Simple Virtual Tour - en to fr_FR translation catalogue (1521 entries)

en: function disabled
fr_FR: fonction désactivée

en: php zip not enabled
fr_FR: php zip non activé

en: Missing package
fr_FR: Paquet manquant

en: Execute the command
fr_FR: Exécuter la commande

en: on your server
fr_FR: sur votre serveur

en: Missing command
fr_FR: Commande manquante

en: Missing parameters
fr_FR: Paramètres manquants

en: Zip error
fr_FR: Erreur de fermeture éclair

en: Missing file
fr_FR: Fichier manquant

en: Input password
fr_FR: Mot de passe d’entrée

en: presented by
fr_FR: présenté par

en: initializing ...
fr_FR: Initialisation...

en: input locked
fr_FR: saisie verrouillée

en: Name
fr_FR: Nom

en: E-Mail
fr_FR: E-mail

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: here
fr_FR: ici

en: 3D View
fr_FR: Vue 3D

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: Facebook Chat
fr_FR: Chat sur Facebook

en: Whatsapp Chat
fr_FR: Chat Whatsapp

en: Presentation
fr_FR: Présentation

en: Share
fr_FR: Partager

en: Start Live Session
fr_FR: Démarrer la session en direct

en: Join Meeting
fr_FR: Joignez-vous au cours

en: Fullscreen
fr_FR: Plein écran

en: Floorplan
fr_FR: Plan

en: Map
fr_FR: Carte

en: Device Orientation
fr_FR: Orientation de l’appareil

en: Icons
fr_FR: Icônes

en: Auto Rotation
fr_FR: Rotation automatique

en: LOADING VR EXPERIENCE ...
fr_FR: CHARGEMENT DE L’EXPÉRIENCE VR ...

en: Orbit
fr_FR: Orbite

en: Left mouse
fr_FR: Souris gauche

en: Middle mouse or mousewheel
fr_FR: Souris centrale ou molette de la souris

en: Pan
fr_FR: Panoramique

en: Right mouse or left mouse + ctrl/meta/shiftKey
fr_FR: Souris droite ou souris gauche + ctrl/meta/shiftKey

en: One-finger move
fr_FR: Mouvement à un doigt

en: Two-finger spread or squish
fr_FR: Propagation ou écrasement à deux doigts

en: Two-finger move
fr_FR: Mouvement à deux doigts

en: All
fr_FR: Tout

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Meeting
fr_FR: Réunion

en: OPEN SCREENCAST APP
fr_FR: OUVRIR L'APPLICATION SCREENCAST

en: LOADING
fr_FR: CHARGEMENT

en: INITIALIZING
fr_FR: INITIALISATION

en: Live Session
fr_FR: Session en direct

en: Are you sure you want to end this live session? The link generated will be invalidated.
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir mettre fin à cette session en direct? Le lien généré sera invalidé.

en: Are you sure you want to end this live session?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir mettre fin à cette session en direct?

en: End Call
fr_FR: Appel de fin

en: awaiting connection ...
fr_FR: en attente de connexion ...

en: connecting ...
fr_FR: Connexion...

en: connected
fr_FR: connecté

en: connection closed
fr_FR: connexion fermée

en: invalid session
fr_FR: session non valide

en: Send this link to the person you want to invite
fr_FR: Envoyer ce lien à la personne que vous souhaitez inviter

en: Do you want to join the live session with video or audio only?
fr_FR: Voulez-vous rejoindre la session en direct avec vidéo ou audio uniquement?

en: Video + Audio
fr_FR: Vidéo + Audio

en: Only Audio
fr_FR: Uniquement audio

en: by
fr_FR: par

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Exit Meeting
fr_FR: Réunion de sortie

en: Skip
fr_FR: Passer

en: Play Video
fr_FR: Lancer la vidéo

en: Wait until the video ends ...
fr_FR: Attendez la fin de la vidéo...

en: ENABLE AUDIO?
fr_FR: ACTIVER AUDIO?

en: ENABLE DEVICE ORIENTATION?
fr_FR: ACTIVER L’ORIENTATION DE L’APPAREIL ?

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: Password Meeting
fr_FR: Réunion de mot de passe

en: Password Live Session
fr_FR: Session en direct par mot de passe

en: check
fr_FR: vérifier

en: BUY
fr_FR: Acheter

en: ADD TO CART
fr_FR: AJOUTER AU PANIER

en: MEDIA LIBRARY
fr_FR: MÉDIATHÈQUE

en: Permission denied
fr_FR: Permission refusée

en: It looks like that you do not have permission to access this page
fr_FR: Il semble que vous n’avez pas la permission d’accéder à cette page

en: Back to Dashboard
fr_FR: Retour au Tableau de Bord

en: You cannot use Media Library on an external virtual tour!
fr_FR: Vous ne pouvez pas utiliser la bibliothèque multimédia lors d’une visite virtuelle externe !

en: Tour Library
fr_FR: Bibliothèque de visite

en: Public Library
fr_FR: Bibliothèque publique

en: The contents of this library will be shared for all the virtual tours.
fr_FR: Le contenu de cette bibliothèque sera partagé pour toutes les visites virtuelles.

en: Files List
fr_FR: Liste des fichiers

en: Loading files ...
fr_FR: Chargement de fichiers ...

en: Drop files or click here to upload
fr_FR: Déposez des fichiers ou cliquez ici pour télécharger

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
fr_FR: Votre navigateur ne supporte pas le téléchargement par glisser-déposer.

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
fr_FR: Veuillez utiliser le formulaire ci-dessous pour télécharger vos fichiers comme l’ancienne méthode.

en: File is too big (%sMiB). Max filesize: %sMiB.
fr_FR: Le fichier est trop grand (%sMiB). Max filesize: %sMiB.

en: You can't upload files of this type.
fr_FR: Vous ne pouvez pas envoyer des fichiers de ce type.

en: Server responded with %s code.
fr_FR: Le serveur a répondu avec le code %s.

en: Cancel upload
fr_FR: Annuler le téléchargement

en: Are you sure you want to cancel this upload?
fr_FR: Êtes-vous certain(e) de vouloir annuler ce téléchargement ?

en: Remove file
fr_FR: Supprimer le fichier

en: You can not upload any more files.
fr_FR: Vous ne pouvez pas télécharger d'autres fichiers.

en: Registration closed
fr_FR: Inscription fermée

en: Arabic
fr_FR: Arabe

en: Chinese Simplified
fr_FR: Chinois simplifié

en: Chinese Traditional (Hong Kong)
fr_FR: Chinois traditionnel (Hong Kong)

en: Chinese Traditional (Taiwan)
fr_FR: Chinois traditionnel (Taïwan)

en: Czech
fr_FR: Tchèque

en: Dutch
fr_FR: Néerlandais

en: English
fr_FR: Anglais

en: Filipino
fr_FR: Philippin

en: French
fr_FR: Français

en: German
fr_FR: Allemand

en: Hungarian
fr_FR: Hongrois

en: Korean
fr_FR: Coréen

en: Italian
fr_FR: Italien

en: Japanese
fr_FR: Japonais

en: Persian
fr_FR: Perse

en: Polish
fr_FR: Polonais

en: Portuguese Brazilian
fr_FR: Portugais brésilien

en: Portuguese European
fr_FR: Portugais européen

en: Spanish
fr_FR: Espagnol

en: Romanian
fr_FR: Roumain

en: Russian
fr_FR: Russe

en: Swedish
fr_FR: Suédois

en: Tajik
fr_FR: Tadjik

en: Thai
fr_FR: Thaïlandais

en: Turkish
fr_FR: Turc

en: Vietnamese
fr_FR: Vietnamien

en: Create an Account!
fr_FR: Créez un compte!

en: User name
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Email Address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Repeat Password
fr_FR: Répéter le mot de passe

en: Register Account
fr_FR: Créer un compte

en: Register with Google
fr_FR: S'inscrire avec Google

en: Register with Facebook
fr_FR: S'inscrire avec Facebook

en: Register with Twitter
fr_FR: Inscrivez-vous sur Twitter

en: Already have an account? Login!
fr_FR: Vous avez déjà un compte ? connectez-vous!

en: Validate Account
fr_FR: Valider le compte

en: Your account has been made, please verify it by clicking the activation link that has been send to your email.
fr_FR: Votre compte a été créé, veuillez le vérifier en cliquant sur le lien d’activation qui a été envoyé à votre e-mail.

en: Error, retry later.
fr_FR: Erreur, réessayez plus tard.

en: ADVERTISEMENTS
fr_FR: ANNONCES

en: Create
fr_FR: Créer

en: Auto Assign
fr_FR: Assigner automatiquement

en: N. Virtual Tours
fr_FR: N. Visites virtuelles

en: No data available in table
fr_FR: Aucune donnée disponible dans le tableau

en: Showing %s to %s of %s entries
fr_FR: Affichage de %s à %s des entrées %s

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
fr_FR: Affiche 0 à 0 de 0 entrées

en: (filtered from %s total entries)
fr_FR: (filtré à partir de %s total des entrées)

en: Show %s entries
fr_FR: Afficher %s Entrées

en: Loading
fr_FR: Chargement

en: Processing
fr_FR: En cours

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: No matching records found
fr_FR: Aucun enregistrements correspondants trouvés

en: First
fr_FR: Premier

en: Last
fr_FR: Dernier

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: activate to sort column ascending
fr_FR: activer pour trier la colonne par ordre croissant

en: activate to sort column descending
fr_FR: activer pour trier la colonne par ordre décroissant

en: Click here to change your plan
fr_FR: Cliquez ici pour modifier votre plan

en: EDIT VIRTUAL TOUR
fr_FR: MODIFIER LA VISITE VIRTUELLE

en: SAVE
fr_FR: ENREGISTRER

en: SETTINGS
fr_FR: RÉGLAGES

en: CONTENTS
fr_FR: CONTENU

en: SHOP
fr_FR: BOUTIQUE

en: NOTE
fr_FR: REMARQUE

en: General
fr_FR: Général

en: Author
fr_FR: Auteur

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: owner of the virtual tour
fr_FR: propriétaire de la visite virtuelle

en: Language
fr_FR: Langue

en: Default Language
fr_FR: Langue par défaut

en: description used as preview for share
fr_FR: description utilisée comme aperçu pour le partage

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: None
fr_FR: Aucun

en: AutoRotate speed
fr_FR: Vitesse autorotate

en: 0 to disable autorotate, -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
fr_FR: 0 pour désactiver l’autorotate, -1 à -10 vitesse dans le sens des aiguilles d’une montre, 1 à 10 vitesses dans le sens inverse des aiguilles d’une montre

en: AutoRotate inactivity
fr_FR: AutoRotate inactivité (ms)

en: time in milliseconds to wait before starting the autorotation
fr_FR: temps en millisecondes pour attendre avant de commencer l’autorotation

en: External Link
fr_FR: Lien externe

en: link that will be displayed when the virtual tour opens (must be compatible for embedding)
fr_FR: lien qui sera affiché lors de l’ouverture de la visite virtuelle (doit être compatible pour l’intégration)

en: Google Analytics Tracking ID (UA-XXXXXXXXX-X). Note: Use the Friendly URL in Google Analytics's property url setting.
fr_FR: Google Analytics Tracking ID (UA-XXXXXXXXX-X). Remarque : utilisez l’URL amicale dans le paramètre d’url de propriété de Google Analytics.

en: Id of Facebook page for Facebook Messenger Note: in order to works you need to add the url to facebook page - settings - messenger platform - whitelist domain
fr_FR: afficher l’icône facebook messenger. Remarque : pour travailler, vous devez ajouter l’URL à la page Facebook - paramètres - plate-forme messenger - domaine de liste blanche

en: Whatsapp Number
fr_FR: Numéro WhatsApp

en: Phone number for whatsapp chat
fr_FR: Numéro de téléphone pour le chat WhatsApp

en: Autoplay Audio
fr_FR: Lecture automatique

en: if the popup is not displayed until the user interacts with the borwser, the audio may not be heard
fr_FR: si la fenêtre contextuelle ne s’affiche pas tant que l’utilisateur n’interagit pas avec l’ennui, l’audio peut ne pas être entendu

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Enabled, without pop-up
fr_FR: Activé, sans fenêtre contextuelle

en: Visitors
fr_FR: Visiteurs

en: senables viewing of online visitors directly on the tour
fr_FR: permet la visualisation des visiteurs en ligne directement sur la visite

en: Visitors update
fr_FR: Mise à jour des visiteurs

en: visitor update time in milliseconds (0 = real time). Low values can increase server utilization.
fr_FR: temps de mise à jour du visiteur en millisecondes (0 = temps réel). Des valeurs faibles peuvent augmenter l'utilisation du serveur.

en: Transition Effect
fr_FR: Effet de transition

en: transition animation effect
fr_FR: animation de transition, effet

en: Transition Duration
fr_FR: Durée de la transition

en: transition duration in milliseconds
fr_FR: durée de transition en millisecondes

en: Transition Zoom Time
fr_FR: Temps de zoom de transition

en: transition time before entering the next room in milliseconds
fr_FR: temps de transition avant d’entrer dans la pièce suivante en millisecondes

en: Transition Zoom Level
fr_FR: Niveau de zoom de transition

en: transition zoom level before entering the next room
fr_FR: niveau de zoom de transition avant d’entrer dans la pièce suivante

en: Transition Loading icon
fr_FR: Chargement des icônes ...

