Simple Virtual Tour - en to it_IT translation catalogue (1535 entries)

en: function disabled
it_IT: funzione disabilitata

en: php zip not enabled
it_IT: php zip non abilitato

en: Missing package
it_IT: Pacchetto mancante

en: Execute the command
it_IT: Eseguire il comando

en: on your server
it_IT: sul server

en: Missing command
it_IT: Comando mancante

en: Missing parameters
it_IT: Parametri mancanti

en: Zip error
it_IT: Errore zip

en: Missing file
it_IT: File mancante

en: Input password
it_IT: Digitare la password

en: presented by
it_IT: presentato da

en: initializing ...
it_IT: inizializzazione …

en: input locked
it_IT: comandi bloccati

en: Name
it_IT: Nome

en: E-Mail
it_IT: Email

en: Phone
it_IT: Telefono

en: here
it_IT: qui

en: total
it_IT: totale

en: 3D View
it_IT: Vista 3D

en: Gallery
it_IT: Galleria

en: Facebook Chat
it_IT: Chat di Facebook

en: Whatsapp Chat
it_IT: chat whatsapp

en: Presentation
it_IT: Presentazione

en: Share
it_IT: Condividi

en: Start Live Session
it_IT: Avvia sessione live

en: Join Meeting
it_IT: Partecipa alla riunione

en: Fullscreen
it_IT: Schermo intero

en: Floorplan
it_IT: Planimetria

en: Map
it_IT: Mappa

en: Device Orientation
it_IT: Orientamento del dispositivo

en: Icons
it_IT: Icone

en: Auto Rotation
it_IT: Rotazione automatica

en: Annotations
it_IT: Annotazioni

en: LOADING VR EXPERIENCE ...
it_IT: CARICAMENTO DELL'ESPERIENZA VR ...

en: Orbit
it_IT: Orbita

en: Left mouse
it_IT: Mouse sinistro

en: Middle mouse or mousewheel
it_IT: Mouse centrale o rotellina del mouse

en: Pan
it_IT: Tegame

en: Right mouse or left mouse + ctrl/meta/shiftKey
it_IT: Mouse destro o sinistro + ctrl/meta/shiftKey

en: One-finger move
it_IT: Movimento con un dito

en: Two-finger spread or squish
it_IT: Stendere o squish con due dita

en: Two-finger move
it_IT: Movimento con due dita

en: All
it_IT: Tutti

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Meeting
it_IT: Riunioni

en: OPEN SCREENCAST APP
it_IT: APRI L'APP SCREENCAST

en: LOADING
it_IT: CARICAMENTO

en: INITIALIZING
it_IT: INIZIALIZZAZIONE

en: Live Session
it_IT: Sessione dal vivo

en: Are you sure you want to end this live session? The link generated will be invalidated.
it_IT: Sei sicuro di voler terminare questa sessione dal vivo? Il collegamento generato verrà invalidato.

en: Are you sure you want to end this live session?
it_IT: Sei sicuro di voler terminare questa sessione dal vivo?

en: End Call
it_IT: Concludi chiamata

en: awaiting connection ...
it_IT: in attesa di connessione ...

en: connecting ...
it_IT: collegamento...

en: connected
it_IT: connesso

en: connection closed
it_IT: connessione chiusa

en: invalid session
it_IT: sessione non valida

en: Send this link to the person you want to invite
it_IT: Invia questo link alla persona che desideri invitare

en: Do you want to join the live session with video or audio only?
it_IT: Vuoi partecipare alla sessione dal vivo solo con video o audio?

en: Only Audio
it_IT: Solo audio

en: by
it_IT: di

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Exit Meeting
it_IT: Uscire dalla riunione

en: Skip
it_IT: Salta

en: Play Video
it_IT: Riproduci il Video

en: Wait until the video ends ...
it_IT: Aspetta che finisca il video...

en: ENABLE AUDIO?
it_IT: ABILITARE L'AUDIO?

en: ENABLE DEVICE ORIENTATION?
it_IT: ABILITARE L'ORIENTAMENTO DEL DISPOSITIVO?

en: Yes
it_IT: Sì

en: Password Meeting
it_IT: Password Riunione

en: check
it_IT: controlla

en: BUY
it_IT: ACQUISTA

en: ADD TO CART
it_IT: ORDINA

en: MEDIA LIBRARY
it_IT: LIBRERIA MEDIA

en: Permission denied
it_IT: Permesso negato

en: It looks like that you do not have permission to access this page
it_IT: Sembra che tu non abbia il permesso di accedere a questa pagina

en: Back to Dashboard
it_IT: Torna a Dashboard

en: You cannot use Media Library on an external virtual tour!
it_IT: Non è possibile utilizzare la libreria multimediale in un tour virtuale esterno!

en: Tour Library
it_IT: Biblioteca del tour

en: Public Library
it_IT: Biblioteca pubblica

en: The contents of this library will be shared for all the virtual tours.
it_IT: I contenuti di questa biblioteca saranno condivisi per tutti i tour virtuali.

en: Files List
it_IT: Elenco file

en: Loading files ...
it_IT: Caricamento di file ...

en: Drop files or click here to upload
it_IT: Rilascia file o clicca qui per caricare

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
it_IT: Il tuo browser non supporta la funzione di trascinamento file per i caricamenti.

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
it_IT: Utilizza il modulo di fallback qui sotto per caricare i file come ai vecchi tempi.

en: File is too big (%sMiB). Max filesize: %sMiB.
it_IT: Il file è troppo grande (%sMiB). Dimensione massima file: %sMiB.

en: You can't upload files of this type.
it_IT: Non puoi caricare questo tipo di file.

en: Server responded with %s code.
it_IT: Il server ha risposto con il codice %s.

en: Cancel upload
it_IT: Interrompi caricamento

en: Are you sure you want to cancel this upload?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo caricamento?

en: Remove file
it_IT: Rimuovi il file

en: You can not upload any more files.
it_IT: Non puoi caricare ulteriori file.

en: Registration closed
it_IT: Registrazioni chiuse

en: Arabic
it_IT: Arabo

en: Chinese Simplified
it_IT: Cinese Semplificato

en: Chinese Traditional (Hong Kong)
it_IT: Cinese tradizionale (Hong Kong)

en: Chinese Traditional (Taiwan)
it_IT: Cinese tradizionale (Taiwan)

en: Czech
it_IT: Ceco

en: Dutch
it_IT: Olandese

en: English
it_IT: Inglese

en: Filipino
it_IT: Filippino

en: French
it_IT: Francese

en: German
it_IT: Tedesco (Deutsche)

en: Hungarian
it_IT: Ungherese

en: Korean
it_IT: Coreano

en: Italian
it_IT: Italiano

en: Japanese
it_IT: Giapponese

en: Persian
it_IT: Persiano

en: Polish
it_IT: Polacco

en: Portuguese Brazilian
it_IT: Portoghese Brasiliano

en: Portuguese European
it_IT: Portoghese Europeo

en: Spanish
it_IT: Spagnolo

en: Romanian
it_IT: Rumeno

en: Russian
it_IT: Russo

en: Swedish
it_IT: Svedese

en: Tajik
it_IT: Tagiko

en: Thai
it_IT: Thailandese

en: Turkish
it_IT: Turco

en: Vietnamese
it_IT: Vietnamita

en: Create an Account!
it_IT: Crea un account!

en: User name
it_IT: Nome utente

en: Email Address
it_IT: Indirizzo Email

en: Repeat Password
it_IT: Ripeti Password

en: Register Account
it_IT: Registra account

en: Register with Google
it_IT: Registrati con Google

en: Register with Facebook
it_IT: Registrati con Facebook

en: Register with Twitter
it_IT: Registrati con Twitter

en: Already have an account? Login!
it_IT: Hai già un account? Entra!

en: Validate Account
it_IT: Convalida account

en: Your account has been made, please verify it by clicking the activation link that has been send to your email.
it_IT: Il tuo account è stato creato, verificalo facendo clic sul link di attivazione che è stato inviato alla tua e-mail.

en: Error, retry later.
it_IT: Errore, riprovare più tardi.

en: ADVERTISEMENTS
it_IT: Annunci

en: Create
it_IT: Crea

en: Type
it_IT: Tipo

en: Auto Assign
it_IT: Assegnare Automaticamente

en: N. Virtual Tours
it_IT: N. Tour Virtuali

en: No data available in table
it_IT: Nessun dato disponibile in tabella

en: Showing %s to %s of %s entries
it_IT: Mostro %s di %s su %s elementi

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
it_IT: Mostro 0 di 0 su 0 elementi

en: (filtered from %s total entries)
it_IT: (filtrato da %s totale voci)

en: Show %s entries
it_IT: Mostra %s Immagini

en: Loading
it_IT: Caricamento

en: Processing
it_IT: Elaborazione

en: Search
it_IT: Cerca

en: No matching records found
it_IT: Nessun risultato trovato

en: First
it_IT: Primo

en: Last
it_IT: Ultimo

en: Next
it_IT: Successivo

en: Previous
it_IT: Precedente

en: activate to sort column ascending
it_IT: attiva per ordinare la colonna ascendente

en: activate to sort column descending
it_IT: attiva per ordinare la colonna discendente

en: Click here to change your plan
it_IT: Clicca qui per cambiare il tuo piano

en: EDIT VIRTUAL TOUR
it_IT: MODIFICA TOUR VIRTUALE

en: SAVE
it_IT: SALVA

en: SETTINGS
it_IT: IMPOSTAZIONI

en: CONTENTS
it_IT: CONTENUTO

en: HFOV / INTERACTION
it_IT: HFOV / INTERAZIONE

en: SHOP
it_IT: NEGOZIO

en: General
it_IT: Generale

en: Author
it_IT: Autore

en: User
it_IT: Utente

en: owner of the virtual tour
it_IT: proprietario del tour virtuale

en: Language
it_IT: Lingua

en: Default Language
it_IT: Lingua Predefinita

en: Description
it_IT: Descrizione

en: description used as preview for share
it_IT: descrizione utilizzata come anteprima per la condivisione

en: Category
it_IT: Categoria

en: None
it_IT: Nessuna

en: AutoRotate speed
it_IT: Velocità di autorotazione

en: 0 to disable autorotate, -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
it_IT: 0 per disabilitare l'autorotazione, da -1 a -10 velocità in senso orario, da 1 a 10 velocità in senso antiorario

en: AutoRotate inactivity
it_IT: Inattività Auto Rotazione

en: time in milliseconds to wait before starting the autorotation
it_IT: tempo di attesa in millisecondi prima di avviare la rotazione automatica

en: External Link
it_IT: Link esterno

en: link that will be displayed when the virtual tour opens (must be compatible for embedding)
it_IT: che verrà visualizzato all'apertura del tour virtuale (deve essere compatibile per l'incorporamento)

en: Google Analytics Tracking ID
it_IT: ID monitoraggio di Google Analytics

en: Google Analytics Tracking ID (UA-XXXXXXXXX-X). Note: Use the Friendly URL in Google Analytics's property url setting.
it_IT: ID monitoraggio di Google Analytics (UA-XXXXXXXXX-X). Nota: utilizza l'URL intuitivo nell'impostazione URL proprietà di Google Analytics.

en: Facebook page ID
it_IT: ID pagina Facebook

en: Id of Facebook page for Facebook Messenger Note: in order to works you need to add the url to facebook page - settings - messenger platform - whitelist domain
it_IT: mostra l'icona di facebook messenger. Nota: è necessario aggiungere l'URL alla pagina facebook - impostazioni - piattaforma messenger - dominio whitelist

en: Whatsapp Number
it_IT: Numero Whatsapp

en: Phone number for whatsapp chat
it_IT: Numero di telefono per la chat whatsapp

en: if the popup is not displayed until the user interacts with the borwser, the audio may not be heard
it_IT: Se il popup non viene visualizzato finché l'utente non interagisce con il borwser, è possibile che l'audio non venga ascoltato

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Enabled, without pop-up
it_IT: Abilitato, senza pop-up

en: Visitors
it_IT: Visitatori

en: senables viewing of online visitors directly on the tour
it_IT: consente la visualizzazione dei visitatori online direttamente durante il tour

en: Visitors update
it_IT: Aggiornamento visitatori

en: visitor update time in milliseconds (0 = real time). Low values can increase server utilization.
it_IT: tempo di aggiornamento del visitatore in millisecondi (0 = tempo reale). Valori bassi possono aumentare l'utilizzo del server.

en: Transition
it_IT: Transizione

en: Transition Effect
it_IT: Effetto transizione

en: transition animation effect
it_IT: effetto animazione transizione

en: Transition Duration
it_IT: Durata della transizione

en: transition duration in milliseconds
it_IT: durata transizione in millisecondi

en: Transition Zoom Time
it_IT: Tempo zoom transizione

en: transition time before entering the next room in milliseconds
it_IT: tempo di transizione prima di entrare nella stanza successiva in millisecondi

en: Transition Zoom Level
it_IT: Livello zoom di transizione

en: transition zoom level before entering the next room
it_IT: livello di zoom di transizione prima di entrare nella stanza successiva

en: Transition Loading icon
it_IT: Icona Caricamento transizione

en: shows the loading icon before loading rooms
it_IT: mostra l'icona di caricamento prima di caricare le stanze

en: Same Azimuth
it_IT: Stesso Azimuth

en: maintain the same direction with regard to north while navigate between rooms (you must set the north position in all rooms)
it_IT: mantenere la stessa direzione per quanto riguarda il nord durante la navigazione tra le stanze (è necessario impostare la posizione nord in tutte le stanze)

en: Click Anywhere
it_IT: Fare clic su Un punto qualsiasi

en: allows you to click near the marker to go to the corresponding room
it_IT: consente di fare clic vicino al marcatore per andare nella stanza corrispondente

en: Hide Markers
it_IT: Nascondi marcatori

en: hide all the markers (only when click anywhere is enabled)
it_IT: Nascondere tutti i marcatori (solo quando si fa clic in un punto qualsiasi è abilitato)

en: Hover Markers
it_IT: Indicatori al passaggio del mouse

en: shows hidden markers when approaching them with the mouse
it_IT: mostra gli indicatori nascosti quando ci si avvicina con il mouse

en: Default Markers LookAt
it_IT: Indicatori predefiniti LookAt

en: default 'lookat' setting when adding a new marker
it_IT: impostazione predefinita "lookat" quando si aggiunge un nuovo marker

en: Horizontal only
it_IT: Solo orizzontale

en: Horizontal and Vertical
it_IT: Orizzontale e verticale

en: Security
it_IT: Sicurezza

en: leave blank to disable password
it_IT: Lasciare vuoto per disabilitare la password

en: Controls
it_IT: Controlli

en: Keyboard Mode
it_IT: Modalità tastiera

en: Enabled, mode 1
it_IT: Abilitato, modalità 1

en: Enabled, mode 2
it_IT: Abilitato, modalità 2

en: Keyboard controls are disabled.
it_IT: I controlli da tastiera sono disabilitati.

