Simple Virtual Tour - en to sv_SE translation catalogue (1558 entries)

en: function disabled
sv_SE: funktionen inaktiverad

en: php zip not enabled
sv_SE: php zip inte aktiverat

en: Missing package
sv_SE: Paket saknas

en: Execute the command
sv_SE: Kör kommandot

en: on your server
sv_SE: på servern

en: Missing command
sv_SE: Kommando saknas

en: Missing parameters
sv_SE: Saknade parametrar

en: Zip error
sv_SE: Zip-fel

en: Missing file
sv_SE: Saknad fil

en: Input password
sv_SE: Ange Lösenord

en: presented by
sv_SE: Presenterat av

en: initializing ...
sv_SE: Initierar...

en: Chat
sv_SE: Chatt

en: input locked
sv_SE: indata låst

en: Name
sv_SE: Namn

en: E-Mail
sv_SE: E-post

en: Phone
sv_SE: Telefon

en: here
sv_SE: här

en: total
sv_SE: totalt

en: 3D View
sv_SE: 3D-vy

en: Gallery
sv_SE: Galleri

en: Facebook Chat
sv_SE: Facebook-chatt

en: Whatsapp Chat
sv_SE: WhatsApp Chat

en: Share
sv_SE: Dela

en: Start Live Session
sv_SE: Starta livesession

en: Join Meeting
sv_SE: Gå med i möte

en: Web VR
sv_SE: Webb VR

en: Fullscreen
sv_SE: Helskärm

en: Audio
sv_SE: Ljud

en: Floorplan
sv_SE: Planlösning

en: Map
sv_SE: Karta

en: Device Orientation
sv_SE: Enhetsorientering

en: Icons
sv_SE: Ikoner

en: Auto Rotation
sv_SE: Automatisk rotation

en: Annotations
sv_SE: Anteckningar

en: LOADING VR EXPERIENCE ...
sv_SE: LADDAR VR-UPPLEVELSE ...

en: Orbit
sv_SE: Bana

en: Left mouse
sv_SE: Vänster mus

en: Zoom
sv_SE: Zooma

en: Middle mouse or mousewheel
sv_SE: Mellanmus eller mushjul

en: Pan
sv_SE: Panorera

en: Right mouse or left mouse + ctrl/meta/shiftKey
sv_SE: Höger mus eller vänster mus + ctrl/meta/shiftKey

en: One-finger move
sv_SE: Flytta med ett finger

en: Two-finger spread or squish
sv_SE: Spridning med två fingrar eller squish

en: Two-finger move
sv_SE: Flytta med två fingrar

en: All
sv_SE: Alla

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Meeting
sv_SE: Möte

en: OPEN SCREENCAST APP
sv_SE: ÖPPNA SCREENCAST-APP

en: LOADING
sv_SE: Laddar

en: INITIALIZING
sv_SE: INITIERAR

en: Live Session
sv_SE: Live-session

en: Are you sure you want to end this live session? The link generated will be invalidated.
sv_SE: Vill du avsluta den här livesessionen? Länken som genereras kommer att ogiltigförklaras.

en: Are you sure you want to end this live session?
sv_SE: Vill du avsluta den här livesessionen?

en: End Call
sv_SE: Avsluta samtal

en: awaiting connection ...
sv_SE: väntar på anslutning ...

en: connecting ...
sv_SE: Ansluta...

en: connected
sv_SE: ansluten

en: connection closed
sv_SE: anslutningen stängd

en: invalid session
sv_SE: ogiltig session

en: Send this link to the person you want to invite
sv_SE: Skicka den här länken till den person du vill bjuda in

en: Do you want to join the live session with video or audio only?
sv_SE: Vill du bara ansluta till livesessionen med video eller ljud?

en: Video + Audio
sv_SE: Video + ljud

en: Only Audio
sv_SE: Endast ljud

en: by
sv_SE: av

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Exit Meeting
sv_SE: Avsluta möte

en: Skip
sv_SE: Hoppa över

en: Play Video
sv_SE: Spela upp video

en: Wait until the video ends ...
sv_SE: Vänta tills videon tar slut...

en: ENABLE AUDIO?
sv_SE: AKTIVERA LJUD?

en: ENABLE DEVICE ORIENTATION?
sv_SE: VILL DU AKTIVERA ENHETSORIENTERING?

en: Yes
sv_SE: Ja

en: No
sv_SE: Nej

en: Password Meeting
sv_SE: Lösenordsmöte

en: Password Live Session
sv_SE: Livesession för lösenord

en: check
sv_SE: kontrollera

en: BUY
sv_SE: KÖP

en: ADD TO CART
sv_SE: LÄGG TILL I KUNDVAGN

en: MEDIA LIBRARY
sv_SE: MEDIEBIBLIOTEK

en: Permission denied
sv_SE: Åtkomst nekad

en: It looks like that you do not have permission to access this page
sv_SE: Ser ut som att du inte har åtkomst till denna sida

en: Back to Dashboard
sv_SE: Tillbaka till Instrumentpanelen

en: You cannot use Media Library on an external virtual tour!
sv_SE: Du kan inte använda Media Library på en extern virtuell rundtur!

en: Tour Library
sv_SE: Rundtursbibliotek

en: Public Library
sv_SE: Folkbibliotek

en: The contents of this library will be shared for all the virtual tours.
sv_SE: Innehållet i detta bibliotek kommer att delas för alla virtuella turer.

en: Files List
sv_SE: Lista över filer

en: Loading files ...
sv_SE: Läser in filer ...

en: Drop files or click here to upload
sv_SE: Släpp filer eller klicka här för att ladda upp

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
sv_SE: Din webbläsare stöder inte dra-och-släpp av filer.

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
sv_SE: Använd reservformuläret nedan för att ladda upp dina filer som i den gamla goda tiden.

en: File is too big (%sMiB). Max filesize: %sMiB.
sv_SE: Filen är för stor (%sMiB). Max filar: %sMiB.

en: You can't upload files of this type.
sv_SE: Du kan inte ladda upp filer av denna typ.

en: Server responded with %s code.
sv_SE: Servern svarade med %s kod.

en: Cancel upload
sv_SE: Avbryt uppladdning

en: Are you sure you want to cancel this upload?
sv_SE: Är du säker på att du vill avbryta uppladdningen?

en: Remove file
sv_SE: Ta bort fil

en: You can not upload any more files.
sv_SE: Du kan inte ladda upp fler filer.

en: Registration closed
sv_SE: Registreringen stängd

en: Arabic
sv_SE: Arabiska

en: Chinese Simplified
sv_SE: Kinesiska Förenklad

en: Chinese Traditional (Taiwan)
sv_SE: Kinesiska Traditionell (Taiwan)

en: Czech
sv_SE: Tjeckiska

en: Dutch
sv_SE: Holländska

en: English
sv_SE: Engelska

en: French
sv_SE: Franska

en: German
sv_SE: Tyska

en: Hungarian
sv_SE: Ungerska

en: Korean
sv_SE: Korea

en: Italian
sv_SE: Italienska

en: Japanese
sv_SE: Japanska

en: Persian
sv_SE: Perser

en: Polish
sv_SE: Polska

en: Portuguese Brazilian
sv_SE: Portugisiska Brasilianska

en: Portuguese European
sv_SE: Portugisiska Europeisk

en: Spanish
sv_SE: Spanska

en: Romanian
sv_SE: Rumänska

en: Russian
sv_SE: Ryska

en: Swedish
sv_SE: Svenska

en: Tajik
sv_SE: Tadzjikiska

en: Turkish
sv_SE: Turkiska

en: Vietnamese
sv_SE: Vietnamesiska

en: Create an Account!
sv_SE: Skapa ett konto!

en: User name
sv_SE: Användarnamn

en: Email Address
sv_SE: E-postadress

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Repeat Password
sv_SE: Upprepa Lösenord

en: Register Account
sv_SE: Registrera konto

en: Register with Google
sv_SE: Registrera dig hos Google

en: Register with Facebook
sv_SE: Registrera med Facebook

en: Register with Twitter
sv_SE: Registrera dig på Twitter

en: Already have an account? Login!
sv_SE: Har du redan ett konto? Logga in!

en: Validate Account
sv_SE: Validera konto

en: Your account has been made, please verify it by clicking the activation link that has been send to your email.
sv_SE: Ditt konto har gjorts, verifiera det genom att klicka på aktiveringslänken som har skickats till din e-post.

en: Error, retry later.
sv_SE: Fel, försök igen senare.

en: ADVERTISEMENTS
sv_SE: Annonser

en: Create
sv_SE: Skapa

en: Type
sv_SE: Typ

en: Auto Assign
sv_SE: Tilldela automatiskt

en: N. Virtual Tours
sv_SE: N. Virtuella turer

en: No data available in table
sv_SE: Ingen data tillgänglig i tabellen

en: Showing %s to %s of %s entries
sv_SE: Visar %s till %s av %s poster

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
sv_SE: Visar 0 till 0 av 0 poster

en: (filtered from %s total entries)
sv_SE: (filtrerad från %s totalt poster)

en: Show %s entries
sv_SE: Visa %s poster

en: Loading
sv_SE: Laddar

en: Processing
sv_SE: Processerar

en: Search
sv_SE: Sök

en: No matching records found
sv_SE: Inga matchande uppgifter hittades

en: First
sv_SE: Första

en: Last
sv_SE: Sista

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: activate to sort column ascending
sv_SE: aktivera för att sortera kolumn stigande

en: activate to sort column descending
sv_SE: aktivera för att sortera nedåtgående kolumn

en: Click here to change your plan
sv_SE: Klicka här om du vill ändra din plan

en: EDIT VIRTUAL TOUR
sv_SE: REDIGERA VIRTUELL RUNDTUR

en: SAVE
sv_SE: SPARA

en: SETTINGS
sv_SE: INSTÄLLNINGAR

en: CONTENTS
sv_SE: INNEHÅLLET

en: HFOV / INTERACTION
sv_SE: HFOV / INTERAKTION

en: SHOP
sv_SE: AFFÄR

en: NOTE
sv_SE: OBS!

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Author
sv_SE: Författare

en: User
sv_SE: Användare

en: owner of the virtual tour
sv_SE: ägare av den virtuella turnén

en: Language
sv_SE: Språk

en: Default Language
sv_SE: Standard Språk

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: description used as preview for share
sv_SE: beskrivning som används som förhandsgranskning för delning

en: Category
sv_SE: Kategori

en: None
sv_SE: Ingen

en: AutoRotate speed
sv_SE: Autorotera hastighet

en: 0 to disable autorotate, -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
sv_SE: 0 för att inaktivera autorotat, -1 till -10 hastighet medurs, 1 till 10 hastigheter moturs

en: AutoRotate inactivity
sv_SE: Autorotera inaktivitet

en: time in milliseconds to wait before starting the autorotation
sv_SE: tid i millisekunder att vänta innan autorotationen påbörjas

en: External Link
sv_SE: Extern länk

en: link that will be displayed when the virtual tour opens (must be compatible for embedding)
sv_SE: länk som visas när den virtuella rundturen öppnas (måste vara kompatibel för inbäddning)

en: Google Analytics Tracking ID
sv_SE: Google Analytics Spårnings ID

en: Google Analytics Tracking ID (UA-XXXXXXXXX-X). Note: Use the Friendly URL in Google Analytics's property url setting.
sv_SE: Google Analytics Tracking ID (UA-XXXXXXXXX-X). Använd den egna webbadressen i Google Analytics egenskapsadressinställning.

en: Facebook page ID
sv_SE: Facebook-sid-ID

en: Id of Facebook page for Facebook Messenger Note: in order to works you need to add the url to facebook page - settings - messenger platform - whitelist domain
sv_SE: Id på Facebook-sida för Facebook Messenger Obs: för att fungera måste du lägga till webbadressen på Facebook-sidan - inställningar - messenger-plattform - vitlista domän

en: Whatsapp Number
sv_SE: Whatsapp-nummer

en: Phone number for whatsapp chat
sv_SE: Telefonnummer för whatsapp-chatt

en: Autoplay Audio
sv_SE: Spela upp ljud automatiskt

en: if the popup is not displayed until the user interacts with the borwser, the audio may not be heard
sv_SE: Om popup-fönstret inte visas förrän användaren interagerar med borwsern kanske ljudet inte hörs

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Enabled, without pop-up
sv_SE: Aktiverad, utan popup-fönster

en: Visitors
sv_SE: Besökare

en: senables viewing of online visitors directly on the tour
sv_SE: möjliggör visning av onlinebesökare direkt på turnén

en: Visitors update
sv_SE: Besökare uppdaterar

en: visitor update time in milliseconds (0 = real time). Low values can increase server utilization.
sv_SE: besökarens uppdateringstid i millisekunder (0 = realtid). Låga värden kan öka serveranvändningen.

en: Transition
sv_SE: Övergång

en: Transition Effect
sv_SE: Övergångseffekt

en: transition animation effect
sv_SE: animeringseffekt för övergång

en: Transition Duration
sv_SE: Övergångens varaktighet

en: transition duration in milliseconds
sv_SE: övergångstid i millisekunder

en: Transition Zoom Time
sv_SE: Zoomtid för övergång

en: transition time before entering the next room in milliseconds
sv_SE: övergångstid innan du går in i nästa rum i millisekunder

en: Transition Zoom Level
sv_SE: Zoomnivå för övergång

en: transition zoom level before entering the next room
sv_SE: övergångszoomnivå innan du går in i nästa rum

en: Transition Loading icon
sv_SE: Ikon för övergångsinläsning

en: shows the loading icon before loading rooms
sv_SE: visar laddningsikonen innan du laddar rum

en: Same Azimuth
sv_SE: Samma azimut

en: maintain the same direction with regard to north while navigate between rooms (you must set the north position in all rooms)
sv_SE: hålla samma riktning i norr medan du navigerar mellan rummen (du måste ställa in den norra positionen i alla rum)

en: Click Anywhere
sv_SE: Klicka var som helst

en: allows you to click near the marker to go to the corresponding room
sv_SE: låter dig klicka nära markören för att gå till motsvarande rum

en: Hide Markers
sv_SE: Dölja markörer

en: hide all the markers (only when click anywhere is enabled)
sv_SE: dölja alla markörer (endast när klick någonstans är aktiverat)

en: Hover Markers
sv_SE: Hover markörer

en: shows hidden markers when approaching them with the mouse
sv_SE: visar dolda markörer när du närmar dig dem med musen

en: Default Markers LookAt
sv_SE: Standardmarkörer LookAt

en: default 'lookat' setting when adding a new marker
sv_SE: standardinställning för 'lookat' när du lägger till en ny markör

en: Horizontal only
sv_SE: Endast vågrätt

en: Horizontal and Vertical
sv_SE: Vågrätt och lodrätt

en: Security
sv_SE: Säkerhet

en: leave blank to disable password
sv_SE: lämna tomt för att inaktivera lösenord

en: Controls
sv_SE: Kontroller

en: Keyboard Mode
sv_SE: Tangentbordsläge

en: Enabled, mode 1
sv_SE: Aktiverat, läge 1

en: Enabled, mode 2
sv_SE: Aktiverat, läge 2

en: Keyboard controls are disabled.
sv_SE: Tangentbordskontroller är inaktiverade.

