Simple Virtual Tour - en to tr_TR translation catalogue (1586 entries)

en: function disabled
tr_TR: Fonksiyon Pasif

en: php zip not enabled
tr_TR: php zip etkin değil

en: Missing package
tr_TR: Eksik paket

en: Execute the command
tr_TR: Komutu yürütme

en: on your server
tr_TR: Sunucunuzda

en: Missing command
tr_TR: Eksik komut

en: Missing parameters
tr_TR: Parametreler eksik

en: Zip error
tr_TR: Zip hatası

en: Missing file
tr_TR: Eksik dosya

en: Input password
tr_TR: Erişim Parolası

en: presented by
tr_TR: Tarafından

en: initializing ...
tr_TR: Başlatılıyor...

en: Chat
tr_TR: Sohbet

en: input locked
tr_TR: Giriş Kilitli

en: Name
tr_TR: Ad

en: E-Mail
tr_TR: E-Posta

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: here
tr_TR: burada

en: total
tr_TR: toplam

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: 3D View
tr_TR: 3D Görünüm

en: Gallery
tr_TR: Galeri

en: Facebook Chat
tr_TR: Facebook Sohbet

en: Whatsapp Chat
tr_TR: Whatsapp Mesaj

en: Presentation
tr_TR: Sunum

en: Share
tr_TR: Paylaş

en: Start Live Session
tr_TR: Canlı Sohbet

en: Join Meeting
tr_TR: Canlı Toplantı

en: Fullscreen
tr_TR: Tam Ekran

en: Audio
tr_TR: Ses

en: Floorplan
tr_TR: kat planını sağ üstte göster

en: Map
tr_TR: Konumu

en: Device Orientation
tr_TR: Cihaz Yönlendirmesi

en: Icons
tr_TR: Simgeler

en: Auto Rotation
tr_TR: Otomatik Döndürme

en: Annotations
tr_TR: Ek Açıklamar

en: LOADING VR EXPERIENCE ...
tr_TR: VR Görünüm

en: Orbit
tr_TR: yörünge

en: Left mouse
tr_TR: Farenin sol tuşu

en: Zoom
tr_TR: Yakınlaştır

en: Middle mouse or mousewheel
tr_TR: Orta fare veya fare tekerleği

en: Pan
tr_TR: Tava

en: Right mouse or left mouse + ctrl/meta/shiftKey
tr_TR: Sağ fare veya sol fare + ctrl/meta/shiftKey

en: One-finger move
tr_TR: Tek parmakla hareket

en: Two-finger spread or squish
tr_TR: İki parmakla yayma veya ezme

en: Two-finger move
tr_TR: İki parmakla hareket

en: All
tr_TR: Tümü

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Meeting
tr_TR: Toplantı

en: OPEN SCREENCAST APP
tr_TR: AÇIK EKRAN UYGULAMASI

en: LOADING
tr_TR: İLK YÜKLEME

en: INITIALIZING
tr_TR: Başlatılıyor

en: Live Session
tr_TR: Canlı Bağlantı

en: Are you sure you want to end this live session? The link generated will be invalidated.
tr_TR: Bu canlı bağlantıyı bitirmek istediğinden emin misin? Oluşturulan bağlantı sonlanacaktır.

en: Are you sure you want to end this live session?
tr_TR: Bu canlı oturumu sonlandırmak istediğinden emin misin?

en: End Call
tr_TR: Aramayı Bitir

en: awaiting connection ...
tr_TR: Bağlantı bekliyor ...

en: connecting ...
tr_TR: Bağlanıyor…

en: connected
tr_TR: Bağlandı

en: connection closed
tr_TR: Bağlantı Yok

en: invalid session
tr_TR: Geçersiz Bağlantı

en: Send this link to the person you want to invite
tr_TR: Bu bağlantıya davet etmek istediğinizi kişiye linki gönderin

en: Do you want to join the live session with video or audio only?
tr_TR: Canlı oturuma yalnızca video veya ses ile mi katılmak istiyorsunuz?

en: Video + Audio
tr_TR: Video + Ses

en: Only Audio
tr_TR: Yalnızca Ses

en: by
tr_TR: Oluşturan

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Exit Meeting
tr_TR: Toplantıdan Ayrıl

en: Skip
tr_TR: Atla

en: Play Video
tr_TR: Videoyu Oynat

en: Wait until the video ends ...
tr_TR: Video bitene kadar bekleyin...

en: ENABLE AUDIO?
tr_TR: SES AÇILSIN MI?

en: ENABLE DEVICE ORIENTATION?
tr_TR: JİROSKOP AÇILSIN MI?

en: Yes
tr_TR: Evet

en: No
tr_TR: Hayır

en: Password Meeting
tr_TR: Parola Toplantısı

en: Password Live Session
tr_TR: Parola Canlı Oturumu

en: check
tr_TR: kontrol

en: BUY
tr_TR: SATIN AL

en: ADD TO CART
tr_TR: SEPETE EKLE

en: MEDIA LIBRARY
tr_TR: MEDYA KÜTÜPHANESİ

en: Permission denied
tr_TR: İzin Reddedildi

en: It looks like that you do not have permission to access this page
tr_TR: Bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: Back to Dashboard
tr_TR: Genel Bakış

en: You cannot use Media Library on an external virtual tour!
tr_TR: Ortam Kitaplığı'nı dış sanal turda kullanamazsınız!

en: Tour Library
tr_TR: Tur Kütüphanesi

en: Public Library
tr_TR: Halk Kütüphanesi

en: The contents of this library will be shared for all the virtual tours.
tr_TR: Bu kütüphanenin içeriği tüm sanal turlar için paylaşılacaktır.

en: Files List
tr_TR: Dosya Listesi

en: Loading files ...
tr_TR: Dosyalar yükleniyor ...

en: Drop files or click here to upload
tr_TR: Dosyaları bırakın veya yüklemek için buraya tıklayın

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
tr_TR: Tarayıcınız drag'n'drop dosya yüklemelerini desteklemiyor.

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
tr_TR: Dosyalarınızı eski günlerde olduğu gibi yüklemek için lütfen aşağıdaki geri dönüş formunu kullanın.

en: File is too big (%sMiB). Max filesize: %sMiB.
tr_TR: Dosya çok büyük (%sMiB). Maksimum dosya boyutu: %sMiB.

en: You can't upload files of this type.
tr_TR: Bu türdeki dosyaları yükleyemezsiniz.

en: Server responded with %s code.
tr_TR: Sunucu %s koduyla cevap verdi.

en: Cancel upload
tr_TR: Yüklemeyi iptal et

en: Are you sure you want to cancel this upload?
tr_TR: Bu yüklemeyi iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Remove file
tr_TR: Dosyayı kaldır

en: You can not upload any more files.
tr_TR: Daha fazla dosya yükleyemezsiniz.

en: Registration closed
tr_TR: Kayıt Sistem Kapalı

en: Arabic
tr_TR: Arapça

en: Chinese Simplified
tr_TR: Basitleştirilmiş Çince

en: Chinese Traditional (Hong Kong)
tr_TR: Çin Geleneksel (Hong Kong)

en: Chinese Traditional (Taiwan)
tr_TR: Çin Geleneksel (Tayvan)

en: Czech
tr_TR: Çekçe

en: Dutch
tr_TR: Flemenkçe

en: English
tr_TR: İngilizce

en: Filipino
tr_TR: Filipince

en: French
tr_TR: Fransızca

en: German
tr_TR: Almanca

en: Hindi
tr_TR: Hintçe

en: Hungarian
tr_TR: Macarca

en: Korean
tr_TR: Korece

en: Italian
tr_TR: İtalyanca

en: Japanese
tr_TR: Japonca

en: Persian
tr_TR: Farsça

en: Polish
tr_TR: Lehçe

en: Portuguese Brazilian
tr_TR: Portekizce Brezilya dili

en: Portuguese European
tr_TR: Portekizce Avrupa

en: Spanish
tr_TR: İspanyolca

en: Romanian
tr_TR: Romence

en: Russian
tr_TR: Rusça

en: Swedish
tr_TR: İsveççe

en: Tajik
tr_TR: Tacikçe

en: Turkish
tr_TR: Türkçe

en: Vietnamese
tr_TR: Vietnam

en: Create an Account!
tr_TR: Hesap Oluştur

en: User name
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Email Address
tr_TR: E-posta Adresi

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Repeat Password
tr_TR: Şifreyi Tekrar Girin

en: Register Account
tr_TR: Kayıt Hesabı

en: Register with Google
tr_TR: Google Hesabı ile Kayıt Olun

en: Register with Facebook
tr_TR: Facebook Hesabı ile Kayıt Olun.

en: Register with Twitter
tr_TR: Twitter Hesabı İle Kayıt Olun.

en: Already have an account? Login!
tr_TR: Zaten bir hesabınız var mı? Oturum Aç

en: Validate Account
tr_TR: Hesap Doğrula

en: Your account has been made, please verify it by clicking the activation link that has been send to your email.
tr_TR: Hesabınız Oluşturuldu. Lütfen e-postanıza gönderilen etkinleştirme linkini tıklayarak doğrulayın.

en: Ok
tr_TR: Tamam

en: Error, retry later.
tr_TR: Hata, daha sonra yeniden deneyin.

en: ADVERTISEMENTS
tr_TR: REKLAMLAR

en: Create
tr_TR: Oluştur

en: Type
tr_TR: Tip

en: Auto Assign
tr_TR: Otomatik Ata

en: N. Virtual Tours
tr_TR: N. Sanal Tur

en: No data available in table
tr_TR: Tabloda veri yok

en: Showing %s to %s of %s entries
tr_TR: %s giriş %s %s gösterim

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
tr_TR: 0 dan 0 a 0 girdileri gösteriliyor

en: (filtered from %s total entries)
tr_TR: (toplam %s giriş filtrelenmiştir)

en: Show %s entries
tr_TR: %s Kayıt görüntülendi

en: Loading
tr_TR: Yükleniyor

en: Processing
tr_TR: İşleniyor

en: Search
tr_TR: Arama

en: No matching records found
tr_TR: Kayıt Bulunamadı

en: First
tr_TR: İlk

en: Last
tr_TR: Son

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: activate to sort column ascending
tr_TR: Artan Sıralama

en: activate to sort column descending
tr_TR: Azalan Sırlama

en: Click here to change your plan
tr_TR: Planınızı değiştirmek için buraya tıklayın

en: EDIT VIRTUAL TOUR
tr_TR: SANALTUR DÜZENLE

en: SAVE
tr_TR: KAYDET

en: SETTINGS
tr_TR: AYARLAR

en: CONTENTS
tr_TR: İÇERİK

en: HFOV / INTERACTION
tr_TR: BAKIŞ / KAYDIRMA

en: SHOP
tr_TR: ALIŞVERİŞ

en: NOTE
tr_TR: NOT

en: General
tr_TR: Genel

en: Author
tr_TR: Yapımcı Adı

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: owner of the virtual tour
tr_TR: Sanal Tur Oluşturan

en: Language
tr_TR: Dil

en: Default Language
tr_TR: Varsayılan Dil

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: description used as preview for share
tr_TR: Paylaşım İçin önizleme olarak kullanılan açıklama

en: Category
tr_TR: Kategori

en: None
tr_TR: Yok

en: AutoRotate speed
tr_TR: Otomatik Döndürme hızı

en: 0 to disable autorotate, -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
tr_TR: 0 otomatik döndürmedevre dışı, -1-10 hız saat yönünde, 1-10 hız saat yönünün tersine

en: AutoRotate inactivity
tr_TR: Otomatik Döndürme hareketsizlik (ms)

en: time in milliseconds to wait before starting the autorotation
tr_TR: otomatik döndürmebaşlamadan önce beklemek milisaniye cinsinden zaman

en: External Link
tr_TR: Dış Bağlantı

en: link that will be displayed when the virtual tour opens (must be compatible for embedding)
tr_TR: sanal tur açıldığında görüntülenecek bağlantı (katıştırma için uyumlu olmalıdır)

en: Google Analytics Tracking ID
tr_TR: Google Analytics İzleme Kimliği (ID)

en: Google Analytics Tracking ID (UA-XXXXXXXXX-X). Note: Use the Friendly URL in Google Analytics's property url setting.
tr_TR: Google Analytics İzleme Kimliği (UA-XXXXXXXXX-X). Not: Google Analytics'in özellik url ayarında Dost URL'yi kullanın.

