Simple Virtual Tour - en to ja_JP translation catalogue (1608 entries)

en: (filtered from %s total entries)
ja_JP: (%s総エントリからフィルタリング)

en: - expires in %s days
ja_JP: - %s日で期限切れ

en: -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
ja_JP: -1 から -10 の速度は時計回り、1 から 10 速度は反時計回り

en: 0 to disable autorotate, -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
ja_JP: 0 自動回転を無効にする場合は-1 から -10 の速度を時計回りに、1 ~ 10 の速度を反時計回りに無効にする

en: 1. Open tour in a new window
ja_JP: 1.新しいウィンドウでツアーを開きます

en: 10 to 100: lower values means faster loading (poor quality), higher value means slow loading (high quality). 100 to disable compression.
ja_JP: 10〜100:値が低い方が読み込みが速い(品質が悪い)、高い値はローディングが遅い(高品質)を意味します。圧縮を無効にする場合は 100。

en: 16:9 Flat Image
ja_JP: 16:9 フラットイメージ

en: 180 Horizontal Panorama
ja_JP: 180 水平パノラマ

en: 2. Click the button Open screencast app
ja_JP: 2.[スクリーンキャストアプリを開く]ボタンをクリックします

en: 3. Record your screen by selecting the open window
ja_JP: 3.開いているウィンドウを選択して画面を記録します

en: 360 Horizontal Panorama
ja_JP: 360 水平パノラマ

en: 360 VIDEO TOUR
ja_JP: 360度ビデオツアー

en: 360 Video
ja_JP: 360度ビデオ

en: 360 Video Tour
ja_JP: 360ビデオツアー

en: 3D VIEW
ja_JP: 3Dビュー

en: 3d Transform
ja_JP: 3D 変換

en: 3d model can be rotated
ja_JP: 3Dモデルは回転可能

en: 4. Upload the recorded video
ja_JP: 4.録画したビデオをアップロードします

en: 4:3 Flat Image
ja_JP: 4:3 フラットイメージ

en: A Tour is created
ja_JP: ツアーが作成されます

en: A new user is registered
ja_JP: 新規ユーザー登録

en: A not fully equirectangular and 360 degree image was detected. Please adjust the position settings for correct viewing.
ja_JP: 完全に正距円筒形ではなく、360度の画像が検出されました。正しい表示のために位置の設定を調整してください。

en: ACTIVATE
ja_JP: アクティブ 化

en: ADD / SAVE features are disabled.
ja_JP: 追加/保存機能は無効になっています。

en: ADD / UPDATE
ja_JP: 追加/更新

en: ADD ACTION
ja_JP: アクションの追加

en: ADD MARKER
ja_JP: マーカーの追加

en: ADD PLAN
ja_JP: 計画の追加

en: ADD POI
ja_JP: POIを追加

en: ADD ROOM
ja_JP: 部屋を追加する

en: ADD THIS MARKER
ja_JP: このマーカーを追加

en: ADD TO CART
ja_JP: カートに追加

en: ADD USER
ja_JP: ユーザーを追加

en: ADMINISTRATOR
ja_JP: 管理者

en: ADVERTISEMENTS
ja_JP: 広告

en: API Sample Code
ja_JP: API サンプル コード

en: APPLY BLUR
ja_JP: ぼかしを適用する

en: APPLY PRESET
ja_JP: プリセットを適用

en: APPLY STYLE TO ALL
ja_JP: すべてにスタイルを適用する

en: AUTO SAVE
ja_JP: 自動保存

en: Accepted only 360 degree videos in MP4 format.
ja_JP: MP4形式で360度のビデオのみを受け入れ。

en: Accepted only images in JPG/PNG format.
ja_JP: JPG/PNG形式の画像のみを受け付けます。

en: Accepted only lottie file in Json format.
ja_JP: Json形式のlottieファイルのみを受け入れました。

en: Account
ja_JP: アカウント

en: Action
ja_JP: アクション

en: Action required
ja_JP: 必要なアクション

en: Actions
ja_JP: アクション

en: Activated
ja_JP: 有効化済み

en: Activation mail - Body
ja_JP: アクティベーションメール - 本文

en: Activation mail - Subject
ja_JP: アクティベーションメール - 件名

en: Active
ja_JP: 有効

en: Active (expiring)
ja_JP: アクティブ (有効期限が切れる)

en: Active until
ja_JP: アクティブまで

en: Actual payment method:
ja_JP: 実際のお支払い方法:

en: Actual plan
ja_JP: 実際の計画

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add Category
ja_JP: カテゴリーを追加

en: Add Marker
ja_JP: マーカーを追加

en: Add New Preset
ja_JP: 新しいプリセットの追加

en: Add POI
ja_JP: POI の追加

en: Add Room
ja_JP: 客室を追加

en: Add all the currencies in the section <b>SUPPORTED CURRENCIES</b>
ja_JP: <b>「サポートさ</b>れている通貨」セクションにすべての通貨を追加します

en: Add new preset
ja_JP: 添加新预设

en: Add your domain <b>%s</b> in the <b>Domain</b> field of the section <b>DEFAULT WEBSITE DOMAIN</b>
ja_JP: <b>[デフォルトのウェブサイト</b><b>ドメイン]</b>セクションの[<b>ドメイン]フィールドにドメイン%s</b>を追加します

en: Address
ja_JP: 住所

en: Administrator
ja_JP: 管理者

en: Advertisements
ja_JP: 広告

en: All
ja_JP: すべて

en: All Categories
ja_JP: すべてのカテゴリー

en: All Users
ja_JP: 全てのユーザー

en: All requirements are met.
ja_JP: すべての要件が満たされています。

en: Allow Pitch
ja_JP: ピッチを許可する

en: Allow Zoom
ja_JP: ズームを許可する

en: Already have an account? Login!
ja_JP: すでにアカウントを持っていますか?ログイン！

en: Alternatively, try to fix with these presets:
ja_JP: または、次のプリセットで修正してみてください。

en: Altitude
ja_JP: 高度

en: An account linked to the email %s was not found, do you want to register a new one?
ja_JP: 電子メールにリンクされているアカウントが見つからなかった%s、新しいアカウントを登録しますか?

en: An error has occured.
ja_JP: エラーが発生しました。

en: An error has occurred, please try again later
ja_JP: 異常が起こりました。後でもう一度試して見てください

en: An error has occurred:
ja_JP: エラーが発生しました：

en: And finally let's preview the tour you just created. Click on the menu item <b>Preview</b>
ja_JP: 最後に、作成したツアーをプレビューしましょう。メニュー項目の<b>プレビューをクリックします</b>

en: Animation
ja_JP: アニメーション

en: Animation duration (ms)
ja_JP: アニメーションの継続時間 (ミリ秒)

en: Annotation
ja_JP: 注釈

en: Annotation Description
ja_JP: 注釈の説明

en: Annotation Title
ja_JP: 注釈のタイトル

en: Application Name
ja_JP: アプリケーション名

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Apply Preset
ja_JP: プリセットを適用

en: Apply Preset to all Rooms
ja_JP: すべてのルームにプリセットを適用

en: Apply Preset to this Room
ja_JP: このルームにプリセットを適用

en: Apply to all
ja_JP: すべてに適用

en: Arabic
ja_JP: アラビア語

en: Are you sure you want to apply the preset?
ja_JP: プリセットを適用してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing POIs by overwriting them?
ja_JP: これらの設定を上書きして、既存のすべての POIs に適用しますか?

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing markers by overwriting them?
ja_JP: これらの設定を上書きして、既存のすべてのマーカーに適用しますか?

en: Are you sure you want to apply this preset to all the rooms of this Virtual Tour?
ja_JP: このバーチャルツアーのすべての部屋にこのプリセットを適用しますか?

en: Are you sure you want to cancel this upload?
ja_JP: このアップロードをキャンセルしてよろしいですか？

en: Are you sure you want to cancel your current subscription?
ja_JP: 現在のサブスクリプションをキャンセルしますか?

en: Are you sure you want to change your subscription?
ja_JP: サブスクリプションを変更しますか?

en: Are you sure you want to create a tour containing sample data?
ja_JP: サンプル データを含むツアーを作成しますか?

en: Are you sure you want to delete the advertisement?
ja_JP: 提供情報を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete the entire map and all the points?
ja_JP: マップ全体とすべてのポイントを削除してもよいですか?

en: Are you sure you want to delete the entire virtual tour, included rooms, markers, pois and map?
ja_JP: バーチャルツアー全体、部屋、マーカー、ポワ、地図を削除してもよいですか?

en: Are you sure you want to delete the map point?
ja_JP: マップ ポイントを削除しますか?

en: Are you sure you want to delete the marker?
ja_JP: マーカーを削除しますか?

en: Are you sure you want to delete the poi?
ja_JP: poi を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete the preset?
ja_JP: プリセットを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the product?
ja_JP: 製品を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the room?
ja_JP: ルームを削除しますか?

en: Are you sure you want to delete the showcase?
ja_JP: ショーケースを削除しますか?

en: Are you sure you want to delete the user?
ja_JP: ユーザーを削除しますか?

en: Are you sure you want to delete this category?
ja_JP: このカテゴリーを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete?
ja_JP: 本当に削除しますか?

en: Are you sure you want to download the virtual tour?
ja_JP: バーチャル ツアーをダウンロードしますか?

en: Are you sure you want to duplicate the entire virtual tour?
ja_JP: バーチャル ツアー全体を複製しますか?

en: Are you sure you want to duplicate the poi?
ja_JP: poi を複製しますか?

en: Are you sure you want to duplicate the room?
ja_JP: 部屋を複製しますか?

en: Are you sure you want to end this live session?
ja_JP: このライブ セッションを終了しますか?

en: Are you sure you want to end this live session? The link generated will be invalidated.
ja_JP: このライブ セッションを終了しますか?生成されたリンクは無効になります。

en: Are you sure you want to exit the tour creation wizard?
ja_JP: ツアー作成ウィザードを終了してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to reactivate your canceled subscription?
ja_JP: キャンセルしたサブスクリプションを再開してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove action from room's presentation?
ja_JP: ルームのプレゼンテーションからアクションを削除しますか?

en: Are you sure you want to remove room and all its actions from presentation?
ja_JP: プレゼンテーションからルームとそのすべてのアクションを削除してもよいですか?

en: Are you sure you want to reset all forms data for this virtual tour?
ja_JP: このバーチャル ツアーのすべてのフォーム データをリセットしますか?

en: Are you sure you want to reset all leads for this virtual tour?
ja_JP: このバーチャル ツアーのすべての潜在顧客をリセットしますか?

en: Are you sure you want to reset all statistics for this virtual tour?
ja_JP: このバーチャル ツアーのすべての統計情報をリセットしますか?

en: Are you sure you want to restore the original image?
ja_JP: 元のイメージを復元しますか?

en: Are you sure you want to save this preset?
ja_JP: このプリセットを保存しますか?

en: Are you sure you want to update the preset?
ja_JP: プリセットを更新してもよろしいですか？

en: Are you sure? the contents of this element will be lost!
ja_JP: 確かですか。この要素の内容は失われます!

en: Arrows Prev/Next
ja_JP: 矢印前/次

en: Arrows Room's List Slider
ja_JP: 矢印ルームのリストスライダー

en: Assign
ja_JP: 割り当て

en: Assigned Plans
ja_JP: 割り当てられたプラン

en: Assigned Virtual Tours
ja_JP: 割り当てられたバーチャルツアー

en: Associate a valid e-mail address to this account.
ja_JP: 有効な電子メール アドレスをこのアカウントに関連付けます。

en: Attention: all the virtual tours assigned to this user will be deleted!!!
ja_JP: 重要: このユーザーに割り当てられたすべての仮想ツアーは削除されます!!!

en: Audio
ja_JP: オーディオ

en: Audio MP3
ja_JP: オーディオ MP3

en: Audio embedded
ja_JP: オーディオ埋め込み

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Auto Assign
ja_JP: 自動割り当て

en: Auto Close
ja_JP: 自動クローズ

en: Auto Open
ja_JP: 自動オープン

en: Auto Rotation
ja_JP: 自動ローテーション

en: Auto start
ja_JP: 自動スタート

en: AutoRotate inactivity
ja_JP: 非アクティブ (ミリ秒) を自動回転する

en: AutoRotate speed
ja_JP: 自動回転速度

en: Autoclose
ja_JP: 自動クローズ

en: Automatic Presentation
ja_JP: 自動プレゼンテーション

en: Automatically assigns to new virtual tours
ja_JP: 新しいバーチャルツアーに自動的に割り当てる

en: Autoplay
ja_JP: 自動再生

en: Autoplay (seconds)
ja_JP: 自動再生 (秒)

en: Autoplay Audio
ja_JP: オーディオの自動再生

en: Autorotate Inactivity
ja_JP: 非アクティブを自動回転

en: Autorotate Speed
ja_JP: 自動回転速度

en: Avatar
ja_JP: アバター

en: BACK TO ROOM
ja_JP: 部屋に戻る

en: BULK
ja_JP: 嵩

en: BUY
ja_JP: 購入

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Back to Dashboard
ja_JP: ダッシュボードに戻る

en: Back to Login
ja_JP: ログイン画面に戻る

en: Background
ja_JP: 背景

en: Background Color
ja_JP: 背景色

en: Background Image
ja_JP: 背景画像

en: Background Music
ja_JP: バックグラウンドミュージック

en: Background Opacity
ja_JP: 背景色の透明度

en: Background Removal
ja_JP: 背景の除去

en: Background Song Volume
ja_JP: バックグラウンドソングボリューム

en: Background Video
ja_JP: 背景動画

en: Banner image
ja_JP: バナー画像を選ぶ

en: Be sure to perform a full manual backup of your current files and database before upgrading.
ja_JP: アップグレードする前に、現在のファイルとデータベースの完全な手動バックアップを実行してください。

en: Blank
ja_JP: 空欄

en: Blur
ja_JP: ぼかし

en: Border
ja_JP: ボーダー

en: Border Color
ja_JP: 枠線の色

en: Bottom
ja_JP: 下

en: Bottom Left
ja_JP: 左下

en: Bottom Right
ja_JP: 右下

en: Bounce
ja_JP: バウンス

en: Box (Hover)
ja_JP: ボックス（ホバー）

en: Box (click)
ja_JP: ボックス（クリック）

en: Box Position
ja_JP: ボックス位置

en: Branding
ja_JP: ブランディング

en: Brightness
ja_JP: 輝度

en: Bulk map's create
ja_JP: バルク マップの作成

en: Bulk room's create
ja_JP: バルク ルームの作成

en: Button
ja_JP: ボタン

en: CANCEL
ja_JP: キャンセル

en: CATEGORIES
ja_JP: 地域カテゴリー

en: CHANGE
ja_JP: 变更

en: CHANGE PASSWORD
ja_JP: パスワードの変更

en: CHECK
ja_JP: チェックボックス

en: CLEAR DRAW
ja_JP: 明確なドロー

en: CONTENTS
ja_JP: 内容

en: CREATE
ja_JP: 作成

en: CREATE 360 VIDEO
ja_JP: 360度ビデオを作成する

en: CREATE NEW MAP
ja_JP: 新しいマップの作成

en: CREATE NEW ROOM
ja_JP: 新しいルームの作成

en: CSS Class
ja_JP: CSS クラス

en: CUSTOM CSS / JS
ja_JP: カスタム CSS / JS

en: CUSTOMER
ja_JP: お客様

en: Call to Action Link
ja_JP: 召喚状のリンク

en: Callback Url
ja_JP: コールバック URL

en: Can't upgrade, please enable php zip extension.
ja_JP: アップグレードできません、php zip拡張子を有効にしてください。