en: to look around
sv_SE: att se sig omkring

en: to click
sv_SE: Din karta är nu skyddad med ett lösenord, klicka på OSKYDDA för att ta bort den.

en: to go previous room
sv_SE: att gå föregående rum

en: to go next room
sv_SE: att gå nästa rum

en: to zoom in/out
sv_SE: för att zooma in/ut

en: Right Click Content
sv_SE: Högerklicka på innehåll

en: content displayed when the right button is pressed. leave empty for disable
sv_SE: innehåll som visas när höger knapp trycks ned. lämna tomt för inaktivering

en: Performance
sv_SE: Prestanda

en: Viewer quality
sv_SE: Tittarkvalitet

en: lower values means faster view (poor quality), higher value means slow view (high quality).
sv_SE: lägre värden innebär snabbare sikt (dålig kvalitet), högre värde betyder långsam sikt (hög kvalitet).

en: Compress images quality
sv_SE: Komprimera bildkvalitet

en: 10 to 100: lower values means faster loading (poor quality), higher value means slow loading (high quality). 100 to disable compression.
sv_SE: 10 till 100: lägre värden innebär snabbare belastning (dålig kvalitet), högre värde betyder långsam belastning (hög kvalitet). 100 för att inaktivera komprimering.

en: Max width panorama
sv_SE: Panorama över maximal bredd

en: maximum width in pixels of panoramic images. if they exceed this width the images will be resized. 0 to disable resize.
sv_SE: maximal bredd i pixlar med panoramabilder. Om de överskrider den här bredden kommer bilderna att ändras. 0 för att inaktivera storleks storlek.

en: Preload panoramas
sv_SE: Förladda panorama

en: preload all panorama images for faster loading between rooms
sv_SE: förinstallera alla panoramabilder för snabbare laddning mellan rum

en: Enable multi resolution
sv_SE: Aktivera multiupplösning

en: splits the panorama image into multiple sectors and loads them in parallel to reduce loading times
sv_SE: delar upp panoramabilden i flera sektorer och laddar dem parallellt för att minska laddningstiderna

en: Regenerate panoramas
sv_SE: Återskapa panorama

en: force regenerate all panoramas images
sv_SE: tvinga återskapa alla panoramabilder

en: Regenerate All Panoramas
sv_SE: Återskapa alla panoramabilder

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Auto start
sv_SE: Automatisk start

en: start the virtual tour automatically on loading
sv_SE: starta den virtuella rundturen automatiskt vid inläsning

en: Fly-In
sv_SE: Inflygning

en: start the fly-in animation at the first entrance to the virtual tour
sv_SE: starta inflygningsanimationen vid den första ingången till den virtuella turnén

en: Loading Info
sv_SE: Läsa in information

en: display logo, name and progress bar during initial loading
sv_SE: visa logotyp, namn och förloppsindikator under den första inläsningen

en: Video display time (seconds)
sv_SE: Visningstid för video (sekunder)

en: set to 0 to wait for the end of the video, otherwise set the seconds for which the video should be displayed
sv_SE: inställd på 0 för att vänta på slutet av videon, annars ställa in de sekunder för vilka videon ska visas

en: Background Image
sv_SE: Bakgrundsbild

en: image displayed as background during initial loading and used as preview image for share
sv_SE: bilden visas som bakgrund under den första inläsningen och används som förhandsgranskningsbild för delning

en: Exist Background
sv_SE: Finns bakgrund

en: Upload new Background
sv_SE: Ladda upp ny bakgrund

en: REMOVE IMAGE
sv_SE: TA BORT BILD

en: Choose file
sv_SE: Välj fil

en: Upload Background Image
sv_SE: Ladda upp bakgrundsbild

en: Background Video
sv_SE: Bakgrundsvideo

en: video displayed as background during initial loading
sv_SE: video som visas som bakgrund under den första inläsningen

en: REMOVE VIDEO
sv_SE: TA BORT VIDEO

en: Upload Background Video
sv_SE: Ladda upp bakgrundsvideo

en: logo displayed on top right
sv_SE: logotypen visas uppe till höger

en: Not visible in the tour, enable it in the Editor UI
sv_SE: Syns inte i rundturen, aktivera den i Editor-gränssnittet

en: Exist Logo
sv_SE: Finns logotyp

en: Upload new Logo
sv_SE: Ladda upp ny logotyp

en: Hyperlink
sv_SE: Hyperlänk

en: REMOVE LOGO
sv_SE: TA BORT LOGOTYP

en: Upload Logo Image
sv_SE: Ladda upp Logo Bild

en: Nadir Logo
sv_SE: Nadir logotyp

en: logo used to hide tripod on panorama image
sv_SE: logotyp som används för att dölja stativ på panoramabild

en: Exist Nadir Logo
sv_SE: Finns Nadir Logo

en: Upload new Nadir Logo
sv_SE: Ladda upp ny Nadir-logotyp

en: Small
sv_SE: Liten

en: Large
sv_SE: Stor

en: Song
sv_SE: Sång

en: background song during navigation of virtual tour
sv_SE: bakgrundssång under navigering av virtuell turné

en: Exist Song
sv_SE: Existera sång

en: Upload new Song
sv_SE: Ladda upp ny låt

en: REMOVE SONG
sv_SE: TA BORT LÅT

en: Upload Song (MP3)
sv_SE: Ladda upp låt (MP3)

en: Intro (Desktop)
sv_SE: Introduktion (skrivbord)

en: image displayed on desktop at first load
sv_SE: bild som visas på skrivbordet vid första inläsningen

en: Exist Image
sv_SE: Finns bild

en: Upload new Image
sv_SE: Ladda upp ny bild

en: Upload Image
sv_SE: Ladda upp bild

en: Intro (Mobile)
sv_SE: Introduktion (mobil)

en: image displayed on mobile at first load
sv_SE: bild som visas på mobilen vid första laddningen

en: Custom HTML
sv_SE: Anpassad HTML

en: html code that will be displayed within the tour
sv_SE: html-kod som kommer att visas i turnén

en: Media Library
sv_SE: Mediabibliotek

en: Field of View
sv_SE: Synfält

en: Default
sv_SE: Standard

en: sets the panorama’s starting horizontal field of view in degrees.
sv_SE: anger panoramans starthorisontella synfält i grader.

en: sets the minimum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
sv_SE: ställer in den minsta tonhöjd som tittarkanten kan vara på, i grader.

en: sets the maximum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
sv_SE: ställer in den maximala tonhöjd som tittarkanten kan vara på, i grader.

en: HFOV Mobile Ratio
sv_SE: HFOV mobilt förhållande

en: a lower ratio indicates a wider view on the mobile, while a higher value indicates a narrower view
sv_SE: ett lägre förhållande indikerar en bredare vy på mobilen, medan ett högre värde indikerar en smalare vy

en: Interaction
sv_SE: Interaktioner

en: Pan Speed
sv_SE: Panorera hastighet

en: adjusts panning speed from touch inputs: a lower value indicates a slower pan speed, while a higher value indicates a faster pan speed
sv_SE: justerar panoreringshastigheten från beröringsingångar: ett lägre värde indikerar en långsammare panhastighet, medan ett högre värde indikerar en snabbare panhastighet

en: Pan Speed Mobile
sv_SE: Pan hastighet mobil

en: Friction
sv_SE: Friktion

en: controls the friction that slows down the viewer motion after it is dragged and released. higher values mean the motion stops faster.
sv_SE: styr friktionen som saktar ner tittarrörelsen efter att den har dragits och släppts. högre värden innebär att rörelsen stannar snabbare.

en: Friction Mobile
sv_SE: Friktion Mobil

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Desktop
sv_SE: Skrivbord

en: Current HFOV
sv_SE: Nuvarande HFOV

en: use the mouse wheel or the controls to zoom
sv_SE: använda mushjulet eller kontrollerna för att zooma

en: Mobile
sv_SE: Mobil

en: Note (only visible to administrators)
sv_SE: Obs! (endast synlig för administratörer)

en: Public Key
sv_SE: Offentlig nyckel

en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Create an account on
sv_SE: Skapa ett konto!

en: Pay attention that you can make 2 configurations, one for <b>test</b> and one for <b>live</b>, by changing the selector on the %s dashboard at the top
sv_SE: Var uppmärksam på att du kan göra två konfigurationer, en för <b>test</b> och en för <b>live</b> , genom att ändra väljaren på %s instrumentpanelen högst upp

en: Fill your business information
sv_SE: Fyll i din företagsinformation

en: Configure your domain
sv_SE: Konfigurera din domän

en: Add your domain <b>%s</b> in the <b>Domain</b> field of the section <b>DEFAULT WEBSITE DOMAIN</b>
sv_SE: Lägg till din domän <b>%s</b> i <b>fältet Domän</b> i avsnittet <b>DEFAULT WEBSITE DOMAIN</b>

en: Configure Regional Settings
sv_SE: Konfigurera regionala inställningar

en: Add all the currencies in the section <b>SUPPORTED CURRENCIES</b>
sv_SE: Lägg till alla valutor i avsnittet <b>STÖDDA VALUTA</b>

en: Enable the countries they can buy on your site in the section <b>ENABLED COUNTRIES</b>
sv_SE: Aktivera länderna de kan köpa på din webbplats i avsnittet <b>AKTIVERADE LÄNDER</b>

en: Configure Taxes
sv_SE: Konfigurera skatter

en: Click on <b>Create New Tax</b> a make sure to check <b>Included in price</b>
sv_SE: Klicka på <b>Skapa ny skatt och</b> se till att markera <b>Ingår i priset</b>

en: Configure Checkout & Cart
sv_SE: Konfigurera kassan och varukorgen

en: You can decide whether to register your customers or not by changing the option <b>Allow Guests Only</b>
sv_SE: Du kan bestämma om du vill registrera dina kunder eller inte genom att ändra alternativet <b>Tillåt endast gäster</b>

en: Connect a payment gateway
sv_SE: Anslut en betalningsgateway

en: Get Api Key
sv_SE: Skaffa Api Key

en: Retrieve your <b>public test or live API key</b> and enter it above
sv_SE: Hämta din <b>offentliga test- eller live-API-nyckel</b> och ange den ovan

en: Multi resolution regenerate
sv_SE: Multiupplösningen regenereras

en: Success. Multi resolution panoramas will be regenerated in background.
sv_SE: Framgång. Panoramabilder med flera upplösningar kommer att återskapas i bakgrunden.

en: An error has occured.
sv_SE: Ett fel har inträffat.

en: Regeneration in progress, please wait ... Do not close this window!
sv_SE: Förnyelse pågår, vänta ... Stäng inte det här fönstret!

en: Add Category
sv_SE: Lägg till kategori

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: E-mail
sv_SE: E-post

en: Send Verification Code
sv_SE: Skicka verifieringskod

en: Verification code
sv_SE: Verifieringskod

en: New password
sv_SE: Nytt lösenord

en: Repeat password
sv_SE: Upprepa lösenord

en: Change password
sv_SE: Ändra lösenord

en: Back to Login
sv_SE: Tillbaka till Logga in

en: Welcome Back!
sv_SE: Välkommen Tillbaka!

en: Enter Username or E-mail
sv_SE: Ange användarnamn eller e-post

en: Login
sv_SE: Logga in

en: Login with Google
sv_SE: Logga in med Google

en: Login with Facebook
sv_SE: Logga in med Facebook

en: Login with Twitter
sv_SE: Logga in med Twitter

en: Forgot Password?
sv_SE: Glömt lösenordet?

en: Create an Account
sv_SE: Skapa ett konto

en: Create Account
sv_SE: Skapa konto

en: An account linked to the email %s was not found, do you want to register a new one?
sv_SE: Ett konto som är länkat till %s som inte hittades, vill du registrera ett nytt?

en: Yes, Register
sv_SE: Ja, registrera

en: Action required
sv_SE: Åtgärd krävs

en: Associate a valid e-mail address to this account.
sv_SE: Koppla en giltig e-postadress till det här kontot.

