Simple Virtual Tour - en to ro_RO translation catalogue (1534 entries)

en: function disabled
ro_RO: funcția dezactivată

en: php zip not enabled
ro_RO: php zip nu este activat

en: Missing package
ro_RO: Pachet lipsă

en: Execute the command
ro_RO: Executarea comenzii

en: on your server
ro_RO: pe serverul dvs.

en: Missing command
ro_RO: Comanda Lipsă

en: Missing parameters
ro_RO: Parametri lipsă

en: Zip error
ro_RO: Eroare Zip

en: Missing file
ro_RO: Fișier lipsă

en: Input password
ro_RO: Parola de intrare

en: presented by
ro_RO: prezentat de

en: initializing ...
ro_RO: Inițializarea...

en: input locked
ro_RO: intrare blocată

en: Name
ro_RO: Nume

en: Phone
ro_RO: Telefon

en: here
ro_RO: aici

en: 3D View
ro_RO: Vedere 3D

en: Gallery
ro_RO: Galerie

en: Facebook Chat
ro_RO: Chat pe Facebook

en: Whatsapp Chat
ro_RO: WhatsApp chat

en: Presentation
ro_RO: Prezentare

en: Share
ro_RO: Distribuie

en: Start Live Session
ro_RO: Începeți sesiunea live

en: Join Meeting
ro_RO: Asocierea la întâlnire

en: Floorplan
ro_RO: Plan de podea

en: Map
ro_RO: Hartă

en: Device Orientation
ro_RO: Orientarea dispozitivului

en: Icons
ro_RO: Pictograme

en: Auto Rotation
ro_RO: Rotire automată

en: Annotations
ro_RO: Adnotări

en: LOADING VR EXPERIENCE ...
ro_RO: ÎNCĂRCAREA EXPERIENȚEI VR ...

en: Orbit
ro_RO: Orbită

en: Left mouse
ro_RO: Mouse stânga

en: Middle mouse or mousewheel
ro_RO: mouse-ul din mijloc sau roata mouse-ului

en: Pan
ro_RO: Tigaie

en: Right mouse or left mouse + ctrl/meta/shiftKey
ro_RO: mouse dreapta sau mouse stânga + ctrl/meta/shiftKey

en: One-finger move
ro_RO: Mișcare cu un deget

en: Two-finger spread or squish
ro_RO: Răspândiți sau striviți cu două degete

en: Two-finger move
ro_RO: Mișcare cu două degete

en: All
ro_RO: Toate

en: Close
ro_RO: Închide

en: Meeting
ro_RO: Ședință

en: OPEN SCREENCAST APP
ro_RO: DESCHIDEȚI APLICAȚIA SCREENCAST

en: LOADING
ro_RO: ÎNCĂRCARE

en: INITIALIZING
ro_RO: INIȚIALIZAREA

en: Live Session
ro_RO: Sesiune live

en: Are you sure you want to end this live session? The link generated will be invalidated.
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să încheiați această sesiune live? Link-ul generat va fi invalidat.

en: Are you sure you want to end this live session?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să încheiați această sesiune live?

en: End Call
ro_RO: Apel final

en: awaiting connection ...
ro_RO: în așteptarea conexiunii ...

en: connecting ...
ro_RO: Conectarea...

en: connected
ro_RO: conectat

en: connection closed
ro_RO: conexiune închisă

en: invalid session
ro_RO: sesiune nevalidă

en: Send this link to the person you want to invite
ro_RO: Trimiteți acest link persoanei pe care doriți să o invitați

en: Do you want to join the live session with video or audio only?
ro_RO: Doriți să vă alăturați sesiunii live doar cu video sau audio?

en: Only Audio
ro_RO: Numai audio

en: by
ro_RO: de

en: Cancel
ro_RO: Anulează

en: Exit Meeting
ro_RO: Ieșirea din întâlnire

en: Skip
ro_RO: Sari peste

en: Play Video
ro_RO: Video Auto Play

en: Wait until the video ends ...
ro_RO: Așteptați până se termină videoclipul...

en: ENABLE AUDIO?
ro_RO: ACTIVAȚI AUDIO?

en: ENABLE DEVICE ORIENTATION?
ro_RO: ACTIVAȚI ORIENTAREA DISPOZITIVULUI?

en: Yes
ro_RO: Da

en: No
ro_RO: Nu

en: Password Meeting
ro_RO: Întâlnire parolă

en: Password Live Session
ro_RO: Parolă Live Session

en: check
ro_RO: verifica

en: BUY
ro_RO: CUMPĂRARE

en: ADD TO CART
ro_RO: ADAUGĂ LA COȘ

en: MEDIA LIBRARY
ro_RO: BIBLIOTECA MEDIA

en: Permission denied
ro_RO: Acces refuzat

en: It looks like that you do not have permission to access this page
ro_RO: Se pare că nu aveți permisiunea de a accesa această pagină

en: Back to Dashboard
ro_RO: Inapoi la Panou

en: You cannot use Media Library on an external virtual tour!
ro_RO: Nu puteți utiliza Media Library pe un tur virtual extern!

en: Tour Library
ro_RO: Biblioteca tur

en: Public Library
ro_RO: Biblioteca Publică

en: The contents of this library will be shared for all the virtual tours.
ro_RO: Conținutul acestei biblioteci va fi partajat pentru toate tururile virtuale.

en: Files List
ro_RO: Listă de fișiere

en: Loading files ...
ro_RO: Încărcarea fișierelor ...

en: Drop files or click here to upload
ro_RO: Aruncați fișiere sau faceți clic aici pentru a încărca

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
ro_RO: Browserul nu suportă încărcări de fișiere drag 'n' drop.

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
ro_RO: Vă rugăm să utilizați formularul de rezervă de mai jos pentru a încărca fișiere.

en: File is too big (%sMiB). Max filesize: %sMiB.
ro_RO: Fișierul este prea mare (%sMiB). Max filesize: %sMiB.

en: You can't upload files of this type.
ro_RO: Nu poti încărca fişiere de acest tip.

en: Server responded with %s code.
ro_RO: Serverul a răspuns cu %s cod.

en: Cancel upload
ro_RO: Renunta la upload

en: Are you sure you want to cancel this upload?
ro_RO: Sigur doriți să anulați încărcarea?

en: Remove file
ro_RO: Sterge fisierul

en: You can not upload any more files.
ro_RO: nu mai puteți încărca imagini.

en: Registration closed
ro_RO: Înregistrarea închisă

en: Arabic
ro_RO: Arab

en: Chinese Simplified
ro_RO: Chineză simplificată

en: Chinese Traditional (Hong Kong)
ro_RO: Chineză tradițională (Hong Kong)

en: Chinese Traditional (Taiwan)
ro_RO: Chineză tradițională (Taiwan)

en: Czech
ro_RO: Cehă

en: Dutch
ro_RO: Olandeză

en: English
ro_RO: Engleză

en: French
ro_RO: Teritoriile Franceze de Sud

en: German
ro_RO: Germană

en: Hungarian
ro_RO: Maghiară

en: Kinyarwanda
ro_RO: kinyarwanda

en: Korean
ro_RO: Coreeană

en: Italian
ro_RO: Italiană

en: Japanese
ro_RO: Japoneză

en: Persian
ro_RO: Persană (dezambiguizare)

en: Polish
ro_RO: Poloneză

en: Portuguese Brazilian
ro_RO: Portugheză braziliană

en: Portuguese European
ro_RO: Portugheză europeană

en: Spanish
ro_RO: Spaniolă

en: Romanian
ro_RO: Română

en: Russian
ro_RO: Rusă

en: Swedish
ro_RO: Suedeză

en: Tajik
ro_RO: Tadjică

en: Turkish
ro_RO: Turcă

en: Vietnamese
ro_RO: Dong vietnamez

en: Create an Account!
ro_RO: Creează-ți un cont!

en: User name
ro_RO: Nume utilizator

en: Email Address
ro_RO: Adresa email

en: Password
ro_RO: Parola

en: Repeat Password
ro_RO: Repetă parola

en: Register Account
ro_RO: Înregistrare cont &rarr;

en: Register with Google
ro_RO: Înregistrați-vă la Google

en: Register with Facebook
ro_RO: Înregistrează-te la Facebook

en: Register with Twitter
ro_RO: Inregistreaza-te cu Twitter

en: Already have an account? Login!
ro_RO: Aveți deja un cont? Login!

en: Validate Account
ro_RO: Validați contul

en: Your account has been made, please verify it by clicking the activation link that has been send to your email.
ro_RO: Contul dumneavoastră a fost făcut, vă rugăm să verificați-l făcând clic pe link-ul de activare care a fost trimis la e-mail.

en: Ok
ro_RO: OK

en: Error, retry later.
ro_RO: Eroare, reîncercați mai târziu.

en: ADVERTISEMENTS
ro_RO: RECLAME

en: Create
ro_RO: Creează

en: Type
ro_RO: Tip

en: Auto Assign
ro_RO: Atribuire automată

en: N. Virtual Tours
ro_RO: N. Tururi virtuale

en: No data available in table
ro_RO: Nu există date disponibile în tabel

en: Showing %s to %s of %s entries
ro_RO: Afișarea %s la %s intrărilor %s

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ro_RO: Afișare de la 0 la 0 din 0 intrări

en: (filtered from %s total entries)
ro_RO: (filtrate dintr-%s intrări totale)

en: Show %s entries
ro_RO: Afișarea intrărilor %s

en: Loading
ro_RO: Se încarcă

en: Processing
ro_RO: În curs de procesare

en: Search
ro_RO: Caută

en: No matching records found
ro_RO: Nu s-au găsit înregistrări corespondente

en: First
ro_RO: Primul

en: Last
ro_RO: Ultimul

en: Next
ro_RO: Următor

en: Previous
ro_RO: Anterior

en: activate to sort column ascending
ro_RO: activare pentru a sorta coloana ascendentă

en: activate to sort column descending
ro_RO: activare pentru a sorta coloana descendentă

en: Click here to change your plan
ro_RO: Faceți clic aici pentru a vă schimba planul

en: EDIT VIRTUAL TOUR
ro_RO: EDITARE TUR VIRTUAL

en: SAVE
ro_RO: Salvează

en: SETTINGS
ro_RO: SETĂRI

en: CONTENTS
ro_RO: CONȚINUT

en: HFOV / INTERACTION
ro_RO: HFOV / INTERACȚIUNE

en: SHOP
ro_RO: MAGAZIN

en: NOTE
ro_RO: NOTA COMANDA

en: Author
ro_RO: Autor

en: User
ro_RO: Utilizator

en: owner of the virtual tour
ro_RO: proprietar al turului virtual

en: Language
ro_RO: Limbă

en: Default Language
ro_RO: Limba implicită

en: Description
ro_RO: Descriere

en: description used as preview for share
ro_RO: descriere utilizată ca previzualizare pentru partajare

en: Category
ro_RO: Categorie

en: None
ro_RO: Nici unul

en: AutoRotate speed
ro_RO: Viteza de autorotare

en: 0 to disable autorotate, -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
ro_RO: 0 pentru a dezactiva autorotate, -1 la -10 viteza sensul acelor de ceasornic, 1 la 10 viteza în sens invers acelor de ceasornic

en: AutoRotate inactivity
ro_RO: Inactivitate AutoRotate

en: time in milliseconds to wait before starting the autorotation
ro_RO: timp în milisecunde să așteptați înainte de a începe autorotarea

en: External Link
ro_RO: Link Extern

en: link that will be displayed when the virtual tour opens (must be compatible for embedding)
ro_RO: link-ul care va fi afișat atunci când se deschide tur virtual (trebuie să fie compatibile pentru încorporarea)

en: Google Analytics Tracking ID
ro_RO: ID urmărire Google Analytics

en: Google Analytics Tracking ID (UA-XXXXXXXXX-X). Note: Use the Friendly URL in Google Analytics's property url setting.
ro_RO: CODUL de urmărire Google Analytics (UA-XXXXXXXXX-X). Notă: utilizați adresa URL prietenoasă în setarea url a proprietății Google Analytics.

en: Facebook page ID
ro_RO: ID-ul paginii facebook

en: Id of Facebook page for Facebook Messenger Note: in order to works you need to add the url to facebook page - settings - messenger platform - whitelist domain
ro_RO: Id-ul paginii de Facebook pentru Facebook Messenger Notă: pentru a funcționează trebuie să adăugați url-ul la pagina facebook - setări - platformă de mesagerie - domeniu listă albă

en: Whatsapp Number
ro_RO: Număr WhatsApp

en: Phone number for whatsapp chat
ro_RO: Numărul de telefon pentru chat WhatsApp

en: Autoplay Audio
ro_RO: Redarea automată a sunetului

en: if the popup is not displayed until the user interacts with the borwser, the audio may not be heard
ro_RO: dacă fereastra pop-up nu este afișată până când utilizatorul interacționează cu borwser-ul, este posibil ca sunetul să nu fie auzit

en: Disabled
ro_RO: Dezactivat

en: Enabled
ro_RO: Activat

en: Enabled, without pop-up
ro_RO: Activat, fără pop-up

en: Visitors
ro_RO: Vizitatori

en: senables viewing of online visitors directly on the tour
ro_RO: permite vizualizarea vizitatorilor online direct în tur

en: Visitors update
ro_RO: Actualizarea vizitatorilor

en: visitor update time in milliseconds (0 = real time). Low values can increase server utilization.
ro_RO: timpul de actualizare a vizitatorului în milisecunde (0 = timp real). Valorile scăzute pot crește utilizarea serverului.