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cancel Subscription
ja_JP: 定期支払をキャンセル

en: Cancel upload
ja_JP: アップロードをキャンセルする

en: Cancelled plan
ja_JP: キャンセルされたプラン

en: Cart
ja_JP: カート

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Center
ja_JP: 中央

en: Change
ja_JP: 変更

en: Change Password
ja_JP: パスワードの変更

en: Change Plan
ja_JP: プランを変更

en: Change Subscription
ja_JP: サブスクリプションの変更

en: Change password
ja_JP: パスワードの変更

en: Change the view
ja_JP: ビューを変更する

en: Changed plan
ja_JP: 変更された計画

en: Changelog
ja_JP: 変更ログ

en: Chat
ja_JP: チャット

en: Check Requirements
ja_JP: 要件の確認

en: Check your inbox for the verification code.
ja_JP: 受信トレイで確認コードを確認します。

en: Checkbox
ja_JP: チェックボックス

en: Chinese Simplified
ja_JP: 簡体字中国語

en: Chinese Traditional (Hong Kong)
ja_JP: 繁体字中国語 (香港)

en: Chinese Traditional (Taiwan)
ja_JP: 繁体字中国語 (台湾)

en: Choose
ja_JP: 選択

en: Choose a Product
ja_JP: 製品を選択してください

en: Choose a pricing plan
ja_JP: 価格プランを選択する

en: Choose file
ja_JP: ファイルを選択

en: City
ja_JP: 市区町村

en: Click Anywhere
ja_JP: 任意の場所をクリックします。

en: Click here to change your plan
ja_JP: プランを変更するにはここをクリック

en: Click on <b>Create New Tax</b> a make sure to check <b>Included in price</b>
ja_JP: <b>[新しい税金の作成]を</b>クリックして、[<b>価格に含まれ</b>ている]を必ず確認してください

en: Click on button <b>Create</b>
ja_JP: <b>[作成</b>]ボタンをクリックします

en: Click on the <b>plus</b> icon
ja_JP: <b>プラス</b>アイコンをクリックします

en: Click on the image to start drawing the shape of blur
ja_JP: イメージをクリックして、ぼかしのシェイプの描画を開始します。

en: Click on the menu item <b>List Tours</b>
ja_JP: <b>メニュー項目[ツアーのリスト</b>]をクリックします

en: Click on the menu item <b>Markers</b>
ja_JP: <b>メニュー項目[マーカー</b>]をクリックします

en: Click on the menu item <b>Rooms</b>
ja_JP: メニュー項目「<b>部屋」をクリックします</b>

en: Click on the menu item <b>Virtual Tours</b>
ja_JP: メニュー項目の<b>仮想ツアーをクリックします</b>

en: Click the button <b>Add</b> to create the marker
ja_JP: <b>[追加</b>]ボタンをクリックしてマーカーを作成します

en: Client Id
ja_JP: クライアント ID

en: Client Secret
ja_JP: クライアントシークレット

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Collected Data
ja_JP: 収集されたデータ

en: Color
ja_JP: 色

en: Commands
ja_JP: コマンド

en: Company
ja_JP: 会社名

en: Compass North
ja_JP: コンパス ノース

en: Compress images quality
ja_JP: 画像の品質を圧縮する

en: Confetti
ja_JP: 紙吹雪

en: Configure Checkout & Cart
ja_JP: チェックアウトとカートを構成する

en: Configure Regional Settings
ja_JP: 地域設定を構成する

en: Configure Taxes
ja_JP: 税金を設定する

en: Configure your domain
ja_JP: ドメインを構成する

en: Congratulations, your first room has been created, now create the second one
ja_JP: おめでとうございます。最初の部屋が作成されました。次に2番目の部屋を作成します。

en: Congratulations, your marker has been created
ja_JP: おめでとうございます、あなたのマーカーが作成されました

en: Congratulations, your second room has been created, now let's look at how to create a marker to navigate from one to the other
ja_JP: おめでとうございます。2つ目の部屋が作成されました。次に、一方から他方に移動するためのマーカーを作成する方法を見てみましょう。

en: Connect a payment gateway
ja_JP: 支払いゲートウェイを接続する

en: Contact E-Mail
ja_JP: 連絡先の電子メール

en: Contact Us
ja_JP: お問い合わせ

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Content - Audio MP3 Link or upload Audio MP3
ja_JP: コンテンツ - オーディオ MP3 リンクまたはアップロード オーディオ MP3

en: Content - Html
ja_JP: コンテンツ - Html

en: Content - Image Link
ja_JP: コンテンツ - 画像リンク

en: Content - Link
ja_JP: コンテンツ-リンク

en: Content - Link (external)
ja_JP: コンテンツ - リンク (外部)

en: Content - Link or upload Image
ja_JP: コンテンツ - 画像をリンクまたはアップロードする

en: Content - Link or upload Json
ja_JP: コンテンツ - Json のリンクまたはアップロード

en: Content - Mixed
ja_JP: コンテンツ-混合

en: Content - Object 3D
ja_JP: コンテンツ - オブジェクト 3D

en: Content - Panorama Image
ja_JP: コンテンツ-パノラマ画像

en: Content - Product
ja_JP: コンテンツ-製品

en: Content - Text
ja_JP: コンテンツ - テキスト

en: Content - Video 360 MP4
ja_JP: コンテンツ - ビデオ 360 MP4

en: Content - Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4
ja_JP: コンテンツ - Youtube/VimeoリンクまたはアップロードビデオMP4

en: Content Item 1
ja_JP: コンテンツ項目 1

en: Content Item 2
ja_JP: コンテンツ項目 2

en: Content Item 3
ja_JP: コンテンツ項目 3

en: Continue
ja_JP: 続ける

en: Contrast
ja_JP: コントラスト

en: Controls
ja_JP: コントロール

en: Country
ja_JP: 国

en: Create
ja_JP: 作成

en: Create Account
ja_JP: アカウント作成

en: Create Maps
ja_JP: マップの作成

en: Create Markers
ja_JP: マーカーの作成

en: Create POIs
ja_JP: ポワの作成

en: Create Rooms
ja_JP: ルームの作成

en: Create an Account
ja_JP: アカウントを作成

en: Create an Account!
ja_JP: アカウントを作成する!

en: Create an account on
ja_JP: アカウントを作成する!

en: Creating Maps
ja_JP: マップの作成

en: Creating Rooms
ja_JP: ルームの作成

en: Creating a Marker
ja_JP: マーカーの作成

en: Creating a New Tour
ja_JP: 新しいツアーの作成

en: Creating blur effect in progress, please wait ...
ja_JP: 進行中のぼかし効果を作成し、お待ちください.

en: Creating the first Room
ja_JP: 最初の部屋を作成する

en: Creating the second Room
ja_JP: 2番目の部屋を作成する

en: Cron Job
ja_JP: Cronジョブ：為替レートがcurrency_from == currency_toとして更新されない

en: Currency
ja_JP: 通貨

en: Current HFOV
ja_JP: 現在のHFOV

en: Current Plan
ja_JP: 現在のプラン

en: Current Subscription
ja_JP: 現在のサブスクリプション

en: Current Subscription (Canceled)
ja_JP: 現在のサブスクリプション（キャンセル済み）

en: Current Version
ja_JP: 現在のバージョン:

en: Current status
ja_JP: 現在のステータス

en: Custom Backend CSS
ja_JP: カスタム バックエンド CSS

en: Custom Features
ja_JP: カスタム機能

en: Custom HTML
ja_JP: カスタムHTML

en: Custom HTML Footer
ja_JP: カスタム HTML フッター

en: Custom HTML Header
ja_JP: カスタム HTML ヘッダー

en: Custom Icons
ja_JP: カスタム アイコン

en: Custom Icons Library
ja_JP: カスタム アイコン ライブラリ

en: Custom Showcase CSS
ja_JP: カスタム ショーケース CSS

en: Custom Text
ja_JP: カスタムテキスト

en: Custom Viewer CSS
ja_JP: カスタム ビューアー CSS

en: Custom Viewer JS
ja_JP: カスタム ビューアー JS

en: Customer
ja_JP: 顧客

en: Czech
ja_JP: チェコ語

en: DASHBOARD
ja_JP: ダッシュボード

en: DEACTIVATE
ja_JP: 非 アクティブ 化

en: DELETE
ja_JP: 削除

en: DELETE IMAGE
ja_JP: 画像の削除

en: DELETE LOGO
ja_JP: ロゴの削除

en: DELETE VIDEO
ja_JP: ビデオを削除

en: DEMO MODE
ja_JP: デモモード

en: DOWNLOAD
ja_JP: ダウンロード

en: DRAG TO CHANGE POSITION
ja_JP: ドラッグして位置を変更

en: DUPLICATE
ja_JP: 複製

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date - From
ja_JP: 日付 - 開始日

en: Date - To
ja_JP: 日付 - 終了日

en: Deactivated
ja_JP: 無効化済み

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default Language
ja_JP: デフォルト言語

en: Default Markers LookAt
ja_JP: デフォルトのマーカーLookAt

en: Default Markers Style
ja_JP: デフォルトのマーカースタイル

en: Default POIs Style
ja_JP: デフォルトのPOIスタイル

en: Default Plan
ja_JP: 既定のプラン

en: Default Room
ja_JP: デフォルトの部屋

en: Default view
ja_JP: デフォルトビュー

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Advertisement
ja_JP: 広告の削除

en: Delete Category
ja_JP: カテゴリを削除する

en: Delete Map
ja_JP: マップの削除

en: Delete Map Point
ja_JP: マップ ポイントの削除

en: Delete Maps
ja_JP: マップの削除

en: Delete Marker
ja_JP: マーカーを削除

en: Delete Markers
ja_JP: マーカーの削除

en: Delete POI
ja_JP: POI の削除

en: Delete POIs
ja_JP: POIs の削除

en: Delete Preset
ja_JP: プリセットを削除

en: Delete Product
ja_JP: 商品を削除

en: Delete Room
ja_JP: ルームの削除

en: Delete Rooms
ja_JP: ルームの削除

en: Delete Showcase
ja_JP: ショーケースの削除

en: Delete User
ja_JP: ユーザーを削除

en: Delete Virtual Tour
ja_JP: バーチャルツアーの削除

en: Depth
ja_JP: 深さ

en: Description
ja_JP: 説明

en: Deselect All
ja_JP: すべての選択を解除

en: Desktop
ja_JP: デスクトップ

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Device Orientation
ja_JP: デバイスの向き

en: Different plans let you limit your customers to create a certain number of Virtual Tours, Rooms, Markers and POIs. The default Unlimited's plan has no limits.
ja_JP: さまざまなプランを使用すると、バーチャルツアー、ルーム、マーカー、POI の一定数を作成するように顧客を制限できます。デフォルトの無制限プランには制限はありません。

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Disk Space Used
ja_JP: 使用されるディスク領域

en: Displays the original panorama
ja_JP: 元のパノラマを表示します

en: Do not close this window!
ja_JP: このウィンドウを閉じないでください!

en: Do you want to join the live session with video or audio only?
ja_JP: ビデオまたはオーディオのみでライブ セッションに参加しますか?

en: Double click
ja_JP: ダブルクリック

en: Down command
ja_JP: ダウンコマンド

en: Down response
ja_JP: 応答のダウン

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Download Tour
ja_JP: ツアーをダウンロード

en: Download Virtual Tour
ja_JP: バーチャルツアーをダウンロード

en: Download and Update
ja_JP: ダウンロードとアップデート

en: Drag Enabled when Device Orientation On
ja_JP: デバイスの向きがオンのときにドラッグを有効にする

en: Drag and drop rooms into categories or up/down to change its order
ja_JP: 部屋をカテゴリにドラッグアンドドロップするか、上下にドラッグして順序を変更します

en: Drag the view and center the white cursor at the position where you want to add the marker
ja_JP: ビューをドラッグし、マーカーを追加する位置に白いカーソルを中央に置きます

en: Drag the view to set the starting position belongs to this marker. Only works if 'Same Azimuth' is disabled.
ja_JP: ビューをドラッグして、このマーカーに属する開始位置を設定します。「同じ方位角」が無効になっている場合にのみ機能します。

en: Drop files or click here to upload
ja_JP: ファイルをドロップするか、ここをクリックしてアップロード

en: Duplicate POI
ja_JP: 重複 POI

en: Duplicate Room
ja_JP: ルームの複製

en: Duplicate Virtual Tour
ja_JP: 仮想ツアーの複製

en: Duration Slide
ja_JP: デュレーションスライド

en: Dutch
ja_JP: オランダ語

en: E-Mail
ja_JP: メールアドレス

en: E-mail
ja_JP: メールアドレス

en: E-mail address already in use!
ja_JP: メールアドレスは既に使用されています!

en: E-mail already registered!
ja_JP: メールはすでに登録されています!

en: EDIT
ja_JP: 編集

en: EDIT ADVERTISEMENT
ja_JP: 広告の編集

en: EDIT BLUR
ja_JP: ブラーの編集

en: EDIT MAP
ja_JP: マップの編集

en: EDIT MARKERS
ja_JP: マーカーの編集

en: EDIT NEXT ROOM
ja_JP: 次の部屋を編集

en: EDIT POIs
ja_JP: ポワの編集

en: EDIT PREVIOUS ROOM
ja_JP: 前の部屋を編集

en: EDIT PRODUCT
ja_JP: 製品の編集

en: EDIT PROFILE
ja_JP: プロファイルの編集

en: EDIT ROOM
ja_JP: 部屋の編集

en: EDIT SHOWCASE
ja_JP: ショーケースの編集

en: EDIT THUMBNAIL
ja_JP: サムネイルの編集

en: EDIT USER
ja_JP: ユーザーの編集

en: EDIT VIRTUAL TOUR
ja_JP: バーチャルツアーの編集

en: EDITOR
ja_JP: 編集者

en: EDITOR 3D VIEW
ja_JP: エディターの3Dビュー

en: EDITOR UI
ja_JP: エディターUI

en: ENABLE AUDIO?
ja_JP: オーディオを有効にしますか?

en: ENABLE DEVICE ORIENTATION?
ja_JP: デバイスの向きを有効にしますか?