en: Facebook page ID
tr_TR: Facebook Sayfa ID

en: Id of Facebook page for Facebook Messenger Note: in order to works you need to add the url to facebook page - settings - messenger platform - whitelist domain
tr_TR: facebook messenger simgesini göster. Not: çalışmak için facebook sayfasına url eklemeniz gerekir - ayarlar - messenger platformu - whitelist etki alanı

en: Whatsapp Number
tr_TR: Whatsapp Numarası

en: Phone number for whatsapp chat
tr_TR: Whatsapp sohbet için telefon numarası

en: Autoplay Audio
tr_TR: Otomatik Dönme

en: if the popup is not displayed until the user interacts with the borwser, the audio may not be heard
tr_TR: Kullanıcı borwser ile etkileşime girene kadar açılır pencere görüntülenmezse, ses duyulmayabilir

en: Disabled
tr_TR: Devre Dışı (Pasif)

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Enabled, without pop-up
tr_TR: Etkin, açılır pencere olmadan

en: Visitors
tr_TR: Ziyaretçiler

en: senables viewing of online visitors directly on the tour
tr_TR: çevrimiçi ziyaretçilerin doğrudan turda görüntülenmesini sağlar

en: Visitors update
tr_TR: Ziyaretçi güncellemesi

en: visitor update time in milliseconds (0 = real time). Low values can increase server utilization.
tr_TR: milisaniye cinsinden ziyaretçi güncelleme süresi (0 = gerçek zamanlı). Düşük değerler sunucu kullanımını artırabilir.

en: Transition
tr_TR: Geçiş

en: Transition Effect
tr_TR: Geçiş Efekti

en: transition animation effect
tr_TR: geçiş Animasyon Efekti

en: Transition Duration
tr_TR: Geçiş süresi

en: transition duration in milliseconds
tr_TR: milisaniye Cinsinden Geçiş Süresi

en: Transition Zoom Time
tr_TR: Geçiş Yakınlaştırma Süresi

en: transition time before entering the next room in milliseconds
tr_TR: milisaniye cinsinden bir sonraki sahneye girmeden önce geçiş süresi

en: Transition Zoom Level
tr_TR: Geçiş Yakınlaştırma Düzeyi

en: transition zoom level before entering the next room
tr_TR: sonraki sahne girmeden önce geçiş yakınlaştırma düzeyi

en: Transition Loading icon
tr_TR: Yükleme simgeleri ...

en: shows the loading icon before loading rooms
tr_TR: yükleme sahnelerinden önce yükleme simgesini gösterir

en: Same Azimuth
tr_TR: Kuzey Yönünü Tümü İçin Koru

en: maintain the same direction with regard to north while navigate between rooms (you must set the north position in all rooms)
tr_TR: Sahneler arasında gezinirken kuzeyle ilgili olarak da aynı yönü koruyun (tüm sahneler kuzey konumunu belirlemeniz gerekir)

en: Click Anywhere
tr_TR: Herhangi Bir Yerde'yi tıklatın

en: allows you to click near the marker to go to the corresponding room
tr_TR: ilgili odaya gitmek için işaretleyicinin yanına tıklamanızı sağlar

en: Hide Markers
tr_TR: İşaretçileri (Bağlantıları) Gizle

en: hide all the markers (only when click anywhere is enabled)
tr_TR: tüm işaretçileri gizleyin (yalnızca herhangi bir yeri tıklatma etkinleştirildiğinde)

en: Hover Markers
tr_TR: Hover İşaretçileri

en: shows hidden markers when approaching them with the mouse
tr_TR: fareyle yaklaşırken gizli işaretleri gösterir

en: Default Markers LookAt
tr_TR: Varsayılan İşaretçiler LookAt

en: default 'lookat' setting when adding a new marker
tr_TR: yeni bir işaretleyici eklerken varsayılan 'bak' ayarı

en: Horizontal only
tr_TR: Dikey

en: Horizontal and Vertical
tr_TR: Yatay ve Dikey

en: Security
tr_TR: Güvenlik

en: leave blank to disable password
tr_TR: parolayı devre dışı bırakmak için boş bırakmak

en: Controls
tr_TR: Kontroller

en: Keyboard Mode
tr_TR: Klavye Modu

en: Enabled, mode 1
tr_TR: Etkin, mod 1

en: Enabled, mode 2
tr_TR: Etkin, mod 2

en: Keyboard controls are disabled.
tr_TR: Klavye denetimleri devre dışı bırakıldı.

en: to look around
tr_TR: etrafa bakmak

en: to click
tr_TR: Dosyaları bırakın veya yüklemek için buraya tıklayın

en: to go previous room
tr_TR: Önceki Sahneye Git

en: to go next room
tr_TR: Sonraki Sahneye Git

en: to zoom in/out
tr_TR: yakınlaştırmak/uzaklaştırmak için

en: Right Click Content
tr_TR: İçeriği Sağ Tıklayın

en: content displayed when the right button is pressed. leave empty for disable
tr_TR: Sağ düğmeye basıldığında görüntülenen içerik. devre dışı bırakmak için boş bırakın

en: Performance
tr_TR: Performans

en: Viewer quality
tr_TR: Görüntüleyici kalitesi

en: lower values means faster view (poor quality), higher value means slow view (high quality).
tr_TR: daha düşük değerler daha hızlı görünüm (düşük kalite), daha yüksek değer yavaş görünüm (yüksek kalite) anlamına gelir.

en: Compress images quality
tr_TR: Görüntü kalitesini sıkıştırın

en: 10 to 100: lower values means faster loading (poor quality), higher value means slow loading (high quality). 100 to disable compression.
tr_TR: 10 ila 100: daha düşük değerler daha hızlı yükleme (düşük kalite), daha yüksek değer yavaş yükleme (yüksek kalite) anlamına gelir. Sıkıştırmayı devre dışı kılabilir 100.

en: Max width panorama
tr_TR: Maksimum genişlik panoraması

en: maximum width in pixels of panoramic images. if they exceed this width the images will be resized. 0 to disable resize.
tr_TR: panoramik görüntülerin piksel maksimum genişlik. bu genişliği aşarsa, görüntüler yeniden boyutlandırılır. 0 yeniden boyutlandırmadevre dışı kılabilir.

en: Preload panoramas
tr_TR: Panoramaları önceden yükleme

en: preload all panorama images for faster loading between rooms
tr_TR: odalar arasında daha hızlı yükleme için tüm panorama görüntülerini önceden yükleyin

en: Enable multi resolution
tr_TR: Çoklu çözünürlüğü etkinleştirme

en: splits the panorama image into multiple sectors and loads them in parallel to reduce loading times
tr_TR: panorama görüntüsünü birden fazla sektöre böler ve yükleme sürelerini azaltmak için bunları paralel olarak yükler

en: Regenerate panoramas
tr_TR: Panoramaları yeniden yenileme

en: force regenerate all panoramas images
tr_TR: tüm panorama görüntülerini yeniden oluşturdu

en: Regenerate All Panoramas
tr_TR: Tüm Panoramaları Yeniden Oluştur

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Auto start
tr_TR: Otomatik Başlatma

en: start the virtual tour automatically on loading
tr_TR: yükleme de sanal turu otomatik olarak başlatın

en: Fly-In
tr_TR: Havadan İniş

en: start the fly-in animation at the first entrance to the virtual tour
tr_TR: Sanal Tur Açılışında Havadan İniş Animasyonu ile başlasın.

en: Loading Info
tr_TR: Yükleme Bilgisi

en: display logo, name and progress bar during initial loading
tr_TR: ilk yükleme sırasında logo, ad ve ilerleme çubuğunu görüntüleme

en: Video display time (seconds)
tr_TR: Video görüntüleme süresi (saniye)

en: set to 0 to wait for the end of the video, otherwise set the seconds for which the video should be displayed
tr_TR: videonun sonunu beklemek için 0 olarak ayarlayın, aksi takdirde videonun görüntülenmesi gereken saniyeleri ayarlayın

en: Background Image
tr_TR: Arka plan görüntüsü

en: image displayed as background during initial loading and used as preview image for share
tr_TR: ilk yükleme sırasında arka plan olarak görüntülenen ve paylaşım için önizleme görüntüsü olarak kullanılan görüntü

en: Exist Background
tr_TR: Arka Plan Var

en: Upload new Background
tr_TR: Yeni Arka Plan Yükle

en: REMOVE IMAGE
tr_TR: GÖRÜNTÜYÜ KALDIR

en: Choose file
tr_TR: Dosya seçin

en: Upload Background Image
tr_TR: Arka Plan Resmi Yükle

en: Background Video
tr_TR: Arka Plan Video

en: video displayed as background during initial loading
tr_TR: ilk yükleme sırasında arka plan olarak görüntülenen video

en: REMOVE VIDEO
tr_TR: VİDEOYU KALDIR

en: Upload Background Video
tr_TR: Arka Plan Videosunu Karşıya Yükle

en: logo displayed on top right
tr_TR: sağ üstte görüntülenen logo

en: Not visible in the tour, enable it in the Editor UI
tr_TR: Turda görünmüyor, Editör Kullanıcı Arayüzü'nde etkinleştirin

en: Exist Logo
tr_TR: Mevcut Logo

en: Upload new Logo
tr_TR: Yeni Logo Yükle

en: Hyperlink
tr_TR: Köprü

en: REMOVE LOGO
tr_TR: LOGOYU KALDIR

en: Upload Logo Image
tr_TR: Logoyu Yükle

en: Nadir Logo
tr_TR: Yer Logosu

en: logo used to hide tripod on panorama image
tr_TR: panorama görüntü üzerinde tripod gizlemek için kullanılan logo

en: Exist Nadir Logo
tr_TR: Mevcut Yer Logosu

en: Upload new Nadir Logo
tr_TR: Yeni Yer Logosu Yükle

en: Small
tr_TR: Küçük

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Large
tr_TR: Büyük

en: Song
tr_TR: Parça

en: background song during navigation of virtual tour
tr_TR: sanal tur navigasyon sırasında arka plan şarkı

en: Exist Song
tr_TR: Mevcut Şarkı

en: Upload new Song
tr_TR: Yeni Şarkı Yükle

en: REMOVE SONG
tr_TR: MÜZİĞİ KALDIR

en: Upload Song (MP3)
tr_TR: Müziği Yükle (MP3)

en: Intro (Desktop)
tr_TR: Giriş (Masaüstü)

en: image displayed on desktop at first load
tr_TR: ilk yükte masaüstünde görüntülenen görüntü

en: Exist Image
tr_TR: Mevcut Görüntü

en: Upload new Image
tr_TR: Yeni Görsel Yükle

en: Upload Image
tr_TR: Resim Yükle

en: Intro (Mobile)
tr_TR: Giriş (Mobil)

en: image displayed on mobile at first load
tr_TR: ilk yükte mobil de görüntülenen görüntü

en: Custom HTML
tr_TR: Özel HTML

en: html code that will be displayed within the tour
tr_TR: tur içinde görüntülenecek html kodu

en: Media Library
tr_TR: Ortam Kitaplığı

en: Field of View
tr_TR: Görüş Alanı

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: sets the panorama’s starting horizontal field of view in degrees.
tr_TR: panoramanın başlangıç yatay görüş alanını derece olarak ayarlar.

en: sets the minimum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
tr_TR: izleyici kenarının derece olarak olabileceği minimum perdeyi ayarlar.

en: Max
tr_TR: Maksimum

en: sets the maximum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
tr_TR: izleyici kenarının derece olarak olabileceği maksimum perdeyi ayarlar.

en: HFOV Mobile Ratio
tr_TR: HFOV Mobil Oranı

en: a lower ratio indicates a wider view on the mobile, while a higher value indicates a narrower view
tr_TR: Daha düşük bir oran cep telefonu üzerinde daha geniş bir görünümü gösterirken, daha yüksek bir değer daha dar bir görünümü gösterir

en: Interaction
tr_TR: Etkileşim

en: Pan Speed
tr_TR: Kaydırma Hızı

en: adjusts panning speed from touch inputs: a lower value indicates a slower pan speed, while a higher value indicates a faster pan speed
tr_TR: dokunmatik girişlerden kaydırma hızını ayarlar: daha düşük bir değer daha yavaş bir kaydırma hızını, daha yüksek bir değer ise daha hızlı kaydırma hızını gösterir

en: Friction
tr_TR: Sürtünme

en: controls the friction that slows down the viewer motion after it is dragged and released. higher values mean the motion stops faster.
tr_TR: sürüklendikten ve serbest bırakıldıktan sonra görüntüleyici hareketini yavaşlatan sürtünmeyi kontrol eder. daha yüksek değerler hareketin daha hızlı durduğu anlamına gelir.