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Check your inbox for the verification code.
sv_SE: Kontrollera om det finns verifieringskoden i inkorgen.

en: Password successfully changed!
sv_SE: Lösenordet har ändrats!

en: ICONS LIBRARY
sv_SE: IKON BIBLIOTEK

en: You cannot create Icons Library on an external virtual tour!
sv_SE: Du kan inte skapa Icons Library på en extern virtuell rundtur!

en: Your "%s" plan not allow to create Icons Library!
sv_SE: Din "%s" -plan tillåter inte att skapa Icons Library!

en: Icons List
sv_SE: Ikon Lista

en: Loading icons ...
sv_SE: Laddar ikoner

en: POIs
sv_SE: Sevärdheter

en: You cannot create POIs on an external virtual tour!
sv_SE: Du kan inte skapa POIs på en extern virtuell rundtur!

en: You have reached the maximum number of POIs allowed from your plan!
sv_SE: Du har nått det maximala antalet pois som tillåts från din plan!

en: Select a room first!
sv_SE: Välj ett rum först!

en: No rooms created for this Virtual Tour. Go to %s and create a new one!
sv_SE: Inga rum har skapats för den här virtuella rundturen. Gå till %s och skapa en ny!

en: Rooms
sv_SE: Rum

en: MOVE
sv_SE: FLYTTA

en: EDIT
sv_SE: REDIGERA

en: DUPLICATE
sv_SE: DUPLICERA

en: DELETE
sv_SE: RADERA

en: Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Tolerance
sv_SE: Tolerans

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Style
sv_SE: Stil

en: Schedule
sv_SE: Schema

en: style of the POI displayed within the panorama
sv_SE: stil för den POI som visas i panoramat

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Selection Area
sv_SE: Markeringsområde

en: Embedded Image
sv_SE: Inbäddad bild

en: Embedded Text
sv_SE: Inbäddad text

en: Embedded HTML
sv_SE: Inbäddad HTML

en: Embedded Slideshow
sv_SE: Inbäddat bildspel

en: Embedded Video
sv_SE: Inbäddad video

en: Embedded Video (with transparency)
sv_SE: Inbäddad video (med genomskinlighet)

en: Embedded Video (with background removal)
sv_SE: Inbäddad video (med borttagning av bakgrund)

en: Embedded Link
sv_SE: Inbäddad länk

en: Embedded Object 3D
sv_SE: Inbäddat objekt 3D

en: Change
sv_SE: Ändra

en: content displayed when clicked on the POI
sv_SE: innehåll som visas när du klickar på intressepunkten

en: Image (single)
sv_SE: Bild (enkel)

en: Image (gallery)
sv_SE: Bild (galleri)

en: Link (embed)
sv_SE: Länk (inbäddning)

en: Link (external)
sv_SE: Länk (extern)

en: Html
sv_SE: HTML

en: Download
sv_SE: Ladda ner

en: Form
sv_SE: Formulär

en: Google Maps
sv_SE: Google kartor

en: Object 360 (images)
sv_SE: Objekt 360 (bilder)

en: Object 3D
sv_SE: Objekt 3D

en: Product
sv_SE: Produkt

en: Switch Panorama
sv_SE: Byt panorama

en: Title
sv_SE: Titel

en: Button
sv_SE: Knapp

en: Reply
sv_SE: Svara

en: Send Notification
sv_SE: Skicka notifikation

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Required
sv_SE: Obligatorisk

en: Number
sv_SE: Nummer

en: Select
sv_SE: Välj

en: Checkbox
sv_SE: Kryssruta

en: Date
sv_SE: Datum

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Displays the original panorama
sv_SE: Visar originalpanorama

en: Content - Image Link
sv_SE: Innehåll - Bildlänk

en: Target
sv_SE: Mål

en: Self
sv_SE: Själv

en: Parent
sv_SE: Överordnad

en: Top
sv_SE: Topp

en: Background Song Volume
sv_SE: Volym för bakgrundssång

en: Google Maps Embed Code
sv_SE: Google Maps-inbäddningskod

en: Google Street View Embed Code
sv_SE: Inbäddningskod för Google Street View

en: Content - Text
sv_SE: Innehåll - Text

en: Content - Mixed
sv_SE: Innehåll - Blandat

en: Content - Html
sv_SE: Innehåll - Html

en: Content - Product
sv_SE: Innehåll - Produkt

en: Choose a Product
sv_SE: Välj en produkt

en: IMAGES GALLERY
sv_SE: GALLERI FÖR BILDER

en: IMAGES OBJECT 360
sv_SE: BILDER OBJEKT 360

en: Panorama Image
sv_SE: Panorama bild

en: Image
sv_SE: Bild

en: Upload Json
sv_SE: Ladda upp Json

en: File
sv_SE: Fil

en: Upload File
sv_SE: Ladda upp fil

en: Files
sv_SE: Filer

en: Placement
sv_SE: Plats

en: Floor
sv_SE: Våning

en: Wall
sv_SE: Vägg

en: Upload Video
sv_SE: Ladda upp Video

en: Audio MP3
sv_SE: Ljud MP3

en: Upload Audio
sv_SE: Ladda upp ljud

en: Music Library
sv_SE: Musikbibliotek

en: Auto Open
sv_SE: Öppna automatiskt

en: Auto Close
sv_SE: Autostäng

en: View Mode
sv_SE: Visningsläge

en: Modal
sv_SE: Modul

en: Box (click)
sv_SE: Box (klick)

en: Box (Hover)
sv_SE: Box (hovra)

en: Box Position
sv_SE: Ruta Position

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Right
sv_SE: Höger

en: Bottom
sv_SE: Botten

en: Autoplay
sv_SE: Autospela

en: Muted
sv_SE: Dämpad

en: Background Removal
sv_SE: Bakgrundsborttagning

en: 3d model can be rotated
sv_SE: 3D-modellen kan roteras

en: Icon + Label
sv_SE: Ikon + etikett

en: Label + Icon
sv_SE: Etikett + ikon

en: Only Icon
sv_SE: Endast ikon

en: Only Label
sv_SE: Endast etikett

en: Custom Icons Library
sv_SE: Biblioteket Anpassade ikoner

en: Select Icon
sv_SE: Välj Ikon

en: Library Icon
sv_SE: Bibliotek Ikon

en: Select Library Icon
sv_SE: Välj Bibliotek Ikon

en: Animation
sv_SE: Animering

en: Bounce
sv_SE: Studsa

en: Rubberband
sv_SE: Gummiband

en: Shake X
sv_SE: Skaka X

en: Shake Y
sv_SE: Skaka Y

en: Swing
sv_SE: Gunga

en: Wobble
sv_SE: Vobbla

en: Heartbeat
sv_SE: Hjärtslag

en: Flip
sv_SE: Vänd

en: Autoplay (seconds)
sv_SE: Spela upp automatiskt (sekunder)

en: Color
sv_SE: Färg

en: Background
sv_SE: Bakgrund

en: Border
sv_SE: Ram

en: CSS Class
sv_SE: CSS-klass

en: Round
sv_SE: Runda

en: Square
sv_SE: Fyrkant

en: Round (outline)
sv_SE: Rund (kontur)

en: Square (outline)
sv_SE: Fyrkant (kontur)

en: Tooltip Type
sv_SE: Typ av verktygstips

en: Custom Text
sv_SE: Anpassa Text

en: Tooltip Text
sv_SE: Tipstext

en: Enable Schedule
sv_SE: Aktivera schema

en: Date - From
sv_SE: Datum - Från

en: Date - To
sv_SE: Datum - Till

en: Monday
sv_SE: Måndag

en: Tuesday
sv_SE: Tisdag

en: Wednesday
sv_SE: Onsdag

en: Thursday
sv_SE: Torsdag

en: Friday
sv_SE: Fredag

en: Saturday
sv_SE: Lördag

en: Sunday
sv_SE: Söndag

en: Hour - From
sv_SE: Timme - Från

en: Hour - To
sv_SE: Timme - Till

en: APPLY STYLE TO ALL
sv_SE: ANVÄND STIL PÅ ALLA

en: drag the poi to change its position
sv_SE: dra poi för att ändra dess position

en: drag the pointers to move and resize the content
sv_SE: dra pekarna för att flytta och ändra storlek på innehållet

en: Perspective
sv_SE: Perspektiv

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Z Order
sv_SE: Z Beställning

en: 3d Transform
sv_SE: 3d-transformering

en: ADD POI
sv_SE: LÄGG TILL POI

en: EDIT MARKERS
sv_SE: REDIGERA MARKÖRER

en: PREVIEW
sv_SE: FÖRHANDSGRANSKA

en: Add POI
sv_SE: Lägg till POI

en: Images (gallery)
sv_SE: Bilder (galleri)

en: Delete POI
sv_SE: Ta bort POI

en: Are you sure you want to delete the poi?
sv_SE: Vill du ta bort poi?

en: Yes, Delete
sv_SE: Ja, Radera

en: Duplicate POI
sv_SE: Duplicera POI

en: Are you sure you want to duplicate the poi?
sv_SE: Är du säker på att du vill duplicera poi?

en: Room Target
sv_SE: Rumsmål

en: Yes, Duplicate
sv_SE: Ja, duplicera

en: Library Icons
sv_SE: Bibliotek Ikoner

en: POIs Settings
sv_SE: Inställningar för inköpsorder

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing POIs by overwriting them?
sv_SE: Vill du tillämpa dessa inställningar på alla befintliga POI:er genom att skriva över dem?

en: Yes, Apply
sv_SE: Ja, ansök

en: Search Icon
sv_SE: Sök Ikon

en: Show All
sv_SE: Visa Allt

en: No results found.
sv_SE: Inga resultat hittade.

en: ROOMS
sv_SE: RUM

en: You cannot create Rooms on an external virtual tour!
sv_SE: Du kan inte skapa rum på en extern virtuell rundtur!

en: Bulk room's create
sv_SE: Bulkrum skapar

en: Uploading multiple 360-degree panorama JPG/PNG images will automatically create all the rooms.
sv_SE: Om du laddar upp flera 360-graders panoramabilder av JPG/PNG skapas automatiskt alla rum.

en: Max allowed upload file size:
sv_SE: Max tillåten uppladdningsfilstorlek:

en: You have %s remaining uploads!
sv_SE: Du har %s återstående uppladdningar!

en: Creating Rooms
sv_SE: Skapa rum

en: Do not close this window!
sv_SE: Stäng inte det här fönstret!

en: Your "%s" plan has expired! You will not be able to add new content, but only edit existing ones.
sv_SE: Din "%s"-plan har löpt ut! Du kommer inte att kunna lägga till nytt innehåll, utan bara redigera befintligt.

en: LEADS
sv_SE: blytak

en: You cannot manage Leads on an external virtual tour!
sv_SE: Du kan inte hantera leads på en extern virtuell rundtur!

en: Your "%s" plan not allow to manage Leads!
sv_SE: Din "%s"-plan tillåter inte att hantera leads!

en: reset
sv_SE: återställ

en: Reset Leads
sv_SE: Återställa leads

en: Are you sure you want to reset all leads for this virtual tour?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa alla leads för den här virtuella turnén?

en: Yes, Reset
sv_SE: Ja, återställ

en: You cannot create Presentations on an external virtual tour!
sv_SE: Du kan inte skapa presentationer på en extern virtuell rundtur!

en: Your "%s" plan not allow to create Presentations!
sv_SE: Din "%s"-plan tillåter inte att skapa presentationer!

en: Manual Presentation
sv_SE: Manuell presentation

en: Automatic Presentation
sv_SE: Automatisk presentation

en: Video Presentation
sv_SE: Videopresentation

en: a recorded video is used as a presentation
sv_SE: en inspelad video används som presentation

en: Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4 / Webm
sv_SE: Youtube/Vimeo-länk eller ladda upp video MP4 / Webm

en: 1. Open tour in a new window
sv_SE: 1. Öppna rundturen i ett nytt fönster

en: 2. Click the button Open screencast app
sv_SE: 2. Klicka på knappen Öppna screencast-appen

en: 3. Record your screen by selecting the open window
sv_SE: 3. Spela in din skärm genom att välja det öppna fönstret

en: 4. Upload the recorded video
sv_SE: 4. Ladda upp den inspelade videon

en: automatic presentation consists of looking around the room by rotating and moving on to the next one
sv_SE: automatisk presentation består av att titta runt i rummet genom att rotera och gå vidare till nästa

en: Rotate speed
sv_SE: Rotera hastighet

en: -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
sv_SE: -1 till -10 hastighet medurs, 1 till 10 hastighet moturs

en: the manual presentation consists in defining the order, changing the views of the rooms and add possible narrative text
sv_SE: den manuella presentationen består i att definiera ordningen, ändra rummets vyer och lägga till eventuell berättartext

en: LOADING PRESENTATION ...
sv_SE: LADDAR PRESENTATION ...

en: Room
sv_SE: Rum

en: Wait after change room (ms)
sv_SE: Vänta efter omklädningsrummet (ms)

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Select an action
sv_SE: Välj en åtgärd

en: Change the view
sv_SE: Ändra vyn

en: Narrate a text
sv_SE: Berätta en text

en: Narrate text (Carriage Return to split text into sentences)
sv_SE: Berätta text (Vagn återgå till delad text i meningar)

en: Wait time after narration (ms)
sv_SE: Väntetid efter berättarröst (ms)

en: Frame the desired view
sv_SE: Rama in önskad vy

en: Animation duration (ms)
sv_SE: Animeringens varaktighet (ms)

en: Wait time after animation (ms)
sv_SE: Väntetid efter animering (ms)

en: Remove Room
sv_SE: Ta bort rum

en: Are you sure you want to remove room and all its actions from presentation?
sv_SE: Vill du ta bort rummet och alla dess åtgärder från presentationen?

en: Yes, Remove
sv_SE: Ja, ta bort

en: Remove Action
sv_SE: Ta bort åtgärd

en: Are you sure you want to remove action from room's presentation?
sv_SE: Vill du ta bort åtgärden från rummets presentation?

en: 360 VIDEO TOUR
sv_SE: 360 VIDEO TUR

en: You cannot create 360 videos on an external virtual tour!
sv_SE: Du kan inte skapa 360-videor på en extern virtuell rundtur!

en: Your "%s" plan not allow to create 360 videos!
sv_SE: Din "%s"-plan tillåter inte att skapa 360-videor!

en: CREATE 360 VIDEO
sv_SE: SKAPA 360 VIDEO

en: DOWNLOAD
sv_SE: LADDA NER

en: No 360 video generated for this virtual tour.
sv_SE: Ingen 360-video genererad för denna virtuella rundtur.

en: Select All
sv_SE: Välj Alla

en: Select None
sv_SE: Avmarkera alla

en: click to select / deselect a room - drag to change its order - enter the duration in seconds
sv_SE: klicka för att markera/avmarkera ett rum - dra för att ändra dess ordning - ange varaktigheten i sekunder

en: Resolution
sv_SE: Upplösning

en: Duration Slide
sv_SE: Varaktighet Slide

en: Set to All
sv_SE: Ställ in på Alla

en: Video Duration
sv_SE: Videolängd

en: audio file must be uploaded into music library.
sv_SE: ljudfilen måste laddas upp till musikbiblioteket.