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Maps
ja_JP: マップの編集

en: Edit Markers
ja_JP: マーカーの編集

en: Edit POIs
ja_JP: ポワの編集

en: Edit Plan
ja_JP: プランを編集

en: Edit Rooms
ja_JP: ルームの編集

en: Edit Tour
ja_JP: ツアーを編集する

en: Edit profile
ja_JP: プロフィール編集

en: Editor
ja_JP: 編集者

en: Editor 3D View
ja_JP: エディター3Dビュー

en: Editor UI
ja_JP: エディターUI

en: Effect
ja_JP: 効果

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Embed (html)
ja_JP: 埋め込み（html）

en: Embed (image)
ja_JP: 埋め込み (画像)

en: Embed (link)
ja_JP: 埋め込み (リンク)

en: Embed (object3d)
ja_JP: 埋め込み（object3d）

en: Embed (slideshow)
ja_JP: 埋め込み (スライドショー)

en: Embed (text)
ja_JP: 埋め込み (テキスト)

en: Embed (video with background removal)
ja_JP: 埋め込み（背景を削除したビデオ）

en: Embed (video with transparency)
ja_JP: 埋め込み(透明な動画)

en: Embed (video)
ja_JP: 埋め込み(ビデオ)

en: Embedded - HTML
ja_JP: 埋め込み-HTML

en: Embedded - Link
ja_JP: 埋め込み-リンク

en: Embedded - Link or upload Image
ja_JP: 埋め込み - 画像をリンクまたはアップロード

en: Embedded - Object 3D
ja_JP: 埋め込み-オブジェクト3D

en: Embedded - Text
ja_JP: 埋め込み-テキスト

en: Embedded - Youtube Link or upload Video MP4
ja_JP: 埋め込み - YouTubeのリンクまたはアップロードビデオMP4

en: Embedded - upload Video MP4 with Chroma background
ja_JP: 埋め込み-Chroma背景のビデオMP4をアップロード

en: Embedded - upload Video WEBM + MOV
ja_JP: 埋め込み - アップロード ビデオ WEBM + MOV

en: Embedded HTML
ja_JP: 埋め込まれたHTML

en: Embedded Image
ja_JP: 埋め込み画像

en: Embedded Link
ja_JP: 埋め込みリンク

en: Embedded Object 3D
ja_JP: 埋め込みオブジェクト3D

en: Embedded Slideshow
ja_JP: 埋め込みスライドショー

en: Embedded Text
ja_JP: 埋め込みテキスト

en: Embedded Video
ja_JP: 埋め込みビデオ

en: Embedded Video (with background removal)
ja_JP: 埋め込みビデオ（バックグラウンド除去あり）

en: Embedded Video (with transparency)
ja_JP: 埋め込みビデオ(透明度付き)

en: Enable
ja_JP: 有効

en: Enable 3D View
ja_JP: 3Dビューを有効にする

en: Enable Annotations
ja_JP: 注釈を有効にする

en: Enable Auto Rotate
ja_JP: 自動回転を有効にする

en: Enable Device Orientation
ja_JP: デバイスの向きを有効にする

en: Enable Download Tour
ja_JP: ダウンロード ツアーを有効にする

en: Enable Expiring Dates
ja_JP: 有効期限を有効にする

en: Enable External Tours
ja_JP: 外部ツアーを有効にする

en: Enable Fly-in
ja_JP: フライインを有効にする

en: Enable Forms
ja_JP: フォームを有効にする

en: Enable Gallery
ja_JP: ギャラリーを有効にする

en: Enable Icons Library
ja_JP: アイコン ライブラリを有効にする

en: Enable Info Box
ja_JP: 情報ボックスを有効にする

en: Enable Landing
ja_JP: 着陸を有効にする

en: Enable Live session
ja_JP: ライブ セッションを有効にする

en: Enable Logo
ja_JP: ロゴを有効にする

en: Enable Maps
ja_JP: マップを有効にする

en: Enable Meeting
ja_JP: 会議を有効にする

en: Enable Multiple Rooms View
ja_JP: 複数のルームビューを有効にする

en: Enable Multiresolution
ja_JP: マルチ解像度を有効にする

en: Enable Nadir Logo
ja_JP: ナディールのロゴを有効にする

en: Enable Password Tour
ja_JP: パスワード ツアーを有効にする

en: Enable Presentation
ja_JP: プレゼンテーションを有効にする

en: Enable Protect Rooms
ja_JP: 保護ルームを有効にする

en: Enable Right Click Content
ja_JP: 右クリックコンテンツを有効にする

en: Enable Schedule
ja_JP: スケジュールを有効にする

en: Enable Screencast
ja_JP: スクリーンキャストを有効にする

en: Enable Share
ja_JP: シェアを有効にする

en: Enable Shop
ja_JP: ショップを有効にする

en: Enable Showcase
ja_JP: ショーケースを有効にする

en: Enable Song
ja_JP: 曲を有効にする

en: Enable Statistics
ja_JP: 統計を有効にする

en: Enable Tour Creation Wizard
ja_JP: ツアー作成ウィザードを有効にする

en: Enable Video 360 Panorama
ja_JP: ビデオ360パノラマを有効にする

en: Enable Video 360 Tour
ja_JP: ビデオ360ツアーを有効にする

en: Enable Voice Commands
ja_JP: 音声コマンドを有効にする

en: Enable WebVR
ja_JP: WebVR を有効にする

en: Enable Whatsapp / Facebook Chat
ja_JP: Whatsapp/Facebookチャットを有効にする

en: Enable multi resolution
ja_JP: マルチ解像度を有効にする

en: Enable the countries they can buy on your site in the section <b>ENABLED COUNTRIES</b>
ja_JP: 彼らはセクション<b>ENABLED</b>の<b>国</b>におけるあなたのサイト上で購入することができます国を有効にします

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Enabled, Mobile and Desktop
ja_JP: 有効、モバイル、およびデスクトップ

en: Enabled, autostart
ja_JP: 有効、自動起動

en: Enabled, mode 1
ja_JP: 有効、モード 1

en: Enabled, mode 2
ja_JP: 有効、モード 2

en: Enabled, only Desktop
ja_JP: 有効、デスクトップのみ

en: Enabled, opened
ja_JP: 有効、開いた

en: Enabled, paused
ja_JP: 有効、一時停止

en: Enabled, without pop-up
ja_JP: 有効(ポップアップなし)

en: End Call
ja_JP: 通話の終了

en: End Date
ja_JP: 終了日

en: English
ja_JP: 英語

en: Enter Username or E-mail
ja_JP: ユーザー名または電子メールを入力してください

en: Enter friendly urls separated by comma
ja_JP: わかりやすい URL をカンマで区切って入力します。

en: Enter language code
ja_JP: 言語コードの入力

en: Enter the <b>name</b> of the room
ja_JP: 部屋<b>の名前</b>を入力してください

en: Enter the <b>name</b> of the tour
ja_JP: ツアー<b>の名前</b>を入力してください

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error message
ja_JP: エラーメッセージ

en: Error, retry later
ja_JP: エラー、後で再試行

en: Error, retry later!
ja_JP: エラー、後で再試行!

en: Error, retry later.
ja_JP: エラー、後で再試行してください。

en: Error: No gallery images
ja_JP: エラー：ギャラリー画像がありません

en: Execute the command
ja_JP: コマンドを実行する

en: Exist Audio
ja_JP: 存在するオーディオ

en: Exist Background
ja_JP: 存在する背景

en: Exist Image
ja_JP: 存在するイメージ

en: Exist Logo
ja_JP: 存在するロゴ

en: Exist Nadir Logo
ja_JP: 存在するナディールのロゴ

en: Exist Song
ja_JP: 存在する歌

en: Exit Meeting
ja_JP: 終了会議

en: Expired
ja_JP: 期限切れ

en: Expired plan
ja_JP: 期限切れの計画

en: Expires Days
ja_JP: 有効期限日

en: Expires in
ja_JP: 有効期限

en: Expires on
ja_JP: 有効期限

en: Expiring Dates
ja_JP: 有効期限

en: External
ja_JP: 外部

en: External Link
ja_JP: 外部リンク

en: External URL
ja_JP: 外部URL

en: FORMS
ja_JP: フォーム

en: Facebook - Enable
ja_JP: フェイスブック - 有効にする

en: Facebook - Id
ja_JP: フェイスブック - ID

en: Facebook - Secret
ja_JP: フェイスブック - シークレット

en: Facebook / Whatsapp Chat
ja_JP: フェイスブック / Whatsappチャット

en: Facebook Chat
ja_JP: Facebookチャット

en: Facebook page ID
ja_JP: フェイスブックページID

en: Fade Duration
ja_JP: フェード時間

en: Features
ja_JP: 特徴

en: Field
ja_JP: フィールド

en: Field of View
ja_JP: ビューのフィールド

en: File
ja_JP: ファイル

en: File (Json)
ja_JP: ファイル（Json）

en: File is too big (%sMiB). Max filesize: %sMiB.
ja_JP: ファイルが大きすぎます (%sMiB)。最大ファイルサイズ: %sMiB.

en: File not found.
ja_JP: ファイルが見つかりません。

en: File not provided.
ja_JP: ファイルが指定されていません。

en: File size is too big.
ja_JP: ファイル サイズが大きすぎます。

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Files List
ja_JP: ファイル一覧

en: Filipino
ja_JP: フィリピン語

en: Fill your business information
ja_JP: あなたのビジネス情報を記入してください

en: Find out more
ja_JP: 詳細を見る

en: First
ja_JP: 最初へ

en: First Name
ja_JP: 名

en: Fit all points
ja_JP: すべてのポイントを合わせる

en: Flash
ja_JP: フラッシュ

en: Flip
ja_JP: フリップ

en: Floor
ja_JP: フロア

en: Floorplan
ja_JP: 右上にフロアプランを表示する

en: Floorplan (image)
ja_JP: フロアプラン(画像)

en: Fly-In
ja_JP: フライイン

en: Fly-In Animation
ja_JP: フライイン アニメーション

en: Fog
ja_JP: フォッグ

en: Font Backend
ja_JP: フォントバックエンド

en: Footer
ja_JP: フッター

en: Forgot Password?
ja_JP: パスワードをお忘れですか？

en: Forgot password mail - Body
ja_JP: パスワードメールを忘れた - 本文

en: Forgot password mail - Subject
ja_JP: パスワードメールを忘れた - 件名

en: Form
ja_JP: フォーム

en: Forms
ja_JP: フォーム

en: Frame the desired view
ja_JP: 目的のビューをフレームに入る

en: Free
ja_JP: 無料

en: French
ja_JP: フランス語

en: Frequency
ja_JP: 頻度

en: Friction
ja_JP: 摩擦

en: Friction Mobile
ja_JP: 摩擦モバイル

en: Friday
ja_JP: 金曜日

en: Friendly URL
ja_JP: フレンドリ URL

en: Friendly Urls Blacklist
ja_JP: フレンドリー URL ブラックリスト

en: From E-Mail
ja_JP: 電子メールから

en: From Name
ja_JP: 差出人名

en: Front
ja_JP: 進む

en: Fullscreen
ja_JP: フルスクリーン

en: GALLERY
ja_JP: ギャラリー

en: GENERAL
ja_JP: 一般

en: GENERATE
ja_JP: 生む

en: GO TO
ja_JP: 行きます

en: Gallery
ja_JP: ギャラリー

en: Gallery Mode
ja_JP: ギャラリーモード

en: General
ja_JP: 一般

en: General (affects all virtual tours)
ja_JP: 一般(すべての仮想ツアーに影響)

en: Generate 360 video
ja_JP: 360度ビデオを生成する

en: Generate slideshow
ja_JP: スライドショーを生成する

en: Generation in progress, please wait ... Do not close this window!
ja_JP: 生成中です、お待ちください...このウィンドウを閉じないでください！