en: Friction Mobile
tr_TR: Sürtünme Mobil

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Desktop
tr_TR: Masaüstü

en: Current HFOV
tr_TR: Geçerli HFOV

en: use the mouse wheel or the controls to zoom
tr_TR: yakınlaştırmak için fare tekerleği veya kontrolleri kullanın

en: Mobile
tr_TR: Mobil

en: Note (only visible to administrators)
tr_TR: Not (yalnızca yöneticiler tarafından görülebilir)

en: Public Key
tr_TR: Genel anahtar

en: Currency
tr_TR: Para Birimi

en: Create an account on
tr_TR: Hesap Oluştur

en: Pay attention that you can make 2 configurations, one for <b>test</b> and one for <b>live</b>, by changing the selector on the %s dashboard at the top
tr_TR: En üstteki %s kontrol panelindeki seçiciyi değiştirerek <b>biri test</b> için diğeri <b>canlı</b> için olmak üzere 2 konfigürasyon yapabileceğinize dikkat edin.

en: Fill your business information
tr_TR: İşletme bilgilerinizi doldurun

en: Configure your domain
tr_TR: Alanınızı yapılandırın

en: Add your domain <b>%s</b> in the <b>Domain</b> field of the section <b>DEFAULT WEBSITE DOMAIN</b>
tr_TR: <b>Varsayılan Web Sitesi</b> bölümünün <b>Etki Alanı</b> <b>alanına %s</b> alanınızı ekleyin

en: Configure Regional Settings
tr_TR: Bölgesel Ayarları Yapılandır

en: Add all the currencies in the section <b>SUPPORTED CURRENCIES</b>
tr_TR: <b>DESTEKLENEN PARA BİRİMLERİ</b> bölümündeki tüm para birimlerini ekleyin

en: Enable the countries they can buy on your site in the section <b>ENABLED COUNTRIES</b>
tr_TR: <b>ETKİN ÜLKELER</b> bölümünde sitenizde satın alabilecekleri ülkeleri etkinleştirin

en: Configure Taxes
tr_TR: Vergileri Yapılandır

en: Click on <b>Create New Tax</b> a make sure to check <b>Included in price</b>
tr_TR: <b>Yeni Vergi Oluştur'a</b> tıklayın <b>ve fiyata dahildir'i</b> kontrol ettiğinizden emin olun.

en: Configure Checkout & Cart
tr_TR: Ödemeyi ve Sepeti Yapılandır

en: You can decide whether to register your customers or not by changing the option <b>Allow Guests Only</b>
tr_TR: <b>Yalnızca Ziyaretçilere İzin Ver</b> seçeneğini değiştirerek müşterilerinizi kaydedip kaydetmemeye karar verebilirsiniz.

en: Connect a payment gateway
tr_TR: Bir ödeme ağ geçidi bağlayın

en: Get Api Key
tr_TR: API Anahtarını Alın

en: Retrieve your <b>public test or live API key</b> and enter it above
tr_TR: <b>Genel testinizi veya canlı API anahtarınızı alın</b> ve yukarıya girin

en: Multi resolution regenerate
tr_TR: Çok çözünürlüklü yeniden oluşturma

en: Success. Multi resolution panoramas will be regenerated in background.
tr_TR: Başarı. Çok çözünürlüklü panoramalar arka planda yeniden oluşturulur.

en: An error has occured.
tr_TR: Bir hata oluştu.

en: Regeneration in progress, please wait ... Do not close this window!
tr_TR: Rejenerasyon devam ediyor, lütfen bekleyin ... Bu pencereyi kapatmayın!

en: Add Category
tr_TR: Kategori Ekle

en: Add
tr_TR: Ekle

en: E-mail
tr_TR: E-posta

en: Send Verification Code
tr_TR: Doğrulama Kodu Gönder

en: Verification code
tr_TR: Doğrulama kodu

en: New password
tr_TR: Yeni şifre

en: Repeat password
tr_TR: Şifreyi tekrar girin

en: Change password
tr_TR: Şifre değiştir

en: Back to Login
tr_TR: Giriş Sayfasına Dönün

en: Welcome Back!
tr_TR: Tekrar hoş geldin!

en: Enter Username or E-mail
tr_TR: Kullanıcı Adı veya E-posta girin

en: Login
tr_TR: Giriş

en: Login with Google
tr_TR: Google ile Giriş

en: Login with Facebook
tr_TR: Facebook ile giriş

en: Login with Twitter
tr_TR: Twitter ile giriş

en: Forgot Password?
tr_TR: Parolanızı mı unuttunuz?

en: Create an Account
tr_TR: Hesap oluştur

en: Create Account
tr_TR: Hesap Oluştur

en: An account linked to the email %s was not found, do you want to register a new one?
tr_TR: E-posta %s bağlı bir hesap bulunamadı, yeni bir hesap kaydetmek istiyor musunuz?

en: Yes, Register
tr_TR: Evet, Kaydolun

en: Action required
tr_TR: Eylem Gerekli

en: Associate a valid e-mail address to this account.
tr_TR: Geçerli bir e-posta adresini bu hesapla ilişkilendirin.

en: Continue
tr_TR: Devam et

en: Check your inbox for the verification code.
tr_TR: Doğrulama kodu için gelen kutunuzu kontrol edin.

en: Password successfully changed!
tr_TR: Parola başarıyla değiştirildi!

en: ICONS LIBRARY
tr_TR: SİMGE KÜTÜPHANESİ

en: You cannot create Icons Library on an external virtual tour!
tr_TR: Harici bir sanal turda Simge kitaplığı oluşturamazsınız!

en: Your "%s" plan not allow to create Icons Library!
tr_TR: "%s" planınız Simge Kitaplığı oluşturmaya izin vermiyor!

en: Icons List
tr_TR: Simgeler

en: Loading icons ...
tr_TR: Yükleme simgeleri ...

en: POIs
tr_TR: POI'ler

en: You cannot create POIs on an external virtual tour!
tr_TR: Dış sanal turda POİ oluşturamazsınız!

en: You have reached the maximum number of POIs allowed from your plan!
tr_TR: Planınızdan izin verilen maksimum POİ sayısına ulaştınız!

en: Select a room first!
tr_TR: Bir Sahne Seçin!

en: No rooms created for this Virtual Tour. Go to %s and create a new one!
tr_TR: Bu Sanal Tur için sahne oluştur %s gidin ve yeni bir tane oluşturun!

en: Rooms
tr_TR: Sahneler

en: MOVE
tr_TR: TAŞI

en: EDIT
tr_TR: DÜZENLE

en: DUPLICATE
tr_TR: ÇOĞALT

en: DELETE
tr_TR: SİL

en: Background Color
tr_TR: Arkaplan Rengi

en: Tolerance
tr_TR: Hoşgörü

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Style
tr_TR: Stil

en: Schedule
tr_TR: Program

en: style of the POI displayed within the panorama
tr_TR: panorama içinde görüntülenen POI stili

en: Icon
tr_TR: İkon

en: Selection Area
tr_TR: Alan Seç

en: Embedded Image
tr_TR: İmaj Göm

en: Embedded Text
tr_TR: Metin Göm

en: Embedded HTML
tr_TR: Gömülü HTML

en: Embedded Slideshow
tr_TR: Slayt Göm

en: Embedded Video
tr_TR: Video Göm

en: Embedded Video (with transparency)
tr_TR: Video Göm (Saydam)

en: Embedded Video (with background removal)
tr_TR: Gömülü Video (arka plan kaldırma ile)

en: Embedded Link
tr_TR: Link Göm

en: Embedded Object 3D
tr_TR: Gömülü Nesne 3D

en: Change
tr_TR: Değiştir

en: content displayed when clicked on the POI
tr_TR: POI'ye tıklandığında görüntülenen içerik

en: Image (single)
tr_TR: Tek Fotoğraf

en: Image (gallery)
tr_TR: Resim (Galeri)

en: Link (embed)
tr_TR: Bağlantı (Göm)

en: Link (external)
tr_TR: Bağlantı (Harici)

en: Text
tr_TR: Metin

en: Download
tr_TR: İndir

en: Google Maps
tr_TR: Google Haritalar

en: Object 360 (images)
tr_TR: Nesne 360 (İmajlar)

en: Object 3D
tr_TR: Nesne 3D

en: Product
tr_TR: Ürün

en: Switch Panorama
tr_TR: Panoramayı Değiştir

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Button
tr_TR: Buton

en: Reply
tr_TR: Cevapla

en: Send Notification
tr_TR: Bildirim Gönder

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Number
tr_TR: Numara

en: Select
tr_TR: Seç

en: Checkbox
tr_TR: Onay Kutusu

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Displays the original panorama
tr_TR: Orijinal panoramayı görüntüler

en: Content - Image Link
tr_TR: İçerik - Resim Bağlantısı

en: Target
tr_TR: Hedef

en: Blank
tr_TR: Boş

en: Self
tr_TR: Kendi

en: Parent
tr_TR: Ebeveyn

en: Top
tr_TR: Üst

en: Background Song Volume
tr_TR: Arka Plan Şarkı Ses Düzeyi

en: Google Maps Embed Code
tr_TR: Google Haritalar Ekleme Kodu

en: Google Street View Embed Code
tr_TR: Google Street View Ekleme Kodu

en: Content - Text
tr_TR: İçerik - Metin

en: Content - Mixed
tr_TR: İçerik - Karışık

en: Content - Html
tr_TR: İçerik - Html

en: Content - Product
tr_TR: İçerik - Ürün

en: Choose a Product
tr_TR: Ürün seçin

en: IMAGES GALLERY
tr_TR: İMAJ GALERİSİ

en: IMAGES OBJECT 360
tr_TR: 360 İMAJ OBJELERİ

en: Panorama Image
tr_TR: Panorama Görüntü

en: Image
tr_TR: Resim

en: Upload Json
tr_TR: Json'ı Karşıya Yükle

en: File
tr_TR: Dosya

en: Upload File
tr_TR: Dosya Yükle

en: Files
tr_TR: Dosyalar

en: Placement
tr_TR: Yerleştirme

en: Floor
tr_TR: Zemin

en: Wall
tr_TR: Duvar

en: Upload Video
tr_TR: Video Yükle

en: Audio MP3
tr_TR: Ses MP3

en: Upload Audio
tr_TR: Ses Yükle

en: Music Library
tr_TR: Müzik Kitaplığı

en: Auto Open
tr_TR: Otomatik Aç

en: Auto Close
tr_TR: Otomatik kapanma

en: View Mode
tr_TR: Görünüm Modu

en: Modal
tr_TR: Şekilsel

en: Box (click)
tr_TR: Kutu (Tıkla)

en: Box (Hover)
tr_TR: Kutu (Üzerine)

en: Box Position
tr_TR: Kutu Pozisyonu

en: Left
tr_TR: Sol

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Autoplay
tr_TR: Otomatik Oynat

en: Muted
tr_TR: Sessiz

en: Background Removal
tr_TR: Arka Plan Kaldırma

en: 3d model can be rotated
tr_TR: 3d model döndürülebilir

en: Icon + Label
tr_TR: Simge + Etiket

en: Label + Icon
tr_TR: Etiket + Simge

en: Only Icon
tr_TR: Yalnızca Simge

en: Only Label
tr_TR: Yalnızca Etiket

en: Custom Icons Library
tr_TR: Özel Simgeler Kitaplığı

en: Select Icon
tr_TR: Simge Seç

en: Library Icon
tr_TR: Kitaplık Simgesi

en: Select Library Icon
tr_TR: Kitaplık Simgesini Seçin

en: Animation
tr_TR: Animasyon

en: Bounce
tr_TR: Zıplat

en: Rubberband
tr_TR: Lastik

en: Shake X
tr_TR: X'i salla

en: Shake Y
tr_TR: Y'i salla

en: Swing
tr_TR: Salıncak

en: Wobble
tr_TR: Yalpala

en: Jello
tr_TR: Jelibon

en: Heartbeat
tr_TR: Kalp Atışı

en: Flip
tr_TR: Çevir

en: Autoplay (seconds)
tr_TR: Otomatik Oynat (Saniye)

en: Color
tr_TR: Renk

en: Background
tr_TR: Arkaplan

en: Border
tr_TR: Kenarlık

en: CSS Class
tr_TR: CSS Sınıfı

en: Round
tr_TR: Yuvarlak

en: Square
tr_TR: Kare

en: Round (outline)
tr_TR: Yuvarlak (anahat)

en: Square (outline)
tr_TR: Kare (anahat)

en: Tooltip Type
tr_TR: Araç Tipi

en: Custom Text
tr_TR: Özel Metin

en: Tooltip Text
tr_TR: Tooltip Metin

en: Enable Schedule
tr_TR: Zamanlamayı Etkinleştir

en: Date - From
tr_TR: Tarih - Gönderen

en: Date - To
tr_TR: Başlangıç Tarihi

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

en: Tuesday
tr_TR: Salı

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

en: Thursday
tr_TR: Perşembe

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Hour - From
tr_TR: Saat - Gönderen

en: Hour - To
tr_TR: Saat - Için

en: APPLY STYLE TO ALL
tr_TR: STİLİ TÜMÜNE UYGULA

en: drag the poi to change its position
tr_TR: konumunu değiştirmek için poi sürükleyin

en: drag the pointers to move and resize the content
tr_TR: İçeriği taşımak ve yeniden boyutlandırmak için işaretçileri sürükleyin

en: Perspective
tr_TR: Perspektif

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Z Order
tr_TR: Z Sırası

en: 3d Transform
tr_TR: 3d Dönüşüm

en: ADD POI
tr_TR: POİ EKLE

en: EDIT MARKERS
tr_TR: İŞARETÇİ DÜZENLE

en: PREVIEW
tr_TR: ÖNİZLEME

en: Add POI
tr_TR: POI EKLE

en: Images (gallery)
tr_TR: Çoklu Fotoğraf (Galeri)

en: Delete POI
tr_TR: POI sil

en: Are you sure you want to delete the poi?
tr_TR: Poi'yi silmek istediğinden emin misin?