en: to look around
it_IT: per guardarsi intorno

en: to click
it_IT: per scegliere

en: to go previous room
it_IT: per andare nella stanza precedente

en: to go next room
it_IT: per andare nella prossima stanza

en: to zoom in/out
it_IT: per ingrandire/ridurre

en: Right Click Content
it_IT: Fare clic con il pulsante destro del mouse sul contenuto

en: content displayed when the right button is pressed. leave empty for disable
it_IT: contenuto visualizzato premendo il pulsante destro. lasciare vuoto per disabilitare

en: Viewer quality
it_IT: Qualità del visualizzatore

en: lower values means faster view (poor quality), higher value means slow view (high quality).
it_IT: valori più bassi significa vista più veloce (scarsa qualità), valore più alto significa vista lenta (alta qualità).

en: Compress images quality
it_IT: Comprimere la qualità delle immagini

en: 10 to 100: lower values means faster loading (poor quality), higher value means slow loading (high quality). 100 to disable compression.
it_IT: Da 10 a 100: valori più bassi significano un caricamento più veloce (qualità scarsa), un valore più alto significa un caricamento lento (alta qualità). 100 per disabilitare la compressione.

en: Max width panorama
it_IT: Panorama larghezza massima

en: maximum width in pixels of panoramic images. if they exceed this width the images will be resized. 0 to disable resize.
it_IT: larghezza massima in pixel delle immagini panoramiche. se superano questa larghezza, le immagini verranno ridimensionate. 0 per disabilitare il ridimensionamento.

en: Preload panoramas
it_IT: Precarica panorami

en: preload all panorama images for faster loading between rooms
it_IT: precaricare tutte le immagini panoramiche per un caricamento più rapido tra le stanze

en: Enable multi resolution
it_IT: Abilitare la risoluzione multi

en: splits the panorama image into multiple sectors and loads them in parallel to reduce loading times
it_IT: divide l'immagine panoramica in più settori e la carica in parallelo per ridurre i tempi di caricamento

en: Regenerate panoramas
it_IT: Rigenera panorami

en: force regenerate all panoramas images
it_IT: forza rigenerare tutte le immagini panorami

en: Regenerate All Panoramas
it_IT: Rigenera tutti i panorami

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Auto start
it_IT: Avvio automatico

en: start the virtual tour automatically on loading
it_IT: avviare automaticamente il tour virtuale al caricamento

en: start the fly-in animation at the first entrance to the virtual tour
it_IT: inizia l'animazione fly-in al primo ingresso del tour virtuale

en: Loading Info
it_IT: Caricamento delle informazioni

en: display logo, name and progress bar during initial loading
it_IT: visualizzare logo, nome e barra di stato durante il caricamento iniziale

en: Video display time (seconds)
it_IT: Tempo di visualizzazione video (secondi)

en: set to 0 to wait for the end of the video, otherwise set the seconds for which the video should be displayed
it_IT: impostare su 0 per attendere la fine del video, altrimenti impostare i secondi per i quali il video deve essere visualizzato

en: Background Image
it_IT: Immagine di Sfondo

en: image displayed as background during initial loading and used as preview image for share
it_IT: immagine visualizzata come sfondo durante il caricamento iniziale e utilizzata come immagine di anteprima per la condivisione

en: Exist Background
it_IT: Sfondo esistente

en: Upload new Background
it_IT: Carica nuovo sfondo

en: REMOVE IMAGE
it_IT: RIMUOVI IMMAGINE

en: Choose file
it_IT: Seleziona file

en: Upload Background Image
it_IT: Carica immagine di sfondo

en: Background Video
it_IT: Video di Sfondo

en: video displayed as background during initial loading
it_IT: video visualizzato come sfondo durante il caricamento iniziale

en: REMOVE VIDEO
it_IT: RIMUOVI VIDEO

en: Upload Background Video
it_IT: Caricare video in background

en: logo displayed on top right
it_IT: logo visualizzato in alto a destra

en: Not visible in the tour, enable it in the Editor UI
it_IT: Non visibile nel tour, abilitalo nell'interfaccia utente dell'editor

en: Exist Logo
it_IT: Logo esistente

en: Upload new Logo
it_IT: Carica nuovo logo

en: Hyperlink
it_IT: Collegamento ipertestuale

en: REMOVE LOGO
it_IT: RIMUOVI LOGO

en: Upload Logo Image
it_IT: Carica Immagine Logo

en: logo used to hide tripod on panorama image
it_IT: logo utilizzato per nascondere treppiede sull'immagine panorama

en: Exist Nadir Logo
it_IT: Esistente Logo Nadir

en: Upload new Nadir Logo
it_IT: Carica il nuovo logo Nadir

en: Small
it_IT: Piccolo

en: Medium
it_IT: Medio

en: Large
it_IT: Grande

en: Song
it_IT: Canzone

en: background song during navigation of virtual tour
it_IT: brano in background durante la navigazione del tour virtuale

en: Exist Song
it_IT: Canzone esistente

en: Upload new Song
it_IT: Carica nuovo brano

en: REMOVE SONG
it_IT: RIMUOVI BRANO

en: Upload Song (MP3)
it_IT: Carica brano (MP3)

en: Intro (Desktop)
it_IT: Introduzione (desktop)

en: image displayed on desktop at first load
it_IT: immagine visualizzata sul desktop al primo caricamento

en: Exist Image
it_IT: Immagine esistente

en: Upload new Image
it_IT: Carica nuova foto

en: Upload Image
it_IT: Carica immagine

en: Intro (Mobile)
it_IT: Introduzione (Mobile)

en: image displayed on mobile at first load
it_IT: immagine visualizzata sul cellulare al primo caricamento

en: Custom HTML
it_IT: HTML personalizzato

en: html code that will be displayed within the tour
it_IT: codice html che verrà visualizzato all'interno del tour

en: Media Library
it_IT: Libreria Media

en: Field of View
it_IT: Campo visivo

en: Default
it_IT: Predefinito

en: sets the panorama’s starting horizontal field of view in degrees.
it_IT: imposta il campo di visualizzazione orizzontale iniziale del panorama in gradi.

en: sets the minimum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
it_IT: imposta l'altezza minima del bordo del visualizzatore in gradi.

en: sets the maximum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
it_IT: imposta l'altezza massima del bordo del visualizzatore, in gradi.

en: HFOV Mobile Ratio
it_IT: Rapporto mobile HFOV

en: a lower ratio indicates a wider view on the mobile, while a higher value indicates a narrower view
it_IT: un rapporto più basso indica una vista più ampia sul cellulare, mentre un valore più alto indica una vista più stretta

en: Interaction
it_IT: Interazione

en: Pan Speed
it_IT: Velocità di panoramica

en: adjusts panning speed from touch inputs: a lower value indicates a slower pan speed, while a higher value indicates a faster pan speed
it_IT: regola la velocità di panoramica dagli input touch: un valore inferiore indica una velocità di panoramica più lenta, mentre un valore più alto indica una velocità di panning più elevata

en: Friction
it_IT: Attrito

en: controls the friction that slows down the viewer motion after it is dragged and released. higher values mean the motion stops faster.
it_IT: controlla l'attrito che rallenta il movimento dello spettatore dopo che è stato trascinato e rilasciato. valori più alti significano che il movimento si ferma più velocemente.

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Current HFOV
it_IT: HFOV corrente

en: use the mouse wheel or the controls to zoom
it_IT: utilizzare la rotella del mouse o i comandi per zoomare

en: Mobile
it_IT: Cellulare

en: Note (only visible to administrators)
it_IT: Nota (visibile solo agli amministratori)

en: Public Key
it_IT: Chiave Pubblica

en: Currency
it_IT: Valuta

en: Create an account on
it_IT: Crea un account!

en: Pay attention that you can make 2 configurations, one for <b>test</b> and one for <b>live</b>, by changing the selector on the %s dashboard at the top
it_IT: Fai attenzione che puoi fare 2 configurazioni, una per il <b>test</b> e una per il <b>live</b> , cambiando il selettore nella dashboard %s in alto

en: Fill your business information
it_IT: Compila le informazioni sulla tua attività

en: Configure your domain
it_IT: Configura il tuo dominio

en: Add your domain <b>%s</b> in the <b>Domain</b> field of the section <b>DEFAULT WEBSITE DOMAIN</b>
it_IT: Aggiungi il tuo dominio <b>%s</b> nel <b>campo Dominio</b> della sezione <b>DOMINIO SITO WEB PREDEFINITO</b>

en: Configure Regional Settings
it_IT: Configura le impostazioni regionali

en: Add all the currencies in the section <b>SUPPORTED CURRENCIES</b>
it_IT: Aggiungi tutte le valute nella sezione <b>VALUTE SUPPORTATE</b>

en: Enable the countries they can buy on your site in the section <b>ENABLED COUNTRIES</b>
it_IT: Abilita i paesi che possono acquistare sul tuo sito nella sezione <b>PAESI ABILITATI</b>

en: Configure Taxes
it_IT: Configura le tasse

en: Click on <b>Create New Tax</b> a make sure to check <b>Included in price</b>
it_IT: Fai clic su <b>Crea nuova imposta</b> e assicurati di controllare <b>Incluso nel prezzo</b>

en: Configure Checkout & Cart
it_IT: Configura checkout e carrello

en: You can decide whether to register your customers or not by changing the option <b>Allow Guests Only</b>
it_IT: Puoi decidere se registrare o meno i tuoi clienti modificando l'opzione <b>Consenti solo ospiti</b>

en: Connect a payment gateway
it_IT: Connetti un gateway di pagamento

en: Get Api Key
it_IT: Ottieni la chiave API

en: Retrieve your <b>public test or live API key</b> and enter it above
it_IT: Recupera il tuo <b>test pubblico o la chiave API live</b> e inseriscila sopra

en: Multi resolution regenerate
it_IT: Rigenerazione a più risoluzione

en: Success. Multi resolution panoramas will be regenerated in background.
it_IT: Successo. I panorami a più risoluzione verranno rigenerati in background.

en: An error has occured.
it_IT: Si è verificato un errore.

en: Regeneration in progress, please wait ... Do not close this window!
it_IT: Rigenerazione in corso, si prega di attendere ... Non chiudere questa finestra!

en: Add Category
it_IT: Aggiungi categoria

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Send Verification Code
it_IT: Invia codice di verifica

en: Verification code
it_IT: Codice di verifica

en: New password
it_IT: Nuova password

en: Repeat password
it_IT: Ripeti password

en: Change password
it_IT: Cambia password

en: Back to Login
it_IT: Torna al Login

en: Welcome Back!
it_IT: Bentornato!

en: Enter Username or E-mail
it_IT: Inserisci nome utente o e-mail

en: Login
it_IT: Accedi

en: Login with Google
it_IT: Accedi con Google

en: Login with Facebook
it_IT: Accedi con Facebook

en: Login with Twitter
it_IT: Accedi con Twitter

en: Forgot Password?
it_IT: Password dimenticata?

en: Create an Account
it_IT: Crea un account

en: Create Account
it_IT: Crea Account

en: An account linked to the email %s was not found, do you want to register a new one?
it_IT: Un account collegato all'%s e-mail non è stato trovato, vuoi registrarne uno nuovo?

en: Yes, Register
it_IT: Sì, registrati

en: Action required
it_IT: Azione richiesta

en: Associate a valid e-mail address to this account.
it_IT: Associare un indirizzo di posta elettronica valido a questo account.

en: Continue
it_IT: Continua

en: Check your inbox for the verification code.
it_IT: Controlla la tua casella di posta per il codice di verifica.

en: Password successfully changed!
it_IT: Password cambiata con successo!

en: ICONS LIBRARY
it_IT: LIBRERIA ICONE

en: You cannot create Icons Library on an external virtual tour!
it_IT: Non è possibile creare la libreria di icone in un tour virtuale esterno!

en: Your "%s" plan not allow to create Icons Library!
it_IT: Il tuo piano "%s" non consente di creare Raccolte di Icone!

en: Icons List
it_IT: Elenco icone

en: Loading icons ...
it_IT: Caricamento delle icone in corso...

en: You cannot create POIs on an external virtual tour!
it_IT: Non è possibile creare IPI in un tour virtuale esterno!

en: You have reached the maximum number of POIs allowed from your plan!
it_IT: Hai raggiunto il numero massimo di POI consentiti dal tuo piano!

en: Select a room first!
it_IT: Seleziona prima una stanza!

en: No rooms created for this Virtual Tour. Go to %s and create a new one!
it_IT: Nessuna stanza creata per questo Virtual Tour. Vai a %s e crearne uno nuovo!