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: Get Api Key
ja_JP: APIキーを取得する

en: Google - Enable
ja_JP: グーグル - 有効にする

en: Google - Id
ja_JP: グーグル - ID

en: Google - Secret
ja_JP: グーグル - シークレット

en: Google Analytics Tracking ID
ja_JP: Google AdSense トラッキング ID

en: Google Analytics Tracking ID (UA-XXXXXXXXX-X). Note: Use the Friendly URL in Google Analytics's property url setting.
ja_JP: グーグルアナリティクストラッキングID(UA-XXXXXXXXX-X)。注: Google アナリティクスのプロパティ URL 設定でフレンドリ URL を使用します。

en: Google Maps
ja_JP: Googleマップ

en: Google Maps Embed Code
ja_JP: Google マップ埋め込みコード

en: Google Street View Embed Code
ja_JP: Google ストリートビュー埋め込みコード

en: Grayscale
ja_JP: グレースケール

en: Grid
ja_JP: グリッド

en: HAOV
ja_JP: ハオフ

en: HFOV
ja_JP: フオフ

en: HFOV / INTERACTION
ja_JP: HFOV / インタラクション

en: HFOV Mobile Ratio
ja_JP: HFOVモバイル比

en: HLS Video Url
ja_JP: HLSビデオURL

en: Heartbeat
ja_JP: ハートビート

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Help Link
ja_JP: ヘルプリンク

en: Help command
ja_JP: ヘルプ コマンド

en: Help response
ja_JP: ヘルプの応答

en: Here you can select the destination room linked to this marker
ja_JP: ここで、このマーカーにリンクされている目的の部屋を選択できます

en: Hidden
ja_JP: 非表示

en: Hide Markers
ja_JP: マーカーを非表示にする

en: Hide Tripod
ja_JP: 三脚を隠す

en: Hindi
ja_JP: ヒンディー語

en: Horizontal Pitch
ja_JP: 水平ピッチ

en: Horizontal Pitch / Roll
ja_JP: 水平ピッチ/ロール

en: Horizontal Roll
ja_JP: 水平ロール

en: Horizontal and Vertical
ja_JP: 水平および垂直

en: Horizontal only
ja_JP: 水平方向のみ

en: Host
ja_JP: ホスト

en: Hour - From
ja_JP: 時間 - 出身

en: Hour - To
ja_JP: 時間 - へ

en: Hover Color
ja_JP: ホバーカラー

en: Hover Markers
ja_JP: ホバーマーカー

en: Html
ja_JP: HTML

en: Hungarian
ja_JP: ハンガリー語

en: Hyperlink
ja_JP: ハイパーリンク

en: I made the backup, continue
ja_JP: 私はバックアップを作った、続行する

en: ICONS LIBRARY
ja_JP: アイコンライブラリ

en: IMAGES GALLERY
ja_JP: 画像 (ギャラリー)

en: IMAGES OBJECT 360
ja_JP: イメージ オブジェクト 360

en: INFO BOX
ja_JP: 情報ボックス

en: INITIALIZING
ja_JP: 初期化

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Icon + Label
ja_JP: アイコン + ラベル

en: Icon + Room's Name
ja_JP: アイコン + ルーム名

en: Icon Button - Center
ja_JP: アイコンボタン-中央

en: Icon Button - Left
ja_JP: アイコンボタン-左

en: Icon Button - Right
ja_JP: アイコンボタン-右

en: Icon Hover Color
ja_JP: アイコン - カーソルが乗った時 - カラー

en: Icon Main Color
ja_JP: アイコンメインカラー

en: Icon Position
ja_JP: アイコン位置

en: Icons
ja_JP: アイコン

en: Icons Library
ja_JP: アイコン ライブラリ

en: Icons List
ja_JP: アイコンリスト

en: Id of Facebook page for Facebook Messenger Note: in order to works you need to add the url to facebook page - settings - messenger platform - whitelist domain
ja_JP: FacebookメッセンジャーノートのためのFacebookページのID:あなたがFacebookページにURLを追加する必要があります - 設定 - メッセンジャープラットフォーム - ホワイトリストドメイン

en: Image
ja_JP: 画像

en: Image (gallery)
ja_JP: 画像(ギャラリー)

en: Image (single)
ja_JP: 画像(シングル)

en: Images (gallery)
ja_JP: 画像 (ギャラリー)

en: Images List
ja_JP: 画像一覧

en: Import
ja_JP: インポート

en: Import Virtual Tour
ja_JP: バーチャルツアーのインポート

en: Importable
ja_JP: インポート可能

en: In use
ja_JP: 使用中

en: Included (SVT demo)
ja_JP: 含まれている(SVTデモ)

en: Info
ja_JP: 情報

en: Info - Link
ja_JP: 情報-リンク

en: Info - Open in
ja_JP: 情報-で開く

en: Info Box
ja_JP: 情報ボックス

en: Initial Image
ja_JP: 初期画像

en: Initial Position
ja_JP: 初期位置

en: Initialize
ja_JP: 初期化する

en: Initializing and synchronizing changes ...
ja_JP: 変更の初期化と同期.

en: Input password
ja_JP: 入力パスワード

en: Interaction
ja_JP: インタラクション

en: Interval (months)
ja_JP: 間隔(月)

en: Intro (Desktop)
ja_JP: イントロ (デスクトップ)

en: Intro (Mobile)
ja_JP: イントロ(モバイル)

en: Invalid
ja_JP: 無効

en: Invalid payment
ja_JP: 無効な支払

en: Invalid verification code
ja_JP: 無効な確認コード

en: It is not possible to subscribe on this demo server. This section is shown for demonstration purposes only. Buy the code <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>here</a>
ja_JP: このデモサーバーでサブスクライブすることはできません。このセクションは、デモンストレーションのみを目的として示されています。<a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>ここ</a>でコードを購入する

en: It looks like that you do not have permission to access this page
ja_JP: このページにアクセスする権限がないようです

en: Italian
ja_JP: イタリア語

en: Japanese
ja_JP: 日本語

en: Jello
ja_JP: ジェロ

en: Join Meeting
ja_JP: 会議に参加

en: Keep tours online
ja_JP: ツアーをオンラインに保つ

en: Keyboard Mode
ja_JP: キーボードモード

en: Keyboard controls are disabled.
ja_JP: キーボードコントロールは無効になります。

en: Kinyarwanda
ja_JP: ルワンダ語

en: Korean
ja_JP: 韓国語

en: LANDING
ja_JP: 上陸

en: LEADS
ja_JP: リード

en: LICENSE
ja_JP: ライセンス

en: LOADING
ja_JP: 積載

en: LOADING MAPS ...
ja_JP: マップの読み込み ..

en: LOADING MENU LIST ...
ja_JP: メニューリストを読み込んでいます.

en: LOADING PRESENTATION ...
ja_JP: プレゼンテーションを読み込んでいます.

en: LOADING ROOMS ...
ja_JP: 部屋を積み込む..

en: LOADING VIRTUAL TOURS ...
ja_JP: バーチャルツアーをロードしています.

en: LOADING VR EXPERIENCE ...
ja_JP: VRエクスペリエンスをロードしています.

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Label + Icon
ja_JP: ラベル + アイコン

en: Landing
ja_JP: 降落中

en: Landing Embed Code
ja_JP: ランディング埋め込みコード

en: Landing Friendly Url Link
ja_JP: ランディングフレンドリーURLリンク

en: Landing Link
ja_JP: ランディングリンク

en: Language
ja_JP: 言語

en: Languages Enabled
ja_JP: 有効な言語

en: Languages Supported
ja_JP: サポートされる言語

en: Large
ja_JP: 大

en: Last
ja_JP: 最後

en: Last Name
ja_JP: 姓

en: Latest Version
ja_JP: 最新バージョン

en: Lead
ja_JP: 見込み客

en: Leads
ja_JP: リード

en: Left
ja_JP: 左

en: Left Yaw
ja_JP: レフト・ヨー

en: Left command
ja_JP: 左コマンド

en: Left mouse
ja_JP: マウスの左

en: Left response
ja_JP: 左の応答

en: Level
ja_JP: レベル

en: Levels
ja_JP: レベル

en: Library Icon
ja_JP: ライブラリ アイコン

en: Library Icons
ja_JP: ライブラリアイコン

en: License
ja_JP: ライセンス

en: Link
ja_JP: リンク

en: Link (embed)
ja_JP: リンク (埋め込み)

en: Link (emded)
ja_JP: リンク (emded)

en: Link (external)
ja_JP: リンク (外部)

en: Links
ja_JP: リンク

en: List
ja_JP: リスト

en: List Tours
ja_JP: リストツアー

en: List of additional features to show for the plan (each feature must be on a new line)
ja_JP: プランに表示する追加機能のリスト (各機能は新しい行にする必要があります)

en: Listening message
ja_JP: リスニングメッセージ

en: Live
ja_JP: ライブ

en: Live Session
ja_JP: ライブセッション

en: Loading
ja_JP: 読み込み中

en: Loading Info
ja_JP: 情報を読み込んでいます

en: Loading files ...
ja_JP: ファイルを読み込んでいます.

en: Loading icons ...
ja_JP: アイコンを読み込んでいます.

en: Loading images ...
ja_JP: 画像を読み込んでいます.

en: Loading info content ...
ja_JP: 情報コンテンツの読み込み ..

en: Loading landing page content ...
ja_JP: ランディングページのコンテンツを読み込んでいます.

en: Loading map image
ja_JP: マップ イメージの読み込み

en: Loading panorama image ...
ja_JP: パノラマ画像を読み込む..

en: Local
ja_JP: ローカル

en: Localization
ja_JP: ローカリゼーション

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Login image
ja_JP: ログインイメージ

en: Login with Facebook
ja_JP: Facebookでログイン

en: Login with Google
ja_JP: Googleでログイン

en: Login with Twitter
ja_JP: Twitterでログイン

en: Logo
ja_JP: ロゴ

en: Logo Small
ja_JP: ロゴ小

en: Logout
ja_JP: ログアウト

en: LookAt
ja_JP: ルックアット

en: Lower Pitch
ja_JP: ローワーピッチ

en: MAIL
ja_JP: 郵便

en: MAPS
ja_JP: マップ

en: MARKERS
ja_JP: マーカー

en: MEDIA LIBRARY
ja_JP: メディアライブラリ

en: MULTIPLE ROOM VIEWS
ja_JP: 複数の部屋ビュー

en: MUSIC LIBRARY
ja_JP: 音楽図書館

en: Mail Server Settings
ja_JP: メールサーバー設定

en: Mail Texts
ja_JP: メールテキスト

en: Main
ja_JP: メイン

en: Main Color
ja_JP: メインカラー

en: Main Form
ja_JP: メインフォーム

en: Main view name
ja_JP: メイン ビュー名

en: Mandatory
ja_JP: 必須

en: Manual Expiration Date
ja_JP: 手動有効期限

en: Manual Expiration Time
ja_JP: 手動の有効期限

en: Manual Presentation
ja_JP: 手動プレゼンテーション

en: Map
ja_JP: マップ

en: Map Image
ja_JP: マップ イメージ

en: Map Point
ja_JP: マップ ポイント

en: Map Type
ja_JP: マップのタイプ

en: Map image
ja_JP: マップ画像

en: Maps
ja_JP: 地図

en: Markers
ja_JP: マーカー

en: Markers Settings
ja_JP: マーカーの設定

en: Max
ja_JP: 最大

en: Max allowed upload file size:
ja_JP: 許可されるアップロード ファイルの最大サイズ:

en: Max width panorama
ja_JP: 最大幅パノラマ

en: Media
ja_JP: メディア

en: Media Library
ja_JP: メディアライブラリー

en: Medium
ja_JP: 中

en: Meeting
ja_JP: 会議

en: Menu Item
ja_JP: メニュー項目

en: Menu Items
ja_JP: メニューアイテム

en: Middle mouse or mousewheel
ja_JP: ミドルマウスまたはマウスホイール

en: Min
ja_JP: 最小

en: Misc
ja_JP: その他

en: Missing command
ja_JP: コマンドがありません

en: Missing file
ja_JP: ファイルがありません

en: Missing package
ja_JP: パッケージが見つかりません

en: Missing parameters
ja_JP: パラメーターがありません

en: Mobile
ja_JP: 携帯電話

en: Modal
ja_JP: モーダル

en: Monday
ja_JP: 月曜日

en: Mp4 Video
ja_JP: Mp4ビデオ

en: Multi resolution check
ja_JP: マルチ解像度チェック

en: Multi resolution regenerate
ja_JP: マルチ解像度再生成

en: Multi-Resolution
ja_JP: マルチ解像度

en: Multiple Room Views
ja_JP: 複数の部屋ビュー

en: Multiple Room's Views
ja_JP: 複数の部屋の景色

en: Multiresolution
ja_JP: マルチ解像度を有効にする

en: Music Library
ja_JP: 音楽ライブラリー

en: Muted
ja_JP: ミュートされた

en: N. Markers
ja_JP: N. マーカー

en: N. POIs
ja_JP: N. ポワ

en: N. Rooms
ja_JP: N. ルームズ

en: N. Virtual Tours
ja_JP: N. バーチャルツアー

en: NOTE
ja_JP: 注釈

en: NOTIFICATIONS
ja_JP: 通知

en: Nadir Logo
ja_JP: ナディールロゴ

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name Item 1
ja_JP: 名前項目 1

en: Name Item 2
ja_JP: 名前項目 2

en: Name Item 3
ja_JP: 名前項目 3

en: Narrate a text
ja_JP: テキストをナレーションする

en: Narrate text (Carriage Return to split text into sentences)
ja_JP: テキストをナレーションする (改行してテキストを文章に分割する)

en: Never
ja_JP: 決して

en: New Map
ja_JP: 新しいマップ

en: New Map Point
ja_JP: 新しいマップ ポイント

en: New Plan
ja_JP: 新規プラン

en: New Room
ja_JP: 新しいゲストハウス客室

en: New User
ja_JP: 新しいユーザー

en: New Virtual Tour
ja_JP: 新しいバーチャルツアー

en: New Window
ja_JP: 新しいウィンドウ

en: New password
ja_JP: 新しいパスワード

en: New plan
ja_JP: 新しいプラン

en: New registered user
ja_JP: 新規登録ユーザー

en: New tour created
ja_JP: 新しいツアーが作成されました

en: Next
ja_JP: 次へ

en: Next command
ja_JP: 次のコマンド

en: Next payment
ja_JP: 次のお支払い

en: Next response
ja_JP: 次の応答

en: No
ja_JP: いいえ

en: No 360 video generated for this virtual tour.
ja_JP: このバーチャルツアーでは360度ビデオは生成されません。

en: No Audio
ja_JP: 音声なし

en: No associated floorplan.
ja_JP: 関連付けられたフロアプランはありません。

en: No associated map.
ja_JP: 関連付けられたマップはありません。

en: No data available in table
ja_JP: 表にデータが存在しません

en: No files in this icon library.
ja_JP: このアイコン ライブラリにはファイルがありません。

en: No files in this media library.
ja_JP: このメディア ライブラリにはファイルがありません。

en: No icons in this library.
ja_JP: このライブラリにはアイコンがありません。

en: No images in this gallery.
ja_JP: このギャラリーには画像がありません。

en: No matching records found
ja_JP: 該当する記録が見つかりません

en: No results found.
ja_JP: 見つかりませんでした。

en: No results matched
ja_JP: 一致する結果はありません

en: No rooms created for this Virtual Tour. Go to %s and create a new one!
ja_JP: このバーチャルツアー用の部屋はありません。%sに行き、新しいものを作成してください!