en: shows the loading icon before loading rooms
fr_FR: affiche l’icône de chargement avant les salles de chargement

en: Same Azimuth
fr_FR: Même Azimuth

en: maintain the same direction with regard to north while navigate between rooms (you must set the north position in all rooms)
fr_FR: maintenir la même direction en ce qui concerne le nord tout en naviguent entre les chambres (vous devez définir la position nord dans toutes les chambres)

en: Click Anywhere
fr_FR: Clic n’importe où

en: allows you to click near the marker to go to the corresponding room
fr_FR: vous permet de cliquer près du marqueur pour aller à la pièce correspondante

en: Hide Markers
fr_FR: Masquer les marqueurs

en: hide all the markers (only when click anywhere is enabled)
fr_FR: masquer tous les marqueurs (uniquement lorsque cliquer n’importe où est activé)

en: Hover Markers
fr_FR: Marqueurs de survol

en: shows hidden markers when approaching them with the mouse
fr_FR: affiche les marqueurs masqués lorsque vous vous en approchez avec la souris

en: Default Markers LookAt
fr_FR: Repérer les marqueurs par défaut

en: default 'lookat' setting when adding a new marker
fr_FR: paramètre « lookat » par défaut lors de l'ajout d'un nouveau marqueur

en: Horizontal only
fr_FR: Horizontal seulement

en: Horizontal and Vertical
fr_FR: Horizontal et vertical

en: Security
fr_FR: Sécurité

en: leave blank to disable password
fr_FR: laisser vide pour désactiver le mot de passe

en: Controls
fr_FR: Contrôles

en: Keyboard Mode
fr_FR: Mode clavier

en: Enabled, mode 1
fr_FR: Activé, mode 1

en: Enabled, mode 2
fr_FR: Activé, mode 2

en: Keyboard controls are disabled.
fr_FR: Les commandes du clavier sont désactivées.

en: to look around
fr_FR: pour regarder autour de lui

en: to click
fr_FR: Déposez des fichiers ou cliquez ici pour télécharger

en: to go previous room
fr_FR: pour aller chambre précédente

en: to go next room
fr_FR: pour aller chambre à côté

en: to zoom in/out
fr_FR: pour effectuer un zoom avant/arrière

en: Right Click Content
fr_FR: Contenu du clic droit

en: content displayed when the right button is pressed. leave empty for disable
fr_FR: contenu affiché lorsque le bouton droit est enfoncé. laisser vide pour désactiver

en: Viewer quality
fr_FR: Qualité de la visionneuse

en: lower values means faster view (poor quality), higher value means slow view (high quality).
fr_FR: des valeurs plus faibles signifient une vue plus rapide (mauvaise qualité), une valeur plus élevée signifie une vue lente (haute qualité).

en: Compress images quality
fr_FR: Compresser la qualité des images

en: 10 to 100: lower values means faster loading (poor quality), higher value means slow loading (high quality). 100 to disable compression.
fr_FR: 10 à 100 : des valeurs inférieures signifient une charge plus rapide (mauvaise qualité), une valeur plus élevée signifie une charge lente (haute qualité). 100 pour désactiver la compression.

en: Max width panorama
fr_FR: Panorama de largeur maximale

en: maximum width in pixels of panoramic images. if they exceed this width the images will be resized. 0 to disable resize.
fr_FR: largeur maximale en pixels d’images panoramiques. si elles dépassent cette largeur, les images seront redimensionnées. 0 pour désactiver la redimensionner.

en: Preload panoramas
fr_FR: Précharger les panoramas

en: preload all panorama images for faster loading between rooms
fr_FR: précharger toutes les images panoramiques pour un chargement plus rapide entre les pièces

en: Enable multi resolution
fr_FR: Activer la résolution multi

en: splits the panorama image into multiple sectors and loads them in parallel to reduce loading times
fr_FR: divise l’image panoramique en plusieurs secteurs et les charge en parallèle pour réduire les temps de chargement

en: Regenerate panoramas
fr_FR: Régénérer les panoramas

en: force regenerate all panoramas images
fr_FR: force régénérer toutes les images panoramas

en: Regenerate All Panoramas
fr_FR: Régénérer tous les panoramas

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Auto start
fr_FR: Démarrage automatique

en: start the virtual tour automatically on loading
fr_FR: démarrer automatiquement la visite virtuelle au chargement

en: start the fly-in animation at the first entrance to the virtual tour
fr_FR: commencer l’animation fly-in à la première entrée de la visite virtuelle

en: Loading Info
fr_FR: Chargement des informations

en: display logo, name and progress bar during initial loading
fr_FR: afficher le logo, le nom et la barre de progression lors du chargement initial

en: Video display time (seconds)
fr_FR: Temps d’affichage vidéo (secondes)

en: set to 0 to wait for the end of the video, otherwise set the seconds for which the video should be displayed
fr_FR: défini sur 0 pour attendre la fin de la vidéo, sinon définissez les secondes pendant lesquelles la vidéo doit être affichée

en: Background Image
fr_FR: Image de fond

en: image displayed as background during initial loading and used as preview image for share
fr_FR: image affichée en arrière-plan lors du chargement initial et utilisée comme image d’aperçu pour le partage

en: Exist Background
fr_FR: Contexte exister

en: Upload new Background
fr_FR: Télécharger un nouveau contexte

en: REMOVE IMAGE
fr_FR: SUPPRIMER L’IMAGE

en: Choose file
fr_FR: Choisir un fichier

en: Upload Background Image
fr_FR: Télécharger l'image de l'arrière-plan

en: Background Video
fr_FR: Vidéo d'arrière-plan

en: video displayed as background during initial loading
fr_FR: vidéo affichée en arrière-plan lors du chargement initial

en: REMOVE VIDEO
fr_FR: SUPPRIMER LA VIDÉO

en: Upload Background Video
fr_FR: Télécharger la vidéo en arrière-plan

en: logo displayed on top right
fr_FR: logo affiché en haut à droite

en: Not visible in the tour, enable it in the Editor UI
fr_FR: Non visible dans la visite, activez-le dans l'interface utilisateur de l'éditeur

en: Upload new Logo
fr_FR: Téléchargez un nouveau logo

en: Hyperlink
fr_FR: Hyperlien

en: REMOVE LOGO
fr_FR: SUPPRIMER LE LOGO

en: Upload Logo Image
fr_FR: Télécharger l'image du logo

en: logo used to hide tripod on panorama image
fr_FR: logo utilisé pour masquer trépied sur l’image panoramique

en: Exist Nadir Logo
fr_FR: Existez le logo Nadir

en: Upload new Nadir Logo
fr_FR: Télécharger le nouveau logo Nadir

en: Small
fr_FR: Petit

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Large
fr_FR: Grand

en: Song
fr_FR: Chanson

en: background song during navigation of virtual tour
fr_FR: chanson de fond pendant la navigation de la visite virtuelle

en: Upload new Song
fr_FR: Télécharger une nouvelle chanson

en: REMOVE SONG
fr_FR: SUPPRIMER LA CHANSON

en: Upload Song (MP3)
fr_FR: Télécharger la chanson (MP3)

en: Intro (Desktop)
fr_FR: Intro (Bureau)

en: image displayed on desktop at first load
fr_FR: image affichée sur le bureau à la première charge

en: Exist Image
fr_FR: Existez l’image

en: Upload new Image
fr_FR: Télécharger nouvelle image

en: Upload Image
fr_FR: Télécharger une image

en: image displayed on mobile at first load
fr_FR: image affichée sur mobile à la première charge

en: Custom HTML
fr_FR: HTML personnalisé

en: html code that will be displayed within the tour
fr_FR: code html qui sera affiché dans la visite

en: Media Library
fr_FR: Bibliothèque de médias

en: Field of View
fr_FR: Champ de vision

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: sets the panorama’s starting horizontal field of view in degrees.
fr_FR: définit le champ de vision horizontal de départ du panorama en degrés.

en: sets the minimum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
fr_FR: définit la hauteur minimale à laquelle le bord du spectateur peut être, en degrés.

en: sets the maximum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
fr_FR: définit la hauteur maximale à laquelle le bord du spectateur peut être, en degrés.

en: a lower ratio indicates a wider view on the mobile, while a higher value indicates a narrower view
fr_FR: un ratio inférieur indique une vue plus large sur le mobile, tandis qu’une valeur plus élevée indique une vue plus étroite

en: Pan Speed
fr_FR: Vitesse de panoramique

en: adjusts panning speed from touch inputs: a lower value indicates a slower pan speed, while a higher value indicates a faster pan speed
fr_FR: ajuste la vitesse de panoramique à partir des entrées tactiles : une valeur inférieure indique une vitesse de panoramique plus lente, tandis qu’une valeur plus élevée indique une vitesse de panoramique plus rapide

en: Friction
fr_FR: Désaccord

en: controls the friction that slows down the viewer motion after it is dragged and released. higher values mean the motion stops faster.
fr_FR: contrôle la friction qui ralentit le mouvement du spectateur après qu’il a été traîné et relâché. des valeurs plus élevées signifient que le mouvement s’arrête plus rapidement.

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Desktop
fr_FR: Ordinateur de bureau

en: Current HFOV
fr_FR: HFOV actuel

en: use the mouse wheel or the controls to zoom
fr_FR: utiliser la roue de la souris ou les commandes pour zoomer

en: Note (only visible to administrators)
fr_FR: Remarque (uniquement visible par les administrateurs)

en: Public Key
fr_FR: Clé publique

en: Currency
fr_FR: Devise

en: Create an account on
fr_FR: Créez un compte!

en: Pay attention that you can make 2 configurations, one for <b>test</b> and one for <b>live</b>, by changing the selector on the %s dashboard at the top
fr_FR: Attention, vous pouvez faire 2 configurations, une pour le <b>test</b> et une pour le <b>live</b> , en changeant le sélecteur sur le %s tableau de bord en haut

en: Fill your business information
fr_FR: Remplissez les informations de votre entreprise

en: Configure your domain
fr_FR: Configurez votre domaine

en: Add your domain <b>%s</b> in the <b>Domain</b> field of the section <b>DEFAULT WEBSITE DOMAIN</b>
fr_FR: Ajoutez votre domaine <b>%s</b> dans le <b>champ Domaine</b> de la section <b>DOMAINE DU SITE WEB PAR DEFAUT</b>

en: Configure Regional Settings
fr_FR: Configurer les paramètres régionaux

en: Add all the currencies in the section <b>SUPPORTED CURRENCIES</b>
fr_FR: Ajoutez toutes les devises dans la section <b>MONNAIES PRISES EN CHARGE</b>

en: Enable the countries they can buy on your site in the section <b>ENABLED COUNTRIES</b>
fr_FR: Activez les pays qu'ils peuvent acheter sur votre site dans la section <b>PAYS ACTIVÉS</b>

en: Configure Taxes
fr_FR: Configurer les taxes

en: Click on <b>Create New Tax</b> a make sure to check <b>Included in price</b>
fr_FR: Cliquez sur <b>Créer une nouvelle taxe et</b> assurez-vous de cocher <b>Inclus dans le prix</b>

en: Configure Checkout & Cart
fr_FR: Configurer la caisse et le panier

en: You can decide whether to register your customers or not by changing the option <b>Allow Guests Only</b>
fr_FR: Vous pouvez décider d'inscrire ou non vos clients en modifiant l'option <b>Autoriser les invités uniquement</b>

en: Connect a payment gateway
fr_FR: Connecter une passerelle de paiement

en: Get Api Key
fr_FR: Obtenir la clé API

en: Retrieve your <b>public test or live API key</b> and enter it above
fr_FR: Récupérez votre <b>clé de test publique ou d'API en direct</b> et entrez-la ci-dessus

en: Multi resolution regenerate
fr_FR: Les résolutions multiples se régénèrent

en: Success. Multi resolution panoramas will be regenerated in background.
fr_FR: Succès. Les panoramas multirés résolution seront régénérés en arrière-plan.

en: An error has occured.
fr_FR: Une erreur s’est produite.

en: Regeneration in progress, please wait ... Do not close this window!
fr_FR: Régénération en cours, s’il vous plaît attendre ... Ne fermez pas cette fenêtre!

en: Add Category
fr_FR: Ajouter une catégorie

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Send Verification Code
fr_FR: Envoyer du code de vérification

en: Verification code
fr_FR: Vérification de sécurité

en: New password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: Repeat password
fr_FR: Répéter le mot de passe

en: Change password
fr_FR: Changer le mot de passe

en: Back to Login
fr_FR: Retour à la page de connexion

en: Welcome Back!
fr_FR: Heureux de vous revoir!

en: Enter Username or E-mail
fr_FR: Entrez le nom d’utilisateur ou le courrier électronique

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Login with Google
fr_FR: Se connecter avec Google

en: Login with Facebook
fr_FR: Se connecter avec Facebook

en: Login with Twitter
fr_FR: Se connecter avec Twitter

en: Forgot Password?
fr_FR: Mot de passe oublié ?

en: Create an Account
fr_FR: Créer un compte

en: Create Account
fr_FR: Créer un compte

en: An account linked to the email %s was not found, do you want to register a new one?
fr_FR: Un compte lié à l’email %s n’a pas été trouvé, voulez-vous en enregistrer un nouveau ?

en: Yes, Register
fr_FR: Oui, inscrivez-vous

en: Action required
fr_FR: Action requise

en: Associate a valid e-mail address to this account.
fr_FR: Associez une adresse e-mail valide à ce compte.