en: No Audio
sv_SE: Inget ljud

en: GENERATE
sv_SE: GENERERA

en: CANCEL
sv_SE: AVBRYT

en: Generate 360 video
sv_SE: Generera 360-video

en: Generation in progress, please wait ... Do not close this window!
sv_SE: Generering pågår, vänligen vänta ... Stäng inte det här fönstret!

en: FORMS
sv_SE: FORMER

en: You cannot manage Forms on an external virtual tour!
sv_SE: Du kan inte hantera formulär på en extern virtuell rundtur!

en: Your "%s" plan not allow to manage Forms!
sv_SE: Din "%s"-plan tillåter inte att hantera formulär!

en: Field
sv_SE: Fält

en: Reset Forms Data
sv_SE: Återställa formulärdata

en: Are you sure you want to reset all forms data for this virtual tour?
sv_SE: Vill du återställa alla formulärdata för den här virtuella rundturen?

en: ADD ACTION
sv_SE: LÄGG TILL ÅTGÄRD

en: ADD ROOM
sv_SE: LÄGG TILL UTRYMME

en: Save
sv_SE: Spara

en: Search Virtual Tour ...
sv_SE: Sök virtuell rundtur ...

en: 3D VIEW
sv_SE: 3D-VISNING

en: MAPS
sv_SE: KARTOR

en: GALLERY
sv_SE: GALLERI

en: PUBLISH
sv_SE: Publicera

en: Search Map ...
sv_SE: Sök karta ...

en: Rooms assigned
sv_SE: Tilldelade rum

en: markers
sv_SE: markörer

en: pois
sv_SE: Sevärdheter

en: Content - Link or upload Image
sv_SE: Innehåll - Länka eller ladda upp bild

en: Content - Panorama Image
sv_SE: Innehåll - Panoramabild

en: Content - Link or upload Json
sv_SE: Innehåll - Länka eller ladda upp Json

en: Embedded - Link or upload Image
sv_SE: Inbäddad - Länka eller ladda upp bild

en: Content - Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4
sv_SE: Innehåll - Youtube / Vimeo Link eller ladda upp Video MP4

en: Embedded - Youtube Link or upload Video MP4
sv_SE: Embedded - Youtube Link eller ladda upp Video MP4

en: Embedded - upload Video WEBM + MOV
sv_SE: Embedded - ladda upp Video WEBM + MOV

en: Embedded - upload Video MP4 with Chroma background
sv_SE: Inbäddad - ladda upp video MP4 med Chroma-bakgrund

en: Content - Audio MP3 Link or upload Audio MP3
sv_SE: Innehåll - Audio MP3 Länka eller ladda upp Audio MP3

en: Content - Video 360 MP4
sv_SE: Innehåll - Video 360 MP4

en: Embedded - Link
sv_SE: Inbäddad - Länk

en: Embedded - Text
sv_SE: Inbäddad - Text

en: Embedded - HTML
sv_SE: Inbäddad - HTML

en: Content - Link
sv_SE: Innehåll - Länk

en: Content - Link (external)
sv_SE: Innehåll - Länk (extern)

en: Content - Object 3D
sv_SE: Innehåll - Objekt 3D

en: Embedded - Object 3D
sv_SE: Inbäddad - Objekt 3D

en: Please select an icon from library
sv_SE: Välj en ikon från biblioteket

en: Search Room ...
sv_SE: Sökrum ...

en: DRAG TO CHANGE POSITION
sv_SE: DRA OM DU VILL ÄNDRA POSITION

en: Panorama image
sv_SE: Panorama bild

en: Accepted only images in JPG/PNG format.
sv_SE: Accepterade endast bilder i JPG/PNG-format.

en: Accepted only 360 degree videos in MP4 format.
sv_SE: Accepterade endast 360 graders videor i MP4-format.

en: Initial Image
sv_SE: Inledande bild

en: The initial image must be the same size as the video stream.
sv_SE: Den ursprungliga bilden måste ha samma storlek som videoströmmen.

en: The initial image must be the same size as the lottie file.
sv_SE: Den ursprungliga bilden måste ha samma storlek som lottiefilen.

en: Valid
sv_SE: Giltig

en: Invalid
sv_SE: Ogiltig

en: No images in this gallery.
sv_SE: Inga bilder i det här galleriet.

en: No files in this media library.
sv_SE: Inga filer i det här mediebiblioteket.

en: No files in this icon library.
sv_SE: Inga filer i det här ikonbiblioteket.

en: Link (emded)
sv_SE: Länk (emded)

en: Embed (image)
sv_SE: Bädda in (bild)

en: Embed (slideshow)
sv_SE: Bädda in (bildspel)

en: Embed (video)
sv_SE: Bädda in (video)

en: Embed (video with transparency)
sv_SE: Bädda in (video med genomskinlighet)

en: Embed (video with background removal)
sv_SE: Bädda in (video med bakgrundsborttagning)

en: Embed (object3d)
sv_SE: Bädda in (object3d)

en: Embed (link)
sv_SE: Bädda in (länk)

en: Embed (text)
sv_SE: Bädda in (text)

en: Embed (html)
sv_SE: Bädda in (html)

en: Are you sure you want to delete?
sv_SE: Är du säker att du vill radera?

en: File size is too big.
sv_SE: Filstorleken är för stor.

en: All Categories
sv_SE: Alla kategorier

en: All Users
sv_SE: Alla Användare

en: Are you sure? the contents of this element will be lost!
sv_SE: Är du säker? innehållet i detta element kommer att gå förlorat!

en: Border Color
sv_SE: Ramfärg

en: Rooms List
sv_SE: Rumslista

en: Creating a New Tour
sv_SE: Skapa en ny turné

en: Creating the first Room
sv_SE: Skapa det första rummet

en: Creating the second Room
sv_SE: Skapar det andra rummet

en: Creating a Marker
sv_SE: Skapa en markör

en: Preview the tour
sv_SE: Förhandsgranska turnén

en: Click on the menu item <b>Virtual Tours</b>
sv_SE: Klicka på menyalternativet <b>Virtual Tours</b>

en: Click on the menu item <b>List Tours</b>
sv_SE: Klicka på menyalternativet <b>Lista turer</b>

en: This is the section to create a tour
sv_SE: Detta är avsnittet för att skapa en turné

en: Enter the <b>name</b> of the tour
sv_SE: Ange <b>namnet</b> på turen

en: Click on button <b>Create</b>
sv_SE: Klicka på knappen <b>Skapa</b>

en: Click on the menu item <b>Rooms</b>
sv_SE: Klicka på menypunkten <b>Rum</b>

en: Click on the <b>plus</b> icon
sv_SE: Klicka på ikonen <b>plus</b>

en: Enter the <b>name</b> of the room
sv_SE: Ange <b>namnet</b> på rummet

en: Upload a 360 panorama image for this Room by selecting from the <b>Browse</b> button and then click <b>Upload</b>
sv_SE: Ladda upp en 360 panoramabild för detta rum genom att välja från <b>knappen Bläddra</b> och sedan klicka på <b>Ladda upp</b>

en: Congratulations, your first room has been created, now create the second one
sv_SE: Grattis, ditt första rum har skapats, skapa nu det andra

en: Congratulations, your second room has been created, now let's look at how to create a marker to navigate from one to the other
sv_SE: Grattis, ditt andra rum har skapats, låt oss nu titta på hur man skapar en markör för att navigera från det ena till det andra

en: Click on the menu item <b>Markers</b>
sv_SE: Klicka på menyalternativet <b>Markörer</b>

en: Select the first room
sv_SE: Välj det första rummet

en: Drag the view and center the white cursor at the position where you want to add the marker
sv_SE: Dra vyn och centrera den vita markören på den position där du vill lägga till markören

en: Here you can select the destination room linked to this marker
sv_SE: Här kan du välja destinationsrummet som är länkat till denna markör

en: Click the button <b>Add</b> to create the marker
sv_SE: Klicka på knappen <b>Lägg</b> till för att skapa markören

en: Congratulations, your marker has been created
sv_SE: Grattis, din markör har skapats

en: And finally let's preview the tour you just created. Click on the menu item <b>Preview</b>
sv_SE: Och låt oss slutligen förhandsgranska turnén du just skapade. Klicka på menyalternativet <b>Förhandsgranska</b>

en: Are you sure you want to exit the tour creation wizard?
sv_SE: Är du säker på att du vill avsluta guiden för att skapa rundturer?

en: Are you sure you want to update the preset?
sv_SE: Är du säker på att du vill uppdatera förinställningen?

en: Are you sure you want to delete the preset?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort förinställningen?

en: Are you sure you want to apply the preset?
sv_SE: Är du säker på att du vill använda förinställningen?

en: QUICK ADD THIS MARKER
sv_SE: LÄGG TILL SNABBT DENNA MARKER

en: ADD THIS MARKER
sv_SE: LÄGG TILL DENNA MARKER

en: List
sv_SE: Lista

en: Grid
sv_SE: Rutnät

en: UPDATE IN PROGRESS
sv_SE: PÅGÅENDE UPPDATERING

en: Not close this window
sv_SE: Stäng inte det här fönstret

en: MUSIC LIBRARY
sv_SE: MUSIKBIBLIOTEK

en: You cannot use Music Library on an external virtual tour!
sv_SE: Du kan inte använda Musikbibliotek på en extern virtuell rundtur!

en: Room name
sv_SE: Rumsnamn

en: Main Form
sv_SE: Huvudformulär

en: You cannot edit UI on an external virtual tour!
sv_SE: Du kan inte redigera användargränssnittet på en extern virtuell rundtur!

en: Default Markers Style
sv_SE: Standardmarkörstil

en: Default POIs Style
sv_SE: Standard POI-stil

en: Presets
sv_SE: Förinställningar

en: Annotation Title
sv_SE: Anteckningsrubrik

en: Annotation Description
sv_SE: Beskrivning av anteckning

en: Show Tour Title
sv_SE: Visa turnétitel

en: Show Audio
sv_SE: Visa ljud

en: Show Fullscreen
sv_SE: Visa helskärm

en: Show Floorplan
sv_SE: Visa planrit

en: Hidden
sv_SE: Dold

en: Visible, minimized on Mobile
sv_SE: Synlig, minimerad på Mobil

en: Visible, minimized on Desktop and Mobile
sv_SE: Synlig, minimerad på dator och mobil

en: Visible, opened
sv_SE: Synlig, öppnad

en: Visible, no minimap
sv_SE: Synlig, ingen minikarta

en: Top Left
sv_SE: Övre vänster

en: Top Right
sv_SE: Övre höger

en: Show Map
sv_SE: Visa karta

en: Visible, minimized
sv_SE: Synlig, minimerad

en: Show Rooms List Menu
sv_SE: Visa rumslistameny

en: Autoclose
sv_SE: Bifoga rumslistemenyn automatiskt

en: automatically closes the rooms list menu when you click on any item in it
sv_SE: stänger automatiskt rumslistans meny när du klickar på något objekt i den

en: automatically closes the menu when you click on any item in it
sv_SE: stänger menyn automatiskt när du klickar på något objekt i den

en: Show Annotations
sv_SE: Visa Anteckningar

en: Show Logo
sv_SE: Visa logotyp

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Show Nav Control
sv_SE: Visa navigeringskontroll

en: Voice Commands
sv_SE: Röstkommandon

en: Enabled, paused
sv_SE: Aktiverad, pausad

en: Enabled, autostart
sv_SE: Aktiverad, starta automatiskt

en: Show Custom
sv_SE: Visa anpassad

en: Show Info
sv_SE: Visa info

en: Show 3D View
sv_SE: Visa 3D-vy

en: Show Gallery
sv_SE: Visa Galleri

en: Show Compass
sv_SE: Visa kompass

en: Show Whatsapp
sv_SE: Visa Whatsapp

en: Show Facebook Messenger
sv_SE: Visa Facebook Messenger

en: Arrows Prev/Next
sv_SE: Pilar Prev/Nästa

en: Enabled, Mobile and Desktop
sv_SE: Aktiverad, mobil och stationär

en: Enabled, only Desktop
sv_SE: Aktiverat, endast skrivbord

en: Arrows Room's List Slider
sv_SE: Skjutreglaget i pilrummets lista

en: Visible, Go to Room
sv_SE: Synlig, gå till rummet

en: Visible, Scroll
sv_SE: Synlig, bläddra

en: Show Room's List Slider
sv_SE: Visa skjutreglaget För rumslista

en: automatically closes the room's list slider when you click on any item in it
sv_SE: stänger automatiskt rummets listreglage när du klickar på något objekt i det

en: Show Icons toggle
sv_SE: Visa ikoner

en: Show Auto Rotation toggle
sv_SE: Visa automatisk rotationsväxling

en: Show Device Orientation
sv_SE: Visa enhetsorientering

en: Visible, disabled
sv_SE: Synlig, inaktiverad

en: Visible, enabled
sv_SE: Synlig, aktiverad

en: Drag Enabled when Device Orientation On
sv_SE: Dra aktiverat när enhetsorientering är på

en: Show Web VR
sv_SE: Visa web VR

en: Visible
sv_SE: Synlig

en: Visible, autostart
sv_SE: Synlig, automatisk start

en: Show Share
sv_SE: Visa dela

en: Visible, share tour
sv_SE: Synlig, dela rundtur

en: Visible, share current position
sv_SE: Synlig, dela aktuell position

en: Show Main Form
sv_SE: Visa huvudformulär

en: Show Meeting
sv_SE: Visa möte

en: Enabled, opened
sv_SE: Aktiverad, öppnad

en: Show Live Session
sv_SE: Visa livesession

en: Icon + Room's Name
sv_SE: Ikon + rummets namn

en: Room's Name + Icon
sv_SE: Rummets namn + ikon

en: Only Room's Name
sv_SE: Endast rummets namn

en: Preview Room
sv_SE: Förhandsgranskningsrum

en: Target Room's Name
sv_SE: Målrummets namn

en: Target Room's Preview (Rounded)
sv_SE: Förhandsgranskning av målrum (avrundat)

en: Target Room's Preview (Squared)
sv_SE: Förhandsgranskning av målrum (kvadratisk)

en: Target Room's Preview (Rectangular)
sv_SE: Förhandsgranskning av målrum (rektangulär)

en: ROOM NAME
sv_SE: om logotypen finns visas den i stället för rumsnamnet

en: Apply to all
sv_SE: Applicera på alla

en: POI LABEL
sv_SE: POI ETIKET

en: Markers Settings
sv_SE: Inställningar för markörer

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing markers by overwriting them?
sv_SE: Vill du använda dessa inställningar på alla befintliga markörer genom att skriva över dem?