en: Transition
ro_RO: Tranziție

en: Transition Effect
ro_RO: Efect de tranziție

en: transition animation effect
ro_RO: efect de animație de tranziție

en: Transition Duration
ro_RO: Durată tranziție

en: transition duration in milliseconds
ro_RO: durata tranziției în milisecunde

en: Transition Zoom Time
ro_RO: Timp de zoom de tranziție

en: transition time before entering the next room in milliseconds
ro_RO: timp de tranziție înainte de a intra în camera următoare în milisecunde

en: Transition Zoom Level
ro_RO: Nivel de zoom de tranziție

en: transition zoom level before entering the next room
ro_RO: nivelul de zoom de tranziție înainte de a intra în camera următoare

en: Transition Loading icon
ro_RO: Pictograma Încărcare tranziție

en: shows the loading icon before loading rooms
ro_RO: afișează pictograma de încărcare înainte de încărcarea camerelor

en: Same Azimuth
ro_RO: Același azimut

en: maintain the same direction with regard to north while navigate between rooms (you must set the north position in all rooms)
ro_RO: menține aceeași direcție în ceea ce privește nordul în timp ce navigați între camere (trebuie să setați poziția de nord în toate camerele)

en: Click Anywhere
ro_RO: Faceți clic pe Oriunde

en: allows you to click near the marker to go to the corresponding room
ro_RO: vă permite să faceți clic lângă marker pentru a merge la camera corespunzătoare

en: Hide Markers
ro_RO: Ascunderea markerilor

en: hide all the markers (only when click anywhere is enabled)
ro_RO: ascunde toate markere (numai atunci când faceți clic oriunde este activat)

en: Hover Markers
ro_RO: Marcatori Hover

en: shows hidden markers when approaching them with the mouse
ro_RO: afișează marcaje ascunse atunci când vă apropiați de ele cu mouse-ul

en: Default Markers LookAt
ro_RO: Marcatori impliciti LookAt

en: default 'lookat' setting when adding a new marker
ro_RO: setarea implicită „lookat” atunci când adăugați un nou marker

en: Horizontal only
ro_RO: Numai orizontal

en: Horizontal and Vertical
ro_RO: Orizontală și verticală

en: Security
ro_RO: Securitate

en: leave blank to disable password
ro_RO: lăsați necompletat pentru a dezactiva parola

en: Controls
ro_RO: Controale

en: Keyboard Mode
ro_RO: Modul tastatură

en: Enabled, mode 1
ro_RO: Activat, modul 1

en: Enabled, mode 2
ro_RO: Activat, modul 2

en: Keyboard controls are disabled.
ro_RO: Comenzile de la tastatură sunt dezactivate.

en: to look around
ro_RO: să se uite în jur

en: to click
ro_RO: pentru a face clic pe

en: to go previous room
ro_RO: pentru a merge camera anterioară

en: to go next room
ro_RO: pentru a merge în camera alăturată

en: to zoom in/out
ro_RO: pentru a mări/micșora

en: Right Click Content
ro_RO: Faceți clic dreapta pe conținut

en: content displayed when the right button is pressed. leave empty for disable
ro_RO: conținutul afișat atunci când este apăsat butonul din dreapta. lăsați gol pentru dezactivare

en: Performance
ro_RO: Performanță

en: Viewer quality
ro_RO: Calitatea privitorului

en: lower values means faster view (poor quality), higher value means slow view (high quality).
ro_RO: valori mai mici înseamnă vizualizare mai rapidă (calitate slabă), valoare mai mare înseamnă vizualizare lentă (de înaltă calitate).

en: Compress images quality
ro_RO: Comprimarea calității imaginilor

en: 10 to 100: lower values means faster loading (poor quality), higher value means slow loading (high quality). 100 to disable compression.
ro_RO: 10 până la 100: valori mai mici înseamnă încărcare mai rapidă (calitate slabă), valoare mai mare înseamnă încărcare lentă (de înaltă calitate). 100 pentru a dezactiva compresia.

en: Max width panorama
ro_RO: Panoramă maximă a lățimii

en: maximum width in pixels of panoramic images. if they exceed this width the images will be resized. 0 to disable resize.
ro_RO: lățimea maximă în pixeli a imaginilor panoramice. dacă depășesc această lățime, imaginile vor fi redimensionate. 0 pentru a dezactiva redimensionarea.

en: Preload panoramas
ro_RO: Preîncărcarea panoramelor

en: preload all panorama images for faster loading between rooms
ro_RO: preîncărcați toate imaginile panoramice pentru o încărcare mai rapidă între camere

en: Enable multi resolution
ro_RO: Activați rezoluția multiplă

en: splits the panorama image into multiple sectors and loads them in parallel to reduce loading times
ro_RO: împarte imaginea panoramei în mai multe sectoare și le încarcă în paralel pentru a reduce timpii de încărcare

en: Regenerate panoramas
ro_RO: Regenerarea panoramelor

en: force regenerate all panoramas images
ro_RO: forța regenerează toate imaginile panoramelor

en: Regenerate All Panoramas
ro_RO: Regenerați toate panoramele

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Auto start
ro_RO: Pornire automată

en: start the virtual tour automatically on loading
ro_RO: porniți turul virtual automat la încărcare

en: start the fly-in animation at the first entrance to the virtual tour
ro_RO: începeți animația fly-in la prima intrare în turul virtual

en: Loading Info
ro_RO: Încărcarea informațiilor

en: display logo, name and progress bar during initial loading
ro_RO: afișarea siglei, a numelui și a barei de progres în timpul încărcării inițiale

en: Video display time (seconds)
ro_RO: Timp de afișare video (secunde)

en: set to 0 to wait for the end of the video, otherwise set the seconds for which the video should be displayed
ro_RO: setați la 0 pentru a aștepta sfârșitul videoclipului, altfel setați secundele pentru care ar trebui să fie afișat videoclipul

en: Background Image
ro_RO: Imagine fundal

en: image displayed as background during initial loading and used as preview image for share
ro_RO: imagine afișată ca fundal în timpul încărcării inițiale și utilizată ca imagine de previzualizare pentru partajare

en: Exist Background
ro_RO: Există fundal

en: Upload new Background
ro_RO: Încărcați fundal nou

en: REMOVE IMAGE
ro_RO: Șterge Imaginea

en: Choose file
ro_RO: Alege fisier

en: Upload Background Image
ro_RO: Imagine fundal

en: Background Video
ro_RO: Fundal video

en: video displayed as background during initial loading
ro_RO: video afișat ca fundal în timpul încărcării inițiale

en: REMOVE VIDEO
ro_RO: ELIMINAȚI VIDEOCLIPUL

en: Upload Background Video
ro_RO: Încărcați videoclipul de fundal

en: logo displayed on top right
ro_RO: logo-ul afișat în dreapta sus

en: Not visible in the tour, enable it in the Editor UI
ro_RO: Nu este vizibil în tur, activați-l în UI Editor

en: Exist Logo
ro_RO: Există logo-ul

en: Upload new Logo
ro_RO: Încărcați o siglă nouă

en: REMOVE LOGO
ro_RO: ELIMINAREA SIGLEI

en: Upload Logo Image
ro_RO: Încărcare imagine logo

en: Nadir Logo
ro_RO: Logo-ul Nadir

en: logo used to hide tripod on panorama image
ro_RO: logo-ul folosit pentru a ascunde trepied pe imagine panorama

en: Exist Nadir Logo
ro_RO: Există Nadir Logo

en: Upload new Nadir Logo
ro_RO: Încărcați noul Logo Nadir

en: Small
ro_RO: Mic

en: Medium
ro_RO: Mediu

en: Large
ro_RO: Mare

en: Song
ro_RO: Cântec

en: background song during navigation of virtual tour
ro_RO: melodie de fundal în timpul navigării tur virtual

en: Exist Song
ro_RO: Există Song

en: Upload new Song
ro_RO: Încarcă o melodie nouă

en: REMOVE SONG
ro_RO: ELIMINAȚI MELODIA

en: Upload Song (MP3)
ro_RO: Încărcați Song (MP3)

en: Intro (Desktop)
ro_RO: Introducere (Desktop)

en: image displayed on desktop at first load
ro_RO: imagine afișată pe desktop la prima încărcare

en: Exist Image
ro_RO: Există imagine

en: Upload new Image
ro_RO: Încărcați o imagine nouă

en: Upload Image
ro_RO: Incarcati imagine

en: Intro (Mobile)
ro_RO: Introducere (mobilă)

en: image displayed on mobile at first load
ro_RO: imagine afișată pe mobil la prima încărcare

en: Custom HTML
ro_RO: Personalizeaza HTML

en: html code that will be displayed within the tour
ro_RO: cod html care va fi afișat în cadrul turului

en: Media Library
ro_RO: Biblioteca Media

en: Field of View
ro_RO: Câmp vizual

en: Default
ro_RO: Implicit

en: sets the panorama’s starting horizontal field of view in degrees.
ro_RO: setează câmpul vizual orizontal de pornire al panoramei în grade.

en: sets the minimum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
ro_RO: setează pitch-ul minim la care poate fi marginea privitorului, în grade.

en: sets the maximum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
ro_RO: setează pasul maxim la care poate fi marginea privitorului, în grade.

en: HFOV Mobile Ratio
ro_RO: Raportul mobil HFOV

en: a lower ratio indicates a wider view on the mobile, while a higher value indicates a narrower view
ro_RO: un raport mai mic indică o vizualizare mai largă pe mobil, în timp ce o valoare mai mare indică o vizualizare mai restrânsă

en: Interaction
ro_RO: Interacțiune

en: Pan Speed
ro_RO: Viteza pan

en: adjusts panning speed from touch inputs: a lower value indicates a slower pan speed, while a higher value indicates a faster pan speed
ro_RO: ajustează viteza de panoramare de la intrările tactile: o valoare mai mică indică o viteză mai mică a tăvălei, în timp ce o valoare mai mare indică o viteză mai mare a tăvălei

en: Friction
ro_RO: Frecare

en: controls the friction that slows down the viewer motion after it is dragged and released. higher values mean the motion stops faster.
ro_RO: controlează frecarea care încetinește mișcarea privitorului după ce este târâtă și eliberată. valori mai mari înseamnă că mișcarea se oprește mai repede.

en: Friction Mobile
ro_RO: Frecare mobilă

en: Preview
ro_RO: Previzualizare

en: Current HFOV
ro_RO: HFOV curent

en: use the mouse wheel or the controls to zoom
ro_RO: utilizați roata mouse-ului sau comenzile pentru a mări

en: Mobile
ro_RO: Mobil

en: Note (only visible to administrators)
ro_RO: Notă (vizibilă numai pentru administratori)

en: Public Key
ro_RO: Cheie publică

en: Currency
ro_RO: Moneda

en: Create an account on
ro_RO: Creează-ți un cont!

en: Pay attention that you can make 2 configurations, one for <b>test</b> and one for <b>live</b>, by changing the selector on the %s dashboard at the top
ro_RO: Atenție că puteți face 2 configurații, una pentru <b>testare</b> și una pentru <b>live</b> , schimbând selectorul de pe tabloul de bord %s din partea de sus

en: Fill your business information
ro_RO: Completați informațiile despre afacerea dvs

en: Configure your domain
ro_RO: Configurați-vă domeniul

en: Add your domain <b>%s</b> in the <b>Domain</b> field of the section <b>DEFAULT WEBSITE DOMAIN</b>
ro_RO: Adăugați domeniul dvs. <b>%s</b> în <b>câmpul Domeniu</b> din secțiunea <b>DOMENIUL IMPLICIT DE SITE WEB</b>

en: Configure Regional Settings
ro_RO: Configurați setările regionale

en: Add all the currencies in the section <b>SUPPORTED CURRENCIES</b>
ro_RO: Adăugați toate monedele în secțiunea <b>MONEDE SUPPORTATE</b>

en: Enable the countries they can buy on your site in the section <b>ENABLED COUNTRIES</b>
ro_RO: Activați țările pe care le pot cumpăra pe site-ul dvs. în secțiunea <b>ȚĂRI ACTIVATE</b>

en: Configure Taxes
ro_RO: Configurați taxe

en: Click on <b>Create New Tax</b> a make sure to check <b>Included in price</b>
ro_RO: Faceți clic pe <b>Creare taxă nouă și</b> asigurați-vă că ați bifat <b>Inclus în preț</b>

en: Configure Checkout & Cart
ro_RO: Configurați Checkout și coș

en: You can decide whether to register your customers or not by changing the option <b>Allow Guests Only</b>
ro_RO: Puteți decide dacă vă înregistrați sau nu clienții schimbând opțiunea <b>Permite numai oaspeților</b>

en: Connect a payment gateway
ro_RO: Conectați un gateway de plată

en: Get Api Key
ro_RO: Obțineți cheia Api

en: Retrieve your <b>public test or live API key</b> and enter it above
ro_RO: Preluați <b>testul public sau cheia API live</b> și introduceți-o mai sus

en: Multi resolution regenerate
ro_RO: Regenerarea rezoluției multiple

en: Success. Multi resolution panoramas will be regenerated in background.
ro_RO: Succes. Panoramele cu mai multe rezoluții vor fi regenerate în fundal.

en: An error has occured.
ro_RO: A apărut o eroare.

en: Regeneration in progress, please wait ... Do not close this window!
ro_RO: Regenerarea în curs de desfășurare, vă rugăm să așteptați ... Nu închideți această fereastră!

en: Add Category
ro_RO: Adaugă categorie

en: Add
ro_RO: Adaugă

en: Send Verification Code
ro_RO: Trimite Cod de Verificare

en: Verification code
ro_RO: Cod de verificare

en: New password
ro_RO: Parolă nouă

en: Repeat password
ro_RO: Repeta parola

en: Change password
ro_RO: Schimba parola

en: Back to Login
ro_RO: Înapoi la Conectare

en: Welcome Back!
ro_RO: Bine ai revenit!

en: Enter Username or E-mail
ro_RO: Introduceți numele de utilizator sau e-mailul

en: Login
ro_RO: Autentificare

en: Login with Google
ro_RO: Autentifica-te cu Google+

en: Login with Facebook
ro_RO: Conectare cu Facebook

en: Login with Twitter
ro_RO: Autentifică-te cu Twitter

en: Forgot Password?
ro_RO: Aţi uitat parola?

en: Create an Account
ro_RO: Creați un cont

en: Create Account
ro_RO: Creează cont

en: An account linked to the email %s was not found, do you want to register a new one?
ro_RO: Un cont legat de e-mail %s nu a fost găsit, doriți să înregistrați unul nou?

en: Yes, Register
ro_RO: Da, Înregistrați-vă

en: Action required
ro_RO: Acțiuni necesare

en: Associate a valid e-mail address to this account.
ro_RO: Asociați o adresă de e-mail validă la acest cont.

en: Continue
ro_RO: Continuă

en: Check your inbox for the verification code.
ro_RO: Verificați inboxul pentru codul de verificare.

en: Password successfully changed!
ro_RO: Parola s-a schimbat cu succes!

en: ICONS LIBRARY
ro_RO: BIBLIOTECA DE ICOANE

en: You cannot create Icons Library on an external virtual tour!
ro_RO: Nu puteți crea Icoane Biblioteca pe un tur virtual extern!

en: Your "%s" plan not allow to create Icons Library!
ro_RO: Planul tău "%s" nu permite crearea Bibliotecii de pictograme!

en: Icons List
ro_RO: Lista pictogramelor

en: Loading icons ...
ro_RO: Icoane de încărcare ...

