Simple Virtual Tour - en to tg_TJ translation catalogue (1604 entries)

en: (filtered from %s total entries)
tg_TJ: (аз %s сабти умумӣ филтр карда шудааст)

en: - expires in %s days
tg_TJ: - пас аз %s рӯз ба охир мерасад

en: -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
tg_TJ: -1 то -10 суръат бо ақрабаки соат, 1 то 10 суръат муқобили ақрабаки соат

en: 0 to disable autorotate, -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
tg_TJ: 0 барои хомӯш кардани автоматизатсия, суръат аз -1 то -10 бо ақрабаки соат, 1 то 10 суръат муқобили ақрабаки соат

en: 1. Open tour in a new window
tg_TJ: 1. Турро дар равзанаи нав кушоед

en: 10 to 100: lower values means faster loading (poor quality), higher value means slow loading (high quality). 100 to disable compression.
tg_TJ: 10 то 100: арзишҳои паст маънои боркунии тезтар (сифати паст), арзиши баландтар маънои боркунии сустро (сифати баланд) дорад. 100 барои хомӯш кардани фишурда.

en: 16:9 Flat Image
tg_TJ: 16:9 Тасвири ҳамвор

en: 180 Horizontal Panorama
tg_TJ: 180 Панорамаи уфуқӣ

en: 2. Click the button Open screencast app
tg_TJ: 2. Тугмаро клик кунед Барномаи скринкастро кушоед

en: 3. Record your screen by selecting the open window
tg_TJ: 3. Бо интихоби равзанаи кушода экрани худро сабт кунед

en: 360 Horizontal Panorama
tg_TJ: 360 Панорамаи уфуқӣ

en: 360 VIDEO TOUR
tg_TJ: 360 САФАРИ ВИДЕО

en: 360 Video
tg_TJ: 360 Видео

en: 360 Video Tour
tg_TJ: Сафари видеоии 360

en: 3D VIEW
tg_TJ: Намоиши 3D

en: 3D View
tg_TJ: Намоиши 3D

en: 3d model can be rotated
tg_TJ: Модели 3D метавонад гардиш карда шавад

en: 4. Upload the recorded video
tg_TJ: 4. Видеои сабтшударо бор кунед

en: 4:3 Flat Image
tg_TJ: 4:3 Тасвири ҳамвор

en: A Tour is created
tg_TJ: Тур таъсис дода мешавад

en: A new user is registered
tg_TJ: Корбари нав сабт шудааст

en: A not fully equirectangular and 360 degree image was detected. Please adjust the position settings for correct viewing.
tg_TJ: Тасвири росткунҷаи пурра набуда ва 360 дараҷа ошкор карда шуд. Лутфан танзимоти мавқеъро барои дидани дуруст танзим кунед.

en: ACTIVATE
tg_TJ: ФАЪОЛ КАРДАН

en: ADD / SAVE features are disabled.
tg_TJ: Хусусиятҳои ADD / SAVE ғайрифаъол шудаанд.

en: ADD / UPDATE
tg_TJ: ИЛОВА / НАВОРӢ

en: ADD ACTION
tg_TJ: ИЛОВАИ АМАЛ

en: ADD MARKER
tg_TJ: ИЛОВАИ МАРКЕР

en: ADD PLAN
tg_TJ: ИЛОВАИ НАКША

en: ADD POI
tg_TJ: POI ИЛОВА кунед

en: ADD ROOM
tg_TJ: ИЛОВАИ ХУҶРА

en: ADD THIS MARKER
tg_TJ: ИН МАРКЕРРО ИЛОВА КУНЕД

en: ADD TO CART
tg_TJ: БА САБАТ АНДОЗ

en: ADD USER
tg_TJ: ИЛОВАИ Истифодабаранда

en: ADMINISTRATOR
tg_TJ: АДМИНИСТРАТОР

en: ADVERTISEMENTS
tg_TJ: ЭЪЛОНХО

en: API Sample Code
tg_TJ: Рамзи намунавии API

en: APPLY BLUR
tg_TJ: БУРДАНРО БАРОРЕД

en: APPLY PRESET
tg_TJ: ПАРВАРДИДАНИ ПЕШК

en: APPLY STYLE TO ALL
tg_TJ: ТАРЗИ БАРОИ ХАМА КОР НАМОЕД

en: AUTO SAVE
tg_TJ: АВТО ЗАХИРА

en: Accepted only 360 degree videos in MP4 format.
tg_TJ: Танҳо видеоҳои 360 дараҷа дар формати MP4 қабул карда мешаванд.

en: Accepted only images in JPG/PNG format.
tg_TJ: Танҳо тасвирҳо дар формати JPG/PNG қабул карда мешаванд.

en: Accepted only lottie file in Json format.
tg_TJ: Танҳо файли лотерея дар формати Json қабул карда мешавад.

en: Account
tg_TJ: Ҳисоб

en: Action
tg_TJ: Амал

en: Action required
tg_TJ: Амал талаб карда мешавад

en: Actions
tg_TJ: Амалҳо

en: Activated
tg_TJ: Фаъол карда шуд

en: Activation mail - Body
tg_TJ: Почтаи фаъолсозӣ - Бадан

en: Activation mail - Subject
tg_TJ: Почтаи фаъолсозӣ - Мавзӯъ

en: Active
tg_TJ: Фаъол

en: Active (expiring)
tg_TJ: Фаъол (мӯҳлат ба охир мерасад)

en: Active until
tg_TJ: То фаъол

en: Actual payment method:
tg_TJ: Усули воқеии пардохт:

en: Actual plan
tg_TJ: Нақшаи воқеӣ

en: Add
tg_TJ: Илова

en: Add Category
tg_TJ: Илова кардани категория

en: Add Marker
tg_TJ: Иловаи Marker

en: Add New Preset
tg_TJ: Илова кардани танзимоти нав

en: Add POI
tg_TJ: Иловаи POI

en: Add Room
tg_TJ: Илова кардани ҳуҷра

en: Add all the currencies in the section <b>SUPPORTED CURRENCIES</b>
tg_TJ: Ҳама асъорҳоро дар қисмати <b>ПУЛҲОИ ДАСТГИРӢ илова кунед</b>

en: Add new preset
tg_TJ: Илова кардани танзимоти нав

en: Add your domain <b>%s</b> in the <b>Domain</b> field of the section <b>DEFAULT WEBSITE DOMAIN</b>
tg_TJ: Домени худро <b>%s</b> дар майдони <b>домени</b> <b>қисмати ДОМАИ СОМОНАИ СОМОНАИ ТОҶИКИСТОН илова кунед</b>

en: Address
tg_TJ: Адрес

en: Administrator
tg_TJ: Администратор

en: Advertisements
tg_TJ: Эълонҳо

en: All
tg_TJ: Ҳама

en: All Categories
tg_TJ: Ҳама категорияҳо

en: All Users
tg_TJ: Ҳама корбарон

en: All requirements are met.
tg_TJ: Ҳама талаботҳо иҷро карда мешаванд.

en: Allow Pitch
tg_TJ: Ба Pitch иҷозат диҳед

en: Allow Zoom
tg_TJ: Ба масштаб иҷозат диҳед

en: Already have an account? Login!
tg_TJ: Аллакай ҳисоб доред? Даромадан!

en: Alternatively, try to fix with these presets:
tg_TJ: Интихобан, кӯшиш кунед, ки бо ин танзимоти пешакӣ ислоҳ кунед:

en: Altitude
tg_TJ: Баландӣ

en: An account linked to the email %s was not found, do you want to register a new one?
tg_TJ: Ҳисобе, ки ба почтаи электронии %s алоқаманд буд, ёфт нашуд, оё шумо мехоҳед ҳисоби навро сабти ном кунед?

en: An error has occured.
tg_TJ: Хатогие рух дод.

en: An error has occurred, please try again later
tg_TJ: Хатогие рух дод, лутфан дертар аз нав кӯшиш кунед

en: An error has occurred:
tg_TJ: Хатогие рух дод:

en: And finally let's preview the tour you just created. Click on the menu item <b>Preview</b>
tg_TJ: Ва дар ниҳоят биёед туреро, ки шумо сохтаед, пешнамоиш кунем. Ба банди менюи <b>Пешнамоиш клик кунед</b>

en: Animation
tg_TJ: Аниматсия

en: Animation duration (ms)
tg_TJ: Давомнокии аниматсия (мс)

en: Annotation
tg_TJ: Аннотация

en: Annotation Description
tg_TJ: Тавсифи эзоҳ

en: Annotation Title
tg_TJ: Сарлавҳаи эзоҳ

en: Annotations
tg_TJ: Аннотацияҳо

en: Application Name
tg_TJ: Номи ариза

en: Apply
tg_TJ: Муроҷиат кунед

en: Apply Preset
tg_TJ: Танзимоти пешакӣ татбиқ кунед

en: Apply Preset to all Rooms
tg_TJ: Танзимоти пешакӣ ба ҳама ҳуҷраҳо татбиқ кунед

en: Apply Preset to this Room
tg_TJ: Танзимоти пешакӣ ба ин ҳуҷраро татбиқ кунед

en: Apply to all
tg_TJ: Ба ҳама муроҷиат кунед

en: Arabic
tg_TJ: арабӣ

en: Are you sure you want to apply the preset?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед танзимоти пешакиро татбиқ кунед?

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing POIs by overwriting them?
tg_TJ: Оё мутмаин ҳастед, ки мехоҳед ин танзимотҳоро ба ҳамаи POI-ҳои мавҷуда тавассути барнавнавис кардани онҳо татбиқ кунед?

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing markers by overwriting them?
tg_TJ: Оё мутмаин ҳастед, ки мехоҳед ин танзимотҳоро ба ҳамаи нишонгузорҳои мавҷуда тавассути аз нав навиштани онҳо татбиқ кунед?

en: Are you sure you want to apply this preset to all the rooms of this Virtual Tour?
tg_TJ: Оё мутмаин ҳастед, ки мехоҳед ин танзимоти пешакӣ ба ҳамаи утоқҳои ин сафари виртуалӣ татбиқ кунед?

en: Are you sure you want to cancel this upload?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед ин боргузориро бекор кунед?

en: Are you sure you want to cancel your current subscription?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед обунаи ҷории худро бекор кунед?

en: Are you sure you want to change your subscription?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед обунаи худро тағир диҳед?

en: Are you sure you want to create a tour containing sample data?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки сайёҳеро эҷод кунед, ки дорои маълумоти намунавӣ мебошад?

en: Are you sure you want to delete the advertisement?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки таблиғро нест кардан мехоҳед?

en: Are you sure you want to delete the entire map and all the points?
tg_TJ: Оё мутмаин ҳастед, ки мехоҳед тамоми харита ва ҳамаи нуқтаҳоро нест кунед?

en: Are you sure you want to delete the entire virtual tour, included rooms, markers, pois and map?
tg_TJ: Оё мутмаин ҳастед, ки мехоҳед тамоми сайри виртуалӣ, утоқҳо, нишонаҳо, поис ва харитаро нест кунед?

en: Are you sure you want to delete the map point?
tg_TJ: Оё мутмаин ҳастед, ки мехоҳед нуқтаи харитаро нест кунед?

en: Are you sure you want to delete the marker?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед маркерро нест кунед?

en: Are you sure you want to delete the poi?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед poi-ро нест кунед?

en: Are you sure you want to delete the preset?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед танзимоти пешакӣ тоза кунед?

en: Are you sure you want to delete the product?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед маҳсулотро нест кунед?

en: Are you sure you want to delete the room?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед ҳуҷраро нест кунед?

en: Are you sure you want to delete the showcase?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед витринаро нест кунед?

en: Are you sure you want to delete the user?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки корбарро нест кардан мехоҳед?

en: Are you sure you want to delete this category?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед ин категорияро нест кунед?

en: Are you sure you want to delete?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед нест кунед?

en: Are you sure you want to download the virtual tour?
tg_TJ: Оё мутмаин ҳастед, ки сайри виртуалиро зеркашӣ кардан мехоҳед?

en: Are you sure you want to duplicate the entire virtual tour?
tg_TJ: Оё мутмаин ҳастед, ки мехоҳед тамоми сафари виртуалиро такрор кунед?

en: Are you sure you want to duplicate the poi?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед пои-ро такрор кунед?

en: Are you sure you want to duplicate the room?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед ҳуҷраро такрор кунед?

en: Are you sure you want to end this live session?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед ин ҷаласаи мустақимро хотима диҳед?

en: Are you sure you want to end this live session? The link generated will be invalidated.
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед ин ҷаласаи мустақимро хотима диҳед? Истиноди тавлидшуда беэътибор хоҳад шуд.

en: Are you sure you want to exit the tour creation wizard?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед аз устоди эҷоди сайёҳ хориҷ шавед?

en: Are you sure you want to reactivate your canceled subscription?
tg_TJ: Оё мутмаин ҳастед, ки мехоҳед обунаи бекоркардаи худро дубора фаъол кунед?

en: Are you sure you want to remove action from room's presentation?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед амалро аз муаррифии ҳуҷра тоза кунед?

en: Are you sure you want to remove room and all its actions from presentation?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед ҳуҷра ва тамоми амалҳои онро аз презентатсия хориҷ кунед?

en: Are you sure you want to reset all forms data for this virtual tour?
tg_TJ: Оё мутмаин ҳастед, ки мехоҳед ҳамаи маълумоти шаклҳоро барои ин сафари виртуалӣ аз нав танзим кунед?

en: Are you sure you want to reset all leads for this virtual tour?
tg_TJ: Оё мутмаин ҳастед, ки мехоҳед ҳамаи пешвоёни ин сафари виртуалиро аз нав танзим кунед?

en: Are you sure you want to reset all statistics for this virtual tour?
tg_TJ: Оё мутмаин ҳастед, ки мехоҳед ҳамаи омори ин сафари виртуалиро аз нав танзим кунед?

en: Are you sure you want to restore the original image?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед тасвири аслиро барқарор кунед?

en: Are you sure you want to save this preset?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед ин танзимоти пешакӣ захира кунед?

en: Are you sure you want to update the preset?
tg_TJ: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед танзимоти пешакиро навсозӣ кунед?

en: Are you sure? the contents of this element will be lost!
tg_TJ: Шумо мутмаъин ҳастед? мундариҷаи ин элемент гум мешавад!

en: Arrows Prev/Next
tg_TJ: Тирчаҳои Пеш/Оянда

en: Arrows Room's List Slider
tg_TJ: Слайдер Рӯйхати Arrows Room

en: Assign
tg_TJ: Таъин кунед

en: Assigned Plans
tg_TJ: Нақшаҳои таъиншуда

en: Assigned Virtual Tours
tg_TJ: Сафарҳои виртуалии таъиншуда

en: Associate a valid e-mail address to this account.
tg_TJ: Суроғаи почтаи электронии дурустро ба ин ҳисоб пайваст кунед.

en: Attention: all the virtual tours assigned to this user will be deleted!!!
tg_TJ: Диққат: ҳама турҳои виртуалии ба ин корбар таъиншуда нест карда мешаванд!!!

en: Audio
tg_TJ: Аудио

en: Audio MP3
tg_TJ: Аудио MP3

en: Audio embedded
tg_TJ: Аудио дарунсохташуда

en: Author
tg_TJ: Муаллиф

en: Auto Assign
tg_TJ: Таъиноти худкор

en: Auto Close
tg_TJ: Бастани худкор

en: Auto Open
tg_TJ: Кушодани худкор

en: Auto Rotation
tg_TJ: Гардиши худкор

en: Auto start
tg_TJ: Оғози худкор

en: AutoRotate inactivity
tg_TJ: Фаъол набудани худкор

en: AutoRotate speed
tg_TJ: Суръати гардиши худкор

en: Autoclose
tg_TJ: Автопӯшидан

en: Automatic Presentation
tg_TJ: Муаррифии худкор

en: Automatically assigns to new virtual tours
tg_TJ: Ба таври худкор ба турҳои нави виртуалӣ таъин мекунад

en: Autoplay
tg_TJ: Бозии худкор

en: Autoplay (seconds)
tg_TJ: Бозии худкор (сонияҳо)

en: Autoplay Audio
tg_TJ: Аудио бозикунии худкор

en: Autorotate Inactivity
tg_TJ: Фаъолияти худкоргардонӣ

en: Autorotate Speed
tg_TJ: Суръати автоматизатсия

en: Avatar
tg_TJ: Аватар

en: BACK TO ROOM
tg_TJ: БА ХОТРА БОЗГАШТ

en: BULK
tg_TJ: БУЛ

en: BUY
tg_TJ: ХАРИД

en: Back
tg_TJ: Бозгашт

en: Back to Dashboard
tg_TJ: Бозгашт ба панели идоракунӣ

en: Back to Login
tg_TJ: Бозгашт ба Воридшавӣ

en: Background
tg_TJ: Замина

en: Background Color
tg_TJ: Ранги замина

en: Background Image
tg_TJ: Тасвири замина

en: Background Music
tg_TJ: Мусиқии замина

en: Background Opacity
tg_TJ: Шаффофияти замина

en: Background Removal
tg_TJ: Бартараф кардани замина

en: Background Song Volume
tg_TJ: Ҳаҷми суруди пасзамина

en: Background Video
tg_TJ: Видеои пасзамина

en: Banner image
tg_TJ: Тасвири баннерӣ

en: Be sure to perform a full manual backup of your current files and database before upgrading.
tg_TJ: Боварӣ ҳосил кунед, ки пеш аз навсозӣ нусхабардории пурраи дастӣ аз файлҳо ва пойгоҳи додаҳои ҷории худро анҷом диҳед.