en: Yes, Delete
tr_TR: Evet, Sil

en: Duplicate POI
tr_TR: POİ ÇOĞALT

en: Are you sure you want to duplicate the poi?
tr_TR: Poi'yi çoğaltmak istediğinizden emin misiniz?

en: Room Target
tr_TR: Hedef Sahneyi (Oda) Seç

en: Yes, Duplicate
tr_TR: Evet, Sil

en: Library Icons
tr_TR: Kütüphane Simgeleri

en: POIs Settings
tr_TR: POİ Ayarları

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing POIs by overwriting them?
tr_TR: Bu ayarları varolan tüm POİ lere üzerine yazarak uygulamak istediğinizden emin misiniz?

en: Yes, Apply
tr_TR: Evet, Uygula

en: Search Icon
tr_TR: Arama Simgesi

en: Show All
tr_TR: Tümünü Göster

en: No results found.
tr_TR: Sonuç bulunamadı.

en: ROOMS
tr_TR: SAHNELER (ODALAR)

en: You cannot create Rooms on an external virtual tour!
tr_TR: Harici bir sanal turda Sahne oluşturamazsınız!

en: Bulk room's create
tr_TR: Toplu Sahne Oluştur

en: Uploading multiple 360-degree panorama JPG/PNG images will automatically create all the rooms.
tr_TR: Birden fazla 360 derece panorama JPG / PNG görüntüleri yükleme otomatik olarak tüm sahneler oluşturacaktır.

en: Max allowed upload file size:
tr_TR: Max izin yükleme dosya boyutu:

en: You have %s remaining uploads!
tr_TR: Kalan yüklemeler %s var!

en: Creating Rooms
tr_TR: Sahne Oluşturma

en: Do not close this window!
tr_TR: Bu pencereyi kapatmayın!

en: Your "%s" plan has expired! You will not be able to add new content, but only edit existing ones.
tr_TR: "%s" planınızın süresi doldu! Yeni içerik ekleyemezsiniz, yalnızca mevcut olanları düzenleyebilirsiniz.

en: LEADS
tr_TR: ZİYARETÇİ

en: You cannot manage Leads on an external virtual tour!
tr_TR: Potansiyel Müşteri Adaylarını harici bir sanal turda yönetemezsiniz!

en: Your "%s" plan not allow to manage Leads!
tr_TR: "%s" planınız Potansiyel Müşteri Adaylarını yönetmeye izin vermiyor!

en: export
tr_TR: Dışarı Aktar

en: reset
tr_TR: Sıfırlar

en: Reset Leads
tr_TR: Potansiyel Müşterileri Sıfırla

en: Are you sure you want to reset all leads for this virtual tour?
tr_TR: Bu sanal tur için tüm müşteri adaylarını sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Yes, Reset
tr_TR: Evet, Sıfırla

en: PRESENTATION
tr_TR: SUNUM

en: You cannot create Presentations on an external virtual tour!
tr_TR: Dış sanal turda Sunu oluşturamazsınız!

en: Your "%s" plan not allow to create Presentations!
tr_TR: "%s" planınız Sunular oluşturmak için izin vermiyor!

en: Manual Presentation
tr_TR: Manuel Sunum

en: Automatic Presentation
tr_TR: Otomatik Sunum

en: Video Presentation
tr_TR: Video Sunum

en: a recorded video is used as a presentation
tr_TR: kaydedilmiş bir video sunum olarak kullanılır

en: Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4 / Webm
tr_TR: Youtube/Vimeo Bağlantısı veya Video MP4 / Webm yükleyin

en: Screencast
tr_TR: ekran görüntüsü

en: 1. Open tour in a new window
tr_TR: 1. Turu yeni bir pencerede açın

en: 2. Click the button Open screencast app
tr_TR: 2. Ekran görüntüsü uygulamasını aç düğmesine tıklayın

en: 3. Record your screen by selecting the open window
tr_TR: 3. Açık pencereyi seçerek ekranınızı kaydedin

en: 4. Upload the recorded video
tr_TR: 4. Kaydedilen videoyu yükleyin

en: automatic presentation consists of looking around the room by rotating and moving on to the next one
tr_TR: otomatik sunum, Sahne etrafına dönüp bir sonrakine doğru hareket ederek bakmaktan oluşur.

en: Rotate speed
tr_TR: Hızı döndür

en: -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
tr_TR: -1-10 hız saat yönünde, 1-10 hız saat yönünün tersine

en: the manual presentation consists in defining the order, changing the views of the rooms and add possible narrative text
tr_TR: manuel sunum sırasını tanımlama, sahnelerin görünümlerini değiştirme ve olası anlatı metni eklemekten oluşur

en: LOADING PRESENTATION ...
tr_TR: SUNUM YÜKLENİYOR …

en: Room
tr_TR: Sahne

en: Wait after change room (ms)
tr_TR: Sahne değişikliğinden sonra bekleyin (ms)

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Action
tr_TR: Aksiyon

en: Select an action
tr_TR: Bir eylem seçin

en: Change the view
tr_TR: Görünümü değiştirme

en: Narrate a text
tr_TR: Metni anlatın

en: Narrate text (Carriage Return to split text into sentences)
tr_TR: Metni anlatı (Metni cümlelere bölmek için Satır Başı Döndürme)

en: Wait time after narration (ms)
tr_TR: Anlatımdan sonra bekleme süresi (ms)

en: Frame the desired view
tr_TR: İstenilen görünümü çerçeveleme

en: Animation duration (ms)
tr_TR: Animasyon süresi (ms)

en: Wait time after animation (ms)
tr_TR: Animasyondan sonra bekleme süresi (ms)

en: Remove Room
tr_TR: Sahneyi Kaldır

en: Are you sure you want to remove room and all its actions from presentation?
tr_TR: Sahneyi ve tüm eylemlerini sunumdan kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Yes, Remove
tr_TR: Evet, Kaldır

en: Remove Action
tr_TR: Eylemi Kaldır

en: Are you sure you want to remove action from room's presentation?
tr_TR: Sahne sunumundan eylemi kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: 360 VIDEO TOUR
tr_TR: 360 VİDEO TUR

en: You cannot create 360 videos on an external virtual tour!
tr_TR: Harici bir sanal turda 360 video oluşturamazsınız!

en: Your "%s" plan not allow to create 360 videos!
tr_TR: "%s" planınız 360 video oluşturmaya izin vermiyor!

en: CREATE 360 VIDEO
tr_TR: 360 VİDEO OLUŞTUR

en: DOWNLOAD
tr_TR: İNDİR

en: No 360 video generated for this virtual tour.
tr_TR: Bu sanal tur için 360 video oluşturulmadı.

en: Select All
tr_TR: Tümünü Seç

en: Select None
tr_TR: Hiçbirini Seçme

en: click to select / deselect a room - drag to change its order - enter the duration in seconds
tr_TR: bir odayı seçmek / seçimini kaldırmak için tıklayın - sırasını değiştirmek için sürükleyin - süreyi saniye olarak girin

en: Resolution
tr_TR: Çözünürlük

en: Duration Slide
tr_TR: Süre Slaytı

en: Set to All
tr_TR: Tümü olarak ayarla

en: Video Duration
tr_TR: Video Süresi

en: audio file must be uploaded into music library.
tr_TR: ses dosyası müzik kitaplığına yüklenmelidir.

en: No Audio
tr_TR: Ses yok

en: GENERATE
tr_TR: OLUŞTUR

en: CANCEL
tr_TR: İPTAL ETMEK

en: Generate 360 video
tr_TR: 360 video oluştur

en: Generation in progress, please wait ... Do not close this window!
tr_TR: Oluşturma devam ediyor, lütfen bekleyin... Bu pencereyi kapatmayın!

en: FORMS
tr_TR: FORM

en: You cannot manage Forms on an external virtual tour!
tr_TR: Formları harici bir sanal turda yönetemezsiniz!

en: Your "%s" plan not allow to manage Forms!
tr_TR: "%s" planınız Formları yönetmeye izin vermiyor!

en: Field
tr_TR: Alan

en: Reset Forms Data
tr_TR: Form Verilerini Sıfırla

en: Are you sure you want to reset all forms data for this virtual tour?
tr_TR: Bu sanal tur için tüm form verilerini sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: ADD ACTION
tr_TR: EYLEM EKLE

en: ADD ROOM
tr_TR: SAHNE EKLE

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Search Virtual Tour ...
tr_TR: Sanal Tur Ara…

en: EDITOR UI
tr_TR: TASARLA UI

en: 3D VIEW
tr_TR: 3D GÖRÜNÜM

en: MAPS
tr_TR: HARİTALAR

en: GALLERY
tr_TR: GALERİ

en: INFO BOX
tr_TR: SANAL TUR BİLGİ KUTUSU

en: PUBLISH
tr_TR: YAYINLAMA

en: Search Map ...
tr_TR: Harita Ara…

en: Rooms assigned
tr_TR: Atanan Sahneler

en: markers
tr_TR: İşaretçi (Sahne Bağı)

en: pois
tr_TR: Poi

en: Content - Link or upload Image
tr_TR: İçerik - Resim bağlama veya karşıya yükleme

en: Content - Panorama Image
tr_TR: İçerik - Panorama Görüntüsü

en: Content - Link or upload Json
tr_TR: İçerik - Json'ı bağlama veya yükleme

en: Embedded - Link or upload Image
tr_TR: Gömülü - Görüntüyü bağlama veya karşıya yükleme

en: Content - Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4
tr_TR: İçerik - Youtube/Vimeo Link veya video MP4 yüklemek

en: Embedded - Youtube Link or upload Video MP4
tr_TR: Gömülü - Youtube Link veya Video MP4 yükleyin

en: Embedded - upload Video WEBM + MOV
tr_TR: Gömülü - Video WEBM + MOV yükle

en: Embedded - upload Video MP4 with Chroma background
tr_TR: Gömülü - Chroma arka planıyla Video MP4 yükleyin

en: Content - Audio MP3 Link or upload Audio MP3
tr_TR: İçerik - Ses MP3 Bağlantısı veya yükSes MP3

en: Content - Video 360 MP4
tr_TR: İçerik - Video 360 MP4

en: Embedded - Link
tr_TR: Gömülü - Bağlantı

en: Embedded - Text
tr_TR: Gömülü - Metin

en: Embedded - HTML
tr_TR: Gömülü - HTML

en: Content - Link
tr_TR: İçerik - Bağlantı

en: Content - Link (external)
tr_TR: İçerik - Bağlantı (harici)

en: Content - Object 3D
tr_TR: İçerik - Nesne 3D

en: Embedded - Object 3D
tr_TR: Gömülü - Nesne 3D

en: Please select an icon from library
tr_TR: Lütfen kitaplıktan bir simge seçin

en: Search Room ...
tr_TR: Sahnelerde (Odalar) Ara…

en: DRAG TO CHANGE POSITION
tr_TR: KONUM İÇİN SÜRÜKLE BIRAK

en: Panorama image
tr_TR: Panorama Görüntüsü

en: Accepted only images in JPG/PNG format.
tr_TR: Yalnızca JPG/PNG biçimindeki görüntüler kabul edilir.

en: Accepted only 360 degree videos in MP4 format.
tr_TR: MP4 formatında sadece 360 derece video kabul edilir.