en: Rooms
it_IT: Stanze

en: MOVE
it_IT: SPOSTA

en: EDIT
it_IT: MODIFICA

en: DUPLICATE
it_IT: DUPLICA

en: DELETE
it_IT: ELIMINA

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Tolerance
it_IT: Tolleranza

en: Apply
it_IT: Applica

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Style
it_IT: Stile

en: Schedule
it_IT: Programma

en: style of the POI displayed within the panorama
it_IT: stile del PDI visualizzato all'interno del panorama

en: Icon
it_IT: Icona

en: Selection Area
it_IT: Area di selezione

en: Embedded Image
it_IT: Immagine incorporata

en: Embedded Text
it_IT: Testo incorporato

en: Embedded HTML
it_IT: HTML incorporato

en: Embedded Slideshow
it_IT: Presentazione incorporata

en: Embedded Video
it_IT: Video Incorporato

en: Embedded Video (with transparency)
it_IT: Video incorporato (con trasparenza)

en: Embedded Video (with background removal)
it_IT: Video incorporato (con rimozione dello sfondo)

en: Embedded Link
it_IT: Collegamento Incorporato

en: Embedded Object 3D
it_IT: Oggetto incorporato 3D

en: Change
it_IT: Cambia

en: content displayed when clicked on the POI
it_IT: contenuto visualizzato quando si fa clic sul PDI

en: Image (single)
it_IT: Immagine (singola)

en: Image (gallery)
it_IT: Immagine (galleria)

en: Link (embed)
it_IT: Collegamento (incorpora)

en: Link (external)
it_IT: Collegamento (esterno)

en: Text
it_IT: Testo

en: Form
it_IT: Modulo

en: Object 360 (images)
it_IT: Oggetto 360 (immagini)

en: Object 3D
it_IT: Oggetto 3D

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Switch Panorama
it_IT: Cambia panorama

en: Title
it_IT: Titolo

en: Button
it_IT: Pulsante

en: Reply
it_IT: Rispondi

en: Send Notification
it_IT: Invia notifica

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Number
it_IT: Numero

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Date
it_IT: Data

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Displays the original panorama
it_IT: Visualizza il panorama originale

en: Content - Image Link
it_IT: Contenuto - Collegamento immagine

en: Target
it_IT: Destinazione

en: Blank
it_IT: Nuova pagina

en: Self
it_IT: Stessa pagina

en: Parent
it_IT: Genitore

en: Top
it_IT: In alto

en: Background Song Volume
it_IT: Volume del brano di sottofondo

en: Google Maps Embed Code
it_IT: Codice di incorporamento di Google Maps

en: Google Street View Embed Code
it_IT: Codice di incorporamento di Google Street View

en: Content - Text
it_IT: Contenuto - Testo

en: Content - Mixed
it_IT: Contenuto - Misto

en: Content - Html
it_IT: Contenuto - Html

en: Content - Product
it_IT: Contenuto - Prodotto

en: Choose a Product
it_IT: Seleziona Prodotto

en: IMAGES GALLERY
it_IT: GALLERIA IMMAGINI

en: IMAGES OBJECT 360
it_IT: IMMAGINI OGGETTO 360

en: Panorama Image
it_IT: Immagine panorama

en: Image
it_IT: Immagine

en: Upload Json
it_IT: Carica Json

en: Upload File
it_IT: Carica File

en: Placement
it_IT: Posizione

en: Floor
it_IT: Piano

en: Wall
it_IT: Muro

en: Upload Video
it_IT: Carica Video

en: Upload Audio
it_IT: Carica Audio

en: Music Library
it_IT: Biblioteca musicale

en: Auto Open
it_IT: Apertura Automatica

en: Auto Close
it_IT: Chiusura automatica

en: View Mode
it_IT: Modalità visualizzazione

en: Modal
it_IT: Modale

en: Box (click)
it_IT: Casella (clicca)

en: Box (Hover)
it_IT: Casella (sopra)

en: Box Position
it_IT: Posizione Box

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Right
it_IT: Destra

en: Bottom
it_IT: Sotto

en: Muted
it_IT: Senza audio

en: Background Removal
it_IT: Rimozione dello sfondo

en: 3d model can be rotated
it_IT: Il modello 3d può essere ruotato

en: Icon + Label
it_IT: Icona + Etichetta

en: Label + Icon
it_IT: Etichetta + icona

en: Only Icon
it_IT: Solo icona

en: Only Label
it_IT: Solo etichetta

en: Custom Icons Library
it_IT: Libreria icone personalizzate

en: Select Icon
it_IT: Seleziona icona

en: Library Icon
it_IT: Icone Libreria

en: Select Library Icon
it_IT: Seleziona icona libreria

en: Animation
it_IT: Animazione

en: Bounce
it_IT: Rimbalzo

en: Shake X
it_IT: Agitare X

en: Shake Y
it_IT: scuoti sì

en: Swing
it_IT: Oscilla

en: Tada
it_IT: Tata

en: Wobble
it_IT: Dondolare

en: Heartbeat
it_IT: Battito cardiaco

en: Flip
it_IT: Ribalta

en: Autoplay (seconds)
it_IT: Riproduzione automatica (secondi)

en: Color
it_IT: Colore

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Border
it_IT: Bordo

en: CSS Class
it_IT: Classe CSS

en: Round
it_IT: Tondo

en: Square
it_IT: Quadrato

en: Round (outline)
it_IT: Rotonda (contorno)

en: Square (outline)
it_IT: quadrato (contorno)

en: Tooltip Type
it_IT: Tipo di descrizione comando

en: Custom Text
it_IT: Testo personalizzato

en: Tooltip Text
it_IT: Testo del Tooltip

en: Enable Schedule
it_IT: Abilita pianificazione

en: Date - From
it_IT: Data - Da

en: Date - To
it_IT: Data - A

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Hour - From
it_IT: Ora - Da

en: Hour - To
it_IT: Ora - A

en: APPLY STYLE TO ALL
it_IT: APPLICA STILE A TUTTI

en: drag the poi to change its position
it_IT: Trascinare il poi per modificarne la posizione

en: drag the pointers to move and resize the content
it_IT: Trascinare i puntatori per spostare e ridimensionare il contenuto

en: Perspective
it_IT: Prospettiva

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Z Order
it_IT: Ordine Z

en: 3d Transform
it_IT: Trasformazione 3d

en: ADD POI
it_IT: AGGIUNGI POI

en: EDIT MARKERS
it_IT: MODIFICA MARCATORI

en: PREVIEW
it_IT: ANTEPRIMA

en: Add POI
it_IT: Aggiungi POI

en: Images (gallery)
it_IT: Immagini (galleria)

en: Delete POI
it_IT: Elimina POI

en: Are you sure you want to delete the poi?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare il poi?

en: Yes, Delete
it_IT: Si, Elimina

en: Duplicate POI
it_IT: Duplica POI

en: Are you sure you want to duplicate the poi?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare il poi?

en: Room Target
it_IT: Stanza di riferimento

en: Yes, Duplicate
it_IT: Sì, duplica

en: Library Icons
it_IT: Icone libreria

en: POIs Settings
it_IT: Impostazioni POI

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing POIs by overwriting them?
it_IT: Applicare queste impostazioni a tutte i POI esistenti sovrascrivendole?

en: Yes, Apply
it_IT: Sì, applica

en: Search Icon
it_IT: Ricerca Icona

en: Show All
it_IT: Mostra tutto

en: No results found.
it_IT: Nessun risultato trovato.

en: ROOMS
it_IT: STANZE

en: You cannot create Rooms on an external virtual tour!
it_IT: Non è possibile creare camere in un tour virtuale esterno!

en: Bulk room's create
it_IT: Creazione delle stanze in blocco

en: Uploading multiple 360-degree panorama JPG/PNG images will automatically create all the rooms.
it_IT: Il caricamento di più immagini JPG/PNG panoramiche a 360 gradi creerà automaticamente tutte le stanze.

en: Max allowed upload file size:
it_IT: Dimensioni massima consentite del file di caricamento:

en: You have %s remaining uploads!
it_IT: Hai già %s caricamenti rimanenti!

en: Creating Rooms
it_IT: Creazione stanze

en: Do not close this window!
it_IT: Non chiudere questa finestra!

en: Your "%s" plan has expired! You will not be able to add new content, but only edit existing ones.
it_IT: Il tuo piano "%s" è scaduto! Non potrai aggiungere nuovi contenuti, ma solo modificare quelli esistenti.

en: LEADS
it_IT: LEAD

en: You cannot manage Leads on an external virtual tour!
it_IT: Non puoi gestire i lead in un tour virtuale esterno!

en: Your "%s" plan not allow to manage Leads!
it_IT: Il tuo piano "%s" non consente di gestire i lead!

en: export
it_IT: esporta

en: Reset Leads
it_IT: Reimposta leads

en: Are you sure you want to reset all leads for this virtual tour?
it_IT: Sei sicuro di voler reimpostare tutti i lead per questo tour virtuale?

en: Yes, Reset
it_IT: Sì, Reset

en: PRESENTATION
it_IT: PRESENTAZIONE

en: You cannot create Presentations on an external virtual tour!
it_IT: Non è possibile creare presentazioni in un tour virtuale esterno!

en: Your "%s" plan not allow to create Presentations!
it_IT: Il tuo piano "%s" non consente di creare presentazioni!

en: Manual Presentation
it_IT: Presentazione manuale

en: Automatic Presentation
it_IT: Presentazione automatica

en: Video Presentation
it_IT: Video presentazione

en: a recorded video is used as a presentation
it_IT: un video registrato viene utilizzato come presentazione

en: Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4 / Webm
it_IT: Youtube/Vimeo Collega o carica Video MP4/Webm

en: 1. Open tour in a new window
it_IT: 1. Apri tour in una nuova finestra

en: 2. Click the button Open screencast app
it_IT: 2. Fare clic sul pulsante Apri app screencast

en: 3. Record your screen by selecting the open window
it_IT: 3. Registra lo schermo selezionando la finestra aperta

en: 4. Upload the recorded video
it_IT: 4. Carica il video registrato

en: automatic presentation consists of looking around the room by rotating and moving on to the next one
it_IT: la presentazione automatica consiste nel guardarsi intorno ruotando e passando a quella successiva

en: Rotate speed
it_IT: Velocità di rotazione

en: -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
it_IT: Velocità da -1 a -10 in senso orario, da 1 a 10 velocità in senso antiorario

en: the manual presentation consists in defining the order, changing the views of the rooms and add possible narrative text
it_IT: la presentazione manuale consiste nel definire l'ordine, cambiando le viste delle stanze e aggiungere un possibile testo narrativo

en: LOADING PRESENTATION ...
it_IT: CARICAMENTO DELLA PRESENTAZIONE IN CORSO...

en: Room
it_IT: Stanza

en: Wait after change room (ms)
it_IT: Attendi dopo cambio stanza (ms)

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Action
it_IT: Azione

en: Select an action
it_IT: Seleziona un'azione

en: Change the view
it_IT: Modifica la vista

en: Narrate a text
it_IT: Narrare un testo

en: Narrate text (Carriage Return to split text into sentences)
it_IT: Narrare il testo (Ritorno a capo per dividere il testo in frasi)

en: Wait time after narration (ms)
it_IT: Tempo di attesa dopo la narrazione (ms)

en: Frame the desired view
it_IT: Incorniciare la vista desiderata

en: Animation duration (ms)
it_IT: Durata animazione (ms)

en: Wait time after animation (ms)
it_IT: Tempo di attesa dopo l'animazione (ms)

en: Remove Room
it_IT: Rimuovi Stanza

en: Are you sure you want to remove room and all its actions from presentation?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere la stanza e tutte le sue azioni dalla presentazione?

en: Yes, Remove
it_IT: Sì, rimuovere

en: Remove Action
it_IT: Rimuovi azione

en: Are you sure you want to remove action from room's presentation?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere l'azione dalla presentazione della stanza?

en: You cannot create 360 videos on an external virtual tour!
it_IT: Non puoi creare video 360 su un tour virtuale esterno!

en: Your "%s" plan not allow to create 360 videos!
it_IT: Il tuo piano "%s" non consente di creare video a 360 gradi!

en: CREATE 360 VIDEO
it_IT: CREA VIDEO A 360°

en: DOWNLOAD
it_IT: Download

en: No 360 video generated for this virtual tour.
it_IT: Nessun video 360 generato per questo tour virtuale.