en: Blank
tg_TJ: Холӣ

en: Blur
tg_TJ: Норавшан

en: Border
tg_TJ: Сарҳад

en: Border Color
tg_TJ: Ранги сарҳад

en: Bottom
tg_TJ: Поён

en: Bottom Left
tg_TJ: Поёни чап

en: Bottom Right
tg_TJ: Поёни рост

en: Bounce
tg_TJ: Паридан

en: Box (Hover)
tg_TJ: Қуттӣ (Гузоред)

en: Box (click)
tg_TJ: Қуттии (клик кунед)

en: Box Position
tg_TJ: Мавқеи қуттии

en: Branding
tg_TJ: Брендинг

en: Brightness
tg_TJ: Равшанӣ

en: Bulk map's create
tg_TJ: Эҷоди харитаи оммавӣ

en: Bulk room's create
tg_TJ: Эҷоди як ҳуҷраи калон

en: Button
tg_TJ: Тугма

en: CANCEL
tg_TJ: БАТЪ КАРДАН

en: CATEGORIES
tg_TJ: КАТЕГОРИЯХО

en: CHANGE
tg_TJ: ТАҒЙИР

en: CHANGE PASSWORD
tg_TJ: ИВАЗИ КАЛИДВОЖА

en: CHECK
tg_TJ: САНЧИШ

en: CLEAR DRAW
tg_TJ: ТОҶИКСТАНДАРТ

en: CONTENTS
tg_TJ: МУНДАРИҶА

en: CREATE
tg_TJ: Эҷод кунед

en: CREATE 360 VIDEO
tg_TJ: Эҷоди ВИДЕО 360

en: CREATE NEW MAP
tg_TJ: Харитаи нав офаред

en: CREATE NEW ROOM
tg_TJ: ХОНАИ НАВ офаред

en: CSS Class
tg_TJ: Синфи CSS

en: CUSTOM CSS / JS
tg_TJ: CSS CUSTOM / JS

en: CUSTOMER
tg_TJ: муштарӣ

en: Call to Action Link
tg_TJ: Пайванди даъват ба амал

en: Callback Url
tg_TJ: URL-и бозгашт

en: Can't upgrade, please enable php zip extension.
tg_TJ: Навсозӣ карда намешавад, лутфан васеъшавии php zip-ро фаъол созед.

en: Cancel
tg_TJ: Бекор кардан

en: Cancel Subscription
tg_TJ: Обунаро бекор кунед

en: Cancel upload
tg_TJ: Бекор кардани боргузорӣ

en: Cancelled plan
tg_TJ: Нақшаи бекоршуда

en: Cart
tg_TJ: Ароба

en: Categories
tg_TJ: Категорияҳо

en: Category
tg_TJ: Категория

en: Center
tg_TJ: Марказ

en: Change
tg_TJ: Тағйир

en: Change Password
tg_TJ: Ивази калидвожа

en: Change Plan
tg_TJ: Тағйир додани нақша

en: Change Subscription
tg_TJ: Тағир додани обуна

en: Change password
tg_TJ: Ивази калидвожа

en: Change the view
tg_TJ: Намоишро тағир диҳед

en: Changed plan
tg_TJ: Нақшаи тағирёфта

en: Changelog
tg_TJ: Тағйирот

en: Chat
tg_TJ: Чат

en: Check Requirements
tg_TJ: Талаботро тафтиш кунед

en: Check your inbox for the verification code.
tg_TJ: Қуттии паёмдони худро барои рамзи тасдиқ санҷед.

en: Checkbox
tg_TJ: Қуттии қайд

en: Chinese Simplified
tg_TJ: Чин соддакардашуда

en: Chinese Traditional (Hong Kong)
tg_TJ: Анъанавии чинӣ (Ҳонконг)

en: Chinese Traditional (Taiwan)
tg_TJ: Анъанавии чинӣ (Тайван)

en: Choose
tg_TJ: Интихоб кунед

en: Choose a Product
tg_TJ: Маҳсулотро интихоб кунед

en: Choose a pricing plan
tg_TJ: Нақшаи нархгузориро интихоб кунед

en: Choose file
tg_TJ: Файлро интихоб кунед

en: City
tg_TJ: Шаҳр

en: Click Anywhere
tg_TJ: Ҳар ҷо клик кунед

en: Click here to change your plan
tg_TJ: Барои тағир додани нақшаи худ ин ҷо клик кунед

en: Click on <b>Create New Tax</b> a make sure to check <b>Included in price</b>
tg_TJ: <b>Эҷоди андози навро клик</b> кунед ва боварӣ ҳосил кунед, ки ба <b>нарх дохил карда шудааст</b>

en: Click on button <b>Create</b>
tg_TJ: Тугмаи <b>Эҷодро пахш кунед</b>

en: Click on the <b>plus</b> icon
tg_TJ: Ба <b>тасвири плюс</b> клик кунед

en: Click on the image to start drawing the shape of blur
tg_TJ: Барои оғози кашидани шакли норавшан тасвирро клик кунед

en: Click on the menu item <b>List Tours</b>
tg_TJ: Ба банди менюи <b>Рӯйхати сафарҳо клик кунед</b>

en: Click on the menu item <b>Markers</b>
tg_TJ: Ба банди менюи <b>Нишондиҳандаҳо клик кунед</b>

en: Click on the menu item <b>Rooms</b>
tg_TJ: Ба банди менюи <b>Ҳуҷраҳо клик кунед</b>

en: Click on the menu item <b>Virtual Tours</b>
tg_TJ: Ба банди меню клик кунед <b>Сафарҳои виртуалӣ</b>

en: Click the button <b>Add</b> to create the marker
tg_TJ: Барои сохтани маркер <b>тугмаи Иловаро пахш кунед</b>

en: Client Id
tg_TJ: Id муштарӣ

en: Client Secret
tg_TJ: Сирри муштарӣ

en: Close
tg_TJ: Пӯшед

en: Collected Data
tg_TJ: Маълумоти ҷамъшуда

en: Color
tg_TJ: Ранги

en: Commands
tg_TJ: Фармонҳо

en: Company
tg_TJ: Ширкат

en: Compass North
tg_TJ: Компас Шимол

en: Compress images quality
tg_TJ: Сифати тасвирҳоро фишурда кунед

en: Confetti
tg_TJ: Конфетти

en: Configure Checkout & Cart
tg_TJ: Танзимоти Checkout & Cart

en: Configure Regional Settings
tg_TJ: Танзимоти минтақавиро танзим кунед

en: Configure Taxes
tg_TJ: Андозҳоро танзим кунед

en: Configure your domain
tg_TJ: Домени худро танзим кунед

en: Congratulations, your first room has been created, now create the second one
tg_TJ: Табрикот, утоқи аввалини шумо сохта шуд, ҳоло хонаи дуюмро созед

en: Congratulations, your marker has been created
tg_TJ: Табрикот, маркери шумо сохта шуд

en: Congratulations, your second room has been created, now let's look at how to create a marker to navigate from one to the other
tg_TJ: Табрикот, утоқи дуюми шумо сохта шуд, ҳоло биёед бубинем, ки чӣ гуна маркерро барои гузаштан аз як ба дигараш эҷод кунем

en: Connect a payment gateway
tg_TJ: Шабакаи пардохтро пайваст кунед

en: Contact E-Mail
tg_TJ: Бо почтаи электронӣ тамос гиред

en: Contact Us
tg_TJ: Бо мо тамос гиред

en: Content
tg_TJ: Мундариҷа

en: Content - Audio MP3 Link or upload Audio MP3
tg_TJ: Мундариҷа - Пайванди аудио MP3 ё боркунии Audio MP3

en: Content - Html
tg_TJ: Мундариҷа - Html

en: Content - Image Link
tg_TJ: Мундариҷа - Пайванди тасвир

en: Content - Link
tg_TJ: Мундариҷа - Пайванд

en: Content - Link (external)
tg_TJ: Мундариҷа - Пайванд (берунӣ)

en: Content - Link or upload Image
tg_TJ: Мундариҷа - Пайванд ё бор кардани тасвир

en: Content - Link or upload Json
tg_TJ: Мундариҷа - Пайванд ё боркунии Json

en: Content - Mixed
tg_TJ: Мундариҷа - омехта

en: Content - Object 3D
tg_TJ: Мундариҷа - Объекти 3D

en: Content - Panorama Image
tg_TJ: Мундариҷа - Тасвири панорама

en: Content - Product
tg_TJ: Мундариҷа - Маҳсулот

en: Content - Text
tg_TJ: Мундариҷа - Матн

en: Content - Video 360 MP4
tg_TJ: Мазмуни - Видео 360 MP4

en: Content - Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4
tg_TJ: Content - Youtube/Vimeo Link ё боркунии Видео MP4

en: Content Item 1
tg_TJ: Мундариҷаи 1

en: Content Item 2
tg_TJ: Мундариҷаи 2

en: Content Item 3
tg_TJ: Мундариҷаи 3

en: Continue
tg_TJ: Давом додан

en: Contrast
tg_TJ: Контраст

en: Controls
tg_TJ: Назоратҳо

en: Country
tg_TJ: кишвар

en: Create
tg_TJ: Эҷод кунед

en: Create Account
tg_TJ: Ҳисоб кушоед

en: Create Maps
tg_TJ: Харитаҳо эҷод кунед

en: Create Markers
tg_TJ: Нишондиҳандаҳоро эҷод кунед

en: Create POIs
tg_TJ: Эҷоди POI

en: Create Rooms
tg_TJ: Эҷоди ҳуҷраҳо

en: Create an Account
tg_TJ: Ҳисоб кушоед

en: Create an Account!
tg_TJ: Ҳисоб кушоед!

en: Create an account on
tg_TJ: Эҷоди ҳисоб дар

en: Creating Maps
tg_TJ: Эҷоди харитаҳо

en: Creating Rooms
tg_TJ: Эҷоди ҳуҷраҳо

en: Creating a Marker
tg_TJ: Эҷоди маркер

en: Creating a New Tour
tg_TJ: Эҷоди як сафари нав

en: Creating blur effect in progress, please wait ...
tg_TJ: Эҷоди эффекти норавшан ҷараён дорад, лутфан интизор шавед...

en: Creating the first Room
tg_TJ: Эҷоди ҳуҷраи аввал

en: Creating the second Room
tg_TJ: Эҷоди ҳуҷраи дуюм

en: Currency
tg_TJ: Асъор

en: Current HFOV
tg_TJ: HFOV ҷорӣ

en: Current Plan
tg_TJ: Нақшаи ҷорӣ

en: Current Subscription
tg_TJ: Обунаи ҷорӣ

en: Current Subscription (Canceled)
tg_TJ: Обунаи ҷорӣ (бекор карда шудааст)

en: Current Version
tg_TJ: Версияи ҷорӣ

en: Current status
tg_TJ: Ҳолати ҷорӣ

en: Custom Backend CSS
tg_TJ: CSS Backend фармоишӣ

en: Custom Features
tg_TJ: Хусусиятҳои фармоишӣ

en: Custom HTML
tg_TJ: HTML фармоишӣ

en: Custom HTML Footer
tg_TJ: Поёни HTML фармоишӣ

en: Custom HTML Header
tg_TJ: Сарлавҳаи фармоишии HTML

en: Custom Icons
tg_TJ: Нишонаҳои фармоишӣ

en: Custom Icons Library
tg_TJ: Китобхонаи Нишонаҳои фармоишӣ

en: Custom Showcase CSS
tg_TJ: CSS Showcase фармоишӣ

en: Custom Text
tg_TJ: Матни фармоишӣ

en: Custom Viewer CSS
tg_TJ: Намоишгари фармоишии CSS

en: Custom Viewer JS
tg_TJ: Намоишгари фармоишии JS

en: Customer
tg_TJ: Муштарӣ

en: Czech
tg_TJ: чех

en: DASHBOARD
tg_TJ: ДАСТРАС

en: DEACTIVATE
tg_TJ: ХАТМАН КАРДАН

en: DELETE
tg_TJ: НАЗОР КАРДАН

en: DELETE IMAGE
tg_TJ: ТОҶИКСТАНДАРТ

en: DELETE LOGO
tg_TJ: ЛОГОРО НОБ КУНЕД

en: DELETE VIDEO
tg_TJ: ВИДЕОРО НОБ КУНЕД

en: DEMO MODE
tg_TJ: РЕЖИМ DEMO

en: DOWNLOAD
tg_TJ: Зеркашӣ кунед

en: DRAG TO CHANGE POSITION
tg_TJ: БАРОИ ТАҒИРИ МАВҚИ КАШО КУНЕД

en: DUPLICATE
tg_TJ: ДУБЛИКАТ

en: Dashboard
tg_TJ: Панели асбобҳо

en: Date
tg_TJ: Сана

en: Date - From
tg_TJ: Сана - Аз

en: Date - To
tg_TJ: Сана - то

en: Deactivated
tg_TJ: Хомӯш карда шуд

en: Default
tg_TJ: Пешфарз

en: Default Language
tg_TJ: Забони пешфарз

en: Default Markers LookAt
tg_TJ: Нишондиҳандаҳои пешфарз LookAt

en: Default Markers Style
tg_TJ: Услуби аломатҳои пешфарз

en: Default POIs Style
tg_TJ: Услуби POI-и пешфарз

en: Default Plan
tg_TJ: Нақшаи пешфарз

en: Default Room
tg_TJ: Ҳуҷраи пешфарз

en: Default view
tg_TJ: Намоиши пешфарз

en: Delete
tg_TJ: Нобуд кунед

en: Delete Advertisement
tg_TJ: Рекламаро нест кунед

en: Delete Category
tg_TJ: Категорияро нест кунед

en: Delete Map
tg_TJ: Харитаро нест кунед

en: Delete Map Point
tg_TJ: Нуқтаи харитаро нест кунед

en: Delete Maps
tg_TJ: Харитаҳоро нест кунед

en: Delete Marker
tg_TJ: Нишондиҳандаро нест кунед

en: Delete Markers
tg_TJ: Нишондиҳандаҳоро нест кунед

en: Delete POI
tg_TJ: POI-ро нест кунед

en: Delete POIs
tg_TJ: POI-ро нест кунед

en: Delete Preset
tg_TJ: Тозакунии пешакӣ

en: Delete Product
tg_TJ: Маҳсулотро нест кунед

en: Delete Room
tg_TJ: Хонаро нест кунед

en: Delete Rooms
tg_TJ: Ҳуҷраҳоро нест кунед

en: Delete Showcase
tg_TJ: Нест кардани Showcase

en: Delete User
tg_TJ: Корбарро нест кунед

en: Delete Virtual Tour
tg_TJ: Тури виртуалиро нест кунед

en: Depth
tg_TJ: Амиқ

en: Description
tg_TJ: Тавсифи

en: Deselect All
tg_TJ: Интихоби Ҳама

en: Desktop
tg_TJ: Мизи кории

en: Details
tg_TJ: Тафсилот

en: Device Orientation
tg_TJ: Самти дастгоҳ

en: Different plans let you limit your customers to create a certain number of Virtual Tours, Rooms, Markers and POIs. The default Unlimited's plan has no limits.
tg_TJ: Нақшаҳои гуногун ба шумо имкон медиҳанд, ки муштариёни худро маҳдуд созед, то шумораи муайяни сайёҳони виртуалӣ, утоқҳо, нишонаҳо ва POI эҷод кунед. Нақшаи пешфарз Unlimited маҳдудият надорад.

en: Disabled
tg_TJ: Маъюб

en: Disk Space Used
tg_TJ: Фазои диски истифодашуда

en: Displays the original panorama
tg_TJ: Панорамаи аслиро намоиш медиҳад

en: Do not close this window!
tg_TJ: Ин тирезаро напӯшед!

en: Do you want to join the live session with video or audio only?
tg_TJ: Оё шумо мехоҳед ба ҷаласаи мустақим бо видео ё аудио ҳамроҳ шавед?

en: Double click
tg_TJ: Ду маротиба клик кунед

en: Down command
tg_TJ: Фармони поён

en: Down response
tg_TJ: Ҷавоби паст

en: Download
tg_TJ: Зеркашӣ кунед

en: Download Tour
tg_TJ: Сафарро зеркашӣ кунед

en: Download Virtual Tour
tg_TJ: Сафари виртуалиро зеркашӣ кунед

en: Download and Update
tg_TJ: Зеркашӣ ва навсозӣ

en: Drag Enabled when Device Orientation On
tg_TJ: Ҳангоми фаъол кардани самти дастгоҳ кашола кардан фаъол аст

en: Drag and drop rooms into categories or up/down to change its order
tg_TJ: Барои тағир додани тартиби он ҳуҷраҳоро ба категорияҳо ё боло/поён кашед ва гузоред

en: Drag the view and center the white cursor at the position where you want to add the marker
tg_TJ: Намоишро кашед ва курсори сафедро дар мавқеъе, ки мехоҳед маркер илова кунед, ба марказ гузоред

en: Drag the view to set the starting position belongs to this marker. Only works if 'Same Azimuth' is disabled.
tg_TJ: Намоишро кашед, то мавқеъи ибтидоӣ ба ин нишонгузор тааллуқ дошта бошад. Танҳо дар сурати ғайрифаъол будани 'Ҳамон азимут' кор мекунад.

en: Drop files or click here to upload
tg_TJ: Файлҳоро гузоред ё барои боргузорӣ ин ҷо клик кунед

en: Duplicate POI
tg_TJ: POI такрорӣ

en: Duplicate Room
tg_TJ: Ҳуҷраи такрорӣ

en: Duplicate Virtual Tour
tg_TJ: Дубликати сафари виртуалӣ

en: Duration Slide
tg_TJ: Давомнокии слайд

en: Dutch
tg_TJ: Голландия

en: E-Mail
tg_TJ: Почтаи электронӣ

en: E-mail
tg_TJ: Почтаи электронӣ

en: E-mail address already in use!
tg_TJ: Суроғаи почтаи электронӣ аллакай истифода мешавад!

