Simple Virtual Tour - en to hi_IN translation catalogue (1615 entries)

en: function disabled
hi_IN: कार्य निशक्त

en: php zip not enabled
hi_IN: php ज़िप सक्षम नहीं है

en: Missing package
hi_IN: पैकेज गायब

en: Execute the command
hi_IN: आदेश निष्पादित करें

en: on your server
hi_IN: अपने सर्वर पर

en: Missing command
hi_IN: लापता आदेश

en: Missing parameters
hi_IN: गुम पैरामीटर

en: Zip error
hi_IN: ज़िप त्रुटि

en: Missing file
hi_IN: लापता फाइल

en: Input password
hi_IN: इनपुट पासवर्ड

en: presented by
hi_IN: द्वारा प्रस्तुत

en: initializing ...
hi_IN: आरंभ।।।

en: Chat
hi_IN: गपशप

en: input locked
hi_IN: इनपुट लॉक

en: Name
hi_IN: नाम

en: E-Mail
hi_IN: ई मेल

en: Phone
hi_IN: फ़ोन

en: here
hi_IN: फ़ाइलों को छोड़ दें या अपलोड करने के लिए यहां क्लिक करें

en: total
hi_IN: कुल

en: Info
hi_IN: जानकारी सामग्री लोड हो रहा है ...

en: 3D View
hi_IN: 3डी व्यू

en: Gallery
hi_IN: गेलरी

en: Facebook Chat
hi_IN: फेसबुक लिखचित

en: Whatsapp Chat
hi_IN: वाट्सएप चैट

en: Presentation
hi_IN: प्रस्तुति

en: Share
hi_IN: साझा

en: Start Live Session
hi_IN: लाइव सेशन शुरू करें

en: Join Meeting
hi_IN: बैठक में शामिल हों

en: Web VR
hi_IN: वेब वीआर

en: Fullscreen
hi_IN: पूर्ण स्क्रीन

en: Audio
hi_IN: ऑडियो

en: Floorplan
hi_IN: शीर्ष दाईं ओर फ्लोरप्लान दिखाएं

en: Map
hi_IN: नक्शा

en: Device Orientation
hi_IN: डिवाइस ओरिएंटेशन

en: Icons
hi_IN: चिह्न

en: Auto Rotation
hi_IN: ऑटो रोटेशन

en: Annotations
hi_IN: एनोटेशन

en: LOADING VR EXPERIENCE ...
hi_IN: लोड हो रहा है वीआर अनुभव ...

en: Orbit
hi_IN: की परिक्रमा

en: Left mouse
hi_IN: बायां माउस

en: Zoom
hi_IN: ज़ूम

en: Middle mouse or mousewheel
hi_IN: मध्य माउस या माउसव्हील

en: Pan
hi_IN: कड़ाही

en: Right mouse or left mouse + ctrl/meta/shiftKey
hi_IN: दायां माउस या बायां माउस + ctrl/meta/shiftKey

en: One-finger move
hi_IN: एक-उंगली चाल

en: Two-finger spread or squish
hi_IN: टू-फिंगर स्प्रेड या स्क्विश

en: Two-finger move
hi_IN: टू-फिंगर मूव

en: All
hi_IN: 所有

en: Close
hi_IN: बंद

en: Meeting
hi_IN: मीटिंग

en: OPEN SCREENCAST APP
hi_IN: स्क्रीनकास्ट ऐप खोलें

en: LOADING
hi_IN: लोड

en: INITIALIZING
hi_IN: आरंभ

en: Live Session
hi_IN: लाइव सत्र

en: Are you sure you want to end this live session? The link generated will be invalidated.
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप इस लाइव सत्र को समाप्त करना चाहते हैं? इससे जनरेट होने वाले लिंक को अमान्य कर दिया जाएगा।

en: Are you sure you want to end this live session?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप इस लाइव सत्र को समाप्त करना चाहते हैं?

en: End Call
hi_IN: कॉल समाप्त करें

en: awaiting connection ...
hi_IN: कनेक्शन का इंतजार ...

en: connecting ...
hi_IN: जोड़ने।।।

en: connected
hi_IN: जुड़ा

en: connection closed
hi_IN: कनेक्शन बंद

en: invalid session
hi_IN: अमान्य सत्र

en: Send this link to the person you want to invite
hi_IN: इस लिंक को उस व्यक्ति को भेजें जिसे आप आमंत्रित करना चाहते हैं

en: Do you want to join the live session with video or audio only?
hi_IN: क्या आप केवल वीडियो या ऑडियो के साथ लाइव सत्र में शामिल होना चाहते हैं?

en: Video + Audio
hi_IN: वीडियो + ऑडियो

en: Only Audio
hi_IN: केवल ऑडियो

en: by
hi_IN: द्वारा

en: Cancel
hi_IN: कैंसिल करें

en: Exit Meeting
hi_IN: एग्जिट मीटिंग

en: Skip
hi_IN: छोड़ें

en: Play Video
hi_IN: वीडियो चलाएं

en: Wait until the video ends ...
hi_IN: वीडियो समाप्त होने तक प्रतीक्षा करें ...

en: ENABLE AUDIO?
hi_IN: ऑडियो सक्षम?

en: ENABLE DEVICE ORIENTATION?
hi_IN: डिवाइस ओरिएंटेशन सक्षम करें?

en: Yes
hi_IN: हाँ

en: No
hi_IN: नहीं

en: Password Meeting
hi_IN: पासवर्ड मीटिंग

en: Password Live Session
hi_IN: पासवर्ड लाइव सत्र

en: check
hi_IN: चेक

en: BUY
hi_IN: खरीदना

en: ADD TO CART
hi_IN: कार्ट में जोड़ें

en: MEDIA LIBRARY
hi_IN: मीडिया लाइब्रेरी

en: Permission denied
hi_IN: अनुमति से इनकार

en: It looks like that you do not have permission to access this page
hi_IN: ऐसा लगता है कि आपके पास इस पृष्ठ तक पहुंचने की अनुमति नहीं है

en: Back to Dashboard
hi_IN: डैशबोर्ड पर वापस

en: You cannot use Media Library on an external virtual tour!
hi_IN: आप एक बाहरी आभासी दौरे पर मीडिया लाइब्रेरी का उपयोग नहीं कर सकते!

en: Tour Library
hi_IN: टूर लाइब्रेरी

en: Public Library
hi_IN: पब्लिक लाइब्रेरी

en: The contents of this library will be shared for all the virtual tours.
hi_IN: इस पुस्तकालय की सामग्री सभी आभासी पर्यटन के लिए साझा किया जाएगा।

en: Files List
hi_IN: फाइलों की सूची

en: Loading files ...
hi_IN: फाइलों लोड हो रहा है ...

en: Drop files or click here to upload
hi_IN: फ़ाइलों को छोड़ दें या अपलोड करने के लिए यहां क्लिक करें

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
hi_IN: आपका ब्राउज़र drag'n'drop फ़ाइल अपलोड का समर्थन नहीं करता है।

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
hi_IN: पुराने दिनों की तरह अपनी फ़ाइलों को अपलोड करने के लिए नीचे दिए गए फॉलबैक फॉर्म का उपयोग करें।

en: File is too big (%sMiB). Max filesize: %sMiB.
hi_IN: फ़ाइल बहुत बड़ी है (%sमिब)। मैक्स फाइलिज़: %sमिब।

en: You can't upload files of this type.
hi_IN: आप इस प्रकार की फ़ाइलें अपलोड नहीं कर सकते.

en: Server responded with %s code.
hi_IN: सर्वर ने %s कोड के साथ जवाब दिया।

en: Cancel upload
hi_IN: अपलोड रद्द करें

en: Are you sure you want to cancel this upload?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप इस अपलोड को रद्द करना चाहते हैं?

en: Remove file
hi_IN: फ़ाइल निकालें

en: You can not upload any more files.
hi_IN: आप किसी भी अधिक फ़ाइलों को अपलोड नहीं कर सकते हैं।

en: Registration closed
hi_IN: पंजीकरण बंद

en: Arabic
hi_IN: अरबी

en: Chinese Simplified
hi_IN: चीनी सरलीकृत

en: Chinese Traditional (Hong Kong)
hi_IN: चीनी पारंपरिक (हांगकांग)

en: Chinese Traditional (Taiwan)
hi_IN: चीनी पारंपरिक (ताइवान)

en: Czech
hi_IN: चेक

en: Dutch
hi_IN: डच

en: Filipino
hi_IN: filipino

en: French
hi_IN: फ्रेंच

en: German
hi_IN: जर्मन

en: Hindi
hi_IN: हिंदी

en: Hungarian
hi_IN: हंगेरियन

en: Kinyarwanda
hi_IN: किन्यारवाण्डा

en: Korean
hi_IN: कोरियाई

en: Italian
hi_IN: इतालवी

en: Japanese
hi_IN: जापानी

en: Persian
hi_IN: फ़ारसी

en: Polish
hi_IN: पोलिश

en: Portuguese Brazilian
hi_IN: पुर्तगाली ब्राजील

en: Portuguese European
hi_IN: पुर्तगाली यूरोपीय

en: Spanish
hi_IN: स्पेनिश

en: Romanian
hi_IN: रोमानियाई

en: Russian
hi_IN: रूसी

en: Swedish
hi_IN: स्वीडिश

en: Tajik
hi_IN: ताजिको

en: Thai
hi_IN: थाई

en: Turkish
hi_IN: तुर्की

en: Vietnamese
hi_IN: विएतनामी

en: Create an Account!
hi_IN: एक खाता बनाएं!

en: User name
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम

en: Email Address
hi_IN: ईमेल पता

en: Password
hi_IN: पासवर्ड

en: Repeat Password
hi_IN: पासवर्ड दोहराएं

en: Register Account
hi_IN: रजिस्टर खाता

en: Register with Google
hi_IN: गूगल के साथ रजिस्टर करें

en: Register with Facebook
hi_IN: फेसबुक के साथ रजिस्टर करें

en: Register with Twitter
hi_IN: ट्विटर के साथ रजिस्टर करें

en: Already have an account? Login!
hi_IN: पहले से ही एक खाता है? लॉगिन!

en: Validate Account
hi_IN: मान्य खाता

en: Your account has been made, please verify it by clicking the activation link that has been send to your email.
hi_IN: आपका खाता बना दिया गया है, कृपया अपने ईमेल पर भेजे गए एक्टिवेशन लिंक पर क्लिक करके इसे सत्यापित करें।

en: Ok
hi_IN: ठीक

en: Error, retry later.
hi_IN: त्रुटि, बाद में फिर से प्रयास करें।

en: ADVERTISEMENTS
hi_IN: विज्ञापन

en: Create
hi_IN: क्लाउडलिनक्स पैकेज बनाएं

en: Type
hi_IN: टाइप

en: Auto Assign
hi_IN: ऑटो असाइन

en: N. Virtual Tours
hi_IN: एन वर्चुअल टूर

en: No data available in table
hi_IN: तालिका में कोई डेटा उपलब्ध नहीं है

en: Showing %s to %s of %s entries
hi_IN: %s प्रविष्टियों के %s के लिए %s दिखा रहा है

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
hi_IN: 0 प्रविष्टियों में से 0 से 0 दिखा रहा है

en: (filtered from %s total entries)
hi_IN: (कुल प्रविष्टियों %s से फ़िल्टर)

en: Show %s entries
hi_IN: %s प्रविष्टियां दिखाएं

en: Loading
hi_IN: लोड

en: Processing
hi_IN: प्रसंस्करण

en: Search
hi_IN: खोज

en: No matching records found
hi_IN: कोई मिलान रिकॉर्ड नहीं मिला

en: First
hi_IN: पहला

en: Last
hi_IN: अंतिम

en: Next
hi_IN: अगला

en: Previous
hi_IN: पिछला

en: activate to sort column ascending
hi_IN: कॉलम आरोही सॉर्ट करने के लिए सक्रिय करें

en: activate to sort column descending
hi_IN: कॉलम उतरते तरह करने के लिए सक्रिय

en: Click here to change your plan
hi_IN: अपनी योजना बदलने के लिए यहां क्लिक करें

en: EDIT VIRTUAL TOUR
hi_IN: वर्चुअल टूर को संपादित करें

en: SAVE
hi_IN: संचय

en: SETTINGS
hi_IN: सेटिंग्स

en: CONTENTS
hi_IN: सामग्री

en: HFOV / INTERACTION
hi_IN: एचएफओवी/

en: SHOP
hi_IN: दुकान

en: NOTE
hi_IN: नोट

en: General
hi_IN: सामान्य

en: Author
hi_IN: लेखक

en: User
hi_IN: उपयोगकर्ता

en: owner of the virtual tour
hi_IN: आभासी दौरे के मालिक

en: Language
hi_IN: भाषा

en: Default Language
hi_IN: डिफ़ॉल्ट भाषा

en: Description
hi_IN: विवरण

en: description used as preview for share
hi_IN: शेयर के लिए पूर्वावलोकन के रूप में उपयोग किया जाने जाने वाले विवरण

en: Category
hi_IN: वर्ग

en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: AutoRotate speed
hi_IN: ऑटोरोटेट गति

en: 0 to disable autorotate, -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
hi_IN: 0 ऑटोरोटेट को निष्क्रिय करने के लिए, -1 से -10 स्पीड क्लॉकवाइज, 1 से 10 स्पीड काउंटरलॉकवाइज

en: AutoRotate inactivity
hi_IN: ऑटोरोटेट निष्क्रियता (एमएस)

en: time in milliseconds to wait before starting the autorotation
hi_IN: ऑटोरोटेशन शुरू करने से पहले इंतजार करने के लिए मिलीसेकंड में समय

en: External Link
hi_IN: बाहरी लिंक

en: link that will be displayed when the virtual tour opens (must be compatible for embedding)
hi_IN: लिंक जो वर्चुअल टूर खुलने पर प्रदर्शित किया जाएगा (एम्बेडिंग के लिए संगत होना चाहिए)

en: Google Analytics Tracking ID
hi_IN: गूगल एनालिटिक्स ट्रैकिंग आईडी

en: Google Analytics Tracking ID (UA-XXXXXXXXX-X). Note: Use the Friendly URL in Google Analytics's property url setting.
hi_IN: गूगल एनालिटिक्स ट्रैकिंग आईडी (UA-XXXXXXXXX-X) । नोट: Google Analytics की संपत्ति यूआरएल सेटिंग में फ्रेंडली यूआरएल का उपयोग करें.

en: Facebook page ID
hi_IN: फेसबुक पेज आईडी

en: Id of Facebook page for Facebook Messenger Note: in order to works you need to add the url to facebook page - settings - messenger platform - whitelist domain
hi_IN: फेसबुक मैसेंजर आइकन दिखाएं। नोट: काम करने के लिए आपको फेसबुक पेज पर यूआरएल जोड़ने की आवश्यकता है - सेटिंग्स - मैसेंजर प्लेटफ़ॉर्म - व्हाइटलिस्ट डोमेन

en: Whatsapp Number
hi_IN: व्हाट्सएप नंबर

en: Phone number for whatsapp chat
hi_IN: व्हाट्सएप चैट के लिए फोन नंबर

en: Autoplay Audio
hi_IN: ऑटोप्ले

en: if the popup is not displayed until the user interacts with the borwser, the audio may not be heard
hi_IN: यदि पॉपअप तब तक प्रदर्शित नहीं होता है जब तक कि उपयोगकर्ता बोर्वसेर के साथ बातचीत न करे, तो ऑडियो नहीं सुना जा सकता है

en: Disabled
hi_IN: अक्षम

en: Enabled
hi_IN: सक्षम

en: Enabled, without pop-up
hi_IN: सक्षम, पॉप-अप के बिना

en: Visitors
hi_IN: आगंतुक एन.

en: senables viewing of online visitors directly on the tour
hi_IN: दौरे पर सीधे ऑनलाइन आगंतुकों को देखने वाले सीनेटर

en: Visitors update
hi_IN: आगंतुक अद्यतन

en: visitor update time in milliseconds (0 = real time). Low values can increase server utilization.
hi_IN: आगंतुक अद्यतन समय मिलीसेकंड में (0 = वास्तविक समय)। कम मान सर्वर उपयोग को बढ़ा सकते हैं।

en: Transition
hi_IN: संक्रमण एनीमेशन प्रभाव

en: Transition Effect
hi_IN: संक्रमण प्रभाव

en: transition animation effect
hi_IN: संक्रमण एनीमेशन प्रभाव

en: Transition Duration
hi_IN: संक्रमण अवधि

en: transition duration in milliseconds
hi_IN: मिलीसेकंड में संक्रमण अवधि

en: Transition Zoom Time
hi_IN: संक्रमण ज़ूम समय

en: transition time before entering the next room in milliseconds
hi_IN: मिलीसेकंड में अगले कमरे में प्रवेश करने से पहले संक्रमण का समय

en: Transition Zoom Level
hi_IN: ट्रांजिशन जूम लेवल

en: transition zoom level before entering the next room
hi_IN: अगले कमरे में प्रवेश करने से पहले संक्रमण ज़ूम स्तर

en: Transition Loading icon
hi_IN: माउस लोड हो रहा है ...