en: POIs
ro_RO: Poi

en: You cannot create POIs on an external virtual tour!
ro_RO: Nu puteți crea POI-uri pe un tur virtual extern!

en: You have reached the maximum number of POIs allowed from your plan!
ro_RO: Ați atins numărul maxim de POI-uri permise din planul dvs.!

en: Select a room first!
ro_RO: Selectați mai întâi o cameră!

en: No rooms created for this Virtual Tour. Go to %s and create a new one!
ro_RO: Nu există camere create pentru acest tur virtual. Du-te la %s și de a crea unul nou!

en: Rooms
ro_RO: Camere

en: MOVE
ro_RO: MUTA

en: EDIT
ro_RO: EDITAȚI

en: DUPLICATE
ro_RO: DUPLICAT

en: DELETE
ro_RO: ȘTERGE

en: Background Color
ro_RO: Culoare fundal

en: Tolerance
ro_RO: Toleranţă

en: Apply
ro_RO: Aplică

en: Content
ro_RO: Conținut

en: Style
ro_RO: Stil

en: Schedule
ro_RO: Program

en: style of the POI displayed within the panorama
ro_RO: stilul punctului de interes afișat în panoramă

en: Icon
ro_RO: Iconiță

en: Selection Area
ro_RO: Zona de selecție

en: Embedded Image
ro_RO: Imagine încorporată

en: Embedded Text
ro_RO: Text încorporat

en: Embedded HTML
ro_RO: HTML încorporat

en: Embedded Slideshow
ro_RO: Slideshow încorporat

en: Embedded Video
ro_RO: Video încorporat

en: Embedded Video (with transparency)
ro_RO: Video încorporat (cu transparență)

en: Embedded Video (with background removal)
ro_RO: Videoclip încorporat (cu eliminarea fundalului)

en: Embedded Link
ro_RO: Link încorporat

en: Embedded Object 3D
ro_RO: Obiect încorporat 3D

en: Change
ro_RO: Schimbă

en: content displayed when clicked on the POI
ro_RO: conținutul afișat când se face clic pe POI

en: Image (single)
ro_RO: Imagine (unică)

en: Image (gallery)
ro_RO: Imagine (galerie)

en: Link (embed)
ro_RO: Link (încorporare)

en: Link (external)
ro_RO: Link (extern)

en: Html
ro_RO: HTML

en: Download
ro_RO: Descarcă

en: Form
ro_RO: Formular

en: Google Maps
ro_RO: Introduceţi nivelul de zoom în Google maps

en: Object 360 (images)
ro_RO: Obiectul 360 (imagini)

en: Object 3D
ro_RO: Obiect 3D

en: Product
ro_RO: Produs

en: Switch Panorama
ro_RO: Comutați Panorama

en: Title
ro_RO: Titlu

en: Button
ro_RO: Buton

en: Reply
ro_RO: Răspunde

en: Send Notification
ro_RO: Trimite notificare

en: Enable
ro_RO: Permite

en: Required
ro_RO: Necesar

en: Number
ro_RO: Număr

en: Select
ro_RO: Selectează

en: Checkbox
ro_RO: Căsuță de bifat

en: Date
ro_RO: Data

en: Label
ro_RO: Etichetă

en: Displays the original panorama
ro_RO: Afișează panorama originală

en: Content - Image Link
ro_RO: Conținut - Image Link

en: Target
ro_RO: Țintă

en: Blank
ro_RO: Gol

en: Parent
ro_RO: Părinte

en: Background Song Volume
ro_RO: Volumul melodiei de fundal

en: Google Maps Embed Code
ro_RO: Codul de încorporare Google Maps

en: Content - Text
ro_RO: Conținut - Text

en: Content - Mixed
ro_RO: Conținut - Mixt

en: Content - Html
ro_RO: Conținut - Html

en: Content - Product
ro_RO: Conținut - Produs

en: Choose a Product
ro_RO: Alegeți un produs

en: IMAGES GALLERY
ro_RO: GALERIE IMAGINI

en: IMAGES OBJECT 360
ro_RO: IMAGINE OBIECT 360

en: Panorama Image
ro_RO: Imagine panoramă

en: Image
ro_RO: Imagine

en: Upload Json
ro_RO: Încărcați Json

en: File
ro_RO: Fişier

en: Upload File
ro_RO: Încarcă fișier

en: Files
ro_RO: Fişiere

en: Placement
ro_RO: Destinație de plasare

en: Floor
ro_RO: Etaj

en: Wall
ro_RO: Perete

en: Upload Video
ro_RO: Incarca video

en: Upload Audio
ro_RO: Încărcați audio

en: Music Library
ro_RO: Biblioteca muzicală

en: Auto Open
ro_RO: Deschidere automată

en: Auto Close
ro_RO: Închidere automată

en: View Mode
ro_RO: Mod vizualizare

en: Box (click)
ro_RO: caseta (click)

en: Box (Hover)
ro_RO: Casetă (Hover)

en: Box Position
ro_RO: Poziția casutei

en: Left
ro_RO: Stânga

en: Right
ro_RO: Dreapta

en: Bottom
ro_RO: Jos

en: Autoplay
ro_RO: Redare automată

en: Muted
ro_RO: Dezactivat

en: Background Removal
ro_RO: Îndepărtarea fundalului

en: 3d model can be rotated
ro_RO: Modelul 3D poate fi rotit

en: Icon + Label
ro_RO: Pictogramă + Etichetă

en: Label + Icon
ro_RO: Etichetă + Pictogramă

en: Only Icon
ro_RO: Numai pictograma

en: Only Label
ro_RO: Numai etichetă

en: Custom Icons Library
ro_RO: Biblioteca de pictograme personalizate

en: Select Icon
ro_RO: Selectează o iconiță

en: Library Icon
ro_RO: Pictogramă bibliotecă

en: Select Library Icon
ro_RO: Selectați pictograma Bibliotecă

en: Animation
ro_RO: Animație

en: Bounce
ro_RO: Sări

en: Rubberband
ro_RO: Banda de cauciuc

en: Shake X
ro_RO: Agitați X

en: Shake Y
ro_RO: Agitați Y

en: Swing
ro_RO: Seagăn

en: Tada
ro_RO: Atunci

en: Wobble
ro_RO: Clătina

en: Heartbeat
ro_RO: Bătăile inimii

en: Flip
ro_RO: Întoarcere

en: Autoplay (seconds)
ro_RO: Redare automată (secunde)

en: Color
ro_RO: Culoare

en: Background
ro_RO: Fundal

en: Border
ro_RO: Chenar

en: CSS Class
ro_RO: Clasă CSS

en: Round
ro_RO: Rotund

en: Square
ro_RO: Pătrat

en: Round (outline)
ro_RO: rotund (contur)

en: Square (outline)
ro_RO: Pătrat (contur)

en: Tooltip Type
ro_RO: Tip sfat ecran

en: Custom Text
ro_RO: Text personalizat

en: Tooltip Text
ro_RO: Sfat ecran Text

en: Enable Schedule
ro_RO: Activați programul

en: Date - From
ro_RO: Data - De la

en: Date - To
ro_RO: Data - Pentru a

en: Monday
ro_RO: Luni

en: Tuesday
ro_RO: Marți

en: Wednesday
ro_RO: Miercuri

en: Thursday
ro_RO: Joi

en: Friday
ro_RO: Vineri

en: Saturday
ro_RO: Sâmbătă

en: Sunday
ro_RO: Duminică

en: Hour - From
ro_RO: Oră - De la

en: Hour - To
ro_RO: Oră - Pentru a

en: APPLY STYLE TO ALL
ro_RO: APLICĂ STIL TUTUROR

en: drag the poi to change its position
ro_RO: trageți poi pentru a schimba poziția sa

en: drag the pointers to move and resize the content
ro_RO: glisați indicatoarele pentru a muta și redimensiona conținutul

en: Perspective
ro_RO: Perspectivă

en: Size
ro_RO: Dimensiune

en: Z Order
ro_RO: Comanda Z

en: 3d Transform
ro_RO: Transformare 3d

en: ADD POI
ro_RO: ADĂUGAȚI POI

en: EDIT MARKERS
ro_RO: EDITAREA MARKERILOR

en: PREVIEW
ro_RO: VIZUALIZARE

en: Add POI
ro_RO: Adăugarea de programe de tip "POI"

en: Images (gallery)
ro_RO: Imagini (galerie)

en: Delete POI
ro_RO: Ștergeți POI

en: Are you sure you want to delete the poi?
ro_RO: Ești sigur că doriți să ștergeți poi?

en: Yes, Delete
ro_RO: Da, Ștergeți

en: Duplicate POI
ro_RO: Duplicare POI

en: Are you sure you want to duplicate the poi?
ro_RO: Ești sigur că doriți să duplicat poi?

en: Room Target
ro_RO: Ținta camerei

en: Yes, Duplicate
ro_RO: Da, duplicat

en: Library Icons
ro_RO: Pictograme bibliotecă

en: POIs Settings
ro_RO: Setări POI

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing POIs by overwriting them?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să aplicați aceste setări tuturor POI-urilor existente prin suprascrierea lor?

en: Yes, Apply
ro_RO: Da, aplică

en: Search Icon
ro_RO: Pictograma de căutare

en: Show All
ro_RO: Arată toate

en: No results found.
ro_RO: Niciun rezultat găsit.

en: ROOMS
ro_RO: Camere

en: You cannot create Rooms on an external virtual tour!
ro_RO: Nu puteți crea camere într-un tur virtual extern!

en: Bulk room's create
ro_RO: Crearea camerei în vrac

en: Uploading multiple 360-degree panorama JPG/PNG images will automatically create all the rooms.
ro_RO: Încărcarea mai multor imagini JPG/PNG panoramice la 360 de grade va crea automat toate camerele.

en: Max allowed upload file size:
ro_RO: Dimensiunea maximă permisă a fișierului de încărcare:

en: You have %s remaining uploads!
ro_RO: Ai %s încărcări rămase!

en: Creating Rooms
ro_RO: Crearea camerelor

en: Do not close this window!
ro_RO: Nu închideți această fereastră!

en: Your "%s" plan has expired! You will not be able to add new content, but only edit existing ones.
ro_RO: Planul dvs. „%s” a expirat! Nu veți putea adăuga conținut nou, ci doar editați conținutul existent.

en: LEADS
ro_RO: DUCE

en: You cannot manage Leads on an external virtual tour!
ro_RO: Nu puteți gestiona clienții potențiali într-un tur virtual extern!

en: Your "%s" plan not allow to manage Leads!
ro_RO: Planul tău "%s" nu permite gestionarea lead-urilor!

en: reset
ro_RO: resetează

en: Reset Leads
ro_RO: Resetarea clienților potențiali

en: Are you sure you want to reset all leads for this virtual tour?
ro_RO: Ești sigur că doriți să resetați toate conduce pentru acest tur virtual?

en: Yes, Reset
ro_RO: Da, Resetați

en: PRESENTATION
ro_RO: PREZENTARE

en: You cannot create Presentations on an external virtual tour!
ro_RO: Nu puteți crea prezentări într-un tur virtual extern!

en: Your "%s" plan not allow to create Presentations!
ro_RO: Planul tău "%s" nu permite crearea prezentărilor!

en: Manual Presentation
ro_RO: Prezentare manuală

en: Automatic Presentation
ro_RO: Prezentare automată

en: Video Presentation
ro_RO: Prezentare video

en: a recorded video is used as a presentation
ro_RO: un videoclip înregistrat este folosit ca prezentare

en: Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4 / Webm
ro_RO: Link Youtube/Vimeo sau încărcați Video MP4 / Webm

en: 1. Open tour in a new window
ro_RO: 1. Deschide turul într-o fereastră nouă

en: 2. Click the button Open screencast app
ro_RO: 2. Faceți clic pe butonul Deschide aplicația screencast

en: 3. Record your screen by selecting the open window
ro_RO: 3. Înregistrați-vă ecranul selectând fereastra deschisă

en: 4. Upload the recorded video
ro_RO: 4. Încărcați videoclipul înregistrat

en: automatic presentation consists of looking around the room by rotating and moving on to the next one
ro_RO: prezentarea automată constă în a privi în jurul camerei prin rotirea și trecerea la următoarea

en: Rotate speed
ro_RO: Viteza de rotire

en: -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
ro_RO: -1 la -10 viteză în sensul acelor de ceasornic, 1 la 10 viteză în sens invers acelor de ceasornic

en: the manual presentation consists in defining the order, changing the views of the rooms and add possible narrative text
ro_RO: prezentarea manuală constă în definirea ordinii, schimbarea vederii sălilor și adăugarea unui posibil text narativ

en: LOADING PRESENTATION ...
ro_RO: INCARCAREA PREZENTARII ...

en: Room
ro_RO: Camera

en: Wait after change room (ms)
ro_RO: Așteptați după schimbarea camerei (ms)

en: Remove
ro_RO: Șterge

en: Action
ro_RO: Acțiune

en: Select an action
ro_RO: Selectează acțiune în masă

en: Change the view
ro_RO: Modificarea vizualizării

en: Narrate a text
ro_RO: Nararea unui text

en: Narrate text (Carriage Return to split text into sentences)
ro_RO: Nararea textului (Carriage Return to split text into sentences)

en: Wait time after narration (ms)
ro_RO: Timp de așteptare după narațiune (ms)

en: Frame the desired view
ro_RO: Încadrați vizualizarea dorită

en: Animation duration (ms)
ro_RO: Durata animației (ms)

en: Wait time after animation (ms)
ro_RO: Timp de așteptare după animație (ms)

en: Remove Room
ro_RO: Eliminați camera

en: Are you sure you want to remove room and all its actions from presentation?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să eliminați camera și toate acțiunile sale din prezentare?

en: Yes, Remove
ro_RO: Da, Eliminați

en: Remove Action
ro_RO: Eliminați acțiunea

en: Are you sure you want to remove action from room's presentation?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să eliminați acțiunea din prezentarea camerei?

en: 360 VIDEO TOUR
ro_RO: TUR VIDEO 360

en: You cannot create 360 videos on an external virtual tour!
ro_RO: Nu puteți crea videoclipuri 360 într-un tur virtual extern!

en: Your "%s" plan not allow to create 360 videos!
ro_RO: Planul dvs. „%s” nu permite crearea de videoclipuri 360!

en: CREATE 360 VIDEO
ro_RO: CREAȚI VIDEO 360

en: DOWNLOAD
ro_RO: DESCARCA

en: No 360 video generated for this virtual tour.
ro_RO: Nu s-a generat niciun videoclip 360 pentru acest tur virtual.