en: Initial Image
tr_TR: İlk Resim

en: The initial image must be the same size as the video stream.
tr_TR: İlk görüntü, video akışıyla aynı boyutta olmalıdır.

en: The initial image must be the same size as the lottie file.
tr_TR: İlk resim piyango dosyasıyla aynı boyutta olmalıdır.

en: Valid
tr_TR: Geçerli

en: Invalid
tr_TR: Geçersiz

en: No images in this gallery.
tr_TR: Bu galeride resim yok.

en: No files in this media library.
tr_TR: Bu ortam kitaplığında dosya yok.

en: No files in this icon library.
tr_TR: Bu simge kitaplığında dosya yok.

en: Link (emded)
tr_TR: Bağlantı (gömme)

en: Embed (image)
tr_TR: Katıştır (resim)

en: Embed (slideshow)
tr_TR: Katıştır (slayt gösterisi)

en: Embed (video)
tr_TR: Katıştır (Video)

en: Embed (video with transparency)
tr_TR: Katıştır (saydam video)

en: Embed (video with background removal)
tr_TR: Göm (arka planın kaldırıldığı video)

en: Embed (object3d)
tr_TR: Göm (object3d)

en: Embed (link)
tr_TR: Katıştır (bağlantı)

en: Embed (text)
tr_TR: Katıştır (metin)

en: Embed (html)
tr_TR: Yerleştir (html)

en: Are you sure you want to delete?
tr_TR: Silmek istediğine emin misin?

en: File size is too big.
tr_TR: Dosya aşırı büyük be.

en: All Categories
tr_TR: Tüm Kategoriler

en: All Users
tr_TR: Tüm Kullanıcılar

en: Are you sure? the contents of this element will be lost!
tr_TR: Emin misiniz? bu öğenin içeriği kaybolacak!

en: Border Color
tr_TR: Sınır rengi

en: Rooms List
tr_TR: Liste Düzenleme (Menü İçin)

en: Creating a New Tour
tr_TR: Yeni Tur Oluşturma

en: Creating the first Room
tr_TR: İlk Odayı Oluşturma

en: Creating the second Room
tr_TR: İkinci Odayı Oluşturma

en: Creating a Marker
tr_TR: İşaretçi Oluştur

en: Preview the tour
tr_TR: Turu önizleyin

en: Click on the menu item <b>Virtual Tours</b>
tr_TR: <b>Sanal Turlar</b> menü maddesine tıklayın

en: Click on the menu item <b>List Tours</b>
tr_TR: <b>Turları Listele</b> menü öğesine tıklayın

en: This is the section to create a tour
tr_TR: Bu bir tur oluşturma bölümüdür

en: Enter the <b>name</b> of the tour
tr_TR: Turun <b>adını</b> girin

en: Click on button <b>Create</b>
tr_TR: <b>Oluştur</b> düğmesine tıklayın

en: Click on the menu item <b>Rooms</b>
tr_TR: <b>Odalar</b> menü maddesine tıklayın

en: Click on the <b>plus</b> icon
tr_TR: <b>artı</b> simgesine tıklayın

en: Enter the <b>name</b> of the room
tr_TR: Odanın <b>adını</b> girin

en: Upload a 360 panorama image for this Room by selecting from the <b>Browse</b> button and then click <b>Upload</b>
tr_TR: <b>Gözat</b> düğmesinden seçerek bu Oda için bir 360 panorama görüntüsü <b>yükleyin</b> ve ardından Yükle'yi tıklayın.

en: Congratulations, your first room has been created, now create the second one
tr_TR: Tebrikler, ilk odanız oluşturuldu, şimdi ikincisini oluşturun

en: Congratulations, your second room has been created, now let's look at how to create a marker to navigate from one to the other
tr_TR: Tebrikler, ikinci odanız oluşturuldu, şimdi bir odadan diğerine geçmek için nasıl bir işaretleyici oluşturacağınıza bakalım.

en: Click on the menu item <b>Markers</b>
tr_TR: <b>İşaretçi</b> için menü öğesine tıklayın

en: Select the first room
tr_TR: İlk odayı seçin

en: Drag the view and center the white cursor at the position where you want to add the marker
tr_TR: Görünümü sürükleyin ve beyaz imleci işaretçiyi eklemek istediğiniz konuma ortalayın

en: Here you can select the destination room linked to this marker
tr_TR: Burada, bu işarete bağlı hedef odayı seçebilirsiniz.

en: Click the button <b>Add</b> to create the marker
tr_TR: İşaretçiyi oluşturmak için <b>Ekle</b> düğmesine tıklayın

en: Congratulations, your marker has been created
tr_TR: Tebrikler, işaretçiniz oluşturuldu

en: And finally let's preview the tour you just created. Click on the menu item <b>Preview</b>
tr_TR: Ve son olarak az önce oluşturduğunuz turun önizlemesini yapalım. Menü öğesine tıklayın <b>Önizleme</b>

en: Are you sure you want to exit the tour creation wizard?
tr_TR: Tur oluşturma sihirbazından çıkmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to update the preset?
tr_TR: Ön ayarı güncellemek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the preset?
tr_TR: Ön ayarı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to apply the preset?
tr_TR: Ön ayarı uygulamak istediğinizden emin misiniz?

en: QUICK ADD THIS MARKER
tr_TR: BU İŞARETEYİ HIZLI EKLE

en: ADD THIS MARKER
tr_TR: BU İŞARETEYİ EKLE

en: List
tr_TR: Liste

en: Grid
tr_TR: Izgara

en: UPDATE IN PROGRESS
tr_TR: Güncelleştirme Devam Ediyor.

en: Not close this window
tr_TR: Bu pencereyi kapatma

en: MUSIC LIBRARY
tr_TR: Müzik Küpüthanesi

en: You cannot use Music Library on an external virtual tour!
tr_TR: Müzik Kitaplığı'nı harici bir sanal turda kullanamazsınız!

en: Room name
tr_TR: Sahne İsmi

en: Main Form
tr_TR: Ana Form

en: You cannot edit UI on an external virtual tour!
tr_TR: Kullanıcı arayüzünü harici bir sanal turda düzenleyemezsiniz!

en: Default Markers Style
tr_TR: Varsayılan İşaretçi Stili

en: Default POIs Style
tr_TR: Varsayılan POI Stili

en: Presets
tr_TR: Hazır ayarlar

en: Annotation Title
tr_TR: Açıklama Başlığı (Ek)

en: Annotation Description
tr_TR: Açıklama (Ek)

en: Show Tour Title
tr_TR: Tur Başlığını Göster

en: Show Audio
tr_TR: Sesi Göster

en: Show Fullscreen
tr_TR: Tam Ekran Göster

en: Show Floorplan
tr_TR: Kat Planını Göster

en: Hidden
tr_TR: Gizli

en: Visible, minimized on Mobile
tr_TR: Mobil cihazlarda görünür, en aza indirgendi

en: Visible, minimized on Desktop and Mobile
tr_TR: Masaüstü ve Mobil cihazlarda görünür, simge durumuna küçültülmüş

en: Visible, opened
tr_TR: Görünür, açık

en: Visible, no minimap
tr_TR: Görünür, mini harita yok

en: Position
tr_TR: Pozisyon

en: Top Left
tr_TR: Sol Üst

en: Top Right
tr_TR: Sağ üst

en: Show Map
tr_TR: Haritayı Göster

en: Visible, minimized
tr_TR: Görünür, simge durumuna küçültülmüş

en: Show Rooms List Menu
tr_TR: Oda Listesi Menüsünü Göster

en: Autoclose
tr_TR: Odanın Liste Menüsünü Otomatik Kapat

en: automatically closes the rooms list menu when you click on any item in it
tr_TR: içindeki herhangi bir öğeye tıkladığınızda odalar listesi menüsünü otomatik olarak kapatır

en: automatically closes the menu when you click on any item in it
tr_TR: menüsündeki herhangi bir öğeyi tıklattğınızda menüyü otomatik olarak kapatır

en: Show Annotations
tr_TR: Ek Açıklamaları Göster

en: Show Logo
tr_TR: Logo Göster

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Show Nav Control
tr_TR: Gezinti Denetimini Göster

en: Voice Commands
tr_TR: Sesli Komutlar

en: Enabled, paused
tr_TR: Etkin, duraklatılmış

en: Enabled, autostart
tr_TR: Etkin, otomatik başlatma

en: Show Custom
tr_TR: Özel Göster

en: Show Info
tr_TR: Bilgileri Göster

en: Show 3D View
tr_TR: 3B Görünümü Göster

en: Show Gallery
tr_TR: Galeriyi Göster

en: Show Compass
tr_TR: Pusulayı Göster

en: Show Whatsapp
tr_TR: Whatsapp'ı göster

en: Show Facebook Messenger
tr_TR: Facebook Messenger'ı Göster

en: Arrows Prev/Next
tr_TR: Oklar Prev/Next

en: Enabled, Mobile and Desktop
tr_TR: Etkin, Mobil ve Masaüstü

en: Enabled, only Desktop
tr_TR: Etkin, yalnızca Masaüstü

en: Arrows Room's List Slider
tr_TR: Oklar Odasının Liste Kaydırıcısı

en: Visible, Go to Room
tr_TR: Görünür, Odaya Git

en: Visible, Scroll
tr_TR: Görünür, Kaydır

en: Show Room's List Slider
tr_TR: Sahne Liste Kaydırıcısını Göster

en: automatically closes the room's list slider when you click on any item in it
tr_TR: içinde herhangi bir öğeyi tıklatmanızda odanın liste kaydırıcısını otomatik olarak kapatır

en: Show Icons toggle
tr_TR: Simgeleri geçişini göster

en: Show Auto Rotation toggle
tr_TR: Otomatik Döndürme geçiş geçişlerini göster

en: Show Device Orientation
tr_TR: Cihaz Yönünü Göster

en: Visible, disabled
tr_TR: Görünür, devre dışı

en: Visible, enabled
tr_TR: Görünür, etkin

en: Drag Enabled when Device Orientation On
tr_TR: Cihaz Yönü Açıkken Etkin Sürükleyin

en: Show Web VR
tr_TR: Web VR'yi göster

en: Visible
tr_TR: Görünür

en: Visible, autostart
tr_TR: Görünür, otomatik başlatma

en: Show Share
tr_TR: Paylaş'ı Göster

en: Visible, share tour
tr_TR: Görünür, turu paylaş

en: Visible, share current position
tr_TR: Görünür, mevcut konumu paylaş

en: Show Main Form
tr_TR: Ana Formu Göster

en: Show Meeting
tr_TR: Toplantıyı Göster

en: Enabled, opened
tr_TR: Etkin, açık

en: Show Live Session
tr_TR: Canlı Oturumu Göster

en: Icon + Room's Name
tr_TR: Simge + Sahne Adı

en: Room's Name + Icon
tr_TR: Sahne Adı + Simge

en: Only Room's Name
tr_TR: Sadece Sahne Adı

en: Preview Room
tr_TR: Sahneyi Önizle

en: Target Room's Name
tr_TR: Sadece Sahne Adı

en: Target Room's Preview (Rounded)
tr_TR: Hedef Sahne Önizlemesi (Yuvarlak)

en: Target Room's Preview (Squared)
tr_TR: Hedef Sahne Önizleme (Kareli)

en: Target Room's Preview (Rectangular)
tr_TR: Hedef Sahne Önizlemesi (Dikdörtgen)

en: ROOM NAME
tr_TR: ODA İSMİ

en: Apply to all
tr_TR: Tümüne uygulayın

en: POI LABEL
tr_TR: POİ ETİKETİ

en: Markers Settings
tr_TR: Bağlantı Ayarları

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing markers by overwriting them?
tr_TR: Bu ayarları varolan tüm Bağlantılar üzerine yazarak uygulamak istediğinizden emin misiniz?

en: Add new preset
tr_TR: Yeni hazır ayar ekle

en: Public
tr_TR: Herkese Açık

en: ADD / UPDATE
tr_TR: EKLE / GÜNCELLE

en: APPLY PRESET
tr_TR: HAZIR AYARLARI UYGULA

en: Icon Position
tr_TR: Simge Konumu

en: Icon Button - Left
tr_TR: Simge Düğmesi - Sol

en: Icon Button - Center
tr_TR: Simge Düğmesi - Orta

en: Icon Button - Right
tr_TR: Simge Düğmesi - Sağ

en: Menu Item
tr_TR: Menü ögesi

en: Main Color
tr_TR: Ana renk

en: Text Color
tr_TR: Metin Rengi

en: Icon Main Color
tr_TR: Simge Ana Renk

en: Hover Color
tr_TR: Vurgulu Rengi

en: Icon Hover Color
tr_TR: Simge Vurgu Rengi

en: Only mp4 files are supported.
tr_TR: Yalnızca mp4 dosyaları desteklenir.