en: E-mail already registered!
tg_TJ: Почтаи электронӣ аллакай ба қайд гирифта шудааст!

en: EDIT
tg_TJ: ТАХРИР

en: EDIT ADVERTISEMENT
tg_TJ: ЭЪЛОНРО таҳрир кунед

en: EDIT BLUR
tg_TJ: ТАВРИР КУНЕД

en: EDIT MAP
tg_TJ: ТАВРИРИ ХАРИТА

en: EDIT MARKERS
tg_TJ: МАРКЕРҳоро таҳрир кунед

en: EDIT NEXT ROOM
tg_TJ: ТАВРИР КУНЕД ХОНАИ ОЯНДА

en: EDIT POIs
tg_TJ: POIҳоро таҳрир кунед

en: EDIT PREVIOUS ROOM
tg_TJ: ТАВРИР КАРДАНИ ХУҶОИ ПЕШКАДА

en: EDIT PRODUCT
tg_TJ: ТАВРИР КАРДАНИ МАХСУЛОТ

en: EDIT PROFILE
tg_TJ: ТАВРИР КАРДАНИ ПРОФИЛ

en: EDIT ROOM
tg_TJ: ХОНАИ таҳрир

en: EDIT SHOWCASE
tg_TJ: ТАВРИР НАМОИШ

en: EDIT THUMBNAIL
tg_TJ: ТАҲРИР НАМУДАНИ НАЗАР

en: EDIT USER
tg_TJ: Таҳрири Истифодабаранда

en: EDIT VIRTUAL TOUR
tg_TJ: ТАВРИРИ САФАРИ ВИРТУАЛИ

en: EDITOR
tg_TJ: РЕДАКЦИЯ

en: EDITOR 3D VIEW
tg_TJ: Муҳаррири 3D VIEW

en: EDITOR UI
tg_TJ: Муҳаррири UI

en: ENABLE AUDIO?
tg_TJ: AUDIO-ро фаъол созед?

en: ENABLE DEVICE ORIENTATION?
tg_TJ: ТАМОМИ ДАСТГОҲРО ФАРОМ КУНЕД?

en: Edit
tg_TJ: Таҳрир

en: Edit Maps
tg_TJ: Харитаҳоро таҳрир кунед

en: Edit Markers
tg_TJ: Нишондиҳандаҳоро таҳрир кунед

en: Edit POIs
tg_TJ: Таҳрири POI

en: Edit Plan
tg_TJ: Таҳрири нақша

en: Edit Rooms
tg_TJ: Таҳрири утоқҳо

en: Edit Tour
tg_TJ: Таҳрири Тур

en: Edit profile
tg_TJ: Таҳрири профил

en: Editor
tg_TJ: Муҳаррир

en: Editor 3D View
tg_TJ: Муҳаррири 3D View

en: Editor UI
tg_TJ: Муҳаррири UI

en: Effect
tg_TJ: Таъсир

en: Email Address
tg_TJ: Суроғаи имэйл

en: Embed (html)
tg_TJ: Ҷойгиркунӣ (html)

en: Embed (image)
tg_TJ: Ҷойгиркунӣ (тасвир)

en: Embed (link)
tg_TJ: Ҷойгиркунӣ (пайванд)

en: Embed (object3d)
tg_TJ: Ҷойгиркунӣ (object3d)

en: Embed (slideshow)
tg_TJ: Ҷойгиркунӣ (слайд-шоу)

en: Embed (text)
tg_TJ: Ҷойгиркунӣ (матн)

en: Embed (video with background removal)
tg_TJ: Ҷойгиркунӣ (видео бо бартараф кардани замина)

en: Embed (video with transparency)
tg_TJ: Ҷойгиркунӣ (видео бо шаффоф)

en: Embed (video)
tg_TJ: Ҷойгиркунӣ (видео)

en: Embedded - HTML
tg_TJ: Дохилшуда - HTML

en: Embedded - Link
tg_TJ: Дохилшуда - Пайванд

en: Embedded - Link or upload Image
tg_TJ: Дарунсохти - Пайванд ё боркунии тасвир

en: Embedded - Object 3D
tg_TJ: Дохилшуда - Объекти 3D

en: Embedded - Text
tg_TJ: Дохилшуда - Матн

en: Embedded - Youtube Link or upload Video MP4
tg_TJ: Дарунсохт - Пайванди Youtube ё видеои MP4 бор кунед

en: Embedded - upload Video MP4 with Chroma background
tg_TJ: Дарунсохти - боркунии Видео MP4 бо замина Chroma

en: Embedded - upload Video WEBM + MOV
tg_TJ: Дарунсохти - боргузорӣ Видео WEBM + MOV

en: Embedded HTML
tg_TJ: HTML воридшуда

en: Embedded Image
tg_TJ: Тасвири воридшуда

en: Embedded Link
tg_TJ: Пайванди воридшуда

en: Embedded Object 3D
tg_TJ: Объекти дарунсохташуда 3D

en: Embedded Slideshow
tg_TJ: Намоиши слайд

en: Embedded Text
tg_TJ: Матни воридшуда

en: Embedded Video
tg_TJ: Видеои воридшуда

en: Embedded Video (with background removal)
tg_TJ: Видеои дарунсохт (бо бартараф кардани замина)

en: Embedded Video (with transparency)
tg_TJ: Видеои воридшуда (бо шаффоф)

en: Enable
tg_TJ: Фаъол кардан

en: Enable 3D View
tg_TJ: Намоиши 3D-ро фаъол созед

en: Enable Annotations
tg_TJ: Аннотацияҳоро фаъол созед

en: Enable Auto Rotate
tg_TJ: Гардиши худкорро фаъол созед

en: Enable Device Orientation
tg_TJ: Самти дастгоҳро фаъол созед

en: Enable Download Tour
tg_TJ: Download Tour-ро фаъол созед

en: Enable Expiring Dates
tg_TJ: Санаҳои ба охир расиданро фаъол созед

en: Enable External Tours
tg_TJ: Сафарҳои берунаро фаъол созед

en: Enable Fly-in
tg_TJ: Fly-in-ро фаъол созед

en: Enable Forms
tg_TJ: Формаҳоро фаъол созед

en: Enable Gallery
tg_TJ: Галереяро фаъол созед

en: Enable Icons Library
tg_TJ: Китобхонаи нишонаҳоро фаъол созед

en: Enable Info Box
tg_TJ: Қуттии маълумотро фаъол созед

en: Enable Landing
tg_TJ: Фурӯзониро фаъол созед

en: Enable Live session
tg_TJ: Сеанси Liveро фаъол созед

en: Enable Logo
tg_TJ: Логотипро фаъол созед

en: Enable Maps
tg_TJ: Харитаҳоро фаъол созед

en: Enable Meeting
tg_TJ: Вохӯриро фаъол созед

en: Enable Multiple Rooms View
tg_TJ: Намоиши якчанд ҳуҷраҳоро фаъол созед

en: Enable Multiresolution
tg_TJ: Мултирезолюцияро фаъол созед

en: Enable Nadir Logo
tg_TJ: Логотипи Нодирро фаъол созед

en: Enable Password Tour
tg_TJ: Сафари паролро фаъол созед

en: Enable Presentation
tg_TJ: Муаррифиро фаъол созед

en: Enable Protect Rooms
tg_TJ: Ҳуҷраҳои муҳофизатиро фаъол созед

en: Enable Right Click Content
tg_TJ: Мазмуни пахши ростро фаъол созед

en: Enable Schedule
tg_TJ: Ҷадвалро фаъол созед

en: Enable Screencast
tg_TJ: Screencast-ро фаъол созед

en: Enable Share
tg_TJ: Мубодиларо фаъол созед

en: Enable Shop
tg_TJ: Дӯконро фаъол созед

en: Enable Showcase
tg_TJ: Намоишро фаъол созед

en: Enable Song
tg_TJ: Сурудро фаъол созед

en: Enable Statistics
tg_TJ: Оморро фаъол созед

en: Enable Tour Creation Wizard
tg_TJ: Ёвари эҷоди сайёҳро фаъол созед

en: Enable Video 360 Panorama
tg_TJ: Панорамаи Видео 360-ро фаъол созед

en: Enable Video 360 Tour
tg_TJ: Video 360 Tour-ро фаъол созед

en: Enable Voice Commands
tg_TJ: Фармонҳои овозиро фаъол созед

en: Enable WebVR
tg_TJ: WebVR-ро фаъол созед

en: Enable Whatsapp / Facebook Chat
tg_TJ: Whatsapp/Facebook Chat-ро фаъол созед

en: Enable multi resolution
tg_TJ: Якчанд ҳалли худро фаъол созед

en: Enable the countries they can buy on your site in the section <b>ENABLED COUNTRIES</b>
tg_TJ: Кишварҳоеро, ки онҳо метавонанд дар сайти шумо харидорӣ кунанд, дар қисмати <b>КИШВАРҲОИ ИЛОВАРЗАНДА фаъол созед</b>

en: Enabled
tg_TJ: Фаъол

en: Enabled, Mobile and Desktop
tg_TJ: Фаъол, мобилӣ ва мизи корӣ

en: Enabled, autostart
tg_TJ: Фаъол, худкор оғоз

en: Enabled, mode 1
tg_TJ: Фаъол, ҳолати 1

en: Enabled, mode 2
tg_TJ: Фаъол, ҳолати 2

en: Enabled, only Desktop
tg_TJ: Фаъол, танҳо Мизи корӣ

en: Enabled, opened
tg_TJ: Фаъол, кушода

en: Enabled, paused
tg_TJ: Фаъол, таваққуф карда шуд

en: Enabled, without pop-up
tg_TJ: Фаъол, бе поп-ап

en: End Call
tg_TJ: Зангро анҷом диҳед

en: End Date
tg_TJ: Санаи анҷом

en: English
tg_TJ: англисӣ

en: Enter Username or E-mail
tg_TJ: Номи корбар ё почтаи электрониро ворид кунед

en: Enter friendly urls separated by comma
tg_TJ: URL-ҳои дӯстона бо вергул ҷудо карда ворид кунед

en: Enter language code
tg_TJ: Рамзи забонро ворид кунед

en: Enter the <b>name</b> of the room
tg_TJ: <b>Номи</b> ҳуҷраро ворид кунед

en: Enter the <b>name</b> of the tour
tg_TJ: <b>Номи</b> турро ворид кунед

en: Error
tg_TJ: Хатогӣ

en: Error message
tg_TJ: Паёми хато

en: Error, retry later
tg_TJ: Хато, дертар такрор кунед

en: Error, retry later!
tg_TJ: Хато, дертар такрор кунед!

en: Error, retry later.
tg_TJ: Хато, дертар такрор кунед.

en: Error: No gallery images
tg_TJ: Хатогӣ: Тасвирҳои галерея нест

en: Execute the command
tg_TJ: Фармонро иҷро кунед

en: Exist Audio
tg_TJ: Аудио мавҷуд аст

en: Exist Background
tg_TJ: Заминаи мавҷуда

en: Exist Image
tg_TJ: Тасвир мавҷуд аст

en: Exist Logo
tg_TJ: Лого мавҷуд аст

en: Exist Nadir Logo
tg_TJ: Логои Нодир вуҷуд дорад

en: Exist Song
tg_TJ: Суруди мавҷуда

en: Exit Meeting
tg_TJ: Хуруҷ аз вохӯрӣ

en: Expired
tg_TJ: Муддат гузаштааст

en: Expired plan
tg_TJ: Нақшаи мӯҳлаташ гузашта

en: Expires Days
tg_TJ: Рӯзҳо ба охир мерасад

en: Expires in
tg_TJ: Дар

en: Expires on
tg_TJ: Ба охир мерасад

en: Expiring Dates
tg_TJ: Санаҳои ба охир расидани мӯҳлат

en: External
tg_TJ: беруна

en: External Link
tg_TJ: Пайванди беруна

en: External URL
tg_TJ: URL-и беруна

en: FORMS
tg_TJ: ФОРМАХО

en: Facebook - Enable
tg_TJ: Facebook - Фаъол

en: Facebook - Id
tg_TJ: Facebook - ID

en: Facebook - Secret
tg_TJ: Facebook - Махфӣ

en: Facebook / Whatsapp Chat
tg_TJ: Facebook / Чат Whatsapp

en: Facebook Chat
tg_TJ: Чати Facebook

en: Facebook page ID
tg_TJ: ID саҳифаи Facebook

en: Fade Duration
tg_TJ: Давомнокии пажмурда

en: Features
tg_TJ: Вижагиҳо

en: Field
tg_TJ: Майдон

en: Field of View
tg_TJ: Майдони Намоиш

en: File
tg_TJ: Файл

en: File (Json)
tg_TJ: Файл (Json)

en: File is too big (%sMiB). Max filesize: %sMiB.
tg_TJ: Файл хеле калон аст (%sМБ). Андозаи максималии файл: %sМБ.

en: File not found.
tg_TJ: Парванда дарёфт нашуд.

en: File not provided.
tg_TJ: Файл дода нашудааст.

en: File size is too big.
tg_TJ: Андозаи файл хеле калон аст.

en: Files
tg_TJ: Файлҳо

en: Files List
tg_TJ: Рӯйхати файлҳо

en: Filipino
tg_TJ: Филиппинӣ

en: Fill your business information
tg_TJ: Маълумоти тиҷоратии худро пур кунед

en: Find out more
tg_TJ: Бештар маълумот гиред

en: Fireworks
tg_TJ: Фейерверк

en: First
tg_TJ: Аввал

en: First Name
tg_TJ: Ном

en: Fit all points
tg_TJ: Ҳама нуқтаҳоро мувофиқат кунед

en: Flash
tg_TJ: Флеш

en: Flip
tg_TJ: Флип

en: Floor
tg_TJ: Ошёна

en: Floorplan
tg_TJ: Нақшаи ошёна

en: Floorplan (image)
tg_TJ: Нақшаи ошёна (тасвир)

en: Fly-In
tg_TJ: Парвоз ворид шудан

en: Fly-In Animation
tg_TJ: Аниматсия Fly-In

en: Fog
tg_TJ: Туман

en: Font Backend
tg_TJ: Backend Font

en: Footer
tg_TJ: Поёнтар

en: Forgot Password?
tg_TJ: Калидвожа фаромӯш шуд?

en: Forgot password mail - Body
tg_TJ: Почтаи паролро фаромӯш кардед - Бадан

en: Forgot password mail - Subject
tg_TJ: Почтаи паролро фаромӯш кардед - Мавзӯъ

en: Form
tg_TJ: Шакл

en: Forms
tg_TJ: Шаклҳо

en: Frame the desired view
tg_TJ: Намоиши дилхоҳро чаҳорчӯба кунед

en: Free
tg_TJ: Озод

en: French
tg_TJ: фаронсавӣ

en: Frequency
tg_TJ: Басомад

en: Friction
tg_TJ: Фриксия

en: Friday
tg_TJ: Ҷумъа

en: Friendly URL
tg_TJ: URL-и дӯстона

en: Friendly Urls Blacklist
tg_TJ: Рӯйхати сиёҳи URL-ҳои дӯстона

en: From E-Mail
tg_TJ: Аз почтаи электронӣ

en: From Name
tg_TJ: Аз ном

en: Front
tg_TJ: Пеш

en: Fullscreen
tg_TJ: Тамомсафҳа

en: GALLERY
tg_TJ: ГАЛЕРИЯ

en: GENERAL
tg_TJ: ГЕНЕРАЛ

en: GENERATE
tg_TJ: ЭҲДИЛ КУНЕД

en: GO TO
tg_TJ: БА

en: Gallery
tg_TJ: Галерея

en: Gallery Mode
tg_TJ: Ҳолати галерея

en: General
tg_TJ: Генерал

en: General (affects all virtual tours)
tg_TJ: Умумӣ (ба ҳама сафарҳои виртуалӣ таъсир мерасонад)

en: Generate 360 video
tg_TJ: Эҷоди видеои 360

en: Generate slideshow
tg_TJ: Эҷоди слайд-шоу

en: Generation in progress, please wait ... Do not close this window!
tg_TJ: Насл идома дорад, лутфан интизор шавед ... Ин тирезаро напӯшед!

en: German
tg_TJ: олмонӣ

en: Get Api Key
tg_TJ: Api Key гиред

en: Google - Enable
tg_TJ: Google - Фаъол

en: Google - Secret
tg_TJ: Google - Сирри

en: Google Analytics Tracking ID
tg_TJ: ID пайгирии Google Analytics

en: Google Analytics Tracking ID (UA-XXXXXXXXX-X). Note: Use the Friendly URL in Google Analytics's property url setting.
tg_TJ: ID пайгирии Google Analytics (UA-XXXXXXXXX-X). Эзоҳ: URL-и дӯстона дар танзимоти URL-и амволи Google Analytics -ро истифода баред.