en: Add new preset
sv_SE: Lägga till ny förinställning

en: Public
sv_SE: Offentlig

en: ADD / UPDATE
sv_SE: LÄGG TILL / UPPDATERA

en: APPLY PRESET
sv_SE: Applicera utseende

en: Icon Position
sv_SE: Ikonposition

en: Icon Button - Left
sv_SE: Ikonknapp - Vänster

en: Icon Button - Center
sv_SE: Ikonknapp - Center

en: Icon Button - Right
sv_SE: Ikonknapp - höger

en: Menu Item
sv_SE: Meny objekt

en: Main Color
sv_SE: Huvudfärg

en: Text Color
sv_SE: Textfärg

en: Icon Main Color
sv_SE: Ikon Huvudfärg

en: Hover Color
sv_SE: Hovringsfärg

en: Icon Hover Color
sv_SE: Färg på ikon vid hovring

en: Only mp4 files are supported.
sv_SE: Endast mp4-filer stöds.

en: File not provided.
sv_SE: Filen inte angiven.

en: Only jpg,png,gif,webp files are supported.
sv_SE: Endast jpg, png, gif, webp-filer stöds.

en: month
sv_SE: månad

en: year
sv_SE: år

en: months
sv_SE: månader

en: Free
sv_SE: Gratis

en: Username already registered!
sv_SE: Användarnamnet är redan registrerat!

en: E-mail already registered!
sv_SE: E-post är redan registrerad!

en: Only jpg,png,gif files are supported.
sv_SE: Endast jpg,png,gif-filer stöds.

en: Mp4 Video
sv_SE: Mp4 video

en: Only jpg,png,webp files are supported.
sv_SE: Endast jpg, png, webp-filer stöds.

en: Error, retry later
sv_SE: Fel, försök igen senare

en: Invalid verification code
sv_SE: Ogiltig verifieringskod

en: today
sv_SE: idag

en: day
sv_SE: dag

en: days
sv_SE: dagar

en: Only mp3 files are supported.
sv_SE: Endast mp3-filer stöds.

en: Only jpg,png files are supported.
sv_SE: Endast jpg,png filer är supportade.

en: Only gltf,glb,usdz files are supported.
sv_SE: Endast gltf, glb, usdz-filer stöds.

en: edit
sv_SE: redigera

en: delete
sv_SE: radera

en: An error has occurred, please try again later
sv_SE: Ett fel har uppstått. Var vänlig försök igen senare

en: Changed plan
sv_SE: Ändrad plan

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Old Plan
sv_SE: Gammal plan

en: New Plan
sv_SE: Ny plan

en: Only zip files are supported.
sv_SE: Endast zip-filer stöds.

en: Only json files are supported.
sv_SE: Endast json-filer stöds.

en: duplicated
sv_SE: dubblett

en: New registered user
sv_SE: Ny registrerad användare

en: Expires on
sv_SE: Utgår den

en: New tour created
sv_SE: Ny turné skapad

en: Tour
sv_SE: Resa

en: Retry.
sv_SE: Igen.

en: E-mail address already in use!
sv_SE: E-postadress som redan används!

en: Error, retry later!
sv_SE: Fel, försök igen senare!

en: Cancelled plan
sv_SE: Avbruten plan

en: Expired
sv_SE: Utgången

en: USERS
sv_SE: Användare

en: User's Role Permissions
sv_SE: Användarens rollbehörigheter

en: ADMINISTRATOR
sv_SE: ADMINISTRATÖR

en: manage users | manage plans | manage tours of all users
sv_SE: hantera användare | hantera planer | hantera turer för alla användare

en: EDITOR
sv_SE: REDAKTÖR

en: they only manage the tours that are associated with them
sv_SE: de hanterar bara de turer som är kopplade till dem

en: CUSTOMER
sv_SE: KUNDEN

en: they only manage their own tours with restrictions based on the plan subscribed
sv_SE: de hanterar bara sina egna turer med begränsningar baserat på planen som tecknats

en: ADD USER
sv_SE: LÄGG TILL ANVÄNDARE

en: Role
sv_SE: Roll

en: Registration Date
sv_SE: Registreringsdatum

en: Expires in
sv_SE: Går ut om

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: New User
sv_SE: Ny användare

en: Customer
sv_SE: Kund

en: Administrator
sv_SE: Administratör

en: Editor
sv_SE: Redigerare

en: PRODUCTS
sv_SE: PRODUKTER

en: You cannot manage products on an external virtual tour!
sv_SE: Du kan inte hantera produkter på en extern virtuell rundtur!

en: Your "%s" plan not allow to manage Products!
sv_SE: Din "%s"-plan tillåter inte att hantera produkter!

en: Price
sv_SE: Pris

en: you can change the currency in the shop tab of the tour settings
sv_SE: du kan ändra valutan i butiksfliken i turnéinställningarna

en: EDIT SHOWCASE
sv_SE: REDIGERA SHOWCASE

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: Friendly URL
sv_SE: Vänlig URL

en: Custom HTML Header
sv_SE: Anpassat HTML-sidhuvud

en: Custom HTML Footer
sv_SE: Anpassad HTML-sidfot

en: DELETE IMAGE
sv_SE: RADERA BILD

en: Banner image
sv_SE: Banerbild

en: Upload Banner Image
sv_SE: Ladda upp banderollbild

en: Assigned Virtual Tours
sv_SE: Tilldelade virtuella turer

en: Viewer
sv_SE: Åskådare

en: Landing
sv_SE: Landning

en: Share & Embed
sv_SE: Dela & Bädda in

en: Showcase Link
sv_SE: Showcase Länk

en: Showcase Friendly Url Link
sv_SE: Visa upp vänlig url-länk

en: Showcase Embed Code
sv_SE: Visa upp inbäddningskod

en: Custom Showcase CSS
sv_SE: Anpassad monter CSS

en: Delete Showcase
sv_SE: Ta bort showcase

en: Are you sure you want to delete the showcase?
sv_SE: Vill du ta bort montern?

en: QR Code
sv_SE: QR kod

en: EDIT ADVERTISEMENT
sv_SE: REDIGERA ANNONS

en: Call to Action Link
sv_SE: Call to Action: Länk

en: Skippable after
sv_SE: Kan hoppas över efter

en: enter -1 to wait for the video to end
sv_SE: skriv -1 för att vänta på att videon ska sluta

en: Automatically assigns to new virtual tours
sv_SE: Tilldelas automatiskt till nya virtuella rundturer

en: DELETE VIDEO
sv_SE: RADERA VIDEO

en: Assigned Plans
sv_SE: Tilldelade planer

en: Delete Advertisement
sv_SE: Ta bort annons

en: Are you sure you want to delete the advertisement?
sv_SE: Vill du ta bort annonsen?

en: EDIT PROFILE
sv_SE: ÄNDRA PROFIL

en: Please complete your profile with the required fields (*) before continuing to use the application.
sv_SE: Fyll i din profil med de obligatoriska fälten (*) innan du fortsätter att använda programmet.

en: Personal Informations
sv_SE: Personlig information

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: Company
sv_SE: Företag

en: Tax Id
sv_SE: Skatte-ID

en: Address
sv_SE: Adress

en: City
sv_SE: Stad

en: State / Province / Region
sv_SE: Län/Kommun

en: Zip / Postal Code
sv_SE: Postnummer

en: Country
sv_SE: Land

en: Select country
sv_SE: Välj land

en: Telephone
sv_SE: Telefon

en: SAVE AND CONTINUE
sv_SE: SPARA OCH FORTSÄTT

en: Account
sv_SE: Konto

en: CHANGE
sv_SE: ÄNDRA

en: UPLOAD
sv_SE: LADDA UPP

en: CREATE
sv_SE: SKAPA

en: Change Password
sv_SE: Ändra Lösenord

en: VIRTUAL TOURS
sv_SE: VIRTUELLA TURER

en: External
sv_SE: Extern

en: Sample
sv_SE: Exempel

en: includes sample data in this tour
sv_SE: inkluderar exempeldata i denna turné

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Import
sv_SE: Importera

en: You have reached the maximum number of Virtual Tours allowed from your plan!
sv_SE: Du har nått det maximala antalet virtuella turer som tillåts från din plan!

en: LOADING VIRTUAL TOURS ...
sv_SE: LADDAR VIRTUELLA TURER ...

en: Delete Virtual Tour
sv_SE: Ta bort virtuell rundtur

en: Are you sure you want to delete the entire virtual tour, included rooms, markers, pois and map?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort hela den virtuella turnén, inkluderade rum, markörer, pois och karta?

en: Duplicate Virtual Tour
sv_SE: Duplicera virtuell rundtur

en: Are you sure you want to duplicate the entire virtual tour?
sv_SE: Vill du duplicera hela den virtuella turnén?

en: Info Box
sv_SE: Inforuta

en: Maps
sv_SE: Kartor

en: Products
sv_SE: Produkter

en: Markers
sv_SE: Markeringar

en: Download Virtual Tour
sv_SE: Ladda ner virtuell rundtur

en: Are you sure you want to download the virtual tour?
sv_SE: Är du säker på att du vill ladda ner den virtuella turnén?

en: You cannot download virtual tour from this demo server
sv_SE: Du kan inte hämta virtuell rundtur från den här demoservern

en: Standalone
sv_SE: Fristående

en: Importable
sv_SE: Importerbar

en: New Virtual Tour
sv_SE: Ny virtuell rundtur

en: Are you sure you want to create a tour containing sample data?
sv_SE: Vill du skapa en rundtur som innehåller exempeldata?

en: Yes, Create
sv_SE: Ja, Skapa

en: Import Virtual Tour
sv_SE: Importera virtuell rundtur

en: Zip File
sv_SE: Zipfil

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: EDIT USER
sv_SE: ÄNDRA ANVÄNDARE

en: CHANGE PASSWORD
sv_SE: ÄNDRA LÖSENORD

en: Active (expiring)
sv_SE: Aktiv (utgångsdatum)

en: Invalid payment
sv_SE: Felaktig betalning

en: Current Plan
sv_SE: Nuvarande plan

en: Manual Expiration Date
sv_SE: Manuellt utgångsdatum

en: set expiration date manually (leave empty for automatic)
sv_SE: ange utgångsdatum manuellt (lämna tomt för automatisk)

en: Manual Expiration Time
sv_SE: Manuell förfallotid

en: set expiration time manually (leave empty for automatic)
sv_SE: ställa in förfallotiden manuellt (lämna tom för automatisk)

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: Disk Space Used
sv_SE: Diskutrymme som används

en: analyze
sv_SE: analysera

en: Uploaded Files Size
sv_SE: Storlek på uppladdade filer

en: Virtual Tours
sv_SE: Virtuella turer

en: Assign
sv_SE: Tilldela

en: Edit Tour
sv_SE: Redigera Rundtur

en: Create Rooms
sv_SE: Skapa rum

en: Edit Rooms
sv_SE: Redigera rum

en: Delete Rooms
sv_SE: Ta bort rum

en: Create Markers
sv_SE: Skapa markörer

en: Edit Markers
sv_SE: Redigera markörer

en: Delete Markers
sv_SE: Ta bort markörer

en: Create POIs
sv_SE: Skapa inköpsorder

en: Edit POIs
sv_SE: Redigera INKÖPS-INKÖPS-api:er

en: Delete POIs
sv_SE: Ta bort inköpsorder

en: Create Maps
sv_SE: Skapa kartor

en: Edit Maps
sv_SE: Redigera kartor

en: Delete Maps
sv_SE: Ta bort kartor

en: Icons Library
sv_SE: Ikon Bibliotek

en: Publish
sv_SE: Publicera

en: Forms
sv_SE: Formulär

en: Shop
sv_SE: Butik

en: 360 Video
sv_SE: 360-video

en: Delete User
sv_SE: Ta bort användare

en: Are you sure you want to delete the user?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera användaren?

en: Attention: all the virtual tours assigned to this user will be deleted!!!
sv_SE: Observera: alla virtuella turer som tilldelats den här användaren kommer att raderas!!!

en: Loading landing page content ...
sv_SE: Läser in innehåll på målsidan ...

en: Saving landing page content ... Do not close this window!
sv_SE: Sparar innehåll på målsidan ... Stäng inte det här fönstret!

en: Loading info content ...
sv_SE: Läser in infoinnehåll ...

en: Saving info content ... Do not close this window!
sv_SE: Sparar infoinnehåll ... Stäng inte det här fönstret!

en: Your "%s" plan not allow to create Showcases!
sv_SE: Din "%s" plan tillåter inte att skapa showcases!

en: SHOWCASES
sv_SE: VISAR

en: Images List
sv_SE: Bildlista

en: drag images to change order
sv_SE: dra bilder för att ändra ordning

en: Loading images ...
sv_SE: Läser in bilder ...

en: Welcome to %s configuration panel, where you can create your virtual tours in a few simple steps.
sv_SE: Välkommen till %s konfigurationspanel, där du kan skapa virtuella turer i några enkla steg.

en: DASHBOARD
sv_SE: INSTRUMENTPANEL

en: Welcome
sv_SE: Välkommen

en: START TOUR CREATION WIZARD
sv_SE: STARTA GUIDE FÖR SKAPA TUR

en: Total Visitors
sv_SE: Totala besökare

en: Online Visitors
sv_SE: Onlinebesökare

en: Visitors N.
sv_SE: Besökare N.

en: No virtual tours created yet. Go to %s and create a new one!
sv_SE: Inga virtuella turer har skapats ännu. Gå till %s och skapa en ny!