en: shows the loading icon before loading rooms
hi_IN: लोडिंग रूम से पहले लोडिंग आइकन दिखाता है

en: Same Azimuth
hi_IN: वही अजिमुथ

en: maintain the same direction with regard to north while navigate between rooms (you must set the north position in all rooms)
hi_IN: कमरे के बीच नेविगेट करते समय उत्तर के संबंध में एक ही दिशा बनाए रखें (आपको सभी कमरों में उत्तर की स्थिति निर्धारित करनी चाहिए)

en: Click Anywhere
hi_IN: कहीं भी क्लिक करें

en: allows you to click near the marker to go to the corresponding room
hi_IN: आप इसी कमरे में जाने के लिए मार्कर के पास क्लिक करने के लिए अनुमति देता है

en: Hide Markers
hi_IN: मार्कर छुपाएं

en: hide all the markers (only when click anywhere is enabled)
hi_IN: सभी मार्कर छुपाएं (केवल जब कहीं भी क्लिक करें सक्षम है)

en: Hover Markers
hi_IN: होवर मार्कर

en: shows hidden markers when approaching them with the mouse
hi_IN: माउस के साथ उनके पास आने पर छिपे हुए मार्करों को दिखाता है

en: Default Markers LookAt
hi_IN: डिफ़ॉल्ट मार्कर देखोएट

en: default 'lookat' setting when adding a new marker
hi_IN: नया मार्कर जोड़ते समय डिफ़ॉल्ट 'लुकैट' सेटिंग

en: Horizontal only
hi_IN: केवल क्षैतिज

en: Horizontal and Vertical
hi_IN: क्षैतिज और ऊर्ध्वाधर

en: Security
hi_IN: सुरक्षा

en: leave blank to disable password
hi_IN: पासवर्ड को अक्षम करने के लिए खाली छोड़ना

en: Controls
hi_IN: Kontroller

en: Keyboard Mode
hi_IN: कीबोर्ड मोड

en: Enabled, mode 1
hi_IN: सक्षम, मोड 1

en: Enabled, mode 2
hi_IN: सक्षम, मोड 2

en: Keyboard controls are disabled.
hi_IN: कीबोर्ड नियंत्रण अक्षम हैं।

en: to look around
hi_IN: चारों ओर देखने के लिए

en: to click
hi_IN: फ़ाइलों को छोड़ दें या अपलोड करने के लिए यहां क्लिक करें

en: to go previous room
hi_IN: पिछले कमरे में जाने के लिए

en: to go next room
hi_IN: अगले कमरे में जाने के लिए

en: to zoom in/out
hi_IN: ज़ूम इन/आउट करने के लिए

en: Right Click Content
hi_IN: राइट क्लिक कंटेंट

en: content displayed when the right button is pressed. leave empty for disable
hi_IN: सामग्री प्रदर्शित होती है जब दायां बटन दबाया जाता है। अक्षम के लिए खाली छोड़ दें

en: Performance
hi_IN: प्रदर्शन

en: Viewer quality
hi_IN: दर्शक गुणवत्ता

en: lower values means faster view (poor quality), higher value means slow view (high quality).
hi_IN: कम मूल्यों का अर्थ है तेजी से दृश्य (खराब गुणवत्ता), उच्च मूल्य का अर्थ है धीमा दृश्य (उच्च गुणवत्ता)।

en: Compress images quality
hi_IN: छवियों की गुणवत्ता सेक

en: 10 to 100: lower values means faster loading (poor quality), higher value means slow loading (high quality). 100 to disable compression.
hi_IN: 10 से 100: कम मूल्यों का मतलब तेजी से लोड होना (खराब गुणवत्ता), उच्च मूल्य का मतलब है धीमी लोडिंग (उच्च गुणवत्ता)। 100 संपीड़न को अक्षम करने के लिए।

en: Max width panorama
hi_IN: अधिकतम चौड़ाई पैनोरमा

en: maximum width in pixels of panoramic images. if they exceed this width the images will be resized. 0 to disable resize.
hi_IN: मनोरम छवियों के पिक्सल में अधिकतम चौड़ाई। यदि वे इस चौड़ाई से अधिक हैं तो छवियों का आकार लिया जाएगा। 0 आकार बदलने के लिए अक्षम करने के लिए।

en: Preload panoramas
hi_IN: प्रीलोड पैनोरमा

en: preload all panorama images for faster loading between rooms
hi_IN: कमरों के बीच तेजी से लोड होने के लिए सभी पैनोरमा छवियों को प्रीलोड करें

en: Enable multi resolution
hi_IN: मल्टी रेजोल्यूशन सक्षम करें

en: splits the panorama image into multiple sectors and loads them in parallel to reduce loading times
hi_IN: पैनोरमा छवि को कई क्षेत्रों में विभाजित करता है और लोडिंग समय को कम करने के लिए उन्हें समानांतर में लोड करता है

en: Regenerate panoramas
hi_IN: पैनोरमा को पुनर्जीवित करें

en: force regenerate all panoramas images
hi_IN: बल सभी पैनोरमा छवियों को पुनर्जीवित

en: Regenerate All Panoramas
hi_IN: सभी पैनोरमा को पुनर्जीवित करें

en: Settings
hi_IN: भाषा बदलें

en: Auto start
hi_IN: ऑटो शुरू

en: start the virtual tour automatically on loading
hi_IN: लोडिंग पर स्वचालित रूप से वर्चुअल टूर शुरू करें

en: Fly-In
hi_IN: फ्लाई-इन

en: start the fly-in animation at the first entrance to the virtual tour
hi_IN: आभासी दौरे के पहले प्रवेश द्वार पर फ्लाई-इन एनीमेशन शुरू करें

en: Loading Info
hi_IN: लोडिंग जानकारी

en: display logo, name and progress bar during initial loading
hi_IN: प्रारंभिक लोडिंग के दौरान लोगो, नाम और प्रगति बार प्रदर्शित करें

en: Video display time (seconds)
hi_IN: वीडियो प्रदर्शन का समय (सेकंड)

en: set to 0 to wait for the end of the video, otherwise set the seconds for which the video should be displayed
hi_IN: वीडियो के अंत की प्रतीक्षा करने के लिए 0 सेट करें, अन्यथा उस सेकंड को सेट करें जिसके लिए वीडियो प्रदर्शित किया जाना चाहिए

en: Background Image
hi_IN: बैकग्राउंड इमेज

en: image displayed as background during initial loading and used as preview image for share
hi_IN: प्रारंभिक लोडिंग के दौरान पृष्ठभूमि के रूप में प्रदर्शित छवि और शेयर के लिए पूर्वावलोकन छवि के रूप में उपयोग किया जाता है

en: Exist Background
hi_IN: पृष्ठभूमि मौजूद है

en: Upload new Background
hi_IN: नई पृष्ठभूमि अपलोड करें

en: REMOVE IMAGE
hi_IN: छवि निकालें

en: Choose file
hi_IN: फ़ाइल चुनें

en: Upload Background Image
hi_IN: बैकग्राउंड इमेज अपलोड करें

en: Background Video
hi_IN: बैकग्राउंड वीडियो

en: video displayed as background during initial loading
hi_IN: प्रारंभिक लोडिंग के दौरान पृष्ठभूमि के रूप में प्रदर्शित वीडियो

en: REMOVE VIDEO
hi_IN: वीडियो निकालें

en: Upload Background Video
hi_IN: बैकग्राउंड वीडियो अपलोड करें

en: Logo
hi_IN: लोगो

en: logo displayed on top right
hi_IN: शीर्ष दाईं ओर प्रदर्शित लोगो

en: Not visible in the tour, enable it in the Editor UI
hi_IN: सफ़र में दिखाई नहीं दे रहा है, इसे Editor UI में सक्षम करें

en: Exist Logo
hi_IN: लोगो मौजूद है

en: Upload new Logo
hi_IN: नया लोगो अपलोड करें

en: Hyperlink
hi_IN: हाइपरलिंक

en: REMOVE LOGO
hi_IN: लोगो हटाएं

en: Upload Logo Image
hi_IN: लोगो इमेज अपलोड करें

en: Nadir Logo
hi_IN: नादिर लोगो

en: logo used to hide tripod on panorama image
hi_IN: लोगो पैनोरमा छवि पर तिपाई छिपाने के लिए इस्तेमाल किया

en: Exist Nadir Logo
hi_IN: मौजूद नादिर लोगो

en: Upload new Nadir Logo
hi_IN: नया नादिर लोगो अपलोड करें

en: Small
hi_IN: छोटे

en: Medium
hi_IN: मध्यम

en: Large
hi_IN: विशाल

en: Song
hi_IN: गीत

en: background song during navigation of virtual tour
hi_IN: आभासी दौरे के नेविगेशन के दौरान पृष्ठभूमि गीत

en: Exist Song
hi_IN: गीत मौजूद

en: Upload new Song
hi_IN: नया गीत अपलोड करें

en: REMOVE SONG
hi_IN: गीत निकालें

en: Upload Song (MP3)
hi_IN: अपलोड गीत (MP3)

en: Intro (Desktop)
hi_IN: परिचय (डेस्कटॉप)

en: image displayed on desktop at first load
hi_IN: पहले लोड पर डेस्कटॉप पर प्रदर्शित छवि

en: Exist Image
hi_IN: मौजूद छवि

en: Upload new Image
hi_IN: नई छवि अपलोड करें

en: Upload Image
hi_IN: छवि अपलोड करें

en: Intro (Mobile)
hi_IN: परिचय (मोबाइल)

en: image displayed on mobile at first load
hi_IN: पहले लोड पर मोबाइल पर प्रदर्शित छवि

en: Custom HTML
hi_IN: कस्टम एच टी एम ल

en: html code that will be displayed within the tour
hi_IN: html कोड जो दौरे के भीतर प्रदर्शित किया जाएगा

en: Media Library
hi_IN: मीडिया लाइब्रेरी

en: Field of View
hi_IN: देखने का क्षेत्र

en: Default
hi_IN: चूक

en: sets the panorama’s starting horizontal field of view in degrees.
hi_IN: डिग्री में पैनोरमा के शुरुआती क्षैतिज क्षेत्र को देखने के लिए सेट करता है।

en: Min
hi_IN: मिनट

en: sets the minimum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
hi_IN: सेट न्यूनतम पिच दर्शक बढ़त पर हो सकता है, डिग्री में ।

en: Max
hi_IN: अधिकतम

en: sets the maximum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
hi_IN: अधिकतम पिच सेट दर्शक बढ़त पर हो सकता है, डिग्री में ।

en: HFOV Mobile Ratio
hi_IN: एचएफओवी मोबाइल रेशियो

en: a lower ratio indicates a wider view on the mobile, while a higher value indicates a narrower view
hi_IN: एक कम अनुपात मोबाइल पर एक व्यापक दृश्य इंगित करता है, जबकि एक उच्च मूल्य एक संकरा दृश्य इंगित करता है

en: Interaction
hi_IN: बातचीत

en: Pan Speed
hi_IN: पैन स्पीड

en: adjusts panning speed from touch inputs: a lower value indicates a slower pan speed, while a higher value indicates a faster pan speed
hi_IN: टच इनपुट से पैनिंग गति को समायोजित करता है: कम मूल्य धीमी पैन गति को इंगित करता है, जबकि उच्च मूल्य एक तेज पैन गति को इंगित करता है

en: Pan Speed Mobile
hi_IN: पैन स्पीड मोबाइल

en: Friction
hi_IN: रगड

en: controls the friction that slows down the viewer motion after it is dragged and released. higher values mean the motion stops faster.
hi_IN: उस घर्षण को नियंत्रित करता है जो दर्शक गति को खींचने और जारी करने के बाद धीमा कर देता है। उच्च मूल्यों का मतलब है कि गति तेजी से बंद हो जाता है ।

en: Friction Mobile
hi_IN: घर्षण मोबाइल

en: Preview
hi_IN: पूर्वावलोकन

en: Desktop
hi_IN: डेस्कटॉप

en: Current HFOV
hi_IN: वर्तमान एचएफओवी

en: use the mouse wheel or the controls to zoom
hi_IN: ज़ूम करने के लिए माउस व्हील या नियंत्रण का उपयोग करें

en: Mobile
hi_IN: मोबाइल

en: Note (only visible to administrators)
hi_IN: नोट (केवल प्रशासकों को दिखाई)

en: Public Key
hi_IN: सार्वजनिक कुंजी

en: Currency
hi_IN: मुद्रा

en: Create an account on
hi_IN: एक खाता बनाएं!

en: Pay attention that you can make 2 configurations, one for <b>test</b> and one for <b>live</b>, by changing the selector on the %s dashboard at the top
hi_IN: ध्यान दें कि शीर्ष पर स्थित %s डैशबोर्ड पर चयनकर्ता को बदलकर आप 2 कॉन्फ़िगरेशन बना सकते हैं, एक <b>परीक्षण के लिए</b> और दूसरा <b>लाइव के लिए .</b>

en: Fill your business information
hi_IN: अपने व्यवसाय की जानकारी भरें

en: Configure your domain
hi_IN: अपना डोमेन कॉन्फ़िगर करें

en: Add your domain <b>%s</b> in the <b>Domain</b> field of the section <b>DEFAULT WEBSITE DOMAIN</b>
hi_IN: <b>डिफ़ॉल्ट वेबसाइट डोमेन</b> अनुभाग के <b>डोमेन</b> फ़ील्ड में अपना डोमेन <b>%s जोड़ें</b>

en: Configure Regional Settings
hi_IN: क्षेत्रीय सेटिंग्स कॉन्फ़िगर करें

en: Add all the currencies in the section <b>SUPPORTED CURRENCIES</b>
hi_IN: <b>समर्थित</b> मुद्राएँ अनुभाग में सभी मुद्राएँ जोड़ें

en: Enable the countries they can buy on your site in the section <b>ENABLED COUNTRIES</b>
hi_IN: देशों सक्षम करें वे खंड <b>सक्षम देशों</b> में अपनी साइट पर खरीद सकते हैं

en: Configure Taxes
hi_IN: करों को कॉन्फ़िगर करें

en: Click on <b>Create New Tax</b> a make sure to check <b>Included in price</b>
hi_IN: <b>नया टैक्स बनाएं</b> पर क्लिक करें <b>और कीमत में शामिल की</b> जांच करना सुनिश्चित करें

en: Configure Checkout & Cart
hi_IN: चेकआउट और कार्ट कॉन्फ़िगर करें

en: You can decide whether to register your customers or not by changing the option <b>Allow Guests Only</b>
hi_IN: <b>आप केवल मेहमानों को अनुमति दें</b> विकल्प को बदलकर यह तय कर सकते हैं कि अपने ग्राहकों को पंजीकृत करना है या नहीं

en: Connect a payment gateway
hi_IN: भुगतान गेटवे कनेक्ट करें

en: Get Api Key
hi_IN: एपीआई कुंजी प्राप्त करें

en: Retrieve your <b>public test or live API key</b> and enter it above
hi_IN: <b>अपना सार्वजनिक परीक्षण या लाइव एपीआई कुंजी</b> प्राप्त करें और इसे ऊपर दर्ज करें

en: Multi resolution regenerate
hi_IN: मल्टी रिज़ॉल्यूशन पुनर्जीवित

en: Success. Multi resolution panoramas will be regenerated in background.
hi_IN: सफलता। मल्टी रिजॉल्यूशन पैनोरमा को बैकग्राउंड में रिजेरेट किया जाएगा ।

en: An error has occured.
hi_IN: एक त्रुटि हुई है।

en: Regeneration in progress, please wait ... Do not close this window!
hi_IN: प्रगति में उत्थान, कृपया प्रतीक्षा करें ... इस खिड़की को बंद मत करो!

en: Add Category
hi_IN: श्रेणी जोड़ें

en: Add
hi_IN: आगे कहना

en: E-mail
hi_IN: ई मेल

en: Send Verification Code
hi_IN: वेरिफिकेशन कोड भेजें

en: Verification code
hi_IN: सत्यापन कोड

en: New password
hi_IN: नया कूटशब्द

en: Repeat password
hi_IN: पासवर्ड दोहराएं

en: Change password
hi_IN: पासवर्ड बदलें

en: Back to Login
hi_IN: लॉगिन करने के लिए वापस

en: Welcome Back!
hi_IN: पुनः स्वागत है!

en: Enter Username or E-mail
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम या ई-मेल दर्ज करें

en: Login
hi_IN: लॉगिन

en: Login with Google
hi_IN: गूगल के साथ लॉगइन करें

en: Login with Facebook
hi_IN: फेसबुक के साथ लॉगइन करें

en: Login with Twitter
hi_IN: ट्विटर के साथ लॉगिन करें

en: Forgot Password?
hi_IN: पासवर्ड भूल गए?

en: Create an Account
hi_IN: एक खाता बनाएं

en: Create Account
hi_IN: खाता बनाएँ

en: An account linked to the email %s was not found, do you want to register a new one?
hi_IN: ईमेल से जुड़ा खाता %s नहीं मिला, क्या आप एक नया पंजीकरण करना चाहते हैं?

en: Yes, Register
hi_IN: हां, रजिस्टर करें

en: Action required
hi_IN: कार्रवाई जरूरी

en: Associate a valid e-mail address to this account.
hi_IN: इस खाते में एक वैध ई-मेल पता संबद्ध करें।

en: Continue
hi_IN: जारी रखें

en: Check your inbox for the verification code.
hi_IN: वेरिफिकेशन कोड के लिए अपना इनबॉक्स चेक करें।

en: Password successfully changed!
hi_IN: पासवर्ड सफलतापूर्वक बदल गया!

en: ICONS LIBRARY
hi_IN: आइकॉन लाइब्रेरी

en: You cannot create Icons Library on an external virtual tour!
hi_IN: आप बाहरी वर्चुअल टूर पर आइकन लाइब्रेरी नहीं बना सकते!

en: Your "%s" plan not allow to create Icons Library!
hi_IN: आपकी "%s" योजना आइकन लाइब्रेरी बनाने की अनुमति नहीं देती है!

en: Icons List
hi_IN: माउस सूची

en: Loading icons ...
hi_IN: माउस लोड हो रहा है ...