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Check your inbox for the verification code.
fr_FR: Vérifiez votre boîte de réception pour le code de vérification.

en: Password successfully changed!
fr_FR: Mot de passe changé avec succès !

en: ICONS LIBRARY
fr_FR: BIBLIOTHÈQUE D’ICÔNES

en: You cannot create Icons Library on an external virtual tour!
fr_FR: Vous ne pouvez pas créer la bibliothèque d’icônes lors d’une visite virtuelle externe !

en: Your "%s" plan not allow to create Icons Library!
fr_FR: Votre plan « %s » ne permet pas de créer la bibliothèque d’icônes!

en: Icons List
fr_FR: Liste des icônes

en: Loading icons ...
fr_FR: Chargement des icônes ...

en: POIs
fr_FR: Poi

en: You cannot create POIs on an external virtual tour!
fr_FR: Vous ne pouvez pas créer d’IA lors d’une visite virtuelle externe !

en: You have reached the maximum number of POIs allowed from your plan!
fr_FR: Vous avez atteint le nombre maximal d’OIS autorisés à partir de votre régime!

en: Select a room first!
fr_FR: Choisissez d’abord une chambre!

en: No rooms created for this Virtual Tour. Go to %s and create a new one!
fr_FR: Pas de chambres créées pour cette visite virtuelle. Allez à %s et en créez un nouveau!

en: Rooms
fr_FR: Chambres

en: MOVE
fr_FR: DEPLACER

en: EDIT
fr_FR: EDITER

en: DUPLICATE
fr_FR: DUPLIQUER

en: DELETE
fr_FR: SUPPRIMER

en: Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan

en: Tolerance
fr_FR: Tolérance

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Schedule
fr_FR: Planifier

en: style of the POI displayed within the panorama
fr_FR: style du POI affiché dans le panorama

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Selection Area
fr_FR: Zone de sélection

en: Embedded Image
fr_FR: Image incorporée

en: Embedded Text
fr_FR: Texte incorporé

en: Embedded HTML
fr_FR: HTML intégré

en: Embedded Slideshow
fr_FR: Diaporama intégré

en: Embedded Video
fr_FR: Vidéo intégrée

en: Embedded Video (with transparency)
fr_FR: Vidéo intégrée (avec transparence)

en: Embedded Video (with background removal)
fr_FR: Vidéo intégrée (avec suppression de l'arrière-plan)

en: Embedded Link
fr_FR: Lien embarqué

en: Embedded Object 3D
fr_FR: Objet embarqué 3D

en: Change
fr_FR: Changer

en: content displayed when clicked on the POI
fr_FR: contenu affiché lors d'un clic sur le POI

en: Image (gallery)
fr_FR: Image (galerie)

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Video 360
fr_FR: Vidéo 360

en: Link (embed)
fr_FR: Lien (embed)

en: Link (external)
fr_FR: Lien (externe)

en: Text
fr_FR: Texte

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: Object 360 (images)
fr_FR: Objet 360 (images)

en: Object 3D
fr_FR: Objet 3D

en: Product
fr_FR: Produit

en: Switch Panorama
fr_FR: Changer de panorama

en: Title
fr_FR: Titre

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Reply
fr_FR: Répondre

en: Send Notification
fr_FR: Envoyer une notification

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Required
fr_FR: Requis

en: Number
fr_FR: Nombre

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

en: Displays the original panorama
fr_FR: Affiche le panorama original

en: Content - Image Link
fr_FR: Contenu - Lien image

en: Target
fr_FR: Cible

en: Blank
fr_FR: Vide

en: Self
fr_FR: Auto

en: Top
fr_FR: Haut

en: Background Song Volume
fr_FR: Volume de la chanson de fond

en: Google Maps Embed Code
fr_FR: Code d’intégration de Google Maps

en: Google Street View Embed Code
fr_FR: Code d’intégration de Google Street View

en: Content - Text
fr_FR: Contenu - Texte

en: Content - Mixed
fr_FR: Contenu - Mixte

en: Content - Html
fr_FR: Contenu - Html

en: Content - Product
fr_FR: Contenu - Produit

en: Choose a Product
fr_FR: Choisir un produit

en: IMAGES GALLERY
fr_FR: GALERIE D’IMAGES

en: IMAGES OBJECT 360
fr_FR: IMAGES OBJET 360

en: Panorama Image
fr_FR: Image panoramique

en: Upload Json
fr_FR: Télécharger Json

en: File
fr_FR: Fichier

en: Upload File
fr_FR: Charger le fichier

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Placement
fr_FR: Positionnement

en: Floor
fr_FR: Étage

en: Wall
fr_FR: Mur

en: Video MP4
fr_FR: Vidéo MP4

en: Upload Video
fr_FR: Télécharger une vidéo

en: Upload Audio
fr_FR: Téléverser de l'audio

en: Music Library
fr_FR: Bibliothèque musicale

en: Auto Open
fr_FR: Ouverture automatique

en: Auto Close
fr_FR: Fermer Automatiquement

en: View Mode
fr_FR: Mode d'affichage

en: Modal
fr_FR: Fenêtre Popup

en: Box (click)
fr_FR: Boîte (cliquez)

en: Box (Hover)
fr_FR: Box (hover)

en: Box Position
fr_FR: Position de la box

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Right
fr_FR: Droite

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Autoplay
fr_FR: Lecture automatique

en: Muted
fr_FR: Muet

en: Background Removal
fr_FR: Suppression de l'arrière-plan

en: Video WEBM + MOV
fr_FR: Vidéo WEBM + MOV

en: 3d model can be rotated
fr_FR: Le modèle 3D peut être tourné

en: Icon + Label
fr_FR: Icône + Étiquette

en: Label + Icon
fr_FR: Étiquette + Icône

en: Only Icon
fr_FR: Uniquement icône

en: Only Label
fr_FR: Seule étiquette

en: Custom Icons Library
fr_FR: Bibliothèque d’icônes personnalisées

en: Select Icon
fr_FR: Sélectionnez une icône

en: Library Icon
fr_FR: Icône de bibliothèque

en: Select Library Icon
fr_FR: Sélectionner l’icône bibliothèque

en: Bounce
fr_FR: Effet rebond

en: Rubberband
fr_FR: Effet élastique

en: Shake X
fr_FR: Secouer X

en: Shake Y
fr_FR: Secouez Y

en: Swing
fr_FR: Balancement

en: Tada
fr_FR: Et voilà

en: Autoplay (seconds)
fr_FR: Lecture automatique (secondes)

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Border
fr_FR: Bordure

en: CSS Class
fr_FR: Classe CSS

en: Round
fr_FR: Rond

en: Square
fr_FR: Carré

en: Round (outline)
fr_FR: Rond (contour)

en: Square (outline)
fr_FR: Carré (contour)

en: Custom Text
fr_FR: Texte personnalisé

en: Tooltip Text
fr_FR: Texte d'info-bulle

en: Enable Schedule
fr_FR: Activer

en: Date - From
fr_FR: Date - À partir de

en: Date - To
fr_FR: Date de début

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Hour - From
fr_FR: Heure - À partir de

en: Hour - To
fr_FR: Heure - À

en: APPLY STYLE TO ALL
fr_FR: APPLIQUER LE STYLE À TOUS

en: drag the poi to change its position
fr_FR: faites glisser le poi pour changer de position

en: drag the pointers to move and resize the content
fr_FR: faites glisser les pointeurs pour déplacer et redimensionner le contenu

en: Size
fr_FR: Taille

en: Z Order
fr_FR: Ordre Z

en: 3d Transform
fr_FR: Transformation 3D

en: ADD POI
fr_FR: AJOUTER POI

en: EDIT MARKERS
fr_FR: MODIFIER LES MARQUEURS

en: PREVIEW
fr_FR: APERÇU

en: Add POI
fr_FR: Ajouter POI

en: Images (gallery)
fr_FR: Images (galerie)

en: Delete POI
fr_FR: Supprimer POI

en: Are you sure you want to delete the poi?
fr_FR: Êtes-vous sûr que vous voulez supprimer le poi?

en: Yes, Delete
fr_FR: Oui, Supprimer

en: Duplicate POI
fr_FR: Dupliquer le POI

en: Are you sure you want to duplicate the poi?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir dupliquer le poi?

en: Room Target
fr_FR: Cible de chambre

en: Yes, Duplicate
fr_FR: Oui, dupliquer

en: Library Icons
fr_FR: Icônes de bibliothèque

en: POIs Settings
fr_FR: Paramètres des IG

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing POIs by overwriting them?
fr_FR: Etes-vous sûr que vous souhaitez appliquer ces paramètres à toutes les procurations existantes en les surécrivant?

en: Yes, Apply
fr_FR: Oui, appliquez

en: Search Icon
fr_FR: Icône de recherche

en: Show All
fr_FR: Afficher tout

en: No results found.
fr_FR: Aucun résultat trouvé.

en: ROOMS
fr_FR: CHAMBRES

en: You cannot create Rooms on an external virtual tour!
fr_FR: Vous ne pouvez pas créer de chambres lors d’une visite virtuelle externe !

en: Bulk room's create
fr_FR: La pièce en vrac crée

en: Uploading multiple 360-degree panorama JPG/PNG images will automatically create all the rooms.
fr_FR: Le téléchargement de plusieurs images JPG/PNG panoramique à 360 degrés créera automatiquement toutes les pièces.

en: Max allowed upload file size:
fr_FR: Max a autorisé la taille du fichier de téléchargement:

en: You have %s remaining uploads!
fr_FR: Vous avez %s téléchargements restants!

en: Creating Rooms
fr_FR: Création de chambres

en: Do not close this window!
fr_FR: Ne fermez pas cette fenêtre !

en: Your "%s" plan has expired! You will not be able to add new content, but only edit existing ones.
fr_FR: Votre forfait "%s" a expiré ! Vous ne pourrez pas ajouter de nouveau contenu, mais seulement modifier ceux qui existent déjà.

en: LEADS
fr_FR: Conduit

en: You cannot manage Leads on an external virtual tour!
fr_FR: Vous ne pouvez pas gérer leads sur une visite virtuelle externe!

en: Your "%s" plan not allow to manage Leads!
fr_FR: Votre plan « %s » ne permet pas de gérer leads!

en: export
fr_FR: exporter

en: reset
fr_FR: réinitialiser

en: Reset Leads
fr_FR: Réinitialisation des prospects

en: Are you sure you want to reset all leads for this virtual tour?
fr_FR: Etes-vous sûr que vous voulez réinitialiser toutes les pistes pour cette visite virtuelle?

en: Yes, Reset
fr_FR: Oui, Réinitialiser

en: PRESENTATION
fr_FR: Présentation

en: You cannot create Presentations on an external virtual tour!
fr_FR: Vous ne pouvez pas créer des présentations sur une visite virtuelle externe!

en: Your "%s" plan not allow to create Presentations!
fr_FR: Votre plan « %s » ne permet pas de créer des présentations!

en: Manual Presentation
fr_FR: Présentation manuelle

en: Automatic Presentation
fr_FR: Présentation automatique

en: Video Presentation
fr_FR: Présentation vidéo

en: a recorded video is used as a presentation
fr_FR: une vidéo enregistrée est utilisée comme présentation

en: Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4 / Webm
fr_FR: Lien Youtube/Vimeo ou télécharger la vidéo MP4 / Webm

en: Screencast
fr_FR: Capture d'écran

en: 1. Open tour in a new window
fr_FR: 1. Ouvrir la visite dans une nouvelle fenêtre

en: 2. Click the button Open screencast app
fr_FR: 2. Cliquez sur le bouton Ouvrir l'application screencast

en: 3. Record your screen by selecting the open window
fr_FR: 3. Enregistrez votre écran en sélectionnant la fenêtre ouverte

en: 4. Upload the recorded video
fr_FR: 4. Téléchargez la vidéo enregistrée

en: automatic presentation consists of looking around the room by rotating and moving on to the next one
fr_FR: présentation automatique consiste à regarder autour de la salle en tournant et en passant à la suivante

en: Rotate speed
fr_FR: Vitesse de rotation

en: -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
fr_FR: -1 à -10 vitesse dans le sens des aiguilles d’une montre, 1 à 10 vitesses dans le sens inverse des aiguilles d’une montre

en: the manual presentation consists in defining the order, changing the views of the rooms and add possible narrative text
fr_FR: la présentation manuelle consiste à définir l’ordre, à modifier les vues des salles et à ajouter du texte narratif possible

en: LOADING PRESENTATION ...
fr_FR: PRÉSENTATION DE CHARGEMENT ...

en: Room
fr_FR: Chambre

en: Wait after change room (ms)
fr_FR: Attendez après le vestiaire (ms)

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Select an action
fr_FR: Sélectionnez une action

en: Change the view
fr_FR: Modifier la vue

en: Narrate a text
fr_FR: Raconter un texte

en: Narrate text (Carriage Return to split text into sentences)
fr_FR: Texte de narration (Retour de transport pour diviser le texte en phrases)

en: Wait time after narration (ms)
fr_FR: Temps d’attente après narration (ms)

en: Frame the desired view
fr_FR: Encadrer la vue souhaitée

en: Animation duration (ms)
fr_FR: Vitesse de l'animation (ms)

en: Wait time after animation (ms)
fr_FR: Temps d’attente après animation (ms)

en: Remove Room
fr_FR: Supprimer la chambre

en: Are you sure you want to remove room and all its actions from presentation?
fr_FR: Êtes-vous sûr que vous voulez supprimer la pièce et toutes ses actions de la présentation?

en: Yes, Remove
fr_FR: Oui, Supprimer

en: Remove Action
fr_FR: Supprimer l’action

en: Are you sure you want to remove action from room's presentation?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l’action de la présentation de la salle ?

en: 360 VIDEO TOUR
fr_FR: VISITE VIDÉO 360

en: You cannot create 360 videos on an external virtual tour!
fr_FR: Vous ne pouvez pas créer de vidéos 360 sur une visite virtuelle externe !

en: Your "%s" plan not allow to create 360 videos!
fr_FR: Votre forfait "%s" ne permet pas de créer des vidéos 360 !

en: CREATE 360 VIDEO
fr_FR: CRÉER UNE VIDÉO 360

en: DOWNLOAD
fr_FR: TÉLÉCHARGER

en: No 360 video generated for this virtual tour.
fr_FR: Aucune vidéo 360 générée pour cette visite virtuelle.