en: Google Maps Embed Code
tg_TJ: Рамзи воридкунии Google Maps

en: Google Street View Embed Code
tg_TJ: Рамзи воридкунии Google Street View

en: Grayscale
tg_TJ: Хокистарранг

en: Grid
tg_TJ: Шабака

en: HAOV
tg_TJ: ХАОВ

en: HFOV / INTERACTION
tg_TJ: HFOV / Муносибати мутақобила

en: HFOV Mobile Ratio
tg_TJ: Таносуби мобилии HFOV

en: HLS Video Url
tg_TJ: URL-и видеои HLS

en: Heartbeat
tg_TJ: Набзи дил

en: Height
tg_TJ: Баландӣ

en: Help
tg_TJ: Ёрӣ

en: Help Link
tg_TJ: Пайванди кӯмак

en: Help command
tg_TJ: Фармони кӯмак

en: Help response
tg_TJ: Кӯмак ба ҷавоб

en: Here you can select the destination room linked to this marker
tg_TJ: Дар ин ҷо шумо метавонед ҳуҷраи таъинотро интихоб кунед, ки бо ин нишона алоқаманд аст

en: Hidden
tg_TJ: Пинҳон

en: Hide Markers
tg_TJ: Нишондиҳандаҳоро пинҳон кунед

en: Hide Tripod
tg_TJ: Пинҳон кардани Tripod

en: Hindi
tg_TJ: ҳиндӣ

en: Horizontal Pitch
tg_TJ: Сатҳи уфуқӣ

en: Horizontal Pitch / Roll
tg_TJ: Қабати уфуқӣ / рол

en: Horizontal Roll
tg_TJ: Ролҳои уфуқӣ

en: Horizontal and Vertical
tg_TJ: Уфуқӣ ва амудӣ

en: Horizontal only
tg_TJ: Танҳо уфуқӣ

en: Host
tg_TJ: Мизбон

en: Hour - From
tg_TJ: Соат - Аз

en: Hour - To
tg_TJ: Соат - То

en: Hover Color
tg_TJ: Рангро нишон диҳед

en: Hover Markers
tg_TJ: Нишондиҳандаҳои овезон

en: Hungarian
tg_TJ: Венгрия

en: Hyperlink
tg_TJ: Гиперпайкар

en: I made the backup, continue
tg_TJ: Ман нусхабардорӣ кардам, идома диҳед

en: ICONS LIBRARY
tg_TJ: КИТОБХОНАИ НИШОНАХО

en: IMAGES GALLERY
tg_TJ: ГАЛЕРИЯИ ТААСвирҳо

en: IMAGES OBJECT 360
tg_TJ: ОБЪЕКТИ тасвирҳо 360

en: INFO BOX
tg_TJ: МАЪЛУМОТИ БАХТИ

en: INITIALIZING
tg_TJ: САРБОЗӢ

en: Icon
tg_TJ: Нишона

en: Icon + Label
tg_TJ: Нишон + Нишон

en: Icon + Room's Name
tg_TJ: Нишон + Номи ҳуҷра

en: Icon Button - Center
tg_TJ: Тугмаи нишона - Марказ

en: Icon Button - Left
tg_TJ: Тугмаи нишона - чап

en: Icon Button - Right
tg_TJ: Тугмаи нишона - рост

en: Icon Hover Color
tg_TJ: Ранги нишона

en: Icon Main Color
tg_TJ: Ранги асосии нишона

en: Icon Position
tg_TJ: Мавқеи нишона

en: Icons
tg_TJ: Нишонаҳо

en: Icons Library
tg_TJ: Китобхонаи нишонаҳо

en: Icons List
tg_TJ: Рӯйхати нишонаҳо

en: Id of Facebook page for Facebook Messenger Note: in order to works you need to add the url to facebook page - settings - messenger platform - whitelist domain
tg_TJ: Идентификатсияи саҳифаи Facebook барои Facebook Messenger Эзоҳ: Барои кор кардан шумо бояд URL-ро ба саҳифаи Facebook илова кунед - танзимот - платформаи паёмнависӣ - домени сафед

en: Image
tg_TJ: Тасвир

en: Image (gallery)
tg_TJ: Тасвир (галерея)

en: Image (single)
tg_TJ: Тасвир (якка)

en: Images (gallery)
tg_TJ: Тасвирҳо (галерея)

en: Images List
tg_TJ: Рӯйхати тасвирҳо

en: Import
tg_TJ: Воридот

en: Import Virtual Tour
tg_TJ: Воридоти сафари виртуалӣ

en: Importable
tg_TJ: Воридшаванда

en: In use
tg_TJ: Дар истифода

en: Included (SVT demo)
tg_TJ: Дохил карда шудааст (SVT намоишӣ)

en: Info
tg_TJ: Маълумот

en: Info - Link
tg_TJ: Маълумот - Пайванд

en: Info - Open in
tg_TJ: Маълумот - Кушодан

en: Info Box
tg_TJ: Қуттии маълумот

en: Initial Image
tg_TJ: Тасвири ибтидоӣ

en: Initial Position
tg_TJ: Мавқеи ибтидоӣ

en: Initialize
tg_TJ: Оғоз кардан

en: Initializing and synchronizing changes ...
tg_TJ: Оғозсозӣ ва ҳамоҳангсозии тағиротҳо ...

en: Input password
tg_TJ: Паролро ворид кунед

en: Interaction
tg_TJ: Муомила

en: Interval (months)
tg_TJ: Фосила (моҳҳо)

en: Intro (Desktop)
tg_TJ: Муқаддима (мизи корӣ)

en: Intro (Mobile)
tg_TJ: Муқаддима (мобилӣ)

en: Invalid
tg_TJ: Беэътибор

en: Invalid payment
tg_TJ: Пардохти беэътибор

en: Invalid verification code
tg_TJ: Рамзи тасдиқи нодуруст

en: It is not possible to subscribe on this demo server. This section is shown for demonstration purposes only. Buy the code <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>here</a>
tg_TJ: Дар ин сервери намоишӣ обуна шудан ғайриимкон аст. Ин бахш танҳо барои мақсадҳои намоишӣ нишон дода шудааст. Рамзро <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>дар ин ҷо</a> харед

en: It looks like that you do not have permission to access this page
tg_TJ: Чунин ба назар мерасад, ки шумо барои дастрасӣ ба ин саҳифа иҷозат надоред

en: Italian
tg_TJ: Италия

en: Japanese
tg_TJ: Ҷопон

en: Jello
tg_TJ: Салом

en: Join Meeting
tg_TJ: Ба вохӯрӣ ҳамроҳ шавед

en: Json
tg_TJ: Ҷсон

en: Keep tours online
tg_TJ: Турҳоро онлайн нигоҳ доред

en: Keyboard Mode
tg_TJ: Ҳолати клавиатура

en: Keyboard controls are disabled.
tg_TJ: Идоракунии клавиатура ғайрифаъол аст.

en: Kinyarwanda
tg_TJ: кинярванд

en: Korean
tg_TJ: Корея

en: LANDING
tg_TJ: ФУРУД

en: LEADS
tg_TJ: ПЕШСАФОН

en: LICENSE
tg_TJ: ЛИЦЕНЗИЯ

en: LOADING
tg_TJ: БОР МЕКУНАД

en: LOADING MAPS ...
tg_TJ: ПАРКУНАНДАИ ХАРИТАХО...

en: LOADING MENU LIST ...
tg_TJ: Рӯйхати МЕНЮРО бор карда истодааст ...

en: LOADING PRESENTATION ...
tg_TJ: ПУРШУРДАНИ ПРЕЗИДЕНТ ...

en: LOADING ROOMS ...
tg_TJ: ХУҶРАҲО БОРКУНАНДА...

en: LOADING VIRTUAL TOURS ...
tg_TJ: Боркунии саёҳатҳои виртуалӣ ...

en: LOADING VR EXPERIENCE ...
tg_TJ: Боркунии таҷрибаи VR ...

en: Label
tg_TJ: Нишон

en: Label + Icon
tg_TJ: Нишон + Нишон

en: Landing
tg_TJ: Фуруд

en: Landing Embed Code
tg_TJ: Рамзи ҷойгиркунии фурудгоҳ

en: Landing Friendly Url Link
tg_TJ: Пайвастшавӣ ба URL-и дӯстона

en: Landing Link
tg_TJ: Пайванди фуруд

en: Language
tg_TJ: Забон

en: Languages Enabled
tg_TJ: Забонҳо фаъол

en: Languages Supported
tg_TJ: Забонҳои дастгирӣ

en: Large
tg_TJ: Калон

en: Last
tg_TJ: Охирин

en: Last Name
tg_TJ: Насаб

en: Latest Version
tg_TJ: Версияи охирин

en: Lead
tg_TJ: Пешбарӣ

en: Leads
tg_TJ: Пешбарй мекунад

en: Left
tg_TJ: Чап

en: Left Yaw
tg_TJ: Яв чап

en: Left command
tg_TJ: Фармони чап

en: Left mouse
tg_TJ: Муши чап

en: Left response
tg_TJ: Ҷавоби чап

en: Level
tg_TJ: Сатҳи

en: Levels
tg_TJ: Сатҳҳо

en: Library Icon
tg_TJ: Нишонаи китобхона

en: Library Icons
tg_TJ: Нишонаҳои китобхона

en: License
tg_TJ: Иҷозатнома

en: Link
tg_TJ: Пайванд

en: Link (embed)
tg_TJ: Пайвастшавӣ (ҷойгузорӣ)

en: Link (emded)
tg_TJ: Истинод (дохилшуда)

en: Link (external)
tg_TJ: Пайванд (берунӣ)

en: Links
tg_TJ: Пайвандҳо

en: List
tg_TJ: Рӯйхат

en: List Tours
tg_TJ: Рӯйхати сайёҳон

en: List of additional features to show for the plan (each feature must be on a new line)
tg_TJ: Рӯйхати хусусиятҳои иловагӣ, ки барои нақша нишон дода мешаванд (ҳар як хусусият бояд дар хати нав бошад)

en: Listening message
tg_TJ: Паёми шунидан

en: Live
tg_TJ: Зиндагӣ

en: Live Session
tg_TJ: Сеанси зинда

en: Loading
tg_TJ: Бор карда мешавад

en: Loading Info
tg_TJ: Маълумот бор карда мешавад

en: Loading files ...
tg_TJ: Боркунии файлҳо...

en: Loading icons ...
tg_TJ: Боркунии нишонаҳо...

en: Loading images ...
tg_TJ: Боркунии тасвирҳо ...

en: Loading info content ...
tg_TJ: Боркунии мундариҷаи маълумот ...

en: Loading landing page content ...
tg_TJ: Боркунии мундариҷаи саҳифаи кушодашавӣ ...

en: Loading map image
tg_TJ: Тасвири харита бор карда мешавад

en: Loading panorama image ...
tg_TJ: Тасвири панорама бор карда мешавад ...

en: Local
tg_TJ: маҳаллӣ

en: Localization
tg_TJ: Маҳаллисозӣ

en: Login
tg_TJ: Даромадан

en: Login image
tg_TJ: Тасвири воридшавӣ

en: Login with Facebook
tg_TJ: Бо Facebook ворид шавед

en: Login with Google
tg_TJ: Бо Google ворид шавед

en: Login with Twitter
tg_TJ: Бо Twitter ворид шавед

en: Logo
tg_TJ: Лого

en: Logo Small
tg_TJ: Лого хурд

en: Logout
tg_TJ: Баромадан

en: LookAt
tg_TJ: Нигоҳ кунед

en: Lower Pitch
tg_TJ: Сатҳи паст

en: MAIL
tg_TJ: ПОЧТА

en: MAPS
tg_TJ: ХАРИТАХО

en: MARKERS
tg_TJ: МАРКАЗХО

en: MEDIA LIBRARY
tg_TJ: КИТОБХОНАИ ВАО

en: MOVE
tg_TJ: Ҳаракат

en: MULTIPLE ROOM VIEWS
tg_TJ: Манзараи чандҳуҷра

en: MUSIC LIBRARY
tg_TJ: КИТОБХОНАИ МУСИКЙ

en: Mail Server Settings
tg_TJ: Танзимоти сервери почта

en: Mail Texts
tg_TJ: Матнҳои почта

en: Main
tg_TJ: Асосӣ

en: Main Color
tg_TJ: Ранги асосӣ

en: Main Form
tg_TJ: Шакли асосӣ

en: Main view name
tg_TJ: Номи намуди асосӣ

en: Mandatory
tg_TJ: Ҳатмӣ

en: Manual Expiration Date
tg_TJ: Мӯҳлати анҷоми дастӣ

en: Manual Expiration Time
tg_TJ: Мӯҳлати анҷоми дастӣ

en: Manual Presentation
tg_TJ: Муаррифии дастӣ

en: Map
tg_TJ: Харита

en: Map Image
tg_TJ: Тасвири харита

en: Map Point
tg_TJ: Нуқтаи харита

en: Map Type
tg_TJ: Навъи харита

en: Map image
tg_TJ: Тасвири харита

en: Maps
tg_TJ: Харитаҳо

en: Markers
tg_TJ: Нишондиҳандаҳо

en: Markers Settings
tg_TJ: Танзимоти маркерҳо

en: Max
tg_TJ: Макс

en: Max allowed upload file size:
tg_TJ: Андозаи максималии файли боргузорӣ:

en: Max width panorama
tg_TJ: Панорамаи максималии паҳно

en: Media
tg_TJ: ВАО

en: Media Library
tg_TJ: Китобхонаи ВАО

en: Medium
tg_TJ: Миёна

en: Meeting
tg_TJ: Вохӯрӣ

en: Menu Item
tg_TJ: Элементи меню

en: Menu Items
tg_TJ: Ҷузъҳои меню

en: Middle mouse or mousewheel
tg_TJ: Муш миёна ё чархи муш

en: Min
tg_TJ: Мин

en: Misc
tg_TJ: Дигар

en: Missing command
tg_TJ: Фармони гумшуда

en: Missing file
tg_TJ: Файли гумшуда

en: Missing package
tg_TJ: Бастаи гумшуда

en: Missing parameters
tg_TJ: Параметрҳои гумшуда

en: Mobile
tg_TJ: Мобилӣ

en: Modal
tg_TJ: Модал

en: Monday
tg_TJ: Душанбе

en: Multi resolution check
tg_TJ: Санҷиши ҳалли бисёрҷониба

en: Multi resolution regenerate
tg_TJ: Бозсозии ҳалли бисёрҷониба

en: Multi-Resolution
tg_TJ: Мулти-резолюция

en: Multiple Room Views
tg_TJ: Намоиши якчанд ҳуҷра

en: Multiple Room's Views
tg_TJ: Манзараҳои якчанд ҳуҷра

en: Multiresolution
tg_TJ: Мултирезолюция

en: Music Library
tg_TJ: Китобхонаи мусиқӣ

en: Muted
tg_TJ: Хомӯш

en: N. Markers
tg_TJ: Н. Маркерхо

en: N. POIs
tg_TJ: N. POI

en: N. Rooms
tg_TJ: N. Ҳуҷраҳо

en: N. Virtual Tours
tg_TJ: N. Сафарҳои виртуалӣ

en: NOTE
tg_TJ: ШАРҲ

en: NOTIFICATIONS
tg_TJ: Огоҳиномаҳо

en: Nadir Logo
tg_TJ: Нодир Лого

en: Name
tg_TJ: Ном

en: Name Item 1
tg_TJ: Номи банди 1

en: Name Item 2
tg_TJ: Номи банди 2

en: Name Item 3
tg_TJ: Номи банди 3

en: Narrate a text
tg_TJ: Матнро нақл кунед

en: Narrate text (Carriage Return to split text into sentences)
tg_TJ: Матнро нақл кунед (Бозгашти вагон барои тақсим кардани матн ба ҷумлаҳо)

en: Never
tg_TJ: Ҳеҷ гоҳ

en: New Map
tg_TJ: Харитаи нав

en: New Map Point
tg_TJ: Нуқтаи харитаи нав

en: New Plan
tg_TJ: Нақшаи нав

en: New Room
tg_TJ: Ҳуҷраи нав

en: New User
tg_TJ: Корбари нав

en: New Virtual Tour
tg_TJ: Сафари нави виртуалӣ

en: New Window
tg_TJ: Равзанаи нав

en: New password
tg_TJ: Калидвожаи Нав

en: New plan
tg_TJ: Нақшаи нав

en: New registered user
tg_TJ: Корбари нави ба қайд гирифташуда

en: New tour created
tg_TJ: Сафари нав таъсис дода шуд

en: Next
tg_TJ: Баъдӣ

en: Next command
tg_TJ: Фармони навбатӣ

en: Next payment
tg_TJ: Пардохти навбатӣ

en: Next response
tg_TJ: Ҷавоби навбатӣ

en: No
tg_TJ: Не

en: No 360 video generated for this virtual tour.
tg_TJ: Барои ин сафари виртуалӣ ягон видеои 360 тавлид нашудааст.

en: No Audio
tg_TJ: Аудио нест

en: No associated floorplan.
tg_TJ: Нақшаи ошёнаи алоқаманд нест.

en: No associated map.
tg_TJ: Ягон харитаи алоқаманд.

en: No data available in table
tg_TJ: Дар ҷадвал маълумот мавҷуд нест

en: No files in this icon library.
tg_TJ: Дар ин китобхонаи нишонаҳо ягон файл нест.

en: No files in this media library.
tg_TJ: Дар ин китобхонаи медиа ягон файл нест.

en: No icons in this library.
tg_TJ: Дар ин китобхона нишонаҳо вуҷуд надоранд.

en: No images in this gallery.
tg_TJ: Дар ин галерея тасвирҳо вуҷуд надоранд.

en: No matching records found
tg_TJ: Ягон сабти мувофиқ ёфт нашуд

en: No results found.
tg_TJ: Ягон натиҷа ёфт нашуд.

en: No results matched
tg_TJ: Ягон натиҷае мувофиқат накард

en: No rooms created for this Virtual Tour. Go to %s and create a new one!
tg_TJ: Барои ин сафари виртуалӣ ягон ҳуҷра сохта нашудааст. Ба %s равед ва як нав эҷод кунед!

en: No virtual tours created yet. Go to %s and create a new one!
tg_TJ: Ҳанӯз ягон турҳои виртуалӣ эҷод нашудаанд. Ба %s равед ва як нав эҷод кунед!