en: Select All
ro_RO: Selectati tot

en: Select None
ro_RO: Selectare fără

en: click to select / deselect a room - drag to change its order - enter the duration in seconds
ro_RO: faceți clic pentru a selecta / deselecta o cameră - trageți pentru a-i schimba ordinea - introduceți durata în secunde

en: Resolution
ro_RO: Rezoluție

en: Duration Slide
ro_RO: Durata Slide

en: Set to All
ro_RO: Setați la Toate

en: Video Duration
ro_RO: Durata videoclipului

en: audio file must be uploaded into music library.
ro_RO: fișierul audio trebuie să fie încărcat în biblioteca muzicală.

en: No Audio
ro_RO: Fără audio

en: GENERATE
ro_RO: GENERA

en: CANCEL
ro_RO: ANULEAZĂ

en: Generate 360 video
ro_RO: Generați videoclipuri 360

en: Generation in progress, please wait ... Do not close this window!
ro_RO: Generare în curs, așteptați... Nu închideți această fereastră!

en: FORMS
ro_RO: FORME

en: You cannot manage Forms on an external virtual tour!
ro_RO: Nu puteți gestiona formularele într-un tur virtual extern!

en: Your "%s" plan not allow to manage Forms!
ro_RO: Planul "%s" nu permite gestionarea Formularelor!

en: Field
ro_RO: Câmp

en: Reset Forms Data
ro_RO: Resetarea datelor formularelor

en: Are you sure you want to reset all forms data for this virtual tour?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să resetați toate datele formularelor pentru acest tur virtual?

en: ADD ACTION
ro_RO: ADĂUGARE ACȚIUNE

en: ADD ROOM
ro_RO: ADĂUGAȚI CAMERĂ

en: Save
ro_RO: Salvează

en: Search Virtual Tour ...
ro_RO: Căutare Tur virtual ...

en: 3D VIEW
ro_RO: VEDERE 3D

en: MAPS
ro_RO: HĂRŢI

en: GALLERY
ro_RO: GALERIE

en: INFO BOX
ro_RO: CASETA DE INFORMAȚII

en: PUBLISH
ro_RO: PUBLICA

en: Search Map ...
ro_RO: Harta de căutare ...

en: Rooms assigned
ro_RO: Camere alocate

en: markers
ro_RO: Markeri

en: pois
ro_RO: Poi

en: Content - Link or upload Image
ro_RO: Conținut - Link sau încărcare imagine

en: Content - Panorama Image
ro_RO: Conținut - Imagine panoramică

en: Content - Link or upload Json
ro_RO: Conținut - Conectați sau încărcați Json

en: Embedded - Link or upload Image
ro_RO: Încorporat - Conectați sau încărcați imaginea

en: Content - Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4
ro_RO: Conținut - Youtube / Vimeo Link sau încărcați video MP4

en: Embedded - Youtube Link or upload Video MP4
ro_RO: Încorporat - Youtube Link sau încărcați video MP4

en: Embedded - upload Video WEBM + MOV
ro_RO: Embedded - încărcați Video WEBM + MOV

en: Embedded - upload Video MP4 with Chroma background
ro_RO: Încorporat - încărcați MP4 video cu fundal Chroma

en: Content - Audio MP3 Link or upload Audio MP3
ro_RO: Conținut - Audio MP3 Link sau încărcați Audio MP3

en: Content - Video 360 MP4
ro_RO: Conținut - Video 360 MP4

en: Embedded - Link
ro_RO: Încorporat - Link

en: Embedded - Text
ro_RO: Încorporat - Text

en: Embedded - HTML
ro_RO: Încorporat - HTML

en: Content - Link
ro_RO: Conținut - Link

en: Content - Link (external)
ro_RO: Conținut - Link (extern)

en: Content - Object 3D
ro_RO: Conținut - Obiect 3D

en: Embedded - Object 3D
ro_RO: Încorporat - Obiect 3D

en: Please select an icon from library
ro_RO: Selectați o pictogramă din bibliotecă

en: Search Room ...
ro_RO: Camera de căutare ...

en: DRAG TO CHANGE POSITION
ro_RO: GLISAȚI PENTRU A SCHIMBA POZIȚIA

en: Panorama image
ro_RO: Imagine panoramă

en: Accepted only images in JPG/PNG format.
ro_RO: Acceptate numai imagini în format JPG / PNG.

en: Panorama video
ro_RO: Video Panoramă

en: Accepted only 360 degree videos in MP4 format.
ro_RO: Acceptat doar videoclipuri la 360 de grade în format MP4.

en: Initial Image
ro_RO: Imaginea inițială

en: The initial image must be the same size as the video stream.
ro_RO: Imaginea inițială trebuie să aibă aceeași dimensiune ca și fluxul video.

en: The initial image must be the same size as the lottie file.
ro_RO: Imaginea inițială trebuie să aibă aceeași dimensiune ca fișierul lottie.

en: Valid
ro_RO: Valabil

en: Invalid
ro_RO: Tip de fișier nevalid

en: No images in this gallery.
ro_RO: Nu există imagini în această galerie.

en: No files in this media library.
ro_RO: Nu există fișiere în această bibliotecă media.

en: No files in this icon library.
ro_RO: Nu există fișiere în această bibliotecă de pictograme.

en: Embed (image)
ro_RO: Încorporare (imagine)

en: Embed (slideshow)
ro_RO: Încorporare (expunere de diapozitive)

en: Embed (video)
ro_RO: Încorporare (video)

en: Embed (video with transparency)
ro_RO: Încorporare (video cu transparență)

en: Embed (video with background removal)
ro_RO: Încorporați (videoclip cu eliminarea fundalului)

en: Embed (object3d)
ro_RO: Încorporați (obiect3d)

en: Embed (link)
ro_RO: Încorporare (link)

en: Embed (text)
ro_RO: Încorporare (text)

en: Embed (html)
ro_RO: Încorporați (html)

en: Are you sure you want to delete?
ro_RO: Sigur doriţi să ştergeţi?

en: File size is too big.
ro_RO: Dimensiunea fișierului este prea mare.

en: All Categories
ro_RO: Toate categoriile

en: All Users
ro_RO: Toţi utilizatorii

en: Are you sure? the contents of this element will be lost!
ro_RO: Eşti sigur? conținutul acestui element va fi pierdut!

en: Border Color
ro_RO: Culoare bordură

en: Rooms List
ro_RO: Lista camerelor

en: Creating a New Tour
ro_RO: Crearea unui nou tur

en: Creating the first Room
ro_RO: Crearea primei Camere

en: Creating the second Room
ro_RO: Crearea celei de-a doua încăperi

en: Creating a Marker
ro_RO: Crearea unui Marker

en: Preview the tour
ro_RO: Previzualizează turul

en: Click on the menu item <b>Virtual Tours</b>
ro_RO: Faceți clic pe elementul de meniu <b>Tururi virtuale</b>

en: Click on the menu item <b>List Tours</b>
ro_RO: Faceți clic pe elementul de meniu <b>Listă excursii</b>

en: This is the section to create a tour
ro_RO: Aceasta este secțiunea pentru a crea un tur

en: Enter the <b>name</b> of the tour
ro_RO: Introduceți <b>numele</b> turului

en: Click on button <b>Create</b>
ro_RO: Faceți clic pe butonul <b>Creați</b>

en: Click on the menu item <b>Rooms</b>
ro_RO: Faceți clic pe elementul de meniu <b>Camere</b>

en: Click on the <b>plus</b> icon
ro_RO: Faceți clic pe pictograma <b>plus</b>

en: Enter the <b>name</b> of the room
ro_RO: Introduceți <b>numele</b> camerei

en: Upload a 360 panorama image for this Room by selecting from the <b>Browse</b> button and then click <b>Upload</b>
ro_RO: Încărcați o imagine panoramică 360 pentru această cameră selectând din <b>butonul Răsfoire</b> și apoi faceți clic pe <b>Încărcare</b>

en: Congratulations, your first room has been created, now create the second one
ro_RO: Felicitări, prima ta cameră a fost creată, acum creează-o pe a doua

en: Congratulations, your second room has been created, now let's look at how to create a marker to navigate from one to the other
ro_RO: Felicitări, a doua cameră a fost creată, acum să vedem cum să creați un marcator pentru a naviga de la una la alta

en: Click on the menu item <b>Markers</b>
ro_RO: Faceți clic pe elementul de meniu <b>Markers</b>

en: Select the first room
ro_RO: Selectați prima cameră

en: Drag the view and center the white cursor at the position where you want to add the marker
ro_RO: Trageți vizualizarea și centrați cursorul alb în poziția în care doriți să adăugați marcatorul

en: Here you can select the destination room linked to this marker
ro_RO: Aici puteți selecta camera de destinație legată de acest marcator

en: Click the button <b>Add</b> to create the marker
ro_RO: Faceți clic pe butonul <b>Adaugă</b> pentru a crea marcatorul

en: Congratulations, your marker has been created
ro_RO: Felicitări, marcatorul dvs. a fost creat

en: And finally let's preview the tour you just created. Click on the menu item <b>Preview</b>
ro_RO: Și, în sfârșit, să previzualizam turul pe care tocmai l-ați creat. Faceți clic pe elementul de meniu <b>Previzualizare</b>

en: Are you sure you want to exit the tour creation wizard?
ro_RO: Sigur doriți să părăsiți asistentul de creare a turului?

en: Are you sure you want to update the preset?
ro_RO: Sigur doriți să actualizați presetarea?

en: Are you sure you want to delete the preset?
ro_RO: Sigur doriți să ștergeți presetarea?

en: Are you sure you want to apply the preset?
ro_RO: Sigur doriți să aplicați presetarea?

en: QUICK ADD THIS MARKER
ro_RO: ADĂUGAȚI RAPID ACEST MARKER

en: ADD THIS MARKER
ro_RO: ADĂUGAȚI ACEST MARKER

en: List
ro_RO: Listă

en: Grid
ro_RO: Grilă

en: UPDATE IN PROGRESS
ro_RO: ACTUALIZARE ÎN CURS DE DESFĂȘURARE

en: Not close this window
ro_RO: Nu închideți această fereastră

en: MUSIC LIBRARY
ro_RO: BIBLIOTECA MUZICALĂ

en: You cannot use Music Library on an external virtual tour!
ro_RO: Nu puteți utiliza Biblioteca muzicală într-un tur virtual extern!

en: Room name
ro_RO: Numele Camerei

en: Main Form
ro_RO: Formular principal

en: You cannot edit UI on an external virtual tour!
ro_RO: Nu puteți edita interfața de utilizare într-un tur virtual extern!

en: Default Markers Style
ro_RO: Stil de marcatori implicit

en: Default POIs Style
ro_RO: Stil POI implicit

en: Presets
ro_RO: Presetări

en: Annotation Title
ro_RO: Titlul adnotării

en: Annotation Description
ro_RO: Descrierea adnotării

en: Show Tour Title
ro_RO: Afișează titlul turului

en: Show Audio
ro_RO: Afișare audio

en: Show Fullscreen
ro_RO: Afișare ecran complet

en: Show Floorplan
ro_RO: Arată Floorplan

en: Hidden
ro_RO: Ascuns

en: Visible, minimized on Mobile
ro_RO: Vizibil, minimizat pe mobil

en: Visible, minimized on Desktop and Mobile
ro_RO: Vizibil, minimizat pe Desktop și Mobil

en: Visible, opened
ro_RO: Vizibil, deschis

en: Visible, no minimap
ro_RO: Vizibil, fără minimap

en: Position
ro_RO: Poziție

en: Top Left
ro_RO: Stânga sus

en: Top Right
ro_RO: Dreapta sus

en: Show Map
ro_RO: Afișare hartă

en: Visible, minimized
ro_RO: Vizibil, minimizat

en: Show Rooms List Menu
ro_RO: Afișează meniul Listă camere

en: Autoclose
ro_RO: Autoclose Room's List Menu

en: automatically closes the rooms list menu when you click on any item in it
ro_RO: închide automat meniul listei de camere când faceți clic pe orice element din acesta

en: automatically closes the menu when you click on any item in it
ro_RO: închide automat meniul atunci când faceți clic pe orice element din acesta

en: Show Annotations
ro_RO: Afișare adnotări

en: Show Logo
ro_RO: Afișează logo

en: Height
ro_RO: Înălțime

en: Show Nav Control
ro_RO: Afișare control navigare

en: Voice Commands
ro_RO: Comenzi vocale

en: Enabled, paused
ro_RO: Activat, întrerupt

en: Enabled, autostart
ro_RO: Activat, pornire automată

en: Show Custom
ro_RO: Afișați personalizat

en: Show Info
ro_RO: Arată informații

en: Show 3D View
ro_RO: Afișați vizualizarea 3D

en: Show Gallery
ro_RO: Afișează Galerie

en: Show Compass
ro_RO: Arată Busola

en: Show Whatsapp
ro_RO: Arată Whatsapp

en: Show Facebook Messenger
ro_RO: Afișează Facebook Messenger

en: Arrows Prev/Next
ro_RO: Săgeți Prev / Next

en: Enabled, Mobile and Desktop
ro_RO: Activat, mobil și desktop

en: Enabled, only Desktop
ro_RO: Activat, numai Desktop

en: Arrows Room's List Slider
ro_RO: Sliderul listei sălii săgeților

en: Visible, Go to Room
ro_RO: Vizibil, du-te la cameră

en: Visible, Scroll
ro_RO: Vizibil, derulați

en: Show Room's List Slider
ro_RO: Glisorul listă afișare cameră

en: automatically closes the room's list slider when you click on any item in it
ro_RO: închide automat glisorul listei camerei atunci când faceți clic pe orice element din acesta

en: Show Icons toggle
ro_RO: Afișare comutarea pictogramelor

en: Show Auto Rotation toggle
ro_RO: Afișare comutator rotire automată

en: Show Device Orientation
ro_RO: Afișare orientare dispozitiv

en: Visible, disabled
ro_RO: Vizibil, dezactivat

en: Visible, enabled
ro_RO: Vizibil, activat

en: Drag Enabled when Device Orientation On
ro_RO: Trageți activat când Orientarea dispozitivului este activată

en: Show Web VR
ro_RO: Afișare VR web

en: Visible
ro_RO: Vizibil

en: Visible, autostart
ro_RO: Vizibil, pornire automată

en: Show Share
ro_RO: Afișați Partajare

en: Visible, share tour
ro_RO: Vizibil, partajați tur

en: Visible, share current position
ro_RO: Vizibil, partajați poziția actuală

en: Show Main Form
ro_RO: Afișare formular principal

en: Show Meeting
ro_RO: Afișează întâlnirea

en: Enabled, opened
ro_RO: Activat, deschis

en: Show Live Session
ro_RO: Afișează sesiune live

en: Icon + Room's Name
ro_RO: Icon + Numele camerei

en: Room's Name + Icon
ro_RO: Numele camerei + Pictograma

en: Only Room's Name
ro_RO: Numai numele camerei

en: Preview Room
ro_RO: Cameră de previzualizare

en: Target Room's Name
ro_RO: Numele camerei țintă

en: Target Room's Preview (Rounded)
ro_RO: Previzualizarea camerei țintă (rotunjită)

en: Target Room's Preview (Squared)
ro_RO: Previzualizarea camerei țintă (pătrată)

en: Target Room's Preview (Rectangular)
ro_RO: Previzualizarea camerei țintă (dreptunghiulară)

en: ROOM NAME
ro_RO: NUMELE CAMEREI

en: Apply to all
ro_RO: Se aplică tuturor

en: POI LABEL
ro_RO: LABEL POI

en: Markers Settings
ro_RO: Setări marcatori

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing markers by overwriting them?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să aplicați aceste setări tuturor marcatorilor existenți prin suprascrierea lor?