en: POIs
hi_IN: पीओआई

en: You cannot create POIs on an external virtual tour!
hi_IN: आप एक बाहरी आभासी दौरे पर POIs नहीं बना सकते!

en: You have reached the maximum number of POIs allowed from your plan!
hi_IN: आप अपनी योजना से अनुमति दी POIs की अधिकतम संख्या तक पहुंच गए हैं!

en: Select a room first!
hi_IN: पहले एक कमरे का चयन करें!

en: No rooms created for this Virtual Tour. Go to %s and create a new one!
hi_IN: इस वर्चुअल टूर के लिए कोई कमरा नहीं बनाया गया है। %s पर जाएं और एक नया बनाएं!

en: Rooms
hi_IN: कमरे

en: MOVE
hi_IN: ले जाएँ

en: EDIT
hi_IN: संपादित

en: DUPLICATE
hi_IN: हूबहू नक़ल

en: DELETE
hi_IN: हटाएँ

en: Background Color
hi_IN: पीछे का रंग

en: Tolerance
hi_IN: सहनशीलता

en: Apply
hi_IN: लागू करना

en: Content
hi_IN: सामग्री - इमेज लिंक

en: Style
hi_IN: शैली

en: Schedule
hi_IN: शेड्यूल

en: style of the POI displayed within the panorama
hi_IN: पैनोरमा में प्रदर्शित POI की शैली

en: Icon
hi_IN: चिह्न

en: Selection Area
hi_IN: चयन क्षेत्र

en: Embedded Image
hi_IN: एम्बेडेड छवि

en: Embedded Text
hi_IN: एम्बेडेड टेक्स्ट

en: Embedded HTML
hi_IN: एंबेडेड एचटीएमएल

en: Embedded Slideshow
hi_IN: एम्बेडेड स्लाइड शो

en: Embedded Video
hi_IN: एम्बेडेड वीडियो

en: Embedded Video (with transparency)
hi_IN: एम्बेडेड वीडियो (पारदर्शिता के साथ)

en: Embedded Video (with background removal)
hi_IN: एंबेडेड वीडियो (पृष्ठभूमि हटाने के साथ)

en: Embedded Link
hi_IN: एम्बेडेड लिंक

en: Embedded Object 3D
hi_IN: एंबेडेड ऑब्जेक्ट 3D

en: Change
hi_IN: छोटे सिक्‍के

en: content displayed when clicked on the POI
hi_IN: पीओआई पर क्लिक करने पर प्रदर्शित सामग्री

en: Image (single)
hi_IN: छवि (एकल)

en: Image (gallery)
hi_IN: छवि (गैलरी)

en: Video
hi_IN: वीडियो

en: Video 360
hi_IN: वीडियो 360

en: Link (embed)
hi_IN: लिंक (एम्बेड)

en: Link (external)
hi_IN: लिंक (बाहरी)

en: Text
hi_IN: टेक्स्ट

en: Html
hi_IN: एचटीएमएल

en: Download
hi_IN: डाउनलोड

en: Form
hi_IN: प्रपत्र

en: Google Maps
hi_IN: गूगल मैप्स

en: Object 360 (images)
hi_IN: ऑब्जेक्ट 360 (छवियां)

en: Object 3D
hi_IN: ऑब्जेक्ट 3डी

en: Product
hi_IN: उत्पाद

en: Switch Panorama
hi_IN: पैनोरमा स्विच करें

en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: Button
hi_IN: घुंडी

en: Reply
hi_IN: उत्तर

en: Send Notification
hi_IN: अधिसूचना भेजें

en: Enable
hi_IN: सक्षम

en: Required
hi_IN: आवश्यक

en: Number
hi_IN: संख्या

en: Select
hi_IN: चुनें

en: Checkbox
hi_IN: चेकबॉक्स

en: Date
hi_IN: दिनांक

en: Label
hi_IN: लेबल

en: Displays the original panorama
hi_IN: मूल पैनोरमा प्रदर्शित करता है

en: Content - Image Link
hi_IN: सामग्री - इमेज लिंक

en: Target
hi_IN: लक्ष्य

en: Blank
hi_IN: ख़ाली जगह

en: Self
hi_IN: स्वयं

en: Parent
hi_IN: माता-पिता

en: Top
hi_IN: शीर्ष दाईं ओर फुलस्क्रीन नियंत्रण दिखाएं

en: Background Song Volume
hi_IN: बैकग्राउंड सांग वॉल्यूम

en: Google Maps Embed Code
hi_IN: गूगल मैप्स एम्बेड कोड

en: Google Street View Embed Code
hi_IN: गूगल स्ट्रीट व्यू एम्बेड कोड

en: Content - Text
hi_IN: सामग्री - पाठ

en: Content - Mixed
hi_IN: सामग्री - मिश्रित

en: Content - Html
hi_IN: कंटेंट - हालित

en: Content - Product
hi_IN: सामग्री - उत्पाद

en: Choose a Product
hi_IN: एक उत्पाद चुनें

en: IMAGES GALLERY
hi_IN: छवियां (गैलरी)

en: IMAGES OBJECT 360
hi_IN: छवियां ऑब्जेक्ट 360

en: Panorama Image
hi_IN: पैनोरमा छवि

en: Image
hi_IN: चित्र

en: Upload Json
hi_IN: Json अपलोड करें

en: File
hi_IN: फ़ाइल

en: Upload File
hi_IN: फाइल अपलोड करें

en: Files
hi_IN: फ़ाइलें

en: Placement
hi_IN: प्लेसमेंट

en: Floor
hi_IN: फ़र्श

en: Wall
hi_IN: दीवार

en: Video MP4
hi_IN: वीडियो एमपी 4

en: Upload Video
hi_IN: वीडियो अपलोड करें

en: Audio MP3
hi_IN: ऑडियो एमपी 3

en: Upload Audio
hi_IN: ऑडियो अपलोड करें

en: Music Library
hi_IN: संगीत पुस्तकालय

en: Auto Open
hi_IN: ऑटो ओपन

en: Auto Close
hi_IN: ऑटो बंद

en: View Mode
hi_IN: देखें मोड

en: Modal
hi_IN: औसत

en: Box (click)
hi_IN: बॉक्स (क्लिक करें)

en: Box (Hover)
hi_IN: बॉक्स (होवर)

en: Box Position
hi_IN: बॉक्स स्थिति

en: Left
hi_IN: बाएं

en: Right
hi_IN: सही

en: Bottom
hi_IN: नीचे केंद्र पर शो रूम की सूची स्लाइडर

en: Autoplay
hi_IN: ऑटोप्ले

en: Muted
hi_IN: मंदित

en: Background Removal
hi_IN: पृष्ठभूमि हटाना

en: Video WEBM + MOV
hi_IN: वीडियो वेबम + MOV

en: 3d model can be rotated
hi_IN: 3d मॉडल घुमाया जा सकता है

en: Icon + Label
hi_IN: आइकन + लेबल

en: Label + Icon
hi_IN: लेबल + आइकन

en: Only Icon
hi_IN: केवल आइकन

en: Only Label
hi_IN: केवल लेबल

en: Custom Icons Library
hi_IN: कस्टम आइकन लाइब्रेरी

en: Select Icon
hi_IN: आइकन चुनें

en: Library Icon
hi_IN: लाइब्रेरी आइकन

en: Select Library Icon
hi_IN: लाइब्रेरी आइकन का चयन करें

en: Animation
hi_IN: एनीमेशन

en: Bounce
hi_IN: उछाल

en: Flash
hi_IN: Chamak

en: Rubberband
hi_IN: रबर बैंड

en: Shake X
hi_IN: शेक एक्स

en: Shake Y
hi_IN: शेक यू

en: Swing
hi_IN: झूला

en: Tada
hi_IN: तदा

en: Wobble
hi_IN: वोबल

en: Jello
hi_IN: जेलो

en: Heartbeat
hi_IN: दिल की धड़कन

en: Flip
hi_IN: फ्लिप

en: Autoplay (seconds)
hi_IN: ऑटोप्ले (सेकंड)

en: Color
hi_IN: रंग

en: Background
hi_IN: पृष्ठभूमि

en: Border
hi_IN: सीमा रेखा

en: CSS Class
hi_IN: सीएसएस क्लास

en: Round
hi_IN: गोल

en: Square
hi_IN: वर्ग

en: Round (outline)
hi_IN: गोल (रूपरेखा)

en: Square (outline)
hi_IN: स्क्वायर (रूपरेखा)

en: Tooltip Type
hi_IN: टूलटिप प्रकार

en: Custom Text
hi_IN: ख़रीदार

en: Tooltip Text
hi_IN: टूलटिप टेक्स्ट

en: Enable Schedule
hi_IN: शेड्यूल सक्षम करें

en: Date - From
hi_IN: तिथि - से

en: Date - To
hi_IN: प्रारंभ दिनांक

en: Monday
hi_IN: सोमवार

en: Tuesday
hi_IN: मंगलवार

en: Wednesday
hi_IN: बुधवार

en: Thursday
hi_IN: गुरूवार

en: Friday
hi_IN: शुक्रवार

en: Saturday
hi_IN: शानिवार

en: Sunday
hi_IN: रविवार

en: Hour - From
hi_IN: घंटा - से

en: Hour - To
hi_IN: घंटा - करने के लिए

en: APPLY STYLE TO ALL
hi_IN: सभी के लिए स्टाइल लागू करें

en: drag the poi to change its position
hi_IN: अपनी स्थिति बदलने के लिए पीओआई खींचें

en: drag the pointers to move and resize the content
hi_IN: सामग्री को स्थानांतरित करने और आकार बदलने के लिए संकेत खींचें

en: Perspective
hi_IN: परिप्रेक्ष्य

en: Size
hi_IN: आकार

en: Z Order
hi_IN: जेड ऑर्डर

en: 3d Transform
hi_IN: 3डी ट्रांसफॉर्म

en: ADD POI
hi_IN: पीओआई जोड़ें

en: EDIT MARKERS
hi_IN: संपादित मार्कर

en: PREVIEW
hi_IN: पूर्वसमीक्षा

en: Add POI
hi_IN: पीओआई जोड़ें

en: Images (gallery)
hi_IN: छवियां (गैलरी)

en: Delete POI
hi_IN: पीओआई हटाएं

en: Are you sure you want to delete the poi?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप पीओआई को हटाना चाहते हैं?

en: Yes, Delete
hi_IN: हां, हटाएं

en: Duplicate POI
hi_IN: डुप्लीकेट पीओआई

en: Are you sure you want to duplicate the poi?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप पीओआई को डुप्लिकेट करना चाहते हैं?

en: Room Target
hi_IN: कमरे का लक्ष्य

en: Yes, Duplicate
hi_IN: हां, डुप्लीकेट

en: Library Icons
hi_IN: लाइब्रेरी आइकॉन

en: POIs Settings
hi_IN: POIs सेटिंग्स

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing POIs by overwriting them?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप इन सेटिंग्स को ओवरराइट करके सभी मौजूदा पीओआई पर लागू करना चाहते हैं?

en: Yes, Apply
hi_IN: हां, आवेदन करें

en: Search Icon
hi_IN: खोज आइकन

en: Show All
hi_IN: सभी पैनोरमा को पुनर्जीवित करें

en: No results found.
hi_IN: कोई परिणाम नही मिला ।

en: ROOMS
hi_IN: कमरे

en: You cannot create Rooms on an external virtual tour!
hi_IN: आप एक बाहरी आभासी दौरे पर कमरे नहीं बना सकते!

en: Bulk room's create
hi_IN: थोक कमरे का निर्माण

en: Uploading multiple 360-degree panorama JPG/PNG images will automatically create all the rooms.
hi_IN: मल्टीपल ३६०-डिग्री पैनोरमा जेपीजी/पीएनजी इमेज अपलोड करने से सभी कमरे अपने आप बन जाएंगे ।

en: Max allowed upload file size:
hi_IN: अधिकतम अनुमति अपलोड फ़ाइल आकार:

en: You have %s remaining uploads!
hi_IN: आपके पास शेष अपलोड %s है!

en: Creating Rooms
hi_IN: कमरे बनाना

en: Do not close this window!
hi_IN: इस खिड़की को बंद मत करो!

en: Your "%s" plan has expired! You will not be able to add new content, but only edit existing ones.
hi_IN: आपकी "%s" योजना समाप्त हो गई है! आप नई सामग्री नहीं जोड़ पाएंगे, लेकिन केवल मौजूदा को ही संपादित कर पाएंगे।

en: LEADS
hi_IN: जाता

en: You cannot manage Leads on an external virtual tour!
hi_IN: आप बाहरी वर्चुअल टूर पर लीड का प्रबंधन नहीं कर सकते!

en: Your "%s" plan not allow to manage Leads!
hi_IN: आपकी "%s" योजना लीड का प्रबंधन करने की अनुमति नहीं देती है!

en: export
hi_IN: निर्यातित माल

en: reset
hi_IN: रीसेट

en: Reset Leads
hi_IN: रीसेट लीड

en: Are you sure you want to reset all leads for this virtual tour?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप इस आभासी दौरे के लिए सभी लीड को रीसेट करना चाहते हैं?

en: Yes, Reset
hi_IN: हां, रीसेट

en: PRESENTATION
hi_IN: प्रस्तुति

en: You cannot create Presentations on an external virtual tour!
hi_IN: आप एक बाहरी आभासी दौरे पर प्रस्तुतियां नहीं बना सकते!

en: Your "%s" plan not allow to create Presentations!
hi_IN: आपकी "%s" योजना प्रस्तुतियों को बनाने की अनुमति नहीं देती है!

en: Manual Presentation
hi_IN: मैनुअल प्रस्तुति

en: Automatic Presentation
hi_IN: स्वचालित प्रस्तुति

en: Video Presentation
hi_IN: वीडियो प्रस्तुति

en: a recorded video is used as a presentation
hi_IN: एक रिकॉर्ड किए गए वीडियो का उपयोग प्रस्तुति के रूप में किया जाता है

en: Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4 / Webm
hi_IN: Youtube/Vimeo लिंक या वीडियो अपलोड करें MP4 / Webm

en: Screencast
hi_IN: स्क्रीनकास्ट

en: 1. Open tour in a new window
hi_IN: 1. टूर को नई विंडो में खोलें

en: 2. Click the button Open screencast app
hi_IN: 2. बटन पर क्लिक करें स्क्रीनकास्ट ऐप खोलें

en: 3. Record your screen by selecting the open window
hi_IN: 3. खुली खिड़की का चयन करके अपनी स्क्रीन रिकॉर्ड करें

en: 4. Upload the recorded video
hi_IN: 4. रिकॉर्ड किया गया वीडियो अपलोड करें

en: automatic presentation consists of looking around the room by rotating and moving on to the next one
hi_IN: स्वचालित प्रस्तुति घूर्णन और अगले एक पर जाने के द्वारा कमरे के चारों ओर देख के होते हैं

en: Rotate speed
hi_IN: गति घुमाएं

en: -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
hi_IN: -1 से -10 स्पीड क्लॉकवाइज, 1 से 10 स्पीड काउंटरक्लॉकवाइज

en: the manual presentation consists in defining the order, changing the views of the rooms and add possible narrative text
hi_IN: मैनुअल प्रस्तुति आदेश को परिभाषित करने में होते हैं, कमरे के विचारों को बदलने और संभव कथा पाठ जोड़ें

en: LOADING PRESENTATION ...
hi_IN: लोडिंग प्रस्तुति ...

en: Room
hi_IN: कमरा

en: Wait after change room (ms)
hi_IN: चेंज रूम (एमएस) के बाद प्रतीक्षा करें

en: Remove
hi_IN: हटाना

en: Action
hi_IN: कार्य

en: Select an action
hi_IN: एक कार्रवाई का चयन करें

en: Change the view
hi_IN: व्यू बदलें

en: Narrate a text
hi_IN: एक पाठ का वर्णन करें

en: Narrate text (Carriage Return to split text into sentences)
hi_IN: पाठ का वर्णन करें (वाक्यों में पाठ को विभाजित करने के लिए कैरिज रिटर्न)

en: Wait time after narration (ms)
hi_IN: कथन के बाद प्रतीक्षा समय (एमएस)

en: Frame the desired view
hi_IN: वांछित दृश्य फ्रेम करें

en: Animation duration (ms)
hi_IN: एनीमेशन अवधि (एमएस)

en: Wait time after animation (ms)
hi_IN: एनीमेशन के बाद समय प्रतीक्षा करें (एमएस)

en: Remove Room
hi_IN: कमरे निकालें

en: Are you sure you want to remove room and all its actions from presentation?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप प्रस्तुति से कमरे और उसके सभी कार्यों को हटाना चाहते हैं?

en: Yes, Remove
hi_IN: हां, निकालें

en: Remove Action
hi_IN: कार्रवाई निकालें

en: Are you sure you want to remove action from room's presentation?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप कमरे की प्रस्तुति से कार्रवाई को हटाना चाहते हैं?

en: 360 VIDEO TOUR
hi_IN: 360 वीडियो टूर

en: You cannot create 360 videos on an external virtual tour!
hi_IN: आप बाहरी वर्चुअल टूर पर 360 वीडियो नहीं बना सकते हैं!

en: Your "%s" plan not allow to create 360 videos!
hi_IN: आपकी "%s" योजना 360 वीडियो बनाने की अनुमति नहीं देती है!

en: CREATE 360 VIDEO
hi_IN: 360 वीडियो बनाएं

en: DOWNLOAD
hi_IN: डाउनलोड

en: No 360 video generated for this virtual tour.
hi_IN: इस वर्चुअल टूर के लिए कोई 360 वीडियो नहीं बनाया गया है.