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Select None
it_IT: Non selezionare niente

en: click to select / deselect a room - drag to change its order - enter the duration in seconds
it_IT: fare clic per selezionare/deselezionare una stanza - trascinare per cambiarne l'ordine - inserire la durata in secondi

en: Resolution
it_IT: Risoluzione

en: Duration Slide
it_IT: Diapositiva della durata

en: Set to All
it_IT: Imposta su Tutti

en: Video Duration
it_IT: Durata Video

en: audio file must be uploaded into music library.
it_IT: il file audio deve essere caricato nella libreria musicale.

en: No Audio
it_IT: Nessun audio

en: GENERATE
it_IT: تولید کردن

en: CANCEL
it_IT: ANNULLA

en: Generate 360 video
it_IT: Genera video a 360 gradi

en: Generation in progress, please wait ... Do not close this window!
it_IT: Generazione in corso, attendere... Non chiudere questa finestra!

en: FORMS
it_IT: DATI DEI MODULI

en: You cannot manage Forms on an external virtual tour!
it_IT: Non è possibile gestire i moduli in un tour virtuale esterno!

en: Your "%s" plan not allow to manage Forms!
it_IT: Il tuo piano "%s" non consente di gestire i moduli!

en: Field
it_IT: Campo

en: Reset Forms Data
it_IT: Reimpostare i dati dei moduli

en: Are you sure you want to reset all forms data for this virtual tour?
it_IT: Reimpostare tutti i dati dei moduli per questo tour virtuale?

en: ADD ACTION
it_IT: AGGIUNGI AZIONE

en: ADD ROOM
it_IT: AGGIUNGI STANZA

en: Save
it_IT: Salva

en: Search Virtual Tour ...
it_IT: Cerca Virtual Tour ...

en: EDITOR UI
it_IT: Interfaccia utente dell'editor

en: 3D VIEW
it_IT: VISTA 3D

en: MAPS
it_IT: MAPPE

en: GALLERY
it_IT: GALLERIA

en: PUBLISH
it_IT: PUBBLICA

en: Search Map ...
it_IT: Cerca mappa ...

en: Rooms assigned
it_IT: Stanze assegnate

en: markers
it_IT: marcatori

en: pois
it_IT: poi

en: Content - Link or upload Image
it_IT: Contenuto - Collegare o caricare un'immagine

en: Content - Panorama Image
it_IT: Contenuto - Immagine panoramica

en: Content - Link or upload Json
it_IT: Contenuto - Collega o carica Json

en: Embedded - Link or upload Image
it_IT: Incorporato - Collega o carica immagine

en: Content - Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4
it_IT: Contenuto - Youtube/Vimeo Link o caricare Video MP4

en: Embedded - Youtube Link or upload Video MP4
it_IT: Incorporato - Link youtube o caricamento video MP4

en: Embedded - upload Video WEBM + MOV
it_IT: Embedded - carica Video WEBM + MOV

en: Embedded - upload Video MP4 with Chroma background
it_IT: Incorporato: carica video MP4 con sfondo Chroma

en: Content - Audio MP3 Link or upload Audio MP3
it_IT: Contenuto - Audio MP3 Link o carica file Audio MP3

en: Content - Video 360 MP4
it_IT: Contenuto - Video 360 MP4

en: Embedded - Link
it_IT: Incorporato - Collegamento

en: Embedded - Text
it_IT: Incorporato - Testo

en: Embedded - HTML
it_IT: Incorporato - HTML

en: Content - Link
it_IT: Contenuto - Collegamento

en: Content - Link (external)
it_IT: Contenuto - Collegamento (esterno)

en: Content - Object 3D
it_IT: Contenuto - Oggetto 3D

en: Embedded - Object 3D
it_IT: Incorporato - Oggetto 3D

en: Please select an icon from library
it_IT: Si prega di selezionare un'icona dalla libreria

en: Search Room ...
it_IT: Cerca stanza ...

en: DRAG TO CHANGE POSITION
it_IT: TRASCINARE PER MODIFICARE LA POSIZIONE

en: Panorama image
it_IT: Immagine panorama

en: Accepted only images in JPG/PNG format.
it_IT: Accettate solo immagini in formato JPG/PNG.

en: Panorama video
it_IT: Video panorama

en: Accepted only 360 degree videos in MP4 format.
it_IT: Accettati solo video a 360 gradi in formato MP4.

en: Initial Image
it_IT: Immagine iniziale

en: The initial image must be the same size as the video stream.
it_IT: L'immagine iniziale deve avere le stesse dimensioni del flusso video.

en: The initial image must be the same size as the lottie file.
it_IT: L'immagine iniziale deve avere le stesse dimensioni del file lottie.

en: Valid
it_IT: Valido

en: Invalid
it_IT: Non valido

en: No images in this gallery.
it_IT: Nessuna immagine in questa galleria.

en: No files in this media library.
it_IT: Nessun file in questa libreria multimediale.

en: No files in this icon library.
it_IT: Nessun file in questa libreria di icone.

en: Link (emded)
it_IT: Collegamento (incorpora)

en: Embed (image)
it_IT: Incorpora (immagine)

en: Embed (slideshow)
it_IT: Incorpora (presentazione)

en: Embed (video)
it_IT: Incorpora (video)

en: Embed (video with transparency)
it_IT: Incorpora (video con trasparenza)

en: Embed (video with background removal)
it_IT: Incorpora (video con rimozione dello sfondo)

en: Embed (object3d)
it_IT: Incorpora (oggetto3d)

en: Embed (link)
it_IT: Incorpora (link)

en: Embed (text)
it_IT: Incorpora (testo)

en: Embed (html)
it_IT: Incorpora (html)

en: Are you sure you want to delete?
it_IT: Sei sicuro di volerlo cancellare?

en: File size is too big.
it_IT: Le dimensioni del file sono troppo grandi.

en: All Categories
it_IT: Tutte le categorie

en: All Users
it_IT: Tutti gli Utenti

en: Are you sure? the contents of this element will be lost!
it_IT: Sei sicuro? il contenuto di questo elemento andrà perso!

en: Border Color
it_IT: Colore Bordo

en: Rooms List
it_IT: Elenco Stanze

en: Creating a New Tour
it_IT: Creazione di un nuovo tour

en: Creating the first Room
it_IT: Creare la prima stanza

en: Creating the second Room
it_IT: Creare la seconda stanza

en: Creating a Marker
it_IT: Creazione di un marcatore

en: Preview the tour
it_IT: Anteprima del tour

en: Click on the menu item <b>Virtual Tours</b>
it_IT: Clicca sulla voce di menu <b>Tour Virtuali</b>

en: Click on the menu item <b>List Tours</b>
it_IT: Fare clic sulla voce di menu <b>Elenco tour</b>

en: This is the section to create a tour
it_IT: Questa è la sezione per creare un tour

en: Enter the <b>name</b> of the tour
it_IT: Inserisci il <b>nome</b> del tour

en: Click on button <b>Create</b>
it_IT: Fare clic sul pulsante <b>Crea</b>

en: Click on the menu item <b>Rooms</b>
it_IT: Clicca sulla voce di menu <b>Stanze</b>

en: Click on the <b>plus</b> icon
it_IT: Fare clic sull'icona <b>più</b>

en: Enter the <b>name</b> of the room
it_IT: Inserisci il <b>nome</b> della stanza

en: Upload a 360 panorama image for this Room by selecting from the <b>Browse</b> button and then click <b>Upload</b>
it_IT: Carica un'immagine panoramica a 360 gradi per questa stanza selezionando dal <b>pulsante Sfoglia</b> e quindi fai clic su <b>Carica</b>

en: Congratulations, your first room has been created, now create the second one
it_IT: Congratulazioni, la tua prima stanza è stata creata, ora crea la seconda

en: Congratulations, your second room has been created, now let's look at how to create a marker to navigate from one to the other
it_IT: Congratulazioni, la tua seconda stanza è stata creata, ora vediamo come creare un marker per navigare dall'una all'altra

en: Click on the menu item <b>Markers</b>
it_IT: Fare clic sulla voce di menu <b>Marcatori</b>

en: Select the first room
it_IT: Seleziona la prima stanza

en: Drag the view and center the white cursor at the position where you want to add the marker
it_IT: Trascina la vista e centra il cursore bianco nella posizione in cui desideri aggiungere il marker

en: Here you can select the destination room linked to this marker
it_IT: Qui puoi selezionare la stanza di destinazione collegata a questo marker

en: Click the button <b>Add</b> to create the marker
it_IT: Fare clic sul pulsante <b>Aggiungi</b> per creare il marker

en: Congratulations, your marker has been created
it_IT: Congratulazioni, il tuo pennarello è stato creato

en: And finally let's preview the tour you just created. Click on the menu item <b>Preview</b>
it_IT: E infine vediamo in anteprima il tour che hai appena creato. Fare clic sulla voce di menu <b>Anteprima</b>

en: Are you sure you want to exit the tour creation wizard?
it_IT: Sei sicuro di voler uscire dalla procedura guidata di creazione del tour?

en: Are you sure you want to update the preset?
it_IT: Sei sicuro di voler aggiornare il preset?

en: Are you sure you want to delete the preset?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare il preset?

en: Are you sure you want to apply the preset?
it_IT: Sei sicuro di voler applicare il preset?

en: QUICK ADD THIS MARKER
it_IT: AGGIUNGI VELOCEMENTE QUESTO MARCATORE

en: ADD THIS MARKER
it_IT: AGGIUNGI QUESTO MARCATORE

en: List
it_IT: Lista

en: Grid
it_IT: Griglia

en: UPDATE IN PROGRESS
it_IT: AGGIORNAMENTO IN CORSO

en: Not close this window
it_IT: Non chiudere questa finestra!

en: MUSIC LIBRARY
it_IT: LIBRERIA MUSICALE

en: You cannot use Music Library on an external virtual tour!
it_IT: Non è possibile utilizzare la libreria musicale in un tour virtuale esterno!

en: Room name
it_IT: Nome della stanza

en: Main Form
it_IT: Modulo principale

en: You cannot edit UI on an external virtual tour!
it_IT: Non è possibile modificare l'interfaccia utente in un tour virtuale esterno!

en: Default Markers Style
it_IT: Stile marcatori predefinito

en: Default POIs Style
it_IT: Stile PDI predefinito

en: Presets
it_IT: Preset

en: Annotation Title
it_IT: Titolo annotazione

en: Annotation Description
it_IT: Descrizione annotazione

en: Show Tour Title
it_IT: Mostra il titolo del tour

en: Show Audio
it_IT: Mostra audio

en: Show Fullscreen
it_IT: Mostra schermo intero

en: Show Floorplan
it_IT: Mostra planimetria

en: Hidden
it_IT: Nascosto

en: Visible, minimized on Mobile
it_IT: Visibile, ridotto a icona su Mobile

en: Visible, minimized on Desktop and Mobile
it_IT: Visibile, ridotto a icona su desktop e dispositivi mobili

en: Visible, opened
it_IT: Visibile, aperto

en: Visible, no minimap
it_IT: Visibile, nessuna minimappa

en: Position
it_IT: Posizione

en: Top Left
it_IT: In alto a sinistra

en: Top Right
it_IT: Alto a Destra

en: Show Map
it_IT: Visualizza mappa

en: Visible, minimized
it_IT: Visibile, ridotto a icona

en: Show Rooms List Menu
it_IT: Mostra il menu della lista delle stanze

en: Autoclose
it_IT: Autochiusura

en: automatically closes the rooms list menu when you click on any item in it
it_IT: chiude automaticamente il menu dell'elenco delle stanze quando fai clic su qualsiasi elemento al suo interno

en: automatically closes the menu when you click on any item in it
it_IT: chiude automaticamente il menu quando si fa clic su qualsiasi elemento in esso presente

en: Show Annotations
it_IT: Mostra le annotazioni

en: Show Logo
it_IT: Mostra Logo

en: Height
it_IT: Altezza

en: Show Nav Control
it_IT: Mostra controllo nav

en: Voice Commands
it_IT: Comandi vocali

en: Enabled, paused
it_IT: Abilitato, in pausa

en: Enabled, autostart
it_IT: Abilitato, avvio automatico

en: Show Custom
it_IT: Mostra personalizzato

en: Show Info
it_IT: Mostra info

en: Show 3D View
it_IT: Mostra vista 3D

en: Show Gallery
it_IT: Mostra galleria

en: Show Compass
it_IT: Mostra bussola

en: Show Whatsapp
it_IT: Mostra Whatsapp

en: Show Facebook Messenger
it_IT: Mostra Facebook Messenger

en: Arrows Prev/Next
it_IT: Frecce Avanti/Indietro

en: Enabled, Mobile and Desktop
it_IT: Abilitato, Mobile e Desktop

en: Enabled, only Desktop
it_IT: Abilitato, solo Desktop

en: Arrows Room's List Slider
it_IT: Frecce elenco delle stanze

en: Visible, Go to Room
it_IT: Visibile, vai alla stanza

en: Visible, Scroll
it_IT: Visibile, Scorri

en: Show Room's List Slider
it_IT: Mostra elenco delle stanze

en: automatically closes the room's list slider when you click on any item in it
it_IT: chiude automaticamente il dispositivo di scorrimento dell'elenco della room quando si fa clic su qualsiasi elemento in esso presente

en: Show Icons toggle
it_IT: Mostra icone interruttore

en: Show Auto Rotation toggle
it_IT: Mostra rotazione automatica interruttore

en: Show Device Orientation
it_IT: Mostra orientamento dispositivo

en: Visible, disabled
it_IT: Visibile, disabilitato

en: Visible, enabled
it_IT: Visibile, abilitato

en: Drag Enabled when Device Orientation On
it_IT: Trascina Abilitato quando Orientamento dispositivo è attivo

en: Show Web VR
it_IT: Mostra web VR

en: Visible
it_IT: Visibile

en: Visible, autostart
it_IT: Visibile, avvio automatico

en: Show Share
it_IT: Mostra condivisione

en: Visible, share tour
it_IT: Visibile, condividi il tour

en: Visible, share current position
it_IT: Visibile, condividi la posizione attuale

en: Show Main Form
it_IT: Mostra modulo principale

en: Show Meeting
it_IT: Mostra Riunione

en: Enabled, opened
it_IT: Abilitato, aperto

en: Show Live Session
it_IT: Mostra sessione dal vivo

en: Icon + Room's Name
it_IT: Icona + Nome della stanza

en: Room's Name + Icon
it_IT: Nome della stanza + Icona

en: Only Room's Name
it_IT: Solo il nome della stanza

en: Preview Room
it_IT: Anteprima Stanza

en: Target Room's Name
it_IT: Solo il nome della stanza

en: Target Room's Preview (Rounded)
it_IT: Anteprima della room di destinazione (arrotondata)

en: Target Room's Preview (Squared)
it_IT: Anteprima della room di destinazione (quadrato)

en: Target Room's Preview (Rectangular)
it_IT: Anteprima della stanza di destinazione (rettangolare)

en: ROOM NAME
it_IT: NOME DELLA STANZA

en: Apply to all
it_IT: Applica a tutte

en: POI LABEL
it_IT: ETICHETTA POI

en: Markers Settings
it_IT: Impostazioni marcatori

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing markers by overwriting them?
it_IT: Applicare queste impostazioni a tutti i marcatori esistenti sovrascrivendoli?

