراما

en: Center
fa_IR: وسط

en: Scale
fa_IR: مقیاس

en: Rotation
fa_IR: چرخش

en: Visibility
fa_IR: دید

en: Front
fa_IR: جلو

en: Back
fa_IR: بازگشت

en: Pointer
fa_IR: اشاره گر

en: Offset
fa_IR: انحراف

en: Zoom In
fa_IR: بزرگنمایی

en: Zoom Out
fa_IR: کوچک نمایی

en: Pointer Color
fa_IR: رنگ اشاره گر

en: Main
fa_IR: اصلی

en: Background Opacity
fa_IR: شفافیت پس زمینه

en: Autorotate Speed
fa_IR: سرعت چرخش خودکار

en: Autorotate Inactivity
fa_IR: چرخش خودکار عدم فعالیت

en: Set Default Camera Position
fa_IR: موقعیت پیش فرض دوربین را تنظیم کنید

en: Altitude
fa_IR: بلندی(ارتفاع)

en: CREATE NEW ROOM
fa_IR: ایجاد اتاق جدید

en: You have reached the maximum number of Rooms allowed from your plan!
fa_IR: شما به حداکثر تعداد اتاق های مجاز از طرح خود رسیده است!

en: LOADING ROOMS ...
fa_IR: اتاق بارگیری ...

en: New Room
fa_IR: اتاق جدید

en: Video Stream (HLS)
fa_IR: جریان ویدیویی (HLS)

en: HLS Video Url
fa_IR: آدرس ویدیوی HLS

en: File (Json)
fa_IR: فایل (Json)

en: Accepted only lottie file in Json format.
fa_IR: فقط فایل قرعه کشی با فرمت Json پذیرفته شد.

en: Delete Room
fa_IR: حذف اتاق

en: Are you sure you want to delete the room?
fa_IR: مطمئني ميخواي اتاق رو حذف کني؟

en: Duplicate Room
fa_IR: اتاق تکراری

en: Are you sure you want to duplicate the room?
fa_IR: مطمئني ميخواي اتاق رو تکراري کني؟

en: - expires in %s days
fa_IR: - منقضی %s روز

en: of
fa_IR: از

en: change plan
fa_IR: تغییر طرح

en: Help
fa_IR: کمک

en: Edit profile
fa_IR: ویرایش پروفایل

en: Logout
fa_IR: خروج

en: Ready to Leave?
fa_IR: آماده اي بريم؟

en: Select Logout below if you are ready to end your current session.
fa_IR: اگر آماده پایان دادن به جلسه فعلی خود هستید، Logout زیر را انتخاب کنید.

en: It is not possible to subscribe on this demo server. This section is shown for demonstration purposes only. Buy the code <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>here</a>
fa_IR: امکان عضویت در این سرور آزمایشی وجود ندارد. این بخش فقط برای اهداف نمایشی نشان داده شده است. کد را از <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>اینجا</a> بخرید

en: Choose a pricing plan
fa_IR: انتخاب یک طرح قیمت گذاری

en: Pick what's right for you
fa_IR: انتخاب آنچه برای شما مناسب است

en: expires in %s days
fa_IR: منقضی می %s روز

en: show features
fa_IR: نشان دادن ویژگی ها

en: hide features
fa_IR: پنهان کردن ویژگی ها

en: Showcase
fa_IR: ویترین

en: Facebook / Whatsapp Chat
fa_IR: فیس بوک / واتساپ چت

en: Virtual Reality
fa_IR: واقعیت مجازی

en: Your own Logo
fa_IR: لوگوی خودت

en: Hide Tripod
fa_IR: مخفی کردن سه پایه

en: Background Music
fa_IR: موسیقی پس زمینه

en: Video 360 Panorama
fa_IR: ویدیو 360 پانوراما

en: Multiple Room's Views
fa_IR: نماهای اتاق چندگانه

en: Protect tour (Password)
fa_IR: حفاظت از تور (رمز عبور)