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Select None
fr_FR: Ne rien sélectionner

en: click to select / deselect a room - drag to change its order - enter the duration in seconds
fr_FR: cliquer pour sélectionner/désélectionner une pièce - faire glisser pour modifier son ordre - entrer la durée en secondes

en: Resolution
fr_FR: Résolution

en: Duration Slide
fr_FR: Diapositive de durée

en: Set to All
fr_FR: Définir sur Tout

en: Video Duration
fr_FR: Durée de la vidéo

en: audio file must be uploaded into music library.
fr_FR: le fichier audio doit être téléchargé dans la bibliothèque musicale.

en: No Audio
fr_FR: Pas d'Audio

en: GENERATE
fr_FR: GÉNÉREZ

en: CANCEL
fr_FR: ANNULER

en: Generate 360 video
fr_FR: Générer une vidéo 360

en: Generation in progress, please wait ... Do not close this window!
fr_FR: Génération en cours, veuillez patienter... Ne fermez pas cette fenêtre !

en: FORMS
fr_FR: FORMULAIRES

en: You cannot manage Forms on an external virtual tour!
fr_FR: Vous ne pouvez pas gérer les formulaires lors d’une visite virtuelle externe!

en: Your "%s" plan not allow to manage Forms!
fr_FR: Votre plan « %s » ne permet pas de gérer les formulaires!

en: Field
fr_FR: Champ

en: Reset Forms Data
fr_FR: Réinitialiser les données des formulaires

en: Are you sure you want to reset all forms data for this virtual tour?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir réinitialiser toutes les données des formulaires pour cette visite virtuelle ?

en: ADD ACTION
fr_FR: AJOUTER UNE ACTION

en: ADD ROOM
fr_FR: AJOUTER DE LA PIÈCE

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Search Virtual Tour ...
fr_FR: Recherche visite virtuelle ...

en: EDITOR UI
fr_FR: UI ÉDITEUR

en: 3D VIEW
fr_FR: VUE 3D

en: MAPS
fr_FR: Cartes

en: GALLERY
fr_FR: GALERIE

en: PUBLISH
fr_FR: Publier

en: Search Map ...
fr_FR: Carte de recherche ...

en: Rooms assigned
fr_FR: Chambres assignées

en: markers
fr_FR: marqueurs

en: Content - Link or upload Image
fr_FR: Contenu - Lier ou télécharger une image

en: Content - Panorama Image
fr_FR: Contenu - Image panoramique

en: Content - Link or upload Json
fr_FR: Contenu - Lier ou télécharger Json

en: Embedded - Link or upload Image
fr_FR: Intégré - Lier ou télécharger une image

en: Content - Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4
fr_FR: Contenu - Youtube/Vimeo Link ou télécharger la vidéo MP4

en: Embedded - Youtube Link or upload Video MP4
fr_FR: Intégré - Lien Youtube ou télécharger une vidéo MP4

en: Embedded - upload Video WEBM + MOV
fr_FR: Intégré - télécharger la vidéo WEBM + MOV

en: Embedded - upload Video MP4 with Chroma background
fr_FR: Intégré - téléchargez une vidéo MP4 avec un arrière-plan Chroma

en: Content - Audio MP3 Link or upload Audio MP3
fr_FR: Contenu - Audio MP3 Link ou télécharger audio MP3

en: Content - Video 360 MP4
fr_FR: Contenu - Vidéo 360 MP4

en: Embedded - Link
fr_FR: Intégré - Lien

en: Embedded - Text
fr_FR: Intégré - Texte

en: Embedded - HTML
fr_FR: Intégré - HTML

en: Content - Link
fr_FR: Contenu - Lien

en: Content - Link (external)
fr_FR: Contenu - Lien (externe)

en: Content - Object 3D
fr_FR: Contenu - Objet 3D

en: Embedded - Object 3D
fr_FR: Embarqué - Objet 3D

en: Please select an icon from library
fr_FR: Sélectionnez une icône dans la bibliothèque

en: Search Room ...
fr_FR: Salle de recherche ...

en: DRAG TO CHANGE POSITION
fr_FR: GLISSER VERS LA POSITION DE CHANGEMENT

en: Panorama image
fr_FR: Image panoramique

en: Accepted only images in JPG/PNG format.
fr_FR: N’accepte que les images au format JPG/PNG.

en: Panorama video
fr_FR: Vidéo Panorama

en: Accepted only 360 degree videos in MP4 format.
fr_FR: Accepté seulement des vidéos à 360 degrés en format MP4.

en: Initial Image
fr_FR: Image initiale

en: The initial image must be the same size as the video stream.
fr_FR: L'image initiale doit être de la même taille que le flux vidéo.

en: The initial image must be the same size as the lottie file.
fr_FR: L'image initiale doit être de la même taille que le fichier lottie.

en: Valid
fr_FR: Valide

en: Invalid
fr_FR: Invalide

en: No images in this gallery.
fr_FR: Pas d’images dans cette galerie.

en: No files in this media library.
fr_FR: Aucun fichier dans cette bibliothèque multimédia.

en: No files in this icon library.
fr_FR: Aucun fichier dans cette bibliothèque d’icônes.

en: Link (emded)
fr_FR: Lien (emded)

en: Embed (image)
fr_FR: Incorporer (image)

en: Embed (slideshow)
fr_FR: Incorporer (diaporama)

en: Embed (video)
fr_FR: Incorporer (Vidéo)

en: Embed (video with transparency)
fr_FR: Embed (vidéo avec transparence)

en: Embed (video with background removal)
fr_FR: Intégrer (vidéo avec suppression de l'arrière-plan)

en: Embed (object3d)
fr_FR: Intégrer (object3d)

en: Embed (link)
fr_FR: Intégrer (lien)

en: Embed (text)
fr_FR: Incorporer (texte)

en: Embed (html)
fr_FR: Intégrer (html)

en: Are you sure you want to delete?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir supprimer?

en: File size is too big.
fr_FR: La taille du fichier est trop volumineuse.

en: All Categories
fr_FR: Toutes les catégories

en: All Users
fr_FR: Tous les utilisateurs

en: Are you sure? the contents of this element will be lost!
fr_FR: Es-tu sûr? le contenu de cet élément sera perdu!

en: Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure

en: Rooms List
fr_FR: Liste des chalets

en: Creating a New Tour
fr_FR: Créer une nouvelle tournée

en: Creating the first Room
fr_FR: Création de la première salle

en: Creating the second Room
fr_FR: Création de la deuxième salle

en: Creating a Marker
fr_FR: Création d'un marqueur

en: Preview the tour
fr_FR: Aperçu de la visite

en: Click on the menu item <b>Virtual Tours</b>
fr_FR: Cliquez sur l'élément de menu <b>Visites virtuelles</b>

en: Click on the menu item <b>List Tours</b>
fr_FR: Cliquez sur l'élément de menu <b>Liste des visites</b>

en: This is the section to create a tour
fr_FR: Ceci est la section pour créer une visite

en: Enter the <b>name</b> of the tour
fr_FR: Entrez le <b>nom</b> de la visite

en: Click on button <b>Create</b>
fr_FR: Cliquez sur le bouton <b>Créer</b>

en: Click on the menu item <b>Rooms</b>
fr_FR: Cliquez sur l'élément de menu <b>Chambres</b>

en: Click on the <b>plus</b> icon
fr_FR: Cliquez sur l'icône <b>plus</b>

en: Enter the <b>name</b> of the room
fr_FR: Entrez le <b>nom</b> de la pièce

en: Upload a 360 panorama image for this Room by selecting from the <b>Browse</b> button and then click <b>Upload</b>
fr_FR: Téléchargez une image panoramique 360 pour cette pièce en sélectionnant à partir du <b>bouton Parcourir</b> , puis cliquez sur <b>Télécharger</b>

en: Congratulations, your first room has been created, now create the second one
fr_FR: Félicitations, votre première pièce a été créée, créez maintenant la deuxième

en: Congratulations, your second room has been created, now let's look at how to create a marker to navigate from one to the other
fr_FR: Félicitations, votre deuxième salle a été créée, voyons maintenant comment créer un marqueur pour naviguer de l'une à l'autre

en: Click on the menu item <b>Markers</b>
fr_FR: Cliquez sur l'élément de menu <b>Marqueurs</b>

en: Select the first room
fr_FR: Sélectionnez la première pièce

en: Drag the view and center the white cursor at the position where you want to add the marker
fr_FR: Faites glisser la vue et centrez le curseur blanc à la position où vous souhaitez ajouter le marqueur

en: Here you can select the destination room linked to this marker
fr_FR: Ici vous pouvez sélectionner la salle de destination liée à ce marqueur

en: Click the button <b>Add</b> to create the marker
fr_FR: Cliquez sur le bouton <b>Ajouter</b> pour créer le marqueur

en: Congratulations, your marker has been created
fr_FR: Félicitations, votre marqueur a été créé

en: And finally let's preview the tour you just created. Click on the menu item <b>Preview</b>
fr_FR: Et enfin, prévisualisons la visite que vous venez de créer. Cliquez sur l'élément de menu <b>Aperçu</b>

en: Are you sure you want to exit the tour creation wizard?
fr_FR: Voulez-vous vraiment quitter l'assistant de création de tournée ?

en: Are you sure you want to update the preset?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir mettre à jour le préréglage ?

en: Are you sure you want to delete the preset?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le préréglage ?

en: Are you sure you want to apply the preset?
fr_FR: Voulez-vous vraiment appliquer le préréglage ?

en: QUICK ADD THIS MARKER
fr_FR: AJOUTER RAPIDEMENT CE MARQUEUR

en: ADD THIS MARKER
fr_FR: AJOUTER CE MARQUEUR

en: List
fr_FR: Liste

en: Grid
fr_FR: Grille

en: UPDATE IN PROGRESS
fr_FR: MISE À JOUR EN COURS

en: Not close this window
fr_FR: Ne fermez pas cette fenêtre

en: MUSIC LIBRARY
fr_FR: BIBLIOTHÈQUE MUSICALE

en: You cannot use Music Library on an external virtual tour!
fr_FR: Vous ne pouvez pas utiliser la bibliothèque musicale lors d’une visite virtuelle externe!

en: Room name
fr_FR: Nom de la salle

en: Main Form
fr_FR: Formulaire principal

en: You cannot edit UI on an external virtual tour!
fr_FR: Vous ne pouvez pas modifier l'interface utilisateur sur une visite virtuelle externe !

en: Default Markers Style
fr_FR: Style de marqueurs par défaut

en: Default POIs Style
fr_FR: Style de POI par défaut

en: Presets
fr_FR: Préréglages

en: Annotation Title
fr_FR: Titre de l’annotation

en: Annotation Description
fr_FR: Description de l’annotation

en: Show Tour Title
fr_FR: Afficher le titre de la tournée

en: Show Audio
fr_FR: Afficher l’audio

en: Show Fullscreen
fr_FR: Afficher le plein écran

en: Show Floorplan
fr_FR: Voir plan de surface

en: Hidden
fr_FR: Masqué

en: Visible, minimized on Mobile
fr_FR: Visible, minimisé sur Mobile

en: Visible, minimized on Desktop and Mobile
fr_FR: Visible, minimisé sur Bureau et Mobile

en: Visible, opened
fr_FR: Visible, ouvert

en: Visible, no minimap
fr_FR: Visible, pas de minimap

en: Top Left
fr_FR: En haut à gauche

en: Top Right
fr_FR: En haut à droite

en: Show Map
fr_FR: Afficher la carte

en: Visible, minimized
fr_FR: Visible, minimisé

en: Show Rooms List Menu
fr_FR: Afficher le menu de la liste des pièces

en: Autoclose
fr_FR: Fermeture automatique

en: automatically closes the rooms list menu when you click on any item in it
fr_FR: ferme automatiquement le menu de la liste des pièces lorsque vous cliquez sur un élément de celui-ci

en: automatically closes the menu when you click on any item in it
fr_FR: ferme automatiquement le menu lorsque vous cliquez sur n’importe quel élément de celui-ci

en: Show Annotations
fr_FR: Afficher les annotations

en: Show Logo
fr_FR: Afficher le logo

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Show Nav Control
fr_FR: Afficher le contrôle de navigation

en: Voice Commands
fr_FR: Commandes vocales

en: Enabled, paused
fr_FR: Activé, en pause

en: Enabled, autostart
fr_FR: Activé, démarrage automatique

en: Show Custom
fr_FR: Afficher personnalisé

en: Show Info
fr_FR: Afficher les infos

en: Show 3D View
fr_FR: Afficher la vue 3D

en: Show Gallery
fr_FR: Afficher la galerie

en: Show Compass
fr_FR: Afficher Compass

en: Show Whatsapp
fr_FR: Afficher Whatsapp

en: Show Facebook Messenger
fr_FR: Afficher Facebook Messenger

en: Arrows Prev/Next
fr_FR: Flèches Prev/Suivant

en: Enabled, Mobile and Desktop
fr_FR: Activé, Mobile et Bureau

en: Enabled, only Desktop
fr_FR: Activé, uniquement Bureau

en: Arrows Room's List Slider
fr_FR: Curseur de liste de la salle Arrows

en: Visible, Go to Room
fr_FR: Visible, aller à la chambre

en: Visible, Scroll
fr_FR: Visible, Défilement

en: Show Room's List Slider
fr_FR: Afficher la liste de la salle Slider

en: automatically closes the room's list slider when you click on any item in it
fr_FR: ferme automatiquement le curseur de liste de la salle lorsque vous cliquez sur un élément qu’elle génère

en: Show Icons toggle
fr_FR: Afficher les icônes basculer

en: Show Auto Rotation toggle
fr_FR: Afficher la bascule de rotation automatique

en: Show Device Orientation
fr_FR: Afficher l’orientation du périphérique

en: Visible, disabled
fr_FR: Visible, désactivé

en: Visible, enabled
fr_FR: Visible, activé

en: Drag Enabled when Device Orientation On
fr_FR: Glisser activé lorsque l'orientation du périphérique est activée

en: Show Web VR
fr_FR: Afficher Web VR

en: Show Share
fr_FR: Afficher le Partage

en: Visible, share tour
fr_FR: Visite visible et partagée

en: Visible, share current position
fr_FR: Visible, partager la position actuelle

en: Show Main Form
fr_FR: Afficher le formulaire principal

en: Show Meeting
fr_FR: Afficher la réunion

en: Enabled, opened
fr_FR: Activé, ouvert

en: Show Live Session
fr_FR: Afficher la session en direct

en: Icon + Room's Name
fr_FR: Icône + Nom de la chambre

en: Room's Name + Icon
fr_FR: Nom de la chambre + Icône

en: Only Room's Name
fr_FR: Nom de la seule chambre

en: Preview Room
fr_FR: Prévisualiser la salle

en: Target Room's Name
fr_FR: Nom de la seule chambre

en: Target Room's Preview (Rounded)
fr_FR: Aperçu de la salle cible (arrondi)

en: Target Room's Preview (Squared)
fr_FR: Aperçu de la salle cible (au carré)

en: Target Room's Preview (Rectangular)
fr_FR: Aperçu de la salle cible (rectangulaire)

en: ROOM NAME
fr_FR: NOM DE LA SALLE

en: Apply to all
fr_FR: Appliquer à toutes les marges

en: POI LABEL
fr_FR: ÉTIQUETTE POI

en: Markers Settings
fr_FR: Paramètres des marqueurs

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing markers by overwriting them?
fr_FR: Etes-vous sûr que vous souhaitez appliquer ces paramètres à tous les marqueurs existants en les surécrivant ?

en: Add new preset
fr_FR: Ajouter un nouveau préréglage

en: ADD / UPDATE
fr_FR: AJOUTER / METTRE À JOUR

en: APPLY PRESET
fr_FR: Appliquer la Présélection

en: Icon Position
fr_FR: Position de l'icône

en: Icon Button - Left
fr_FR: Bouton Icône - Gauche

en: Icon Button - Center
fr_FR: Bouton d'icône - Centre

en: Icon Button - Right
fr_FR: Bouton Icône - Droite

en: Menu Item
fr_FR: Élément du menu

en: Main Color
fr_FR: Couleur principale

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Icon Main Color
fr_FR: Couleur principale de l'icône

en: Hover Color
fr_FR: Couleur au survol

en: Icon Hover Color
fr_FR: Couleur Icône Survol

en: Only mp4 files are supported.
fr_FR: Seuls les fichiers mp4 sont pris en charge.

en: File not provided.
fr_FR: Fichier non fourni.

en: Only jpg,png,gif,webp files are supported.
fr_FR: Seuls les fichiers jpg, png, gif, webp sont pris en charge.

en: month
fr_FR: mois

en: year
fr_FR: année

en: months
fr_FR: mois

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Username already registered!
fr_FR: Nom d’utilisateur déjà enregistré!

en: E-mail already registered!
fr_FR: E-mail déjà enregistré!