en: Add new preset
it_IT: Aggiungi nuovo preset

en: Public
it_IT: Pubblico

en: ADD / UPDATE
it_IT: AGGIUNGI / AGGIORNA

en: APPLY PRESET
it_IT: Applica predefinito

en: Icon Position
it_IT: Posizione icona

en: Icon Button - Left
it_IT: Pulsante icona - Sinistra

en: Icon Button - Center
it_IT: Pulsante icona - Centro

en: Icon Button - Right
it_IT: Pulsante icona - Destra

en: Menu Item
it_IT: Elemento di Menu

en: Main Color
it_IT: Colore principale

en: Text Color
it_IT: Colore testo

en: Icon Main Color
it_IT: Colore principale dell'icona

en: Hover Color
it_IT: Colore Hover

en: Icon Hover Color
it_IT: Colore icona al passaggio del mouse

en: Only mp4 files are supported.
it_IT: Sono supportati solo i file mp4.

en: File not provided.
it_IT: File non fornito.

en: Only jpg,png,gif,webp files are supported.
it_IT: Sono supportati solo file jpg, png, gif, webp.

en: month
it_IT: mese

en: year
it_IT: anno

en: months
it_IT: mesi

en: Free
it_IT: Gratis

en: Username already registered!
it_IT: Nome utente già registrato!

en: E-mail already registered!
it_IT: E-mail già registrata!

en: Error
it_IT: Errore

en: Only jpg,png,gif files are supported.
it_IT: Sono supportati solo i file jpg,png,gif.

en: Mp4 Video
it_IT: Video Mp4

en: Only jpg,png,webp files are supported.
it_IT: Sono supportati solo file jpg, png, webp.

en: Error, retry later
it_IT: Errore, riprovare più tardi

en: Invalid verification code
it_IT: Codice di verifica non valido

en: today
it_IT: oggi

en: day
it_IT: giorno

en: days
it_IT: giorni

en: Only mp3 files are supported.
it_IT: Sono supportati solo i file mp3.

en: Only jpg,png files are supported.
it_IT: Sono supportati solo i file jpg,png.

en: Only gltf,glb,usdz files are supported.
it_IT: Sono supportati solo i file gltf,glb,usdz.

en: edit
it_IT: modifica

en: delete
it_IT: elimina

en: An error has occurred, please try again later
it_IT: Si è verificato un errore, riprova più tardi

en: Changed plan
it_IT: Piano cambiato

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Old Plan
it_IT: Vecchio Piano

en: New Plan
it_IT: Nuovo Piano

en: Only zip files are supported.
it_IT: Sono supportati solo i file zip.

en: Only json files are supported.
it_IT: Sono supportati solo i file json.

en: duplicated
it_IT: duplicato

en: New registered user
it_IT: Nuovo utente registrato

en: Plan
it_IT: Piano

en: Expires on
it_IT: Scade il

en: Lead
it_IT: Guida

en: New tour created
it_IT: Nuovo tour creato

en: Retry.
it_IT: Riprova.

en: E-mail address already in use!
it_IT: Indirizzo e-mail già in uso!

en: Error, retry later!
it_IT: Errore, riprovare più tardi!

en: Cancelled plan
it_IT: Piano annullato

en: Expired
it_IT: Scaduto

en: USERS
it_IT: UTENTI

en: User's Role Permissions
it_IT: Autorizzazioni ruolo dell'utente

en: ADMINISTRATOR
it_IT: AMMINISTRATORE

en: manage users | manage plans | manage tours of all users
it_IT: gestire gli utenti | gestire i piani | gestire i tour di tutti gli utenti

en: they only manage the tours that are associated with them
it_IT: gestiscono solo i tour ad essi associati

en: CUSTOMER
it_IT: CLIENTE

en: they only manage their own tours with restrictions based on the plan subscribed
it_IT: gestiscono solo i propri tour con restrizioni in base al piano sottoscritto

en: ADD USER
it_IT: AGGIUNGI UTENTE

en: Role
it_IT: Ruolo

en: Registration Date
it_IT: Data di Registrazione

en: Expires in
it_IT: Scade tra

en: Active
it_IT: Attivo

en: New User
it_IT: Nuovo Utente

en: Customer
it_IT: Cliente

en: Administrator
it_IT: Amministratore

en: PRODUCTS
it_IT: PRODOTTI

en: You cannot manage products on an external virtual tour!
it_IT: Non puoi gestire i prodotti in un tour virtuale esterno!

en: Your "%s" plan not allow to manage Products!
it_IT: Il tuo piano "%s" non consente di gestire i Prodotti!

en: Price
it_IT: Prezzo

en: you can change the currency in the shop tab of the tour settings
it_IT: puoi cambiare la valuta nella scheda negozio delle impostazioni del tour

en: EDIT SHOWCASE
it_IT: MODIFICA VETRINA

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Friendly URL
it_IT: URL Intuitivo

en: Custom HTML Header
it_IT: Intestazione HTML personalizzata

en: Custom HTML Footer
it_IT: Piè di pagina HTML personalizzato

en: DELETE IMAGE
it_IT: ELIMINA IMMAGINE

en: Banner image
it_IT: Immagine banner

en: Upload Banner Image
it_IT: Carica immagine banner

en: Assigned Virtual Tours
it_IT: Tour virtuali assegnati

en: Viewer
it_IT: Visualizzatore

en: Share & Embed
it_IT: Condividi e incorpora

en: Showcase Link
it_IT: Collegamento vetrina

en: Showcase Friendly Url Link
it_IT: Link Visualizzatore (URL Intuitivo)

en: Showcase Embed Code
it_IT: Codice di incorporamento della vetrina

en: Custom Showcase CSS
it_IT: Vetrina personalizzata CSS

en: Delete Showcase
it_IT: Elimina vetrina

en: Are you sure you want to delete the showcase?
it_IT: Eliminare la vetrina?

en: EDIT ADVERTISEMENT
it_IT: MODIFICA ANNUNCIO

en: Call to Action Link
it_IT: Link all'azione

en: Skippable after
it_IT: Ignorabile dopo

en: enter -1 to wait for the video to end
it_IT: inserisci -1 per attendere la fine del video

en: Automatically assigns to new virtual tours
it_IT: Assegna automaticamente a nuovi tour virtuali

en: DELETE VIDEO
it_IT: ELIMINA VIDEO

en: Assigned Plans
it_IT: Piani assegnati

en: Delete Advertisement
it_IT: Elimina annuncio

en: Are you sure you want to delete the advertisement?
it_IT: Eliminare l'annuncio?

en: EDIT PROFILE
it_IT: MODIFICA PROFILO

en: Please complete your profile with the required fields (*) before continuing to use the application.
it_IT: Completare il profilo con i campi richiesti (*) prima di continuare a utilizzare l'applicazione.

en: Personal Informations
it_IT: Informazioni personali

en: First Name
it_IT: Nome

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Company
it_IT: Azienda

en: Tax Id
it_IT: Codice fiscale

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: City
it_IT: Città

en: State / Province / Region
it_IT: Stato / Provincia / Regione

en: Zip / Postal Code
it_IT: CAP

en: Country
it_IT: Nazione

en: Select country
it_IT: Seleziona nazione

en: Telephone
it_IT: Telefono

en: SAVE AND CONTINUE
it_IT: SALVA E CONTINUA

en: CHANGE
it_IT: CAMBIA

en: UPLOAD
it_IT: CARICA

en: CREATE
it_IT: CREA

en: Change Password
it_IT: Cambia Password

en: VIRTUAL TOURS
it_IT: TOUR VIRTUALI

en: External
it_IT: Esterno

en: Sample
it_IT: Campione

en: includes sample data in this tour
it_IT: include dati di esempio in questo tour

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Import
it_IT: Importa

en: You have reached the maximum number of Virtual Tours allowed from your plan!
it_IT: Hai raggiunto il numero massimo di Tour Virtuali consentiti dal tuo piano!

en: LOADING VIRTUAL TOURS ...
it_IT: CARICAMENTO TOUR VIRTUALI IN CORSO...

en: Delete Virtual Tour
it_IT: Elimina Tour Virtuale

en: Are you sure you want to delete the entire virtual tour, included rooms, markers, pois and map?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare l'intero tour virtuale incluse stanze, marcatori, pois e mappe?

en: Duplicate Virtual Tour
it_IT: Duplica Tour virtuale

en: Are you sure you want to duplicate the entire virtual tour?
it_IT: Vuoi duplicare l'intero tour virtuale?

en: Info Box
it_IT: Box informazionI

en: Maps
it_IT: Mappe

en: Products
it_IT: Prodotti

en: Markers
it_IT: Marcatori

en: Download Virtual Tour
it_IT: Scarica Virtual Tour

en: Are you sure you want to download the virtual tour?
it_IT: Sei sicuro di voler scaricare il tour virtuale?

en: You cannot download virtual tour from this demo server
it_IT: Non è possibile scaricare il tour virtuale da questo server demo

en: Standalone
it_IT: Autonomo

en: Importable
it_IT: Importabile

en: New Virtual Tour
it_IT: Nuovo tour virtuale

en: Are you sure you want to create a tour containing sample data?
it_IT: Creare un tour contenente dati di esempio?

en: Yes, Create
it_IT: Sì, crea

en: Import Virtual Tour
it_IT: Importa tour virtuale

en: Zip File
it_IT: File Zip

en: Upload
it_IT: Carica

en: EDIT USER
it_IT: MODIFICA UTENTE

en: CHANGE PASSWORD
it_IT: CAMBIA LA PASSWORD

en: Active (expiring)
it_IT: Attivo (in scadenza)

en: Invalid payment
it_IT: Pagamento non valido

en: Current Plan
it_IT: Abbonamento attuale

en: Manual Expiration Date
it_IT: Data di scadenza manuale

en: set expiration date manually (leave empty for automatic)
it_IT: Impostare manualmente la data di scadenza (lasciare vuota l'accesso automatico)

en: Manual Expiration Time
it_IT: Ora di scadenza manuale

en: set expiration time manually (leave empty for automatic)
it_IT: Impostare manualmente l'ora di scadenza (lasciare vuoto per l'automatico)

en: Never
it_IT: Mai

en: Disk Space Used
it_IT: Spazio su disco utilizzato

en: analyze
it_IT: analizzare

en: Uploaded Files Size
it_IT: Dimensione file caricati

en: Virtual Tours
it_IT: Tour virtuali

en: Assign
it_IT: Assegna

en: Edit Tour
it_IT: Modifica Tour

en: Editor UI
it_IT: Interfaccia utente dell'editor

en: Create Rooms
it_IT: Creare stanze

en: Edit Rooms
it_IT: Modificare Stanze

en: Delete Rooms
it_IT: Eliminare Stanze

en: Create Markers
it_IT: Creare Marcatori

en: Edit Markers
it_IT: Modificare Marcatori

en: Delete Markers
it_IT: Eliminare Marcatori

en: Create POIs
it_IT: Creare POI

en: Edit POIs
it_IT: Modificare POI

en: Delete POIs
it_IT: Eliminare POI

en: Create Maps
it_IT: Creare Mappe

en: Edit Maps
it_IT: Modificare Mappe

en: Delete Maps
it_IT: Eliminare Mappe

en: Icons Library
it_IT: Libreria icone

en: Publish
it_IT: Pubblica

en: Forms
it_IT: Moduli

en: Leads
it_IT: Lead

en: Shop
it_IT: Negozio

en: 360 Video
it_IT: 360 video

en: Delete User
it_IT: Elimina Utente

en: Are you sure you want to delete the user?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare l’utente?

en: Attention: all the virtual tours assigned to this user will be deleted!!!
it_IT: Attenzione: tutti i tour virtuali assegnati a questo utente verranno cancellati!!!

en: Loading landing page content ...
it_IT: Caricamento del contenuto della pagina di destinazione ...

en: Saving landing page content ... Do not close this window!
it_IT: Salvataggio del contenuto della pagina di destinazione ... Non chiudere questa finestra!

en: Loading info content ...
it_IT: Caricamento del contenuto delle informazioni ...

en: Saving info content ... Do not close this window!
it_IT: Salvataggio del contenuto delle informazioni ... Non chiudere questa finestra!

en: Your "%s" plan not allow to create Showcases!
it_IT: Il tuo piano "%s" non consente di creare vetrine!

en: SHOWCASES
it_IT: Vetrine

en: Images List
it_IT: Elenco immagini

en: drag images to change order
it_IT: trascinare le immagini per modificare l'ordine

en: Loading images ...
it_IT: Caricamento delle immagini in corso...

en: Welcome to %s configuration panel, where you can create your virtual tours in a few simple steps.
it_IT: Benvenuti nel pannello  di configurazione di %s, dove è possibile creare i tour virtuali in pochi semplici passaggi.

en: DASHBOARD
it_IT: BACHECA

en: Welcome
it_IT: Benvenuto

en: START TOUR CREATION WIZARD
it_IT: INIZIA LA CREAZIONE GUIDATA DEL TOUR

en: Total Visitors
it_IT: Visitatori Totali

en: Online Visitors
it_IT: Visitatori online

en: Visitors N.
it_IT: Visitatori N.

en: No virtual tours created yet. Go to %s and create a new one!
it_IT: Nessun tour virtuale ancora creato. Vai a %s e crearne uno nuovo!