en: Protect Rooms (Passcode, Leads)
fa_IR: حفاظت از اتاق (رمز عبور، منجر)

en: Custom Icons
fa_IR: آیکون های سفارشی

en: Fly-In Animation
fa_IR: پرواز در انیمیشن

en: Multi-Resolution
fa_IR: چند قطعنامه

en: Download Tour
fa_IR: دانلود تور

en: Reactivate Subscription
fa_IR: اشتراک فعال سازی مجدد

en: Current Subscription (Canceled)
fa_IR: اشتراک فعلی (لغو شده)

en: Current Subscription
fa_IR: اشتراک فعلی

en: Find out more
fa_IR: اطلاعات بیشتر

en: Contact Us
fa_IR: تماس با ما

en: Subscribe
fa_IR: اشتراک

en: Change Subscription
fa_IR: تغییر اشتراک

en: cancel current subscription
fa_IR: لغو اشتراک فعلی

en: modify payment details
fa_IR: تغییر جزئیات پرداخت

en: Redirecting to checkout page ...
fa_IR: تغییر مسیر به صفحه پرداخت ...

en: Are you sure you want to change your subscription?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک خود را تغییر دهید؟

en: New plan
fa_IR: طرح جدید

en: Next payment
fa_IR: پرداخت بعدی

en: Subsequent payments
fa_IR: پرداخت های بعدی

en: Yes, Change
fa_IR: بله، تغییر انجام شود

en: Cancel Subscription
fa_IR: لغو اشتراک

en: Are you sure you want to cancel your current subscription?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک فعلی خود را لغو کنید؟

en: Actual plan
fa_IR: طرح واقعی

en: Active until
fa_IR: فعال تا

en: Yes, Cancel
fa_IR: بله، لغو

en: Are you sure you want to reactivate your canceled subscription?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک لغو شده خود را دوباره فعال کنید؟

en: Yes, Reactivate
fa_IR: بله، فعال سازی مجدد

en: You must first cancel your current subscription to activate a new one
fa_IR: برای فعال کردن اشتراک جدید، ابتدا باید اشتراک فعلی خود را لغو کنید

en: You cannot create Gallery on an external virtual tour!
fa_IR: شما نمی توانید گالری را در یک تور مجازی خارجی ایجاد کنید!

en: Your "%s" plan not allow to create Gallery!
fa_IR: طرح "%s" شما اجازه ایجاد گالری را نمی دهد!

en: Gallery Mode
fa_IR: حالت گالری

en: Photo Slider
fa_IR: اسلایدر تصاویر

en: Video Slideshow
fa_IR: نمایش اسلاید ویدیویی

en: Slideshow
fa_IR: اسلایدشو

en: Slide Duration
fa_IR: مدت زمان اسلاید

en: Fade Duration
fa_IR: مدت زمان محو شدن

en: Zoom Rate
fa_IR: نرخ زوم

en: Waternark
fa_IR: واترنارک

en: it uses the logo of the tour.
fa_IR: از لوگوی تور استفاده می کند.

en: Bottom Left
fa_IR: پایین چپ

en: Bottom Right
fa_IR: پایین راست

en: Generate slideshow
fa_IR: تولید نمایش اسلاید

en: Panorama Video
fa_IR: پانوراما ویدئو

en: Panorama Video Stream (HLS)
fa_IR: جریان ویدیویی پانوراما (HLS)

en: EDIT ROOM
fa_IR: اتاق ویرایش

en: EDIT PREVIOUS ROOM
fa_IR: ویرایش اتاق قبلی

en: EDIT NEXT ROOM
fa_IR: ویرایش اتاق بعدی

en: PROTECT
fa_IR: محافظت

en: MULTIPLE ROOM VIEWS
fa_IR: نماهای اتاق چندگانه

en: Visible List
fa_IR: لیست مرئی

en: show room on list slider
fa_IR: نمایش اتاق در لیست لغزنده

en: Room Link
fa_IR: لینک اتاق

en: if the logo is present it will be displayed instead of the room name
fa_IR: اگر لوگو وجود داشته باشد به جای نام اتاق نمایش داده خواهد شد