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Only jpg,png,gif files are supported.
fr_FR: Seuls jpg, png, gif fichiers sont pris en charge.

en: Mp4 Video
fr_FR: Vidéo MP4

en: Only jpg,png,webp files are supported.
fr_FR: Seuls les fichiers jpg, png, webp sont pris en charge.

en: Error, retry later
fr_FR: Erreur, réessayez plus tard

en: Invalid verification code
fr_FR: Code de vérification incorrect

en: today
fr_FR: aujourd’hui

en: day
fr_FR: jour

en: days
fr_FR: jours

en: Only mp3 files are supported.
fr_FR: Seuls les fichiers mp3 sont pris en charge.

en: Only jpg,png files are supported.
fr_FR: Seulement jpg, fichiers png sont pris en charge.

en: Only gltf,glb,usdz files are supported.
fr_FR: Seuls les fichiers gltf,glb,usdz sont pris en charge.

en: edit
fr_FR: modifier

en: delete
fr_FR: supprimer

en: An error has occurred, please try again later
fr_FR: Un erreur est survenue, veuillez réessayer plus tard

en: Changed plan
fr_FR: Forfait modifié

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Old Plan
fr_FR: Ancien régime

en: New Plan
fr_FR: Nouvel Abonnement

en: Only zip files are supported.
fr_FR: Seuls les fichiers zip sont pris en charge.

en: Only json files are supported.
fr_FR: Seuls les fichiers json sont pris en charge.

en: duplicated
fr_FR: doublon

en: New registered user
fr_FR: Nouvel utilisateur enregistré

en: Expires on
fr_FR: Expire le

en: Lead
fr_FR: Prospect

en: New tour created
fr_FR: Nouvelle tournée créée

en: Tour
fr_FR: Voyage

en: Retry.
fr_FR: Réessayer.

en: E-mail address already in use!
fr_FR: Adresse e-mail déjà en cours d’utilisation!

en: Error, retry later!
fr_FR: Erreur, réessayer plus tard!

en: Cancelled plan
fr_FR: Forfait annulé

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: USERS
fr_FR: UTILISATEURS

en: User's Role Permissions
fr_FR: Autorisations de rôle de l’utilisateur

en: ADMINISTRATOR
fr_FR: ADMINISTRATEUR

en: manage users | manage plans | manage tours of all users
fr_FR: gérer les utilisateurs | gérer les plans | gérer les visites de tous les utilisateurs

en: EDITOR
fr_FR: Éditeur

en: they only manage the tours that are associated with them
fr_FR: ils ne gèrent que les tournées qui leur sont associées

en: CUSTOMER
fr_FR: Client

en: they only manage their own tours with restrictions based on the plan subscribed
fr_FR: ils ne gèrent que leurs propres circuits avec des restrictions basées sur le plan souscrit

en: ADD USER
fr_FR: AJOUTER UN UTILISATEUR

en: Role
fr_FR: Rôle

en: Registration Date
fr_FR: Date d'inscription

en: Expires in
fr_FR: Expire dans

en: Active
fr_FR: Actif

en: New User
fr_FR: Nouvel utilisateur

en: Customer
fr_FR: Client

en: Administrator
fr_FR: Administrateur

en: Editor
fr_FR: Éditeur

en: PRODUCTS
fr_FR: PRODUITS

en: You cannot manage products on an external virtual tour!
fr_FR: Vous ne pouvez pas gérer les produits sur une visite virtuelle externe !

en: Your "%s" plan not allow to manage Products!
fr_FR: Votre forfait "%s" ne permet pas de gérer les Produits !

en: Price
fr_FR: Prix

en: you can change the currency in the shop tab of the tour settings
fr_FR: vous pouvez changer la devise dans l'onglet boutique des paramètres de la tournée

en: EDIT SHOWCASE
fr_FR: MODIFIER LA VITRINE

en: Details
fr_FR: Détails

en: Friendly URL
fr_FR: URL amicale

en: Custom HTML Header
fr_FR: En-tête HTML personnalisé

en: Custom HTML Footer
fr_FR: Pied de page HTML personnalisé

en: DELETE IMAGE
fr_FR: SUPPRIMER L’IMAGE

en: Banner image
fr_FR: Bannière image

en: Upload Banner Image
fr_FR: Importer une image de bannière

en: Assigned Virtual Tours
fr_FR: Visites virtuelles assignées

en: Viewer
fr_FR: Spéctateur

en: Share & Embed
fr_FR: Partager et incorporer

en: Showcase Link
fr_FR: Lien vitrine

en: Showcase Friendly Url Link
fr_FR: Showcase Friendly Url Lien

en: Showcase Embed Code
fr_FR: Code d’intégration showcase

en: Custom Showcase CSS
fr_FR: CSS de vitrine personnalisé

en: Delete Showcase
fr_FR: Supprimer showcase

en: Are you sure you want to delete the showcase?
fr_FR: Etes-vous sûr que vous voulez supprimer la vitrine?

en: EDIT ADVERTISEMENT
fr_FR: MODIFIER LA PUBLICITÉ

en: Call to Action Link
fr_FR: Lien d'appel à l'action

en: Skippable after
fr_FR: Sautable après

en: enter -1 to wait for the video to end
fr_FR: entrez -1 pour attendre la fin de la vidéo

en: Automatically assigns to new virtual tours
fr_FR: Attribue automatiquement à de nouvelles visites virtuelles

en: DELETE VIDEO
fr_FR: SUPPRIMER LA VIDÉO

en: Assigned Plans
fr_FR: Plans assignés

en: Delete Advertisement
fr_FR: Supprimer la publicité

en: Are you sure you want to delete the advertisement?
fr_FR: Etes-vous sûr que vous voulez supprimer la publicité?

en: EDIT PROFILE
fr_FR: MODIFIER PROFIL

en: Please complete your profile with the required fields (*) before continuing to use the application.
fr_FR: Veuillez compléter votre profil avec les champs requis (*) avant de continuer à utiliser l’application.

en: Personal Informations
fr_FR: Coordonnées personnelles

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Last Name
fr_FR: Nom de famille

en: Company
fr_FR: Société

en: Tax Id
fr_FR: Id fiscal

en: Address
fr_FR: Adresse

en: City
fr_FR: Ville

en: State / Province / Region
fr_FR: Région

en: Zip / Postal Code
fr_FR: Code postal

en: Country
fr_FR: Pays

en: Select country
fr_FR: Sélectionnez un pays

en: Telephone
fr_FR: Téléphone

en: SAVE AND CONTINUE
fr_FR: ENREGISTRER ET CONTINUER

en: Account
fr_FR: Compte

en: CHANGE
fr_FR: CHANGER

en: UPLOAD
fr_FR: TÉLÉCHARGER

en: CREATE
fr_FR: CREER

en: Change Password
fr_FR: Modifier le mot de passe

en: VIRTUAL TOURS
fr_FR: VISITES VIRTUELLES

en: External
fr_FR: Externe

en: Sample
fr_FR: Exemple

en: includes sample data in this tour
fr_FR: inclut des exemples de données dans cette visite

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Import
fr_FR: Importer

en: You have reached the maximum number of Virtual Tours allowed from your plan!
fr_FR: Vous avez atteint le nombre maximum de visites virtuelles autorisées à partir de votre forfait!

en: LOADING VIRTUAL TOURS ...
fr_FR: CHARGEMENT DE VISITES VIRTUELLES ...

en: Delete Virtual Tour
fr_FR: Supprimer la visite virtuelle

en: Are you sure you want to delete the entire virtual tour, included rooms, markers, pois and map?
fr_FR: Êtes-vous sûr que vous voulez supprimer l’ensemble de la visite virtuelle, inclus chambres, marqueurs, pois et carte?

en: Duplicate Virtual Tour
fr_FR: Double visite virtuelle

en: Are you sure you want to duplicate the entire virtual tour?
fr_FR: Etes-vous sûr que vous voulez dupliquer l’ensemble de la visite virtuelle?

en: Info Box
fr_FR: Boîte Information

en: Maps
fr_FR: Cartes

en: Products
fr_FR: Produits

en: Markers
fr_FR: Marqueurs

en: Download Virtual Tour
fr_FR: Télécharger la visite virtuelle

en: Are you sure you want to download the virtual tour?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir télécharger la visite virtuelle?

en: You cannot download virtual tour from this demo server
fr_FR: Vous ne pouvez pas télécharger la visite virtuelle à partir de ce serveur de démonstration

en: Standalone
fr_FR: Mode autonome

en: New Virtual Tour
fr_FR: Nouvelle visite virtuelle

en: Are you sure you want to create a tour containing sample data?
fr_FR: Voulez-vous vraiment créer une visite guidée contenant des exemples de données ?

en: Yes, Create
fr_FR: Oui, créer

en: Import Virtual Tour
fr_FR: Importer la visite virtuelle

en: Zip File
fr_FR: Fichier zip

en: Upload
fr_FR: Télécharger

en: EDIT USER
fr_FR: MODIFIER L’UTILISATEUR

en: CHANGE PASSWORD
fr_FR: CHANGER DE MOT DE PASSE

en: Active (expiring)
fr_FR: Actif (expirant)

en: Invalid payment
fr_FR: Paiement non valide

en: Current Plan
fr_FR: Abonnement actuel

en: Manual Expiration Date
fr_FR: Date d’expiration manuelle

en: set expiration date manually (leave empty for automatic)
fr_FR: définir la date d’expiration manuellement (laisser vide pour automatique)

en: Manual Expiration Time
fr_FR: Délai d’expiration manuel

en: set expiration time manually (leave empty for automatic)
fr_FR: définir le délai d’expiration manuellement (laisser vide pour automatique)

en: Never
fr_FR: Jamais

en: Disk Space Used
fr_FR: Espace disque utilisé

en: analyze
fr_FR: analyser

en: Uploaded Files Size
fr_FR: Taille des fichiers téléchargés

en: Virtual Tours
fr_FR: Visites virtuelles

en: Assign
fr_FR: Assigner

en: Edit Tour
fr_FR: Modifier Circuit

en: Editor UI
fr_FR: Interface utilisateur de l'éditeur

en: Create Rooms
fr_FR: Créer des salles

en: Edit Rooms
fr_FR: Editer Chambres

en: Delete Rooms
fr_FR: Supprimer des espaces

en: Create Markers
fr_FR: Créer des marqueurs

en: Edit Markers
fr_FR: Modifier les marqueurs

en: Delete Markers
fr_FR: Supprimer les marqueurs

en: Create POIs
fr_FR: Créer des points d’entrée

en: Edit POIs
fr_FR: MODIFIER les IG

en: Delete POIs
fr_FR: Supprimer les points d’entrée

en: Create Maps
fr_FR: Créer des cartes

en: Edit Maps
fr_FR: Modifier les cartes

en: Delete Maps
fr_FR: Supprimer des cartes

en: Icons Library
fr_FR: Bibliothèque d’icônes

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Forms
fr_FR: Formulaires

en: Leads
fr_FR: Messages

en: Shop
fr_FR: Boutique

en: 360 Video
fr_FR: Vidéo 360

en: Delete User
fr_FR: Supprimer utilisateur

en: Are you sure you want to delete the user?
fr_FR: Êtes-vous sûr que vous souhaitez supprimer l’utilisateur?

en: Attention: all the virtual tours assigned to this user will be deleted!!!
fr_FR: Attention: toutes les visites virtuelles attribuées à cet utilisateur seront supprimées!!!

en: Loading landing page content ...
fr_FR: Chargement du contenu de la page de destination ...

en: Saving landing page content ... Do not close this window!
fr_FR: Enregistrement du contenu de la page de destination ... Ne fermez pas cette fenêtre !

en: Loading info content ...
fr_FR: Chargement du contenu d’information ...

en: Saving info content ... Do not close this window!
fr_FR: Enregistrement du contenu d’information ... Ne fermez pas cette fenêtre !

en: Your "%s" plan not allow to create Showcases!
fr_FR: Votre plan « %s » ne permet pas de créer des vitrines!

en: SHOWCASES
fr_FR: Vitrines

en: Images List
fr_FR: Liste d’images

en: drag images to change order
fr_FR: faire glisser des images pour modifier l’ordre

en: Loading images ...
fr_FR: Chargement d’images ...

en: Welcome to %s configuration panel, where you can create your virtual tours in a few simple steps.
fr_FR: Bienvenue sur %s panneau de configuration, où vous pouvez créer vos visites virtuelles en quelques étapes simples.

en: DASHBOARD
fr_FR: TABLEAU DE BORD

en: Welcome
fr_FR: Bienvenue

en: START TOUR CREATION WIZARD
fr_FR: COMMENCER L'ASSISTANT DE CRÉATION DE TOURS

en: Total Visitors
fr_FR: Nombre total de visiteurs

en: Online Visitors
fr_FR: Visiteurs en ligne

en: Visitors N.
fr_FR: Visiteurs N.

en: No virtual tours created yet. Go to %s and create a new one!
fr_FR: Pas encore de visites virtuelles. Allez à %s et en créez un nouveau!