en: Status
it_IT: Stato

en: Current status
it_IT: Stato attuale

en: Activated
it_IT: Attivato

en: Deactivated
it_IT: Disattivato

en: DEACTIVATE
it_IT: DISATTIVA

en: ACTIVATE
it_IT: ATTIVA

en: SET FRIENDLY URL
it_IT: IMPOSTA URL INTUITIVO

en: Password Protection
it_IT: Protezione con password

en: leave empty to disable password protection
it_IT: Lasciare vuoto per disabilitare la protezione con password

en: Expiring Dates
it_IT: Date in scadenza

en: Start Date
it_IT: Data Inizio

en: Redirect URL if < Start Date
it_IT: URL di reindirizzamento < di inizio

en: End Date
it_IT: Data Fine

en: Redirect URL if > End Date
it_IT: URL di reindirizzamento > data di fine

en: SET EXPIRING DATES
it_IT: IMPOSTARE LE DATE DI SCADENZA

en: Viewer Link
it_IT: Link Visualizzatore

en: Viewer Friendly Url Link
it_IT: Link Visualizzatore (URL Intuitivo)

en: Viewer Embed Code
it_IT: Codice di incorporamento del visualizzatore

en: Landing Link
it_IT: Link Landing

en: Landing Friendly Url Link
it_IT: Link Landing (URL Intuitivo)

en: Landing Embed Code
it_IT: Codice di incorporamento di destinazione

en: API Sample Code
it_IT: Codice di esempio API

en: You cannot create Maps on an external virtual tour!
it_IT: Non puoi creare Mappe in un tour virtuale esterno!

en: Your "%s" plan not allow to create Maps!
it_IT: Il tuo piano "%s" non consente di creare Mappe!

en: CREATE NEW MAP
it_IT: CREA NUOVA MAPPA

en: BULK
it_IT: MASSIVO

en: LOADING MAPS ...
it_IT: CARICAMENTO DELLE MAPPE IN CORSO...

en: New Map
it_IT: Nuova mappa

en: Map Type
it_IT: Tipo di Mappa

en: Floorplan (image)
it_IT: Planimetria (immagine)

en: Map image
it_IT: Immagine mappa

en: Upload Map Image
it_IT: Carica immagine mappa

en: Delete Map
it_IT: Elimina mappa

en: Are you sure you want to delete the entire map and all the points?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare l'intera mappa e tutti i punti?

en: DEMO MODE
it_IT: MODALITÀ DEMO

en: ADD / SAVE features are disabled.
it_IT: Le funzioni AGGIUNGI/SALVA sono disabilitate.

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: List Tours
it_IT: Elenco Tour

en: 360 Video Tour
it_IT: Video tour a 360 gradi

en: Advertisements
it_IT: Pubblicità

en: Links
it_IT: Link

en: Showcases
it_IT: Vetrine

en: Collected Data
it_IT: Dati raccolti

en: Upgrade
it_IT: Aggiorna

en: Users
it_IT: Utenti

en: Plans
it_IT: Piani

en: Your "%s" plan not allow to view Statistics!
it_IT: Il tuo piano "%s" non consente di visualizzare le statistiche!

en: STATISTICS
it_IT: STATISTICHE

en: Unique
it_IT: Univoco

en: Virtual Tour Accesses
it_IT: Accessi a tour virtuali

en: Rooms Accesses
it_IT: Stanze Accessi

en: Rooms Permanence (seconds)
it_IT: Permanenza nelle stanze (secondi)

en: POI views
it_IT: Viste POI

en: Reset Statistics
it_IT: Reimposta statistiche

en: Are you sure you want to reset all statistics for this virtual tour?
it_IT: Sei sicuro di voler reimpostare tutte le statistiche per questo tour virtuale?

en: EDIT MAP
it_IT: MODIFICA MAPPA

en: Point Color
it_IT: Colore Punto

en: Point Size
it_IT: Dimensione Punto

en: North
it_IT: Nord

en: Width (Desktop)
it_IT: Larghezza (desktop)

en: Width (Mobile)
it_IT: Larghezza (Mobile)

en: displays an information button on the floorplan that calls this link
it_IT: visualizza un pulsante informativo sulla planimetria che richiama questo collegamento

en: Info - Open in
it_IT: Info - Apri in

en: New Window
it_IT: Nuova finestra

en: Default Room
it_IT: Stanza predefinita

en: when you change floorplan this room will be displayed automatically
it_IT: quando modifichi la planimetria, questa stanza verrà visualizzata automaticamente

en: Zoom Level
it_IT: Livello di zoom

en: initial map zoom level (lower 1 - higher 20)
it_IT: livello di zoom mappa iniziale (inferiore 1 - superiore 20)

en: Fit all points
it_IT: Adatta a tutti i punti

en: Zoom to Point
it_IT: Zoom a punto

en: when the point is clicked, the map is zoomed in on it
it_IT: quando si fa clic sul punto, la mappa viene ingrandita su di essa

en: Default view
it_IT: Visualizzazione predefinita

en: Street
it_IT: Via

en: Map Image
it_IT: Immagine della Mappa

en: click on point to edit, drag to change position
it_IT: fare clic sul punto per modificare, trascinare per cambiare posizione

en: Loading map image
it_IT: Caricamento dell'immagine della mappa

en: Map Point
it_IT: Punto mappa

en: Select point from map or add a new one
it_IT: Selezionare il punto dalla mappa o aggiungerne uno nuovo

en: AUTO SAVE
it_IT: SALVATAGGIO AUTOMATICO

en: New Map Point
it_IT: Nuovo punto mappa

en: Select Room
it_IT: Seleziona Stanza

en: Delete Map Point
it_IT: Elimina punto mappa

en: Are you sure you want to delete the map point?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare il punto della mappa?

en: Please enter a valid purchase code to continue using the application.
it_IT: Inserisci un codice di acquisto valido per continuare a utilizzare l'applicazione.

en: LICENSE
it_IT: Licenza

en: GENERAL
it_IT: GENERALE

en: STYLE
it_IT: STILE

en: CUSTOM CSS / JS
it_IT: CSS / JS PERSONALIZZATI

en: VOICE COMMANDS
it_IT: Comandi vocali

en: CATEGORIES
it_IT: CATEGORIE

en: MAIL
it_IT: E-mail

en: NOTIFICATIONS
it_IT: NOTIFICHE

en: SOCIAL
it_IT: Social Network

en: REGISTRATION
it_IT: Registrazione

en: PAYMENTS
it_IT: Pagamenti

en: License
it_IT: Licenza

en: Purchase Code
it_IT: Codice d'acquisto

en: Where i can find it?
it_IT: Dove posso trovarlo?

en: CHECK
it_IT: VERIFICA

en: Misc
it_IT: Varie

en: Contact E-Mail
it_IT: Contatto E-Mail

en: Enable External Tours
it_IT: Abilitare i tour esterni

en: Enable Tour Creation Wizard
it_IT: Abilita la creazione guidata del tour

en: Help Link
it_IT: Collegamento alla Guida

en: Friendly Urls Blacklist
it_IT: Lista nera degli url intuitivi

en: Enter friendly urls separated by comma
it_IT: Inserisci URL intuitivi separati da virgola

en: Street Url
it_IT: URL strada

en: Street Subdomain
it_IT: Sottodominio strada

en: Street Max Zoom
it_IT: Zoom massimo strada

en: Satellite Subdomain
it_IT: Sottodominio satellite

en: Satellite Max Zoom
it_IT: Zoom massimo satellite

en: Server Host
it_IT: Host del server

en: Server Port
it_IT: Porta del server

en: Server Path
it_IT: Percorso server

en: Port
it_IT: Porta

en: Server Domain
it_IT: Dominio server

en: Template
it_IT: Modello

en: Virtual Tour
it_IT: Tour Virtuale

en: virtual tour used as template when create a new one
it_IT: tour virtuale utilizzato come modello quando ne crei uno nuovo

en: virtual tour used as sample data
it_IT: tour virtuale utilizzato come dati di esempio

en: Included (SVT demo)
it_IT: Incluso (demo SVT)

en: Enable Screencast
it_IT: Abilita Screencast

en: Url Screencast App
it_IT: App Screencast URL

en: link to the screencast web app that allows you to record your screen
it_IT: collegamento all'app web screencast che consente di registrare lo schermo

en: Multiresolution
it_IT: Abilita risoluzione multipla

en: Local
it_IT: Locale

en: External URL
it_IT: URL esterno

en: Multi resolution check
it_IT: Controllo multi risoluzione

en: check if your system can generate multi resolution panoramas
it_IT: controlla se il tuo sistema può generare panorami multi risoluzione

en: Check Requirements
it_IT: Controllare i requisiti

en: Localization
it_IT: Localizzazione

en: Translation Type
it_IT: Tipo di traduzione

en: Languages Enabled
it_IT: Lingue abilitate

en: items selected
it_IT: elementi selezionati

en: Deselect All
it_IT: Deseleziona tutto

en: Nothing selected
it_IT: Nessuna selezione

en: No results matched
it_IT: Nessun risultato corrispondente

en: Application Name
it_IT: Nome Applicazione

en: Theme Color
it_IT: Colore Tema

en: Font Backend
it_IT: Back-end dei tipi di carattere

en: Welcome Message
it_IT: Messaggio di benvenuto

en: leave empty for default welcome message
it_IT: Lasciare vuoto per il messaggio di benvenuto predefinito

en: Logo Small
it_IT: Logo Piccolo

en: Login image
it_IT: Immagine di login

en: Upload Login Image
it_IT: Carica immagine di accesso

en: Registration image
it_IT: Immagine di registrazione

en: Upload Registration Image
it_IT: Carica immagine di registrazione

en: Name Item 1
it_IT: Nome Articolo 1

en: Content Item 1
it_IT: Contenuto Elemento 1

en: insert a textual content or a link to an external site
it_IT: inserire un contenuto testuale o un collegamento a un sito esterno

en: Name Item 2
it_IT: Nome Articolo 2

en: Content Item 2
it_IT: Contenuto Articolo 2

en: Name Item 3
it_IT: Nome Articolo 3

en: Content Item 3
it_IT: Contenuto Articolo 3

en: Custom Viewer CSS
it_IT: CSS visualizzatore personalizzato

en: General (affects all virtual tours)
it_IT: Generale (influisce su tutti i tour virtuali)

en: Custom Backend CSS
it_IT: CSS back-end personalizzato

en: Custom Viewer JS
it_IT: Visualizzatore personalizzato JS

en: Mail Server Settings
it_IT: Impostazioni server di posta

en: SMTP Server
it_IT: Server SMTP

en: SMTP Port
it_IT: Porta SMTP

en: SMTP Secure
it_IT: Protezione SMTP

en: SMTP Auth - Username
it_IT: Autenticazione SMTP - Nome utente

en: SMTP Auth - Password
it_IT: Autenticazione SMTP - Password

en: From E-Mail
it_IT: Da e-mail

en: From Name
it_IT: Da Nome

en: VALIDATE MAIL SETTINGS
it_IT: CONVALIDARE LE IMPOSTAZIONI DI POSTA

en: Mail Texts
it_IT: Testi di e-mail

en: Activation mail - Subject
it_IT: Mail di attivazione - Oggetto

en: Activation mail - Body
it_IT: Mail di attivazione - Corpo

en: mandatory variables in the mail text:
it_IT: variabili obbligatorie nel testo della posta:

en: Forgot password mail - Subject
it_IT: Mail password dimenticata - Oggetto

en: Forgot password mail - Body
it_IT: Mail password dimenticata - Corpo

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: you have to run this php script as a cronjob every minute on your server for notifications requiring it to work
it_IT: devi eseguire questo script php come cronjob ogni minuto sul tuo server per le notifiche che richiedono che funzioni

en: Require Cron
it_IT: Richiedi Cron

en: A new user is registered
it_IT: Un nuovo utente è registrato

en: The Plan has expired
it_IT: Il Piano è scaduto

en: The Plan is changed
it_IT: Il Piano è cambiato

en: The Plan is canceled
it_IT: Il Piano è annullato

en: A Tour is created
it_IT: Viene creato un tour

en: To make the integration with social providers work, you need to create login applications and retrieve credentials in their respective developer panels. Where required, enter the following parameters to enable the integrations.
it_IT: Per far funzionare l'integrazione con i provider di social network, è necessario creare applicazioni di accesso e recuperare le credenziali nei rispettivi pannelli per sviluppatori. Se necessario, immettere i parametri seguenti per abilitare le integrazioni.

en: Whitelist Domain
it_IT: Dominio whitelist

en: Google - Enable
it_IT: Google - Abilita

en: Google - Secret
it_IT: Google - Segreto

en: Facebook - Enable
it_IT: Facebook - Abilita

en: Facebook - Secret
it_IT: Facebook - Segreto

en: Twitter - Enable
it_IT: Twitter - Abilita

en: Twitter - Secret
it_IT: Twitter - Segreto

en: Registration Settings
it_IT: Impostazioni di registrazione

en: enables registration form for users
it_IT: abilita il modulo di registrazione per gli utenti

en: Validate Email
it_IT: Valida Email

en: send an email to new users to validate their account
it_IT: inviare un messaggio di posta elettronica a nuovi utenti per convalidare il proprio account

en: Change Plan
it_IT: Cambia Piano

en: enables change plan for users
it_IT: abilita il cambio piano per gli utenti

en: Default Plan
it_IT: Piano predefinito

en: default plan assigned to new registered users
it_IT: piano predefinito assegnato a nuovi utenti registrati

en: Mandatory
it_IT: Obbligatorio

en: enable this payment method (you need to initialize first)
it_IT: abilita questo metodo di pagamento (devi prima inizializzare)

en: Public API Key
it_IT: Chiave API pubblica

en: Secret API Key
it_IT: Chiave API segreta

en: Initialize
it_IT: Inizializzare

en: if not selected, use the paypal sandbox for testing
it_IT: se non selezionato, usa la sandbox di paypal per il test

en: if you change from sandbox to live check that you have entered your live API credentials, check Live and Initialize again
it_IT: se passi da sandbox a live, verifica di aver inserito le tue credenziali API live, seleziona di nuovo Live e Initialize

en: Voice commands works with all browsers that implement the Speech Recognition interface of the Web Speech API.
it_IT: I comandi vocali funzionano con tutti i browser che implementano l'interfaccia di riconoscimento vocale dell'API Di riconoscimento vocale Web.