en: DELETE LOGO
fa_IR: حذف لوگو

en: click to view / change
fa_IR: کلیک کنید برای مشاهده / تغییر

en: Override
fa_IR: نادیده گرفتن

en: override transition settings for this room
fa_IR: لغو تنظیمات انتقال برای این اتاق

en: transition time before entering in this room in milliseconds
fa_IR: زمان انتقال قبل از ورود به این اتاق در میلی ثانیه

en: transition zoom level before entering in this room
fa_IR: انتقال سطح زوم قبل از ورود به این اتاق

en: A not fully equirectangular and 360 degree image was detected. Please adjust the position settings for correct viewing.
fa_IR: یک تصویر کاملاً هم ارزی و ۳۶۰ درجه تشخیص داده شد. لطفا تنظیمات موقعیت را برای مشاهده صحیح تنظیم کنید.

en: Alternatively, try to fix with these presets:
fa_IR: متناوبا، سعی کنید با این پیش مجموعه ها تعمیر:

en: 360 Horizontal Panorama
fa_IR: پانورامای افقی ۳۶۰

en: 180 Horizontal Panorama
fa_IR: پانورامای افقی ۱۸۰

en: 16:9 Flat Image
fa_IR: 16:9 تصویر تخت

en: 4:3 Flat Image
fa_IR: 4:3 تصویر تخت

en: hold click and move the mouse to change the position
fa_IR: نگه کلیک کنید و حرکت ماوس به تغییر موقعیت

en: view
fa_IR: نمایش

en: positions
fa_IR: سمت

en: north
fa_IR: شمال

en: effects
fa_IR: اثرات

en: Initial Position
fa_IR: موقعیت اولیه

en: Compass North
fa_IR: قطب نما شمالی

en: Horizontal Pitch / Roll
fa_IR: زمین افقی / رول

en: initial position when you enter in this room
fa_IR: موقعیت اولیه هنگامی که شما در این اتاق را وارد کنید

en: Set
fa_IR: تنظیم

en: EDIT THUMBNAIL
fa_IR: ویرایش بندانگشتی

en: UPLOAD THUMBNAIL
fa_IR: آپلود بندانگشتی

en: Save Preset
fa_IR: ذخیره پیش تنظیم

en: Apply Preset to this Room
fa_IR: درخواست از پیش شروع به این اتاق

en: Apply Preset to all Rooms
fa_IR: درخواست از پیش شروع به همه اتاق ها

en: Delete Preset
fa_IR: حذف از پیش تعیین شده

en: Horizontal Pitch
fa_IR: زمین افقی

en: specifies pitch of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
fa_IR: زمین افق تصویر را مشخص می کند (برای اصلاح پانوراماهای غیر تسطیح شده)

en: Horizontal Roll
fa_IR: رول افقی

en: specifies roll of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
fa_IR: رول افق تصویر را مشخص می کند (برای تصحیح پانوراماهای غیر تسطیح شده)

en: Lower Pitch
fa_IR: زمین پایین

en: maximum vertical inclination in degrees down (min 0 - max 90)
fa_IR: حداکثر تمایل عمودی در درجه پایین (دقیقه 0 - حداکثر 90)

en: Upper Pitch
fa_IR: زمین علیا

en: maximum vertical inclination in degrees up (min 0 - max 90)
fa_IR: حداکثر تمایل عمودی در درجه بالا (دقیقه 0 - حداکثر 90)

en: Left Yaw
fa_IR: یاو چپ

en: maximum horizontal inclination in degrees left (min 0 - max 180)
fa_IR: حداکثر تمایل افقی در درجه چپ (دقیقه 0 - حداکثر 180)