en: Select All
hi_IN: सभी का चयन करें

en: Select None
hi_IN: किसी का चयन न करें

en: click to select / deselect a room - drag to change its order - enter the duration in seconds
hi_IN: एक कमरे का चयन / चयन रद्द करने के लिए क्लिक करें - उसका क्रम बदलने के लिए खींचें - सेकंड में अवधि दर्ज करें

en: Resolution
hi_IN: संकल्प

en: Duration Slide
hi_IN: अवधि स्लाइड

en: Set to All
hi_IN: सभी पर सेट करें

en: Video Duration
hi_IN: वीडियो अवधि

en: audio file must be uploaded into music library.
hi_IN: ऑडियो फ़ाइल को संगीत पुस्तकालय में अपलोड किया जाना चाहिए।

en: No Audio
hi_IN: कोई ऑडियो नहीं

en: GENERATE
hi_IN: बनाना

en: CANCEL
hi_IN: रद्द करें

en: Generate 360 video
hi_IN: 360 वीडियो जेनरेट करें

en: Generation in progress, please wait ... Do not close this window!
hi_IN: जनरेशन प्रगति पर है, कृपया प्रतीक्षा करें... इस विंडो को बंद न करें!

en: FORMS
hi_IN: प्रपत्र

en: You cannot manage Forms on an external virtual tour!
hi_IN: आप बाहरी वर्चुअल टूर पर फॉर्म का प्रबंधन नहीं कर सकते!

en: Your "%s" plan not allow to manage Forms!
hi_IN: आपकी "%s" योजना प्रपत्रों का प्रबंधन करने की अनुमति नहीं देती है!

en: Field
hi_IN: फ़ील्ड

en: Reset Forms Data
hi_IN: रीसेट फॉर्म डेटा

en: Are you sure you want to reset all forms data for this virtual tour?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप इस आभासी दौरे के लिए सभी रूपों डेटा को रीसेट करना चाहते हैं?

en: ADD ACTION
hi_IN: कार्रवाई जोड़ें

en: ADD ROOM
hi_IN: कमरे जोड़ें

en: Save
hi_IN: सेव करें

en: Search Virtual Tour ...
hi_IN: वर्चुअल टूर खोजें ...

en: EDITOR UI
hi_IN: संपादक यूआई

en: 3D VIEW
hi_IN: 3डी दृश्य

en: MAPS
hi_IN: नक्शे

en: GALLERY
hi_IN: दर्शकदीर्घा

en: INFO BOX
hi_IN: जानकारी बॉक्स

en: PUBLISH
hi_IN: प्रकाशित

en: Search Map ...
hi_IN: खोज नक्शा ...

en: Rooms assigned
hi_IN: सौंपे गए कमरे

en: markers
hi_IN: मार्करों

en: pois
hi_IN: पॉइस

en: Content - Link or upload Image
hi_IN: सामग्री - लिंक या अपलोड छवि

en: Content - Panorama Image
hi_IN: सामग्री - पैनोरमा छवि

en: Content - Link or upload Json
hi_IN: सामग्री - लिंक या अपलोड Json

en: Embedded - Link or upload Image
hi_IN: एम्बेडेड - लिंक या अपलोड छवि

en: Content - Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4
hi_IN: सामग्री - यूट्यूब/Vimeo लिंक या अपलोड वीडियो MP4

en: Embedded - Youtube Link or upload Video MP4
hi_IN: एम्बेडेड - यूट्यूब लिंक या अपलोड वीडियो एमपी 4

en: Embedded - upload Video WEBM + MOV
hi_IN: एम्बेडेड - वीडियो वेबएम + एमओवी अपलोड करें

en: Embedded - upload Video MP4 with Chroma background
hi_IN: एंबेडेड - क्रोमा बैकग्राउंड के साथ वीडियो MP4 अपलोड करें

en: Content - Audio MP3 Link or upload Audio MP3
hi_IN: सामग्री - ऑडियो एमपी 3 लिंक या अपलोड ऑडियो एमपी 3

en: Content - Video 360 MP4
hi_IN: सामग्री - वीडियो 360 MP4

en: Embedded - Link
hi_IN: एंबेडेड - लिंक

en: Embedded - Text
hi_IN: एंबेडेड - टेक्स्ट

en: Embedded - HTML
hi_IN: एंबेडेड - एचटीएमएल

en: Content - Link
hi_IN: सामग्री - लिंक

en: Content - Link (external)
hi_IN: सामग्री - लिंक (बाहरी)

en: Content - Object 3D
hi_IN: कंटेंट - ऑब्जेक्ट 3D

en: Embedded - Object 3D
hi_IN: एंबेडेड - ऑब्जेक्ट 3D

en: Please select an icon from library
hi_IN: कृपया पुस्तकालय से एक आइकन का चयन करें

en: Search Room ...
hi_IN: खोज कक्ष ...

en: DRAG TO CHANGE POSITION
hi_IN: स्थिति बदलने के लिए खींचें

en: Panorama image
hi_IN: पैनोरमा छवि

en: Accepted only images in JPG/PNG format.
hi_IN: जेपीजी/पीएनजी प्रारूप में केवल छवियों को स्वीकार किया।

en: Panorama video
hi_IN: पैनोरमा वीडियो

en: Accepted only 360 degree videos in MP4 format.
hi_IN: एमपी 4 फॉर्मेट में केवल 360 डिग्री वीडियो स्वीकार किए।

en: Initial Image
hi_IN: प्रारंभिक छवि

en: The initial image must be the same size as the video stream.
hi_IN: प्रारंभिक छवि वीडियो स्ट्रीम के समान आकार की होनी चाहिए।

en: The initial image must be the same size as the lottie file.
hi_IN: आरंभिक छवि का आकार लॉटरी फ़ाइल के आकार के समान होना चाहिए।

en: Valid
hi_IN: मान्‍य

en: Invalid
hi_IN: अमान्य

en: No images in this gallery.
hi_IN: इस गैलरी में कोई चित्र नहीं।

en: No files in this media library.
hi_IN: इस मीडिया लाइब्रेरी में कोई फाइल नहीं।

en: No files in this icon library.
hi_IN: इस आइकन लाइब्रेरी में कोई फाइल नहीं।

en: Link (emded)
hi_IN: लिंक (emded)

en: Embed (image)
hi_IN: एम्बेड (छवि)

en: Embed (slideshow)
hi_IN: एम्बेड (स्लाइड शो)

en: Embed (video)
hi_IN: एम्बेड (वीडियो)

en: Embed (video with transparency)
hi_IN: एम्बेड (पारदर्शिता के साथ वीडियो)

en: Embed (video with background removal)
hi_IN: एम्बेड करें (पृष्ठभूमि हटाने वाला वीडियो)

en: Embed (object3d)
hi_IN: एम्बेड करें (ऑब्जेक्ट3डी)

en: Embed (link)
hi_IN: एम्बेड (लिंक)

en: Embed (text)
hi_IN: एम्बेड (पाठ)

en: Embed (html)
hi_IN: एम्बेड (एचटीएमएल)

en: Are you sure you want to delete?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप हटाना चाहते हैं?

en: File size is too big.
hi_IN: फाइल का आकार बहुत बड़ा है।

en: All Categories
hi_IN: सब वर्ग

en: All Users
hi_IN: सभी उपयोगकर्ता

en: Are you sure? the contents of this element will be lost!
hi_IN: क्या आपको यकीन है? इस तत्व की सामग्री खो जाएगी!

en: Border Color
hi_IN: बॉर्डर कलर

en: Rooms List
hi_IN: कमरों की सूची

en: Creating a New Tour
hi_IN: एक नया टूर बनाना

en: Creating the first Room
hi_IN: पहला कमरा बनाना

en: Creating the second Room
hi_IN: दूसरा कमरा बनाना

en: Creating a Marker
hi_IN: एक मार्कर बनाना

en: Preview the tour
hi_IN: दौरे का पूर्वावलोकन करें

en: Click on the menu item <b>Virtual Tours</b>
hi_IN: <b>मेनू आइटम वर्चुअल टूर</b> पर क्लिक करें

en: Click on the menu item <b>List Tours</b>
hi_IN: <b>मेनू आइटम सूची यात्रा</b> पर क्लिक करें

en: This is the section to create a tour
hi_IN: टूर बनाने के लिए यह अनुभाग है

en: Enter the <b>name</b> of the tour
hi_IN: यात्रा <b>का नाम</b> दर्ज करें

en: Click on button <b>Create</b>
hi_IN: <b>क्रिएट</b> बटन पर क्लिक करें

en: Click on the menu item <b>Rooms</b>
hi_IN: मेनू आइटम पर क्लिक करें <b>कमरे</b>

en: Click on the <b>plus</b> icon
hi_IN: <b>प्लस</b> आइकन पर क्लिक करें

en: Enter the <b>name</b> of the room
hi_IN: कमरे <b>का नाम</b> दर्ज करें

en: Upload a 360 panorama image for this Room by selecting from the <b>Browse</b> button and then click <b>Upload</b>
hi_IN: <b>ब्राउज़</b> बटन से चयन करके इस कक्ष के लिए 360 पैनोरमा छवि <b>अपलोड</b> करें और फिर अपलोड करें पर क्लिक करें

en: Congratulations, your first room has been created, now create the second one
hi_IN: बधाई हो, आपका पहला कमरा बन गया है, अब दूसरा बनाएं

en: Congratulations, your second room has been created, now let's look at how to create a marker to navigate from one to the other
hi_IN: बधाई हो, आपका दूसरा कमरा बन गया है, अब देखते हैं कि एक से दूसरे कमरे में जाने के लिए मार्कर कैसे बनाया जाता है

en: Click on the menu item <b>Markers</b>
hi_IN: <b>मेनू आइटम मार्कर</b> पर क्लिक करें

en: Select the first room
hi_IN: पहला कमरा चुनें

en: Drag the view and center the white cursor at the position where you want to add the marker
hi_IN: दृश्य को खींचें और सफेद कर्सर को उस स्थान पर केन्द्रित करें जहां आप मार्कर जोड़ना चाहते हैं

en: Here you can select the destination room linked to this marker
hi_IN: यहां आप इस मार्कर से जुड़े गंतव्य कक्ष का चयन कर सकते हैं

en: Click the button <b>Add</b> to create the marker
hi_IN: मार्कर बनाने के लिए <b>जोड़ें</b> बटन पर क्लिक करें

en: Congratulations, your marker has been created
hi_IN: बधाई हो, आपका मार्कर बना दिया गया है

en: And finally let's preview the tour you just created. Click on the menu item <b>Preview</b>
hi_IN: और अंत में आपके द्वारा अभी-अभी बनाए गए टूर का पूर्वावलोकन करते हैं। मेनू आइटम <b>पूर्वावलोकन पर क्लिक करें</b>

en: Are you sure you want to exit the tour creation wizard?
hi_IN: क्या आप वाकई यात्रा निर्माण विज़ार्ड से बाहर निकलना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to update the preset?
hi_IN: क्या आप वाकई प्रीसेट अपडेट करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete the preset?
hi_IN: क्या आप वाकई प्रीसेट हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to apply the preset?
hi_IN: क्या आप वाकई प्रीसेट लागू करना चाहते हैं?

en: QUICK ADD THIS MARKER
hi_IN: इस मार्कर को जल्दी से जोड़ें

en: ADD THIS MARKER
hi_IN: यह मार्कर जोड़ें

en: List
hi_IN: सूची

en: Grid
hi_IN: जाली

en: UPDATE IN PROGRESS
hi_IN: प्रगति में अद्यतन

en: Not close this window
hi_IN: इस विंडो को बंद नहीं

en: MUSIC LIBRARY
hi_IN: संगीत पुस्तकालय

en: You cannot use Music Library on an external virtual tour!
hi_IN: आप एक बाहरी आभासी दौरे पर संगीत पुस्तकालय का उपयोग नहीं कर सकते!

en: Room name
hi_IN: कमरे का नाम

en: Main Form
hi_IN: मुख्य प्रपत्र

en: You cannot edit UI on an external virtual tour!
hi_IN: आप बाहरी वर्चुअल टूर पर UI संपादित नहीं कर सकते हैं!

en: Default Markers Style
hi_IN: डिफ़ॉल्ट मार्कर शैली

en: Default POIs Style
hi_IN: डिफ़ॉल्ट पीओआई शैली

en: Presets
hi_IN: प्रीसेट

en: Annotation Title
hi_IN: एनोटेशन टाइटल

en: Annotation Description
hi_IN: एनोटेशन विवरण

en: Show Tour Title
hi_IN: यात्रा का शीर्षक दिखाएं

en: Show Audio
hi_IN: ऑडियो दिखाएं

en: Show Fullscreen
hi_IN: फुलस्क्रीन दिखाएं

en: Show Floorplan
hi_IN: फ्लोरप्लान दिखाएं

en: Hidden
hi_IN: छिपा हुआ

en: Visible, minimized on Mobile
hi_IN: मोबाइल पर दिखाई, कम से कम

en: Visible, minimized on Desktop and Mobile
hi_IN: डेस्कटॉप और मोबाइल पर दिखाई, कम से कम

en: Visible, opened
hi_IN: दिखाई, खोला

en: Visible, no minimap
hi_IN: दिखाई दे रहा है, कोई मिनीमैप नहीं

en: Position
hi_IN: स्थिति

en: Top Left
hi_IN: शीर्ष बाएं पर शो रूम की सूची मेनू

en: Top Right
hi_IN: शीर्ष दाईं ओर फुलस्क्रीन नियंत्रण दिखाएं

en: Show Map
hi_IN: नक्शा दिखाएं

en: Visible, minimized
hi_IN: दिखाई, कम से कम

en: Show Rooms List Menu
hi_IN: शो रूम लिस्ट मेन्यू

en: Autoclose
hi_IN: ऑटोबंद कमरे की सूची मेनू

en: automatically closes the rooms list menu when you click on any item in it
hi_IN: जब आप इसमें किसी आइटम पर क्लिक करते हैं तो कमरे सूची मेनू को स्वचालित रूप से बंद कर देता है

en: automatically closes the menu when you click on any item in it
hi_IN: जब आप उसमें किसी भी आइटम पर क्लिक करते हैं तो मेनू स्वचालित रूप से बंद हो जाता है

en: Show Annotations
hi_IN: एनोटेशन दिखाएं

en: Show Logo
hi_IN: लोगो दिखाओ

en: Height
hi_IN: ऊंचाई

en: Show Nav Control
hi_IN: एनएवी कंट्रोल दिखाएं

en: Voice Commands
hi_IN: वॉयस कमांड

en: Enabled, paused
hi_IN: सक्षम, रुका हुआ

en: Enabled, autostart
hi_IN: सक्षम, ऑटोस्टार्ट

en: Show Custom
hi_IN: कस्टम दिखाएँ

en: Show Info
hi_IN: जानकारी दिखाएं

en: Show 3D View
hi_IN: 3डी व्यू दिखाएं

en: Show Gallery
hi_IN: शो गैलरी

en: Show Compass
hi_IN: कम्पास दिखाएं

en: Show Whatsapp
hi_IN: व्हाट्सएप दिखाएं

en: Show Facebook Messenger
hi_IN: फेसबुक मैसेंजर दिखाएं

en: Arrows Prev/Next
hi_IN: तीर Prev/Next

en: Enabled, Mobile and Desktop
hi_IN: सक्षम, मोबाइल और डेस्कटॉप

en: Enabled, only Desktop
hi_IN: सक्षम, केवल डेस्कटॉप

en: Arrows Room's List Slider
hi_IN: तीर कक्ष की सूची स्लाइडर

en: Visible, Go to Room
hi_IN: दृश्यमान, कमरे में जाएँ

en: Visible, Scroll
hi_IN: दृश्यमान, स्क्रॉल

en: Show Room's List Slider
hi_IN: शो रूम की सूची स्लाइडर

en: automatically closes the room's list slider when you click on any item in it
hi_IN: जब आप इसमें किसी भी आइटम पर क्लिक करते हैं तो कमरे की सूची स्लाइडर स्वचालित रूप से बंद हो जाती है

en: Show Icons toggle
hi_IN: आइकन टॉगल दिखाएं

en: Show Auto Rotation toggle
hi_IN: ऑटो रोटेशन टॉगल दिखाएं

en: Show Device Orientation
hi_IN: डिवाइस ओरिएंटेशन दिखाएं

en: Visible, disabled
hi_IN: दृश्यमान, अक्षम

en: Visible, enabled
hi_IN: दृश्यमान, सक्षम

en: Drag Enabled when Device Orientation On
hi_IN: डिवाइस ओरिएंटेशन चालू होने पर सक्षम खींचें

en: Show Web VR
hi_IN: वेब वीआर दिखाएं

en: Visible
hi_IN: प्रकट

en: Visible, autostart
hi_IN: दृश्यमान, ऑटोस्टार्ट

en: Show Share
hi_IN: शेयर दिखाएं

en: Visible, share tour
hi_IN: दृश्यमान, साझा करें भ्रमण

en: Visible, share current position
hi_IN: दृश्यमान, वर्तमान स्थिति साझा करें

en: Show Main Form
hi_IN: मुख्य रूप दिखाएं

en: Show Meeting
hi_IN: मीटिंग दिखाएं

en: Enabled, opened
hi_IN: सक्षम, खोला

en: Show Live Session
hi_IN: लाइव सत्र दिखाएं

en: Icon + Room's Name
hi_IN: आइकन + कमरे का नाम

en: Room's Name + Icon
hi_IN: कमरे का नाम + आइकन

en: Only Room's Name
hi_IN: केवल कमरे का नाम

en: Preview Room
hi_IN: पूर्वावलोकन कक्ष

en: Target Room's Name
hi_IN: केवल कमरे का नाम

en: Target Room's Preview (Rounded)
hi_IN: लक्ष्य कक्ष का पूर्वावलोकन (गोल)

en: Target Room's Preview (Squared)
hi_IN: लक्ष्य कक्ष का पूर्वावलोकन (चुकता)

en: Target Room's Preview (Rectangular)
hi_IN: लक्ष्य कक्ष का पूर्वावलोकन (आयताकार)

en: ROOM NAME
hi_IN: कमरे का नाम

en: Apply to all
hi_IN: सभी पर लागू करें

en: POI LABEL
hi_IN: POI लेबल

en: Markers Settings
hi_IN: मार्कर सेटिंग्स

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing markers by overwriting them?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप इन सेटिंग्स को ओवरराइट करके सभी मौजूदा मार्कर पर लागू करना चाहते हैं?