en: Status
fr_FR: Statut

en: Current status
fr_FR: Statut actuel

en: Activated
fr_FR: Activé

en: Deactivated
fr_FR: Désactivé

en: DEACTIVATE
fr_FR: DÉSACTIVER

en: ACTIVATE
fr_FR: ACTIVER

en: SET FRIENDLY URL
fr_FR: DÉFINIR L’URL AMICALE

en: Password Protection
fr_FR: Protection par mot de passe

en: leave empty to disable password protection
fr_FR: laisser vide pour désactiver la protection par mot de passe

en: Expiring Dates
fr_FR: Dates d’expiration

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: Redirect URL if < Start Date
fr_FR: Rediriger l’URL si < date de début

en: End Date
fr_FR: Date de fin

en: Redirect URL if > End Date
fr_FR: Rediriger l’URL si > date de fin

en: SET EXPIRING DATES
fr_FR: DÉFINIR DES DATES D’EXPIRATION

en: Viewer Link
fr_FR: Lien de visionneuse

en: Viewer Friendly Url Link
fr_FR: Lien url convivial de visionneuse

en: Viewer Embed Code
fr_FR: Code d’intégration de la visionneuse

en: Landing Link
fr_FR: Lien d’atterrissage

en: Landing Friendly Url Link
fr_FR: Lien url amicale d’atterrissage

en: Landing Embed Code
fr_FR: Code d’intégration d’atterrissage

en: API Sample Code
fr_FR: Exemple de code d’API

en: You cannot create Maps on an external virtual tour!
fr_FR: Vous ne pouvez pas créer maps sur une visite virtuelle externe !

en: Your "%s" plan not allow to create Maps!
fr_FR: Votre plan « %s » ne permet pas de créer des cartes!

en: CREATE NEW MAP
fr_FR: CRÉER UNE NOUVELLE CARTE

en: BULK
fr_FR: Vrac

en: LOADING MAPS ...
fr_FR: CARTES DE CHARGEMENT ...

en: New Map
fr_FR: Nouvelle carte

en: Map Type
fr_FR: Type de carte

en: Floorplan (image)
fr_FR: Plan d’étage (image)

en: Map image
fr_FR: Image de carte

en: Upload Map Image
fr_FR: Télécharger l’image de la carte

en: Delete Map
fr_FR: Supprimer la carte

en: Are you sure you want to delete the entire map and all the points?
fr_FR: Êtes-vous sûr que vous voulez supprimer la carte entière et tous les points?

en: DEMO MODE
fr_FR: LE MODE DE DÉMONSTRATION

en: ADD / SAVE features are disabled.
fr_FR: Les fonctions AJOUTER/ENREGISTRER sont désactivées.

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: List Tours
fr_FR: Liste des visites

en: 360 Video Tour
fr_FR: Visite vidéo 360

en: Media
fr_FR: Média

en: Advertisements
fr_FR: Publicités

en: Links
fr_FR: Liens

en: Showcases
fr_FR: Vitrines

en: Collected Data
fr_FR: Données recueillies

en: Upgrade
fr_FR: Mise à jour

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Your "%s" plan not allow to view Statistics!
fr_FR: Votre plan « %s » ne permet pas de consulter les statistiques!

en: STATISTICS
fr_FR: Statistiques

en: Virtual Tour Accesses
fr_FR: Accès à la visite virtuelle

en: Rooms Accesses
fr_FR: Accèss de chambres

en: Rooms Permanence (seconds)
fr_FR: Chambres Permanence (secondes)

en: POI views
fr_FR: Points de vue POI

en: Reset Statistics
fr_FR: Réinitialiser les statistiques

en: Are you sure you want to reset all statistics for this virtual tour?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir réinitialiser toutes les statistiques de cette visite virtuelle ?

en: EDIT MAP
fr_FR: MODIFIER LA CARTE

en: Point Color
fr_FR: Couleur du Pointeur

en: Point Size
fr_FR: Taille de point

en: North
fr_FR: Nord

en: Width (Desktop)
fr_FR: Largeur (Bureau)

en: Width (Mobile)
fr_FR: Largeur (Mobile)

en: Info - Link
fr_FR: Infos - Lien

en: displays an information button on the floorplan that calls this link
fr_FR: affiche un bouton d'information sur le plan d'étage qui appelle ce lien

en: Info - Open in
fr_FR: Infos - Ouvrir dans

en: New Window
fr_FR: Nouvelle fenêtre

en: Default Room
fr_FR: Chambre par défaut

en: when you change floorplan this room will be displayed automatically
fr_FR: lorsque vous modifiez le plan d'étage, cette pièce s'affichera automatiquement

en: Zoom Level
fr_FR: Niveau de zoom

en: initial map zoom level (lower 1 - higher 20)
fr_FR: niveau initial de zoom de carte (inférieur 1 - plus haut 20)

en: Fit all points
fr_FR: S’adapter à tous les points

en: Zoom to Point
fr_FR: Zoom au point

en: when the point is clicked, the map is zoomed in on it
fr_FR: lorsque le point est cliqué, la carte est zoomée dessus

en: Default view
fr_FR: Vue par défaut

en: Street
fr_FR: Rue

en: Map Image
fr_FR: Image de carte

en: click on point to edit, drag to change position
fr_FR: cliquez sur le point pour modifier, faites glisser pour modifier la position

en: Loading map image
fr_FR: Chargement de l’image de la carte

en: Map Point
fr_FR: Point de carte

en: Select point from map or add a new one
fr_FR: Sélectionnez un point dans la carte ou ajoutez-en un nouveau

en: AUTO SAVE
fr_FR: SAUVEGARDE AUTOMATIQUE

en: New Map Point
fr_FR: Nouveau point de carte

en: Select Room
fr_FR: Sélectionnez chambre

en: Delete Map Point
fr_FR: Supprimer le point de carte

en: Are you sure you want to delete the map point?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le point de carte ?

en: Please enter a valid purchase code to continue using the application.
fr_FR: Veuillez entrer un code d’achat valide pour continuer à utiliser l’application.

en: LICENSE
fr_FR: Licence

en: GENERAL
fr_FR: GÉNÉRAL

en: CUSTOM CSS / JS
fr_FR: CSS PERSONNALISÉ / JS

en: VOICE COMMANDS
fr_FR: COMMANDES VOCALES

en: SOCIAL
fr_FR: Sociale

en: REGISTRATION
fr_FR: INSCRIPTION

en: PAYMENTS
fr_FR: PAIEMENTS

en: License
fr_FR: Licence

en: Purchase Code
fr_FR: Code d’achat

en: Where i can find it?
fr_FR: Où je peux le trouver?

en: CHECK
fr_FR: VÉRIFIER

en: Misc
fr_FR: Divers

en: Contact E-Mail
fr_FR: Courriel du contact

en: Enable External Tours
fr_FR: Activer les visites externes

en: Enable Tour Creation Wizard
fr_FR: Activer l'assistant de création de tournée

en: Help Link
fr_FR: Lien d'aide

en: Friendly Urls Blacklist
fr_FR: Liste noire des url amicales

en: Enter friendly urls separated by comma
fr_FR: Entrez des URL amicales séparées par virgule

en: Street Url
fr_FR: Url de rue

en: Street Subdomain
fr_FR: Rue Subdomain

en: Street Max Zoom
fr_FR: Rue Max Zoom

en: Satellite Subdomain
fr_FR: Sous-ddomain satellite

en: Server Host
fr_FR: Hôte serveur

en: Server Port
fr_FR: Port serveur

en: Server Path
fr_FR: Chemin serveur

en: Host
fr_FR: Hôte

en: Server Domain
fr_FR: Domaine serveur

en: Template
fr_FR: Modèle

en: Virtual Tour
fr_FR: Visite virtuelle

en: virtual tour used as template when create a new one
fr_FR: visite virtuelle utilisée comme modèle lors de la création d'une nouvelle

en: virtual tour used as sample data
fr_FR: visite virtuelle utilisée comme exemple de données

en: Included (SVT demo)
fr_FR: Inclus (démo SVT)

en: Enable Screencast
fr_FR: Activer la capture d'écran

en: Url Screencast App
fr_FR: URL de l'application de capture d'écran

en: link to the screencast web app that allows you to record your screen
fr_FR: lien vers l'application Web screencast qui vous permet d'enregistrer votre écran

en: Multiresolution
fr_FR: Activer la multirésolution

en: External URL
fr_FR: URL externe

en: Multi resolution check
fr_FR: Vérification de résolution multirése

en: check if your system can generate multi resolution panoramas
fr_FR: vérifiez si votre système peut générer des panoramas multi-résolutions

en: Check Requirements
fr_FR: Vérifier les exigences

en: Localization
fr_FR: Localisation

en: Translation Type
fr_FR: Type de traduction

en: Languages Enabled
fr_FR: Langues activées

en: items selected
fr_FR: éléments sélectionnés

en: Deselect All
fr_FR: Tout désélectionner

en: Nothing selected
fr_FR: Rien de sélectionné

en: No results matched
fr_FR: Aucun résultat n'a été égalé

en: Branding
fr_FR: Image de marque

en: Application Name
fr_FR: Nom de l’application

en: Theme Color
fr_FR: Couleur du thème

en: Font Backend
fr_FR: Backend de police

en: Welcome Message
fr_FR: Message de bienvenue

en: leave empty for default welcome message
fr_FR: laisser vide pour le message de bienvenue par défaut

en: Logo Small
fr_FR: Logo Petit

en: Login image
fr_FR: Image de connexion

en: Upload Login Image
fr_FR: Télécharger l’image de connexion

en: Registration image
fr_FR: Image d’inscription

en: Upload Registration Image
fr_FR: Télécharger l’image d’enregistrement

en: Footer
fr_FR: Pied de page

en: Name Item 1
fr_FR: Nom de l’élément 1

en: Content Item 1
fr_FR: Élément de contenu 1

en: insert a textual content or a link to an external site
fr_FR: insérer un contenu textuel ou un lien vers un site externe

en: Name Item 2
fr_FR: Nom de l’élément 2

en: Content Item 2
fr_FR: Élément de contenu 2

en: Name Item 3
fr_FR: Nom de l’élément 3

en: Content Item 3
fr_FR: Élément de contenu 3

en: Custom Viewer CSS
fr_FR: Visionneuse personnalisée CSS

en: General (affects all virtual tours)
fr_FR: Général (affecte toutes les visites virtuelles)

en: Custom Backend CSS
fr_FR: CSS backend personnalisé

en: Custom Viewer JS
fr_FR: Visionneuse personnalisée JS

en: Mail Server Settings
fr_FR: Paramètres du serveur de messagerie

en: SMTP Server
fr_FR: Serveur SMTP

en: SMTP Port
fr_FR: Port SMTP

en: SMTP Auth
fr_FR: Autthetification SMTP

en: SMTP Auth - Username
fr_FR: SMTP Auth - Nom d’utilisateur

en: SMTP Auth - Password
fr_FR: SMTP Auth - Mot de passe

en: From E-Mail
fr_FR: De l’E-mail

en: From Name
fr_FR: Nom de l'expéditeur

en: VALIDATE MAIL SETTINGS
fr_FR: VALIDER LES PARAMÈTRES DE MESSAGERIE

en: Mail Texts
fr_FR: Textes postaux

en: Activation mail - Subject
fr_FR: Courrier d’activation - Objet

en: Activation mail - Body
fr_FR: Courrier d’activation - Corps

en: mandatory variables in the mail text:
fr_FR: variables obligatoires dans le texte du courrier :

en: Forgot password mail - Subject
fr_FR: Courrier de mot de passe oublié - Objet

en: Forgot password mail - Body
fr_FR: Courrier de mot de passe oublié - Corps

en: Cron Job
fr_FR: Tâche planifiée

en: you have to run this php script as a cronjob every minute on your server for notifications requiring it to work
fr_FR: vous devez exécuter ce script php en tant que cronjob toutes les minutes sur votre serveur pour les notifications nécessitant son fonctionnement

en: Require Cron
fr_FR: Exiger Cron

en: A new user is registered
fr_FR: Un nouvel utilisateur est enregistré

en: The Plan has expired
fr_FR: Le plan a expiré

en: The Plan is changed
fr_FR: Le Plan est modifié

en: The Plan is canceled
fr_FR: Le plan est annulé

en: A Tour is created
fr_FR: Une tournée est créée

en: Social Integration
fr_FR: Intégration sociale

en: To make the integration with social providers work, you need to create login applications and retrieve credentials in their respective developer panels. Where required, enter the following parameters to enable the integrations.
fr_FR: Pour que l’intégration avec les fournisseurs sociaux fonctionne, vous devez créer des applications de connexion et récupérer des informations d’identification dans leurs panels de développeurs respectifs. Au besoin, entrez les paramètres suivants pour activer les intégrations.

en: Callback Url
fr_FR: URL de Callback

en: Whitelist Domain
fr_FR: Domaine whitelist

en: Google - Enable
fr_FR: Google - Activer

en: Facebook - Enable
fr_FR: Facebook - Activer

en: Twitter - Enable
fr_FR: Twitter - Activer

en: Registration Settings
fr_FR: Paramètres d'inscription

en: enables registration form for users
fr_FR: permet le formulaire d’inscription pour les utilisateurs

en: Validate Email
fr_FR: Valider l’adresse e-mail

en: send an email to new users to validate their account
fr_FR: envoyer un e-mail aux nouveaux utilisateurs pour valider leur compte

en: Change Plan
fr_FR: Modifier le plan

en: enables change plan for users
fr_FR: permet un plan de changement pour les utilisateurs

en: Default Plan
fr_FR: Plan par défaut

en: default plan assigned to new registered users
fr_FR: plan par défaut attribué aux nouveaux utilisateurs enregistrés

en: Mandatory
fr_FR: Obligatoire

en: enable this payment method (you need to initialize first)
fr_FR: activer ce mode de paiement (vous devez d'abord initialiser)

en: Public API Key
fr_FR: Clé API public

en: Secret API Key
fr_FR: Chave API Secreta

en: Initialize
fr_FR: Initialiser

en: if not selected, use the paypal sandbox for testing
fr_FR: si non sélectionné, utilisez le bac à sable paypal pour les tests

en: Client Id
fr_FR: ID Client

en: if you change from sandbox to live check that you have entered your live API credentials, check Live and Initialize again
fr_FR: si vous passez de la sandbox à la vérification en direct que vous avez entré vos informations d'identification de l'API en direct, vérifiez à nouveau Live et Initialize

en: Voice commands works with all browsers that implement the Speech Recognition interface of the Web Speech API.
fr_FR: Les commandes vocales fonctionnent avec tous les navigateurs qui implémentent l’interface de reconnaissance vocale de l’API Web Speech.