en: Right Yaw
fa_IR: راست یاو

en: maximum horizontal inclination in degrees right (min 0 - max 180)
fa_IR: حداکثر تمایل افقی در درجه راست (دقیقه 0 - حداکثر 180)

en: HAOV
fa_IR: هاوف

en: sets the panorama’s horizontal angle of view, in degrees (min 0 - max 360)
fa_IR: مجموعه زاویه دید افقی پانوراما، در درجه (دقیقه 0 - حداکثر 360)

en: sets the panorama’s vertical angle of view, in degrees (min 0 - max 180)
fa_IR: مجموعه زاویه دید عمودی پانوراما، در درجه (دقیقه 0 - حداکثر 180)

en: sets the panorama’s horizontal field of view (0 to keep default virtual tour setting)
fa_IR: مجموعه میدان دید افقی پانوراما (0 برای حفظ تنظیمات تور مجازی پیش فرض)

en: background color shown for partial panoramas
fa_IR: رنگ زمینه نشان داده شده برای پانوراماهای جزئی

en: Allow Zoom
fa_IR: اجازه زوم

en: enables zoom
fa_IR: زوم را قادر می سازد

en: Allow Pitch
fa_IR: اجازه دادن به زمین

en: enables vertical inclination
fa_IR: تمایل عمودی را قادر می سازد

en: indication of the north position of this room
fa_IR: نشانه ای از موقعیت شمالی این اتاق

en: No associated floorplan.
fa_IR: بدون طرح کف مرتبط.

en: No associated map.
fa_IR: بدون نقشه مرتبط.

en: Brightness
fa_IR: روشنایی

en: Contrast
fa_IR: کنتراست

en: Saturate
fa_IR: اشباع

en: Grayscale
fa_IR: سیاه و سفید

en: Blur
fa_IR: بلور

en: allows you to blur parts of the panoramic image, such as faces and license plates
fa_IR: اجازه می دهد تا شما را به تار کردن بخش هایی از تصویر پانوراما، مانند چهره ها و پلاک

en: EDIT BLUR
fa_IR: ویرایش BLUR

en: Effect
fa_IR: افکت

en: Snow
fa_IR: برف

en: Rain
fa_IR: باران

en: Fog
fa_IR: مه

en: Fireworks
fa_IR: آتش بازی

en: Confetti
fa_IR: کنفیتی

en: Sparkle
fa_IR: ذرات

en: Annotation
fa_IR: حاشیه نویسی

en: title of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
fa_IR: عنوان اطلاعات در مورد اتاق موجود در بلوک در بالا سمت چپ (خالی به نمایش نیست)

en: description of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
fa_IR: شرح اطلاعات در مورد اتاق موجود در بلوک در بالا سمت چپ (خالی به نمایش نیست)

en: Audio embedded
fa_IR: صوتی تعبیه شده

en: uses the audio track embedded in the video
fa_IR: با استفاده از آهنگ صوتی تعبیه شده در ویدیو

en: Exist Audio
fa_IR: وجود صوتی

en: Upload new Audio
fa_IR: آپلود صوتی جدید

en: REMOVE AUDIO
fa_IR: حذف صوتی

en: Upload Audio (MP3)
fa_IR: آپلود صوتی (MP3)

en: Protect
fa_IR: محافظت

en: block room display until the protect form is filled
fa_IR: بلوک صفحه نمایش اتاق تا زمانی که فرم محافظت پر شده است

en: Passcode
fa_IR: رمز عبور

en: title of the protect form
fa_IR: عنوان فرم حفاظت

en: description of the protect form
fa_IR: شرح فرم حفاظت

en: passcode to unlock the room
fa_IR: رمز عبور برای باز کردن اتاق

en: sends a notification to the specified email when the lead form is submitted
fa_IR: هنگامی که فرم سرنخ ارسال شد، یک اعلان به ایمیل مشخص شده ارسال می کند