en: Add new preset
hi_IN: नया पूर्व निर्धारित जोड़ें

en: Public
hi_IN: सार्वजनिक एपीआई कुंजी

en: ADD / UPDATE
hi_IN: जोड़ें / अद्यतन करें

en: APPLY PRESET
hi_IN: पूर्व निर्धारित लागू करें

en: Icon Position
hi_IN: चिह्न स्थिति

en: Icon Button - Left
hi_IN: चिह्न बटन - बायां

en: Icon Button - Center
hi_IN: चिह्न बटन - केंद्र

en: Icon Button - Right
hi_IN: आइकन बटन - दाएं

en: Menu Item
hi_IN: शीर्ष बाएं में बैठक मेनू आइटम दिखाएं - यह यूआरएल परम के साथ बल:

en: Main Color
hi_IN: >मेन रंग

en: Text Color
hi_IN: लिखावट का रंग

en: Icon Main Color
hi_IN: आइकन मुख्य रंग

en: Hover Color
hi_IN: होवर रंग

en: Icon Hover Color
hi_IN: आइकन होवर रंग

en: Only mp4 files are supported.
hi_IN: केवल एमपी 4 फाइलों का समर्थन किया जाता है।

en: File not provided.
hi_IN: फाइल उपलब्ध नहीं कराई गई है।

en: Only jpg,png,gif,webp files are supported.
hi_IN: केवल jpg, png, gif, webp फ़ाइलें समर्थित हैं।

en: month
hi_IN: महीना

en: year
hi_IN: सालों

en: months
hi_IN: महीने

en: Free
hi_IN: मुफ्त

en: Username already registered!
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम पहले से ही पंजीकृत!

en: E-mail already registered!
hi_IN: ई-मेल पहले से ही पंजीकृत!

en: Error
hi_IN: त्रुटि

en: Only jpg,png,gif files are supported.
hi_IN: केवल जेपीजी, पीएनजी, जीआईएफ फाइलों का समर्थन किया जाता है।

en: Mp4 Video
hi_IN: Mp4 वीडियो

en: Only jpg,png,webp files are supported.
hi_IN: केवल jpg, png, webp फ़ाइलें समर्थित हैं।

en: Error, retry later
hi_IN: त्रुटि, बाद में फिर से प्रयास

en: Invalid verification code
hi_IN: अमान्य सत्यापन कोड

en: today
hi_IN: आज

en: day
hi_IN: दिन

en: days
hi_IN: दिन

en: Only mp3 files are supported.
hi_IN: केवल एमपी 3 फाइलों का समर्थन किया जाता है।

en: Only jpg,png files are supported.
hi_IN: केवल जेपीजी, पीएनजी फाइलों का समर्थन किया जाता है।

en: Only gltf,glb,usdz files are supported.
hi_IN: केवल gltf,glb,usdz फ़ाइलें समर्थित हैं।

en: edit
hi_IN: संपादित

en: delete
hi_IN: हटाएँ

en: An error has occurred, please try again later
hi_IN: एक त्रुटि हुई है। कृपया बाद में दोबारा प्रयास करें

en: Changed plan
hi_IN: बदली योजना

en: Username
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम

en: Old Plan
hi_IN: पुरानी योजना

en: New Plan
hi_IN: नई योजना

en: Only zip files are supported.
hi_IN: केवल ज़िप फ़ाइलें समर्थित हैं।

en: Only json files are supported.
hi_IN: केवल जैसन फाइलों का समर्थन किया जाता है।

en: duplicated
hi_IN: डुप्लिकेट

en: New registered user
hi_IN: नया पंजीकृत उपयोगकर्ता

en: Plan
hi_IN: योजना

en: Expires on
hi_IN: पर समाप्त हो रहा है

en: Lead
hi_IN: नेतृत्व करना

en: New tour created
hi_IN: नया सफ़र बनाया

en: Tour
hi_IN: दौरा

en: Retry.
hi_IN: पुनर्प्रयास।

en: E-mail address already in use!
hi_IN: ई-मेल पता पहले से ही उपयोग में!

en: Error, retry later!
hi_IN: त्रुटि, बाद में फिर से प्रयास करें!

en: Cancelled plan
hi_IN: रद्द योजना

en: Expired
hi_IN: समयसीमा समाप्त

en: USERS
hi_IN: उपयोगकर्ताओं

en: User's Role Permissions
hi_IN: उपयोगकर्ता की भूमिका अनुमतियां

en: ADMINISTRATOR
hi_IN: प्रबंधक

en: manage users | manage plans | manage tours of all users
hi_IN: उपयोगकर्ताओं को प्रबंधित करें | योजनाओं का प्रबंधन | सभी उपयोगकर्ताओं के भ्रमण प्रबंधित करें

en: EDITOR
hi_IN: संपादक

en: they only manage the tours that are associated with them
hi_IN: वे केवल उन्हीं यात्राओं का प्रबंधन करते हैं जो उनसे जुड़ी होती हैं

en: CUSTOMER
hi_IN: ख़रीदार

en: they only manage their own tours with restrictions based on the plan subscribed
hi_IN: वे केवल सदस्यता ली गई योजना के आधार पर प्रतिबंधों के साथ अपने स्वयं के दौरों का प्रबंधन करते हैं

en: ADD USER
hi_IN: उपयोगकर्ता जोड़ें

en: Role
hi_IN: भूमिका

en: Registration Date
hi_IN: पंजीकरण तिथि

en: Expires in
hi_IN: पर समाप्त हो रहा है

en: Active
hi_IN: Aktiv

en: New User
hi_IN: नया उपयोगकर्ता

en: Customer
hi_IN: ख़रीदार

en: Administrator
hi_IN: प्रबंधक

en: Editor
hi_IN: संपादक

en: PRODUCTS
hi_IN: उत्पादों

en: You cannot manage products on an external virtual tour!
hi_IN: आप बाहरी आभासी दौरे पर उत्पादों का प्रबंधन नहीं कर सकते हैं!

en: Your "%s" plan not allow to manage Products!
hi_IN: आपकी "%s" योजना उत्पादों को प्रबंधित करने की अनुमति नहीं देती है!

en: Price
hi_IN: मूल्य

en: you can change the currency in the shop tab of the tour settings
hi_IN: आप टूर सेटिंग के शॉप टैब में मुद्रा बदल सकते हैं

en: EDIT SHOWCASE
hi_IN: एडिट शोकेस

en: Details
hi_IN: विवरण

en: Friendly URL
hi_IN: फ्रेंडली यूआरएल

en: Custom HTML Header
hi_IN: कस्टम एचटीएमएल हेडर

en: Custom HTML Footer
hi_IN: कस्टम एचटीएमएल फुटर

en: DELETE IMAGE
hi_IN: हटाएं छवि

en: Banner image
hi_IN: बैनर छवि

en: Upload Banner Image
hi_IN: बैनर इमेज अपलोड करें

en: Assigned Virtual Tours
hi_IN: सौंपा वर्चुअल टूर

en: Viewer
hi_IN: टीवी दर्शक

en: Landing
hi_IN: लैंडिंग

en: Share & Embed
hi_IN: शेयर और एम्बेड

en: Showcase Link
hi_IN: शोकेस लिंक

en: Showcase Friendly Url Link
hi_IN: शोकेस फ्रेंडली यूआरएल लिंक

en: Showcase Embed Code
hi_IN: शोकेस एम्बेड कोड

en: Custom Showcase CSS
hi_IN: कस्टम शोकेस सीएसएस

en: Delete Showcase
hi_IN: शोकेस को हटाएं

en: Are you sure you want to delete the showcase?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप शोकेस को हटाना चाहते हैं?

en: QR Code
hi_IN: क्यूआर कोड

en: EDIT ADVERTISEMENT
hi_IN: संपादित विज्ञापन

en: Call to Action Link
hi_IN: कॉल टू एक्शन लिंक

en: Skippable after
hi_IN: के बाद छोड़ दिया

en: enter -1 to wait for the video to end
hi_IN: वीडियो समाप्त होने की प्रतीक्षा करने के लिए -1 दर्ज करें

en: Automatically assigns to new virtual tours
hi_IN: स्वचालित रूप से नए आभासी पर्यटन के लिए असाइन करता है

en: DELETE VIDEO
hi_IN: वीडियो हटाएं

en: Assigned Plans
hi_IN: सौंपी गई योजनाएं

en: Delete Advertisement
hi_IN: विज्ञापन हटाएं

en: Are you sure you want to delete the advertisement?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप विज्ञापन को हटाना चाहते हैं?

en: EDIT PROFILE
hi_IN: संपादित प्रोफ़ाइल

en: Please complete your profile with the required fields (*) before continuing to use the application.
hi_IN: आवेदन का उपयोग जारी रखने से पहले आवश्यक फ़ील्ड (*) के साथ अपनी प्रोफ़ाइल को पूरा करें।

en: Personal Informations
hi_IN: व्यक्तिगत जानकारी

en: First Name
hi_IN: प्रथम नाम

en: Last Name
hi_IN: कुल नाम

en: Company
hi_IN: अतिथि

en: Tax Id
hi_IN: टैक्स आईडी

en: Address
hi_IN: पता

en: City
hi_IN: शहर

en: State / Province / Region
hi_IN: राज्य/प्रांत/क्षेत्र

en: Zip / Postal Code
hi_IN: जिप/पोस्टल कोड

en: Country
hi_IN: देश

en: Select country
hi_IN: देश का चयन करें

en: Telephone
hi_IN: टेलीफोन

en: SAVE AND CONTINUE
hi_IN: सहेजें और जारी रखें

en: Account
hi_IN: खाता

en: CHANGE
hi_IN: छोटे सिक्‍के

en: Avatar
hi_IN: अवतार

en: UPLOAD
hi_IN: अपलोड

en: CREATE
hi_IN: बनाना

en: Change Password
hi_IN: पासवर्ड बदलें

en: VIRTUAL TOURS
hi_IN: वर्चुअल टूर

en: External
hi_IN: बाह्य

en: Sample
hi_IN: नमूना

en: includes sample data in this tour
hi_IN: इस दौरे में नमूना डेटा शामिल है

en: Edit
hi_IN: संपादित करें

en: Import
hi_IN: आयात

en: You have reached the maximum number of Virtual Tours allowed from your plan!
hi_IN: आप अपनी योजना से अनुमति दी आभासी पर्यटन की अधिकतम संख्या तक पहुंच गए हैं!

en: LOADING VIRTUAL TOURS ...
hi_IN: वर्चुअल टूर लोड हो रहा है ...

en: Delete Virtual Tour
hi_IN: वर्चुअल टूर हटाएं

en: Are you sure you want to delete the entire virtual tour, included rooms, markers, pois and map?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप पूरे वर्चुअल टूर को हटाना चाहते हैं, जिसमें कमरे, मार्कर, पोइस और मैप शामिल हैं?

en: Duplicate Virtual Tour
hi_IN: डुप्लीकेट वर्चुअल टूर

en: Are you sure you want to duplicate the entire virtual tour?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप पूरे वर्चुअल टूर को डुप्लिकेट करना चाहते हैं?

en: Info Box
hi_IN: इन्फो बॉक्स

en: Maps
hi_IN: नक्शे

en: Products
hi_IN: उत्पादों

en: Markers
hi_IN: मार्करों

en: Download Virtual Tour
hi_IN: वर्चुअल टूर डाउनलोड करें

en: Are you sure you want to download the virtual tour?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप वर्चुअल टूर डाउनलोड करना चाहते हैं?

en: You cannot download virtual tour from this demo server
hi_IN: आप इस डेमो सर्वर से वर्चुअल टूर डाउनलोड नहीं कर सकते

en: Standalone
hi_IN: स्टैंडअलोन

en: Importable
hi_IN: देश में लाने योग्य

en: New Virtual Tour
hi_IN: नई वर्चुअल टूर

en: Are you sure you want to create a tour containing sample data?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप नमूना डेटा युक्त दौरे बनाना चाहते हैं?

en: Yes, Create
hi_IN: हां, बनाएं

en: Import Virtual Tour
hi_IN: वर्चुअल टूर आयात करें

en: Zip File
hi_IN: ज़िप फ़ाइल

en: Upload
hi_IN: 上传

en: EDIT USER
hi_IN: संपादित करें उपयोगकर्ता

en: CHANGE PASSWORD
hi_IN: पासवर्ड बदलें

en: Active (expiring)
hi_IN: सक्रिय (अवसान हो रहा है)

en: Invalid payment
hi_IN: अमान्य भुगतान

en: Current Plan
hi_IN: वर्तमान योजना

en: Manual Expiration Date
hi_IN: मैन्युअल समाप्ति तिथि

en: set expiration date manually (leave empty for automatic)
hi_IN: मैन्युअल रूप से समाप्ति तिथि निर्धारित करें (स्वचालित के लिए खाली छोड़ दें)

en: Manual Expiration Time
hi_IN: मैन्युअल समाप्ति समय

en: set expiration time manually (leave empty for automatic)
hi_IN: मैन्युअल रूप से समाप्ति समय निर्धारित करें (स्वचालित के लिए खाली छोड़ दें)

en: Never
hi_IN: कभी नहीं

en: Disk Space Used
hi_IN: डिस्क स्पेस का इस्तेमाल किया

en: analyze
hi_IN: विश्लेषण

en: Uploaded Files Size
hi_IN: अपलोड की गई फ़ाइलें आकार

en: Virtual Tours
hi_IN: वर्चुअल टूर

en: Assign
hi_IN: सौंपना

en: Edit Tour
hi_IN: टूर संपादित करें

en: Editor UI
hi_IN: संपादक यूआई

en: Create Rooms
hi_IN: कमरे बनाएं

en: Edit Rooms
hi_IN: संपादित करें कमरे

en: Delete Rooms
hi_IN: कमरे हटाएं

en: Create Markers
hi_IN: मार्कर बनाएं

en: Edit Markers
hi_IN: संपादित मार्कर

en: Delete Markers
hi_IN: मार्कर हटाएं

en: Create POIs
hi_IN: पीओआई बनाएं

en: Edit POIs
hi_IN: संपादित करें पीओआई

en: Delete POIs
hi_IN: पीओआई हटाएं

en: Create Maps
hi_IN: नक्शे बनाएं

en: Edit Maps
hi_IN: मैप्स को संपादित करें

en: Delete Maps
hi_IN: नक्शे हटाएं

en: Icons Library
hi_IN: माउस लाइब्रेरी

en: Publish
hi_IN: प्रकाशित

en: Forms
hi_IN: प्रपत्र

en: Leads
hi_IN: जाता

en: Shop
hi_IN: दुकान

en: 360 Video
hi_IN: 360 वीडियो

en: Delete User
hi_IN: उपयोगकर्ता को हटाएं

en: Are you sure you want to delete the user?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप उपयोगकर्ता को हटाना चाहते हैं?

en: Attention: all the virtual tours assigned to this user will be deleted!!!
hi_IN: ध्यान दें: इस उपयोगकर्ता को सौंपे गए सभी आभासी पर्यटन हटा दिए जाएंगे!!!

en: Loading landing page content ...
hi_IN: लैंडिंग पेज सामग्री लोड हो रहा है ...

en: Saving landing page content ... Do not close this window!
hi_IN: लैंडिंग पेज सामग्री की बचत ... इस खिड़की को बंद मत करो!

en: Loading info content ...
hi_IN: जानकारी सामग्री लोड हो रहा है ...

en: Saving info content ... Do not close this window!
hi_IN: जानकारी सामग्री की बचत ... इस खिड़की को बंद मत करो!

en: Your "%s" plan not allow to create Showcases!
hi_IN: आपकी "%s" योजना शोकेस बनाने की अनुमति नहीं देती है!

en: SHOWCASES
hi_IN: शोकेस

en: Images List
hi_IN: छवियां सूची

en: drag images to change order
hi_IN: ऑर्डर बदलने के लिए छवियों को खींचें

en: Loading images ...
hi_IN: छवियों को लोड करना ...

en: Welcome to %s configuration panel, where you can create your virtual tours in a few simple steps.
hi_IN: %s कॉन्फ़िगरेशन पैनल में आपका स्वागत है, जहां आप कुछ सरल चरणों में अपने आभासी पर्यटन बना सकते हैं।

en: DASHBOARD
hi_IN: डैशबोर्ड

en: Welcome
hi_IN: स्वागत है

en: START TOUR CREATION WIZARD
hi_IN: टूर क्रिएशन विजार्ड शुरू करें

en: Total Visitors
hi_IN: कुल आगंतुक

en: Online Visitors
hi_IN: ऑनलाइन आगंतुक

en: Visitors N.
hi_IN: आगंतुक एन.

en: No virtual tours created yet. Go to %s and create a new one!
hi_IN: अभी तक कोई आभासी पर्यटन नहीं बनाया गया है। %s पर जाएं और एक नया बनाएं!