en: Add new preset
ro_RO: Adăugare presetare nouă

en: ADD / UPDATE
ro_RO: ADAUGĂ / ACTUALIZARE

en: APPLY PRESET
ro_RO: Aplicaţi presetarea

en: Icon Position
ro_RO: Poziție Pictogramă

en: Icon Button - Left
ro_RO: Butonul Pictogramă - Stânga

en: Icon Button - Center
ro_RO: Buton pictogramă - Centru

en: Icon Button - Right
ro_RO: Buton pictogramă - Dreapta

en: Menu Item
ro_RO: Element de meniu

en: Main Color
ro_RO: Culoarea principală

en: Text Color
ro_RO: Culoare text

en: Icon Main Color
ro_RO: Culoarea principală a pictogramei

en: Hover Color
ro_RO: Culoare Hover

en: Icon Hover Color
ro_RO: Culoare pictogramă Hover

en: Only mp4 files are supported.
ro_RO: Sunt acceptate numai fișierele mp4.

en: File not provided.
ro_RO: Fișierul nu este furnizat.

en: Only jpg,png,gif,webp files are supported.
ro_RO: Sunt acceptate numai fișierele jpg,png,gif,webp.

en: month
ro_RO: lună

en: year
ro_RO: an

en: months
ro_RO: luni

en: Free
ro_RO: Gratuit

en: Username already registered!
ro_RO: Nume de utilizator deja înregistrat!

en: E-mail already registered!
ro_RO: E-mail deja înregistrat!

en: Error
ro_RO: Eroare

en: Only jpg,png,gif files are supported.
ro_RO: Numai jpg, png, gif fișiere sunt acceptate.

en: Mp4 Video
ro_RO: Video Mp4

en: Only jpg,png,webp files are supported.
ro_RO: Sunt acceptate numai fișierele jpg,png,webp.

en: Error, retry later
ro_RO: Eroare, reîncercare mai târziu

en: Invalid verification code
ro_RO: Cod de verificare nevalidă

en: today
ro_RO: astăzi

en: day
ro_RO: zi

en: days
ro_RO: zile

en: Only mp3 files are supported.
ro_RO: Numai fișierele mp3 sunt acceptate.

en: Only jpg,png files are supported.
ro_RO: Numai jpg, png fișiere sunt acceptate.

en: Only gltf,glb,usdz files are supported.
ro_RO: Sunt acceptate numai fișierele gltf,glb,usdz.

en: edit
ro_RO: editează

en: delete
ro_RO: șterge

en: An error has occurred, please try again later
ro_RO: A intervenit o eroare. Vă rugăm încercați din nou mai târziu

en: Changed plan
ro_RO: Plan schimbat

en: Username
ro_RO: Utilizator

en: Old Plan
ro_RO: Vechiul Plan

en: New Plan
ro_RO: Noul Plan

en: Only zip files are supported.
ro_RO: Numai fișierele zip sunt acceptate.

en: Only json files are supported.
ro_RO: Numai fișierele json sunt acceptate.

en: duplicated
ro_RO: duplicat

en: New registered user
ro_RO: Utilizator nou înregistrat

en: Expires on
ro_RO: Expiră pe

en: New tour created
ro_RO: Tur nou creat

en: Tour
ro_RO: Tur

en: Retry.
ro_RO: Reîncercare.

en: E-mail address already in use!
ro_RO: Adresa de e-mail deja în uz!

en: Error, retry later!
ro_RO: Eroare, reîncercați mai târziu!

en: Cancelled plan
ro_RO: Plan anulat

en: Expired
ro_RO: Expirat

en: USERS
ro_RO: UTILIZATORII

en: User's Role Permissions
ro_RO: Permisiunile rolului utilizatorului

en: manage users | manage plans | manage tours of all users
ro_RO: gestionează utilizatorii | gestionează planuri | gestionați tururile tuturor utilizatorilor

en: they only manage the tours that are associated with them
ro_RO: gestionează doar tururile care le sunt asociate

en: CUSTOMER
ro_RO: Client

en: they only manage their own tours with restrictions based on the plan subscribed
ro_RO: își gestionează doar propriile tururi cu restricții bazate pe planul subscris

en: ADD USER
ro_RO: ADĂUGARE UTILIZATOR

en: Role
ro_RO: Rol

en: Registration Date
ro_RO: Data Înregistrării

en: Expires in
ro_RO: Expiră în

en: Active
ro_RO: Activ

en: New User
ro_RO: Utilizator Nou

en: Customer
ro_RO: Client

en: PRODUCTS
ro_RO: PRODUSE

en: You cannot manage products on an external virtual tour!
ro_RO: Nu puteți gestiona produsele într-un tur virtual extern!

en: Your "%s" plan not allow to manage Products!
ro_RO: Planul dvs. „%s” nu permite gestionarea Produselor!

en: Price
ro_RO: Preț

en: you can change the currency in the shop tab of the tour settings
ro_RO: puteți schimba moneda în fila magazin din setările turului

en: EDIT SHOWCASE
ro_RO: EDITARE VITRINĂ

en: Details
ro_RO: Detalii

en: Friendly URL
ro_RO: URL prietenos

en: Custom HTML Header
ro_RO: Antet HTML personalizat

en: Custom HTML Footer
ro_RO: Subsol HTML personalizat

en: DELETE IMAGE
ro_RO: ȘTERGERE IMAGINE

en: Banner image
ro_RO: Imagine banner

en: Upload Banner Image
ro_RO: Încărcați Banner Imagine

en: Assigned Virtual Tours
ro_RO: Tururi virtuale atribuite

en: Viewer
ro_RO: Vizualizare

en: Landing
ro_RO: Intrare

en: Share & Embed
ro_RO: Partajați și încorporați

en: Showcase Embed Code
ro_RO: Showcase Embed Cod

en: Delete Showcase
ro_RO: Ștergere casetă de prezentare

en: Are you sure you want to delete the showcase?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți vitrina?

en: QR Code
ro_RO: Cod QR

en: EDIT ADVERTISEMENT
ro_RO: EDITAREA RECLAMEI

en: Call to Action Link
ro_RO: Link de apel la acțiune

en: Skippable after
ro_RO: Skippable după

en: enter -1 to wait for the video to end
ro_RO: introduceți -1 pentru a aștepta încheierea videoclipului

en: Automatically assigns to new virtual tours
ro_RO: Se atribuie automat noilor tururi virtuale

en: DELETE VIDEO
ro_RO: ȘTERGE VIDEO

en: Assigned Plans
ro_RO: Planuri atribuite

en: Delete Advertisement
ro_RO: Ștergeți publicitatea

en: Are you sure you want to delete the advertisement?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți reclama?

en: EDIT PROFILE
ro_RO: EDITARE PROFIL

en: Please complete your profile with the required fields (*) before continuing to use the application.
ro_RO: Vă rugăm să completați profilul cu câmpurile necesare (*) înainte de a continua să utilizați aplicația.

en: Personal Informations
ro_RO: Informații personale

en: First Name
ro_RO: Prenume

en: Last Name
ro_RO: Nume

en: Company
ro_RO: Companie

en: Tax Id
ro_RO: Codul fiscal

en: Address
ro_RO: Adresa

en: City
ro_RO: Oraș

en: State / Province / Region
ro_RO: Stat / Provincie / Regiune

en: Zip / Postal Code
ro_RO: Cod poștal / poștal

en: Country
ro_RO: Țară

en: Select country
ro_RO: Selectați Țara

en: Telephone
ro_RO: Telefon

en: SAVE AND CONTINUE
ro_RO: SALVAȚI ȘI CONTINUAȚI

en: Account
ro_RO: Cont

en: CHANGE
ro_RO: SCHIMBARE

en: UPLOAD
ro_RO: ÎNCARCĂ

en: CREATE
ro_RO: CREA

en: Change Password
ro_RO: Schimbă Parola

en: VIRTUAL TOURS
ro_RO: TURURI VIRTUALE

en: External
ro_RO: extern

en: Sample
ro_RO: Mostră

en: includes sample data in this tour
ro_RO: include date mostre în acest tur

en: Edit
ro_RO: Editeaza

en: You have reached the maximum number of Virtual Tours allowed from your plan!
ro_RO: Ați ajuns la numărul maxim de Tururi Virtuale permise din planul dvs.!

en: LOADING VIRTUAL TOURS ...
ro_RO: ÎNCĂRCAREA TURURI VIRTUALE ...

en: Delete Virtual Tour
ro_RO: Ștergeți Tur virtual

en: Are you sure you want to delete the entire virtual tour, included rooms, markers, pois and map?
ro_RO: Ești sigur că doriți să ștergeți întregul tur virtual, camere incluse, markere, pois și hartă?

en: Duplicate Virtual Tour
ro_RO: Duplicat tur virtual

en: Are you sure you want to duplicate the entire virtual tour?
ro_RO: Ești sigur că doriți să duplicat întregul tur virtual?

en: Info Box
ro_RO: Căsuță informații

en: Maps
ro_RO: Harta

en: Products
ro_RO: Produse

en: Markers
ro_RO: Markeri

en: Download Virtual Tour
ro_RO: Descarca Tur virtual

en: Are you sure you want to download the virtual tour?
ro_RO: Ești sigur că doriți să descărcați tur virtual?

en: You cannot download virtual tour from this demo server
ro_RO: Nu puteți descărca tur virtual de pe acest server demo

en: Standalone
ro_RO: De sine stătător

en: Importable
ro_RO: Importabil

en: New Virtual Tour
ro_RO: Tur virtual nou

en: Are you sure you want to create a tour containing sample data?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să creați un tur care să conțină date eșantion?

en: Yes, Create
ro_RO: Da, Creați

en: Import Virtual Tour
ro_RO: Importa tur virtual

en: Zip File
ro_RO: Fișier Zip

en: Upload
ro_RO: Încarcă

en: EDIT USER
ro_RO: EDITARE UTILIZATOR

en: CHANGE PASSWORD
ro_RO: SCHIMBAȚI PAROLA

en: Active (expiring)
ro_RO: Activ (care expiră)

en: Invalid payment
ro_RO: Plată nevalidă

en: Current Plan
ro_RO: Pentru acest plan nu sunt disponibile extraoptiuni

en: Manual Expiration Date
ro_RO: Data de expirare manuală

en: set expiration date manually (leave empty for automatic)
ro_RO: setați manual data de expirare (lăsați necompletată pentru automat)

en: Manual Expiration Time
ro_RO: Timp de expirare manual

en: set expiration time manually (leave empty for automatic)
ro_RO: setați manual timpul de expirare (lăsați gol pentru automat)

en: Never
ro_RO: Niciodată

en: Disk Space Used
ro_RO: Spațiu pe disc utilizat

en: analyze
ro_RO: a analiza

en: Uploaded Files Size
ro_RO: Dimensiunea fișierelor încărcate

en: Virtual Tours
ro_RO: Tururi virtuale

en: Assign
ro_RO: Atribuit

en: Edit Tour
ro_RO: Editează tur

en: Create Rooms
ro_RO: Creați camere

en: Edit Rooms
ro_RO: Editare camere

en: Delete Rooms
ro_RO: Ștergeți Camerele

en: Create Markers
ro_RO: Crearea markerilor

en: Edit Markers
ro_RO: Editarea markerilor

en: Delete Markers
ro_RO: Ștergerea markerilor

en: Create POIs
ro_RO: Creați POI-uri

en: Edit POIs
ro_RO: Editarea POI-urilor

en: Delete POIs
ro_RO: Ștergerea POI-urilor

en: Create Maps
ro_RO: Crearea hărților

en: Edit Maps
ro_RO: Editarea hărților

en: Delete Maps
ro_RO: Ștergerea hărților

en: Icons Library
ro_RO: Biblioteca de icoane

en: Publish
ro_RO: Publică

en: Forms
ro_RO: Formulare

en: Leads
ro_RO: Lead-uri

en: Shop
ro_RO: Magazin

en: 360 Video
ro_RO: Video 360

en: Delete User
ro_RO: Ștergeți utilizatorul

en: Are you sure you want to delete the user?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți utilizatorul?

en: Attention: all the virtual tours assigned to this user will be deleted!!!
ro_RO: Atenție: toate tururile virtuale atribuite acestui utilizator vor fi șterse!!!

en: Loading landing page content ...
ro_RO: Încărcarea conținutului paginii de destinație ...

en: Saving landing page content ... Do not close this window!
ro_RO: Salvarea conținutului paginii de destinație ... Nu închideți această fereastră!

en: Loading info content ...
ro_RO: Încărcarea conținutului info ...

en: Saving info content ... Do not close this window!
ro_RO: Salvarea de conținut info ... Nu închideți această fereastră!

en: Your "%s" plan not allow to create Showcases!
ro_RO: Planul tău "%s" nu permite crearea de vitrine!

en: SHOWCASES
ro_RO: VITRINE

en: Images List
ro_RO: Lista de imagini

en: drag images to change order
ro_RO: glisați imaginile pentru a schimba ordinea

en: Loading images ...
ro_RO: Imagini de încărcare ...

en: Welcome to %s configuration panel, where you can create your virtual tours in a few simple steps.
ro_RO: Bine ați venit la %s panoul de configurare, unde puteți crea tururi virtuale în câțiva pași simpli.