en: Multiple Room Views
fa_IR: نمایش اتاق های متعدد

en: allows you to load various versions of the same room and switch them in the viewer
fa_IR: اجازه می دهد تا شما را به بار نسخه های مختلف از همان اتاق و سوئیچ آنها را در بیننده

en: View type
fa_IR: نوع نمایش

en: Single view
fa_IR: نمایش تکی

en: Split view with slider
fa_IR: تقسیم نمایش با لغزنده

en: Main view name
fa_IR: نام نمایش اصلی

en: View name
fa_IR: مشاهده نام

en: Add New Preset
fa_IR: اضافه کردن پیش مجموعه جدید

en: Preset Name
fa_IR: نام پیش فرض

en: Are you sure you want to save this preset?
fa_IR: مطمئني ميخواي اين پيش مجموعه رو نجات بدي؟

en: Yes, Save
fa_IR: بله، ذخیره کنید

en: Apply Preset
fa_IR: اعمال پیش تنظیم

en: Are you sure you want to apply this preset to all the rooms of this Virtual Tour?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این پیش مجموعه را به تمام اتاق های این تور مجازی اعمال کنید؟

en: screenshot
fa_IR: اسکرین شات

en: EDIT PRODUCT
fa_IR: ویرایش محصول

en: Purchase Type
fa_IR: نوع خرید

en: the cart works only if snipcart is configured in the shop section of the tour
fa_IR: سبد خرید فقط در صورتی کار می کند که snipcart در بخش فروشگاه تور پیکربندی شده باشد

en: Link
fa_IR: لینک

en: Cart
fa_IR: سبد خرید

en: Delete Product
fa_IR: حذف محصول

en: Are you sure you want to delete the product?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید محصول را حذف کنید؟

en: Bulk map's create
fa_IR: نقشه فله ایجاد

en: Uploading multiple JPG/PNG images will automatically create all the maps.
fa_IR: آپلود تصاویر JPG/PNG متعدد به طور خودکار تمام نقشه ها را ایجاد خواهد کرد.

en: Creating Maps
fa_IR: ایجاد نقشه ها

en: You cannot create Info Box on an external virtual tour!
fa_IR: شما نمی توانید جعبه اطلاعات را در یک تور مجازی خارجی ایجاد کنید!

en: Your "%s" plan not allow to create Info Box!
fa_IR: طرح "%s" شما اجازه ایجاد جعبه اطلاعات را نمی دهد!

en: Loading panorama image ...
fa_IR: بارگذاری تصویر پانوراما ...

en: CLEAR DRAW
fa_IR: قرعه کشی روشن

en: ZOOM IN
fa_IR: زوم در

en: ZOOM OUT
fa_IR: زوم کردن

en: APPLY BLUR
fa_IR: اعمال BLUR

en: REVERT TO ORIGINAL
fa_IR: بازگشت به اصلی

en: BACK TO ROOM
fa_IR: برگرد به اتاق

en: Click on the image to start drawing the shape of blur
fa_IR: با کلیک بر روی تصویر شروع به رسم شکل تاری

en: Creating blur effect in progress, please wait ...
fa_IR: ایجاد اثر تار در حال انجام، لطفا صبر کنید ...

en: Are you sure you want to restore the original image?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید تصویر اصلی را بازیابی کنید؟

en: Yes, Revert
fa_IR: بله، بريد

en: Error: No gallery images
fa_IR: خطا: تصاویر گالری وجود ندارد

en: All requirements are met.
fa_IR: تمام الزامات برآورده می شوند.

en: File not found.
fa_IR: پرونده یافت نشد

en: the file cannot be imported: system version different from the one with which the file was exported.
fa_IR: فایل را نمی توان وارد کرد: نسخه سیستم متفاوت از نسخه ای که فایل با آن صادر شده است.

en: An error has occurred:
fa_IR: خطایی رخ داده است:

en: unauthorized
fa_IR: غیرمجاز

en: not reachable
fa_IR: قابل دسترس نیست