en: Status
hi_IN: ऑर्डर स्थिति

en: Current status
hi_IN: वर्तमान स्थिति

en: Activated
hi_IN: सक्रियित

en: Deactivated
hi_IN: निष्क्रिय कर दिया गया है

en: DEACTIVATE
hi_IN: निष्क्रिय करना

en: ACTIVATE
hi_IN: सक्रिय

en: SET FRIENDLY URL
hi_IN: सेट फ्रेंडली यूआरएल

en: Password Protection
hi_IN: पासवर्ड सुरक्षा

en: leave empty to disable password protection
hi_IN: पासवर्ड सुरक्षा को अक्षम करने के लिए खाली छोड़ दें

en: Expiring Dates
hi_IN: समाप्त होने वाली तिथियां

en: Start Date
hi_IN: प्रारंभ दिनांक

en: Redirect URL if < Start Date
hi_IN: अगर < स्टार्ट डेट < रीडायरेक्ट यूआरएल

en: End Date
hi_IN: अंतिम दिनांक

en: Redirect URL if > End Date
hi_IN: अगर > एंड डेट > तो रीडायरेक्ट यूआरएल

en: SET EXPIRING DATES
hi_IN: समाप्त होने वाली तिथियां निर्धारित करें

en: Viewer Link
hi_IN: दर्शक लिंक

en: Viewer Friendly Url Link
hi_IN: व्यूअर फ्रेंडली यूआरएल लिंक

en: Viewer Embed Code
hi_IN: व्यूअर एम्बेड कोड

en: Landing Link
hi_IN: लैंडिंग लिंक

en: Landing Friendly Url Link
hi_IN: लैंडिंग फ्रेंडली यूआरएल लिंक

en: Landing Embed Code
hi_IN: लैंडिंग एम्बेड कोड

en: API Sample Code
hi_IN: एपीआई नमूना कोड

en: You cannot create Maps on an external virtual tour!
hi_IN: आप एक बाहरी आभासी दौरे पर नक्शे नहीं बना सकते!

en: Your "%s" plan not allow to create Maps!
hi_IN: आपकी "%s" योजना मानचित्र बनाने की अनुमति नहीं देती है!

en: CREATE NEW MAP
hi_IN: नया नक्शा बनाएं

en: BULK
hi_IN: थोक

en: LOADING MAPS ...
hi_IN: मानचित्र लोड हो रहा है ...

en: New Map
hi_IN: नया नक्शा

en: Map Type
hi_IN: मैप टाइप

en: Floorplan (image)
hi_IN: फ्लोरप्लान (छवि)

en: Map image
hi_IN: मानचित्र छवि

en: Upload Map Image
hi_IN: मैप इमेज अपलोड करें

en: Delete Map
hi_IN: मैप हटाएं

en: Are you sure you want to delete the entire map and all the points?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप पूरे मानचित्र और सभी बिंदुओं को हटाना चाहते हैं?

en: DEMO MODE
hi_IN: डेमो मोड

en: ADD / SAVE features are disabled.
hi_IN: जोड़ें / सहेजें सुविधाएँ अक्षम हैं।

en: Dashboard
hi_IN: डैशबोर्ड

en: Statistics
hi_IN: स्‍टैटिस्टिक्‍स

en: List Tours
hi_IN: सूची पर्यटन

en: 360 Video Tour
hi_IN: 360 वीडियो टूर

en: Media
hi_IN: मीडिया

en: Advertisements
hi_IN: विज्ञापन

en: Links
hi_IN: लिंक्स

en: Showcases
hi_IN: शोकेस

en: Collected Data
hi_IN: एकत्र किए गए डेटा

en: Upgrade
hi_IN: अपग्रेड

en: Users
hi_IN: उपयोगकर्ताओं

en: Plans
hi_IN: योजनाओं

en: Your "%s" plan not allow to view Statistics!
hi_IN: आपकी "%s" योजना सांख्यिकी को देखने की अनुमति नहीं देती है!

en: STATISTICS
hi_IN: स्‍टैटिस्टिक्‍स

en: Unique
hi_IN: अनोखा

en: Virtual Tour Accesses
hi_IN: वर्चुअल टूर एक्सेस

en: Rooms Accesses
hi_IN: कमरे का उपयोग

en: Rooms Permanence (seconds)
hi_IN: कमरे स्थायित्व (सेकंड)

en: POI views
hi_IN: पीओआई विचार

en: Reset Statistics
hi_IN: रीसेट आंकड़े

en: Are you sure you want to reset all statistics for this virtual tour?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप इस आभासी दौरे के लिए सभी आंकड़ों को रीसेट करना चाहते हैं?

en: EDIT MAP
hi_IN: मैप संपादित करें

en: Point Color
hi_IN: प्वाइंट रंग

en: Point Size
hi_IN: प्वाइंट साइज

en: North
hi_IN: उत्तर

en: Width (Desktop)
hi_IN: चौड़ाई (डेस्कटॉप)

en: Width (Mobile)
hi_IN: चौड़ाई (मोबाइल)

en: Info - Link
hi_IN: जानकारी - लिंक

en: displays an information button on the floorplan that calls this link
hi_IN: फ्लोरप्लान पर एक सूचना बटन प्रदर्शित करता है जो इस लिंक को कॉल करता है

en: Info - Open in
hi_IN: जानकारी - में खोलें

en: New Window
hi_IN: नई विंडो

en: Default Room
hi_IN: डिफ़ॉल्ट कमरा

en: when you change floorplan this room will be displayed automatically
hi_IN: जब आप फ़्लोरप्लान बदलते हैं तो यह कमरा अपने आप प्रदर्शित हो जाएगा

en: Zoom Level
hi_IN: जूम लेवल

en: initial map zoom level (lower 1 - higher 20)
hi_IN: प्रारंभिक नक्शा ज़ूम स्तर (निचले 1 - उच्च 20)

en: Fit all points
hi_IN: सभी बिंदुओं को फिट करें

en: Zoom to Point
hi_IN: ज़ूम टू पॉइंट

en: when the point is clicked, the map is zoomed in on it
hi_IN: जब बिंदु पर क्लिक किया जाता है, तो नक्शा उस पर ज़ूम हो जाता है

en: Default view
hi_IN: सहज दृश्य

en: Street
hi_IN: स्ट्रीट मैक्स ज़ूम

en: Satellite
hi_IN: सैटेलाइट मैक्स जूम

en: Map Image
hi_IN: मानचित्र छवि

en: click on point to edit, drag to change position
hi_IN: संपादित करने के लिए बिंदु पर क्लिक करें, स्थिति बदलने के लिए खींचें

en: Loading map image
hi_IN: लोड िंग इमेज

en: Map Point
hi_IN: मैप प्वाइंट

en: Select point from map or add a new one
hi_IN: मानचित्र से बिंदु चुनें या एक नया जोड़ें

en: AUTO SAVE
hi_IN: ऑटो बचाओ

en: New Map Point
hi_IN: नया नक्शा प्वाइंट

en: Select Room
hi_IN: कक्ष का चयन करें

en: Delete Map Point
hi_IN: मैप प्वाइंट हटाएं

en: Are you sure you want to delete the map point?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप मानचित्र बिंदु को हटाना चाहते हैं?

en: Please enter a valid purchase code to continue using the application.
hi_IN: आवेदन का उपयोग जारी रखने के लिए एक वैध खरीद कोड दर्ज करें।

en: LICENSE
hi_IN: लाइसेंस

en: GENERAL
hi_IN: सामान्य

en: STYLE
hi_IN: वर्तिका

en: CUSTOM CSS / JS
hi_IN: कस्टम सीएसएस/जेएस

en: VOICE COMMANDS
hi_IN: वॉयस कमांड

en: CATEGORIES
hi_IN: श्रेणियाँ

en: MAIL
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम या ई-मेल दर्ज करें

en: NOTIFICATIONS
hi_IN: सूचनाएं

en: SOCIAL
hi_IN: यूथचर

en: REGISTRATION
hi_IN: पंजीकरण

en: PAYMENTS
hi_IN: भुगतान

en: License
hi_IN: लाइसेंस

en: Purchase Code
hi_IN: खरीद कोड

en: Where i can find it?
hi_IN: मुझे यह कहां मिल सकता है?

en: CHECK
hi_IN: चेक

en: Misc
hi_IN: विविध

en: Contact E-Mail
hi_IN: संपर्क ई-मेल

en: Enable External Tours
hi_IN: बाहरी पर्यटन को सक्षम करें

en: Enable Tour Creation Wizard
hi_IN: टूर क्रिएशन विजार्ड सक्षम करें

en: Help Link
hi_IN: लिंक में मदद करें

en: Friendly Urls Blacklist
hi_IN: दोस्ताना यूआरएल ब्लैकलिस्ट

en: Enter friendly urls separated by comma
hi_IN: अल्पविराम द्वारा अलग किए गए दोस्ताना यूआरएल दर्ज करें

en: Street Url
hi_IN: स्ट्रीट यूआरएल

en: Street Subdomain
hi_IN: स्ट्रीट सबडोमेन

en: Street Max Zoom
hi_IN: स्ट्रीट मैक्स ज़ूम

en: Satellite Url
hi_IN: सैटेलाइट यूआरएल

en: Satellite Subdomain
hi_IN: सैटेलाइट सबडोमेन

en: Satellite Max Zoom
hi_IN: सैटेलाइट मैक्स जूम

en: Server Host
hi_IN: सर्वर होस्ट

en: Server Port
hi_IN: सर्वर पोर्ट

en: Server Path
hi_IN: सर्वर पथ

en: Host
hi_IN: होस्ट

en: Port
hi_IN: द्वार

en: Server Domain
hi_IN: सर्वर डोमेन

en: Template
hi_IN: खाका

en: Virtual Tour
hi_IN: नई वर्चुअल टूर

en: virtual tour used as template when create a new one
hi_IN: वर्चुअल टूर एक नया बनाते समय टेम्पलेट के रूप में उपयोग किया जाता है

en: virtual tour used as sample data
hi_IN: नमूना डेटा के रूप में उपयोग किया जाने वाले आभासी दौरे

en: Included (SVT demo)
hi_IN: शामिल (एसवीटी डेमो)

en: Enable Screencast
hi_IN: स्क्रीनकास्ट सक्षम करें

en: Url Screencast App
hi_IN: यूआरएल स्क्रीनकास्ट ऐप

en: link to the screencast web app that allows you to record your screen
hi_IN: स्क्रीनकास्ट वेब ऐप से लिंक करें जो आपको अपनी स्क्रीन रिकॉर्ड करने की अनुमति देता है

en: Multiresolution
hi_IN: मल्टीरॉलेज को सक्षम

en: Local
hi_IN: स्थानीय

en: External URL
hi_IN: बाहरी यूआरएल

en: Multi resolution check
hi_IN: मल्टी रिजॉल्यूशन चेक

en: check if your system can generate multi resolution panoramas
hi_IN: जांचें कि क्या आपका सिस्टम बहु-रिज़ॉल्यूशन पैनोरमा उत्पन्न कर सकता है

en: Check Requirements
hi_IN: आवश्यकताओं की जांच करें

en: Localization
hi_IN: स्थानीयकरण

en: Translation Type
hi_IN: अनुवाद प्रकार

en: Languages Enabled
hi_IN: भाषाएं सक्षम

en: items selected
hi_IN: चयनित आइटम

en: Deselect All
hi_IN: सभी का चयन करें

en: Nothing selected
hi_IN: चयनित कुछ भी नहीं

en: No results matched
hi_IN: कोई परिणाम मेल नहीं खा रहा

en: Branding
hi_IN: ब्रांडिंग

en: Application Name
hi_IN: आवेदन का नाम

en: Theme Color
hi_IN: थीम कलर

en: Font Backend
hi_IN: फ़ॉन्ट बैकएंड

en: Welcome Message
hi_IN: आपका स्वागत है संदेश

en: leave empty for default welcome message
hi_IN: डिफ़ॉल्ट स्वागत संदेश के लिए खाली छोड़ दें

en: Logo Small
hi_IN: लोगो छोटा

en: Login image
hi_IN: लॉगिन छवि

en: Upload Login Image
hi_IN: लॉगिन इमेज अपलोड करें

en: Registration image
hi_IN: पंजीकरण छवि

en: Upload Registration Image
hi_IN: पंजीकरण छवि अपलोड करें

en: Footer
hi_IN: पादिका

en: Name Item 1
hi_IN: नाम आइटम 1

en: Content Item 1
hi_IN: सामग्री आइटम 1

en: insert a textual content or a link to an external site
hi_IN: एक टेक्स्टिक सामग्री या बाहरी साइट का लिंक डालें

en: Name Item 2
hi_IN: नाम आइटम 2

en: Content Item 2
hi_IN: सामग्री आइटम 2

en: Name Item 3
hi_IN: नाम आइटम 3

en: Content Item 3
hi_IN: सामग्री आइटम 3

en: Custom Viewer CSS
hi_IN: कस्टम व्यूअर सीएसएस

en: General (affects all virtual tours)
hi_IN: सामान्य (सभी आभासी पर्यटन को प्रभावित करता है)

en: Custom Backend CSS
hi_IN: कस्टम बैकएंड सीएसएस

en: Custom Viewer JS
hi_IN: कस्टम व्यूअर जेएस

en: Mail Server Settings
hi_IN: मेल सर्वर सेटिंग्स

en: SMTP Server
hi_IN: SMTP सर्वर

en: SMTP Port
hi_IN: SMTP पोर्ट

en: SMTP Secure
hi_IN: एसएमटीपी सुरक्षित

en: SMTP Auth
hi_IN: एसएमटीपी औथ

en: SMTP Auth - Username
hi_IN: एसएमटीपी औथ - उपयोगकर्ता नाम

en: SMTP Auth - Password
hi_IN: एसएमटीपी औथ - पासवर्ड

en: From E-Mail
hi_IN: ई-मेल से

en: From Name
hi_IN: नाम से

en: VALIDATE MAIL SETTINGS
hi_IN: मेल सेटिंग मान्य करें

en: Mail Texts
hi_IN: मेल ग्रंथों

en: Activation mail - Subject
hi_IN: सक्रियण मेल - विषय

en: Activation mail - Body
hi_IN: सक्रियण मेल - शरीर

en: mandatory variables in the mail text:
hi_IN: मेल पाठ में अनिवार्य चर:

en: Forgot password mail - Subject
hi_IN: भूल गया पासवर्ड मेल - विषय

en: Forgot password mail - Body
hi_IN: भूल गया पासवर्ड मेल - शरीर

en: Notifications
hi_IN: सूचनाएं

en: Cron Job
hi_IN: क्रॉन नौकरी

en: you have to run this php script as a cronjob every minute on your server for notifications requiring it to work
hi_IN: आपको इस PHP स्क्रिप्ट को काम करने के लिए आवश्यक सूचनाओं के लिए अपने सर्वर पर हर मिनट क्रोनजॉब के रूप में चलाना होगा

en: Require Cron
hi_IN: क्रोन की आवश्यकता है

en: A new user is registered
hi_IN: एक नया उपयोगकर्ता पंजीकृत है

en: The Plan has expired
hi_IN: योजना समाप्त हो गई है

en: The Plan is changed
hi_IN: योजना बदली है

en: The Plan is canceled
hi_IN: योजना रद्द

en: A Tour is created
hi_IN: एक टूर बनाया गया है

en: Social Integration
hi_IN: सामाजिक एकता

en: To make the integration with social providers work, you need to create login applications and retrieve credentials in their respective developer panels. Where required, enter the following parameters to enable the integrations.
hi_IN: सामाजिक प्रदाताओं के साथ एकीकरण काम करने के लिए, आपको लॉगिन एप्लिकेशन बनाने और अपने संबंधित डेवलपर पैनलों में क्रेडेंशियल्स को पुनः प्राप्त करने की आवश्यकता है। जहां आवश्यक हो, एकीकरण को सक्षम करने के लिए निम्नलिखित मापदंडों में प्रवेश करें।

en: Callback Url
hi_IN: कॉलबैक यूआरएल

en: Whitelist Domain
hi_IN: व्हाइटलिस्ट डोमेन

en: Google - Enable
hi_IN: गूगल - सक्षम

en: Google - Id
hi_IN: गूगल - आईडी

en: Google - Secret
hi_IN: गूगल - गुप्त

en: Facebook - Enable
hi_IN: फेसबुक - सक्षम

en: Facebook - Id
hi_IN: फेसबुक - आईडी

en: Facebook - Secret
hi_IN: फेसबुक - गुप्त

en: Twitter - Enable
hi_IN: ट्विटर - सक्षम

en: Twitter - Id
hi_IN: ट्विटर - आईडी

en: Twitter - Secret
hi_IN: ट्विटर - गुप्त

en: Registration Settings
hi_IN: पंजीकरण सेटिंग्स

en: enables registration form for users
hi_IN: उपयोगकर्ताओं के लिए पंजीकरण फॉर्म सक्षम बनाता है

en: Validate Email
hi_IN: ईमेल मान्य करें

en: send an email to new users to validate their account
hi_IN: अपने खाते को मान्य करने के लिए नए उपयोगकर्ताओं को एक ईमेल भेजें

en: Change Plan
hi_IN: योजना बदलें

en: enables change plan for users
hi_IN: उपयोगकर्ताओं के लिए परिवर्तन योजना सक्षम बनाता है

en: Default Plan
hi_IN: डिफॉल्ट प्लान

en: default plan assigned to new registered users
hi_IN: नए पंजीकृत उपयोगकर्ताओं को सौंपा गया डिफ़ॉल्ट प्लान

en: Mandatory
hi_IN: अनिवार्य

en: enable this payment method (you need to initialize first)
hi_IN: इस भुगतान विधि को सक्षम करें (आपको पहले आरंभ करने की आवश्यकता है)