en: Enter language code
it_IT: Inserisci il codice lingua

en: Languages Supported
it_IT: Lingue supportate

en: Commands
it_IT: Comandi

en: Welcome message
it_IT: Messaggio di benvenuto

en: Listening message
it_IT: Messaggio di ascolto

en: Error message
it_IT: Messaggio di errore

en: Help command
it_IT: Comando Guida

en: show help message
it_IT: mostra messaggio di aiuto

en: Help response
it_IT: Risposta della Guida

en: Next command
it_IT: Comando successivo

en: go to next room
it_IT: andare alla stanza accanto

en: Next response
it_IT: Risposta successiva

en: Previous command
it_IT: Comando precedente

en: go to previous room
it_IT: vai alla stanza precedente

en: Previous response
it_IT: Risposta precedente

en: Left command
it_IT: Comando sinistra

en: looking left
it_IT: guardare a sinistra

en: Left response
it_IT: Risposta a sinistra

en: Right command
it_IT: Comando destro

en: looking right
it_IT: guardare a destra

en: Right response
it_IT: Risposta destra

en: Up command
it_IT: Comando Su

en: looking up
it_IT: guardare in alto

en: Up response
it_IT: Risposta Su

en: Down command
it_IT: Comando Giù

en: looking down
it_IT: guardare in basso

en: Down response
it_IT: Risposta Giù

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Actions
it_IT: Azioni

en: new category
it_IT: nuova categoria

en: Delete Category
it_IT: Elimina Categoria

en: Are you sure you want to delete this category?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questa categoria?

en: Initializing and synchronizing changes ...
it_IT: Inizializzazione e sincronizzazione delle modifiche ...

en: Supported Languages
it_IT: Lingue Supportate

en: Choose
it_IT: Scegli

en: Your "%s" plan not allow to create Landing Pages!
it_IT: Il tuo piano "%s" non consente di creare landing page!

en: MARKERS
it_IT: MARCATORI

en: You cannot create Markers on an external virtual tour!
it_IT: Non puoi creare marcatori in un tour virtuale esterno!

en: You have reached the maximum number of Markers allowed from your plan!
it_IT: Hai raggiunto il numero massimo di Marcatori consentiti dal tuo piano!

en: GO TO
it_IT: VAI A

en: moves the view in the direction of the clicked marker
it_IT: sposta la vista nella direzione dell'indicatore cliccato

en: Override Initial Position
it_IT: Sovrascrivi posizione iniziale

en: Drag the view to set the starting position belongs to this marker. Only works if 'Same Azimuth' is disabled.
it_IT: Trascinare la vista per impostare la posizione iniziale appartenente a questo marcatore. Funziona solo se 'Same Azimuth' è disabilitato.

en: drag the marker to change its position
it_IT: Trascinare il marcatore per modificarne la posizione

en: ADD MARKER
it_IT: AGGIUNGI MARCATORE

en: EDIT POIs
it_IT: MODIFICA POI

en: Add Marker
it_IT: Aggiungi marcatore

en: Delete Marker
it_IT: Elimina marcatore

en: Are you sure you want to delete the marker?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare il marcatore?

en: ROOMS LIST
it_IT: ELENCO CAMERE

en: Drag and drop rooms into categories or up/down to change its order
it_IT: Trascinare e rilasciare le stanze in categorie o su/giù per modificarne l'ordine

en: LOADING MENU LIST ...
it_IT: CARICAMENTO DELL'ELENCO IN CORSO...

en: No icons in this library.
it_IT: Nessuna icona in questa libreria.

en: administrator
it_IT: amministratore

en: There's a problem with your payment details. Please update your card by clicking here.
it_IT: C'è un problema con i tuoi dati di pagamento. Si prega di aggiornare la carta cliccando qui.

en: Actual payment method:
it_IT: Metodo di pagamento attuale:

en: Redirecting to payment setup page ...
it_IT: Reindirizzamento alla pagina di configurazione dei pagamenti ...

en: UPGRADE
it_IT: AGGIORNA

en: Version Check
it_IT: Controllo versione

en: Current Version
it_IT: Versione Attuale

en: Latest Version
it_IT: Ultima Versione

en: Download and Update
it_IT: Scarica e aggiorna

en: Can't upgrade, please enable php zip extension.
it_IT: Impossibile eseguire l'aggiornamento, abilitare l'estensione zip php.

en: Be sure to perform a full manual backup of your current files and database before upgrading.
it_IT: Assicurarsi di eseguire un backup manuale completo dei file e del database correnti prima di eseguire l'aggiornamento.

en: I made the backup, continue
it_IT: Ho fatto il backup, continua

en: UPGRADE NOW!
it_IT: AGGIORNA ORA!

en: click upgrade now to start
it_IT: Fare clic su Aggiorna ora per avviare

en: downloading ...
it_IT: Scaricare...

en: error, please retry
it_IT: errore, riprova

en: installing ... do not close this window!
it_IT: Installazione... non chiudere questa finestra!

en: upgrade completed successfully, you will now be logged out in 5 seconds
it_IT: aggiornamento completato con successo, ora sarai disconnesso in 5 secondi

en: checking license
it_IT: controllo della licenza

en: invalid license, unable to update
it_IT: licenza non valida, impossibile aggiornare

en: You have reached your quota limit of %s! Please update your plan or delete some contents.
it_IT: Hai raggiunto il limite di quota di %s! Aggiorna il tuo piano o elimina alcuni contenuti.

en: PLANS
it_IT: PIANI

en: Different plans let you limit your customers to create a certain number of Virtual Tours, Rooms, Markers and POIs. The default Unlimited's plan has no limits.
it_IT: Piani diversi ti consentono di limitare i tuoi clienti a creare un certo numero di tour virtuali, stanze, marcatori e POI. Il piano Illimitato predefinito non ha limiti.

en: ADD PLAN
it_IT: AGGIUNGI PIANO

en: Features
it_IT: Caratteristiche

en: Expires Days
it_IT: Giorni di scadenza

en: Storage Quota
it_IT: Quota di archiviazione

en: In use
it_IT: In uso

en: unlimited
it_IT: illimitato

en: set only for free trial plan
it_IT: impostato solo per il piano di prova gratuito

en: Frequency
it_IT: Frequenza

en: Recurring
it_IT: Ricorrente

en: One Time
it_IT: Una volta

en: Interval (months)
it_IT: Intervallo (mesi)

en: the number of intervals between subscription billings
it_IT: il numero di intervalli tra le fatturazioni degli abbonamenti

en: N. Rooms
it_IT: N. Stanze

en: N. Markers
it_IT: N. Marcatori

en: N. POIs
it_IT: N. POI

en: Panorama Upload Size
it_IT: Dimensione caricamento panorama

en: Expired plan
it_IT: Piano scaduto

en: Keep tours online
it_IT: Mantieni i tour online

en: Put tours offline
it_IT: Metti i tour offline

en: Enable Info Box
it_IT: Abilita informazioni

en: Enable Landing
it_IT: Abilita pagina di atterraggio

en: Enable Showcase
it_IT: Abilita vetrina

en: Enable Gallery
it_IT: Abilita Galleria

en: Enable Presentation
it_IT: Abilitare la presentazione

en: Enable Video 360 Tour
it_IT: Abilita Tour Video 360

en: Enable Live session
it_IT: Abilita sessione dal vivo

en: Enable Meeting
it_IT: Abilitare la riunione

en: Enable Right Click Content
it_IT: Abilita contenuto clic destro

en: Enable Maps
it_IT: Abilita mappe

en: Enable Icons Library
it_IT: Abilitare la raccolta icone

en: Enable Voice Commands
it_IT: Abilitare i comandi vocali

en: Enable Whatsapp / Facebook Chat
it_IT: Abilita Whatsapp / Facebook Chat

en: Enable Auto Rotate
it_IT: Abilitare la rotazione automatica

en: Enable Fly-in
it_IT: Abilita fly-in

en: Enable Multiresolution
it_IT: Abilita risoluzione multipla

en: Enable Password Tour
it_IT: Abilita tour password

en: Enable Statistics
it_IT: Abilita statistiche

en: Enable Forms
it_IT: Abilitare i moduli

en: Enable Logo
it_IT: Abilita logo

en: Enable Nadir Logo
it_IT: Abilita logo Nadir

en: Enable Song
it_IT: Abilita brano

en: Enable Annotations
it_IT: Abilita annotazioni

en: Enable Video 360 Panorama
it_IT: Abilita Panorama a 360°

en: Enable Multiple Rooms View
it_IT: Abilitare le viste multipla delle stanze

en: Enable Protect Rooms
it_IT: Abilitare Proteggi stanze

en: Enable Share
it_IT: Abilita condivisione

en: Enable Device Orientation
it_IT: Abilitare l'orientamento del dispositivo

en: Enable WebVR
it_IT: Abilita WebVR

en: Enable Expiring Dates
it_IT: Abilitare le date in scadenza

en: Enable Download Tour
it_IT: Abilita Download Tour

en: Enable Shop
it_IT: Abilita negozio

en: Enable 3D View
it_IT: Abilita vista 3D

en: Menu Items
it_IT: Voci del menu

en: Editor 3D View
it_IT: Editor Vista 3D

en: Custom Features
it_IT: Funzionalità personalizzate

en: List of additional features to show for the plan (each feature must be on a new line)
it_IT: Elenco di funzionalità aggiuntive da mostrare per il piano (ogni funzionalità deve essere su una nuova riga)

en: to use external payment systems or other reasons (visible only with deactivated payments)
it_IT: per utilizzare sistemi di pagamento esterni o altri motivi (visibili solo con pagamenti disattivati)

en: Edit Plan
it_IT: Modifica Piano

en: Storage Quota (MB)
it_IT: Quota di archiviazione (MB)

en: Delete
it_IT: Elimina

en: EDITOR 3D VIEW
it_IT: EDITOR VISTA 3D

en: You cannot edit 3D View on an external virtual tour!
it_IT: Non è possibile modificare la vista 3D in un tour virtuale esterno!

en: Add Room
it_IT: Aggiungi alloggio

en: Levels
it_IT: Livelli

en: Level
it_IT: Livello

en: Select room
it_IT: Seleziona settore

en: Double click
it_IT: Doppio clic

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Depth
it_IT: Profondità

en: Center
it_IT: Centro

en: Scale
it_IT: Scala

en: Rotation
it_IT: Rotazione

en: Visibility
it_IT: Visibilità

en: Front
it_IT: Fronte

en: Back
it_IT: Indietro

en: Pointer
it_IT: Puntatore

en: Zoom In
it_IT: Ingrandisci

en: Zoom Out
it_IT: Diminuisci

en: Pointer Color
it_IT: Colore indicatore

en: Main
it_IT: Principale

en: Background Opacity
it_IT: Opacità Sfondo

en: Autorotate Speed
it_IT: Velocità di rotazione automatica

en: Autorotate Inactivity
it_IT: Autorotazione inattività

en: Set Default Camera Position
it_IT: Imposta la posizione predefinita della telecamera

en: Altitude
it_IT: Altitudine

en: CREATE NEW ROOM
it_IT: CREA NUOVA STANZA

en: You have reached the maximum number of Rooms allowed from your plan!
it_IT: Hai raggiunto il numero massimo di Stanze consentite dal tuo piano!

en: LOADING ROOMS ...
it_IT: CARICAMENTO STANZE ...

en: New Room
it_IT: Nuova Camera

en: Video Stream (HLS)
it_IT: Flusso video (HLS)

en: HLS Video Url
it_IT: URL video HLS

en: Accepted only lottie file in Json format.
it_IT: Accettato solo file lottie in formato Json.

en: Delete Room
it_IT: Cancella Stanza

en: Are you sure you want to delete the room?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare la stanza?

en: Duplicate Room
it_IT: Duplica Stanza

en: Are you sure you want to duplicate the room?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare la stanza?

en: - expires in %s days
it_IT: - scade tra %s giorni

en: of
it_IT: di

en: change plan
it_IT: cambiare piano

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Edit profile
it_IT: Modifica profilo

en: Logout
it_IT: Esci

en: Ready to Leave?
it_IT: Sicuro di voler uscire?

en: Select Logout below if you are ready to end your current session.
it_IT: Selezionare Esci di seguito se si è pronti per terminare la sessione corrente.

en: It is not possible to subscribe on this demo server. This section is shown for demonstration purposes only. Buy the code <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>here</a>
it_IT: Non è possibile iscriversi a questo server demo. Questa sezione è mostrata solo a scopo dimostrativo. Acquista il codice <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>qui</a>

en: Choose a pricing plan
it_IT: Scegliere un piano tariffario

en: Pick what's right for you
it_IT: Scegli ciò che è giusto per te

en: expires in %s days
it_IT: scade tra %s giorni

en: show features
it_IT: mostrare le funzionalità

en: hide features
it_IT: nascondere le funzionalità

en: Showcase
it_IT: Vetrina

en: Virtual Reality
it_IT: Realtà virtuale

en: Your own Logo
it_IT: Il tuo logo

en: Hide Tripod
it_IT: Nascondi treppiede

en: Background Music
it_IT: Musica di sottofondo

en: Video 360 Panorama
it_IT: Video Panorama a 360°

en: Multiple Room's Views
it_IT: Viste multiple della stanza

en: Protect tour (Password)
it_IT: Proteggi tour (password)

en: Protect Rooms (Passcode, Leads)
it_IT: Proteggi stanze (passcode, lead)

en: Custom Icons
it_IT: Icone personalizzate

en: Fly-In Animation
it_IT: Animazione fly-in

en: Multi-Resolution
it_IT: Risoluzione multipla

en: Download Tour
it_IT: Scarica Tour

en: Reactivate Subscription
it_IT: Riattiva Abbonamento

en: Current Subscription (Canceled)
it_IT: Abbonamento corrente (annullato)

en: Current Subscription
it_IT: Abbonamento corrente

en: Find out more
it_IT: Scopri di più

en: Contact Us
it_IT: Contattaci

en: Subscribe
it_IT: Iscriviti

en: Change Subscription
it_IT: Modifica Abbonamento

en: cancel current subscription
it_IT: Annullare l'abbonamento corrente

en: modify payment details
it_IT: Modificare i dettagli del pagamento

en: Redirecting to checkout page ...
it_IT: Reindirizzamento alla pagina di pagamento ...