en: Current status
sv_SE: Nuvarande status

en: Activated
sv_SE: Aktiverad

en: Deactivated
sv_SE: Inaktiverad

en: DEACTIVATE
sv_SE: INAKTIVERA

en: ACTIVATE
sv_SE: AKTIVERA

en: SET FRIENDLY URL
sv_SE: STÄLL IN VÄNLIG URL

en: Password Protection
sv_SE: Lösenordsskydd

en: leave empty to disable password protection
sv_SE: lämna tom för att inaktivera lösenordsskydd

en: Expiring Dates
sv_SE: Utgångsdatum

en: Start Date
sv_SE: Startdatum

en: Redirect URL if < Start Date
sv_SE: Omdirigera URL om < startdatum

en: End Date
sv_SE: Slutdatum

en: Redirect URL if > End Date
sv_SE: Omdirigera URL om > slutdatum

en: SET EXPIRING DATES
sv_SE: ANGE UTGÅNGSDATUM

en: Viewer Link
sv_SE: Länken Tittare

en: Viewer Friendly Url Link
sv_SE: Url-länk för visningsvänlig

en: Viewer Embed Code
sv_SE: Inbäddningskod för tittare

en: Landing Link
sv_SE: Landningslänk

en: Landing Friendly Url Link
sv_SE: Länk till landningsvänlig url

en: Landing Embed Code
sv_SE: Inbäddningskod för landning

en: API Sample Code
sv_SE: Exempelkod för API

en: You cannot create Maps on an external virtual tour!
sv_SE: Du kan inte skapa Kartor på en extern virtuell rundtur!

en: Your "%s" plan not allow to create Maps!
sv_SE: Din "%s" plan tillåter inte att skapa kartor!

en: CREATE NEW MAP
sv_SE: SKAPA NY KARTA

en: BULK
sv_SE: OMFÅNG

en: LOADING MAPS ...
sv_SE: LADDAR KARTOR

en: New Map
sv_SE: Ny Karta

en: Map Type
sv_SE: Karttyp

en: Floorplan (image)
sv_SE: Planlösning (bild)

en: Map image
sv_SE: Kartbild

en: Upload Map Image
sv_SE: Ladda upp kartbild

en: Delete Map
sv_SE: Radera Karta

en: Are you sure you want to delete the entire map and all the points?
sv_SE: Vill du ta bort hela kartan och alla punkter?

en: DEMO MODE
sv_SE: DEMOLÄGE

en: ADD / SAVE features are disabled.
sv_SE: LÄGG TILL / SPARA funktioner är inaktiverade.

en: Dashboard
sv_SE: Instrumentpanel

en: Statistics
sv_SE: Statistik

en: List Tours
sv_SE: Lista turer

en: Advertisements
sv_SE: Annonsering

en: Links
sv_SE: Länkar

en: Showcases
sv_SE: Utseendemallar

en: Collected Data
sv_SE: Insamlade data

en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

en: Users
sv_SE: Användare

en: Your "%s" plan not allow to view Statistics!
sv_SE: Din "%s" plan tillåter inte att visa statistik!

en: STATISTICS
sv_SE: STATISTIK

en: Unique
sv_SE: Unik

en: Virtual Tour Accesses
sv_SE: Åtkomster till virtuella rundturer

en: Rooms Accesses
sv_SE: Tillgång till rum

en: Rooms Permanence (seconds)
sv_SE: Rumspermanens (sekunder)

en: POI views
sv_SE: POI-vyer

en: Reset Statistics
sv_SE: Återställa statistik

en: Are you sure you want to reset all statistics for this virtual tour?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa all statistik för den här virtuella turnén?

en: EDIT MAP
sv_SE: REDIGERA KARTA

en: Point Color
sv_SE: Punktfärg

en: Point Size
sv_SE: Punktstorlek

en: North
sv_SE: Nord

en: Width (Desktop)
sv_SE: Bredd (skrivbord)

en: Width (Mobile)
sv_SE: Bredd (mobil)

en: Info - Link
sv_SE: Info - Länk

en: displays an information button on the floorplan that calls this link
sv_SE: visar en informationsknapp på planlösningen som anropar denna länk

en: Info - Open in
sv_SE: Info - Öppna in

en: New Window
sv_SE: Nytt fönster

en: Default Room
sv_SE: Standardrum

en: when you change floorplan this room will be displayed automatically
sv_SE: när du ändrar planlösning kommer detta rum att visas automatiskt

en: Zoom Level
sv_SE: Zoom Nivå

en: initial map zoom level (lower 1 - higher 20)
sv_SE: initial kartzoomnivå (lägre 1 - högre 20)

en: Fit all points
sv_SE: Montera alla poäng

en: Zoom to Point
sv_SE: Zooma till punkt

en: when the point is clicked, the map is zoomed in on it
sv_SE: när du klickar på punkten zoomas kartan in på den

en: Default view
sv_SE: Standardvy

en: Street
sv_SE: Gata

en: Satellite
sv_SE: Satellit

en: Map Image
sv_SE: Kartbild

en: click on point to edit, drag to change position
sv_SE: klicka på peka för att redigera, dra för att ändra position

en: Loading map image
sv_SE: Läsa in kartbild

en: Map Point
sv_SE: Kartpunkt

en: Select point from map or add a new one
sv_SE: Välj punkt från kartan eller lägg till en ny

en: AUTO SAVE
sv_SE: SPARA AUTOMATISKT

en: New Map Point
sv_SE: Ny kartpunkt

en: Select Room
sv_SE: Välj boendetyp

en: Delete Map Point
sv_SE: Ta bort kartpunkt

en: Are you sure you want to delete the map point?
sv_SE: Vill du ta bort kartpunkten?

en: Please enter a valid purchase code to continue using the application.
sv_SE: Ange en giltig inköpskod för att fortsätta använda programmet.

en: LICENSE
sv_SE: LICENS

en: GENERAL
sv_SE: ALLMÄNT

en: STYLE
sv_SE: Stil

en: CUSTOM CSS / JS
sv_SE: ANPASSAD CSS / JS

en: VOICE COMMANDS
sv_SE: RÖSTKOMMANDON

en: CATEGORIES
sv_SE: KATEGORIER

en: MAIL
sv_SE: E-post

en: NOTIFICATIONS
sv_SE: MEDDELANDEN

en: REGISTRATION
sv_SE: REGISTRERING

en: PAYMENTS
sv_SE: BETALNINGAR

en: License
sv_SE: Licens

en: Purchase Code
sv_SE: Köpkod

en: Where i can find it?
sv_SE: Var kan jag hitta den?

en: CHECK
sv_SE: KONTROLLERA

en: Misc
sv_SE: Övrigt

en: Contact E-Mail
sv_SE: Kontaktens e-post

en: Enable External Tours
sv_SE: Aktivera externa turer

en: Enable Tour Creation Wizard
sv_SE: Aktivera guiden för att skapa rundturer

en: Help Link
sv_SE: Hjälplänk

en: Friendly Urls Blacklist
sv_SE: Svartlista för vänliga webbadresser

en: Enter friendly urls separated by comma
sv_SE: Ange egna webbadresser avgränsade med kommatecken

en: Street Url
sv_SE: Url för gata

en: Street Subdomain
sv_SE: Gatuunderdomän

en: Street Max Zoom
sv_SE: Gata Max Zoom

en: Satellite Url
sv_SE: Url för satellit

en: Satellite Subdomain
sv_SE: Satellitunderdomän

en: Satellite Max Zoom
sv_SE: Satellit Max Zoom

en: Server Host
sv_SE: Servervärd

en: Server Port
sv_SE: Serverport

en: Server Path
sv_SE: Sökväg till servern

en: Host
sv_SE: Uthyrare

en: Server Domain
sv_SE: Serverdomän

en: Template
sv_SE: Mall

en: Virtual Tour
sv_SE: Virtuell rundtur

en: virtual tour used as template when create a new one
sv_SE: virtuell rundtur som används som mall när du skapar en ny

en: virtual tour used as sample data
sv_SE: virtuell rundtur som används som exempeldata

en: Included (SVT demo)
sv_SE: Ingår (SVT demo)

en: Enable Screencast
sv_SE: Aktivera Screencast

en: link to the screencast web app that allows you to record your screen
sv_SE: länk till screencast-webbappen som låter dig spela in din skärm

en: Multiresolution
sv_SE: Aktivera multiresolution

en: Local
sv_SE: Lokal

en: External URL
sv_SE: Extern URL

en: Multi resolution check
sv_SE: Kontroll av flera upplösningar

en: check if your system can generate multi resolution panoramas
sv_SE: kontrollera om ditt system kan generera panoramabilder med flera upplösningar

en: Check Requirements
sv_SE: Kontrollera krav

en: Localization
sv_SE: Lokalisering

en: Translation Type
sv_SE: Översättningstyp

en: Languages Enabled
sv_SE: Aktiverade Språk

en: items selected
sv_SE: objekt valda

en: Deselect All
sv_SE: Avmarkera alla

en: Nothing selected
sv_SE: Inget valt

en: No results matched
sv_SE: Inga matchande resultat

en: Branding
sv_SE: Varumärke

en: Application Name
sv_SE: Applikations Namn

en: Theme Color
sv_SE: Temats färg

en: Welcome Message
sv_SE: Välkomstmeddelande

en: leave empty for default welcome message
sv_SE: lämna tom för standard välkomstmeddelande

en: Logo Small
sv_SE: Logotyp Liten

en: Login image
sv_SE: Inloggningsbild

en: Upload Login Image
sv_SE: Ladda upp Inloggningsbild

en: Registration image
sv_SE: Registreringsbild

en: Upload Registration Image
sv_SE: Ladda upp registreringsbild

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: Name Item 1
sv_SE: Namn objekt 1

en: Content Item 1
sv_SE: Innehållsobjekt 1

en: insert a textual content or a link to an external site
sv_SE: infoga ett textinnehåll eller en länk till en extern webbplats

en: Name Item 2
sv_SE: Namn objekt 2

en: Content Item 2
sv_SE: Innehållsobjekt 2

en: Name Item 3
sv_SE: Namn objekt 3

en: Content Item 3
sv_SE: Innehållsobjekt 3

en: General (affects all virtual tours)
sv_SE: Allmänt (påverkar alla virtuella turer)

en: Custom Viewer JS
sv_SE: Anpassad visning JS

en: Mail Server Settings
sv_SE: Inställningar för e-postserver

en: SMTP Port
sv_SE: SMTP-port

en: SMTP Secure
sv_SE: SMTP säkerhet

en: SMTP Auth - Username
sv_SE: SMTP Auth - Användarnamn

en: SMTP Auth - Password
sv_SE: SMTP Auth - Lösenord

en: From E-Mail
sv_SE: Från e-post

en: From Name
sv_SE: Från namn

en: VALIDATE MAIL SETTINGS
sv_SE: VALIDERA E-POSTINSTÄLLNINGAR

en: Mail Texts
sv_SE: E-posttexter

en: Activation mail - Subject
sv_SE: Aktiveringspost - Ämne

en: Activation mail - Body
sv_SE: Aktiveringspost - Brödtext

en: mandatory variables in the mail text:
sv_SE: obligatoriska variabler i e-posttexten:

en: Forgot password mail - Subject
sv_SE: Glömt lösenordsmeddelande - Ämne

en: Forgot password mail - Body
sv_SE: Glömt lösenordsbrev - Brödtext

en: Notifications
sv_SE: Aviseringar

en: Cron Job
sv_SE: Cron jobb

en: you have to run this php script as a cronjob every minute on your server for notifications requiring it to work
sv_SE: du måste köra det här php-skriptet som ett cronjob varje minut på din server för aviseringar som kräver att det fungerar

en: Require Cron
sv_SE: Kräv Cron

en: A new user is registered
sv_SE: En ny användare är registrerad

en: The Plan has expired
sv_SE: Planen har löpt ut

en: The Plan is changed
sv_SE: Planen ändras

en: The Plan is canceled
sv_SE: Planen är inställd

en: A Tour is created
sv_SE: En turné skapas

en: To make the integration with social providers work, you need to create login applications and retrieve credentials in their respective developer panels. Where required, enter the following parameters to enable the integrations.
sv_SE: För att integrationen med sociala leverantörer ska fungera måste du skapa inloggningsapplikationer och hämta referenser i respektive utvecklarpaneler. Ange vid behov följande parametrar för att möjliggöra integrationerna.

en: Callback Url
sv_SE: Url för motringning

en: Whitelist Domain
sv_SE: Domän med vitlista

en: Google - Enable
sv_SE: Google - Aktivera

en: Google - Secret
sv_SE: Google - Hemlig

en: Facebook - Enable
sv_SE: Facebook - Aktivera

en: Facebook - Secret
sv_SE: Facebook - Hemlig

en: Twitter - Enable
sv_SE: Twitter - Aktivera

en: Twitter - Secret
sv_SE: Twitter - Hemlig

en: Registration Settings
sv_SE: Registreringsinställningar

en: enables registration form for users
sv_SE: aktiverar registreringsformulär för användare

en: Validate Email
sv_SE: Validerad e-post

en: send an email to new users to validate their account
sv_SE: skicka ett e-postmeddelande till nya användare för att validera sitt konto

en: Change Plan
sv_SE: Ändra prisplan

en: enables change plan for users
sv_SE: aktiverar ändringsplan för användare

en: Default Plan
sv_SE: Standardplan

en: default plan assigned to new registered users
sv_SE: standardplan tilldelad nya registrerade användare

en: Mandatory
sv_SE: Obligatoriskt

en: enable this payment method (you need to initialize first)
sv_SE: aktivera denna betalningsmetod (du måste initiera först)

en: Public API Key
sv_SE: Offentlig API-nyckel

en: Secret API Key
sv_SE: Hemlig API-nyckel

en: Initialize
sv_SE: Initiera

en: if not selected, use the paypal sandbox for testing
sv_SE: om inte valt, använd PayPals sandlåda för testning

en: Client Id
sv_SE: Klient ID

en: Client Secret
sv_SE: Klient-hemlighet

en: if you change from sandbox to live check that you have entered your live API credentials, check Live and Initialize again
sv_SE: om du byter från sandlåda till live kontrollera att du har angett dina live API-uppgifter, markera Live och Initialisera igen

en: Voice commands works with all browsers that implement the Speech Recognition interface of the Web Speech API.
sv_SE: Röstkommandon fungerar med alla webbläsare som implementerar gränssnittet taligenkänning i webbtals-API:et.