en: No virtual tours created yet. Go to %s and create a new one!
ja_JP: バーチャルツアーはまだ作成されていません。%sに行き、新しいものを作成してください!

en: None
ja_JP: なし

en: North
ja_JP: ノースバージニア

en: Not close this window
ja_JP: このウィンドウを閉じないようにする

en: Not visible in the tour, enable it in the Editor UI
ja_JP: ツアーに表示されない場合は、エディターUIで有効にします

en: Note (only visible to administrators)
ja_JP: 注 (管理者にのみ表示されます)

en: Nothing selected
ja_JP: 選択されていません

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Number
ja_JP: 番号

en: OPEN SCREENCAST APP
ja_JP: スクリーンキャストアプリを開く

en: Object 360 (images)
ja_JP: オブジェクト 360 (画像)

en: Object 3D
ja_JP: オブジェクト 3D

en: Offset
ja_JP: オフセット

en: Ok
ja_JP: OK

en: Old Plan
ja_JP: 古い計画

en: One Time
ja_JP: 一回払い

en: One-finger move
ja_JP: ワンフィンガームーブ

en: Online Visitors
ja_JP: オンライン訪問者

en: Only Audio
ja_JP: オーディオのみ

en: Only Icon
ja_JP: アイコンのみ

en: Only Label
ja_JP: ラベルのみ

en: Only Room's Name
ja_JP: ルーム名のみ

en: Only gltf,glb,usdz files are supported.
ja_JP: gltf、glb、usdzファイルのみがサポートされています。

en: Only jpg,png files are supported.
ja_JP: サポートされているのは jpg ファイル、png ファイルのみです。

en: Only jpg,png,gif files are supported.
ja_JP: サポートされているのは jpg,png,gif ファイルのみです。

en: Only jpg,png,gif,webp files are supported.
ja_JP: jpg、png、gif、webpファイルのみがサポートされています。

en: Only jpg,png,webp files are supported.
ja_JP: jpg、png、webpファイルのみがサポートされています。

en: Only json files are supported.
ja_JP: JSON ファイルのみがサポートされます。

en: Only mp3 files are supported.
ja_JP: mp3 ファイルのみがサポートされます。

en: Only mp4 files are supported.
ja_JP: mp4 ファイルのみがサポートされます。

en: Only zip files are supported.
ja_JP: zipファイルのみがサポートされています。

en: Orbit
ja_JP: 旋回

en: Override
ja_JP: 上書き

en: Override Initial Position
ja_JP: 初期位置を上書きする

en: PAYMENTS
ja_JP: 支払い

en: PLANS
ja_JP: 計画

en: POI views
ja_JP: POI ビュー

en: POIs
ja_JP: ランドマーク

en: POIs Settings
ja_JP: ポワの設定

en: PRESENTATION
ja_JP: プレゼンテーション

en: PREVIEW
ja_JP: プレビュー

en: PRODUCTS
ja_JP: 製品

en: PROTECT
ja_JP: 守る

en: PUBLISH
ja_JP: 著す

en: Pan Speed
ja_JP: パンスピード

en: Pan Speed Mobile
ja_JP: パンスピードモバイル

en: Panorama
ja_JP: パノラマ

en: Panorama Image
ja_JP: パノラマ画像

en: Panorama Upload Size
ja_JP: パノラマアップロードサイズ

en: Panorama Video
ja_JP: パノラマビデオ

en: Panorama Video Stream (HLS)
ja_JP: パノラマビデオストリーム（HLS）

en: Panorama image
ja_JP: パノラマ画像

en: Panorama video
ja_JP: パノラマビデオ

en: Parent
ja_JP: 親

en: Passcode
ja_JP: パスコード

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password Live Session
ja_JP: パスワードライブセッション

en: Password Meeting
ja_JP: パスワード会議

en: Password Protection
ja_JP: パスワード保護

en: Password successfully changed!
ja_JP: パスワードが変更されました!

en: Pay attention that you can make 2 configurations, one for <b>test</b> and one for <b>live</b>, by changing the selector on the %s dashboard at the top
ja_JP: 上部の%sダッシュボードのセレクターを変更することで、<b>テスト</b>用と<b>ライブ</b>用の2つの構成を作成できることに注意してください。

en: Performance
ja_JP: パフォーマンス

en: Permission denied
ja_JP: アクセス拒否

en: Persian
ja_JP: ペルシア語

en: Personal Informations
ja_JP: 個人情報

en: Perspective
ja_JP: Perspectives

en: Phone
ja_JP: 電話番号

en: Phone number for whatsapp chat
ja_JP: Whatsapp チャットの電話番号

en: Photo Slider
ja_JP: 写真スライダ

en: Pick what's right for you
ja_JP: 自分に合ったものを選ぶ

en: Placement
ja_JP: 配置

en: Plan
ja_JP: プラン

en: Plans
ja_JP: プラン

en: Play Video
ja_JP: ビデオ再生

en: Please complete your profile with the required fields (*) before continuing to use the application.
ja_JP: アプリケーションを使用する前に、必須フィールド (*) を使用してプロファイルを入力してください。

en: Please enter a valid purchase code to continue using the application.
ja_JP: アプリケーションを引き続き使用するには、有効な購入コードを入力してください。

en: Please select an icon from library
ja_JP: ライブラリからアイコンを選択してください

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
ja_JP: 以下のフォールバックフォームを使用して、ファイルをアップロードしてください。

en: Point Color
ja_JP: ポイントカラー

en: Point Size
ja_JP: ポイント サイズ

en: Pointer
ja_JP: ポインタ

en: Pointer Color
ja_JP: ポインターの色

en: Polish
ja_JP: ポーランド語

en: Port
ja_JP: ポート

en: Portuguese Brazilian
ja_JP: ポルトガル語 (ブラジル)

en: Portuguese European
ja_JP: ポルトガル語 ヨーロッパ

en: Position
ja_JP: 位置

en: Preload panoramas
ja_JP: パノラマをプリロードする

en: Presentation
ja_JP: プレゼンテーション

en: Preset Name
ja_JP: プリセット名

en: Presets
ja_JP: プリセット

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Preview Room
ja_JP: プレビュールーム

en: Preview the tour
ja_JP: ツアーをプレビューする

en: Previous
ja_JP: 前へ

en: Previous command
ja_JP: 前のコマンド

en: Previous response
ja_JP: 前の応答

en: Price
ja_JP: 価格

en: Processing
ja_JP: 処理中

en: Product
ja_JP: 商品

en: Products
ja_JP: 商品

en: Protect
ja_JP: 守る

en: Protect Rooms (Passcode, Leads)
ja_JP: 部屋を保護する(パスコード、リード)

en: Protect tour (Password)
ja_JP: 保護ツアー (パスワード)

en: Public
ja_JP: 公開

en: Public API Key
ja_JP: 公開 API Key

en: Public Key
ja_JP: 公開鍵

en: Public Library
ja_JP: 公共図書館

en: Publish
ja_JP: 公開

en: Purchase Code
ja_JP: 購入コード

en: Purchase Type
ja_JP: 購入タイプ

en: Put tours offline
ja_JP: ツアーをオフラインにする

en: QR Code
ja_JP: QR コード

en: QUICK ADD THIS MARKER
ja_JP: このマーカーをすばやく追加する

en: REGISTRATION
ja_JP: 登録

en: REMOVE AUDIO
ja_JP: オーディオを削除する

en: REMOVE IMAGE
ja_JP: 画像を削除

en: REMOVE LOGO
ja_JP: ロゴを削除する

en: REMOVE SONG
ja_JP: 曲を削除する

en: REMOVE VIDEO
ja_JP: ビデオを削除する

en: REVERT TO ORIGINAL
ja_JP: 元の状態に戻す

en: ROOM NAME
ja_JP: 部屋の名前

en: ROOMS
ja_JP: 客室

en: ROOMS LIST
ja_JP: 部屋リスト

en: Rain
ja_JP: レイン

en: Reactivate Subscription
ja_JP: サブスクリプションを再アクティブ化します。

en: Ready to Leave?
ja_JP: 出発する準備はできましたか?

en: Recurring
ja_JP: 繰り返し

en: Redirect URL if < Start Date
ja_JP: 開始日<場合は URL をリダイレクトする

en: Redirect URL if > End Date
ja_JP: 終了日>場合は URL をリダイレクトする

en: Redirecting to checkout page ...
ja_JP: チェックアウトページにリダイレクト.

en: Redirecting to payment setup page ...
ja_JP: 支払い設定ページにリダイレクトします.

en: Regenerate All Panoramas
ja_JP: すべてのパノラマを再生

en: Regenerate panoramas
ja_JP: パノラマの再生

en: Regeneration in progress, please wait ... Do not close this window!
ja_JP: 再生が進行中です、 お待ちください.このウィンドウを閉じないでください!

en: Register Account
ja_JP: アカウントの登録

en: Register with Facebook
ja_JP: Facebookアカウントで登録

en: Register with Google
ja_JP: グーグルに登録する

en: Register with Twitter
ja_JP: ツイッターに登録する

en: Registration Date
ja_JP: 登録日

en: Registration Settings
ja_JP: 登録設定

en: Registration closed
ja_JP: 登録が終了しました

en: Registration image
ja_JP: 登録画像

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove Action
ja_JP: アクションの削除

en: Remove Room
ja_JP: 部屋を削除

en: Remove file
ja_JP: ファイルを削除する

en: Repeat Password
ja_JP: 新しいパスワード（確認）

en: Repeat password
ja_JP: パスワードを再入力

en: Reply
ja_JP: 返信

en: Require Cron
ja_JP: cronが必要

en: Required
ja_JP: 必須

en: Reset Forms Data
ja_JP: フォームデータのリセット

en: Reset Leads
ja_JP: リードのリセット

en: Reset Statistics
ja_JP: 統計をリセット

en: Resolution
ja_JP: 解像度

en: Retrieve your <b>public test or live API key</b> and enter it above
ja_JP: <b>公開テストまたはライブAPIキー</b>を取得し、上に入力します

en: Retry.
ja_JP: リトライ。

en: Right
ja_JP: 右

en: Right Click Content
ja_JP: コンテンツを右クリック

en: Right Yaw
ja_JP: 右ヨー

en: Right command
ja_JP: 右コマンド

en: Right mouse or left mouse + ctrl/meta/shiftKey
ja_JP: 右マウスまたは左マウス+ctrl/ meta / shiftKey

en: Right response
ja_JP: 正しい応答

en: Role
ja_JP: 権限

en: Romanian
ja_JP: ルーマニア語

en: Room
ja_JP: 部屋

en: Room Link
ja_JP: ルームリンク

en: Room Target
ja_JP: ルームターゲット

en: Room name
ja_JP: 部屋の名前

en: Room's Name + Icon
ja_JP: ルーム名 + アイコン

en: Rooms
ja_JP: 部屋数

en: Rooms Accesses
ja_JP: 客室アクセス

en: Rooms List
ja_JP: 客室リスト

en: Rooms Permanence (seconds)
ja_JP: ルームズ 永続性 (秒)

en: Rooms assigned
ja_JP: 割り当てられた部屋

en: Rotate speed
ja_JP: 回転速度

en: Rotation
ja_JP: ローテーション

en: Round
ja_JP: 端数処理する

en: Round (outline)
ja_JP: ラウンド（概要）

en: Russian
ja_JP: ロシア語

en: SAVE
ja_JP: 保存

en: SAVE AND CONTINUE
ja_JP: 保存して続行する

en: SET EXPIRING DATES
ja_JP: 有効期限の設定

en: SET FRIENDLY URL
ja_JP: フレンドリ URL の設定

en: SETTINGS
ja_JP: 設定

en: SHOP
ja_JP: ショップ

en: SHOWCASES
ja_JP: ショーケース

en: SMTP Auth
ja_JP: SMTP 認証

en: SMTP Auth - Password
ja_JP: SMTP 認証 - パスワード

en: SMTP Auth - Username
ja_JP: SMTP 認証 - ユーザー名

en: SMTP Port
ja_JP: SMTP ポート

en: SMTP Secure
ja_JP: SMTPセキュア

en: SMTP Server
ja_JP: SMTPサーバー

en: SOCIAL
ja_JP: ソーシャル

en: START TOUR CREATION WIZARD
ja_JP: ツアー作成ウィザードを開始する

en: STATISTICS
ja_JP: 統計学

en: STYLE
ja_JP: スタイル

en: Same Azimuth
ja_JP: 同じ方位角

en: Sample
ja_JP: サンプル

en: Satellite
ja_JP: 衛星

en: Satellite Max Zoom
ja_JP: 衛星最大ズーム

en: Satellite Subdomain
ja_JP: サテライトサブドメイン

en: Satellite Url
ja_JP: サテライト URL

en: Saturate
ja_JP: 飽和

en: Saturday
ja_JP: 土曜日

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save Preset
ja_JP: プリセットを保存

en: Saving info content ... Do not close this window!
ja_JP: 情報コンテンツの保存..このウィンドウを閉じないでください!

en: Saving landing page content ... Do not close this window!
ja_JP: ランディングページのコンテンツを保存する..このウィンドウを閉じないでください!

en: Scale
ja_JP: スケール

en: Schedule
ja_JP: スケジュール

en: Screencast
ja_JP: スクリーンキャスト

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Icon
ja_JP: 検索アイコン

en: Search Map ...
ja_JP: 検索マップ ..

en: Search Room ...
ja_JP: 検索室..

en: Search Virtual Tour ...
ja_JP: バーチャルツアーを検索.

en: Secret API Key
ja_JP: シークレット API キー

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: Select
ja_JP: 選択

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Select Icon
ja_JP: アイコンを選択

en: Select Library Icon
ja_JP: ライブラリアイコンの選択

en: Select Logout below if you are ready to end your current session.
ja_JP: 現在のセッションを終了する準備が整っている場合は、下の [ログアウト] を選択します。

en: Select None
ja_JP: 選択しない

en: Select Room
ja_JP: 部屋を選択

en: Select a room first!
ja_JP: 最初に部屋を選択してください!