en: None
tg_TJ: Ҳеҷ

en: North
tg_TJ: Шимол

en: Not close this window
tg_TJ: Ин тирезаро напӯшед

en: Not visible in the tour, enable it in the Editor UI
tg_TJ: Дар саёҳат намоён нест, онро дар UI Муҳаррир фаъол кунед

en: Note (only visible to administrators)
tg_TJ: Эзоҳ (танҳо ба маъмурон намоён аст)

en: Nothing selected
tg_TJ: Ҳеҷ чиз интихоб нашудааст

en: Notifications
tg_TJ: Огоҳиҳо

en: Number
tg_TJ: Шумораи

en: OPEN SCREENCAST APP
tg_TJ: БАРНОМАИ КУШОДА SCREENCAST

en: Object 360 (images)
tg_TJ: Object 360 (тасвирҳо)

en: Object 3D
tg_TJ: Объекти 3D

en: Offset
tg_TJ: Офсет

en: Ok
tg_TJ: Хуб

en: Old Plan
tg_TJ: Нақшаи кӯҳна

en: One Time
tg_TJ: Як бор

en: One-finger move
tg_TJ: Ҳаракати як ангушт

en: Online Visitors
tg_TJ: Меҳмонони онлайн

en: Only Audio
tg_TJ: Танҳо аудио

en: Only Icon
tg_TJ: Танҳо Икон

en: Only Label
tg_TJ: Танҳо Нишон

en: Only Room's Name
tg_TJ: Танҳо номи ҳуҷра

en: Only gltf,glb,usdz files are supported.
tg_TJ: Танҳо файлҳои gltf, glb, usdz дастгирӣ мешаванд.

en: Only jpg,png files are supported.
tg_TJ: Танҳо файлҳои jpg,png дастгирӣ мешаванд.

en: Only jpg,png,gif files are supported.
tg_TJ: Танҳо файлҳои jpg, png, gif дастгирӣ мешаванд.

en: Only jpg,png,gif,webp files are supported.
tg_TJ: Танҳо файлҳои jpg, png, gif, webp дастгирӣ мешаванд.

en: Only jpg,png,webp files are supported.
tg_TJ: Танҳо файлҳои jpg, png, webp дастгирӣ мешаванд.

en: Only json files are supported.
tg_TJ: Танҳо файлҳои json дастгирӣ карда мешаванд.

en: Only mp3 files are supported.
tg_TJ: Танҳо файлҳои mp3 дастгирӣ карда мешаванд.

en: Only mp4 files are supported.
tg_TJ: Танҳо файлҳои mp4 дастгирӣ карда мешаванд.

en: Only zip files are supported.
tg_TJ: Танҳо файлҳои zip дастгирӣ карда мешаванд.

en: Orbit
tg_TJ: Орбита

en: Override
tg_TJ: Бекор кардан

en: Override Initial Position
tg_TJ: Мавқеи ибтидоиро бекор кунед

en: PAYMENTS
tg_TJ: ПАРДОХТ

en: PLANS
tg_TJ: НАКШАХО

en: POI views
tg_TJ: Бознигариҳои POI

en: POIs
tg_TJ: POI

en: POIs Settings
tg_TJ: Танзимоти POI

en: PRESENTATION
tg_TJ: ПРЕЗИДЕНТ

en: PREVIEW
tg_TJ: ПЕШНАМОИШ

en: PRODUCTS
tg_TJ: МАХСУЛОТ

en: PROTECT
tg_TJ: МУХОФИЗАТ КУНЕД

en: PUBLISH
tg_TJ: НАШР КУНЕД

en: Pan
tg_TJ: Пан

en: Pan Speed
tg_TJ: Суръати Pan

en: Panorama
tg_TJ: Панорама

en: Panorama Image
tg_TJ: Тасвири панорама

en: Panorama Upload Size
tg_TJ: Андозаи боркунии панорама

en: Panorama Video
tg_TJ: Панорамаи видео

en: Panorama Video Stream (HLS)
tg_TJ: Ҷараёни видеои панорама (HLS)

en: Panorama image
tg_TJ: Тасвири панорама

en: Panorama video
tg_TJ: Панорамаи видео

en: Parent
tg_TJ: Падару модар

en: Passcode
tg_TJ: Рамз

en: Password
tg_TJ: Рамз

en: Password Live Session
tg_TJ: Сеанси мустақими парол

en: Password Meeting
tg_TJ: Вохӯрии парол

en: Password Protection
tg_TJ: Муҳофизати парол

en: Password successfully changed!
tg_TJ: Парол бомуваффақият иваз карда шуд!

en: Pay attention that you can make 2 configurations, one for <b>test</b> and one for <b>live</b>, by changing the selector on the %s dashboard at the top
tg_TJ: Диққат диҳед, ки шумо метавонед 2 конфигуратсияро, яке барои <b>озмоиш</b> ва дигаре барои <b>зинда</b> , тавассути тағир додани селектор дар панели асбобҳои %s дар боло, созед.

en: Performance
tg_TJ: Намоиш

en: Permission denied
tg_TJ: Иҷоза дода нашуд

en: Persian
tg_TJ: форсӣ

en: Personal Informations
tg_TJ: Маълумоти шахсӣ

en: Perspective
tg_TJ: Перспектива

en: Phone
tg_TJ: Телефон

en: Phone number for whatsapp chat
tg_TJ: Рақами телефон барои сӯҳбати whatsapp

en: Photo Slider
tg_TJ: Слайдери акс

en: Pick what's right for you
tg_TJ: Он чизеро, ки барои шумо мувофиқ аст, интихоб кунед

en: Placement
tg_TJ: Ҷойгиркунӣ

en: Plan
tg_TJ: План

en: Plans
tg_TJ: Нақшаҳо

en: Play Video
tg_TJ: Видеоро бозӣ кунед

en: Please complete your profile with the required fields (*) before continuing to use the application.
tg_TJ: Лутфан пеш аз идомаи истифодаи барнома профили худро бо майдонҳои зарурӣ (*) пур кунед.

en: Please enter a valid purchase code to continue using the application.
tg_TJ: Лутфан рамзи хариди дурустро ворид кунед, то истифодаи барномаро идома диҳед.

en: Please select an icon from library
tg_TJ: Лутфан аз китобхона нишонаеро интихоб кунед

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
tg_TJ: Лутфан шакли бозгашти зерро истифода баред, то файлҳои худро мисли рӯзҳои қадим бор кунед.

en: Point Color
tg_TJ: Ранги нуқта

en: Point Size
tg_TJ: Андозаи нуқта

en: Pointer
tg_TJ: Нишондиҳанда

en: Pointer Color
tg_TJ: Ранги нишондиҳанда

en: Polish
tg_TJ: полякӣ

en: Port
tg_TJ: Порт

en: Portuguese Brazilian
tg_TJ: Бразилияи португалӣ

en: Portuguese European
tg_TJ: Аврупои Португалия

en: Position
tg_TJ: Мавқеъ

en: Preload panoramas
tg_TJ: Панорамаҳоро пешакӣ бор кунед

en: Presentation
tg_TJ: Муаррифӣ

en: Preset Name
tg_TJ: Номи пешакӣ

en: Presets
tg_TJ: Пешниҳодҳо

en: Preview
tg_TJ: Пешнамоиш

en: Preview Room
tg_TJ: Ҳуҷраи пешнамоиш

en: Preview the tour
tg_TJ: Турро пешнамоиш кунед

en: Previous
tg_TJ: Гузашта

en: Previous command
tg_TJ: Фармони қаблӣ

en: Previous response
tg_TJ: Ҷавоби қаблӣ

en: Price
tg_TJ: Нарх

en: Processing
tg_TJ: Коркард

en: Product
tg_TJ: Маҳсулот

en: Products
tg_TJ: Маҳсулот

en: Protect
tg_TJ: Муҳофизат кунед

en: Protect Rooms (Passcode, Leads)
tg_TJ: Ҳуҷраҳоро муҳофизат кунед (рамз, роҳбарҳо)

en: Protect tour (Password)
tg_TJ: Ҳифзи тур (парол)

en: Public
tg_TJ: оммавй

en: Public API Key
tg_TJ: Калиди ҷамъиятии API

en: Public Key
tg_TJ: Калиди ҷамъиятӣ

en: Public Library
tg_TJ: Китобхонаи оммавӣ

en: Publish
tg_TJ: Нашр кунед

en: Purchase Code
tg_TJ: Рамзи харид

en: Purchase Type
tg_TJ: Навъи харид

en: Put tours offline
tg_TJ: Турҳоро офлайн гузоред

en: QR Code
tg_TJ: Кодекси QR

en: QUICK ADD THIS MARKER
tg_TJ: ИН МАРКЕРРО ЗУД ИЛОВА КУНЕД

en: REGISTRATION
tg_TJ: БАқайдгири

en: REMOVE AUDIO
tg_TJ: АУДИОРО ТОҶИК КУНЕД

en: REMOVE IMAGE
tg_TJ: ТОҶИКСТАНДАРТ

en: REMOVE LOGO
tg_TJ: ТОҶИКИСТОН ЛОГО

en: REMOVE SONG
tg_TJ: СУРУДРО ТОҶИК КУНЕД

en: REMOVE VIDEO
tg_TJ: ВИДЕОРО ТОҶИК КУНЕД

en: REVERT TO ORIGINAL
tg_TJ: БАРГАРГАРДАН БА АСЛИ

en: ROOM NAME
tg_TJ: НОМИ ХУЧРА

en: ROOMS
tg_TJ: ХУРАХО

en: ROOMS LIST
tg_TJ: Рӯйхати ҳуҷраҳо

en: Rain
tg_TJ: Борон

en: Reactivate Subscription
tg_TJ: Обунаро дубора фаъол кунед

en: Ready to Leave?
tg_TJ: Омодаед, ки тарк кунед?

en: Recurring
tg_TJ: Такроршаванда

en: Redirect URL if < Start Date
tg_TJ: URL масир агар < Санаи оғоз

en: Redirect URL if > End Date
tg_TJ: URL-и масир агар > Санаи анҷом

en: Redirecting to checkout page ...
tg_TJ: Бозгашт ба саҳифаи пардохт ...

en: Redirecting to payment setup page ...
tg_TJ: Интиқол ба саҳифаи танзимоти пардохт...

en: Regenerate All Panoramas
tg_TJ: Ҳама панорамаҳоро барқарор кунед

en: Regenerate panoramas
tg_TJ: Панорамаҳоро барқарор кунед

en: Regeneration in progress, please wait ... Do not close this window!
tg_TJ: Бозсозӣ идома дорад, лутфан интизор шавед ... Ин тирезаро напӯшед!

en: Register Account
tg_TJ: Ҳисобро ба қайд гиред

en: Register with Facebook
tg_TJ: Бо Facebook сабти ном кунед

en: Register with Google
tg_TJ: Бо Google сабти ном кунед

en: Register with Twitter
tg_TJ: Бо Twitter сабти ном кунед

en: Registration Date
tg_TJ: Санаи бақайдгирӣ

en: Registration Settings
tg_TJ: Танзимоти бақайдгирӣ

en: Registration closed
tg_TJ: Бақайдгирӣ баста шуд

en: Registration image
tg_TJ: Тасвири бақайдгирӣ

en: Remove
tg_TJ: Хориҷ кунед

en: Remove Action
tg_TJ: Хориҷ кардани амал

en: Remove Room
tg_TJ: Хориҷ кардани ҳуҷра

en: Remove file
tg_TJ: Файлро нест кунед

en: Repeat Password
tg_TJ: Такрори калидвожа

en: Repeat password
tg_TJ: такрори калидвожа

en: Reply
tg_TJ: Ҷавоб диҳед

en: Require Cron
tg_TJ: Cron-ро талаб кунед

en: Required
tg_TJ: Талаб карда мешавад

en: Reset Forms Data
tg_TJ: Барқарорсозии маълумоти шакл

en: Reset Leads
tg_TJ: Барқарор кардани роҳҳо

en: Reset Statistics
tg_TJ: Барқарор кардани омор

en: Resolution
tg_TJ: Резолюция

en: Retrieve your <b>public test or live API key</b> and enter it above
tg_TJ: <b>Санҷиши оммавӣ ё калиди API-и худро дарёфт</b> кунед ва онро дар боло ворид кунед

en: Retry.
tg_TJ: Аз нав кӯшиш кунед.

en: Right
tg_TJ: Дуруст

en: Right Click Content
tg_TJ: Мазмуни ростро клик кунед

en: Right Yaw
tg_TJ: Дуруст

en: Right command
tg_TJ: Фармони рост

en: Right mouse or left mouse + ctrl/meta/shiftKey
tg_TJ: Муши рост ё чап + ctrl/meta/shiftKey

en: Right response
tg_TJ: Ҷавоби дуруст

en: Role
tg_TJ: Нақш

en: Romanian
tg_TJ: румынӣ

en: Room
tg_TJ: Ҳуҷра

en: Room Link
tg_TJ: Пайванди ҳуҷра

en: Room Target
tg_TJ: Ҳадафи ҳуҷра

en: Room name
tg_TJ: Номи ҳуҷра

en: Room's Name + Icon
tg_TJ: Номи ҳуҷра + Нишон

en: Rooms
tg_TJ: Ҳуҷраҳо

en: Rooms Accesses
tg_TJ: Дастрасӣ ба ҳуҷраҳо

en: Rooms List
tg_TJ: Рӯйхати ҳуҷраҳо

en: Rooms Permanence (seconds)
tg_TJ: Давомнокии ҳуҷраҳо (сонияҳо)

en: Rooms assigned
tg_TJ: Ҳуҷраҳои таъиншуда

en: Rotate speed
tg_TJ: Суръати гардиш

en: Rotation
tg_TJ: Ротатсия

en: Round
tg_TJ: Давра

en: Round (outline)
tg_TJ: Давра (контур)

en: Rubberband
tg_TJ: Каучук

en: Russian
tg_TJ: русӣ

en: SAVE
tg_TJ: ЗАХИРА КУНЕД

en: SAVE AND CONTINUE
tg_TJ: ЗАХИРА НАМОЕД ВА ДАВОМ ДОРЕД

en: SET EXPIRING DATES
tg_TJ: САНАИ БА охир расидани мӯҳлатро таъин кунед

en: SET FRIENDLY URL
tg_TJ: URL-и дӯстона таъин кунед

en: SETTINGS
tg_TJ: ТАНЗИЗМҲО

en: SHOP
tg_TJ: МАГАЗИН

en: SHOWCASES
tg_TJ: НАМОИШХО

en: SMTP Auth
tg_TJ: Авторизатсияи SMTP

en: SMTP Auth - Password
tg_TJ: SMTP Auth - Рамз

en: SMTP Auth - Username
tg_TJ: Auth SMTP - Номи корбар

en: SMTP Port
tg_TJ: Порти SMTP

en: SMTP Secure
tg_TJ: SMTP бехатар

en: SMTP Server
tg_TJ: Сервери SMTP

en: SOCIAL
tg_TJ: ИЧТИМОИ

en: START TOUR CREATION WIZARD
tg_TJ: Оғоз Оғоз Ёвари Эҷоди САЙЁҲ

en: STATISTICS
tg_TJ: СТАТИСТИКА

en: STYLE
tg_TJ: СТИЛЬ

en: Same Azimuth
tg_TJ: Ҳамон Азимут

en: Sample
tg_TJ: Намуна

en: Satellite
tg_TJ: Моҳвора

en: Satellite Max Zoom
tg_TJ: Масъулияти моҳвораи Макс

en: Satellite Subdomain
tg_TJ: Зердомени моҳвораӣ

en: Satellite Url
tg_TJ: Url моҳвора

en: Saturate
tg_TJ: Тофта

en: Saturday
tg_TJ: шанбе

en: Save
tg_TJ: Захира кунед

en: Save Preset
tg_TJ: Захираи пешакӣ

en: Saving info content ... Do not close this window!
tg_TJ: Захираи мундариҷаи маълумот ... Ин тирезаро напӯшед!

en: Saving landing page content ... Do not close this window!
tg_TJ: Захираи мундариҷаи саҳифаи кушода ... Ин тирезаро напӯшед!

en: Scale
tg_TJ: Миқёс

en: Schedule
tg_TJ: Ҷадвал

en: Screencast
tg_TJ: Скринаст

en: Search
tg_TJ: Ҷустуҷӯ

en: Search Icon
tg_TJ: Нишонаи ҷустуҷӯ

en: Search Map ...
tg_TJ: Харитаи ҷустуҷӯ ...

en: Search Room ...
tg_TJ: Ҷустуҷӯи утоқи ...

en: Search Virtual Tour ...
tg_TJ: Ҷустуҷӯи сафари виртуалӣ ...

en: Secret API Key
tg_TJ: Калиди махфии API

en: Security
tg_TJ: Амният

en: Select
tg_TJ: Интихоб кунед

en: Select All
tg_TJ: Ҳамаро интихоб кунед

en: Select Icon
tg_TJ: Нишона-ро интихоб кунед

en: Select Library Icon
tg_TJ: Нишонаи Китобхонаро интихоб кунед

en: Select Logout below if you are ready to end your current session.
tg_TJ: Агар шумо омода бошед, ки сессияи ҷории худро ба охир расонед, дар зер Хуруҷро интихоб кунед.

en: Select None
tg_TJ: Ҳеҷ ро интихоб кунед

en: Select Room
tg_TJ: Хонаро интихоб кунед

en: Select a room first!
tg_TJ: Аввал як ҳуҷра интихоб кунед!