en: File not provided.
tr_TR: Dosya sağlanmadı.

en: Only jpg,png,gif,webp files are supported.
tr_TR: Yalnızca jpg,png,gif,webp dosyaları desteklenir.

en: month
tr_TR: ay

en: year
tr_TR: yıl

en: months
tr_TR: aylar

en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: Username already registered!
tr_TR: Kullanıcı adı zaten kayıtlı!

en: E-mail already registered!
tr_TR: E-posta zaten kayıtlı!

en: Error
tr_TR: Hata

en: Only jpg,png,gif files are supported.
tr_TR: Sadece jpg,png,gif dosyaları desteklenir.

en: Mp4 Video
tr_TR: Mp4 Videosu

en: Only jpg,png,webp files are supported.
tr_TR: Yalnızca jpg,png,webp dosyaları desteklenir.

en: Error, retry later
tr_TR: Hata, daha sonra yeniden deneyin

en: Invalid verification code
tr_TR: Geçersiz doğrulama kodu

en: today
tr_TR: bugün

en: day
tr_TR: gün

en: days
tr_TR: gün

en: Only mp3 files are supported.
tr_TR: Yalnızca MP3 dosyaları desteklenir.

en: Only jpg,png files are supported.
tr_TR: Sadece jpg, png dosyaları desteklenir.

en: Only gltf,glb,usdz files are supported.
tr_TR: Yalnızca gltf,glb,usdz dosyaları desteklenir.

en: edit
tr_TR: düzenle

en: delete
tr_TR: sil

en: An error has occurred, please try again later
tr_TR: Bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin

en: Changed plan
tr_TR: Plan değişti

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Old Plan
tr_TR: Eski Plan

en: New Plan
tr_TR: Yeni Plan

en: Only zip files are supported.
tr_TR: Yalnızca zip dosyaları desteklenir.

en: Only json files are supported.
tr_TR: Yalnızca json dosyaları desteklenir.

en: duplicated
tr_TR: Kopyalanmış

en: New registered user
tr_TR: Yeni kayıtlı kullanıcı

en: Expires on
tr_TR: Bitiş Tarihi

en: Lead
tr_TR: Yönet

en: New tour created
tr_TR: Yeni tur oluşturuldu

en: Tour
tr_TR: Tur

en: Retry.
tr_TR: Yeniden Dene.

en: E-mail address already in use!
tr_TR: E-posta adresi zaten kullanımda!

en: Error, retry later!
tr_TR: Hata, daha sonra yeniden deneyin!

en: Cancelled plan
tr_TR: İptal edilen plan

en: Expired
tr_TR: Süresi Doldu

en: USERS
tr_TR: Kullanıcılar

en: User's Role Permissions
tr_TR: Kullanıcının Rol İzinleri

en: ADMINISTRATOR
tr_TR: Yönetici

en: manage users | manage plans | manage tours of all users
tr_TR: kullanıcıları yönet | planları yönet | tüm kullanıcıların turlarını yönet

en: EDITOR
tr_TR: Düzenleyicisi

en: they only manage the tours that are associated with them
tr_TR: sadece kendileriyle ilişkili turları yönetirler

en: CUSTOMER
tr_TR: Müşteri

en: they only manage their own tours with restrictions based on the plan subscribed
tr_TR: sadece abone olunan plana dayalı kısıtlamalarla kendi turlarını yönetirler

en: ADD USER
tr_TR: Kullanıcı Ekle

en: Role
tr_TR: Rol

en: Registration Date
tr_TR: Kayıt Tarihi

en: Expires in
tr_TR: Bitiş Tarihi

en: Active
tr_TR: Aktif

en: New User
tr_TR: Yeni Kullanıcı

en: Customer
tr_TR: Müşteri

en: Administrator
tr_TR: Yönetici

en: Editor
tr_TR: Editör

en: PRODUCTS
tr_TR: ÜRÜNLER

en: You cannot manage products on an external virtual tour!
tr_TR: Ürünleri harici bir sanal turda yönetemezsiniz!

en: Your "%s" plan not allow to manage Products!
tr_TR: "%s" planınız Ürünleri yönetmeye izin vermiyor!

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: you can change the currency in the shop tab of the tour settings
tr_TR: tur ayarlarının mağaza sekmesinden para birimini değiştirebilirsiniz

en: EDIT SHOWCASE
tr_TR: TEŞHİR GÖSTERİM LİSTESİNİ DÜZENLE

en: Details
tr_TR: Detaylar

en: Friendly URL
tr_TR: SEO URL

en: Custom HTML Header
tr_TR: Özel HTML Üst Bilgisi

en: Custom HTML Footer
tr_TR: Özel HTML Alt Bilgisi

en: DELETE IMAGE
tr_TR: İMAJI SİL

en: Banner image
tr_TR: Banner Resmi

en: Upload Banner Image
tr_TR: Banner Resmini Karşıya Yükle

en: Assigned Virtual Tours
tr_TR: Atanan Sanal Turlar

en: Viewer
tr_TR: Gösterin

en: Landing
tr_TR: Broşür

en: Share & Embed
tr_TR: Paylaş & Embed

en: Showcase Link
tr_TR: Teşhir Gösterim Bağlantısı

en: Showcase Friendly Url Link
tr_TR: Teşhir Gösterim SEO Dostu Url Bağlantısı

en: Showcase Embed Code
tr_TR: Teşhir Gösterim Ekleme Kodu

en: Custom Showcase CSS
tr_TR: Özel Teşhir Gösterimi CSS

en: Delete Showcase
tr_TR: Teşhir Gösterimi Sil

en: Are you sure you want to delete the showcase?
tr_TR: Teşhir Gösterimi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: QR Code
tr_TR: QR Kodu

en: EDIT ADVERTISEMENT
tr_TR: REKLAMI DÜZENLE

en: Call to Action Link
tr_TR: Harekete geçir linki

en: Skippable after
tr_TR: Atlanabilir sonra

en: enter -1 to wait for the video to end
tr_TR: videonun bitmesini beklemek için -1 girin

en: Automatically assigns to new virtual tours
tr_TR: Yeni sanal turlara otomatik olarak atar

en: DELETE VIDEO
tr_TR: VİDEOYU SİL

en: Assigned Plans
tr_TR: Atanan Planlar

en: Delete Advertisement
tr_TR: Reklamı Sil

en: Are you sure you want to delete the advertisement?
tr_TR: Reklamı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: EDIT PROFILE
tr_TR: Profili Düzenle

en: Please complete your profile with the required fields (*) before continuing to use the application.
tr_TR: Lütfen uygulamayı kullanmaya devam etmeden önce profilinizi gerekli alanlarla (*) doldurun.

en: Personal Informations
tr_TR: Kişisel Bilgiler

en: First Name
tr_TR: İsim

en: Last Name
tr_TR: Soyadı

en: Company
tr_TR: Şirket

en: Tax Id
tr_TR: Vergi No

en: Address
tr_TR: Adres

en: City
tr_TR: Şehir

en: State / Province / Region
tr_TR: Eyalet / İl / Bölge

en: Zip / Postal Code
tr_TR: Zip / Posta Kodu

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Select country
tr_TR: Ülke Seç

en: Telephone
tr_TR: Telefon

en: SAVE AND CONTINUE
tr_TR: KAYDET VE DEVAM

en: Account
tr_TR: Hesap

en: CHANGE
tr_TR: Değiştirmek

en: UPLOAD
tr_TR: Yükle

en: CREATE
tr_TR: Oluştur

en: Change Password
tr_TR: Şifre Değiştir

en: VIRTUAL TOURS
tr_TR: SANAL TURLAR

en: External
tr_TR: Harici

en: Sample
tr_TR: Örnek

en: includes sample data in this tour
tr_TR: bu turda örnek verileri içerir

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Import
tr_TR: İçe Aktar

en: You have reached the maximum number of Virtual Tours allowed from your plan!
tr_TR: Planınızdan izin verilen maksimum Sanal Tur sayısına ulaştınız!

en: LOADING VIRTUAL TOURS ...
tr_TR: Sanal Tur Yükleniyor…

en: Delete Virtual Tour
tr_TR: Sanal Turu Sil

en: Are you sure you want to delete the entire virtual tour, included rooms, markers, pois and map?
tr_TR: Sahneler, Bağlantılar, poi ve harita dahil tüm sanal tur, silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Duplicate Virtual Tour
tr_TR: Yinelenen Sanal Tur

en: Are you sure you want to duplicate the entire virtual tour?
tr_TR: Tüm sanal turu çoğaltmak istediğinizden emin misiniz?

en: Info Box
tr_TR: Bilgi Kutusu

en: Maps
tr_TR: Haritalar

en: Products
tr_TR: Ürünler

en: Markers
tr_TR: İşaretçiler

en: Download Virtual Tour
tr_TR: Sanal Turu İndirin

en: Are you sure you want to download the virtual tour?
tr_TR: Sanal turu indirmek istediğinizden emin misiniz?

en: You cannot download virtual tour from this demo server
tr_TR: Bu demo sunucudan sanal tur yükleyemezsiniz

en: Standalone
tr_TR: Bağımsız

en: Importable
tr_TR: içe aktarılabilir

en: New Virtual Tour
tr_TR: Yeni Sanal Tur

en: Are you sure you want to create a tour containing sample data?
tr_TR: Örnek veriler içeren bir tur oluşturmak istediğinizden emin misiniz?

en: Yes, Create
tr_TR: Evet, Oluştur

en: Import Virtual Tour
tr_TR: Sanal Turu İçe Aktar

en: Zip File
tr_TR: Sıkıştırılmış dosya

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: EDIT USER
tr_TR: ÜYE DÜZENLE

en: CHANGE PASSWORD
tr_TR: ŞİFRE DEĞİŞTİR

en: Active (expiring)
tr_TR: Etkin (süresi dolan)

en: Invalid payment
tr_TR: Geçersiz ödeme

en: Current Plan
tr_TR: Geçerli Plan

en: Manual Expiration Date
tr_TR: El ile Sona Erme Tarihi

en: set expiration date manually (leave empty for automatic)
tr_TR: son kullanma tarihini el ile ayarlama (otomatik olarak boş bırak)

en: Manual Expiration Time
tr_TR: El ile Sona Erme Süresi

en: set expiration time manually (leave empty for automatic)
tr_TR: sona erme süresini el ile ayarlama (otomatik olarak boş bırak)

en: Never
tr_TR: Asla

en: Disk Space Used
tr_TR: Kullanılan Disk Alanı

en: analyze
tr_TR: Analiz et

en: Uploaded Files Size
tr_TR: Yüklenen Dosya Boyutu

en: Virtual Tours
tr_TR: Sanal Turlar

en: Assign
tr_TR: Atama

en: Edit Tour
tr_TR: Turu Düzenle

en: Editor UI
tr_TR: Tasarla UI

en: Create Rooms
tr_TR: Sahne (Oda) Oluştur

en: Edit Rooms
tr_TR: Sahne (Oda) düzenle

en: Delete Rooms
tr_TR: Sahne (Odaları) Sil

en: Create Markers
tr_TR: İşaretçi Oluştur

en: Edit Markers
tr_TR: İşaretçileri Düzenle

en: Delete Markers
tr_TR: Işaretleri Sil

en: Create POIs
tr_TR: POI ler oluştur

en: Edit POIs
tr_TR: POI düzenle

en: Delete POIs
tr_TR: POI Sil

en: Create Maps
tr_TR: Harita Oluştur

en: Edit Maps
tr_TR: Haritaları Düzenle

en: Delete Maps
tr_TR: Haritaları Sil

en: Icons Library
tr_TR: Simgeler Kitaplığı

en: Publish
tr_TR: Yayınla

en: Forms
tr_TR: Formlar

en: Leads
tr_TR: Ziyaretçiler

en: Shop
tr_TR: Mağaza

en: Delete User
tr_TR: Kullanıcıyı Sil

en: Are you sure you want to delete the user?
tr_TR: Kullanıcıyı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Attention: all the virtual tours assigned to this user will be deleted!!!
tr_TR: Dikkat: Bu kullanıcıya atanan tüm sanal turlar silinir!!!

en: Loading landing page content ...
tr_TR: Açılış sayfası içeriği yükleniyor ...

en: Saving landing page content ... Do not close this window!
tr_TR: Açılış sayfası içeriği kaydediliyor ... Bu pencereyi kapatmayın!

en: Loading info content ...
tr_TR: Bilgi içeriği yükleniyor ...