en: Select an action
ja_JP: アクションの選択

en: Select country
ja_JP: 国を選択

en: Select point from map or add a new one
ja_JP: マップからポイントを選択するか、新しいポイントを追加する

en: Select room
ja_JP: 部屋を選択- Select room:

en: Select the first room
ja_JP: 最初の部屋を選択します

en: Selection Area
ja_JP: 選択領域

en: Self
ja_JP: セルフ

en: Send Notification
ja_JP: 通知を送信する

en: Send Verification Code
ja_JP: 確認コードの送信

en: Send this link to the person you want to invite
ja_JP: 招待する相手にこのリンクを送信する

en: Server Domain
ja_JP: サーバードメイン

en: Server Host
ja_JP: サーバー ホスト

en: Server Path
ja_JP: サーバー パス

en: Server Port
ja_JP: サーバーポート

en: Server responded with %s code.
ja_JP: サーバーは%sコードで応答しました。

en: Set
ja_JP: セット

en: Set Default Camera Position
ja_JP: デフォルトのカメラ位置を設定する

en: Set to All
ja_JP: すべてに設定

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Shake X
ja_JP: シェイクX

en: Shake Y
ja_JP: シェイクY

en: Share
ja_JP: シェア

en: Share & Embed
ja_JP: 共有と埋め込み

en: Shop
ja_JP: ショップ

en: Show %s entries
ja_JP: %sエントリを表示する

en: Show 3D View
ja_JP: 3Dビューを表示

en: Show All
ja_JP: すべて表示

en: Show Annotations
ja_JP: 注釈の表示

en: Show Audio
ja_JP: オーディオを表示

en: Show Auto Rotation toggle
ja_JP: 自動回転切り替えを表示

en: Show Compass
ja_JP: コンパスを表示

en: Show Custom
ja_JP: カスタムを表示

en: Show Device Orientation
ja_JP: デバイスの向きを表示

en: Show Facebook Messenger
ja_JP: Facebookメッセンジャーを表示する

en: Show Floorplan
ja_JP: フロアプランの表示

en: Show Fullscreen
ja_JP: 全画面表示

en: Show Gallery
ja_JP: ギャラリーを表示

en: Show Icons toggle
ja_JP: アイコンの表示切り替え

en: Show Info
ja_JP: 情報表示

en: Show Live Session
ja_JP: ライブセッションを表示

en: Show Logo
ja_JP: ロゴの表示

en: Show Main Form
ja_JP: メイン フォームを表示

en: Show Map
ja_JP: 地図を表示

en: Show Meeting
ja_JP: ショーミーティング

en: Show Nav Control
ja_JP: ナビゲーション コントロールを表示

en: Show Room's List Slider
ja_JP: ルームのリスト スライダーを表示する

en: Show Rooms List Menu
ja_JP: 部屋リストメニューを表示

en: Show Share
ja_JP: 共有を表示

en: Show Tour Title
ja_JP: ツアータイトルを表示

en: Show Web VR
ja_JP: ウェブ VR を表示する

en: Show Whatsapp
ja_JP: Whatsappを表示する

en: Showcase
ja_JP: ショーケース

en: Showcase Embed Code
ja_JP: ショーケース埋め込みコード

en: Showcase Friendly Url Link
ja_JP: ショーケース フレンドリー URL リンク

en: Showcase Link
ja_JP: ショーケースリンク

en: Showcases
ja_JP: ショーケース

en: Showing %s to %s of %s entries
ja_JP: %sを%s%sエントリに表示する

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ja_JP: 0エントリーの0から0を表示

en: Single view
ja_JP: 単一ビュー

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Skip
ja_JP: スキップ

en: Skippable after
ja_JP: 後でスキップ可能

en: Slide Duration
ja_JP: スライド時間

en: Slideshow
ja_JP: スライドショー

en: Small
ja_JP: 小

en: Snow
ja_JP: スノー

en: Social Integration
ja_JP: ソーシャルの統合

en: Song
ja_JP: 歌

en: Spanish
ja_JP: スペイン語

en: Sparkle
ja_JP: 輝く

en: Split view with slider
ja_JP: スライダー付き分割ビュー

en: Square
ja_JP: 正方形

en: Square (outline)
ja_JP: 正方形（概要）

en: Standalone
ja_JP: スタンドアロン

en: Start Date
ja_JP: 開始日

en: Start Live Session
ja_JP: ライブセッションの開始

en: State / Province / Region
ja_JP: 都道府県

en: Statistics
ja_JP: 統計

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Storage Quota
ja_JP: ストレージクォータ

en: Storage Quota (MB)
ja_JP: ストレージクォータ（MB）

en: Street
ja_JP: 町名番地

en: Street Max Zoom
ja_JP: ストリートマックスズーム

en: Street Subdomain
ja_JP: ストリート サブドメイン

en: Street Url
ja_JP: ストリート URL

en: Style
ja_JP: スタイル

en: Subscribe
ja_JP: 購読

en: Subsequent payments
ja_JP: 後続の支払い

en: Success. Multi resolution panoramas will be regenerated in background.
ja_JP: 成功。マルチ解像度パノラマはバックグラウンドで再生されます。

en: Sunday
ja_JP: 日曜日

en: Supported Languages
ja_JP: サポートされている言語

en: Swedish
ja_JP: スウェーデン語

en: Swing
ja_JP: スウィング

en: Switch Panorama
ja_JP: パノラマの切り替え

en: Tada
ja_JP: じゃーん

en: Tajik
ja_JP: タジク

en: Target
ja_JP: ターゲット

en: Target Room's Name
ja_JP: ターゲットルームの名前

en: Target Room's Preview (Rectangular)
ja_JP: ターゲットルームのプレビュー(矩形)

en: Target Room's Preview (Rounded)
ja_JP: ターゲットルームのプレビュー(丸み付き)

en: Target Room's Preview (Squared)
ja_JP: ターゲットルームのプレビュー(2乗)

en: Tax Id
ja_JP: 納税者 ID

en: Telephone
ja_JP: 電話

en: Template
ja_JP: テンプレート

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Text Color
ja_JP: テキストカラー

en: Thai
ja_JP: タイ語

en: The Plan has expired
ja_JP: プランの有効期限が切れました

en: The Plan is canceled
ja_JP: プランはキャンセルされます

en: The Plan is changed
ja_JP: プランが変更されました

en: The contents of this library will be shared for all the virtual tours.
ja_JP: このライブラリの内容は、すべてのバーチャルツアーで共有されます。

en: The initial image must be the same size as the lottie file.
ja_JP: 初期画像は、lottieファイルと同じサイズである必要があります。

en: The initial image must be the same size as the video stream.
ja_JP: 初期画像は、ビデオストリームと同じサイズである必要があります。

en: Theme Color
ja_JP: テーマ色

en: There's a problem with your payment details. Please update your card by clicking here.
ja_JP: お支払い情報に問題があります。こちらをクリックしてカードを更新してください。

en: This is the section to create a tour
ja_JP: これはツアーを作成するためのセクションです

en: Thursday
ja_JP: 木曜日

en: Title
ja_JP: タイトル

en: To make the integration with social providers work, you need to create login applications and retrieve credentials in their respective developer panels. Where required, enter the following parameters to enable the integrations.
ja_JP: ソーシャル プロバイダーとの統合を機能させるには、ログイン アプリケーションを作成し、それぞれの開発者パネルで資格情報を取得する必要があります。必要に応じて、次のパラメーターを入力して統合を有効にします。

en: Tolerance
ja_JP: 公差

en: Tooltip Text
ja_JP: ツールチップテキスト

en: Tooltip Type
ja_JP: ツールヒントの種類

en: Top
ja_JP: 上

en: Top Left
ja_JP: 左上

en: Top Right
ja_JP: 右上

en: Total Visitors
ja_JP: 総訪問者数

en: Tour
ja_JP: ツアー

en: Tour Library
ja_JP: ツアーライブラリー

en: Transition
ja_JP: 遷移

en: Transition Duration
ja_JP: トランジションの時間

en: Transition Effect
ja_JP: 表示遷移時の効果

en: Transition Loading icon
ja_JP: トランジションの読み込みアイコン

en: Transition Zoom Level
ja_JP: トランジションズームレベル

en: Transition Zoom Time
ja_JP: トランジションズーム時間

en: Translation Type
ja_JP: 翻訳タイプ

en: Tuesday
ja_JP: 火曜日

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: Twitter - Enable
ja_JP: ツイッター - 有効にする

en: Twitter - Id
ja_JP: ツイッター - ID

en: Twitter - Secret
ja_JP: ツイッター - シークレット

en: Two-finger move
ja_JP: 2本指の動き

en: Two-finger spread or squish
ja_JP: 2本指のスプレッドまたはスキッシュ

en: Type
ja_JP: タイプ

en: UPDATE IN PROGRESS
ja_JP: 更新の進行中

en: UPGRADE
ja_JP: アップグレード

en: UPGRADE NOW!
ja_JP: 今すぐアップグレード!

en: UPLOAD
ja_JP: アップロード

en: UPLOAD THUMBNAIL
ja_JP: サムネイルのアップロード

en: USERS
ja_JP: ユーザー

en: Unique
ja_JP: ユニーク

en: Up command
ja_JP: アップコマンド

en: Up response
ja_JP: 応答をアップ

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Upload Audio
ja_JP: 音声をアップロード

en: Upload Audio (MP3)
ja_JP: オーディオのアップロード (MP3)

en: Upload Background Image
ja_JP: 背景画像をアップロード

en: Upload Background Video
ja_JP: バックグラウンドビデオのアップロード

en: Upload Banner Image
ja_JP: バナー画像のアップロード

en: Upload File
ja_JP: ファイルをアップロードする

en: Upload Image
ja_JP: 画像をアップロード

en: Upload Json
ja_JP: Json のアップロード

en: Upload Login Image
ja_JP: ログインイメージのアップロード

en: Upload Logo Image
ja_JP: ロゴイメージのアップロード

en: Upload Map Image
ja_JP: マップ イメージのアップロード

en: Upload Registration Image
ja_JP: 登録画像のアップロード

en: Upload Song (MP3)
ja_JP: アップロードソング (MP3)

en: Upload Video
ja_JP: ビデオをアップロード

en: Upload a 360 panorama image for this Room by selecting from the <b>Browse</b> button and then click <b>Upload</b>
ja_JP: <b>[参照</b>]ボタンから選択して、この部屋の360パノラマ画像を<b>アップロードし</b>、[アップロード]をクリックします

en: Upload new Audio
ja_JP: 新しいオーディオのアップロード

en: Upload new Background
ja_JP: 新しい背景をアップロード

en: Upload new Image
ja_JP: 新しい画像をアップロード

en: Upload new Logo
ja_JP: 新しいロゴのアップロード

en: Upload new Nadir Logo
ja_JP: 新しいナディールロゴをアップロード

en: Upload new Song
ja_JP: 新しい曲をアップロード

en: Uploaded Files Size
ja_JP: アップロードされたファイルのサイズ

en: Uploading multiple 360-degree panorama JPG/PNG images will automatically create all the rooms.
ja_JP: 複数の360度パノラマJPG / PNG画像をアップロードすると、自動的にすべての部屋が作成されます。

en: Uploading multiple JPG/PNG images will automatically create all the maps.
ja_JP: 複数の JPG/PNG 画像をアップロードすると、すべてのマップが自動的に作成されます。

en: Upper Pitch
ja_JP: アッパーピッチ

en: Url Screencast App
ja_JP: URLスクリーンキャストアプリ

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User name
ja_JP: ユーザー名

en: User's Role Permissions
ja_JP: ユーザーのロール権限

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Username already registered!
ja_JP: ユーザー名は既に登録されています!

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: VALIDATE MAIL SETTINGS
ja_JP: メール設定の検証

en: VAOV
ja_JP: ヴァフ

en: VIRTUAL TOURS
ja_JP: バーチャルツアー

en: VOICE COMMANDS
ja_JP: 音声コマンド

en: Valid
ja_JP: 有効

en: Validate Account
ja_JP: アカウントの検証

en: Validate Email
ja_JP: Eメールの確認

en: Verification code
ja_JP: 確認コード

en: Version Check
ja_JP: バージョンチェック

en: Video
ja_JP: 動画

en: Video + Audio
ja_JP: ビデオ + オーディオ

en: Video 360
ja_JP: ビデオ 360

en: Video 360 Panorama
ja_JP: ビデオ360パノラマ

en: Video Duration
ja_JP: ビデオデュレイション

en: Video MP4
ja_JP: MP4ビデオ

en: Video Presentation
ja_JP: ビデオプレゼンテーション

en: Video Slideshow
ja_JP: ビデオスライドショー

en: Video Stream (HLS)
ja_JP: ビデオストリーム（HLS）

en: Video WEBM + MOV
ja_JP: ビデオWEBM+MOV

en: Video display time (seconds)
ja_JP: ビデオ表示時間 (秒)

en: Vietnamese
ja_JP: ベトナム語

en: View Mode
ja_JP: ビューモード

en: View name
ja_JP: ビューの名前

en: View type
ja_JP: ビュータイプ

en: Viewer
ja_JP: ビューア

en: Viewer Embed Code
ja_JP: ビューア埋め込みコード

en: Viewer Friendly Url Link
ja_JP: ビューアフレンドリーなURLリンク

en: Viewer Link
ja_JP: ビューアリンク

en: Viewer quality
ja_JP: 視聴者の品質

en: Virtual Reality
ja_JP: バーチャルリアリティ

en: Virtual Tour
ja_JP: バーチャルツアー:

en: Virtual Tour Accesses
ja_JP: バーチャルツアーへのアクセス

en: Virtual Tours
ja_JP: バーチャルツアー

en: Visibility
ja_JP: 表示状態

en: Visible
ja_JP: 表示

en: Visible List
ja_JP: 表示リスト

en: Visible, Go to Room
ja_JP: 見える、部屋に行く

en: Visible, Scroll
ja_JP: 見える、スクロール

en: Visible, autostart
ja_JP: 表示、自動起動

en: Visible, disabled
ja_JP: 表示、無効

en: Visible, enabled
ja_JP: 表示,有効

en: Visible, minimized
ja_JP: 表示、最小化

en: Visible, minimized on Desktop and Mobile
ja_JP: デスクトップとモバイルで表示、最小化

en: Visible, minimized on Mobile
ja_JP: モバイルで表示、最小化

en: Visible, no minimap
ja_JP: 表示可能、ミニマップなし

en: Visible, opened
ja_JP: 表示、開く

en: Visible, share current position
ja_JP: 目に見える、現在の位置を共有する

en: Visible, share tour
ja_JP: 目に見える、共有ツアー

en: Visitors
ja_JP: 訪問者

en: Visitors N.
ja_JP: 訪問者 N.