en: Enter language code
fr_FR: Entrer le code de langue

en: Languages Supported
fr_FR: Langues prises en charge

en: Commands
fr_FR: Commandes

en: Welcome message
fr_FR: Message de bienvenue

en: Listening message
fr_FR: Message d’écoute

en: Error message
fr_FR: Message d'erreur

en: Help command
fr_FR: Commande d’aide

en: show help message
fr_FR: afficher le message d’aide

en: Help response
fr_FR: Réponse d’aide

en: Next command
fr_FR: Commande suivante

en: go to next room
fr_FR: aller à la chambre d’à côté

en: Next response
fr_FR: Réponse suivante

en: Previous command
fr_FR: Commande Prev

en: go to previous room
fr_FR: aller à la chambre précédente

en: Previous response
fr_FR: Réponse de Prev

en: Left command
fr_FR: Commande gauche

en: looking left
fr_FR: regarder à gauche

en: Left response
fr_FR: Réponse de gauche

en: Right command
fr_FR: Commande droite

en: looking right
fr_FR: regarder à droite

en: Right response
fr_FR: Bonne réponse

en: Up command
fr_FR: Commande en haut

en: looking up
fr_FR: levant les

en: Up response
fr_FR: Réponse en hausse

en: Down command
fr_FR: Commande vers le bas

en: looking down
fr_FR: regarder vers le bas

en: Down response
fr_FR: Réponse vers le bas

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: new category
fr_FR: nouvelle catégorie

en: Delete Category
fr_FR: Supprimer la catégorie

en: Are you sure you want to delete this category?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette catégorie ?

en: Initializing and synchronizing changes ...
fr_FR: Initialisation et synchronisation des changements ...

en: Supported Languages
fr_FR: Langues prises en charge

en: Choose
fr_FR: Choisir

en: LANDING
fr_FR: Atterrissage

en: Your "%s" plan not allow to create Landing Pages!
fr_FR: Votre plan « %s » ne permet pas de créer des pages de destination!

en: MARKERS
fr_FR: Marqueurs

en: You cannot create Markers on an external virtual tour!
fr_FR: Vous ne pouvez pas créer de marqueurs lors d’une visite virtuelle externe !

en: You have reached the maximum number of Markers allowed from your plan!
fr_FR: Vous avez atteint le nombre maximum de marqueurs autorisés à partir de votre plan!

en: GO TO
fr_FR: ALLER À

en: LookAt
fr_FR: Regarder

en: moves the view in the direction of the clicked marker
fr_FR: déplace la vue dans la direction du marqueur cliqué

en: Override Initial Position
fr_FR: Remplacer la position initiale

en: Drag the view to set the starting position belongs to this marker. Only works if 'Same Azimuth' is disabled.
fr_FR: Faites glisser la vue pour définir la position de départ appartient à ce marqueur. Ne fonctionne que si 'Same Azimuth' est désactivé.

en: drag the marker to change its position
fr_FR: faites glisser le marqueur pour modifier sa position

en: ADD MARKER
fr_FR: AJOUTER UN MARQUEUR

en: EDIT POIs
fr_FR: MODIFIER les IG

en: Add Marker
fr_FR: Ajouter un marqueur

en: Delete Marker
fr_FR: Supprimer un marqueur

en: Are you sure you want to delete the marker?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le marqueur ?

en: ROOMS LIST
fr_FR: LISTE DES CHAMBRES

en: Drag and drop rooms into categories or up/down to change its order
fr_FR: Glisser et déposer les chambres en catégories ou vers le haut/vers le bas pour modifier sa commande

en: LOADING MENU LIST ...
fr_FR: LISTE DE MENUS DE CHARGEMENT ...

en: No icons in this library.
fr_FR: Pas d’icônes dans cette bibliothèque.

en: administrator
fr_FR: administrateur

en: There's a problem with your payment details. Please update your card by clicking here.
fr_FR: Il y a un problème avec vos détails de paiement. S’il vous plaît mettre à jour votre carte en cliquant ici.

en: Actual payment method:
fr_FR: Mode de paiement réel :

en: Redirecting to payment setup page ...
fr_FR: Redirection vers la page d’installation de paiement ...

en: UPGRADE
fr_FR: MISE À JOUR

en: Version Check
fr_FR: Vérification de version

en: Current Version
fr_FR: Version Actuelle

en: Latest Version
fr_FR: Dernière version

en: Download and Update
fr_FR: Télécharger et mettre à jour

en: Can't upgrade, please enable php zip extension.
fr_FR: Impossible de mettre à niveau, veuillez activer l’extension zip php.

en: Be sure to perform a full manual backup of your current files and database before upgrading.
fr_FR: Assurez-vous d’effectuer une sauvegarde manuelle complète de vos fichiers et bases de données actuels avant la mise à niveau.

en: I made the backup, continue
fr_FR: J’ai fait la sauvegarde, continuer

en: UPGRADE NOW!
fr_FR: METTRE À NIVEAU MAINTENANT!

en: click upgrade now to start
fr_FR: cliquez sur Mettre à niveau maintenant pour commencer

en: downloading ...
fr_FR: téléchargement...

en: error, please retry
fr_FR: erreur, veuillez réessayer

en: installing ... do not close this window!
fr_FR: Installation... ne fermez pas cette fenêtre!

en: upgrade completed successfully, you will now be logged out in 5 seconds
fr_FR: mise à niveau terminée avec succès, vous serez maintenant déconnecté dans 5 secondes

en: checking license
fr_FR: vérification de la licence

en: invalid license, unable to update
fr_FR: licence invalide, mise à jour impossible

en: You have reached your quota limit of %s! Please update your plan or delete some contents.
fr_FR: Vous avez atteint votre limite de quota de %s ! Veuillez mettre à jour votre plan ou supprimer certains contenus.

en: PLANS
fr_FR: Plans

en: Different plans let you limit your customers to create a certain number of Virtual Tours, Rooms, Markers and POIs. The default Unlimited's plan has no limits.
fr_FR: Différents plans vous permettent de limiter vos clients pour créer un certain nombre de visites virtuelles, chambres, marqueurs et poi. Le forfait illimité n’a pas de limites.

en: ADD PLAN
fr_FR: AJOUTER UN PLAN

en: Features
fr_FR: Caractéristiques

en: Expires Days
fr_FR: Jours d’expiration

en: Storage Quota
fr_FR: Quota de stockage

en: In use
fr_FR: Utilisé

en: unlimited
fr_FR: illimité

en: set only for free trial plan
fr_FR: fixé uniquement pour un plan d’essai gratuit

en: Frequency
fr_FR: Fréquence

en: Recurring
fr_FR: Récurrent

en: One Time
fr_FR: Une fois

en: Interval (months)
fr_FR: Intervalle (mois)

en: the number of intervals between subscription billings
fr_FR: le nombre d’intervalles entre les facturations par abonnement

en: N. Rooms
fr_FR: N. Chambres

en: N. Markers
fr_FR: N. Marqueurs

en: N. POIs
fr_FR: N. POI

en: Panorama Upload Size
fr_FR: Taille de téléchargement du panorama

en: Expired plan
fr_FR: Forfait expiré

en: Keep tours online
fr_FR: Gardez les visites en ligne

en: Put tours offline
fr_FR: Mettre les visites hors ligne

en: Enable Info Box
fr_FR: Activer info box

en: Enable Landing
fr_FR: Activer l’atterrissage

en: Enable Showcase
fr_FR: Activer la vitrine

en: Enable Gallery
fr_FR: Activer Galerie

en: Enable Presentation
fr_FR: Activer la présentation

en: Enable Video 360 Tour
fr_FR: Activer la visite vidéo 360

en: Enable Live session
fr_FR: Activer la session En direct

en: Enable Meeting
fr_FR: Activer la réunion

en: Enable Right Click Content
fr_FR: Activer le contenu du clic droit

en: Enable Maps
fr_FR: Activer Maps

en: Enable Icons Library
fr_FR: Activer la bibliothèque d’icônes

en: Enable Voice Commands
fr_FR: Activer les commandes vocales

en: Enable Whatsapp / Facebook Chat
fr_FR: Activer Whatsapp/Facebook Chat

en: Enable Auto Rotate
fr_FR: Activer la rotation automatique

en: Enable Fly-in
fr_FR: Activer fly-in

en: Enable Multiresolution
fr_FR: Activer la multirésolution

en: Enable Password Tour
fr_FR: Activer password tour

en: Enable Statistics
fr_FR: Activer les statistiques

en: Enable Forms
fr_FR: Activez les formes

en: Enable Logo
fr_FR: Activer le logo

en: Enable Nadir Logo
fr_FR: Activer le logo Nadir

en: Enable Song
fr_FR: Activer la chanson

en: Enable Annotations
fr_FR: Activer les annotations

en: Enable Video 360 Panorama
fr_FR: Activer le panorama vidéo 360

en: Enable Multiple Rooms View
fr_FR: Activer la vue plusieurs chambres

en: Enable Protect Rooms
fr_FR: Activer les salles de protection

en: Enable Share
fr_FR: Activé le partage

en: Enable Device Orientation
fr_FR: Activer l’orientation de l’appareil

en: Enable WebVR
fr_FR: Activer WebVR

en: Enable Expiring Dates
fr_FR: Activer les dates d’expiration

en: Enable Download Tour
fr_FR: Activer la visite guidée de téléchargement

en: Enable Shop
fr_FR: Activer la boutique

en: Enable 3D View
fr_FR: Activer la vue 3D

en: Menu Items
fr_FR: Éléments de menu

en: Editor 3D View
fr_FR: Vue 3D de l'éditeur

en: Custom Features
fr_FR: Fonctionnalités personnalisées

en: List of additional features to show for the plan (each feature must be on a new line)
fr_FR: Liste des fonctionnalités supplémentaires à afficher pour le plan (chaque fonctionnalité doit être sur une nouvelle ligne)

en: to use external payment systems or other reasons (visible only with deactivated payments)
fr_FR: utiliser des systèmes de paiement externes ou d’autres raisons (visibles uniquement avec des paiements désactivés)

en: Edit Plan
fr_FR: Modifier l'Abonnement

en: Storage Quota (MB)
fr_FR: Quota de stockage (Mo)

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: EDITOR 3D VIEW
fr_FR: VUE 3D DE L'EDITEUR

en: You cannot edit 3D View on an external virtual tour!
fr_FR: Vous ne pouvez pas modifier la vue 3D sur une visite virtuelle externe !

en: Add Room
fr_FR: Ajouter une chambre

en: Levels
fr_FR: Niveaux

en: Level
fr_FR: Niveau

en: Select room
fr_FR: Choisir une chambre

en: Double click
fr_FR: Double clic

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Depth
fr_FR: Profondeur

en: Center
fr_FR: Centre

en: Scale
fr_FR: Échelle

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: Front
fr_FR: Devant

en: Back
fr_FR: Retour

en: Pointer
fr_FR: Pointeur

en: Offset
fr_FR: Décalage

en: Zoom In
fr_FR: Zoom avant

en: Zoom Out
fr_FR: Zoom arrière

en: Pointer Color
fr_FR: Couleur du pointeur

en: Main
fr_FR: Principal

en: Background Opacity
fr_FR: Opacité de l’arrière-plan

en: Autorotate Speed
fr_FR: Vitesse de rotation automatique

en: Autorotate Inactivity
fr_FR: Inactivité de la rotation automatique

en: Set Default Camera Position
fr_FR: Définir la position de la caméra par défaut

en: CREATE NEW ROOM
fr_FR: CRÉER UNE NOUVELLE PIÈCE

en: You have reached the maximum number of Rooms allowed from your plan!
fr_FR: Vous avez atteint le nombre maximum de chambres autorisées à partir de votre forfait!

en: LOADING ROOMS ...
fr_FR: SALLES DE CHARGEMENT ...

en: New Room
fr_FR: Nouvelle chambre

en: Video Stream (HLS)
fr_FR: Flux vidéo (HLS)

en: HLS Video Url
fr_FR: URL de la vidéo HLS

en: File (Json)
fr_FR: Fichier (Json)

en: Accepted only lottie file in Json format.
fr_FR: Accepté uniquement le fichier lottie au format Json.

en: Delete Room
fr_FR: Supprimez la Chambre

en: Are you sure you want to delete the room?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la pièce?

en: Duplicate Room
fr_FR: Salle en double

en: Are you sure you want to duplicate the room?
fr_FR: Etes-vous sûr que vous voulez dupliquer la pièce?

en: - expires in %s days
fr_FR: - expire dans %s jours

en: of
fr_FR: de

en: change plan
fr_FR: changer l'abonnement

en: Help
fr_FR: Aide

en: Edit profile
fr_FR: Modifier mon profil

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Ready to Leave?
fr_FR: Prêt à partir?

en: Select Logout below if you are ready to end your current session.
fr_FR: Sélectionnez Logout ci-dessous si vous êtes prêt à terminer votre session en cours.