en: Saving info content ... Do not close this window!
tr_TR: Bilgi içeriği kaydediliyor ... Bu pencereyi kapatmayın!

en: Your "%s" plan not allow to create Showcases!
tr_TR: "%s" planınız Teşhir Gösterime oluşturmaya izin vermiyor!

en: SHOWCASES
tr_TR: TEŞHİR GÖSTERİMİ

en: Images List
tr_TR: Fotoğraflar

en: drag images to change order
tr_TR: düzeni değiştirmek için görüntüleri sürükleme

en: Loading images ...
tr_TR: Yükleme görüntüleri ...

en: Welcome to %s configuration panel, where you can create your virtual tours in a few simple steps.
tr_TR: Sanal turlarınızı birkaç basit adımda oluşturabileceğiniz %s yapılandırma paneline hoş geldiniz.

en: DASHBOARD
tr_TR: YÖNETİM PANELİ

en: Welcome
tr_TR: Hoşgeldiniz

en: START TOUR CREATION WIZARD
tr_TR: TUR OLUŞTURMA KLAVUZU

en: Total Visitors
tr_TR: Toplam Ziyaretçi

en: Online Visitors
tr_TR: Online Ziyaretçiler

en: Visitors N.
tr_TR: Ziyaretçi N.

en: No virtual tours created yet. Go to %s and create a new one!
tr_TR: Henüz sanal tur lar oluşturulmadı. %s gidin ve yeni bir tane oluşturun!

en: Status
tr_TR: Yayınlama Durumu

en: Current status
tr_TR: Geçerli Durum

en: Activated
tr_TR: Aktif

en: Deactivated
tr_TR: Devredışı

en: DEACTIVATE
tr_TR: Pasif Yap

en: ACTIVATE
tr_TR: Etkinleştir

en: SET FRIENDLY URL
tr_TR: ÖZEL SEO URL BELİRLE

en: Password Protection
tr_TR: Parola Koruması

en: leave empty to disable password protection
tr_TR: parola korumasını devre dışı bırakmak için boş bırakma

en: Expiring Dates
tr_TR: Yayınlama ve Bitiş Zamanlaması

en: Start Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi

en: Redirect URL if < Start Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi < URL'yi yeniden yönlendirme

en: End Date
tr_TR: Bitiş Tarihi

en: Redirect URL if > End Date
tr_TR: Bitiş Tarihi > URL'yi yeniden yönlendirin

en: SET EXPIRING DATES
tr_TR: SON KULLANA TARİHİ

en: Viewer Link
tr_TR: Görüntüleyici Bağlantısı

en: Viewer Friendly Url Link
tr_TR: Görüntüleyici Dostu Url Bağlantısı

en: Viewer Embed Code
tr_TR: Görüntüleyici Gömme Kodu (IFRAME)

en: Landing Link
tr_TR: Tek Sayfalı Broşür Bağlantısı

en: Landing Friendly Url Link
tr_TR: Tek Sayfalı Broşür Dost (SEO) Url Bağlantısı

en: Landing Embed Code
tr_TR: Tek Sayfalı Broşür Ekleme Kodu

en: API Sample Code
tr_TR: API Örnek Kodu

en: You cannot create Maps on an external virtual tour!
tr_TR: Harici bir sanal turda Haritalar oluşturamazsınız!

en: Your "%s" plan not allow to create Maps!
tr_TR: "%s" planınız Haritalar oluşturmaya izin vermiyor!

en: CREATE NEW MAP
tr_TR: Yeni Harita

en: BULK
tr_TR: Toplu

en: LOADING MAPS ...
tr_TR: HARİTA YÜKLENİYOR …

en: New Map
tr_TR: Yeni Harita

en: Map Type
tr_TR: Harita türü

en: Floorplan (image)
tr_TR: Kat planı (resim)

en: Map image
tr_TR: Harita görüntüsü

en: Upload Map Image
tr_TR: Harita Resmi Yükle

en: Delete Map
tr_TR: Haritayı Sil

en: Are you sure you want to delete the entire map and all the points?
tr_TR: Tüm haritayı ve tüm noktaları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: DEMO MODE
tr_TR: DEMO MODU

en: ADD / SAVE features are disabled.
tr_TR: EKLE / KAYDET özellikleri devre dışı bırakılır.

en: Dashboard
tr_TR: Kontrol Paneli

en: Statistics
tr_TR: İstatistikler

en: List Tours
tr_TR: Sanal Turlar

en: 360 Video Tour
tr_TR: 360 Video Turu

en: Media
tr_TR: Medya

en: Advertisements
tr_TR: Reklamlar

en: Links
tr_TR: Bağlantılar

en: Showcases
tr_TR: Teşhir

en: Collected Data
tr_TR: Toplanan Veriler

en: Upgrade
tr_TR: Yükselt

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Plans
tr_TR: Planlar

en: Your "%s" plan not allow to view Statistics!
tr_TR: "%s" planınız İstatistikleri görüntülemeye izin vermiyor!

en: STATISTICS
tr_TR: İSTATİSTİKLER

en: Unique
tr_TR: Benzersiz ID

en: Virtual Tour Accesses
tr_TR: Sanal Tur Erişimleri

en: Rooms Accesses
tr_TR: Sahne Erişimleri

en: Rooms Permanence (seconds)
tr_TR: Sahneler Kalıcılık (saniye)

en: POI views
tr_TR: POI görünümleri

en: Reset Statistics
tr_TR: İstatistikleri Sıfırla

en: Are you sure you want to reset all statistics for this virtual tour?
tr_TR: Bu sanal tur için tüm istatistikleri sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: EDIT MAP
tr_TR: HARİTA DÜZENLE

en: Point Color
tr_TR: Nokta rengi

en: Point Size
tr_TR: Nokta Boyutu

en: North
tr_TR: Kuzey

en: Width (Desktop)
tr_TR: Genişlik (Masaüstü)

en: Width (Mobile)
tr_TR: Genişlik (Mobil)

en: Info - Link
tr_TR: Bilgi - Bağlantı

en: displays an information button on the floorplan that calls this link
tr_TR: kat planında bu bağlantıyı çağıran bir bilgi düğmesi görüntüler

en: Info - Open in
tr_TR: Bilgi - Şurada aç

en: New Window
tr_TR: Yeni Pencere

en: Default Room
tr_TR: Varsayılan Oda

en: when you change floorplan this room will be displayed automatically
tr_TR: kat planını değiştirdiğinizde bu oda otomatik olarak görüntülenecektir

en: Zoom Level
tr_TR: Zoom Seviyesi

en: initial map zoom level (lower 1 - higher 20)
tr_TR: ilk harita yakınlaştırma seviyesi (alt 1 - daha yüksek 20)

en: Fit all points
tr_TR: Tüm noktaları sığdır

en: Zoom to Point
tr_TR: Noktaya Yakınlaştır

en: when the point is clicked, the map is zoomed in on it
tr_TR: nokta tıklatıldığında, harita üzerinde yakınlaştırılıyor

en: Default view
tr_TR: Varsayılan görünüm

en: Street
tr_TR: Sokak

en: Satellite
tr_TR: Uydu

en: Map Image
tr_TR: Harita Görüntüsü

en: click on point to edit, drag to change position
tr_TR: değiştirmek için noktaya tıklayın, konumu değiştirmek için sürükleyin

en: Loading map image
tr_TR: Harita görüntüsünü yükleme

en: Map Point
tr_TR: Harita Noktası

en: Select point from map or add a new one
tr_TR: Haritadan nokta seçin veya yeni bir nokta ekleyin

en: AUTO SAVE
tr_TR: OTOMATİK KAYIT

en: New Map Point
tr_TR: Yeni Harita Noktası

en: Select Room
tr_TR: Sahne Seçiniz

en: Delete Map Point
tr_TR: Harita Noktasını Sil

en: Are you sure you want to delete the map point?
tr_TR: Harita noktasını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Please enter a valid purchase code to continue using the application.
tr_TR: Uygulamayı kullanmaya devam etmek için lütfen geçerli bir satın alma kodu girin.

en: LICENSE
tr_TR: LİSANS

en: GENERAL
tr_TR: GENEL

en: STYLE
tr_TR: STİL

en: CUSTOM CSS / JS
tr_TR: ÖZEL CSS / JS

en: VOICE COMMANDS
tr_TR: SESLİ KOMUT

en: CATEGORIES
tr_TR: KATEGORİLER

en: MAIL
tr_TR: E-POSTA

en: NOTIFICATIONS
tr_TR: BİLDİRİMLER

en: SOCIAL
tr_TR: SOSYAL AĞ

en: REGISTRATION
tr_TR: KAYIT

en: PAYMENTS
tr_TR: ÖDEME

en: License
tr_TR: LİSANS

en: Purchase Code
tr_TR: Satın Alma Kodu

en: Where i can find it?
tr_TR: Nerede bulabilirim?

en: CHECK
tr_TR: KONTROL

en: Misc
tr_TR: Çeşitli

en: Contact E-Mail
tr_TR: İletişim E-Posta

en: Enable External Tours
tr_TR: Harici Sanal Tur Bağlama

en: Enable Tour Creation Wizard
tr_TR: Tur Oluşturma Sihirbazını Etkinleştir

en: Help Link
tr_TR: Yardım Linki

en: Friendly Urls Blacklist
tr_TR: Friendly Urls Kara Liste

en: Enter friendly urls separated by comma
tr_TR: Virgülle ayrılmış dost url'leri girin

en: Street Url
tr_TR: Sokak Url'si

en: Street Subdomain
tr_TR: Sokak Alt Etki Alanı

en: Street Max Zoom
tr_TR: Sokak Max Zoom

en: Satellite Url
tr_TR: Uydu Url'si

en: Satellite Subdomain
tr_TR: Uydu Alt Etki Alanı

en: Satellite Max Zoom
tr_TR: Uydu Maksimum Yakınlaştırma

en: Server Host
tr_TR: Sunucu Ana Bilgisayarı

en: Server Port
tr_TR: Sunucu Bağlantı Noktası

en: Server Path
tr_TR: Sunucu Yolu

en: Server Domain
tr_TR: Sunucu Etki Alanı

en: Template
tr_TR: Şablon

en: Virtual Tour
tr_TR: Sanal Tur

en: virtual tour used as template when create a new one
tr_TR: yeni bir tane oluştururken şablon olarak kullanılan sanal tur

en: virtual tour used as sample data
tr_TR: örnek veri olarak kullanılan sanal tur

en: Included (SVT demo)
tr_TR: Dahil (SVT demosu)

en: Enable Screencast
tr_TR: Ekran Yayınını Etkinleştir

en: Url Screencast App
tr_TR: URL Ekran Yayını Uygulaması

en: link to the screencast web app that allows you to record your screen
tr_TR: ekranınızı kaydetmenize izin veren ekran görüntüsü web uygulamasına bağlantı

en: Multiresolution
tr_TR: Çok Parçalı Çözünürlük

en: Local
tr_TR: Yerel

en: External URL
tr_TR: Harici URL

en: Multi resolution check
tr_TR: Çoklu çözünürlük kontrolü

en: check if your system can generate multi resolution panoramas
tr_TR: sisteminizin çoklu çözünürlüklü panoramalar oluşturup oluşturamadığını kontrol edin

en: Check Requirements
tr_TR: Gereksinimleri Kontrol Et

en: Localization
tr_TR: Lisan Ayarları

en: Translation Type
tr_TR: Çeviri Türü

en: Languages Enabled
tr_TR: Etkinleştirilmiş Diller

en: items selected
tr_TR: öge seçildi

en: Deselect All
tr_TR: Hepsini Seçimden Çıkar

en: Nothing selected
tr_TR: Lütfen Seçiniz

en: No results matched
tr_TR: Eşleşen sonuç yok

en: Branding
tr_TR: Marka

en: Application Name
tr_TR: Uygulama Adı

en: Theme Color
tr_TR: Tema Rengi

en: Font Backend
tr_TR: Yazı Tipi Arka Ucu

en: Welcome Message
tr_TR: Hoş Geldiniz Mesajı

en: leave empty for default welcome message
tr_TR: varsayılan hoş geldiniz iletisi için boş bırakma

en: Logo Small
tr_TR: Logo Küçük

en: Login image
tr_TR: Giriş görüntüsü

en: Upload Login Image
tr_TR: Giriş Resmini Yükle

en: Registration image
tr_TR: Kayıt Fotoğrafı

en: Upload Registration Image
tr_TR: Kayıt Resmi Yükle

en: Footer
tr_TR: Alt Bilgi

en: Name Item 1
tr_TR: Ad Öğesi 1

en: Content Item 1
tr_TR: İçerik Öğesi 1

en: insert a textual content or a link to an external site
tr_TR: metin içeriği veya dış siteye bağlantı ekleme