en: Visitors update
ja_JP: 訪問者の更新

en: Voice Commands
ja_JP: 音声コマンド

en: Voice commands works with all browsers that implement the Speech Recognition interface of the Web Speech API.
ja_JP: 音声コマンドは、Web Speech API の音声認識インターフェイスを実装するすべてのブラウザーで動作します。

en: Wait after change room (ms)
ja_JP: 変更室の後に待つ (ミリ秒)

en: Wait time after animation (ms)
ja_JP: アニメーションの後の待機時間 (ミリ秒)

en: Wait time after narration (ms)
ja_JP: ナレーションの後の待ち時間 (ミリ秒)

en: Wait until the video ends ...
ja_JP: ビデオが終了するまで待ちます...

en: Wall
ja_JP: ウォール

en: Waternark
ja_JP: ウォーターナーク

en: Web VR
ja_JP: ウェブVR

en: Wednesday
ja_JP: 水曜日

en: Welcome
ja_JP: ようこそ

en: Welcome Back!
ja_JP: 再びようこそ！

en: Welcome Message
ja_JP: ウェルカムメッセージ

en: Welcome message
ja_JP: ウェルカムメッセージ

en: Welcome to %s configuration panel, where you can create your virtual tours in a few simple steps.
ja_JP: いくつかの簡単な手順で仮想ツアーを作成できる%s構成パネルへようこそ。

en: Whatsapp Chat
ja_JP: whatsapp チャット

en: Whatsapp Number
ja_JP: Whatsapp番号

en: Where i can find it?
ja_JP: どこで見つけることができますか?

en: Whitelist Domain
ja_JP: ホワイトリストのドメイン

en: Width
ja_JP: 幅

en: Width (Desktop)
ja_JP: 幅 (デスクトップ)

en: Width (Mobile)
ja_JP: 幅 (モバイル)

en: Wobble
ja_JP: ウォブル

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yes, Apply
ja_JP: はい、適用

en: Yes, Cancel
ja_JP: はい、キャンセル

en: Yes, Change
ja_JP: はい、変更

en: Yes, Create
ja_JP: はい、作成

en: Yes, Delete
ja_JP: はい、削除します

en: Yes, Duplicate
ja_JP: はい、複製

en: Yes, Reactivate
ja_JP: はい、再アクティブ化

en: Yes, Register
ja_JP: はい、登録

en: Yes, Remove
ja_JP: はい、削除

en: Yes, Reset
ja_JP: はい、リセット

en: Yes, Revert
ja_JP: はい、元に戻します

en: Yes, Save
ja_JP: はい、保存

en: You can decide whether to register your customers or not by changing the option <b>Allow Guests Only</b>
ja_JP: <b>[ゲストのみを許可</b>する]オプションを変更することで、顧客を登録するかどうかを決定できます

en: You can not upload any more files.
ja_JP: これ以上のファイルをアップロードすることができますできません。

en: You can't upload files of this type.
ja_JP: このタイプのファイルはアップロードできません。

en: You cannot create 360 videos on an external virtual tour!
ja_JP: 外部バーチャルツアーで360度動画を作成することはできません。

en: You cannot create Gallery on an external virtual tour!
ja_JP: 外部仮想ツアーでギャラリーを作成することはできません。

en: You cannot create Icons Library on an external virtual tour!
ja_JP: 外部仮想ツアーでアイコンライブラリを作成することはできません!

en: You cannot create Info Box on an external virtual tour!
ja_JP: 外部仮想ツアーで情報ボックスを作成することはできません。

en: You cannot create Maps on an external virtual tour!
ja_JP: 外部仮想ツアーでマップを作成することはできません。

en: You cannot create Markers on an external virtual tour!
ja_JP: 外部仮想ツアーでマーカーを作成することはできません。

en: You cannot create POIs on an external virtual tour!
ja_JP: 外部仮想ツアーで POIs を作成することはできません。

en: You cannot create Presentations on an external virtual tour!
ja_JP: 外部仮想ツアーでプレゼンテーションを作成することはできません。

en: You cannot create Rooms on an external virtual tour!
ja_JP: 外部バーチャルツアーでルームを作成することはできません。

en: You cannot download virtual tour from this demo server
ja_JP: このデモ サーバーからバーチャル ツアーをダウンロードすることはできません

en: You cannot edit 3D View on an external virtual tour!
ja_JP: 外部バーチャルツアーで3Dビューを編集することはできません！

en: You cannot edit UI on an external virtual tour!
ja_JP: 外部バーチャルツアーでUIを編集することはできません！

en: You cannot manage Forms on an external virtual tour!
ja_JP: 外部仮想ツアーでフォームを管理することはできません。

en: You cannot manage Leads on an external virtual tour!
ja_JP: 外部仮想ツアーでリードを管理することはできません!

en: You cannot manage products on an external virtual tour!
ja_JP: 外部バーチャルツアーで商品を管理することはできません！

en: You cannot use Media Library on an external virtual tour!
ja_JP: 外部仮想ツアーではメディアライブラリを使用できません!

en: You cannot use Music Library on an external virtual tour!
ja_JP: 外部のバーチャルツアーでは音楽ライブラリを使用できません!

en: You have %s remaining uploads!
ja_JP: アップロードが残%s!

en: You have reached the maximum number of Markers allowed from your plan!
ja_JP: プランから許可されているマーカーの最大数に達しました。

en: You have reached the maximum number of POIs allowed from your plan!
ja_JP: プランから許可されている POIs の最大数に達しました。

en: You have reached the maximum number of Rooms allowed from your plan!
ja_JP: プランから許可されている部屋の最大数に達しました!

en: You have reached the maximum number of Virtual Tours allowed from your plan!
ja_JP: あなたの計画から許可されているバーチャルツアーの最大数に達しました!

en: You have reached your quota limit of %s! Please update your plan or delete some contents.
ja_JP: 割り当て制限の%sに達しました。プランを更新するか、一部のコンテンツを削除してください。

en: You must first cancel your current subscription to activate a new one
ja_JP: 新しいサブスクリプションをアクティブ化するには、最初に現在のサブスクリプションをキャンセルする必要があります

en: Your "%s" plan has expired! You will not be able to add new content, but only edit existing ones.
ja_JP: "%s"プランの有効期限が切れました！新しいコンテンツを追加することはできませんが、既存のコンテンツのみを編集できます。

en: Your "%s" plan not allow to create 360 videos!
ja_JP: あなたの"%s"プランは360度動画の作成を許可していません！

en: Your "%s" plan not allow to create Gallery!
ja_JP: あなたの「%s」プランではギャラリーを作成できません!

en: Your "%s" plan not allow to create Icons Library!
ja_JP: あなたの"%s"プランでは、アイコンライブラリを作成することはできません!

en: Your "%s" plan not allow to create Info Box!
ja_JP: あなたの「%s」プランでは、情報ボックスを作成することはできません!

en: Your "%s" plan not allow to create Landing Pages!
ja_JP: 「%s」プランではランディングページを作成できません!

en: Your "%s" plan not allow to create Maps!
ja_JP: あなたの「%s」プランでは、マップを作成することはできません!

en: Your "%s" plan not allow to create Presentations!
ja_JP: 「%s」プランでは、プレゼンテーションを作成できません!

en: Your "%s" plan not allow to create Showcases!
ja_JP: あなたの「%s」プランではショーケースを作成できません!

en: Your "%s" plan not allow to manage Forms!
ja_JP: 「%s」プランでは、フォームの管理ができません。

en: Your "%s" plan not allow to manage Leads!
ja_JP: あなたの「%s」プランでは、リードを管理することはできません!

en: Your "%s" plan not allow to manage Products!
ja_JP: あなたの "%s"計画は製品の管理を許可していません！

en: Your "%s" plan not allow to view Statistics!
ja_JP: あなたの「%s」プランでは統計を表示できません!

en: Your account has been made, please verify it by clicking the activation link that has been send to your email.
ja_JP: アカウントが作成されましたので、メールに送信されたアクティベーションリンクをクリックして確認してください。

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
ja_JP: ブラウザーにドラッグ & ドロップ サポートされていません.

en: Your own Logo
ja_JP: 独自のロゴ

en: Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4 / Webm
ja_JP: Youtube/VimeoリンクまたはビデオMP4/Webmをアップロード

en: Z Order
ja_JP: Zオーダー

en: ZOOM IN
ja_JP: ズームインする

en: ZOOM OUT
ja_JP: ズームアウト

en: Zip / Postal Code
ja_JP: 郵便番号

en: Zip File
ja_JP: ZIPファイル

en: Zip error
ja_JP: Zipエラー

en: Zoom
ja_JP: ズーム

en: Zoom In
ja_JP: ズームイン

en: Zoom Level
ja_JP: ズームレベル

en: Zoom Out
ja_JP: ズームアウト

en: Zoom Rate
ja_JP: ズームレート

en: Zoom to Point
ja_JP: ポイントにズーム

en: a lower ratio indicates a wider view on the mobile, while a higher value indicates a narrower view
ja_JP: 比率が低いほど、モバイルのビューが広く、値が大きいほど、ビューが狭いことを示します。

en: a recorded video is used as a presentation
ja_JP: 録画されたビデオはプレゼンテーションとして使用されます

en: activate to sort column ascending
ja_JP: 列を昇順で並べ替え

en: activate to sort column descending
ja_JP: 列を降順で並べ替え

en: adjusts panning speed from touch inputs: a lower value indicates a slower pan speed, while a higher value indicates a faster pan speed
ja_JP: タッチ入力からのパン速度を調整します: 値が小さいほどパン速度が遅くなり、値が大きいほどパン速度が速いことを示します。

en: administrator
ja_JP: 管理者

en: allows you to blur parts of the panoramic image, such as faces and license plates
ja_JP: 顔やナンバープレートなどのパノラマ画像の一部をぼかすことができます

en: allows you to click near the marker to go to the corresponding room
ja_JP: マーカーの近くをクリックして、対応する部屋に移動できます

en: allows you to load various versions of the same room and switch them in the viewer
ja_JP: あなたは、同じ部屋の様々なバージョンをロードし、ビューアでそれらを切り替えることができます

en: analyze
ja_JP: 分析する

en: audio file must be uploaded into music library.
ja_JP: オーディオファイルは音楽ライブラリにアップロードする必要があります。

en: automatic presentation consists of looking around the room by rotating and moving on to the next one
ja_JP: 自動プレゼンテーションは、回転して次の部屋に移動することによって部屋の周りを見て構成されています

en: automatically closes the menu when you click on any item in it
ja_JP: メニュー内の任意の項目をクリックすると、メニューが自動的に閉じます

en: automatically closes the room's list slider when you click on any item in it
ja_JP: ルーム内の任意の項目をクリックすると、自動的にルームのリスト スライダーが閉じます

en: automatically closes the rooms list menu when you click on any item in it
ja_JP: アイテムをクリックすると、部屋リストメニューが自動的に閉じます。

en: awaiting connection ...
ja_JP: 接続を待っています.

en: background color shown for partial panoramas
ja_JP: 部分的なパノラマの背景色を示しています

en: background song during navigation of virtual tour
ja_JP: 仮想ツアーのナビゲーション中にバックグラウンドソング

en: block room display until the protect form is filled
ja_JP: 保護フォームが入力されるまで、ブロックルームの表示

en: by
ja_JP: 投稿者

en: cancel current subscription
ja_JP: 現在のサブスクリプションをキャンセルする

en: change plan
ja_JP: 計画の変更

en: check if your system can generate multi resolution panoramas
ja_JP: システムが多重解像度パノラマを生成できるかどうかを確認します

en: checking license
ja_JP: ライセンスの確認

en: click on point to edit, drag to change position
ja_JP: ポイントをクリックして編集し、ドラッグして位置を変更

en: click to select / deselect a room - drag to change its order - enter the duration in seconds
ja_JP: クリックして部屋を選択/選択解除-ドラッグして順序を変更-期間を秒単位で入力

en: click to view / change
ja_JP: クリックして表示/変更

en: click upgrade now to start
ja_JP: [今すぐアップグレード] をクリックして開始します

en: connected
ja_JP: 接続済

en: connecting ...
ja_JP: 接続。。。

en: connection closed
ja_JP: 接続が閉じられました

en: content displayed when clicked on the POI
ja_JP: POIをクリックすると表示されるコンテンツ

en: content displayed when the right button is pressed. leave empty for disable
ja_JP: 右ボタンを押したときに表示されるコンテンツ。無効にするために空のままにします

en: controls the friction that slows down the viewer motion after it is dragged and released. higher values mean the motion stops faster.
ja_JP: ドラッグして解放した後に、ビューアの動きを遅くする摩擦をコントロールします。値が大きいほど、モーションの停止が速くなります。

en: day
ja_JP: 日

en: days
ja_JP: 日

en: default 'lookat' setting when adding a new marker
ja_JP: 新しいマーカーを追加するときのデフォルトの「lookat」設定

en: default plan assigned to new registered users
ja_JP: 新規登録ユーザーに割り当てられたデフォルトのプラン

en: delete
ja_JP: 削除

en: description of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
ja_JP: 左上のブロックに含まれる部屋に関する情報の説明 (表示しない場合は空白)

en: description of the protect form
ja_JP: 保護フォームの説明

en: description used as preview for share
ja_JP: 共有のプレビューとして使用される説明

en: display logo, name and progress bar during initial loading
ja_JP: 初期読み込み時にロゴ、名前、進行状況バーを表示する

en: displays an information button on the floorplan that calls this link
ja_JP: このリンクを呼び出すフロアプランに情報ボタンを表示します

en: downloading ...
ja_JP: ダウンロード。。。

en: drag images to change order
ja_JP: 画像をドラッグして順序を変更する

en: drag the marker to change its position
ja_JP: マーカーをドラッグして位置を変更します

en: drag the poi to change its position
ja_JP: ポイをドラッグして位置を変更する

en: drag the pointers to move and resize the content
ja_JP: ポインタをドラッグしてコンテンツを移動およびサイズ変更します