en: Enter language code
sv_SE: Ange språkkod

en: Languages Supported
sv_SE: Språk som stöds

en: Commands
sv_SE: Kommandon

en: Welcome message
sv_SE: Välkomstmeddelande

en: Listening message
sv_SE: Lyssnande meddelande

en: Error message
sv_SE: Meddelande vid fel

en: Help command
sv_SE: Kommandot Hjälp

en: show help message
sv_SE: visa hjälpmeddelande

en: Help response
sv_SE: Hjälp svar

en: Next command
sv_SE: Nästa kommando

en: go to next room
sv_SE: gå till nästa rum

en: Next response
sv_SE: Nästa svar

en: Previous command
sv_SE: Föregående kommando

en: go to previous room
sv_SE: gå till föregående rum

en: Previous response
sv_SE: Föregående svar

en: Left command
sv_SE: Vänster kommando

en: looking left
sv_SE: titta åt vänster

en: Left response
sv_SE: Vänster svar

en: Right command
sv_SE: Höger kommando

en: looking right
sv_SE: ser rätt ut

en: Right response
sv_SE: Rätt svar

en: Up command
sv_SE: Kommandot Upp

en: looking up
sv_SE: tittar upp

en: Up response
sv_SE: Upp svar

en: Down command
sv_SE: Kommandot Nedåt

en: looking down
sv_SE: titta ner

en: Down response
sv_SE: Ned svar

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: new category
sv_SE: ny kategori

en: Delete Category
sv_SE: Radera Kategori

en: Are you sure you want to delete this category?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort denna kategori?

en: Initializing and synchronizing changes ...
sv_SE: Initiera och synkronisera ändringar ...

en: Supported Languages
sv_SE: Språk som stöds

en: Choose
sv_SE: Välj

en: LANDING
sv_SE: LANDNING

en: Your "%s" plan not allow to create Landing Pages!
sv_SE: Din "%s"-plan tillåter inte att skapa målsidor!

en: MARKERS
sv_SE: MARKERINGAR

en: You cannot create Markers on an external virtual tour!
sv_SE: Du kan inte skapa markörer på en extern virtuell rundtur!

en: You have reached the maximum number of Markers allowed from your plan!
sv_SE: Du har nått det maximala antalet markörer som tillåts från din plan!

en: GO TO
sv_SE: GÅ TILL

en: LookAt
sv_SE: Titta på

en: moves the view in the direction of the clicked marker
sv_SE: flyttar vyn i riktning mot den klickade markören

en: Override Initial Position
sv_SE: Åsidosätt initial position

en: Drag the view to set the starting position belongs to this marker. Only works if 'Same Azimuth' is disabled.
sv_SE: Dra vyn för att ange att startpositionen tillhör den här markören. Fungerar bara om "Samma azimut" är inaktiverad.

en: drag the marker to change its position
sv_SE: dra markören för att ändra dess position

en: ADD MARKER
sv_SE: LÄGG TILL MARKERING

en: EDIT POIs
sv_SE: REDIGERA INKÖPSORDER

en: Add Marker
sv_SE: Lägg till markör

en: Delete Marker
sv_SE: Radera Markering

en: Are you sure you want to delete the marker?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera markeringen?

en: ROOMS LIST
sv_SE: RUMLISTA

en: Drag and drop rooms into categories or up/down to change its order
sv_SE: Dra och släpp rum i kategorier eller uppåt/nedåt för att ändra ordningen

en: LOADING MENU LIST ...
sv_SE: LÄSER IN MENYLISTA ...

en: No icons in this library.
sv_SE: Inga ikoner i det här biblioteket.

en: administrator
sv_SE: administratör

en: There's a problem with your payment details. Please update your card by clicking here.
sv_SE: Det är problem med dina betalningsuppgifter. Uppdatera ditt kort genom att klicka här.

en: Actual payment method:
sv_SE: Faktisk betalningsmetod:

en: Redirecting to payment setup page ...
sv_SE: Omdirigera till betalningsinställningssidan ...

en: UPGRADE
sv_SE: Uppgradera

en: Version Check
sv_SE: Kontroll av version

en: Current Version
sv_SE: Aktuell version

en: Latest Version
sv_SE: Senaste versionen

en: Changelog
sv_SE: Ändringslogg

en: Download and Update
sv_SE: Hämta och uppdatera

en: Can't upgrade, please enable php zip extension.
sv_SE: Kan inte uppgradera, aktivera php zip förlängning.

en: Be sure to perform a full manual backup of your current files and database before upgrading.
sv_SE: Se till att utföra en fullständig manuell säkerhetskopia av dina aktuella filer och databaser innan du uppgraderar.

en: I made the backup, continue
sv_SE: Jag gjorde säkerhetskopian, fortsätt

en: UPGRADE NOW!
sv_SE: UPPGRADERA NU!

en: click upgrade now to start
sv_SE: klicka på uppgradera nu för att starta

en: downloading ...
sv_SE: Ladda ner...

en: error, please retry
sv_SE: fel, försök igen

en: installing ... do not close this window!
sv_SE: Installera... Stäng inte det här fönstret!

en: upgrade completed successfully, you will now be logged out in 5 seconds
sv_SE: uppgraderingen har slutförts, loggas du nu ut på 5 sekunder

en: checking license
sv_SE: kontrollera licens

en: invalid license, unable to update
sv_SE: ogiltig licens, det går inte att uppdatera

en: You have reached your quota limit of %s! Please update your plan or delete some contents.
sv_SE: Du har nått din kvotgräns på %s! Uppdatera din plan eller ta bort visst innehåll.

en: PLANS
sv_SE: PLANER

en: Different plans let you limit your customers to create a certain number of Virtual Tours, Rooms, Markers and POIs. The default Unlimited's plan has no limits.
sv_SE: Med olika planer kan du begränsa dina kunder till att skapa ett visst antal virtuella turer, rum, markörer och poi.Different plans let you limit your customers to create a certain number of Virtual Tours, Rooms, Markers and POIs. Standard unlimiteds plan har inga gränser.

en: ADD PLAN
sv_SE: LÄGG TILL PLAN

en: Features
sv_SE: Funktioner

en: Expires Days
sv_SE: Förfaller dagar

en: Storage Quota
sv_SE: Lagringskvot

en: In use
sv_SE: Google Analytics Tracking ID. Notering: Använd den vänliga URLen i Google Analytics property url inställning.

en: unlimited
sv_SE: obegränsad

en: set only for free trial plan
sv_SE: endast inställd för gratis provperiodsplan

en: Frequency
sv_SE: Frekvens

en: Recurring
sv_SE: Återkommande

en: One Time
sv_SE: Engångs

en: Interval (months)
sv_SE: Intervall (månader)

en: the number of intervals between subscription billings
sv_SE: antalet intervall mellan prenumerationsfakturering

en: N. Rooms
sv_SE: N. Rum

en: N. Markers
sv_SE: N. Markörer

en: Panorama Upload Size
sv_SE: Panoramauppladdningsstorlek

en: Expired plan
sv_SE: Utgått plan

en: Keep tours online
sv_SE: Håll rundturer online

en: Put tours offline
sv_SE: Lägg turer offline

en: Enable Info Box
sv_SE: Rutan Aktivera information

en: Enable Landing
sv_SE: Aktivera landning

en: Enable Showcase
sv_SE: Aktivera showcase

en: Enable Gallery
sv_SE: Aktivera Galleri

en: Enable Presentation
sv_SE: Aktivera presentation

en: Enable Video 360 Tour
sv_SE: Aktivera Video 360 Tour

en: Enable Live session
sv_SE: Aktivera Live-session

en: Enable Meeting
sv_SE: Aktivera möte

en: Enable Right Click Content
sv_SE: Aktivera högerklicka på innehåll

en: Enable Maps
sv_SE: Aktivera kartor

en: Enable Icons Library
sv_SE: Aktivera ikoner bibliotek

en: Enable Voice Commands
sv_SE: Aktivera röstkommandon

en: Enable Whatsapp / Facebook Chat
sv_SE: Aktivera Whatsapp / Facebook Chat

en: Enable Auto Rotate
sv_SE: Aktivera automatisk rotation

en: Enable Fly-in
sv_SE: Aktivera infälld

en: Enable Multiresolution
sv_SE: Aktivera multiresolution

en: Enable Password Tour
sv_SE: Aktivera lösenordsturné

en: Enable Statistics
sv_SE: Aktivera statistik

en: Enable Forms
sv_SE: Aktivera formulär

en: Enable Logo
sv_SE: Aktivera logotyp

en: Enable Nadir Logo
sv_SE: Aktivera Nadir-logotypen

en: Enable Song
sv_SE: Aktivera låt

en: Enable Annotations
sv_SE: Aktivera anteckningar

en: Enable Video 360 Panorama
sv_SE: Aktivera Video 360 Panorama

en: Enable Multiple Rooms View
sv_SE: Aktivera vy över flera rum

en: Enable Protect Rooms
sv_SE: Aktivera skydda rum

en: Enable Share
sv_SE: Aktivera Delafunktion

en: Enable Device Orientation
sv_SE: Aktivera enhetsorientering

en: Enable WebVR
sv_SE: Aktivera WebVR

en: Enable Expiring Dates
sv_SE: Aktivera utgångsdatum

en: Enable Download Tour
sv_SE: Aktivera nedladdningsturné

en: Enable Shop
sv_SE: Aktivera butik

en: Enable 3D View
sv_SE: Aktivera 3D-vy

en: Menu Items
sv_SE: Menyposter

en: Editor 3D View
sv_SE: Editor 3D-vy

en: Custom Features
sv_SE: Anpassade funktioner

en: List of additional features to show for the plan (each feature must be on a new line)
sv_SE: Lista över ytterligare funktioner som ska visas för planen (varje funktion måste finnas på en ny rad)

en: to use external payment systems or other reasons (visible only with deactivated payments)
sv_SE: att använda externa betalningssystem eller andra skäl (endast synligt med inaktiverade betalningar)

en: Edit Plan
sv_SE: Redigera Plan

en: Storage Quota (MB)
sv_SE: Lagringskvot (MB)

en: Delete
sv_SE: RADERA

en: EDITOR 3D VIEW
sv_SE: REDAKTÖR 3D-VISNING

en: You cannot edit 3D View on an external virtual tour!
sv_SE: Du kan inte redigera 3D-vy på en extern virtuell rundtur!

en: Add Room
sv_SE: Lägg till rum

en: Levels
sv_SE: Nivåer

en: Level
sv_SE: Nivå

en: Select room
sv_SE: Välj rum här

en: Double click
sv_SE: Dubbelklick

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Depth
sv_SE: Djup

en: Center
sv_SE: Centrera

en: Scale
sv_SE: Skala

en: Visibility
sv_SE: Synlighet

en: Front
sv_SE: Framsida

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Pointer
sv_SE: Pekare

en: Zoom In
sv_SE: Zooma in

en: Zoom Out
sv_SE: Zooma ut

en: Pointer Color
sv_SE: Pekarfärg

en: Main
sv_SE: Huvud

en: Background Opacity
sv_SE: Bakgrunds opacitet

en: Autorotate Speed
sv_SE: Autorotationshastighet

en: Autorotate Inactivity
sv_SE: Autorotera inaktivitet

en: Set Default Camera Position
sv_SE: Ställ in standard kameraposition

en: Altitude
sv_SE: Höjd över havet

en: CREATE NEW ROOM
sv_SE: SKAPA NYTT RUM

en: You have reached the maximum number of Rooms allowed from your plan!
sv_SE: Du har nått det maximala antalet rum som tillåts från din plan!

en: LOADING ROOMS ...
sv_SE: LASTRUM ...

en: New Room
sv_SE: Nytt rum

en: Video Stream (HLS)
sv_SE: Videoström (HLS)

en: HLS Video Url
sv_SE: HLS Video URL

en: File (Json)
sv_SE: Fil (Json)

en: Accepted only lottie file in Json format.
sv_SE: Godkänd endast lottiefil i Json-format.

en: Delete Room
sv_SE: Ta bort Rum

en: Are you sure you want to delete the room?
sv_SE: Vill du ta bort rummet?

en: Duplicate Room
sv_SE: Duplicerat rum

en: Are you sure you want to duplicate the room?
sv_SE: Är du säker på att du vill duplicera rummet?

en: - expires in %s days
sv_SE: - upphör att gälla om %s dagar

en: of
sv_SE: av

en: change plan
sv_SE: ändra abonnemang

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Edit profile
sv_SE: Redigera profil

en: Logout
sv_SE: Logga ut

en: Ready to Leave?
sv_SE: Redo att Lämna?

en: Select Logout below if you are ready to end your current session.
sv_SE: Välj Logga ut nedan om du är redo att avsluta din nuvarande session.