en: It is not possible to subscribe on this demo server. This section is shown for demonstration purposes only. Buy the code <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>here</a>
fr_FR: Il n'est pas possible de s'abonner sur ce serveur de démonstration. Cette section est présentée à des fins de démonstration uniquement. Achetez le code <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>ici</a>

en: Choose a pricing plan
fr_FR: Choisissez un plan de tarification

en: Pick what's right for you
fr_FR: Choisissez ce qui vous va le plus

en: expires in %s days
fr_FR: expire dans %s jours

en: show features
fr_FR: afficher les caractéristiques

en: hide features
fr_FR: masquer les fonctionnalités

en: Showcase
fr_FR: Vitrine

en: Virtual Reality
fr_FR: Réalité virtuel

en: Your own Logo
fr_FR: Votre propre logo

en: Hide Tripod
fr_FR: Masquer Trépied

en: Background Music
fr_FR: Musique de fond

en: Video 360 Panorama
fr_FR: Vidéo 360 Panorama

en: Multiple Room's Views
fr_FR: Vues de plusieurs chambres

en: Protect tour (Password)
fr_FR: Protéger la visite (Mot de passe)

en: Protect Rooms (Passcode, Leads)
fr_FR: Protéger les chambres (Code d’accès, prospects)

en: Custom Icons
fr_FR: Icônes personnalisées

en: Multi-Resolution
fr_FR: Multirés résolution

en: Download Tour
fr_FR: Télécharger la visite

en: Reactivate Subscription
fr_FR: Réactiver l’abonnement

en: Current Subscription (Canceled)
fr_FR: Abonnement actuel (annulé)

en: Current Subscription
fr_FR: Abonnement actuel

en: Find out more
fr_FR: En savoir plus

en: Contact Us
fr_FR: Contactez-nous

en: Subscribe
fr_FR: S'abonner

en: Change Subscription
fr_FR: Modifier l'abonnement

en: cancel current subscription
fr_FR: annuler l’abonnement actuel

en: modify payment details
fr_FR: modifier les détails du paiement

en: Redirecting to checkout page ...
fr_FR: Redirection vers la page de caisse ...

en: Are you sure you want to change your subscription?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir modifier votre abonnement ?

en: New plan
fr_FR: Nouveau forfait

en: Next payment
fr_FR: Prochain paiement

en: Subsequent payments
fr_FR: Paiements ultérieurs

en: Yes, Change
fr_FR: Oui, Changer

en: Cancel Subscription
fr_FR: Annuler l'abonnement

en: Are you sure you want to cancel your current subscription?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir annuler votre abonnement actuel ?

en: Actual plan
fr_FR: Plan réel

en: Active until
fr_FR: Actif jusqu'à

en: Yes, Cancel
fr_FR: Oui, annuler

en: Are you sure you want to reactivate your canceled subscription?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir réactiver votre abonnement annulé ?

en: Yes, Reactivate
fr_FR: Oui, réactivez

en: You must first cancel your current subscription to activate a new one
fr_FR: Vous devez d'abord annuler votre abonnement actuel pour en activer un nouveau

en: You cannot create Gallery on an external virtual tour!
fr_FR: Vous ne pouvez pas créer galerie sur une visite virtuelle externe!

en: Your "%s" plan not allow to create Gallery!
fr_FR: Votre plan « %s » ne permet pas de créer galerie!

en: Gallery Mode
fr_FR: Galerie mode

en: Photo Slider
fr_FR: Diaporama

en: Video Slideshow
fr_FR: Diaporama vidéo

en: Slideshow
fr_FR: Diaporama

en: Slide Duration
fr_FR: Temps diaporama

en: Fade Duration
fr_FR: Durée du fondu

en: Zoom Rate
fr_FR: Taux de zoom

en: it uses the logo of the tour.
fr_FR: il utilise le logo de la tournée.

en: Bottom Left
fr_FR: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr_FR: En bas à droite

en: Generate slideshow
fr_FR: Générer un diaporama

en: Panorama Video
fr_FR: Vidéo Panorama

en: Panorama Video Stream (HLS)
fr_FR: Flux vidéo panoramique (HLS)

en: EDIT ROOM
fr_FR: SALLE D’ÉDITION

en: EDIT PREVIOUS ROOM
fr_FR: MODIFIER LA SALLE PRÉCÉDENTE

en: EDIT NEXT ROOM
fr_FR: MODIFIER LA PIÈCE SUIVANTE

en: PROTECT
fr_FR: Protéger

en: MULTIPLE ROOM VIEWS
fr_FR: Vues de plusieurs chambres

en: Visible List
fr_FR: Liste visible

en: show room on list slider
fr_FR: show room sur curseur liste

en: Room Link
fr_FR: Lien chambre

en: if the logo is present it will be displayed instead of the room name
fr_FR: si le logo est présent, il sera affiché à la place du nom de la pièce

en: DELETE LOGO
fr_FR: SUPPRIMER LE LOGO

en: click to view / change
fr_FR: cliquez pour afficher / modifier

en: Override
fr_FR: Passer outre

en: override transition settings for this room
fr_FR: remplacer les paramètres de transition pour cette pièce

en: transition time before entering in this room in milliseconds
fr_FR: temps de transition avant d’entrer dans cette pièce en millisecondes

en: transition zoom level before entering in this room
fr_FR: niveau de zoom de transition avant d’entrer dans cette pièce

en: A not fully equirectangular and 360 degree image was detected. Please adjust the position settings for correct viewing.
fr_FR: Une image pas entièrement équirectangular et de 360 degrés a été détectée. Veuillez ajuster les paramètres de position pour une visualisation correcte.

en: Alternatively, try to fix with these presets:
fr_FR: Sinon, essayez de corriger avec ces préréglages:

en: 360 Horizontal Panorama
fr_FR: 360 Panorama horizontal

en: 180 Horizontal Panorama
fr_FR: 180 Panorama horizontal

en: 16:9 Flat Image
fr_FR: Image plate 16:9

en: 4:3 Flat Image
fr_FR: Image plate 4:3

en: hold click and move the mouse to change the position
fr_FR: maintenez le clic et déplacez la souris pour modifier la position

en: view
fr_FR: voir

en: positions
fr_FR: postes

en: north
fr_FR: nord

en: effects
fr_FR: Effets

en: Initial Position
fr_FR: Position initiale

en: Compass North
fr_FR: Compass Nord

en: Horizontal Pitch / Roll
fr_FR: Hauteur horizontale / Rouleau

en: initial position when you enter in this room
fr_FR: position initiale lorsque vous entrez dans cette salle

en: Set
fr_FR: Définir

en: EDIT THUMBNAIL
fr_FR: MODIFIER THUMBNAIL

en: UPLOAD THUMBNAIL
fr_FR: TÉLÉCHARGER LA VIGNETTE

en: Save Preset
fr_FR: Enregistrer le préréglage

en: Apply Preset to this Room
fr_FR: Appliquer un préréglage à cette salle

en: Apply Preset to all Rooms
fr_FR: Appliquer le préréglage à toutes les pièces

en: Delete Preset
fr_FR: Supprime le pré-réglage

en: Horizontal Pitch
fr_FR: Hauteur horizontale

en: specifies pitch of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
fr_FR: spécifie la hauteur de l’horizon d’image (pour corriger les panoramas non nivelés)

en: Horizontal Roll
fr_FR: Rouleau horizontal

en: specifies roll of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
fr_FR: spécifie le rouleau de l’horizon d’image (pour corriger les panoramas non nivelés)

en: maximum vertical inclination in degrees down (min 0 - max 90)
fr_FR: inclinaison verticale maximale en degrés vers le bas (min 0 - max 90)

en: Upper Pitch
fr_FR: Hauteur supérieure

en: maximum vertical inclination in degrees up (min 0 - max 90)
fr_FR: inclinaison verticale maximale en degrés (min 0 - max 90)

en: Left Yaw
fr_FR: Lacet gauche

en: maximum horizontal inclination in degrees left (min 0 - max 180)
fr_FR: inclinaison horizontale maximale en degrés à gauche (min 0 - max 180)

en: Right Yaw
fr_FR: Lacet droit

en: maximum horizontal inclination in degrees right (min 0 - max 180)
fr_FR: inclinaison horizontale maximale en degrés à droite (min 0 - max 180)

en: sets the panorama’s horizontal angle of view, in degrees (min 0 - max 360)
fr_FR: définit l’angle de vue horizontal du panorama, en degrés (min 0 - max 360)

en: sets the panorama’s vertical angle of view, in degrees (min 0 - max 180)
fr_FR: définit l’angle de vue vertical du panorama, en degrés (min 0 - max 180)

en: sets the panorama’s horizontal field of view (0 to keep default virtual tour setting)
fr_FR: définit le champ de vision horizontal du panorama (0 pour garder le paramètre de visite virtuel par défaut)

en: background color shown for partial panoramas
fr_FR: couleur d’arrière-plan affichée pour les panoramas partiels

en: Allow Zoom
fr_FR: Autoriser le zoom

en: enables zoom
fr_FR: active le zoom

en: Allow Pitch
fr_FR: Autoriser le pitch

en: enables vertical inclination
fr_FR: permet l’inclinaison verticale

en: indication of the north position of this room
fr_FR: indication de la position nord de cette salle

en: No associated floorplan.
fr_FR: Aucun plan d’étage associé.

en: No associated map.
fr_FR: Aucune carte associée.

en: Brightness
fr_FR: Luminosité

en: Contrast
fr_FR: Constraste

en: Saturate
fr_FR: Saturé

en: Grayscale
fr_FR: Echelle de gris

en: Blur
fr_FR: Flou

en: allows you to blur parts of the panoramic image, such as faces and license plates
fr_FR: vous permet de brouiller certaines parties de l’image panoramique, telles que les visages et les plaques d’immatriculation

en: EDIT BLUR
fr_FR: MODIFIER LE FLOU

en: Effect
fr_FR: Effet

en: Snow
fr_FR: Neige

en: Rain
fr_FR: Pluie

en: Fog
fr_FR: Brouillard

en: Fireworks
fr_FR: Feux d'artifice

en: Confetti
fr_FR: Confettis

en: Sparkle
fr_FR: Scintiller

en: title of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
fr_FR: titre de l’information sur la pièce contenue dans le bloc en haut à gauche (blanc à ne pas afficher)

en: description of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
fr_FR: description des informations sur la pièce contenue dans le bloc en haut à gauche (blanc à ne pas afficher)

en: Audio embedded
fr_FR: Audio intégré

en: uses the audio track embedded in the video
fr_FR: utilise la piste audio intégrée dans la vidéo

en: Exist Audio
fr_FR: Exister Audio

en: Upload new Audio
fr_FR: Télécharger un nouvel audio

en: REMOVE AUDIO
fr_FR: SUPPRIMER L’AUDIO

en: Upload Audio (MP3)
fr_FR: Télécharger audio (MP3)

en: Protect
fr_FR: Protéger

en: block room display until the protect form is filled
fr_FR: bloquer l’affichage de la pièce jusqu’à ce que le formulaire de protection soit rempli

en: Passcode
fr_FR: Password

en: title of the protect form
fr_FR: titre de la forme de protection

en: description of the protect form
fr_FR: description du formulaire de protection

en: passcode to unlock the room
fr_FR: code d’accès pour déverrouiller la pièce

en: sends a notification to the specified email when the lead form is submitted
fr_FR: envoie une notification à l'adresse e-mail spécifiée lorsque le formulaire de prospect est soumis

en: Multiple Room Views
fr_FR: Vues de plusieurs chambres

en: allows you to load various versions of the same room and switch them in the viewer
fr_FR: vous permet de charger différentes versions de la même pièce et de les changer dans la visionneuse

en: View type
fr_FR: Type de vue

en: Single view
fr_FR: Vue Simple

en: Split view with slider
fr_FR: Vue divisée avec curseur

en: Main view name
fr_FR: Nom de la vue principale

en: View name
fr_FR: Afficher le nom

en: Add New Preset
fr_FR: Ajouter un préréglage

en: Preset Name
fr_FR: Nom préréglage

en: Are you sure you want to save this preset?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir enregistrer ce préréglage ?

en: Yes, Save
fr_FR: Oui, enregistrer

en: Apply Preset
fr_FR: Appliquer la Présélection

en: Are you sure you want to apply this preset to all the rooms of this Virtual Tour?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir appliquer ce préréglage à toutes les salles de cette visite virtuelle?

en: screenshot
fr_FR: capture d'écran

en: EDIT PRODUCT
fr_FR: MODIFIER LE PRODUIT

en: Purchase Type
fr_FR: Type d'achat

en: the cart works only if snipcart is configured in the shop section of the tour
fr_FR: le panier ne fonctionne que si snipcart est configuré dans la section boutique de la visite

en: Link
fr_FR: Lien

en: Cart
fr_FR: Panier

en: Delete Product
fr_FR: Supprimer ce produit

en: Are you sure you want to delete the product?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le produit ?

en: Bulk map's create
fr_FR: Création de la carte en vrac

en: Uploading multiple JPG/PNG images will automatically create all the maps.
fr_FR: Le téléchargement de plusieurs images JPG/PNG créera automatiquement toutes les cartes.

en: Creating Maps
fr_FR: Création de cartes

en: You cannot create Info Box on an external virtual tour!
fr_FR: Vous ne pouvez pas créer Info Box lors d’une visite virtuelle externe !

en: Your "%s" plan not allow to create Info Box!
fr_FR: Votre plan « %s » ne permet pas de créer Info Box!

en: Loading panorama image ...
fr_FR: Chargement de l’image panoramique ...

en: CLEAR DRAW
fr_FR: TIRAGE AU SORT CLAIR

en: ZOOM OUT
fr_FR: ZOOM ARRIÈRE

en: APPLY BLUR
fr_FR: APPLIQUER BLUR

en: REVERT TO ORIGINAL
fr_FR: REVENIR À L’ORIGINAL

en: BACK TO ROOM
fr_FR: RETOUR À LA CHAMBRE

en: Click on the image to start drawing the shape of blur
fr_FR: Cliquez sur l’image pour commencer à dessiner la forme du flou

en: Creating blur effect in progress, please wait ...
fr_FR: Création d’effet flou en cours, s’il vous plaît attendre ...

en: Are you sure you want to restore the original image?
fr_FR: Etes-vous sûr que vous voulez restaurer l’image d’origine?

en: Yes, Revert
fr_FR: Oui, Revert

en: Error: No gallery images
fr_FR: Erreur : Aucune image de la galerie

en: All requirements are met.
fr_FR: Toutes les exigences sont remplies.

en: File not found.
fr_FR: Fichier non trouvé.

en: the file cannot be imported: system version different from the one with which the file was exported.
fr_FR: le fichier ne peut pas être importé : version du système différente de celle avec laquelle le fichier a été exporté.

en: An error has occurred:
fr_FR: Une erreur est survenue:

en: unauthorized
fr_FR: non autorisée

en: not reachable
fr_FR: pas atteignable