en: Public API Key
hi_IN: सार्वजनिक एपीआई कुंजी

en: Secret API Key
hi_IN: गुप्त एपीआई कुंजी

en: Initialize
hi_IN: प्रारंभ

en: Live
hi_IN: लाइव

en: if not selected, use the paypal sandbox for testing
hi_IN: यदि चयनित नहीं है, तो परीक्षण के लिए पेपैल सैंडबॉक्स का उपयोग करें

en: Client Id
hi_IN: ग्राहक ID

en: Client Secret
hi_IN: क्लाइंट सीक्रेट

en: if you change from sandbox to live check that you have entered your live API credentials, check Live and Initialize again
hi_IN: यदि आप सैंडबॉक्स से लाइव में बदलते हैं, तो जांचें कि आपने अपना लाइव एपीआई क्रेडेंशियल दर्ज किया है, लाइव जांचें और फिर से प्रारंभ करें

en: Voice commands works with all browsers that implement the Speech Recognition interface of the Web Speech API.
hi_IN: वॉयस कमांड सभी ब्राउज़रों के साथ काम करता है जो वेब स्पीच एपीआई के स्पीच रिकग्निशन इंटरफेस को लागू करते हैं।

en: Enter language code
hi_IN: भाषा कोड दर्ज करें

en: Languages Supported
hi_IN: भाषाओं का समर्थन

en: Commands
hi_IN: आदेश

en: Welcome message
hi_IN: आपका स्वागत है संदेश

en: Listening message
hi_IN: संदेश सुन

en: Error message
hi_IN: त्रुटि संदेश

en: Help command
hi_IN: मदद कमांड

en: show help message
hi_IN: शो हेल्प मैसेज

en: Help response
hi_IN: प्रतिक्रिया में मदद करें

en: Next command
hi_IN: अगला आदेश

en: go to next room
hi_IN: अगले कमरे में जाना

en: Next response
hi_IN: अगली प्रतिक्रिया

en: Previous command
hi_IN: पिछला आदेश

en: go to previous room
hi_IN: पिछले कमरे में जाना

en: Previous response
hi_IN: पिछली प्रतिक्रिया

en: Left command
hi_IN: लेफ्ट कमांड

en: looking left
hi_IN: बाईं ओर देख

en: Left response
hi_IN: लेफ्ट रिस्पांस

en: Right command
hi_IN: राइट कमांड

en: looking right
hi_IN: सही दिख रहा है

en: Right response
hi_IN: सही प्रतिक्रिया

en: Up command
hi_IN: यूपी कमांड

en: looking up
hi_IN: ऊपर की ओर देख

en: Up response
hi_IN: यूपी की प्रतिक्रिया

en: Down command
hi_IN: डाउन कमांड

en: looking down
hi_IN: नीचे देख

en: Down response
hi_IN: डाउन रिस्पांस

en: Categories
hi_IN: श्रेणियाँ

en: Actions
hi_IN: कार्रवाइयाँ

en: new category
hi_IN: नई श्रेणी

en: Delete Category
hi_IN: श्रेणी हटाएं

en: Are you sure you want to delete this category?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप इस श्रेणी को हटाना चाहते हैं?

en: Initializing and synchronizing changes ...
hi_IN: प्रारंभ और परिवर्तनों को सिंक्रोनाइज़ करना ...

en: Supported Languages
hi_IN: समर्थित भाषाएं

en: Choose
hi_IN: चुनें

en: LANDING
hi_IN: लैंडिंग

en: Your "%s" plan not allow to create Landing Pages!
hi_IN: आपकी "%s" योजना लैंडिंग पेज बनाने की अनुमति नहीं देती है!

en: MARKERS
hi_IN: मार्करों

en: You cannot create Markers on an external virtual tour!
hi_IN: आप एक बाहरी आभासी दौरे पर मार्कर नहीं बना सकते!

en: You have reached the maximum number of Markers allowed from your plan!
hi_IN: आप अपनी योजना से अनुमति दी मार्कर की अधिकतम संख्या तक पहुंच गए हैं!

en: GO TO
hi_IN: यहाँ जाओ

en: LookAt
hi_IN: लुकाट

en: moves the view in the direction of the clicked marker
hi_IN: क्लिक किए गए मार्कर की दिशा में दृश्य को स्थानांतरित करता है

en: Override Initial Position
hi_IN: प्रारंभिक स्थिति को ओवरराइड करना

en: Drag the view to set the starting position belongs to this marker. Only works if 'Same Azimuth' is disabled.
hi_IN: शुरुआती स्थिति सेट करने के लिए दृश्य खींचें इस मार्कर से संबंधित है। केवल तभी काम करता है जब 'वही अज़ीमुथ' अक्षम हो।

en: drag the marker to change its position
hi_IN: मार्कर खींचें अपनी स्थिति बदलने के लिए

en: ADD MARKER
hi_IN: मार्कर जोड़ें

en: EDIT POIs
hi_IN: संपादित करें पीओआई

en: Add Marker
hi_IN: मार्कर जोड़ें

en: Delete Marker
hi_IN: मार्कर हटाएं

en: Are you sure you want to delete the marker?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप मार्कर को हटाना चाहते हैं?

en: ROOMS LIST
hi_IN: कमरों की सूची

en: Drag and drop rooms into categories or up/down to change its order
hi_IN: अपने आदेश को बदलने के लिए श्रेणियों या ऊपर/नीचे में खींचें और कमरे छोड़ें

en: LOADING MENU LIST ...
hi_IN: लोडिंग मेनू सूची ...

en: No icons in this library.
hi_IN: इस पुस्तकालय में कोई आइकन नहीं।

en: administrator
hi_IN: प्रबंधक

en: There's a problem with your payment details. Please update your card by clicking here.
hi_IN: आपके भुगतान विवरण के साथ एक समस्या है। यहां क्लिक करके अपना कार्ड अपडेट करें।

en: Actual payment method:
hi_IN: वास्तविक भुगतान विधि:

en: Redirecting to payment setup page ...
hi_IN: भुगतान सेटअप पृष्ठ पर पुनः निर्देशित करना ...

en: UPGRADE
hi_IN: अपग्रेड

en: Version Check
hi_IN: वर्जन चेक

en: Current Version
hi_IN: वर्तमान संस्करण

en: Latest Version
hi_IN: नवीनतम संस्करण

en: Changelog
hi_IN: बदलाव-सूची

en: Download and Update
hi_IN: हर पल अपडेट रहने के लिए डाउनलोड करें Hindi News App

en: Can't upgrade, please enable php zip extension.
hi_IN: अपग्रेड नहीं कर सकते, कृपया पीएचपी ज़िप एक्सटेंशन सक्षम करें।

en: Be sure to perform a full manual backup of your current files and database before upgrading.
hi_IN: अपग्रेड करने से पहले अपनी वर्तमान फ़ाइलों और डेटाबेस का पूर्ण मैनुअल बैकअप करना सुनिश्चित करें।

en: I made the backup, continue
hi_IN: मैंने बैकअप बनाया, जारी रखें

en: UPGRADE NOW!
hi_IN: अब अपग्रेड!

en: click upgrade now to start
hi_IN: अब शुरू करने के लिए अपग्रेड पर क्लिक करें

en: downloading ...
hi_IN: डाउनलोड।।।

en: error, please retry
hi_IN: त्रुटि, कृपया फिर से प्रयास करें

en: installing ... do not close this window!
hi_IN: स्थापित।।। इस खिड़की को बंद मत करो!

en: upgrade completed successfully, you will now be logged out in 5 seconds
hi_IN: सफलतापूर्वक पूरा किया उन्नयन, अब आप 5 सेकंड में लॉग आउट हो जाएगा

en: checking license
hi_IN: लाइसेंस की जाँच

en: invalid license, unable to update
hi_IN: अमान्य लाइसेंस, अद्यतन करने में असमर्थ

en: You have reached your quota limit of %s! Please update your plan or delete some contents.
hi_IN: आप %s की अपनी कोटा सीमा तक पहुंच गए हैं! कृपया अपनी योजना अपडेट करें या कुछ सामग्री हटाएं।

en: PLANS
hi_IN: योजनाओं

en: Different plans let you limit your customers to create a certain number of Virtual Tours, Rooms, Markers and POIs. The default Unlimited's plan has no limits.
hi_IN: विभिन्न योजनाएं आपको अपने ग्राहकों को वर्चुअल टूर, रूम, मार्कर और पीओआई की एक निश्चित संख्या बनाने के लिए सीमित करने देती हैं। डिफ़ॉल्ट अनलिमिटेड की योजना की कोई सीमा नहीं है।

en: ADD PLAN
hi_IN: योजना जोड़ें

en: Features
hi_IN: सुविधाऐं

en: Expires Days
hi_IN: दिन समाप्त हो रहे हैं

en: Storage Quota
hi_IN: भंडारण कोटा

en: In use
hi_IN: उपयोग में

en: unlimited
hi_IN: असीम

en: set only for free trial plan
hi_IN: केवल मुफ्त परीक्षण योजना के लिए सेट करें

en: Frequency
hi_IN: आवृत्ति

en: Recurring
hi_IN: आवर्ती

en: One Time
hi_IN: एक बार

en: Interval (months)
hi_IN: अंतराल (महीने)

en: the number of intervals between subscription billings
hi_IN: सदस्यता बिलिंग्स के बीच अंतराल की संख्या

en: N. Rooms
hi_IN: एन कमरे

en: N. Markers
hi_IN: एन मार्कर

en: N. POIs
hi_IN: एन पीओआई

en: Panorama Upload Size
hi_IN: पैनोरमा अपलोड आकार

en: Expired plan
hi_IN: एक्सपायर्ड प्लान

en: Keep tours online
hi_IN: पर्यटन ऑनलाइन रखें

en: Put tours offline
hi_IN: यात्राएं ऑफ़लाइन करें

en: Enable Info Box
hi_IN: इन्फो बॉक्स को सक्षम करें

en: Enable Landing
hi_IN: लैंडिंग सक्षम

en: Enable Showcase
hi_IN: शोकेस को सक्षम करे

en: Enable Gallery
hi_IN: गैलरी सक्षम

en: Enable Presentation
hi_IN: प्रस्तुति सक्षम

en: Enable Video 360 Tour
hi_IN: वीडियो 360 टूर सक्षम करें

en: Enable Live session
hi_IN: लाइव सत्र सक्षम

en: Enable Meeting
hi_IN: बैठक को सक्षम करे

en: Enable Right Click Content
hi_IN: राइट क्लिक कंटेंट सक्षम करें

en: Enable Maps
hi_IN: नक्शे सक्षम

en: Enable Icons Library
hi_IN: माउस लाइब्रेरी को सक्षम करें

en: Enable Voice Commands
hi_IN: वॉयस कमांड सक्षम करें

en: Enable Whatsapp / Facebook Chat
hi_IN: व्हाट्सएप / फेसबुक चैट सक्षम करें

en: Enable Auto Rotate
hi_IN: ऑटो रोटेट सक्षम

en: Enable Fly-in
hi_IN: फ्लाई-इन को सक्षम करे

en: Enable Multiresolution
hi_IN: मल्टीरॉलेज को सक्षम

en: Enable Password Tour
hi_IN: पासवर्ड टूर सक्षम

en: Enable Statistics
hi_IN: आंकड़े सक्षम

en: Enable Forms
hi_IN: फॉर्म सक्षम करें

en: Enable Logo
hi_IN: लोगो को सक्षम करे

en: Enable Nadir Logo
hi_IN: नादिर लोगो को सक्षम

en: Enable Song
hi_IN: गीत सक्षम

en: Enable Annotations
hi_IN: एनोटेशन सक्षम करें

en: Enable Video 360 Panorama
hi_IN: वीडियो 360 पैनोरमा सक्षम करें

en: Enable Multiple Rooms View
hi_IN: कई कमरे देखें सक्षम करें

en: Enable Protect Rooms
hi_IN: सक्षम सुरक्षा कक्ष

en: Enable Share
hi_IN: शेयर सक्षम करें

en: Enable Device Orientation
hi_IN: डिवाइस ओरिएंटेशन को सक्षम करें

en: Enable WebVR
hi_IN: वेबवीआर सक्षम

en: Enable Expiring Dates
hi_IN: समाप्त होने वाली तिथियां सक्षम करें

en: Enable Download Tour
hi_IN: डाउनलोड टूर सक्षम करें

en: Enable Shop
hi_IN: दुकान सक्षम करें

en: Enable 3D View
hi_IN: 3D दृश्य सक्षम करें

en: Menu Items
hi_IN: विकल्प सूची की चीज़ें

en: Editor 3D View
hi_IN: संपादक 3डी दृश्य

en: Custom Features
hi_IN: कस्टम फीचर्स

en: List of additional features to show for the plan (each feature must be on a new line)
hi_IN: योजना के लिए दिखाने के लिए अतिरिक्त सुविधाओं की सूची (प्रत्येक सुविधा एक नई लाइन पर होनी चाहिए)

en: to use external payment systems or other reasons (visible only with deactivated payments)
hi_IN: बाहरी भुगतान प्रणालियों या अन्य कारणों का उपयोग करने के लिए (केवल निष्क्रिय भुगतान के साथ दिखाई देता है)

en: Edit Plan
hi_IN: योजना संपादित करें

en: Storage Quota (MB)
hi_IN: भंडारण कोटा (एमबी)

en: Delete
hi_IN: हटाएं

en: EDITOR 3D VIEW
hi_IN: संपादक 3डी दृश्य

en: You cannot edit 3D View on an external virtual tour!
hi_IN: आप बाहरी आभासी दौरे पर 3D दृश्य संपादित नहीं कर सकते हैं!

en: Add Room
hi_IN: कमरा जोड़ें

en: Levels
hi_IN: स्तरों

en: Level
hi_IN: स्तर

en: Select room
hi_IN: कमरा चुनें

en: Double click
hi_IN: डबल क्लिक करें

en: Width
hi_IN: चौड़ाई

en: Depth
hi_IN: गहराई

en: Panorama
hi_IN: चित्रमाला

en: Center
hi_IN: केंद्र

en: Scale
hi_IN: स्केल

en: Rotation
hi_IN: रोटेशन

en: Visibility
hi_IN: दृश्यता

en: Front
hi_IN: सामने

en: Back
hi_IN: पीछे

en: Pointer
hi_IN: सूचक

en: Offset
hi_IN: ओफ़्सेट

en: Zoom In
hi_IN: ज़ूम इन

en: Zoom Out
hi_IN: ज़ूम आउट

en: Pointer Color
hi_IN: सूचक रंग

en: Main
hi_IN: मुख्य

en: Background Opacity
hi_IN: पृष्ठभूमि अस्पष्टता

en: Autorotate Speed
hi_IN: ऑटोरोटेट स्पीड

en: Autorotate Inactivity
hi_IN: ऑटोरोटेट निष्क्रियता

en: Set Default Camera Position
hi_IN: डिफ़ॉल्ट कैमरा स्थिति सेट करें

en: Altitude
hi_IN: ऊंचाई

en: CREATE NEW ROOM
hi_IN: नया कमरा बनाएं

en: You have reached the maximum number of Rooms allowed from your plan!
hi_IN: आप अपनी योजना से अनुमति दी कमरे की अधिकतम संख्या तक पहुंच गए हैं!

en: LOADING ROOMS ...
hi_IN: लोडिंग कमरे ...

en: New Room
hi_IN: नया कमरा

en: Video Stream (HLS)
hi_IN: वीडियो स्ट्रीम (HLS)

en: HLS Video Url
hi_IN: एचएलएस वीडियो यूआरएल

en: File (Json)
hi_IN: फ़ाइल (जेसन)

en: Accepted only lottie file in Json format.
hi_IN: जेसन प्रारूप में स्वीकृत केवल लॉटरी फ़ाइल।

en: Delete Room
hi_IN: कमरे को हटाएं

en: Are you sure you want to delete the room?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप कमरे को हटाना चाहते हैं?

en: Duplicate Room
hi_IN: डुप्लीकेट रूम

en: Are you sure you want to duplicate the room?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप कमरे की नकल करना चाहते हैं?

en: - expires in %s days
hi_IN: - %s दिनों में समाप्त हो रहा है

en: of
hi_IN: के

en: change plan
hi_IN: परिवर्तन योजना

en: Help
hi_IN: मदद

en: Edit profile
hi_IN: प्रोफाइल को संपादित करें

en: Logout
hi_IN: लॉगआउट

en: Ready to Leave?
hi_IN: छोड़ने के लिए तैयार हैं?