en: Are you sure you want to change your subscription?
it_IT: Si desidera modificare l'abbonamento?

en: New plan
it_IT: Nuovo piano

en: Next payment
it_IT: Prossima data di pagamento

en: Subsequent payments
it_IT: Pagamenti successivi

en: Yes, Change
it_IT: Sì, cambia

en: Cancel Subscription
it_IT: Annulla l’abbonamento

en: Are you sure you want to cancel your current subscription?
it_IT: Annullare l'abbonamento corrente?

en: Actual plan
it_IT: Piano attuale

en: Active until
it_IT: Attivo fino a

en: Yes, Cancel
it_IT: Sì, Annulla

en: Are you sure you want to reactivate your canceled subscription?
it_IT: Sei sicuro di voler riattivare l'abbonamento cancellato?

en: Yes, Reactivate
it_IT: Sì, riattiva

en: You must first cancel your current subscription to activate a new one
it_IT: Devi prima cancellare il tuo attuale abbonamento per attivarne uno nuovo

en: You cannot create Gallery on an external virtual tour!
it_IT: Non puoi creare galleria in un tour virtuale esterno!

en: Your "%s" plan not allow to create Gallery!
it_IT: Il tuo piano "%s" non consente di creare galleria!

en: Gallery Mode
it_IT: Modalità Galleria

en: Photo Slider
it_IT: Foto Slider

en: Video Slideshow
it_IT: Presentazione video

en: Slide Duration
it_IT: Durata dello slider

en: Fade Duration
it_IT: Durata dissolvenza

en: Zoom Rate
it_IT: Tasso di zoom

en: it uses the logo of the tour.
it_IT: utilizza il logo del tour.

en: Bottom Left
it_IT: In basso a sinistra

en: Bottom Right
it_IT: In basso a destra

en: Generate slideshow
it_IT: Genera presentazione

en: Panorama Video
it_IT: Video panorama

en: Panorama Video Stream (HLS)
it_IT: Flusso video panoramico (HLS)

en: EDIT ROOM
it_IT: MODIFICA STANZA

en: EDIT PREVIOUS ROOM
it_IT: MODIFICA STANZA PRECEDENTE

en: EDIT NEXT ROOM
it_IT: MODIFICA STANZA SUCCESSIVA

en: PROTECT
it_IT: Proteggere

en: MULTIPLE ROOM VIEWS
it_IT: Viste multiple della stanza

en: Visible List
it_IT: Visibile sulla lista

en: show room on list slider
it_IT: visualizza nell’elenco delle stanze

en: Room Link
it_IT: Link Stanza

en: if the logo is present it will be displayed instead of the room name
it_IT: Se il logo è presente, verrà visualizzato al posto del nome della room

en: DELETE LOGO
it_IT: ELIMINA LOGO

en: click to view / change
it_IT: fare clic per visualizzare / modificare

en: Override
it_IT: Sovrascrivi

en: override transition settings for this room
it_IT: Sovrascrivere le impostazioni di transizione per questa stanza

en: transition time before entering in this room in milliseconds
it_IT: tempo di transizione prima di entrare in questa stanza in millisecondi

en: transition zoom level before entering in this room
it_IT: livello di zoom di transizione prima di entrare in questa stanza

en: A not fully equirectangular and 360 degree image was detected. Please adjust the position settings for correct viewing.
it_IT: È stata rilevata un'immagine non completamente equirectangulare e a 360 gradi. Regolare le impostazioni di posizione per la visualizzazione corretta.

en: Alternatively, try to fix with these presets:
it_IT: In alternativa, prova a correggere con questi preset:

en: 360 Horizontal Panorama
it_IT: Panorama orizzontale 360

en: 180 Horizontal Panorama
it_IT: Panorama orizzontale 180

en: 16:9 Flat Image
it_IT: 16:9 Immagine piatta

en: 4:3 Flat Image
it_IT: 4:3 Immagine piatta

en: hold click and move the mouse to change the position
it_IT: tenere premuto e spostare il mouse per cambiare la posizione

en: view
it_IT: vista

en: positions
it_IT: Posizioni

en: north
it_IT: Nord

en: effects
it_IT: Effetti

en: Initial Position
it_IT: Posizione Iniziale

en: Compass North
it_IT: Posizione Nord

en: Horizontal Pitch / Roll
it_IT: Orizzontale Inclinazione / Rollio

en: initial position when you enter in this room
it_IT: posizione iniziale quando si entra in questa stanza

en: Set
it_IT: Imposta

en: EDIT THUMBNAIL
it_IT: MODIFICA MINIATURA

en: UPLOAD THUMBNAIL
it_IT: CARICA MINIATURA

en: Save Preset
it_IT: Salva preset

en: Apply Preset to this Room
it_IT: Applica preset a questa stanza

en: Apply Preset to all Rooms
it_IT: Applica preset a tutte le stanze

en: Delete Preset
it_IT: Elimina Predefinito

en: Horizontal Pitch
it_IT: Inclinazione orizzontale

en: specifies pitch of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
it_IT: specifica l'inclinazione dell'orizzonte dell'immagine (per correggere i panorami non livellati)

en: Horizontal Roll
it_IT: Rollio orizzontale

en: specifies roll of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
it_IT: specifica il rollio dell'orizzonte dell'immagine (per correggere i panorami non livellati)

en: Lower Pitch
it_IT: Inclinazione Inferiore

en: maximum vertical inclination in degrees down (min 0 - max 90)
it_IT: inclinazione verticale massima in gradi verso il basso (min 0 - max 90)

en: Upper Pitch
it_IT: Inclinazione Superiore

en: maximum vertical inclination in degrees up (min 0 - max 90)
it_IT: massima inclinazione verticale in gradi in su (min 0 - max 90)

en: Left Yaw
it_IT: Inclinazione sinistra

en: maximum horizontal inclination in degrees left (min 0 - max 180)
it_IT: massima inclinazione orizzontale in gradi a sinistra (min 0 - max 180)

en: Right Yaw
it_IT: Inclinazione destra

en: maximum horizontal inclination in degrees right (min 0 - max 180)
it_IT: massima inclinazione orizzontale in gradi a destra (min 0 - max 180)

en: sets the panorama’s horizontal angle of view, in degrees (min 0 - max 360)
it_IT: imposta l'angolo di visualizzazione orizzontale del panorama, in gradi (min 0 - max 360)

en: sets the panorama’s vertical angle of view, in degrees (min 0 - max 180)
it_IT: imposta l'angolo di vista verticale del panorama, in gradi (min 0 - max 180)

en: sets the panorama’s horizontal field of view (0 to keep default virtual tour setting)
it_IT: imposta il campo visivo orizzontale del panorama (0 per mantenere l'impostazione predefinita del tour virtuale)

en: background color shown for partial panoramas
it_IT: Colore di sfondo visualizzato per panorami parziali

en: Allow Zoom
it_IT: Consenti zoom

en: enables zoom
it_IT: abilita lo zoom

en: Allow Pitch
it_IT: Consenti inclinazione

en: enables vertical inclination
it_IT: consente l'inclinazione verticale

en: indication of the north position of this room
it_IT: indicazione della posizione del nord di questa stanza

en: No associated floorplan.
it_IT: Nessuna planimetria associata.

en: No associated map.
it_IT: Nessuna mappa associata.

en: Brightness
it_IT: Luminosità

en: Contrast
it_IT: Contrasto

en: Saturate
it_IT: Saturare

en: Grayscale
it_IT: Scala di grigi

en: Blur
it_IT: Sfocatura

en: allows you to blur parts of the panoramic image, such as faces and license plates
it_IT: consente di sfocare parti dell'immagine panoramica, come volti e targhe

en: EDIT BLUR
it_IT: MODIFICA SFOCATURA

en: Effect
it_IT: Effetto

en: Snow
it_IT: Neve

en: Rain
it_IT: Pioggia

en: Fog
it_IT: Nebbia

en: Fireworks
it_IT: Fuochi d’artificio

en: Confetti
it_IT: Coriandoli

en: Sparkle
it_IT: Scintillare

en: Annotation
it_IT: Annotazioni

en: title of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
it_IT: titolo delle informazioni sulla stanza contenuta nel blocco in alto a sinistra (vuoto per non visualizzare)

en: description of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
it_IT: Descrizione delle informazioni relative alla stanza contenuta nel blocco in alto a sinistra (vuoto per non visualizzare)

en: Audio embedded
it_IT: Audio incorporato

en: uses the audio track embedded in the video
it_IT: utilizza la traccia audio incorporata nel video

en: Exist Audio
it_IT: Esiste Audio

en: Upload new Audio
it_IT: Carica nuovo audio

en: REMOVE AUDIO
it_IT: RIMUOVI AUDIO

en: Upload Audio (MP3)
it_IT: CARICA AUDIO (MP3)

en: Protect
it_IT: Proteggere

en: block room display until the protect form is filled
it_IT: Bloccare la visualizzazione della stanza fino a quando il form di protezione non viene compilato

en: Passcode
it_IT: Codice Accesso

en: title of the protect form
it_IT: titolo del form di protezione

en: description of the protect form
it_IT: descrizione del form di protezione

en: passcode to unlock the room
it_IT: passcode per sbloccare la stanza

en: sends a notification to the specified email when the lead form is submitted
it_IT: invia una notifica all'e-mail specificata quando viene inviato il modulo per i lead

en: Multiple Room Views
it_IT: Viste multiple della stanza

en: allows you to load various versions of the same room and switch them in the viewer
it_IT: consente di caricare varie versioni della stanza e cambiarle nel visualizzatore

en: View type
it_IT: Tipo di vista

en: Single view
it_IT: Vista singola

en: Split view with slider
it_IT: Dividi visualizzazione con dispositivo di scorrimento

en: Main view name
it_IT: Nome vista principale

en: View name
it_IT: Nome vista

en: Add New Preset
it_IT: Aggiungi nuovo predefinito

en: Preset Name
it_IT: Nome predefinito

en: Are you sure you want to save this preset?
it_IT: Sei sicuro di voler salvare questo preset?

en: Yes, Save
it_IT: Sì, Salva

en: Apply Preset
it_IT: Applica predefinito

en: Are you sure you want to apply this preset to all the rooms of this Virtual Tour?
it_IT: Sei sicuro di voler applicare questo preset a tutte le stanze di questo Virtual Tour?

en: screenshot
it_IT: Screenshot

en: EDIT PRODUCT
it_IT: MODIFICA PRODOTTO

en: Purchase Type
it_IT: Tipo Acquisto

en: the cart works only if snipcart is configured in the shop section of the tour
it_IT: il carrello funziona solo se snipcart è configurato nella sezione negozio del tour

en: Cart
it_IT: Carrello

en: Delete Product
it_IT: Eliminare prodotto

en: Are you sure you want to delete the product?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare il prodotto?

en: Bulk map's create
it_IT: Creazione di mappe in blocco

en: Uploading multiple JPG/PNG images will automatically create all the maps.
it_IT: Il caricamento di più immagini JPG/PNG creerà automaticamente tutte le mappe.

en: Creating Maps
it_IT: Creazione di mappe

en: You cannot create Info Box on an external virtual tour!
it_IT: Non è possibile creare Info Box in un tour virtuale esterno!

en: Your "%s" plan not allow to create Info Box!
it_IT: Il tuo piano "%s" non consente di creare Informazioni!

en: Loading panorama image ...
it_IT: Caricamento dell'immagine panoramica ...

en: CLEAR DRAW
it_IT: CANCELLA

en: ZOOM IN
it_IT: INGRANDISCI

en: ZOOM OUT
it_IT: DIMINUISCI

en: APPLY BLUR
it_IT: APPLICA SFOCATURA

en: REVERT TO ORIGINAL
it_IT: TORNARE ALL'ORIGINALE

en: BACK TO ROOM
it_IT: TORNA ALLA STANZA

en: Click on the image to start drawing the shape of blur
it_IT: Fare clic sull'immagine per iniziare a disegnare la forma della sfocatura

en: Creating blur effect in progress, please wait ...
it_IT: Creando l'effetto sfocatura in corso, attendere ...

en: Are you sure you want to restore the original image?
it_IT: Ripristinare l'immagine originale?

en: Yes, Revert
it_IT: Sì, torna indietro

en: Error: No gallery images
it_IT: Errore: nessuna immagine della galleria

en: All requirements are met.
it_IT: Tutti i requisiti sono soddisfatti.

en: File not found.
it_IT: File non trovato.

en: the file cannot be imported: system version different from the one with which the file was exported.
it_IT: il file non può essere importato: versione del sistema diversa da quella con cui è stato esportato il file.

en: An error has occurred:
it_IT: C'è stato un errore:

en: unauthorized
it_IT: non autorizzato

en: not reachable
it_IT: non raggiungibile