en: Select an action
tg_TJ: Амал интихоб кунед

en: Select country
tg_TJ: Кишвар интихоб кунед

en: Select point from map or add a new one
tg_TJ: Нуқтаро аз харита интихоб кунед ё нуқтаи нав илова кунед

en: Select room
tg_TJ: Ҳуҷра интихоб кунед

en: Select the first room
tg_TJ: Ҳуҷраи аввалро интихоб кунед

en: Selection Area
tg_TJ: Минтақаи интихоб

en: Self
tg_TJ: Худ

en: Send Notification
tg_TJ: Ирсоли огоҳинома

en: Send Verification Code
tg_TJ: Рамзи тасдиқро фиристед

en: Send this link to the person you want to invite
tg_TJ: Ин пайвандро ба шахсе, ки мехоҳед даъват кунед, фиристед

en: Server Domain
tg_TJ: Домени сервер

en: Server Host
tg_TJ: Хост сервер

en: Server Path
tg_TJ: Роҳи сервер

en: Server Port
tg_TJ: Порти сервер

en: Server responded with %s code.
tg_TJ: Сервер бо коди %s ҷавоб дод.

en: Set
tg_TJ: Танзим

en: Set Default Camera Position
tg_TJ: Ҷойгоҳи пешфарзии камераро таъин кунед

en: Set to All
tg_TJ: Ба Ҳама таъин кунед

en: Settings
tg_TJ: Танзимотҳо

en: Shake X
tg_TJ: Шак X

en: Shake Y
tg_TJ: Шак Ю

en: Share
tg_TJ: Мубодила

en: Share & Embed
tg_TJ: Мубодила ва ҷобаҷо кардан

en: Shop
tg_TJ: Мағоза

en: Show %s entries
tg_TJ: %s сабтро нишон диҳед

en: Show 3D View
tg_TJ: Намоиши 3D

en: Show All
tg_TJ: Ҳамаро нишон диҳед

en: Show Annotations
tg_TJ: Нишон додани эзоҳҳо

en: Show Audio
tg_TJ: Намоиши аудио

en: Show Auto Rotation toggle
tg_TJ: Гузариши автоматии гардишро нишон диҳед

en: Show Compass
tg_TJ: Компасро нишон диҳед

en: Show Custom
tg_TJ: Нишон додани фармоиш

en: Show Device Orientation
tg_TJ: Нишон додани самти дастгоҳ

en: Show Facebook Messenger
tg_TJ: Намоиши Facebook Messenger

en: Show Floorplan
tg_TJ: Нақшаи ошёнаро нишон диҳед

en: Show Fullscreen
tg_TJ: Намоиши пурраи экран

en: Show Gallery
tg_TJ: Намоиши Галерея

en: Show Icons toggle
tg_TJ: Гузариши нишонаҳо нишон диҳед

en: Show Info
tg_TJ: Нишон додани маълумот

en: Show Live Session
tg_TJ: Намоиши сессияи мустақим

en: Show Logo
tg_TJ: Нишон додани логотип

en: Show Main Form
tg_TJ: Намоиши шакли асосӣ

en: Show Map
tg_TJ: Намоиши харита

en: Show Meeting
tg_TJ: Намоиши вохӯрӣ

en: Show Nav Control
tg_TJ: Назорати Навро нишон диҳед

en: Show Room's List Slider
tg_TJ: Нишон додани слайдери рӯйхати ҳуҷра

en: Show Rooms List Menu
tg_TJ: Менюи рӯйхати ҳуҷраҳоро нишон диҳед

en: Show Share
tg_TJ: Нишон додани мубодила

en: Show Tour Title
tg_TJ: Нишон додани унвони сайёҳӣ

en: Show Web VR
tg_TJ: Намоиши Web VR

en: Show Whatsapp
tg_TJ: Whatsapp-ро нишон диҳед

en: Showcase
tg_TJ: Намоиш

en: Showcase Embed Code
tg_TJ: Рамзи воридшударо намоиш диҳед

en: Showcase Friendly Url Link
tg_TJ: Истиноди URL-и дӯстона нишон диҳед

en: Showcase Link
tg_TJ: Истиноди намоишӣ

en: Showcases
tg_TJ: Намоишгоҳҳо

en: Showing %s to %s of %s entries
tg_TJ: Намоиш аз %s то %s аз %s сабт

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
tg_TJ: Намоиш аз 0 то 0 аз 0 сабт

en: Single view
tg_TJ: Намоиши ягона

en: Size
tg_TJ: Андоза

en: Skip
tg_TJ: гузарондан

en: Skippable after
tg_TJ: Пас аз гузаштан мумкин аст

en: Slide Duration
tg_TJ: Давомнокии слайд

en: Slideshow
tg_TJ: Намоиши слайд

en: Small
tg_TJ: Хурд

en: Snow
tg_TJ: Барф

en: Social Integration
tg_TJ: Интегратсияи иҷтимоӣ

en: Song
tg_TJ: Суруд

en: Spanish
tg_TJ: испанӣ

en: Sparkle
tg_TJ: Дурахш

en: Split view with slider
tg_TJ: Намоиши тақсимкунӣ бо слайдер

en: Square
tg_TJ: Майдон

en: Square (outline)
tg_TJ: Майдон (контур)

en: Standalone
tg_TJ: мустақил

en: Start Date
tg_TJ: Саршавии Сана

en: Start Live Session
tg_TJ: Ҷаласаи зиндаро оғоз кунед

en: State / Province / Region
tg_TJ: Кишвар / Вилоят / Минтақа

en: Statistics
tg_TJ: Статистика

en: Status
tg_TJ: Статус

en: Storage Quota
tg_TJ: Квотаи нигоҳдорӣ

en: Storage Quota (MB)
tg_TJ: Квотаи нигоҳдорӣ (МБ)

en: Street
tg_TJ: кӯча

en: Street Subdomain
tg_TJ: Subdomain Street

en: Style
tg_TJ: Услуб

en: Subscribe
tg_TJ: Обуна шавед

en: Subsequent payments
tg_TJ: Пардохтҳои минбаъда

en: Success. Multi resolution panoramas will be regenerated in background.
tg_TJ: Муваффакият. Панорамаҳои ҳалли бисёрҷониба дар замина барқарор карда мешаванд.

en: Sunday
tg_TJ: якшанбе

en: Supported Languages
tg_TJ: Забонҳои дастгирӣ

en: Swedish
tg_TJ: шведӣ

en: Swing
tg_TJ: Свинг

en: Switch Panorama
tg_TJ: Панорамаро иваз кунед

en: Tada
tg_TJ: Тада

en: Tajik
tg_TJ: тоҷикӣ

en: Target
tg_TJ: Ҳадаф

en: Target Room's Name
tg_TJ: Номи ҳуҷраи мақсаднок

en: Target Room's Preview (Rectangular)
tg_TJ: Намоиши пешакии ҳуҷраи ҳадаф (росткунҷа)

en: Target Room's Preview (Rounded)
tg_TJ: Намоиши пешакии ҳуҷраи мақсаднок (даврадор)

en: Target Room's Preview (Squared)
tg_TJ: Пешнамоиши ҳуҷраи мақсаднок (мураббаъ)

en: Tax Id
tg_TJ: ID андоз

en: Telephone
tg_TJ: Телефон

en: Template
tg_TJ: Шаблон

en: Text
tg_TJ: Матн

en: Text Color
tg_TJ: Ранги матн

en: Thai
tg_TJ: тай

en: The Plan has expired
tg_TJ: Нақша ба охир расид

en: The Plan is canceled
tg_TJ: Нақша бекор карда мешавад

en: The Plan is changed
tg_TJ: Нақша тағир дода мешавад

en: The contents of this library will be shared for all the virtual tours.
tg_TJ: Мундариҷаи ин китобхона барои ҳама сафарҳои виртуалӣ мубодила карда мешавад.

en: The initial image must be the same size as the lottie file.
tg_TJ: Тасвири аввала бояд андозаи файли лотерея бошад.

en: The initial image must be the same size as the video stream.
tg_TJ: Тасвири аввала бояд андозаи ҷараёни видео бошад.

en: Theme Color
tg_TJ: Ранги мавзӯъ

en: There's a problem with your payment details. Please update your card by clicking here.
tg_TJ: Мушкилот бо тафсилоти пардохти шумо вуҷуд дорад. Лутфан корти худро бо пахш кардани ин ҷо навсозӣ кунед.

en: This is the section to create a tour
tg_TJ: Ин бахшест барои эҷоди як тур

en: Thursday
tg_TJ: Панҷшанбе

en: Title
tg_TJ: Унвон

en: To make the integration with social providers work, you need to create login applications and retrieve credentials in their respective developer panels. Where required, enter the following parameters to enable the integrations.
tg_TJ: Барои кор кардани ҳамгироӣ бо провайдерҳои иҷтимоӣ, шумо бояд замимаҳои воридшавӣ эҷод кунед ва маълумоти эътимодномаро дар панелҳои таҳиягарони мувофиқи онҳо дарёфт кунед. Дар ҳолати зарурӣ, параметрҳои зеринро ворид кунед, то интегратсияро фаъол созед.

en: Tolerance
tg_TJ: Таҳаммулпазирӣ

en: Tooltip Text
tg_TJ: Матни маслиҳат

en: Tooltip Type
tg_TJ: Навъи маслиҳат

en: Top
tg_TJ: боло

en: Top Left
tg_TJ: Аз чапи боло

en: Top Right
tg_TJ: Аз болои рост

en: Total Visitors
tg_TJ: Шумораи умумии меҳмонон

en: Tour
tg_TJ: Тур

en: Tour Library
tg_TJ: Китобхонаи сайругашт

en: Transition
tg_TJ: Гузариш

en: Transition Duration
tg_TJ: Давомнокии гузариш

en: Transition Effect
tg_TJ: Таъсири гузариш

en: Transition Loading icon
tg_TJ: Нишонаи боркунии гузариш

en: Transition Zoom Level
tg_TJ: Сатҳи масштаби гузариш

en: Transition Zoom Time
tg_TJ: Вақти масштабкунии гузариш

en: Translation Type
tg_TJ: Навъи тарҷума

en: Tuesday
tg_TJ: сешанбе

en: Turkish
tg_TJ: туркӣ

en: Twitter - Enable
tg_TJ: Twitter - Фаъол

en: Twitter - Id
tg_TJ: Twitter - ID

en: Twitter - Secret
tg_TJ: Twitter - Махфӣ

en: Two-finger move
tg_TJ: Ҳаракати ду ангушт

en: Two-finger spread or squish
tg_TJ: Паҳн кардани ду ангушт ё squish

en: Type
tg_TJ: Навъи

en: UPDATE IN PROGRESS
tg_TJ: НАВОР ДАВОМ ДОРАД

en: UPGRADE
tg_TJ: БОЗГИРӢ

en: UPGRADE NOW!
tg_TJ: АКНУН навсозӣ кунед!

en: UPLOAD
tg_TJ: БОР КАРДАН

en: UPLOAD THUMBNAIL
tg_TJ: НАЗАРРО бор кунед

en: USERS
tg_TJ: Истифодабарандагон

en: Unique
tg_TJ: Нодир

en: Up command
tg_TJ: Фармони боло

en: Up response
tg_TJ: Ҷавоби боло

en: Upgrade
tg_TJ: Навсозӣ

en: Upload
tg_TJ: Бор кунед

en: Upload Audio
tg_TJ: Зеркашии аудио

en: Upload Audio (MP3)
tg_TJ: Зеркашии аудио (MP3)

en: Upload Background Image
tg_TJ: Тасвири пасзаминаро бор кунед

en: Upload Background Video
tg_TJ: Видеои пасзаминаро бор кунед

en: Upload Banner Image
tg_TJ: Тасвири баннериро бор кунед

en: Upload File
tg_TJ: Файлро бор кунед

en: Upload Image
tg_TJ: Тасвирро бор кунед

en: Upload Json
tg_TJ: Json-ро бор кунед

en: Upload Login Image
tg_TJ: Тасвири воридшавиро бор кунед

en: Upload Logo Image
tg_TJ: Тасвири логотипро бор кунед

en: Upload Map Image
tg_TJ: Тасвири харитаро бор кунед

en: Upload Registration Image
tg_TJ: Тасвири сабти номро бор кунед

en: Upload Song (MP3)
tg_TJ: Боргирии суруд (MP3)

en: Upload Video
tg_TJ: Видеоро бор кунед

en: Upload a 360 panorama image for this Room by selecting from the <b>Browse</b> button and then click <b>Upload</b>
tg_TJ: Тасвири панорамаи 360-ро барои ин утоқ бо интихоби <b>тугмаи Бознигарӣ бор</b> кунед ва сипас <b>Бор карданро клик кунед</b>

en: Upload new Audio
tg_TJ: Audio навро бор кунед

en: Upload new Background
tg_TJ: Заминаи навро бор кунед

en: Upload new Image
tg_TJ: Тасвири навро бор кунед

en: Upload new Logo
tg_TJ: Логотипи навро бор кунед

en: Upload new Nadir Logo
tg_TJ: Логотипи нави Нодирро бор кунед

en: Upload new Song
tg_TJ: Суруди навро бор кунед

en: Uploaded Files Size
tg_TJ: Андозаи файлҳои боршуда

en: Uploading multiple 360-degree panorama JPG/PNG images will automatically create all the rooms.
tg_TJ: Боркунии тасвирҳои панорамаи 360-дараҷаи JPG/PNG ба таври худкор ҳамаи ҳуҷраҳоро эҷод мекунад.

en: Uploading multiple JPG/PNG images will automatically create all the maps.
tg_TJ: Боркунии якчанд тасвирҳои JPG/PNG ба таври худкор ҳамаи харитаҳоро эҷод мекунад.

en: Upper Pitch
tg_TJ: Сатҳи болоӣ

en: Url Screencast App
tg_TJ: Барномаи Screencast Url

en: User
tg_TJ: Истифодабаранда

en: User name
tg_TJ: Номи корбар

en: User's Role Permissions
tg_TJ: Иҷозатҳои нақши корбар

en: Username
tg_TJ: Номи корбар

en: Username already registered!
tg_TJ: Номи корбар аллакай ба қайд гирифта шудааст!

en: Users
tg_TJ: Истифодабарандагон

en: VALIDATE MAIL SETTINGS
tg_TJ: ТАСДИҚИ ПОЧТАҲО

en: VAOV
tg_TJ: ВАОВ

en: VIRTUAL TOURS
tg_TJ: САФАРХОИ ВИРТУАЛЙ

en: VOICE COMMANDS
tg_TJ: Фармонҳои овозӣ

en: Valid
tg_TJ: Эътибор дорад

en: Validate Account
tg_TJ: Ҳисобро тасдиқ кунед

en: Validate Email
tg_TJ: Тасдиқи почтаи электронӣ

en: Verification code
tg_TJ: Рамзи озмоиш

en: Version Check
tg_TJ: Санҷиши версия

en: Video
tg_TJ: Видео

en: Video + Audio
tg_TJ: Видео + Аудио

en: Video 360
tg_TJ: Видео 360

en: Video 360 Panorama
tg_TJ: Видео 360 Панорама

en: Video Duration
tg_TJ: Давомнокии видео

en: Video MP4
tg_TJ: Видео MP4

en: Video Presentation
tg_TJ: Муаррифии видео

en: Video Slideshow
tg_TJ: Видео слайд-шоу

en: Video Stream (HLS)
tg_TJ: Ҷараёни видео (HLS)

en: Video WEBM + MOV
tg_TJ: Видео WEBM + MOV

en: Video display time (seconds)
tg_TJ: Вақти намоиши видео (сония)

en: Vietnamese
tg_TJ: Ветнами

en: View Mode
tg_TJ: Ҳолати дидан

en: View name
tg_TJ: Номро дидан

en: View type
tg_TJ: Намоиши намуди

en: Viewer
tg_TJ: Тамошобинон

en: Viewer Embed Code
tg_TJ: Рамзи воридкунии тамошобин

en: Viewer Friendly Url Link
tg_TJ: Истиноди URL-и дӯстона барои тамошобин

en: Viewer Link
tg_TJ: Пайванди тамошобин

en: Viewer quality
tg_TJ: Сифати тамошобин

en: Virtual Reality
tg_TJ: Воқеияти виртуалӣ

en: Virtual Tour
tg_TJ: Сафари виртуалӣ

en: Virtual Tour Accesses
tg_TJ: Дастрасӣ ба сафари виртуалӣ

en: Virtual Tours
tg_TJ: Сафарҳои виртуалӣ

en: Visibility
tg_TJ: Намоиш

en: Visible
tg_TJ: Ба назар намоён

en: Visible List
tg_TJ: Рӯйхати намоён

en: Visible, Go to Room
tg_TJ: Намоиш, Ба ҳуҷра равед

en: Visible, Scroll
tg_TJ: Намоиш, ҳаракат кунед

en: Visible, autostart
tg_TJ: Намоиш, худкор оғоз

en: Visible, disabled
tg_TJ: Ба назар намоён, маъюб

en: Visible, enabled
tg_TJ: Намоиш, фаъол

en: Visible, minimized
tg_TJ: Ба назар намоён, кам карда шудааст

en: Visible, minimized on Desktop and Mobile
tg_TJ: Дар мизи корӣ ва мобилӣ намоён, кам карда шудааст

en: Visible, minimized on Mobile
tg_TJ: Дар мобилӣ намоён, кам карда шудааст

en: Visible, no minimap
tg_TJ: Аён аст, харитаи хурд нест

en: Visible, opened
tg_TJ: намоён, кушода

en: Visible, share current position
tg_TJ: Аён аст, мавқеъи кунуниро мубодила кунед

en: Visible, share tour
tg_TJ: Намоиш, мубодилаи саёҳат

en: Visitors
tg_TJ: Мехмонон

en: Visitors N.
tg_TJ: Мехмонон Н.

en: Visitors update
tg_TJ: Навсозии меҳмонон

en: Voice Commands
tg_TJ: Фармонҳои овозӣ

en: Voice commands works with all browsers that implement the Speech Recognition interface of the Web Speech API.
tg_TJ: Фармонҳои овозӣ бо ҳама браузерҳое кор мекунанд, ки интерфейси Шинохти нутқи Web Speech API-ро амалӣ мекунанд.