en: duplicated
ja_JP: 複製

en: edit
ja_JP: 編集

en: effects
ja_JP: エフェクツ

en: enable this payment method (you need to initialize first)
ja_JP: この支払い方法を有効にします（最初に初期化する必要があります）

en: enables change plan for users
ja_JP: ユーザーの変更計画を有効にする

en: enables registration form for users
ja_JP: ユーザーの登録フォームを有効にします。

en: enables vertical inclination
ja_JP: 垂直傾斜を有効にする

en: enables zoom
ja_JP: ズームを有効にする

en: enter -1 to wait for the video to end
ja_JP: -1を入力して、ビデオが終了するのを待ちます

en: error, please retry
ja_JP: エラーが発生しました。

en: expires in %s days
ja_JP: %s日以内に期限切れ

en: export
ja_JP: 輸出

en: force regenerate all panoramas images
ja_JP: すべてのパノラマ画像を強制的に再生

en: function disabled
ja_JP: 機能が無効

en: go to next room
ja_JP: 隣の部屋に行く

en: go to previous room
ja_JP: 前の部屋に行く

en: here
ja_JP: こちら

en: hide all the markers (only when click anywhere is enabled)
ja_JP: すべてのマーカーを非表示にする (任意の場所をクリックする場合のみ)

en: hide features
ja_JP: 機能を非表示にする

en: hold click and move the mouse to change the position
ja_JP: クリックしたままマウスを動かして位置を変更する

en: html code that will be displayed within the tour
ja_JP: ツアー内に表示されるhtmlコード

en: if not selected, use the paypal sandbox for testing
ja_JP: 選択されていない場合は、テストにペイパルサンドボックスを使用します

en: if the logo is present it will be displayed instead of the room name
ja_JP: ロゴが存在する場合は、部屋名の代わりに表示されます

en: if the popup is not displayed until the user interacts with the borwser, the audio may not be heard
ja_JP: ユーザーがボーウザーと対話するまでポップアップが表示されない場合、音声が聞こえない場合があります。

en: if you change from sandbox to live check that you have entered your live API credentials, check Live and Initialize again
ja_JP: サンドボックスからライブに変更する場合は、ライブAPIクレデンシャルを入力したことを確認し、ライブをチェックして再度初期化してください

en: image displayed as background during initial loading and used as preview image for share
ja_JP: 画像は初期読み込み時に背景として表示され、共有用のプレビュー画像として使用されます

en: image displayed on desktop at first load
ja_JP: 最初の読み込み時にデスクトップに表示される画像

en: image displayed on mobile at first load
ja_JP: 最初の読み込み時にモバイルに表示される画像

en: includes sample data in this tour
ja_JP: このツアーのサンプルデータが含まれています

en: indication of the north position of this room
ja_JP: この部屋の北の位置の表示

en: initial map zoom level (lower 1 - higher 20)
ja_JP: 初期マップズームレベル(低い1 - より高い20)

en: initial position when you enter in this room
ja_JP: この部屋に入るときの初期位置

en: initializing ...
ja_JP: 初期化。。。

en: input locked
ja_JP: 入力ロック

en: insert a textual content or a link to an external site
ja_JP: テキストコンテンツまたは外部サイトへのリンクを挿入する

en: installing ... do not close this window!
ja_JP: 装着。。。このウィンドウを閉じないでください!

en: invalid license, unable to update
ja_JP: 無効なライセンス、更新できません

en: invalid session
ja_JP: 無効なセッション

en: it uses the logo of the tour.
ja_JP: ツアーのロゴを使用しています。

en: items selected
ja_JP: 選択された項目

en: leave blank to disable password
ja_JP: パスワードを無効にするには空白のままにします

en: leave empty for default welcome message
ja_JP: 既定のウェルカム メッセージに空のままにする

en: leave empty to disable password protection
ja_JP: パスワード保護を無効にするには空のままにします

en: link that will be displayed when the virtual tour opens (must be compatible for embedding)
ja_JP: 仮想ツアーが開いたときに表示されるリンク (埋め込みと互換性がある必要があります)

en: link to the screencast web app that allows you to record your screen
ja_JP: 画面を記録できるスクリーンキャストWebアプリへのリンク

en: logo displayed on top right
ja_JP: 右上に表示されるロゴ

en: logo used to hide tripod on panorama image
ja_JP: パノラマ画像上の三脚を隠すために使用されるロゴ

en: looking down
ja_JP: 下を見る

en: looking left
ja_JP: 左を見て

en: looking right
ja_JP: 右を見て

en: looking up
ja_JP: 見上げる

en: lower values means faster view (poor quality), higher value means slow view (high quality).
ja_JP: 値が小さいということは、ビューの高速化(品質の低下)を意味し、値が高いほど、ビューが遅い(高品質)を意味します。

en: maintain the same direction with regard to north while navigate between rooms (you must set the north position in all rooms)
ja_JP: 部屋間を移動しながら北に関して同じ方向を維持する(すべての部屋で北の位置を設定する必要があります)

en: manage users | manage plans | manage tours of all users
ja_JP: ユーザーを管理する|計画を管理する|すべてのユーザーのツアーを管理する

en: mandatory variables in the mail text:
ja_JP: メールテキストの必須変数:

en: markers
ja_JP: マーカー

en: maximum horizontal inclination in degrees left (min 0 - max 180)
ja_JP: 最大水平傾斜 (左方向)(最小 0 ~ 最大 180)

en: maximum horizontal inclination in degrees right (min 0 - max 180)
ja_JP: 右の度で最大水平傾斜 (最小 0 - 最大 180)

en: maximum vertical inclination in degrees down (min 0 - max 90)
ja_JP: 最大垂直傾斜度 (最小 0 ~ 最大 90)

en: maximum vertical inclination in degrees up (min 0 - max 90)
ja_JP: 最大垂直傾斜度 (最小 0 ~ 最大 90)

en: maximum width in pixels of panoramic images. if they exceed this width the images will be resized. 0 to disable resize.
ja_JP: パノラマ画像のピクセル単位の最大幅。この幅を超えると、画像のサイズが変更されます。0 を指定すると、サイズ変更が無効になります。

en: modify payment details
ja_JP: 支払詳細の変更

en: month
ja_JP: 月

en: months
ja_JP: 月

en: moves the view in the direction of the clicked marker
ja_JP: クリックしたマーカーの方向にビューを移動します

en: new category
ja_JP: 新しいカテゴリ

en: north
ja_JP: 北

en: not reachable
ja_JP: 到達不能

en: of
ja_JP: の

en: on your server
ja_JP: サーバー上

en: override transition settings for this room
ja_JP: このルームのトランジション設定をオーバーライドする

en: owner of the virtual tour
ja_JP: バーチャルツアーの所有者

en: passcode to unlock the room
ja_JP: 部屋のロックを解除するためのパスコード

en: php zip not enabled
ja_JP: phpzipが有効になっていません

en: pois
ja_JP: ランドマーク

en: positions
ja_JP: 位置

en: preload all panorama images for faster loading between rooms
ja_JP: 部屋間のより速い読み込みのためのすべてのパノラマ画像をプリロード

en: presented by
ja_JP: 提供は

en: reset
ja_JP: リセット

en: screenshot
ja_JP: ここでは、この個々のリストで使用される税ラベルをカスタマイズすることができます、 テキスト ボックスをクリックすると、スクリーンショット内の領域を正確に表示できます

en: senables viewing of online visitors directly on the tour
ja_JP: ツアーで直接オンライン訪問者を表示できるようにします

en: send an email to new users to validate their account
ja_JP: 新しいユーザーにメールを送信してアカウントを検証する

en: sends a notification to the specified email when the lead form is submitted
ja_JP: リードフォームが送信されると、指定された電子メールに通知を送信します

en: set expiration date manually (leave empty for automatic)
ja_JP: 有効期限を手動で設定する (自動の場合は空のままにする)

en: set expiration time manually (leave empty for automatic)
ja_JP: 有効期限を手動で設定する (自動の場合は空のままにする)

en: set only for free trial plan
ja_JP: 無料試用プランのためだけに設定

en: set to 0 to wait for the end of the video, otherwise set the seconds for which the video should be displayed
ja_JP: 0 に設定してビデオの終了を待ち、それ以外の場合はビデオを表示する秒数を設定します。

en: sets the maximum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
ja_JP: ビューアのエッジの最大ピッチを度数で設定します。

en: sets the minimum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
ja_JP: ビューアのエッジに指定できる最小ピッチを度数で設定します。

en: sets the panorama’s horizontal angle of view, in degrees (min 0 - max 360)
ja_JP: パノラマの水平表示角度を度数 (最小 0 ~ 最大 360) で設定します

en: sets the panorama’s horizontal field of view (0 to keep default virtual tour setting)
ja_JP: パノラマの水平視野を設定します(デフォルトの仮想ツアー設定を維持するには0)

en: sets the panorama’s starting horizontal field of view in degrees.
ja_JP: パノラマの開始水平視野を度数で設定します。

en: sets the panorama’s vertical angle of view, in degrees (min 0 - max 180)
ja_JP: パノラマの垂直ビュー角度を度数 (最小 0 ~ 最大 180) で設定します

en: show features
ja_JP: 機能を表示する

en: show help message
ja_JP: ヘルプ メッセージを表示する

en: show room on list slider
ja_JP: リスト スライダーにルームを表示する

en: shows hidden markers when approaching them with the mouse
ja_JP: マウスで近づいたときに非表示のマーカーを表示します

en: shows the loading icon before loading rooms
ja_JP: ルームを読み込む前に読み込みアイコンを表示

en: specifies pitch of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
ja_JP: イメージの水平線のピッチを指定します(非平レベルパノラマを補正する場合)

en: specifies roll of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
ja_JP: イメージの水平線のロールを指定します(非平レベルパノラマを補正する場合)

en: splits the panorama image into multiple sectors and loads them in parallel to reduce loading times
ja_JP: パノラマ画像を複数のセクタに分割し、それらを並列にロードしてロード時間を短縮

en: start the fly-in animation at the first entrance to the virtual tour
ja_JP: バーチャルツアーの最初の入り口でフライインアニメーションを開始する

en: start the virtual tour automatically on loading
ja_JP: ロード時に仮想ツアーを自動的に開始する

en: style of the POI displayed within the panorama
ja_JP: パノラマ内に表示されるPOIのスタイル

en: the cart works only if snipcart is configured in the shop section of the tour
ja_JP: カートは、ツアーのショップセクションでsnipcartが構成されている場合にのみ機能します

en: the file cannot be imported: system version different from the one with which the file was exported.
ja_JP: ファイルをインポートできません：ファイルがエクスポートされたときとは異なるシステムバージョン。

en: the manual presentation consists in defining the order, changing the views of the rooms and add possible narrative text
ja_JP: 手動プレゼンテーションは、順序を定義し、部屋のビューを変更し、可能な物語のテキストを追加することにあります

en: the number of intervals between subscription billings
ja_JP: サブスクリプション請求間の間隔の数

en: they only manage the tours that are associated with them
ja_JP: 彼らは彼らに関連付けられているツアーのみを管理します

en: they only manage their own tours with restrictions based on the plan subscribed
ja_JP: 彼らはサブスクライブしたプランに基づいて制限付きで自分のツアーを管理するだけです

en: time in milliseconds to wait before starting the autorotation
ja_JP: 自動回転を開始するまでの待機時間 (ミリ秒)

en: title of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
ja_JP: 左上のブロックに含まれる部屋に関する情報のタイトル(表示しない場合は空白)

en: title of the protect form
ja_JP: 保護フォームのタイトル

en: to click
ja_JP: をクリックします

en: to go next room
ja_JP: 隣の部屋に行く

en: to go previous room
ja_JP: 前の部屋に行く

en: to look around
ja_JP: 周りを見回す

en: to use external payment systems or other reasons (visible only with deactivated payments)
ja_JP: 外部支払システムまたはその他の理由を使用する (非アクティブな支払いでのみ表示)

en: to zoom in/out
ja_JP: ズームイン/ズームアウト

en: today
ja_JP: 今日

en: total
ja_JP: 合計

en: transition animation effect
ja_JP: 遷移アニメーション効果

en: transition duration in milliseconds
ja_JP: 移行期間 (ミリ秒)

en: transition time before entering in this room in milliseconds
ja_JP: このルームに入るまでの移行時間 (ミリ秒)

en: transition time before entering the next room in milliseconds
ja_JP: 次のルームに入る前の移行時間 (ミリ秒)

en: transition zoom level before entering in this room
ja_JP: この部屋に入る前にズームレベルを移行する

en: transition zoom level before entering the next room
ja_JP: 次の部屋に入る前にズームレベルを切り替えます

en: unauthorized
ja_JP: 無許可

en: unlimited
ja_JP: 無期限

en: upgrade completed successfully, you will now be logged out in 5 seconds
ja_JP: アップグレードが正常に完了すると、5 秒でログアウトされます

en: use the mouse wheel or the controls to zoom
ja_JP: マウス ホイールまたはコントロールを使用してズームする

en: uses the audio track embedded in the video
ja_JP: ビデオに埋め込まれたオーディオトラックを使用する

en: video displayed as background during initial loading
ja_JP: 初期読み込み時に背景として表示されるビデオ

en: view
ja_JP: 表示

en: virtual tour used as sample data
ja_JP: サンプル データとして使用される仮想ツアー

en: virtual tour used as template when create a new one
ja_JP: 新しいツアーを作成するときにテンプレートとして使用されるバーチャルツアー

en: visitor update time in milliseconds (0 = real time). Low values can increase server utilization.
ja_JP: ミリ秒単位の訪問者更新時間（0 =リアルタイム）。値を低くすると、サーバーの使用率が高くなる可能性があります。

en: when the point is clicked, the map is zoomed in on it
ja_JP: ポイントがクリックされると、マップはズームインされます

en: when you change floorplan this room will be displayed automatically
ja_JP: 間取りを変更すると、この部屋が自動的に表示されます

en: year
ja_JP: 年

en: you can change the currency in the shop tab of the tour settings
ja_JP: ツアー設定のショップタブで通貨を変更できます

en: you have to run this php script as a cronjob every minute on your server for notifications requiring it to work
ja_JP: このphpスクリプトをサーバー上で毎分cronジョブとして実行し、通知が機能するようにする必要があります。