en: DASHBOARD
ro_RO: Panou

en: Welcome
ro_RO: Bine ați venit

en: START TOUR CREATION WIZARD
ro_RO: ÎNCEPEȚI VESTITUL DE CREARE A TURULUI

en: Total Visitors
ro_RO: Total vizitatori

en: Online Visitors
ro_RO: Vizitatori online

en: Visitors N.
ro_RO: Vizitatori N.

en: No virtual tours created yet. Go to %s and create a new one!
ro_RO: Nu s-au creat încă tururi virtuale. Du-te la %s și de a crea unul nou!

en: Status
ro_RO: Stare

en: Current status
ro_RO: Starea curentă

en: Activated
ro_RO: Activat

en: Deactivated
ro_RO: Dezactivat

en: DEACTIVATE
ro_RO: DEZACTIVA

en: ACTIVATE
ro_RO: ACTIVA

en: SET FRIENDLY URL
ro_RO: SETAREA URL-ULUI PRIETENOS

en: Password Protection
ro_RO: Protecție prin parolă

en: leave empty to disable password protection
ro_RO: lăsați gol pentru a dezactiva protecția prin parolă

en: Expiring Dates
ro_RO: Date de expirare

en: Start Date
ro_RO: Data de început

en: Redirect URL if < Start Date
ro_RO: Redirecționați URL-ul dacă < dată de început

en: End Date
ro_RO: Data de sfârșit

en: Redirect URL if > End Date
ro_RO: Redirecționați URL-ul dacă > dată de sfârșit

en: SET EXPIRING DATES
ro_RO: SETAREA DATELOR DE EXPIRARE

en: Viewer Link
ro_RO: Link de vizualizare

en: Viewer Embed Code
ro_RO: Viewer Embed Cod

en: Landing Link
ro_RO: Link de aterizare

en: Landing Friendly Url Link
ro_RO: Aterizare Friendly Url Link

en: Landing Embed Code
ro_RO: Codul de încorporare a aterizării

en: API Sample Code
ro_RO: Cod eșantion API

en: You cannot create Maps on an external virtual tour!
ro_RO: Nu puteți crea Hărți într-un tur virtual extern!

en: Your "%s" plan not allow to create Maps!
ro_RO: Planul tău "%s" nu permite crearea Hărților!

en: CREATE NEW MAP
ro_RO: CREAREA UNEI HĂRȚI NOI

en: BULK
ro_RO: VRAC

en: LOADING MAPS ...
ro_RO: INCARCARE HARTI ...

en: New Map
ro_RO: Hartă nouă

en: Map Type
ro_RO: Tipul Hartii

en: Floorplan (image)
ro_RO: Plan de podea (imagine)

en: Map image
ro_RO: Imagine hartă

en: Upload Map Image
ro_RO: Încărcați imaginea hărții

en: Delete Map
ro_RO: Ștergere hartă

en: Are you sure you want to delete the entire map and all the points?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți întreaga hartă și toate punctele?

en: DEMO MODE
ro_RO: MOD DEMO

en: ADD / SAVE features are disabled.
ro_RO: Caracteristicile ADD/SAVE sunt dezactivate.

en: Dashboard
ro_RO: Panou de control

en: Statistics
ro_RO: Statistici

en: List Tours
ro_RO: Lista Tururi

en: 360 Video Tour
ro_RO: Tur video 360

en: Advertisements
ro_RO: Publicitate

en: Links
ro_RO: Legături

en: Showcases
ro_RO: Casetă de prezentare

en: Collected Data
ro_RO: Date colectate

en: Upgrade
ro_RO: Actualizați

en: Users
ro_RO: Utilizatori

en: Plans
ro_RO: Planuri

en: Your "%s" plan not allow to view Statistics!
ro_RO: Planul tău "%s" nu permite vizualizarea statisticilor!

en: STATISTICS
ro_RO: STATISTICĂ

en: Unique
ro_RO: Unic

en: Virtual Tour Accesses
ro_RO: Accese tur virtual

en: Rooms Accesses
ro_RO: Acces camere

en: Rooms Permanence (seconds)
ro_RO: Permanența camerelor (secunde)

en: POI views
ro_RO: Punctele de vedere ale punctelor de vedere

en: Reset Statistics
ro_RO: Resetarea statisticilor

en: Are you sure you want to reset all statistics for this virtual tour?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să resetați toate statisticile pentru acest tur virtual?

en: EDIT MAP
ro_RO: EDITARE HARTĂ

en: Point Color
ro_RO: Culoare punct

en: Point Size
ro_RO: Dimensiunea punctului

en: North
ro_RO: Nord

en: Width (Desktop)
ro_RO: Lățime (Desktop)

en: Width (Mobile)
ro_RO: Lățime (mobilă)

en: displays an information button on the floorplan that calls this link
ro_RO: afișează un buton de informații pe planul de etaj care apelează acest link

en: Info - Open in
ro_RO: Informații - Deschide în

en: New Window
ro_RO: Fereastră nouă

en: Default Room
ro_RO: Camera implicită

en: when you change floorplan this room will be displayed automatically
ro_RO: când schimbați planul, această cameră va fi afișată automat

en: Zoom Level
ro_RO: Nivel Zoom

en: initial map zoom level (lower 1 - higher 20)
ro_RO: nivelul inițial de zoom al hărții (mai mic 1 - mai mare 20)

en: Fit all points
ro_RO: Potriviți toate punctele

en: Zoom to Point
ro_RO: Zoom la punct

en: when the point is clicked, the map is zoomed in on it
ro_RO: când se face clic pe punct, harta este mărită pe ea

en: Default view
ro_RO: Vizualizare implicită

en: Street
ro_RO: Strada

en: Satellite
ro_RO: Satelit

en: Map Image
ro_RO: Imagine hartă

en: click on point to edit, drag to change position
ro_RO: faceți clic pe punct pentru a edita, glisați pentru a schimba poziția

en: Loading map image
ro_RO: Încărcarea imaginii hărții

en: Map Point
ro_RO: Punct hartă

en: Select point from map or add a new one
ro_RO: Selectarea punctului din hartă sau adăugarea unuia nou

en: AUTO SAVE
ro_RO: SALVARE AUTOMATĂ

en: New Map Point
ro_RO: Punct de hartă nou

en: Select Room
ro_RO: Alege

en: Delete Map Point
ro_RO: Ștergere punct hartă

en: Are you sure you want to delete the map point?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți punctul de hartă?

en: Please enter a valid purchase code to continue using the application.
ro_RO: Vă rugăm să introduceți un cod de achiziție valid pentru a continua să utilizați aplicația.

en: LICENSE
ro_RO: LICENȚĂ

en: STYLE
ro_RO: STIL

en: VOICE COMMANDS
ro_RO: COMENZI VOCALE

en: CATEGORIES
ro_RO: CATEGORII

en: MAIL
ro_RO: POȘTĂ

en: NOTIFICATIONS
ro_RO: NOTIFICĂRI

en: REGISTRATION
ro_RO: ÎNREGISTRARE

en: PAYMENTS
ro_RO: SICURIZATE

en: License
ro_RO: Licență

en: Purchase Code
ro_RO: Codul achiziției

en: Where i can find it?
ro_RO: Unde îl pot găsi?

en: CHECK
ro_RO: VERIFICARE

en: Misc
ro_RO: Diverse

en: Contact E-Mail
ro_RO: A lua legatura cu E-Mail

en: Enable External Tours
ro_RO: Activați tururi externe

en: Enable Tour Creation Wizard
ro_RO: Activați asistentul de creare a turului

en: Help Link
ro_RO: Legătură ajutor

en: Friendly Urls Blacklist
ro_RO: Friendly URL-uri lista neagră

en: Enter friendly urls separated by comma
ro_RO: Introduceți URL-uri prietenoase separate prin virgulă

en: Street Url
ro_RO: Strada URL-ul

en: Street Subdomain
ro_RO: Subdomeniul stradal

en: Satellite Url
ro_RO: Url-ul satelitului

en: Satellite Subdomain
ro_RO: Subdomeniu satelit

en: Satellite Max Zoom
ro_RO: Zoom max prin satelit

en: Server Host
ro_RO: Gazdă server

en: Server Path
ro_RO: Calea serverului

en: Host
ro_RO: Gazdă

en: Server Domain
ro_RO: Domeniu server

en: Template
ro_RO: Șablon

en: Virtual Tour
ro_RO: Tur virtual

en: virtual tour used as template when create a new one
ro_RO: tur virtual folosit ca șablon atunci când creați unul nou

en: virtual tour used as sample data
ro_RO: tur virtual folosit ca date eșantion

en: Included (SVT demo)
ro_RO: Inclus (demo SVT)

en: Enable Screencast
ro_RO: Activați Screencast

en: link to the screencast web app that allows you to record your screen
ro_RO: link către aplicația web screencast care vă permite să vă înregistrați ecranul

en: Multiresolution
ro_RO: Activați multiresoluția

en: External URL
ro_RO: Introdu URL-ul extern al produsului.

en: Multi resolution check
ro_RO: Verificarea rezoluției multiple

en: check if your system can generate multi resolution panoramas
ro_RO: verificați dacă sistemul dvs. poate genera panorame cu mai multe rezoluții

en: Check Requirements
ro_RO: Verificați cerințele

en: Localization
ro_RO: Localizare

en: Translation Type
ro_RO: Tip traducere

en: Languages Enabled
ro_RO: Limbi activate

en: items selected
ro_RO: elemente selectate

en: Deselect All
ro_RO: Sterge selectia

en: Nothing selected
ro_RO: Nimic selectat

en: No results matched
ro_RO: Nu s-au găsit rezultate

en: Branding
ro_RO: Brandizare

en: Application Name
ro_RO: Numele aplicației

en: Theme Color
ro_RO: Culoare Temă

en: Welcome Message
ro_RO: Mesaj de bun venit

en: leave empty for default welcome message
ro_RO: lăsați gol pentru mesajul de bun venit implicit

en: Logo Small
ro_RO: Logo-ul mic

en: Login image
ro_RO: Imagine de conectare

en: Upload Login Image
ro_RO: Încărcați imaginea de conectare

en: Registration image
ro_RO: Imagine de înregistrare

en: Upload Registration Image
ro_RO: Încărcați imaginea de înregistrare

en: Footer
ro_RO: Subsol

en: Name Item 1
ro_RO: Nume punct 1

en: Content Item 1
ro_RO: Conținut Punctul 1

en: insert a textual content or a link to an external site
ro_RO: inserarea unui conținut textual sau a unui link către un site extern

en: Name Item 2
ro_RO: Nume punct 2

en: Content Item 2
ro_RO: Conținut Punctul 2

en: Name Item 3
ro_RO: Nume punct 3

en: Content Item 3
ro_RO: Conținut Punctul 3

en: General (affects all virtual tours)
ro_RO: General (afectează toate tururile virtuale)

en: Custom Viewer JS
ro_RO: Vizualizator personalizat JS

en: Mail Server Settings
ro_RO: Setările serverului de e-mail

en: SMTP Port
ro_RO: Port SMTP

en: SMTP Secure
ro_RO: SMTP securizat

en: SMTP Auth
ro_RO: Autentificare SMTP

en: SMTP Auth - Username
ro_RO: SMTP Auth - Nume de utilizator

en: SMTP Auth - Password
ro_RO: SMTP Auth - Parola

en: From E-Mail
ro_RO: De la e-mail

en: From Name
ro_RO: Nume expeditor

en: VALIDATE MAIL SETTINGS
ro_RO: VALIDAREA SETĂRILOR DE E-MAIL

en: Mail Texts
ro_RO: Texte prin poștă

en: Activation mail - Subject
ro_RO: E-mail de activare - Subiect

en: Activation mail - Body
ro_RO: E-mail de activare - Corp

en: mandatory variables in the mail text:
ro_RO: variabile obligatorii în textul de e-mail:

en: Forgot password mail - Subject
ro_RO: Am uitat parola de mail - Subiect

en: Forgot password mail - Body
ro_RO: Am uitat parola de mail - Corp

en: Notifications
ro_RO: Notificări

en: you have to run this php script as a cronjob every minute on your server for notifications requiring it to work
ro_RO: trebuie să rulați acest script php ca un cronjob în fiecare minut pe serverul dvs. pentru notificări care necesită ca acesta să funcționeze

en: Require Cron
ro_RO: Necesită Cron

en: A new user is registered
ro_RO: Este înregistrat un nou utilizator

en: The Plan has expired
ro_RO: Planul a expirat

en: The Plan is changed
ro_RO: Planul este schimbat

en: The Plan is canceled
ro_RO: Planul este anulat

en: A Tour is created
ro_RO: Se creează un tur

en: Social Integration
ro_RO: Integrare sociala

en: To make the integration with social providers work, you need to create login applications and retrieve credentials in their respective developer panels. Where required, enter the following parameters to enable the integrations.
ro_RO: Pentru a face integrarea cu furnizorii sociali să funcționeze, trebuie să creați aplicații de conectare și să preluați acreditările în panourile lor de dezvoltator respective. Dacă este necesar, introduceți următorii parametri pentru a activa integrările.

en: Callback Url
ro_RO: Url-ul de apel invers

en: Whitelist Domain
ro_RO: Domeniu listă albă

en: Google - Enable
ro_RO: Google - Activați

en: Google - Id
ro_RO: Google - Id-ul

en: Facebook - Enable
ro_RO: Facebook - Activează

en: Facebook - Id
ro_RO: Facebook - Id-ul

en: Twitter - Enable
ro_RO: Twitter - Activați

en: Twitter - Id
ro_RO: Twitter - Id-ul

en: Registration Settings
ro_RO: Setări de Înregistrare

en: enables registration form for users
ro_RO: permite formularul de înregistrare pentru utilizatori

en: Validate Email
ro_RO: Valideaza Email

en: send an email to new users to validate their account
ro_RO: trimite un e-mail utilizatorilor noi pentru a-și valida contul

en: Change Plan
ro_RO: Schimbă Planul

en: enables change plan for users
ro_RO: permite modificarea planului pentru utilizatori

en: Default Plan
ro_RO: Planul implicit

en: default plan assigned to new registered users
ro_RO: plan implicit atribuit noilor utilizatori înregistrați

en: Mandatory
ro_RO: Obligatoriu

en: enable this payment method (you need to initialize first)
ro_RO: activați această metodă de plată (mai întâi trebuie să o inițializați)

en: Public API Key
ro_RO: Cheie API publică

en: Secret API Key
ro_RO: Cheie API secretă

en: Initialize
ro_RO: Iniţializeaza

en: if not selected, use the paypal sandbox for testing
ro_RO: dacă nu este selectat, utilizați sandbox-ul paypal pentru testare

en: Client Id
ro_RO: ID client

en: if you change from sandbox to live check that you have entered your live API credentials, check Live and Initialize again
ro_RO: dacă treceți de la sandbox la live verificați dacă ați introdus acreditările API live, bifați Live și inițializați din nou

en: Voice commands works with all browsers that implement the Speech Recognition interface of the Web Speech API.
ro_RO: Comenzile vocale funcționează cu toate browserele care implementează interfața Recunoaștere vorbire a API-ului Vorbire web.