en: Wait after change room (ms)
tg_TJ: Пас аз иваз кардани ҳуҷра интизор шавед (ms)

en: Wait time after animation (ms)
tg_TJ: Вақти интизорӣ пас аз аниматсия (ms)

en: Wait time after narration (ms)
tg_TJ: Вақти интизорӣ пас аз нақл (ms)

en: Wait until the video ends ...
tg_TJ: То ба охир расидани видео интизор шавед...

en: Wall
tg_TJ: Девор

en: Web VR
tg_TJ: Веб VR

en: Wednesday
tg_TJ: Чоршанбе

en: Welcome
tg_TJ: Хуш омадед

en: Welcome Back!
tg_TJ: Бозгашт муборак!

en: Welcome Message
tg_TJ: Паёми хуш омадед

en: Welcome message
tg_TJ: Паёми хуш омадед

en: Welcome to %s configuration panel, where you can create your virtual tours in a few simple steps.
tg_TJ: Хуш омадед ба панели конфигуратсияи %s, ки дар он шумо метавонед бо чанд қадами оддӣ сафарҳои виртуалии худро эҷод кунед.

en: Whatsapp Chat
tg_TJ: Чат Whatsapp

en: Whatsapp Number
tg_TJ: Рақами Whatsapp

en: Where i can find it?
tg_TJ: Ман онро аз куҷо ёфта метавонам?

en: Whitelist Domain
tg_TJ: Рӯйхати домени сафед

en: Width
tg_TJ: Васеъ

en: Width (Desktop)
tg_TJ: Паҳно (мизи корӣ)

en: Width (Mobile)
tg_TJ: Паҳно (мобилӣ)

en: Wobble
tg_TJ: Вобл

en: Yes
tg_TJ: Бале

en: Yes, Apply
tg_TJ: Бале, муроҷиат кунед

en: Yes, Cancel
tg_TJ: Ҳа, Бекор

en: Yes, Change
tg_TJ: Ҳа, Тағйир

en: Yes, Create
tg_TJ: Бале, Эҷод кунед

en: Yes, Delete
tg_TJ: Бале, Нобуд кунед

en: Yes, Duplicate
tg_TJ: Бале, Дубликат

en: Yes, Reactivate
tg_TJ: Бале, дубора фаъол кунед

en: Yes, Register
tg_TJ: Бале, ба қайд гиред

en: Yes, Remove
tg_TJ: Бале, хориҷ кунед

en: Yes, Reset
tg_TJ: Бале, Reset

en: Yes, Revert
tg_TJ: Бале, Бозгашт

en: Yes, Save
tg_TJ: Бале, Захира

en: You can decide whether to register your customers or not by changing the option <b>Allow Guests Only</b>
tg_TJ: <b>Шумо метавонед бо тағир додани хосият "Танҳо ба меҳмонон иҷозат диҳед",</b> ки муштариёни худро сабти ном кунед ё на

en: You can not upload any more files.
tg_TJ: Шумо наметавонед ягон файли дигар бор кунед.

en: You can't upload files of this type.
tg_TJ: Шумо наметавонед ин гуна файлҳоро бор кунед.

en: You cannot create 360 videos on an external virtual tour!
tg_TJ: Шумо наметавонед видеоҳои 360-ро дар як сафари виртуалии беруна эҷод кунед!

en: You cannot create Gallery on an external virtual tour!
tg_TJ: Шумо наметавонед Галереяро дар як сафари виртуалии беруна эҷод кунед!

en: You cannot create Icons Library on an external virtual tour!
tg_TJ: Шумо наметавонед Icons Library дар як сафари виртуалии беруна эҷод кунед!

en: You cannot create Info Box on an external virtual tour!
tg_TJ: Шумо наметавонед Info Box дар як сафари виртуалии беруна эҷод кунед!

en: You cannot create Maps on an external virtual tour!
tg_TJ: Шумо наметавонед Харитаҳоро дар як сафари виртуалии беруна эҷод кунед!

en: You cannot create Markers on an external virtual tour!
tg_TJ: Шумо наметавонед Маркерҳоро дар як сафари виртуалии беруна эҷод кунед!

en: You cannot create POIs on an external virtual tour!
tg_TJ: Шумо наметавонед дар як сафари виртуалии беруна POI эҷод кунед!

en: You cannot create Presentations on an external virtual tour!
tg_TJ: Шумо наметавонед Презентатсияҳоро дар як сафари виртуалии беруна эҷод кунед!

en: You cannot create Rooms on an external virtual tour!
tg_TJ: Шумо наметавонед ҳуҷраҳоро дар як сафари виртуалии беруна эҷод кунед!

en: You cannot download virtual tour from this demo server
tg_TJ: Шумо наметавонед тури виртуалиро аз ин сервери намоишӣ зеркашӣ кунед

en: You cannot edit 3D View on an external virtual tour!
tg_TJ: Шумо наметавонед 3D View-ро дар як сафари виртуалии беруна таҳрир кунед!

en: You cannot edit UI on an external virtual tour!
tg_TJ: Шумо наметавонед UI-ро дар як сафари виртуалии беруна таҳрир кунед!

en: You cannot manage Forms on an external virtual tour!
tg_TJ: Шумо наметавонед Forms-ро дар як сафари виртуалии беруна идора кунед!

en: You cannot manage Leads on an external virtual tour!
tg_TJ: Шумо наметавонед Leads-ро дар як сафари виртуалии беруна идора кунед!

en: You cannot manage products on an external virtual tour!
tg_TJ: Шумо наметавонед маҳсулотро дар як сафари виртуалии беруна идора кунед!

en: You cannot use Media Library on an external virtual tour!
tg_TJ: Шумо наметавонед Media Library-ро дар як сафари виртуалии беруна истифода баред!

en: You cannot use Music Library on an external virtual tour!
tg_TJ: Шумо наметавонед Китобхонаи мусиқиро дар як сафари виртуалии беруна истифода баред!

en: You have %s remaining uploads!
tg_TJ: Шумо %s боркунии боқимонда доред!

en: You have reached the maximum number of Markers allowed from your plan!
tg_TJ: Шумо ба шумораи ниҳоии нишонгузорҳое, ки аз нақшаи шумо иҷозат дода шудаанд, расидед!

en: You have reached the maximum number of POIs allowed from your plan!
tg_TJ: Шумо ба шумораи ниҳоии POI-ҳои аз нақшаи худ иҷозатдодашуда расидед!

en: You have reached the maximum number of Rooms allowed from your plan!
tg_TJ: Шумо ба шумораи максималии ҳуҷраҳое, ки аз нақшаи шумо иҷозат дода шудааст, расидед!

en: You have reached the maximum number of Virtual Tours allowed from your plan!
tg_TJ: Шумо ба шумораи максималии сайёҳони виртуалӣ, ки аз нақшаи шумо иҷозат дода шудааст, расидед!

en: You have reached your quota limit of %s! Please update your plan or delete some contents.
tg_TJ: Шумо ба ҳадди ниҳоии квотаи худ, ки аз %s буд, расидед! Лутфан нақшаи худро навсозӣ кунед ё баъзе мундариҷаро нест кунед.

en: You must first cancel your current subscription to activate a new one
tg_TJ: Барои фаъол кардани обунаи нав, шумо бояд аввал обунаи ҷории худро бекор кунед

en: Your "%s" plan has expired! You will not be able to add new content, but only edit existing ones.
tg_TJ: Мӯҳлати нақшаи "%s"-и шумо ба охир расид! Шумо наметавонед мундариҷаи нав илова кунед, балки танҳо мундариҷаҳои мавҷударо таҳрир кунед.

en: Your "%s" plan not allow to create 360 videos!
tg_TJ: Нақшаи "%s"-и шумо имкон намедиҳад, ки видеоҳои 360 дараҷа эҷод кунед!

en: Your "%s" plan not allow to create Gallery!
tg_TJ: Нақшаи "%s"-и шумо имкон намедиҳад, ки Галерея эҷод кунед!

en: Your "%s" plan not allow to create Icons Library!
tg_TJ: Нақшаи "%s"-и шумо имкон намедиҳад, ки Китобхонаи нишонаҳо эҷод кунед!

en: Your "%s" plan not allow to create Info Box!
tg_TJ: Нақшаи "%s"-и шумо имкон намедиҳад, ки қуттии маълумот эҷод кунед!

en: Your "%s" plan not allow to create Landing Pages!
tg_TJ: Нақшаи "%s"-и шумо имкон намедиҳад, ки Саҳифаҳои Landing эҷод кунед!

en: Your "%s" plan not allow to create Maps!
tg_TJ: Нақшаи "%s"-и шумо барои сохтани Харитаҳо иҷозат намедиҳад!

en: Your "%s" plan not allow to create Presentations!
tg_TJ: Нақшаи "%s"-и шумо барои эҷоди Презентатсияҳо иҷозат намедиҳад!

en: Your "%s" plan not allow to create Showcases!
tg_TJ: Нақшаи "%s"-и шумо имкон намедиҳад, ки намоишҳо эҷод кунед!

en: Your "%s" plan not allow to manage Forms!
tg_TJ: Нақшаи "%s"-и шумо имкон намедиҳад, ки шаклҳоро идора кунед!

en: Your "%s" plan not allow to manage Leads!
tg_TJ: Нақшаи "%s"-и шумо имкон намедиҳад, ки пешсафҳоро идора кунед!

en: Your "%s" plan not allow to manage Products!
tg_TJ: Нақшаи "%s"-и шумо барои идоракунии Маҳсулот иҷозат намедиҳад!

en: Your "%s" plan not allow to view Statistics!
tg_TJ: Нақшаи "%s"-и шумо барои дидани омор иҷозат намедиҳад!

en: Your account has been made, please verify it by clicking the activation link that has been send to your email.
tg_TJ: Ҳисоби шумо сохта шудааст, лутфан онро бо пахш кардани истиноди фаъолсозӣ, ки ба почтаи электронии шумо фиристода шудааст, тасдиқ кунед.

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
tg_TJ: Браузери шумо боркунии файлҳои drag'n'drop -ро дастгирӣ намекунад.

en: Your own Logo
tg_TJ: Логотипи шахсии шумо

en: Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4 / Webm
tg_TJ: Link Youtube/Vimeo ё боркунии Видео MP4 / Webm

en: Z Order
tg_TJ: Тартиби Z

en: ZOOM IN
tg_TJ: МАСЪУЛ КАРДАН

en: ZOOM OUT
tg_TJ: МАСЪУЛ КАРДАН

en: Zip / Postal Code
tg_TJ: Индекси почта / почта

en: Zip File
tg_TJ: Файли Zip

en: Zip error
tg_TJ: Хатогии Zip

en: Zoom
tg_TJ: Масштаб

en: Zoom In
tg_TJ: Масштаб кардан

en: Zoom Level
tg_TJ: Сатҳи масштаб

en: Zoom Out
tg_TJ: Масштаб кардан

en: Zoom Rate
tg_TJ: Меъёри масштаб

en: Zoom to Point
tg_TJ: Масштаб ба Нуқта

en: a lower ratio indicates a wider view on the mobile, while a higher value indicates a narrower view
tg_TJ: таносуби пасттар нишон медиҳад, ки назари васеътар дар мобилӣ, дар ҳоле ки арзиши баланд нишон медиҳад, назари танг

en: a recorded video is used as a presentation
tg_TJ: видеои сабтшуда ҳамчун презентатсия истифода мешавад

en: activate to sort column ascending
tg_TJ: фаъол кунед, то сутуни болоро мураттаб кунед

en: activate to sort column descending
tg_TJ: фаъол созед, то сутунро аз рӯи коҳиш ҷудо кунед

en: adjusts panning speed from touch inputs: a lower value indicates a slower pan speed, while a higher value indicates a faster pan speed
tg_TJ: суръати паймоишро аз вуруди ламс танзим мекунад: арзиши пасттар суръати пасттарро нишон медиҳад, дар ҳоле ки арзиши баландтар суръати тезтарро нишон медиҳад

en: administrator
tg_TJ: маъмур

en: allows you to blur parts of the panoramic image, such as faces and license plates
tg_TJ: ба шумо имкон медиҳад, ки қисмҳои тасвири панорамиро, аз қабили чеҳраҳо ва рақамҳои рақамиро норавшан кунед

en: allows you to click near the marker to go to the corresponding room
tg_TJ: ба шумо имкон медиҳад, ки дар наздикии маркер клик кунед, то ба ҳуҷраи мувофиқ равед

en: allows you to load various versions of the same room and switch them in the viewer
tg_TJ: ба шумо имкон медиҳад, ки версияҳои гуногуни як ҳуҷраро бор кунед ва онҳоро дар тамошобин иваз кунед

en: analyze
tg_TJ: тахлил

en: audio file must be uploaded into music library.
tg_TJ: файли аудио бояд ба китобхонаи мусиқӣ бор карда шавад.

en: automatic presentation consists of looking around the room by rotating and moving on to the next one
tg_TJ: муаррифии худкор иборат аст аз назар дар атрофи ҳуҷра бо гардиш ва гузаштан ба дигар

en: automatically closes the menu when you click on any item in it
tg_TJ: вақте ки шумо ягон ҷузъро дар он пахш мекунед, менюро ба таври худкор мепӯшонад

en: automatically closes the room's list slider when you click on any item in it
tg_TJ: вақте ки шумо ягон ҷузъро дар он пахш мекунед, слайдери рӯйхати ҳуҷраро ба таври худкор мепӯшонад

en: automatically closes the rooms list menu when you click on any item in it
tg_TJ: вақте ки шумо ягон ҷузъро дар он пахш мекунед, менюи рӯйхати ҳуҷраҳоро ба таври худкор мепӯшонад

en: awaiting connection ...
tg_TJ: интизори пайвастшавӣ ...

en: background color shown for partial panoramas
tg_TJ: ранги замина барои панорамаҳои қисман нишон дода шудааст

en: background song during navigation of virtual tour
tg_TJ: суруди замина ҳангоми паймоиши сафари виртуалӣ

en: block room display until the protect form is filled
tg_TJ: намоиши ҳуҷраи блок то пур шудани варақаи муҳофизат

en: by
tg_TJ: аз ҷониби

en: cancel current subscription
tg_TJ: обунаи ҷорӣро бекор кунед

en: change plan
tg_TJ: тағир додани нақша

en: check
tg_TJ: тафтиш

en: check if your system can generate multi resolution panoramas
tg_TJ: санҷед, ки оё системаи шумо метавонад панорамаҳои ҳалли чандкарата эҷод кунад

en: checking license
tg_TJ: санҷиши иҷозатнома

en: click on point to edit, drag to change position
tg_TJ: барои таҳрир кардани нуқта клик кунед, барои тағир додани мавқеъ кашола кунед

en: click to select / deselect a room - drag to change its order - enter the duration in seconds
tg_TJ: клик кунед барои интихоб / бекор кардани ҳуҷра - кашола кунед барои тағир додани тартиби он - давомнокии сонияҳоро ворид кунед

en: click to view / change
tg_TJ: барои дидан / тағир додан клик кунед

en: click upgrade now to start
tg_TJ: барои оғоз кардани навсозӣ ҳоло клик кунед

en: connected
tg_TJ: пайваст

en: connecting ...
tg_TJ: пайвастшавӣ ...

en: connection closed
tg_TJ: пайвастшавӣ баста

en: content displayed when clicked on the POI
tg_TJ: мундариҷае, ки ҳангоми пахш кардани POI нишон дода мешавад

en: content displayed when the right button is pressed. leave empty for disable
tg_TJ: мундариҷа ҳангоми пахш кардани тугмаи рост нишон дода мешавад. барои хомӯш кардан холӣ гузоред

en: controls the friction that slows down the viewer motion after it is dragged and released. higher values mean the motion stops faster.
tg_TJ: фриксияро идора мекунад, ки харакати тамошобинро пас аз кашидан ва озод карданаш суст мекунад. арзишҳои баландтар маънои онро дорад, ки ҳаракат тезтар қатъ мешавад.

en: day
tg_TJ: рӯз

en: days
tg_TJ: рӯз

en: default 'lookat' setting when adding a new marker
tg_TJ: танзимоти пешфарз "назар" ҳангоми илова кардани нишонгари нав

en: default plan assigned to new registered users
tg_TJ: нақшаи пешфарз ба корбарони нави сабтиномшуда таъин шудааст

en: delete
tg_TJ: нест кунед

en: description of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
tg_TJ: тавсифи маълумот дар бораи ҳуҷрае, ки дар блок дар тарафи чапи боло ҷойгир аст (холӣ барои намоиш дода намешавад)

en: description of the protect form
tg_TJ: тавсифи шакли муҳофизат

en: description used as preview for share
tg_TJ: тавсиф ҳамчун пешнамоиш барои мубодила истифода мешавад

en: display logo, name and progress bar during initial loading
tg_TJ: нишон додани логотип, ном ва сатри пешрафт ҳангоми боркунии аввал

en: displays an information button on the floorplan that calls this link
tg_TJ: тугмаи маълумотро дар нақшаи ошёна нишон медиҳад, ки ин истинодро даъват мекунад

en: downloading ...
tg_TJ: зеркашӣ ...