en: It is not possible to subscribe on this demo server. This section is shown for demonstration purposes only. Buy the code <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>here</a>
sv_SE: Det är inte möjligt att prenumerera på denna demoserver. Det här avsnittet visas endast i demonstrationssyfte. Köp koden <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>här</a>

en: Choose a pricing plan
sv_SE: Välj en prisplan

en: Pick what's right for you
sv_SE: Välj vad som är rätt för dig

en: expires in %s days
sv_SE: upphör att gälla %s dagar

en: show features
sv_SE: visa funktioner

en: hide features
sv_SE: dölja funktioner

en: Showcase
sv_SE: Presentation

en: Facebook / Whatsapp Chat
sv_SE: Facebook / Whatsapp-chatt

en: Virtual Reality
sv_SE: Virtuell verklighet

en: Your own Logo
sv_SE: Din egen logotyp

en: Hide Tripod
sv_SE: Dölj stativ

en: Background Music
sv_SE: bakgrundsmusik

en: Multiple Room's Views
sv_SE: Flera rums vyer

en: Protect tour (Password)
sv_SE: Skydda rundtur (lösenord)

en: Protect Rooms (Passcode, Leads)
sv_SE: Skydda rum (lösenord, leads)

en: Custom Icons
sv_SE: Anpassade ikoner

en: Fly-In Animation
sv_SE: Inflygningsanimation

en: Multi-Resolution
sv_SE: Flera upplösningar

en: Download Tour
sv_SE: Ladda ner turné

en: Reactivate Subscription
sv_SE: Återaktivera prenumeration

en: Current Subscription (Canceled)
sv_SE: Aktuell prenumeration (avbruten)

en: Current Subscription
sv_SE: Aktuell prenumeration

en: Find out more
sv_SE: Upptäck mer

en: Contact Us
sv_SE: Kontakta oss

en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

en: Change Subscription
sv_SE: Ändra abonnemang

en: cancel current subscription
sv_SE: avbryta aktuell prenumeration

en: modify payment details
sv_SE: ändra betalningsuppgifter

en: Redirecting to checkout page ...
sv_SE: Omdirigera till kassasidan ...

en: Are you sure you want to change your subscription?
sv_SE: Vill du ändra prenumerationen?

en: New plan
sv_SE: Ny plan

en: Next payment
sv_SE: Nästa betalning

en: Subsequent payments
sv_SE: Efterföljande betalningar

en: Yes, Change
sv_SE: Ja, ändra

en: Cancel Subscription
sv_SE: Avbryt Prenumeration

en: Are you sure you want to cancel your current subscription?
sv_SE: Vill du säga upp din nuvarande prenumeration?

en: Actual plan
sv_SE: Faktisk plan

en: Active until
sv_SE: Aktiv till

en: Yes, Cancel
sv_SE: Ja, avbryt

en: Are you sure you want to reactivate your canceled subscription?
sv_SE: Är du säker på att du vill återaktivera din avbrutna prenumeration?

en: Yes, Reactivate
sv_SE: Ja, återaktivera

en: You must first cancel your current subscription to activate a new one
sv_SE: Du måste först säga upp din nuvarande prenumeration för att aktivera en ny

en: You cannot create Gallery on an external virtual tour!
sv_SE: Du kan inte skapa Galleri på en extern virtuell rundtur!

en: Your "%s" plan not allow to create Gallery!
sv_SE: Din "%s" plan tillåter inte att skapa galleri!

en: Gallery Mode
sv_SE: Galleriläge

en: Photo Slider
sv_SE: Fotoreglage

en: Video Slideshow
sv_SE: Video bildspel

en: Slideshow
sv_SE: Bildspel

en: Slide Duration
sv_SE: Slide Varaktighet

en: Fade Duration
sv_SE: Tona varaktighet

en: Zoom Rate
sv_SE: Zoomhastighet

en: Waternark
sv_SE: Vattennark

en: it uses the logo of the tour.
sv_SE: den använder turnéns logotyp.

en: Bottom Left
sv_SE: Nedre vänster

en: Bottom Right
sv_SE: Nedre höger

en: Generate slideshow
sv_SE: Skapa bildspel

en: EDIT ROOM
sv_SE: REDIGERA RUM

en: EDIT PREVIOUS ROOM
sv_SE: REDIGERA FÖREGÅENDE RUM

en: EDIT NEXT ROOM
sv_SE: REDIGERA NÄSTA RUM

en: PROTECT
sv_SE: SKYDDA KARTAN

en: MULTIPLE ROOM VIEWS
sv_SE: FLERA RUMSVYER

en: Visible List
sv_SE: Synlig lista

en: show room on list slider
sv_SE: visa utrymme på listreglaget

en: Room Link
sv_SE: Länk till rum

en: if the logo is present it will be displayed instead of the room name
sv_SE: om logotypen finns visas den i stället för rumsnamnet

en: DELETE LOGO
sv_SE: TA BORT LOGOTYP

en: click to view / change
sv_SE: klicka här om du vill visa/ändra

en: Override
sv_SE: Åsidosätt

en: override transition settings for this room
sv_SE: åsidosätta övergångsinställningar för det här rummet

en: transition time before entering in this room in milliseconds
sv_SE: övergångstid innan du går in i detta rum i millisekunder

en: transition zoom level before entering in this room
sv_SE: övergångszoomnivå innan du går in i det här rummet

en: A not fully equirectangular and 360 degree image was detected. Please adjust the position settings for correct viewing.
sv_SE: En inte helt ekrectangular och 360 graders bild upptäcktes. Justera positionsinställningarna för korrekt visning.

en: Alternatively, try to fix with these presets:
sv_SE: Alternativt kan du försöka fixa med dessa förinställningar:

en: 360 Horizontal Panorama
sv_SE: 360 Horisontellt panorama

en: 180 Horizontal Panorama
sv_SE: 180 Horisontellt panorama

en: 16:9 Flat Image
sv_SE: 16:9 Platt bild

en: 4:3 Flat Image
sv_SE: 4:3 Platt bild

en: hold click and move the mouse to change the position
sv_SE: håll ned klick och flytta musen för att ändra positionen

en: view
sv_SE: visa

en: positions
sv_SE: tjänster

en: north
sv_SE: Norr

en: effects
sv_SE: effekter

en: Initial Position
sv_SE: Startställning

en: Compass North
sv_SE: Kompass norr

en: Horizontal Pitch / Roll
sv_SE: Horisontell tonhöjd /rulle

en: initial position when you enter in this room
sv_SE: första positionen när du går in i det här rummet

en: Set
sv_SE: Sätt

en: EDIT THUMBNAIL
sv_SE: REDIGERA MINIATYRBILD

en: UPLOAD THUMBNAIL
sv_SE: LADDA UPP MINIATYRBILD

en: Save Preset
sv_SE: Spara förinställning

en: Apply Preset to this Room
sv_SE: Använd förinställning i det här rummet

en: Apply Preset to all Rooms
sv_SE: Applicera förinställning på alla rum

en: Delete Preset
sv_SE: Ta bort förinställning

en: Horizontal Pitch
sv_SE: Horisontell tonhöjd

en: specifies pitch of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
sv_SE: anger tonhöjd för bildhorisonten (för korrigering av panorama som inte är utjämnade)

en: Horizontal Roll
sv_SE: Vågrät rulle

en: specifies roll of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
sv_SE: anger rullning av bildhorisont (för korrigering av panorama som inte är utjämnade)

en: Lower Pitch
sv_SE: Lägre tonhöjd

en: maximum vertical inclination in degrees down (min 0 - max 90)
sv_SE: maximal vertikal lutning i grader ner (min 0 - max 90)

en: Upper Pitch
sv_SE: Övre tonhöjd

en: maximum vertical inclination in degrees up (min 0 - max 90)
sv_SE: maximal vertikal lutning i grader upp (min 0 - max 90)

en: Left Yaw
sv_SE: Vänster gäspning

en: maximum horizontal inclination in degrees left (min 0 - max 180)
sv_SE: maximal horisontell lutning i grader kvar (min 0 - max 180)

en: Right Yaw
sv_SE: Höger yaw

en: maximum horizontal inclination in degrees right (min 0 - max 180)
sv_SE: maximal horisontell lutning i grader höger (min 0 - max 180)

en: HAOV
sv_SE: HAOV (HAOV)

en: sets the panorama’s horizontal angle of view, in degrees (min 0 - max 360)
sv_SE: ställer in panoramans horisontella synvinkel, i grader (min 0 - max 360)

en: VAOV
sv_SE: VAOV (VAOV)

en: sets the panorama’s vertical angle of view, in degrees (min 0 - max 180)
sv_SE: ställer in panoramans vertikala synvinkel, i grader (min 0 - max 180)

en: HFOV
sv_SE: HFOV (HFOV)

en: sets the panorama’s horizontal field of view (0 to keep default virtual tour setting)
sv_SE: anger panoramans vågräta synfält (0 för att behålla standardinställningen för virtuell rundtur)

en: background color shown for partial panoramas
sv_SE: bakgrundsfärg som visas för partiella panoramabilder

en: Allow Zoom
sv_SE: Tillåt zoomning

en: enables zoom
sv_SE: aktiverar zoomning

en: Allow Pitch
sv_SE: Tillåt tonhöjd

en: enables vertical inclination
sv_SE: möjliggör vertikal lutning

en: indication of the north position of this room
sv_SE: uppgift om rummets norra läge

en: No associated floorplan.
sv_SE: Ingen tillhörande planlösning.

en: No associated map.
sv_SE: Ingen tillhörande karta.

en: Brightness
sv_SE: Ljusstyrka

en: Contrast
sv_SE: Kontrast

en: Saturate
sv_SE: Mätta

en: Grayscale
sv_SE: Gråskala

en: Blur
sv_SE: Suddighet

en: allows you to blur parts of the panoramic image, such as faces and license plates
sv_SE: gör att du kan oskärpa delar av panoramabilden, till exempel ansikten och registreringsskyltar

en: EDIT BLUR
sv_SE: REDIGERA OSKÄRPA

en: Effect
sv_SE: Effekt

en: Snow
sv_SE: Snö

en: Rain
sv_SE: Regn

en: Fog
sv_SE: Dimma

en: Fireworks
sv_SE: Fyrverkeri

en: Confetti
sv_SE: Konfetti

en: Sparkle
sv_SE: Gnistra

en: Annotation
sv_SE: Anteckning

en: title of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
sv_SE: information om rummet i blocket längst upp till vänster (tomt att inte visa)

en: description of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
sv_SE: Beskrivning av informationen om rummet i blocket längst upp till vänster (tom att inte visa)

en: Audio embedded
sv_SE: Ljud inbäddat

en: uses the audio track embedded in the video
sv_SE: använder ljudspåret som är inbäddat i videon

en: Exist Audio
sv_SE: Existerande ljud

en: Upload new Audio
sv_SE: Ladda upp nytt ljud

en: REMOVE AUDIO
sv_SE: TA BORT LJUD

en: Upload Audio (MP3)
sv_SE: Ladda upp ljud (MP3)

en: Protect
sv_SE: SKYDDA KARTAN

en: block room display until the protect form is filled
sv_SE: blockrumsdisplay tills skyddsformuläret är fyllt

en: Passcode
sv_SE: Lösenord

en: title of the protect form
sv_SE: skyddsformulärens titel

en: description of the protect form
sv_SE: beskrivning av skyddsformuläret

en: passcode to unlock the room
sv_SE: lösenord för att låsa upp rummet

en: sends a notification to the specified email when the lead form is submitted
sv_SE: skickar ett meddelande till angivet e-postmeddelande när leadformuläret skickas

en: Multiple Room Views
sv_SE: Flera rumsvyer

en: allows you to load various versions of the same room and switch them in the viewer
sv_SE: låter dig ladda olika versioner av samma rum och växla dem i tittaren

en: View type
sv_SE: Visa typ

en: Single view
sv_SE: Enkel vy

en: Split view with slider
sv_SE: Dela vy med skjutreglage

en: Main view name
sv_SE: Namn på huvudvy

en: View name
sv_SE: Visa namn

en: Add New Preset
sv_SE: Lägg till ny förinställning

en: Preset Name
sv_SE: Förinställningens namn

en: Are you sure you want to save this preset?
sv_SE: Vill du spara den här förinställningen?

en: Yes, Save
sv_SE: Ja, Spara

en: Apply Preset
sv_SE: Applicera utseende

en: Are you sure you want to apply this preset to all the rooms of this Virtual Tour?
sv_SE: Vill du tillämpa den här förinställningen på alla rum i den här virtuella rundturen?

en: screenshot
sv_SE: skärmdump

en: EDIT PRODUCT
sv_SE: REDIGERA PRODUKT

en: Purchase Type
sv_SE: Inköpstyp

en: the cart works only if snipcart is configured in the shop section of the tour
sv_SE: vagnen fungerar endast om snipcart är konfigurerad i butiksdelen av turnén

en: Link
sv_SE: Länk

en: Cart
sv_SE: Varukorg

en: Delete Product
sv_SE: Ta Bort Produkt

en: Are you sure you want to delete the product?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort produkten?

en: Bulk map's create
sv_SE: Masskartans skapa

en: Uploading multiple JPG/PNG images will automatically create all the maps.
sv_SE: Om du laddar upp flera JPG/PNG-bilder skapas automatiskt alla kartor.

en: Creating Maps
sv_SE: Skapa kartor

en: You cannot create Info Box on an external virtual tour!
sv_SE: Du kan inte skapa informationsruta på en extern virtuell rundtur!

en: Your "%s" plan not allow to create Info Box!
sv_SE: Din "%s" -plan tillåter inte att skapa informationslåda!

en: Loading panorama image ...
sv_SE: Laddar panoramabild ...

en: CLEAR DRAW
sv_SE: TYDLIG DRAGNING

en: ZOOM IN
sv_SE: ZOOMA IN

en: ZOOM OUT
sv_SE: ZOOMA UT

en: APPLY BLUR
sv_SE: ANVÄND OSKÄRPA

en: REVERT TO ORIGINAL
sv_SE: ÅTERGÅ TILL ORIGINAL

en: BACK TO ROOM
sv_SE: TILLBAKA TILL RUMMET

en: Click on the image to start drawing the shape of blur
sv_SE: Klicka på bilden för att börja rita formen av oskärpa

en: Creating blur effect in progress, please wait ...
sv_SE: Skapa oskärpa effekt pågår, vänta ...

en: Are you sure you want to restore the original image?
sv_SE: Vill du återställa originalbilden?

en: Yes, Revert
sv_SE: Ja, återställ

en: Error: No gallery images
sv_SE: Fel: Inga galleribilder

en: All requirements are met.
sv_SE: Alla krav är uppfyllda.

en: File not found.
sv_SE: Filen kunde inte hittas.

en: the file cannot be imported: system version different from the one with which the file was exported.
sv_SE: filen kan inte importeras: systemversionen skiljer sig från den som filen exporterades med.

en: An error has occurred:
sv_SE: Ett fel har uppstått:

en: unauthorized
sv_SE: obehörig

en: not reachable
sv_SE: inte nåbar