en: Select Logout below if you are ready to end your current session.
hi_IN: यदि आप अपने वर्तमान सत्र को समाप्त करने के लिए तैयार हैं तो नीचे लॉगआउट चुनें।

en: It is not possible to subscribe on this demo server. This section is shown for demonstration purposes only. Buy the code <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>here</a>
hi_IN: इस डेमो सर्वर पर सदस्यता लेना संभव नहीं है। यह खंड केवल प्रदर्शन उद्देश्यों के लिए दिखाया गया है। <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>यहां</a> कोड खरीदें

en: Choose a pricing plan
hi_IN: मूल्य निर्धारण योजना चुनें

en: Pick what's right for you
hi_IN: चुनें कि आपके लिए क्या सही है

en: expires in %s days
hi_IN: %s दिनों में समाप्त हो रहा है

en: show features
hi_IN: विशेषताएं दिखाएं

en: hide features
hi_IN: विशेषताओं को छिपाना

en: Showcase
hi_IN: प्रदर्शन

en: Facebook / Whatsapp Chat
hi_IN: फेसबुक/व्हाट्सएप चैट

en: Virtual Reality
hi_IN: वर्चुअल रियलिटी

en: Your own Logo
hi_IN: आपका अपना लोगो

en: Hide Tripod
hi_IN: ट्राइपॉड छिपाएं

en: Background Music
hi_IN: बैकग्राउंड म्यूजिक

en: Video 360 Panorama
hi_IN: वीडियो 360 पैनोरमा

en: Multiple Room's Views
hi_IN: कई कमरे के विचार

en: Protect tour (Password)
hi_IN: टूर (पासवर्ड) की रक्षा करें

en: Protect Rooms (Passcode, Leads)
hi_IN: कमरे की रक्षा करें (पासकोड, लीड)

en: Custom Icons
hi_IN: कस्टम आइकन

en: Fly-In Animation
hi_IN: फ्लाई-इन एनीमेशन

en: Multi-Resolution
hi_IN: मल्टी-रिजॉल्यूशन

en: Download Tour
hi_IN: डाउनलोड टूर

en: Reactivate Subscription
hi_IN: सदस्यता को फिर से सक्रिय करें

en: Current Subscription (Canceled)
hi_IN: वर्तमान सदस्यता (रद्द)

en: Current Subscription
hi_IN: वर्तमान सदस्यता

en: Find out more
hi_IN: अधिक जानकारी प्राप्त करें

en: Contact Us
hi_IN: हमसे संपर्क करें

en: Subscribe
hi_IN: सदस्यता लें

en: Change Subscription
hi_IN: सदस्यता बदलें

en: cancel current subscription
hi_IN: वर्तमान सदस्यता रद्द करना

en: modify payment details
hi_IN: भुगतान विवरण ों को संशोधित करें

en: Redirecting to checkout page ...
hi_IN: चेकआउट पेज पर रीडायरेक्ट करना ...

en: Are you sure you want to change your subscription?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप अपनी सदस्यता बदलना चाहते हैं?

en: New plan
hi_IN: नई योजना

en: Next payment
hi_IN: अगला भुगतान

en: Subsequent payments
hi_IN: बाद में भुगतान

en: Yes, Change
hi_IN: हां, बदलें

en: Cancel Subscription
hi_IN: सदस्यता रद्द करें

en: Are you sure you want to cancel your current subscription?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप अपनी वर्तमान सदस्यता रद्द करना चाहते हैं?

en: Actual plan
hi_IN: वास्तविक योजना

en: Active until
hi_IN: जब तक सक्रिय

en: Yes, Cancel
hi_IN: हां, रद्द करें

en: Are you sure you want to reactivate your canceled subscription?
hi_IN: क्या आप वाकई अपनी रद्द की गई सदस्यता को पुनः सक्रिय करना चाहते हैं?

en: Yes, Reactivate
hi_IN: हां, फिर से सक्रिय

en: You must first cancel your current subscription to activate a new one
hi_IN: एक नया सक्रिय करने के लिए आपको पहले अपनी वर्तमान सदस्यता रद्द करनी होगी

en: You cannot create Gallery on an external virtual tour!
hi_IN: आप एक बाहरी आभासी दौरे पर गैलरी नहीं बना सकते!

en: Your "%s" plan not allow to create Gallery!
hi_IN: आपकी "%s" योजना गैलरी बनाने की अनुमति नहीं है!

en: Gallery Mode
hi_IN: गैलरी मोड

en: Photo Slider
hi_IN: फोटो स्लाइडर

en: Video Slideshow
hi_IN: वीडियो स्लाइड शो

en: Slideshow
hi_IN: स्लाइड शो

en: Slide Duration
hi_IN: स्लाइड अवधि

en: Fade Duration
hi_IN: फीका अवधि

en: Zoom Rate
hi_IN: ज़ूम दर

en: Waternark
hi_IN: वाटरनार्क

en: it uses the logo of the tour.
hi_IN: यह दौरे के लोगो का उपयोग करता है।

en: Bottom Left
hi_IN: तली छोड़ें

en: Bottom Right
hi_IN: नीचे दाएं

en: Generate slideshow
hi_IN: स्लाइड शो जेनरेट करें

en: Panorama Video
hi_IN: पैनोरमा वीडियो

en: Panorama Video Stream (HLS)
hi_IN: पैनोरमा वीडियो स्ट्रीम (HLS)

en: EDIT ROOM
hi_IN: एडिट रूम

en: EDIT PREVIOUS ROOM
hi_IN: पिछले कमरे को संपादित करें

en: EDIT NEXT ROOM
hi_IN: अगले कमरे को संपादित करें

en: PROTECT
hi_IN: सुरक्षित

en: MULTIPLE ROOM VIEWS
hi_IN: कई कमरे के दृश्य

en: Visible List
hi_IN: दृश्यमान सूची

en: show room on list slider
hi_IN: सूची स्लाइडर पर शो रूम

en: Room Link
hi_IN: रूम लिंक

en: if the logo is present it will be displayed instead of the room name
hi_IN: यदि लोगो मौजूद है तो यह कमरे के नाम के बजाय प्रदर्शित किया जाएगा

en: DELETE LOGO
hi_IN: लोगो हटाएं

en: click to view / change
hi_IN: देखने के लिए क्लिक करें/

en: Override
hi_IN: प्रारंभिक स्थिति को ओवरराइड करना

en: override transition settings for this room
hi_IN: इस कमरे के लिए ओवरराइड संक्रमण सेटिंग्स

en: transition time before entering in this room in milliseconds
hi_IN: मिलीसेकंड में इस कमरे में प्रवेश करने से पहले संक्रमण का समय

en: transition zoom level before entering in this room
hi_IN: इस कमरे में प्रवेश करने से पहले संक्रमण ज़ूम स्तर

en: A not fully equirectangular and 360 degree image was detected. Please adjust the position settings for correct viewing.
hi_IN: एक पूरी तरह से समतुल्य और 360 डिग्री छवि का पता नहीं चला। सही देखने के लिए स्थिति सेटिंग्स को समायोजित करें।

en: Alternatively, try to fix with these presets:
hi_IN: वैकल्पिक रूप से, इन प्रीसेट के साथ ठीक करने का प्रयास करें:

en: 360 Horizontal Panorama
hi_IN: 360 क्षैतिज पैनोरमा

en: 180 Horizontal Panorama
hi_IN: 180 क्षैतिज पैनोरमा

en: 16:9 Flat Image
hi_IN: 16:9 फ्लैट छवि

en: 4:3 Flat Image
hi_IN: 4:3 फ्लैट छवि

en: hold click and move the mouse to change the position
hi_IN: क्लिक करें और स्थिति को बदलने के लिए माउस को स्थानांतरित करें

en: view
hi_IN: देखना

en: positions
hi_IN: पदों

en: north
hi_IN: उत्तर

en: effects
hi_IN: प्रभाव

en: Initial Position
hi_IN: प्रारंभिक स्थिति

en: Compass North
hi_IN: कम्पास उत्तर

en: Horizontal Pitch / Roll
hi_IN: क्षैतिज पिच/रोल

en: initial position when you enter in this room
hi_IN: प्रारंभिक स्थिति जब आप इस कमरे में प्रवेश

en: Set
hi_IN: सेट

en: EDIT THUMBNAIL
hi_IN: थंबनेल को संपादित करें

en: UPLOAD THUMBNAIL
hi_IN: थंबनेल अपलोड करें

en: Save Preset
hi_IN: पूर्व निर्धारित सहेजें

en: Apply Preset to this Room
hi_IN: इस कमरे में पूर्व निर्धारित लागू करें

en: Apply Preset to all Rooms
hi_IN: सभी कमरों में पूर्व निर्धारित लागू करें

en: Delete Preset
hi_IN: पूर्व निर्धारित हटाएं

en: Horizontal Pitch
hi_IN: क्षैतिज पिच

en: specifies pitch of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
hi_IN: छवि क्षितिज की पिच निर्दिष्ट करता है (गैर-स्तरीय पैनोरमा को ठीक करने के लिए)

en: Horizontal Roll
hi_IN: क्षैतिज रोल

en: specifies roll of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
hi_IN: छवि क्षितिज के रोल निर्दिष्ट करता है (गैर-स्तरीय पैनोरमा को ठीक करने के लिए)

en: Lower Pitch
hi_IN: लोअर पिच

en: maximum vertical inclination in degrees down (min 0 - max 90)
hi_IN: डिग्री में अधिकतम ऊर्ध्वाधर झुकाव नीचे (न्यूनतम 0 - अधिकतम 90)

en: Upper Pitch
hi_IN: ऊपरी पिच

en: maximum vertical inclination in degrees up (min 0 - max 90)
hi_IN: डिग्री में अधिकतम ऊर्ध्वाधर झुकाव (न्यूनतम 0 - अधिकतम 90)

en: Left Yaw
hi_IN: वाम Yaw

en: maximum horizontal inclination in degrees left (min 0 - max 180)
hi_IN: डिग्री में अधिकतम क्षैतिज झुकाव छोड़ दिया (न्यूनतम 0 - अधिकतम 180)

en: Right Yaw
hi_IN: सही याव

en: maximum horizontal inclination in degrees right (min 0 - max 180)
hi_IN: डिग्री में अधिकतम क्षैतिज झुकाव सही (न्यूनतम 0 - अधिकतम 180)

en: HAOV
hi_IN: हाओव

en: sets the panorama’s horizontal angle of view, in degrees (min 0 - max 360)
hi_IN: पैनोरमा के क्षैतिज कोण को डिग्री में सेट करता है (न्यूनतम 0 - अधिकतम 360)

en: VAOV
hi_IN: वाव

en: sets the panorama’s vertical angle of view, in degrees (min 0 - max 180)
hi_IN: पैनोरमा के देखने के ऊर्ध्वाधर कोण सेट, डिग्री में (न्यूनतम 0 - अधिकतम 180)

en: HFOV
hi_IN: एचएफओवी

en: sets the panorama’s horizontal field of view (0 to keep default virtual tour setting)
hi_IN: पैनोरमा के क्षैतिज क्षेत्र को देखें (0 डिफ़ॉल्ट वर्चुअल टूर सेटिंग रखने के लिए)

en: background color shown for partial panoramas
hi_IN: आंशिक पैनोरमा के लिए दिखाया गया पृष्ठभूमि रंग

en: Allow Zoom
hi_IN: ज़ूम की अनुमति दें

en: enables zoom
hi_IN: ज़ूम को सक्षम बनाता है

en: Allow Pitch
hi_IN: पिच की अनुमति दें

en: enables vertical inclination
hi_IN: ऊर्ध्वाधर झुकाव को सक्षम बनाता है

en: indication of the north position of this room
hi_IN: इस कमरे की उत्तर स्थिति का संकेत

en: No associated floorplan.
hi_IN: कोई संबद्ध फ्लोरप्लान नहीं।

en: No associated map.
hi_IN: कोई संबद्ध नक्शा नहीं।

en: Brightness
hi_IN: चमक

en: Contrast
hi_IN: इसके विपरीत

en: Saturate
hi_IN: संतृप्‍त करना

en: Grayscale
hi_IN: धूसर

en: Blur
hi_IN: धुंधला

en: allows you to blur parts of the panoramic image, such as faces and license plates
hi_IN: आपको मनोरम छवि के कुछ हिस्सों को धुंधला करने की अनुमति देता है, जैसे चेहरे और लाइसेंस प्लेट

en: EDIT BLUR
hi_IN: एडिट धुंधला

en: Effect
hi_IN: संक्रमण एनीमेशन प्रभाव

en: Snow
hi_IN: बर्फ़

en: Rain
hi_IN: वर्षा

en: Fog
hi_IN: कोहरा

en: Fireworks
hi_IN: आतिशबाज़ी

en: Confetti
hi_IN: कन्फ़ेटी

en: Sparkle
hi_IN: चमक

en: Annotation
hi_IN: एनोटेशन टाइटल

en: title of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
hi_IN: शीर्ष बाईं ओर ब्लॉक में निहित कमरे के बारे में जानकारी का शीर्षक (प्रदर्शन नहीं करने के लिए खाली)

en: description of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
hi_IN: शीर्ष बाईं ओर ब्लॉक में निहित कमरे के बारे में जानकारी का विवरण (प्रदर्शित नहीं करने के लिए खाली)

en: Audio embedded
hi_IN: ऑडियो एम्बेडेड

en: uses the audio track embedded in the video
hi_IN: वीडियो में एम्बेडेड ऑडियो ट्रैक का उपयोग करता है

en: Exist Audio
hi_IN: ऑडियो मौजूद

en: Upload new Audio
hi_IN: नया ऑडियो अपलोड करें

en: REMOVE AUDIO
hi_IN: ऑडियो निकालें

en: Upload Audio (MP3)
hi_IN: ऑडियो अपलोड करें (MP3)

en: Protect
hi_IN: सुरक्षित

en: block room display until the protect form is filled
hi_IN: ब्लॉक रूम डिस्प्ले जब तक प्रोटेक्ट फॉर्म नहीं भरा जाता

en: Passcode
hi_IN: पासकोड

en: title of the protect form
hi_IN: संरक्षित प्रपत्र का शीर्षक

en: description of the protect form
hi_IN: संरक्षित रूप का विवरण

en: passcode to unlock the room
hi_IN: कमरे को अनलॉक करने के लिए पासकोड

en: sends a notification to the specified email when the lead form is submitted
hi_IN: लीड फ़ॉर्म सबमिट होने पर निर्दिष्ट ईमेल पर एक सूचना भेजता है

en: Multiple Room Views
hi_IN: कई कमरे के दृश्य

en: allows you to load various versions of the same room and switch them in the viewer
hi_IN: आपको एक ही कमरे के विभिन्न संस्करणों को लोड करने और उन्हें दर्शक में स्विच करने की अनुमति देता है

en: View type
hi_IN: दृश्य प्रकार

en: Single view
hi_IN: एकल दृश्य

en: Split view with slider
hi_IN: स्लाइडर के साथ विभाजन दृश्य

en: Main view name
hi_IN: मुख्य दृश्य नाम

en: View name
hi_IN: देखें नाम

en: Add New Preset
hi_IN: नया पूर्व निर्धारित जोड़ें

en: Preset Name
hi_IN: पूर्व निर्धारित नाम

en: Are you sure you want to save this preset?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप इस पूर्व निर्धारित को बचाना चाहते हैं?

en: Yes, Save
hi_IN: हां, सहेजें

en: Apply Preset
hi_IN: पूर्व निर्धारित लागू करें

en: Are you sure you want to apply this preset to all the rooms of this Virtual Tour?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप इस वर्चुअल टूर के सभी कमरों में इस पूर्व निर्धारित को लागू करना चाहते हैं?

en: screenshot
hi_IN: स्क्रीनशॉट

en: EDIT PRODUCT
hi_IN: उत्पाद संपादित करें

en: Purchase Type
hi_IN: खरीदारी प्रकार

en: the cart works only if snipcart is configured in the shop section of the tour
hi_IN: कार्ट तभी काम करता है जब स्निपकार्ट टूर के शॉप सेक्शन में कॉन्फ़िगर किया गया हो

en: Link
hi_IN: लिंक

en: Cart
hi_IN: कार्ट

en: Delete Product
hi_IN: उत्पाद हटाएं

en: Are you sure you want to delete the product?
hi_IN: क्या आप वाकई उत्पाद को हटाना चाहते हैं?

en: Bulk map's create
hi_IN: थोक नक्शा बना

en: Uploading multiple JPG/PNG images will automatically create all the maps.
hi_IN: मल्टीपल जेपीजी/पीएनजी इमेज अपलोड करने से सभी नक्शे अपने आप बन जाएंगे।

en: Creating Maps
hi_IN: नक्शे बनाना

en: You cannot create Info Box on an external virtual tour!
hi_IN: आप एक बाहरी आभासी दौरे पर जानकारी बॉक्स नहीं बना सकते!

en: Your "%s" plan not allow to create Info Box!
hi_IN: आपकी "%s" योजना जानकारी बॉक्स बनाने की अनुमति नहीं देती है!

en: Loading panorama image ...
hi_IN: लोडिंग पैनोरमा छवि ...

en: CLEAR DRAW
hi_IN: स्पष्ट ड्रा

en: ZOOM IN
hi_IN: ज़ूम इन

en: ZOOM OUT
hi_IN: ज़ूम आउट

en: APPLY BLUR
hi_IN: धुंधला लागू करें

en: REVERT TO ORIGINAL
hi_IN: मूल पर वापस लौटें

en: BACK TO ROOM
hi_IN: वापस कमरे में

en: Click on the image to start drawing the shape of blur
hi_IN: धुंधला के आकार ड्राइंग शुरू करने के लिए छवि पर क्लिक करें

en: Creating blur effect in progress, please wait ...
hi_IN: प्रगति में धुंधला प्रभाव पैदा करना, कृपया प्रतीक्षा करें ...

en: Are you sure you want to restore the original image?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप मूल छवि को बहाल करना चाहते हैं?

en: Yes, Revert
hi_IN: हां, वापस

en: Error: No gallery images
hi_IN: त्रुटि: कोई गैलरी चित्र नहीं

en: All requirements are met.
hi_IN: सभी आवश्यकताएं पूरी की जाती हैं।

en: File not found.
hi_IN: फाइल नहीं मिली।

en: the file cannot be imported: system version different from the one with which the file was exported.
hi_IN: फ़ाइल आयात नहीं की जा सकती: सिस्टम संस्करण उस संस्करण से भिन्न है जिसके साथ फ़ाइल निर्यात की गई थी।

en: An error has occurred:
hi_IN: एक गलती हुई है:

en: unauthorized
hi_IN: अनधिकृत

en: not reachable
hi_IN: पहुँच से बाहर