en: drag images to change order
tg_TJ: барои тағир додани тартиб тасвирҳоро кашед

en: drag the marker to change its position
tg_TJ: барои тағир додани мавқеъи он маркерро кашед

en: drag the poi to change its position
tg_TJ: барои тағир додани мавқеъи худ poi-ро кашед

en: drag the pointers to move and resize the content
tg_TJ: ишораҳоро кашед, то мундариҷаро ҳаракат кунед ва андозаи онро тағир диҳед

en: duplicated
tg_TJ: такрор карда шудааст

en: edit
tg_TJ: таҳрир

en: effects
tg_TJ: таъсирот

en: enable this payment method (you need to initialize first)
tg_TJ: ин усули пардохтро фаъол созед (шумо бояд аввал оғоз кунед)

en: enables change plan for users
tg_TJ: имкон медиҳад, ки нақшаи тағирот барои корбарон

en: enables registration form for users
tg_TJ: шакли сабти номро барои корбарон имкон медиҳад

en: enables vertical inclination
tg_TJ: тамоили амудиро имкон медихад

en: enables zoom
tg_TJ: масштабро имкон медиҳад

en: enter -1 to wait for the video to end
tg_TJ: -1-ро ворид кунед, то ба охир расидани видеоро интизор шавед

en: error, please retry
tg_TJ: хато, лутфан дубора кӯшиш кунед

en: expires in %s days
tg_TJ: пас аз %s рӯз ба охир мерасад

en: export
tg_TJ: содирот

en: force regenerate all panoramas images
tg_TJ: тамоми тасвирҳои панорамаро маҷбур созед

en: function disabled
tg_TJ: функсия хомӯш карда шудааст

en: go to next room
tg_TJ: ба ҳуҷраи дигар равед

en: go to previous room
tg_TJ: ба ҳуҷраи қаблӣ равед

en: here
tg_TJ: Ин ҷо

en: hide all the markers (only when click anywhere is enabled)
tg_TJ: ҳама маркерҳоро пинҳон кунед (танҳо вақте ки клик дар ҳама ҷо фаъол аст)

en: hide features
tg_TJ: хусусиятҳоро пинҳон кунед

en: hold click and move the mouse to change the position
tg_TJ: пахш кунед ва мушро барои тағир додани мавқеъ ҳаракат кунед

en: html code that will be displayed within the tour
tg_TJ: рамзи html, ки дар доираи сафар намоиш дода мешавад

en: if not selected, use the paypal sandbox for testing
tg_TJ: агар интихоб нашуда бошад, барои санҷиш қуттии PayPal -ро истифода баред

en: if the logo is present it will be displayed instead of the room name
tg_TJ: агар логотип мавҷуд бошад, он ба ҷои номи ҳуҷра нишон дода мешавад

en: if the popup is not displayed until the user interacts with the borwser, the audio may not be heard
tg_TJ: агар то он даме, ки корбар бо карзгиранда муошират накунад, тирезаи поп-ап намоиш дода нашавад, аудио метавонад шунида нашавад

en: if you change from sandbox to live check that you have entered your live API credentials, check Live and Initialize again
tg_TJ: агар шумо аз қуттии рег ба зинда гузаред, санҷед, ки шумо эътимодномаи API-и худро ворид кардаед, Live ва Initialize -ро дубора санҷед

en: image displayed as background during initial loading and used as preview image for share
tg_TJ: тасвир ҳамчун замина ҳангоми боркунии аввал нишон дода мешавад ва ҳамчун тасвири пешнамоиш барои мубодила истифода мешавад

en: image displayed on desktop at first load
tg_TJ: тасвир дар мизи корӣ ҳангоми бори аввал нишон дода мешавад

en: image displayed on mobile at first load
tg_TJ: тасвир дар мобилӣ ҳангоми бори аввал нишон дода мешавад

en: includes sample data in this tour
tg_TJ: маълумоти намунавӣ дар ин сафарро дар бар мегирад

en: indication of the north position of this room
tg_TJ: нишон додани мавқеи шимолии ин ҳуҷра

en: initial map zoom level (lower 1 - higher 20)
tg_TJ: Сатҳи ибтидоии масштаби харита (паст 1 - баландтар 20)

en: initial position when you enter in this room
tg_TJ: мавқеи ибтидоӣ, вақте ки шумо ба ин ҳуҷра ворид мешавед

en: initializing ...
tg_TJ: оғоз кардан ...

en: input locked
tg_TJ: вуруд баста шуд

en: insert a textual content or a link to an external site
tg_TJ: мундариҷаи матнӣ ё истинод ба сайти беруна ворид кунед

en: installing ... do not close this window!
tg_TJ: насб кардан ... ин тирезаро напӯшед!

en: invalid license, unable to update
tg_TJ: иҷозатнома беэътибор, қодир ба навсозӣ нест

en: invalid session
tg_TJ: сессияи беэътибор

en: it uses the logo of the tour.
tg_TJ: он тамғаи турро истифода мебарад.

en: items selected
tg_TJ: ҷузъҳои интихобшуда

en: leave blank to disable password
tg_TJ: барои хомӯш кардани парол холӣ гузоред

en: leave empty for default welcome message
tg_TJ: барои паёми истиқболи пешфарз холӣ гузоред

en: leave empty to disable password protection
tg_TJ: холӣ гузоред, то ҳифзи паролро хомӯш кунед

en: link that will be displayed when the virtual tour opens (must be compatible for embedding)
tg_TJ: пайванде, ки ҳангоми кушодани сафари виртуалӣ намоиш дода мешавад (бояд барои воридкунӣ мувофиқ бошад)

en: link to the screencast web app that allows you to record your screen
tg_TJ: истинод ба веб-барномаи скринкаст, ки ба шумо имкон медиҳад, ки экрани худро сабт кунед

en: logo displayed on top right
tg_TJ: логотип дар тарафи рости боло нишон дода мешавад

en: logo used to hide tripod on panorama image
tg_TJ: логотип барои пинҳон кардани штатив дар тасвири панорама истифода мешавад

en: looking down
tg_TJ: ба поён нигарист

en: looking left
tg_TJ: ба чап менигарист

en: looking right
tg_TJ: рост нигоҳ

en: looking up
tg_TJ: ба боло нигариста

en: lower values means faster view (poor quality), higher value means slow view (high quality).
tg_TJ: арзишҳои паст маънои тезтар дидани (сифати паст), арзиши баланд маънои суст дидани (сифати баланд).

en: maintain the same direction with regard to north while navigate between rooms (you must set the north position in all rooms)
tg_TJ: ҳангоми ҳаракат дар байни ҳуҷраҳо як самтро нисбат ба шимол нигоҳ доред (шумо бояд мавқеи шимолро дар ҳама ҳуҷраҳо муқаррар кунед)

en: manage users | manage plans | manage tours of all users
tg_TJ: истифодабарандагони идора | идора кардани планхо | сафарҳои ҳамаи корбаронро идора кунед

en: mandatory variables in the mail text:
tg_TJ: тағирёбандаҳои ҳатмӣ дар матни почта:

en: markers
tg_TJ: нишонгузорҳо

en: maximum horizontal inclination in degrees left (min 0 - max 180)
tg_TJ: максималии тамоили уфуқӣ дар дараҷаҳои чап (ҳадди ақал 0 - макс 180)

en: maximum horizontal inclination in degrees right (min 0 - max 180)
tg_TJ: максималии тамоили уфуқӣ дар дараҷаҳои рост (ҳадди ақал 0 - макс 180)

en: maximum vertical inclination in degrees down (min 0 - max 90)
tg_TJ: максималии тамоили амудӣ дар дараҷаҳои поён (ҳадди ақал 0 - макс 90)

en: maximum vertical inclination in degrees up (min 0 - max 90)
tg_TJ: ҳадди ниҳоии амудӣ дар дараҷа боло (ҳадди ақал 0 - макс 90)

en: maximum width in pixels of panoramic images. if they exceed this width the images will be resized. 0 to disable resize.
tg_TJ: паҳнои ҳадди аксар дар пикселҳои тасвирҳои панорамӣ. агар онҳо аз ин паҳно зиёд бошанд, андозаи тасвирҳо тағир дода мешаванд. 0 барои ғайрифаъол кардани андоза.

en: modify payment details
tg_TJ: тафсилоти пардохтро тағир диҳед

en: month
tg_TJ: моҳ

en: months
tg_TJ: моҳҳо

en: moves the view in the direction of the clicked marker
tg_TJ: намудро ба самти маркери кликшуда бармеангезад

en: new category
tg_TJ: категорияи нав

en: north
tg_TJ: шимол

en: not reachable
tg_TJ: дастрас нест

en: of
tg_TJ: аз

en: on your server
tg_TJ: дар сервери шумо

en: override transition settings for this room
tg_TJ: танзимоти гузаришро барои ин ҳуҷра бекор кунед

en: owner of the virtual tour
tg_TJ: соҳиби сафари виртуалӣ

en: passcode to unlock the room
tg_TJ: рамз барои кушодани ҳуҷра

en: php zip not enabled
tg_TJ: php zip фаъол нест

en: pois
tg_TJ: поис

en: positions
tg_TJ: мавқеъҳо

en: preload all panorama images for faster loading between rooms
tg_TJ: ҳама тасвирҳои панорамаро барои тезтар бор кардан дар байни ҳуҷраҳо пешакӣ бор кунед

en: presented by
tg_TJ: пешниҳод кардааст

en: reset
tg_TJ: аз нав танзим кардан

en: screenshot
tg_TJ: скриншот

en: senables viewing of online visitors directly on the tour
tg_TJ: дидани меҳмонони онлайнро мустақиман дар сафар имкон медиҳад

en: send an email to new users to validate their account
tg_TJ: ба корбарони нав паёми электронӣ фиристед, то ҳисоби худро тасдиқ кунанд

en: sends a notification to the specified email when the lead form is submitted
tg_TJ: Вақте ки варақаи пешбарӣ пешниҳод карда мешавад, ба суроғаи почтаи электронӣ огоҳинома мефиристад

en: set expiration date manually (leave empty for automatic)
tg_TJ: санаи мӯҳлатро дастӣ таъин кунед (барои автоматӣ холӣ гузоред)

en: set expiration time manually (leave empty for automatic)
tg_TJ: вақти ба охир расиданро дастӣ таъин кунед (барои автоматӣ холӣ гузоред)

en: set only for free trial plan
tg_TJ: танҳо барои нақшаи озмоиши ройгон муқаррар карда шудааст

en: set to 0 to wait for the end of the video, otherwise set the seconds for which the video should be displayed
tg_TJ: ба 0 таъин кунед, то охири видеоро интизор шавед, вагарна сонияҳоеро, ки видео бояд намоиш дода шавад, таъин кунед

en: sets the maximum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
tg_TJ: ҳадди ниҳоии канори тамошобинро бо дараҷаҳо муқаррар мекунад.

en: sets the minimum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
tg_TJ: ҳадди ақали баландии канори тамошобинро бо дараҷаҳо муқаррар мекунад.

en: sets the panorama’s horizontal angle of view, in degrees (min 0 - max 360)
tg_TJ: кунҷи уфуқии панорамаро бо дараҷаҳо муқаррар мекунад (min 0 - макс 360)

en: sets the panorama’s horizontal field of view (0 to keep default virtual tour setting)
tg_TJ: майдони уфуқии панорамаро муқаррар мекунад (0 барои нигоҳ доштани танзимоти пешфарзии сафари виртуалӣ)

en: sets the panorama’s starting horizontal field of view in degrees.
tg_TJ: майдони уфуқии ибтидоии панорамаро бо дараҷаҳо муқаррар мекунад.

en: sets the panorama’s vertical angle of view, in degrees (min 0 - max 180)
tg_TJ: кунҷи амудии назари панорамаро бо дараҷаҳо муқаррар мекунад (min 0 - макс 180)

en: show features
tg_TJ: нишон додани хусусиятҳо

en: show help message
tg_TJ: паёми ёриро нишон диҳед

en: show room on list slider
tg_TJ: нишон додани ҳуҷра дар слайдери рӯйхат

en: shows hidden markers when approaching them with the mouse
tg_TJ: ҳангоми бо муш наздик шудан маркерҳои пинҳоншударо нишон медиҳад

en: shows the loading icon before loading rooms
tg_TJ: тасвири боркуниро пеш аз боркунии утоқҳо нишон медиҳад

en: specifies pitch of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
tg_TJ: баландии уфуқи тасвирро муайян мекунад (барои ислоҳи панорамаҳои сатҳинашуда)

en: specifies roll of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
tg_TJ: рули уфуқи тасвирро муайян мекунад (барои ислоҳи панорамаҳои сатҳинашуда)

en: splits the panorama image into multiple sectors and loads them in parallel to reduce loading times
tg_TJ: тасвири панорамаро ба бахшҳои гуногун тақсим мекунад ва онҳоро дар баробари бор мекунад, то вақти боркуниро кам кунад

en: start the fly-in animation at the first entrance to the virtual tour
tg_TJ: аниматсияи парвозро дар даромадгоҳи аввал ба сафари виртуалӣ оғоз кунед

en: start the virtual tour automatically on loading
tg_TJ: ҳангоми боркунӣ сафари виртуалиро ба таври худкор оғоз кунед

en: style of the POI displayed within the panorama
tg_TJ: услуби POI, ки дар панорама нишон дода мешавад

en: the cart works only if snipcart is configured in the shop section of the tour
tg_TJ: ароба кор мекунад, агар snipcart дар қисмати мағозаи сайёҳ танзим карда шуда бошад

en: the file cannot be imported: system version different from the one with which the file was exported.
tg_TJ: файлро ворид кардан мумкин нест: версияи система аз версияе, ки бо он файл содир карда шуда буд, фарқ мекунад.

en: the manual presentation consists in defining the order, changing the views of the rooms and add possible narrative text
tg_TJ: Муаррифии дастӣ аз муайян кардани тартиб, тағир додани намуди ҳуҷраҳо ва илова кардани матни эҳтимолии ҳикоя иборат аст

en: the number of intervals between subscription billings
tg_TJ: шумораи фосилаҳои байни ҳисобҳои обуна

en: they only manage the tours that are associated with them
tg_TJ: онҳо танҳо турҳои бо онҳо алоқамандро идора мекунанд

en: they only manage their own tours with restrictions based on the plan subscribed
tg_TJ: онҳо танҳо бо маҳдудиятҳо дар асоси нақшаи обунашуда турҳои худро идора мекунанд

en: time in milliseconds to wait before starting the autorotation
tg_TJ: вақт дар миллисонияҳо барои интизор шудан пеш аз оғози автоматизатсия

en: title of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
tg_TJ: унвони маълумот дар бораи ҳуҷрае, ки дар блок дар тарафи чапи боло ҷойгир аст (холӣ барои намоиш дода намешавад)

en: title of the protect form
tg_TJ: унвони варақаи муҳофизат

en: to click
tg_TJ: пахш кардан

en: to go next room
tg_TJ: ба ҳуҷраи навбатӣ равед

en: to go previous room
tg_TJ: рафтан ба ҳуҷраи қаблӣ

en: to look around
tg_TJ: ба атроф нигаристан

en: to use external payment systems or other reasons (visible only with deactivated payments)
tg_TJ: истифода бурдани системаҳои пардохти беруна ё сабабҳои дигар (танҳо бо пардохтҳои ғайрифаъол намоён аст)

en: to zoom in/out
tg_TJ: барои калон кардан / хурд кардан

en: today
tg_TJ: имруз

en: total
tg_TJ: умумии

en: transition animation effect
tg_TJ: эффекти аниматсияи гузариш

en: transition duration in milliseconds
tg_TJ: давомнокии гузариш дар миллисонияҳо

en: transition time before entering in this room in milliseconds
tg_TJ: вақти гузариш пеш аз ворид шудан ба ин ҳуҷра дар миллисонияҳо

en: transition time before entering the next room in milliseconds
tg_TJ: вақти гузариш пеш аз ворид шудан ба ҳуҷраи навбатӣ дар миллисонияҳо

en: transition zoom level before entering in this room
tg_TJ: сатҳи масштаби гузариш пеш аз ворид шудан ба ин ҳуҷра

en: transition zoom level before entering the next room
tg_TJ: сатҳи масштаби гузариш пеш аз ворид шудан ба ҳуҷраи навбатӣ

en: unauthorized
tg_TJ: беиҷозат

en: unlimited
tg_TJ: номаҳдуд

en: upgrade completed successfully, you will now be logged out in 5 seconds
tg_TJ: навсозӣ бомуваффақият анҷом ёфт, шумо ҳоло дар 5 сония аз система хориҷ мешавед

en: use the mouse wheel or the controls to zoom
tg_TJ: чархи муш ё идоракуниро барои калон кардан истифода баред

en: uses the audio track embedded in the video
tg_TJ: суруди аудиоии дар видео ҷойгиршударо истифода мебарад

en: video displayed as background during initial loading
tg_TJ: видео ҳангоми боркунии аввал ҳамчун замина намоиш дода мешавад

en: view
tg_TJ: дидан

en: virtual tour used as sample data
tg_TJ: сафари виртуалӣ ҳамчун маълумоти намунавӣ истифода мешавад

en: virtual tour used as template when create a new one
tg_TJ: сафари виртуалӣ ҳамчун қолаб ҳангоми сохтани як нав истифода мешавад

en: visitor update time in milliseconds (0 = real time). Low values can increase server utilization.
tg_TJ: вақти навсозии меҳмонон дар миллисонияҳо (0 = вақти воқеӣ). Қиматҳои паст метавонанд истифодаи серверро зиёд кунанд.

en: when the point is clicked, the map is zoomed in on it
tg_TJ: вақте ки нуқта пахш карда мешавад, харита дар он калон карда мешавад

en: when you change floorplan this room will be displayed automatically
tg_TJ: вақте ки шумо нақшаи ошёнаро иваз мекунед, ин ҳуҷра ба таври худкор намоиш дода мешавад

en: year
tg_TJ: сол

en: you can change the currency in the shop tab of the tour settings
tg_TJ: шумо метавонед асъорро дар ҷадвали мағозаи танзимоти сайёҳӣ иваз кунед

en: you have to run this php script as a cronjob every minute on your server for notifications requiring it to work
tg_TJ: шумо бояд ин скрипти php-ро ҳамчун cronjob ҳар дақиқа дар сервери худ иҷро кунед, то огоҳиномаҳое, ки ба кор ниёз доранд