en: Enter language code
ro_RO: Introduceți codul de limbă

en: Languages Supported
ro_RO: Limbi acceptate

en: Commands
ro_RO: Comenzi

en: Welcome message
ro_RO: Mesaj de intampinare

en: Listening message
ro_RO: Mesaj de ascultare

en: Error message
ro_RO: Mesaj de eroare

en: Help command
ro_RO: Comanda Ajutor

en: show help message
ro_RO: afișare mesaj de ajutor

en: Help response
ro_RO: Răspuns de ajutor

en: Next command
ro_RO: Următoarea comandă

en: go to next room
ro_RO: du-te la camera de lângă

en: Next response
ro_RO: Următorul răspuns

en: Previous command
ro_RO: Comanda anterioară

en: go to previous room
ro_RO: du-te la camera anterioară

en: Previous response
ro_RO: Răspuns anterior

en: Left command
ro_RO: Comanda Stânga

en: looking left
ro_RO: privind spre stânga

en: Left response
ro_RO: Răspuns stânga

en: Right command
ro_RO: Comanda dreapta

en: looking right
ro_RO: privind dreapta

en: Right response
ro_RO: Răspuns corect

en: Up command
ro_RO: Comanda Sus

en: looking up
ro_RO: privind în sus

en: Up response
ro_RO: Răspuns sus

en: Down command
ro_RO: Comanda În jos

en: looking down
ro_RO: privind în jos

en: Down response
ro_RO: Răspuns în jos

en: Categories
ro_RO: Categorii

en: Actions
ro_RO: Acțiuni

en: new category
ro_RO: categorie nouă

en: Delete Category
ro_RO: Categorie:

en: Are you sure you want to delete this category?
ro_RO: Ești sigur că vrei să ștergi asta?

en: Initializing and synchronizing changes ...
ro_RO: Inițializarea și sincronizarea modificărilor ...

en: Supported Languages
ro_RO: Limbi acceptate

en: Choose
ro_RO: Alege

en: LANDING
ro_RO: ATERIZARE

en: Your "%s" plan not allow to create Landing Pages!
ro_RO: Planul tău "%s" nu permite crearea paginilor de destinație!

en: MARKERS
ro_RO: MARKERI

en: You cannot create Markers on an external virtual tour!
ro_RO: Nu puteți crea markeri pe un tur virtual extern!

en: You have reached the maximum number of Markers allowed from your plan!
ro_RO: Ai atins numărul maxim de markeri permise din planul tău!

en: GO TO
ro_RO: DU-TE LA

en: moves the view in the direction of the clicked marker
ro_RO: mută vizualizarea în direcția marcatorului pe care s-a făcut clic

en: Override Initial Position
ro_RO: Suprascrie poziția inițială

en: Drag the view to set the starting position belongs to this marker. Only works if 'Same Azimuth' is disabled.
ro_RO: Trageți vizualizarea pentru a seta poziția de pornire aparține acestui marcator. Funcționează numai dacă "Același azimut" este dezactivat.

en: drag the marker to change its position
ro_RO: trageți markerul pentru a-i schimba poziția

en: ADD MARKER
ro_RO: ADĂUGARE MARKER

en: EDIT POIs
ro_RO: EDITAREA POI-urilor

en: Add Marker
ro_RO: Adăugarea unui marcator

en: Delete Marker
ro_RO: Ștergerea markerului

en: Are you sure you want to delete the marker?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți markerul?

en: ROOMS LIST
ro_RO: LISTA CAMERE

en: Drag and drop rooms into categories or up/down to change its order
ro_RO: Glisați și fixați camerele în categorii sau în sus/jos pentru a-i schimba ordinea

en: LOADING MENU LIST ...
ro_RO: LISTA DE MENIURI DE ÎNCĂRCARE ...

en: No icons in this library.
ro_RO: Nu există icoane în această bibliotecă.

en: administrator
ro_RO: Administrator

en: There's a problem with your payment details. Please update your card by clicking here.
ro_RO: Există o problemă cu detaliile de plată. Vă rugăm să actualizați cardul făcând clic aici.

en: Actual payment method:
ro_RO: Metoda de plată efectivă:

en: Redirecting to payment setup page ...
ro_RO: Redirecționarea la pagina de configurare de plată ...

en: UPGRADE
ro_RO: ACTUALIZEAZĂ

en: Version Check
ro_RO: Verificarea versiunii

en: Current Version
ro_RO: Versiune curentă

en: Latest Version
ro_RO: Ultima versiune

en: Changelog
ro_RO: Jurnal de modificari

en: Download and Update
ro_RO: Descărcare și actualizare

en: Can't upgrade, please enable php zip extension.
ro_RO: Nu se poate face upgrade, vă rugăm să activați php zip extensie.

en: Be sure to perform a full manual backup of your current files and database before upgrading.
ro_RO: Asigurați-vă că efectuați o copie de rezervă manuală completă a fișierelor și bazei de date curente înainte de a face upgrade.

en: I made the backup, continue
ro_RO: Am făcut backup-ul, continuați

en: UPGRADE NOW!
ro_RO: UPGRADE ACUM!

en: click upgrade now to start
ro_RO: faceți clic pe upgrade acum pentru a începe

en: downloading ...
ro_RO: Descărcare...

en: error, please retry
ro_RO: eroare, vă rugăm să reîncercați

en: installing ... do not close this window!
ro_RO: Instalarea... nu închideți această fereastră!

en: upgrade completed successfully, you will now be logged out in 5 seconds
ro_RO: upgrade finalizat cu succes, acum va fi deconectat în 5 secunde

en: checking license
ro_RO: verificarea licenței

en: invalid license, unable to update
ro_RO: licență invalidă, nu se poate actualiza

en: You have reached your quota limit of %s! Please update your plan or delete some contents.
ro_RO: Ați atins limita de cotă de %s! Actualizați-vă planul sau ștergeți anumite conținuturi.

en: PLANS
ro_RO: PLANURI

en: Different plans let you limit your customers to create a certain number of Virtual Tours, Rooms, Markers and POIs. The default Unlimited's plan has no limits.
ro_RO: Diferite planuri vă permit să vă limitați clienții pentru a crea un anumit număr de tururi virtuale, camere, markere și POI-uri. Planul implicit Unlimited nu are limite.

en: ADD PLAN
ro_RO: ADĂUGARE PLAN

en: Features
ro_RO: Caracteristici

en: Expires Days
ro_RO: Expiră Zile

en: Storage Quota
ro_RO: Cota de stocare

en: In use
ro_RO: În uz

en: unlimited
ro_RO: nelimitat

en: set only for free trial plan
ro_RO: setat numai pentru planul de încercare gratuită

en: Frequency
ro_RO: Frecvenţa

en: Recurring
ro_RO: Recurent

en: One Time
ro_RO: O data

en: Interval (months)
ro_RO: Interval (luni)

en: the number of intervals between subscription billings
ro_RO: numărul de intervale dintre facturarea abonamentelor

en: N. Rooms
ro_RO: N. Camere

en: N. Markers
ro_RO: N. Markere

en: N. POIs
ro_RO: N. POI-uri

en: Panorama Upload Size
ro_RO: Dimensiunea de încărcare a panoramei

en: Expired plan
ro_RO: Plan expirat

en: Keep tours online
ro_RO: Păstrați tururile online

en: Put tours offline
ro_RO: Pune tururi offline

en: Enable Info Box
ro_RO: Activați caseta de informații

en: Enable Landing
ro_RO: Activați aterizarea

en: Enable Showcase
ro_RO: Activați prezentarea

en: Enable Gallery
ro_RO: Activați Galeria

en: Enable Presentation
ro_RO: Activați prezentarea

en: Enable Video 360 Tour
ro_RO: Activați Turul Video 360

en: Enable Live session
ro_RO: Activarea sesiunii Live

en: Enable Meeting
ro_RO: Activarea întâlnirii

en: Enable Right Click Content
ro_RO: Activați clic dreapta pe conținut

en: Enable Maps
ro_RO: Activați hărțile

en: Enable Icons Library
ro_RO: Activați biblioteca de pictograme

en: Enable Voice Commands
ro_RO: Activarea comenzilor vocale

en: Enable Whatsapp / Facebook Chat
ro_RO: Activați WhatsApp / Facebook Chat

en: Enable Auto Rotate
ro_RO: Activați rotirea automată

en: Enable Fly-in
ro_RO: Activați Fly-in

en: Enable Multiresolution
ro_RO: Activați multiresoluția

en: Enable Password Tour
ro_RO: Activați turul parolei

en: Enable Statistics
ro_RO: Activați statisticile

en: Enable Forms
ro_RO: Activarea formularelor

en: Enable Logo
ro_RO: Activați logo-ul

en: Enable Nadir Logo
ro_RO: Activați logo-ul Nadir

en: Enable Song
ro_RO: Activați melodia

en: Enable Annotations
ro_RO: Activarea adnotărilor

en: Enable Video 360 Panorama
ro_RO: Activați Panorama Video 360

en: Enable Multiple Rooms View
ro_RO: Activați vizualizarea mai multor camere

en: Enable Protect Rooms
ro_RO: Activați Camere protect

en: Enable Share
ro_RO: Activați Partajarea

en: Enable Device Orientation
ro_RO: Activarea orientării dispozitivului

en: Enable WebVR
ro_RO: Activați WebVR

en: Enable Expiring Dates
ro_RO: Activarea datelor de expirare

en: Enable Download Tour
ro_RO: Activați Turul de descărcare

en: Enable Shop
ro_RO: Activați magazinul

en: Enable 3D View
ro_RO: Activați vizualizarea 3D

en: Menu Items
ro_RO: Elemente de meniu

en: Editor 3D View
ro_RO: Editor Vizualizare 3D

en: Custom Features
ro_RO: Caracteristici personalizate

en: List of additional features to show for the plan (each feature must be on a new line)
ro_RO: Lista caracteristicilor suplimentare de afișat pentru plan (fiecare caracteristică trebuie să fie pe o linie nouă)

en: to use external payment systems or other reasons (visible only with deactivated payments)
ro_RO: pentru a utiliza sisteme de plată externe sau din alte motive (vizibile numai cu plăți dezactivate)

en: Edit Plan
ro_RO: Editeaza

en: Storage Quota (MB)
ro_RO: Cotă de stocare (MB)

en: Delete
ro_RO: Șterge

en: EDITOR 3D VIEW
ro_RO: EDITOR VEDERE 3D

en: You cannot edit 3D View on an external virtual tour!
ro_RO: Nu puteți edita 3D View într-un tur virtual extern!

en: Add Room
ro_RO: Adăugare Cameră

en: Levels
ro_RO: Niveluri

en: Level
ro_RO: Nivel

en: Select room
ro_RO: Selectați camera

en: Double click
ro_RO: Dublu click

en: Width
ro_RO: Lăţime

en: Depth
ro_RO: Adancime

en: Panorama
ro_RO: Panoramă

en: Center
ro_RO: Centru

en: Scale
ro_RO: Scalare

en: Rotation
ro_RO: Rotirea imaginilor nu este permisă de contul tău de găzduire.

en: Visibility
ro_RO: Vizibilitate

en: Front
ro_RO: Pagina de Pornire

en: Back
ro_RO: Înapoi

en: Pointer
ro_RO: Indicator

en: Offset
ro_RO: Decalaj

en: Zoom In
ro_RO: Mărește

en: Zoom Out
ro_RO: Micsoreaza

en: Pointer Color
ro_RO: Culoare indicator

en: Main
ro_RO: Principal

en: Background Opacity
ro_RO: Opacitate

en: Autorotate Speed
ro_RO: Viteza de rotație automată

en: Autorotate Inactivity
ro_RO: Inactivitate cu rotire automată

en: Set Default Camera Position
ro_RO: Setați poziția implicită a camerei

en: Altitude
ro_RO: Altitudine

en: CREATE NEW ROOM
ro_RO: CREAȚI O CAMERĂ NOUĂ

en: You have reached the maximum number of Rooms allowed from your plan!
ro_RO: Ai ajuns la numărul maxim de Camere permise din planul tău!

en: LOADING ROOMS ...
ro_RO: CAMERE DE INCARCARE ...

en: New Room
ro_RO: Cameră nouă

en: Video Stream (HLS)
ro_RO: Flux video (HLS)

en: HLS Video Url
ro_RO: URL video HLS

en: File (Json)
ro_RO: Fișier (Json)

en: Accepted only lottie file in Json format.
ro_RO: Acceptat numai fișierul lottie în format Json.

en: Delete Room
ro_RO: Ștergeți camera

en: Are you sure you want to delete the room?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți camera?

en: Duplicate Room
ro_RO: Cameră duplicat

en: Are you sure you want to duplicate the room?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să duplicați camera?

en: - expires in %s days
ro_RO: - expiră în %s zile

en: of
ro_RO: din

en: change plan
ro_RO: modificare plan

en: Help
ro_RO: Ajutor

en: Edit profile
ro_RO: Editați profil

en: Logout
ro_RO: Deconectare

en: Ready to Leave?
ro_RO: Sunteți gata să plecați?

en: Select Logout below if you are ready to end your current session.
ro_RO: Selectați Deconectare de mai jos dacă sunteți gata să încheiați sesiunea curentă.

en: It is not possible to subscribe on this demo server. This section is shown for demonstration purposes only. Buy the code <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>here</a>
ro_RO: Nu este posibil să vă abonați pe acest server demo. Această secțiune este afișată numai în scop demonstrativ. Cumpărați codul de <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>aici</a>

en: Choose a pricing plan
ro_RO: Alegeți un plan de prețuri

en: Pick what's right for you
ro_RO: Alege ce este potrivit pentru tine

en: expires in %s days
ro_RO: expiră în %s zile

en: show features
ro_RO: afișare caracteristici

en: hide features
ro_RO: ascunde caracteristicile

en: Showcase
ro_RO: Portofoliu

en: Virtual Reality
ro_RO: Realitate virtuală

en: Your own Logo
ro_RO: Propriul logo

en: Hide Tripod
ro_RO: Ascunde trepied

en: Background Music
ro_RO: Muzică de fundal

en: Video 360 Panorama
ro_RO: Panoramă video 360

en: Multiple Room's Views
ro_RO: Vizualizările mai multor camere

en: Protect tour (Password)
ro_RO: Protejați turul (parola)

en: Protect Rooms (Passcode, Leads)
ro_RO: Protejați camerele (cod de acces, clienți potențiali)

en: Custom Icons
ro_RO: Pictograme particularizate

en: Fly-In Animation
ro_RO: Animație fly-in

en: Multi-Resolution
ro_RO: Rezoluție multiplă

en: Download Tour
ro_RO: Descarca Tur

en: Reactivate Subscription
ro_RO: Reactivarea abonamentului

en: Current Subscription (Canceled)
ro_RO: Abonament curent (Anulat)

en: Current Subscription
ro_RO: Abonament  actual

en: Find out more
ro_RO: Află mai multe

en: Contact Us
ro_RO: Contactează-ne

en: Subscribe
ro_RO: Abonare

en: Change Subscription
ro_RO: Modificarea abonamentului

en: cancel current subscription
ro_RO: anularea abonamentului curent

en: modify payment details
ro_RO: modificarea detaliilor de plată

en: Redirecting to checkout page ...
ro_RO: Redirecționarea la pagina de checkout ...

en: Are you sure you want to change your subscription?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să vă schimbați abonamentul?

en: New plan
ro_RO: Un nou plan

en: Next payment
ro_RO: Următoarea plată

en: Subsequent payments
ro_RO: Plăți ulterioare

en: Yes, Change
ro_RO: Da, Schimbarea

en: Cancel Subscription
ro_RO: Anulează abonament

en: Are you sure you want to cancel your current subscription?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să anulați abonamentul curent?

en: Actual plan
ro_RO: Planul real

en: Active until
ro_RO: Activ până la

en: Yes, Cancel
ro_RO: Da, Anulați

en: Are you sure you want to reactivate your canceled subscription?
ro_RO: Sigur doriți să vă reactivați abonamentul anulat?

en: Yes, Reactivate
ro_RO: Da, Reactivați

en: You must first cancel your current subscription to activate a new one
ro_RO: Mai întâi trebuie să anulați abonamentul curent pentru a activa unul nou

en: You cannot create Gallery on an external virtual tour!
ro_RO: Nu puteți crea Galerie pe un tur virtual extern!

en: Your "%s" plan not allow to create Gallery!
ro_RO: Planul tău "%s" nu permite crearea Galeriei!

en: Gallery Mode
ro_RO: Modul Galerie

en: Photo Slider
ro_RO: Slider foto

en: Video Slideshow
ro_RO: Prezentare video

en: Slide Duration
ro_RO: Durata slide

en: Fade Duration
ro_RO: Durata estomparii

en: Zoom Rate
ro_RO: Rata de zoom

en: it uses the logo of the tour.
ro_RO: folosește sigla turului.

en: Bottom Left
ro_RO: Stânga jos

en: Bottom Right
ro_RO: Dreapta-jos

en: Generate slideshow
ro_RO: Generați o prezentare de diapozitive

en: Panorama Video Stream (HLS)
ro_RO: Flux video panoramic (HLS)

en: EDIT ROOM
ro_RO: EDITARE CAMERĂ

en: EDIT PREVIOUS ROOM
ro_RO: EDITARE CAMERĂ ANTERIOARĂ

en: EDIT NEXT ROOM
ro_RO: EDITARE CAMERA ALĂTURATĂ

en: PROTECT
ro_RO: PROTEJA

en: MULTIPLE ROOM VIEWS
ro_RO: VEDERI MULTIPLE ALE CAMERELOR

en: Visible List
ro_RO: Listă vizibilă

en: show room on list slider
ro_RO: afișare cameră în glisorul listă

en: Room Link
ro_RO: Link cameră

en: if the logo is present it will be displayed instead of the room name
ro_RO: dacă logo-ul este prezent, acesta va fi afișat în locul numelui camerei

en: DELETE LOGO
ro_RO: ȘTERGEȚI SIGLA

en: click to view / change
ro_RO: click pentru a vizualiza / schimba

en: Override
ro_RO: Redefinire

en: override transition settings for this room
ro_RO: suprascrie setările de tranziție pentru această cameră

en: transition time before entering in this room in milliseconds
ro_RO: timp de tranziție înainte de a intra în această cameră în milisecunde

en: transition zoom level before entering in this room
ro_RO: nivelul de zoom de tranziție înainte de a intra în această cameră

en: A not fully equirectangular and 360 degree image was detected. Please adjust the position settings for correct viewing.
ro_RO: A fost detectată o imagine nu complet echictangulară și de 360 de grade. Vă rugăm să ajustați setările de poziție pentru vizualizarea corectă.

en: Alternatively, try to fix with these presets:
ro_RO: Alternativ, încercați să remediați cu aceste presetări:

en: 360 Horizontal Panorama
ro_RO: Panorama orizontală 360

en: 180 Horizontal Panorama
ro_RO: 180 Panoramă orizontală

en: 16:9 Flat Image
ro_RO: 16:9 Imagine plată

en: 4:3 Flat Image
ro_RO: 4:3 Imagine plată

en: hold click and move the mouse to change the position
ro_RO: țineți apăsat faceți clic și mutați mouse-ul pentru a schimba poziția

en: view
ro_RO: vizualizare

en: positions
ro_RO: Poziţii

en: north
ro_RO: Nord

en: effects
ro_RO: Efecte

en: Initial Position
ro_RO: Poziția inițială

en: Compass North
ro_RO: Busola de Nord

en: Horizontal Pitch / Roll
ro_RO: Pas orizontal / Rolă

en: initial position when you enter in this room
ro_RO: poziția inițială atunci când intrați în această cameră

en: Set
ro_RO: Setează

en: EDIT THUMBNAIL
ro_RO: EDITARE MINIATURĂ

en: UPLOAD THUMBNAIL
ro_RO: ÎNCĂRCAȚI MINIATURA

en: Save Preset
ro_RO: Salveaza Presetare

en: Apply Preset to this Room
ro_RO: Aplicarea presetării în această cameră

en: Apply Preset to all Rooms
ro_RO: Aplicarea presetării la toate camerele

en: Delete Preset
ro_RO: Ştergeţi presetarea

en: Horizontal Pitch
ro_RO: Pitch orizontal

en: specifies pitch of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
ro_RO: specifică tonalitatea orizontului imaginii (pentru corectarea panoramelor ne nivelate)

en: Horizontal Roll
ro_RO: Rolă orizontală

en: specifies roll of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
ro_RO: specifică rularea orizontului imaginii (pentru corectarea panoramelor ne nivelate)

en: Lower Pitch
ro_RO: Pitch mai mic

en: maximum vertical inclination in degrees down (min 0 - max 90)
ro_RO: înclinație verticală maximă în grade în jos (min 0 - max 90)

en: Upper Pitch
ro_RO: Pitch-ul superior

en: maximum vertical inclination in degrees up (min 0 - max 90)
ro_RO: înclinație verticală maximă în grade în sus (min 0 - max 90)

en: Left Yaw
ro_RO: Stânga Yaw

en: maximum horizontal inclination in degrees left (min 0 - max 180)
ro_RO: înclinație orizontală maximă în grade stânga (min 0 - max 180)

en: Right Yaw
ro_RO: Dreptul yaw

en: maximum horizontal inclination in degrees right (min 0 - max 180)
ro_RO: înclinație orizontală maximă în grade dreapta (min 0 - max 180)

en: sets the panorama’s horizontal angle of view, in degrees (min 0 - max 360)
ro_RO: setează unghiul orizontal de vedere al panoramei, în grade (min 0 - max 360)

en: sets the panorama’s vertical angle of view, in degrees (min 0 - max 180)
ro_RO: setează unghiul vertical de vizualizare al panoramei, în grade (min 0 - max 180)

en: sets the panorama’s horizontal field of view (0 to keep default virtual tour setting)
ro_RO: setează câmpul vizual orizontal al panoramei (0 pentru a păstra setarea implicită de tur virtual)

en: background color shown for partial panoramas
ro_RO: culoarea de fundal afișată pentru panorame parțiale

en: Allow Zoom
ro_RO: Permite zoom

en: enables zoom
ro_RO: activează zoom-ul

en: Allow Pitch
ro_RO: Permite pitch

en: enables vertical inclination
ro_RO: permite înclinația verticală

en: indication of the north position of this room
ro_RO: indicarea poziției nordice a acestei încăperi

en: No associated floorplan.
ro_RO: Nici un plan de podea asociat.

en: No associated map.
ro_RO: Nici o hartă asociată.

en: Brightness
ro_RO: Luminozitate

en: Saturate
ro_RO: Satura

en: Grayscale
ro_RO: Tonuri de gri

en: allows you to blur parts of the panoramic image, such as faces and license plates
ro_RO: vă permite să estompați părți ale imaginii panoramice, cum ar fi fețele și plăcuțele de înmatriculare

en: EDIT BLUR
ro_RO: EDITARE NECLARITATE

en: Effect
ro_RO: Efect

en: Snow
ro_RO: Popescu

en: Rain
ro_RO: Ploaia

en: Fog
ro_RO: Ceață

en: Fireworks
ro_RO: Focuri

en: Confetti
ro_RO: Confeti

en: Sparkle
ro_RO: Scăpărare

en: Annotation
ro_RO: notã

en: title of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
ro_RO: titlul informațiilor despre camera conținută în blocul din stânga sus (necompletat pentru a nu fi afișat)

en: description of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
ro_RO: descrierea informațiilor despre camera conținută în blocul din stânga sus (necompletat pentru a nu se afișa)

en: Audio embedded
ro_RO: Audio încorporat

en: uses the audio track embedded in the video
ro_RO: utilizează pista audio încorporată în videoclip

en: Exist Audio
ro_RO: Există audio

en: Upload new Audio
ro_RO: Încărcați audio nou

en: REMOVE AUDIO
ro_RO: ELIMINAȚI AUDIO

en: Upload Audio (MP3)
ro_RO: Încărcați audio (MP3)

en: Protect
ro_RO: Proteja

en: block room display until the protect form is filled
ro_RO: afișarea camerei bloc până la completarea formularului de protecție

en: Passcode
ro_RO: Cod de acces

en: title of the protect form
ro_RO: titlul formularului de protecție

en: description of the protect form
ro_RO: descrierea formularului de protecție

en: passcode to unlock the room
ro_RO: cod de acces pentru deblocarea camerei

en: sends a notification to the specified email when the lead form is submitted
ro_RO: trimite o notificare la adresa de e-mail specificată atunci când este trimis formularul de client potențial

en: Multiple Room Views
ro_RO: Vizualizări multiple ale camerelor

en: allows you to load various versions of the same room and switch them in the viewer
ro_RO: vă permite să încărcați diferite versiuni ale aceleiași camere și să le comutați în vizualizator

en: View type
ro_RO: Vizualizare tip

en: Single view
ro_RO: Vizualizare unică

en: Split view with slider
ro_RO: Divizarea vizualizării cu glisor

en: Main view name
ro_RO: Numele vizualizării principale

en: View name
ro_RO: Vizualizare nume

en: Add New Preset
ro_RO: Adăugare presetare nouă

en: Preset Name
ro_RO: Presetat

en: Are you sure you want to save this preset?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să salvați această presetare?

en: Yes, Save
ro_RO: Da, Salvați

en: Apply Preset
ro_RO: Aplicaţi presetarea

en: Are you sure you want to apply this preset to all the rooms of this Virtual Tour?
ro_RO: Ești sigur că doriți să se aplice această presetare la toate camerele din acest tur virtual?

en: screenshot
ro_RO: captură de ecran

en: EDIT PRODUCT
ro_RO: EDITARE PRODUS

en: Purchase Type
ro_RO: Tip de achiziție

en: the cart works only if snipcart is configured in the shop section of the tour
ro_RO: coșul funcționează numai dacă snipcart este configurat în secțiunea magazin a turului

en: Cart
ro_RO: Coș

en: Delete Product
ro_RO: Ștergere produs

en: Are you sure you want to delete the product?
ro_RO: Sigur doriți să ștergeți produsul?

en: Bulk map's create
ro_RO: Crearea hărții în masă

en: Uploading multiple JPG/PNG images will automatically create all the maps.
ro_RO: Încărcarea mai multor imagini JPG/PNG va crea automat toate hărțile.

en: Creating Maps
ro_RO: Crearea hărților

en: You cannot create Info Box on an external virtual tour!
ro_RO: Nu puteți crea Info Box pe un tur virtual extern!

en: Your "%s" plan not allow to create Info Box!
ro_RO: Planul tău "%s" nu permite crearea unei casete de informații!

en: Loading panorama image ...
ro_RO: Încărcarea imaginii panoramei ...

en: CLEAR DRAW
ro_RO: TRAGERE CLARĂ

en: ZOOM IN
ro_RO: MĂRIRE

en: ZOOM OUT
ro_RO: MICȘORARE

en: APPLY BLUR
ro_RO: APLICAREA NECLARITĂȚII

en: REVERT TO ORIGINAL
ro_RO: REVENIȚI LA ORIGINAL

en: BACK TO ROOM
ro_RO: ÎNAPOI ÎN CAMERĂ

en: Click on the image to start drawing the shape of blur
ro_RO: Faceți clic pe imagine pentru a începe desen forma de blur

en: Creating blur effect in progress, please wait ...
ro_RO: Crearea efectului de blur în curs de desfășurare, vă rugăm să așteptați ...

en: Are you sure you want to restore the original image?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să restaurați imaginea originală?

en: Yes, Revert
ro_RO: Da, Reveniți

en: Error: No gallery images
ro_RO: Eroare: nu există imagini din galerie

en: All requirements are met.
ro_RO: Toate cerințele sunt îndeplinite.

en: File not found.
ro_RO: Pagina nu a fost găsită.

en: the file cannot be imported: system version different from the one with which the file was exported.
ro_RO: fișierul nu poate fi importat: versiunea de sistem diferită de cea cu care a fost exportat fișierul.

en: An error has occurred:
ro_RO: A avut loc o eroare:

en: unauthorized
ro_RO: neautorizat

en: not reachable
ro_RO: nu este accesibil