en: Name Item 2
tr_TR: Ad Öğesi 2

en: Content Item 2
tr_TR: İçerik Öğesi 2

en: Name Item 3
tr_TR: Ad Öğesi 3

en: Content Item 3
tr_TR: İçerik öğesi 3

en: Custom Viewer CSS
tr_TR: Özel Görüntüleyici CSS

en: General (affects all virtual tours)
tr_TR: Genel (tüm sanal turları etkiler)

en: Custom Backend CSS
tr_TR: Özel Backend CSS

en: Custom Viewer JS
tr_TR: Özel Görüntüleyici JS

en: Mail Server Settings
tr_TR: Posta Sunucusu Ayarları

en: SMTP Server
tr_TR: SMTP Sunucusu

en: SMTP Secure
tr_TR: SMTP Güvenlik

en: SMTP Auth
tr_TR: SMTP kimlik doğrulaması

en: SMTP Auth - Username
tr_TR: SMTP Auth - Kullanıcı Adı

en: SMTP Auth - Password
tr_TR: SMTP Auth - Şifre

en: From E-Mail
tr_TR: E-Posta Gönderen

en: From Name
tr_TR: İsimden

en: VALIDATE MAIL SETTINGS
tr_TR: E-POSTA AYARLARINI DOĞRULA

en: Mail Texts
tr_TR: Posta Metinleri

en: Activation mail - Subject
tr_TR: Etkinleştirme postası - Konu

en: Activation mail - Body
tr_TR: Etkinleştirme postası - Gövde

en: mandatory variables in the mail text:
tr_TR: posta metnindeki zorunlu değişkenler:

en: Forgot password mail - Subject
tr_TR: Parola postasını unuttum - Konu

en: Forgot password mail - Body
tr_TR: Parola postasını unuttum - Gövde

en: Notifications
tr_TR: Bildirimler

en: you have to run this php script as a cronjob every minute on your server for notifications requiring it to work
tr_TR: bu php betiğini, çalışmasını gerektiren bildirimler için sunucunuzda her dakika bir cronjob olarak çalıştırmanız gerekir.

en: Require Cron
tr_TR: Cron Gerektir

en: A new user is registered
tr_TR: Yeni bir kullanıcı kaydedildi

en: The Plan has expired
tr_TR: Planın süresi doldu

en: The Plan is changed
tr_TR: Plan değiştirildi

en: The Plan is canceled
tr_TR: Plan iptal edildi

en: A Tour is created
tr_TR: Bir Tur oluşturuldu

en: Social Integration
tr_TR: Sosyal Bütünleşme

en: To make the integration with social providers work, you need to create login applications and retrieve credentials in their respective developer panels. Where required, enter the following parameters to enable the integrations.
tr_TR: Sosyal sağlayıcılarla tümleştirmenin çalışmasını sağlamak için oturum açma uygulamaları oluşturmanız ve ilgili geliştirici panellerinde kimlik bilgilerini almanız gerekir. Gerektiğinde, tümleştirmeleri etkinleştirmek için aşağıdaki parametreleri girin.

en: Callback Url
tr_TR: Geri Arama Url'si

en: Whitelist Domain
tr_TR: Beyaz Liste Etki Alanı

en: Google - Enable
tr_TR: Google - Etkinleştir

en: Google - Id
tr_TR: Google - Kimlik

en: Google - Secret
tr_TR: Google - Gizli

en: Facebook - Enable
tr_TR: Facebook - Etkinleştir

en: Facebook - Id
tr_TR: Facebook - Kimlik

en: Facebook - Secret
tr_TR: Facebook - Gizli

en: Twitter - Enable
tr_TR: Twitter - Etkinleştir

en: Twitter - Id
tr_TR: Twitter - Kimlik

en: Twitter - Secret
tr_TR: Twitter - Gizli

en: Registration Settings
tr_TR: Kayıt Ayarları

en: enables registration form for users
tr_TR: kullanıcılar için kayıt formu sağlar

en: Validate Email
tr_TR: E-postayı doğrula

en: send an email to new users to validate their account
tr_TR: hesaplarını doğrulamak için yeni kullanıcılara e-posta gönderme

en: Change Plan
tr_TR: Plan Değiştir

en: enables change plan for users
tr_TR: kullanıcılar için değişiklik planı sağlar

en: Default Plan
tr_TR: Varsayılan Plan

en: default plan assigned to new registered users
tr_TR: yeni kayıtlı kullanıcılara atanan varsayılan plan

en: Mandatory
tr_TR: Zorunlu

en: enable this payment method (you need to initialize first)
tr_TR: bu ödeme yöntemini etkinleştirin (önce başlatmanız gerekir)

en: Public API Key
tr_TR: Ortak API Anahtarı

en: Secret API Key
tr_TR: Gizli API Anahtarı

en: Initialize
tr_TR: Başlatmak

en: Live
tr_TR: Canlı

en: if not selected, use the paypal sandbox for testing
tr_TR: seçilmemişse, test için paypal sanal alanını kullanın

en: Client Secret
tr_TR: Müşteri Gizliliği

en: if you change from sandbox to live check that you have entered your live API credentials, check Live and Initialize again
tr_TR: Korumalı alandan canlıya geçerseniz, canlı API kimlik bilgilerinizi girip girmediğinizi kontrol edin, Canlı ve Başlat'ı tekrar kontrol edin

en: Voice commands works with all browsers that implement the Speech Recognition interface of the Web Speech API.
tr_TR: Sesli komutlar, Web Konuşma API'sinin Konuşma Tanıma arabirimini uygulayan tüm tarayıcılarla çalışır.

en: Enter language code
tr_TR: Dil kodunu girin

en: Languages Supported
tr_TR: Desteklenen Diller

en: Commands
tr_TR: Komut

en: Welcome message
tr_TR: Karşılama mesajı

en: Listening message
tr_TR: Dinleme iletisi

en: Error message
tr_TR: Hata mesajı

en: Help command
tr_TR: Yardım komutu

en: show help message
tr_TR: yardım iletisi göster

en: Help response
tr_TR: Yardım yanıtı

en: Next command
tr_TR: Sonraki komut

en: go to next room
tr_TR: Sonraki Sahne

en: Next response
tr_TR: Sonraki yanıt

en: Previous command
tr_TR: Prev komutu

en: go to previous room
tr_TR: Önceki Sahne

en: Previous response
tr_TR: Prev yanıtı

en: Left command
tr_TR: Sol komut

en: looking left
tr_TR: sola bak

en: Left response
tr_TR: Sol yanıt

en: Right command
tr_TR: Sağ komut

en: looking right
tr_TR: sağa bak

en: Right response
tr_TR: Doğru yanıt

en: Up command
tr_TR: Yukarı komutu

en: looking up
tr_TR: yukarı bakmak

en: Up response
tr_TR: Yukarı yanıt

en: Down command
tr_TR: Aşağı komutu

en: looking down
tr_TR: aşağı bakmak

en: Down response
tr_TR: Aşağı yanıt

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Actions
tr_TR: Eylemler

en: new category
tr_TR: yeni kategori

en: Delete Category
tr_TR: Kategoriyi Sil

en: Are you sure you want to delete this category?
tr_TR: Bu kategoriyi silmek istediğinize emin misiniz?

en: Initializing and synchronizing changes ...
tr_TR: Değişiklikleri başlatma ve eşitleme ...

en: Supported Languages
tr_TR: Desteklenen Diller

en: Choose
tr_TR: Seç

en: LANDING
tr_TR: TEK SAYFALI BROŞÜR

en: Your "%s" plan not allow to create Landing Pages!
tr_TR: "%s" planınız Açılış Sayfaları oluşturmaya izin vermiyor!

en: MARKERS
tr_TR: İŞARETÇİLER (YÖNLENDİRİCİ)

en: You cannot create Markers on an external virtual tour!
tr_TR: Harici bir sanal turda İşaretçi (Yönlendirici) oluşturamazsınız!

en: You have reached the maximum number of Markers allowed from your plan!
tr_TR: Planınızdan izin verilen maksimum İşaretçi (Yönlendirici) sayısına ulaştınız!

en: GO TO
tr_TR: Git

en: LookAt
tr_TR: Bakış Açışı

en: moves the view in the direction of the clicked marker
tr_TR: İşaretçiye Tıklanınca Görüntüyü Bu Bakış Açısına Çevirir

en: Override Initial Position
tr_TR: İlk Bakış Açısı Geçersiz Kıl

en: Drag the view to set the starting position belongs to this marker. Only works if 'Same Azimuth' is disabled.
tr_TR: Başlangıç konumunu ayarlamak için görünümü sürükleyin bu Bağlantı ait. Sadece 'Aynı Azimut' devre dışı bırakılırsa çalışır.

en: drag the marker to change its position
tr_TR: konumunu değiştirmek için işaretçiyi sürükleyin

en: ADD MARKER
tr_TR: İŞARETÇİ EKLE

en: EDIT POIs
tr_TR: Poi Düzenle

en: Add Marker
tr_TR: İşaretçi Ekle

en: Delete Marker
tr_TR: İşaretçi Sil

en: Are you sure you want to delete the marker?
tr_TR: Bağlantıyı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: ROOMS LIST
tr_TR: SAHNELER (ODA) LİSTESİ / MENÜ

en: Drag and drop rooms into categories or up/down to change its order
tr_TR: Sahnelerin yerlerini değiştirmek için sürükle bırak veya yukarı aşağı taşıyın. Buradaki İşlem Menü Gösterimi İçindir. Gruplama Yapılabilir

en: LOADING MENU LIST ...
tr_TR: MENÜYE SAHNE LİSTESİ YÜKLENİYOR …

en: No icons in this library.
tr_TR: Bu kütüphanede simge yok.

en: administrator
tr_TR: Yönetici

en: There's a problem with your payment details. Please update your card by clicking here.
tr_TR: Ödeme bilgilerinizle ilgili bir sorun var. Lütfen buraya tıklayarak kartınızı güncelleyin.

en: Actual payment method:
tr_TR: Gerçek ödeme yöntemi:

en: Redirecting to payment setup page ...
tr_TR: Ödeme kurulum sayfasına yönlendirme ...

en: UPGRADE
tr_TR: GÜNCELLE (SÜRÜM)

en: Version Check
tr_TR: Sürüm Kontrol

en: Current Version
tr_TR: Mevcut Sürüm

en: Latest Version
tr_TR: En Son Sürüm

en: Changelog
tr_TR: Değişiklikler

en: Download and Update
tr_TR: karşıdan yükle ve güncelleştir

en: Can't upgrade, please enable php zip extension.
tr_TR: Yükseltilemiyor, lütfen php zip uzantısını etkinleştirin.

en: Be sure to perform a full manual backup of your current files and database before upgrading.
tr_TR: Yükseltmeden önce geçerli dosyalarınızın ve veritabanınızın tam el ile yedeklemesini gerçekleştirdiğinizden emin olun.

en: I made the backup, continue
tr_TR: Yedeklemeyi ben yaptım, devam et.

en: UPGRADE NOW!
tr_TR: Şimdi Güncelle (Sürüm)

en: click upgrade now to start
tr_TR: başlatmak için şimdi yükselt'i tıklatın

en: downloading ...
tr_TR: Indiriyor...

en: error, please retry
tr_TR: hatasını verirseniz, lütfen yeniden deneyin

en: installing ... do not close this window!
tr_TR: Yükleme... Bu pencereyi kapatmayın!

en: upgrade completed successfully, you will now be logged out in 5 seconds
tr_TR: yükseltme başarıyla tamamlandı, şimdi 5 saniye içinde oturumunuz kapatılacak

en: checking license
tr_TR: kontrol lisansı

en: invalid license, unable to update
tr_TR: geçersiz lisans, güncellenemiyor

en: You have reached your quota limit of %s! Please update your plan or delete some contents.
tr_TR: %s kota sınırınıza ulaştınız! Lütfen planınızı güncelleyin veya bazı içerikleri silin.

en: PLANS
tr_TR: Plan

en: Different plans let you limit your customers to create a certain number of Virtual Tours, Rooms, Markers and POIs. The default Unlimited's plan has no limits.
tr_TR: Farklı planlar, müşterilerinizi belirli sayıda Sanal Turlar, Sahneler, Bağlantı  oluşturmak için sınırlamanıza olanak sağlar. Varsayılan Sınırsız planının sınırı yoktur.

en: ADD PLAN
tr_TR: Plan Ekle

en: Features
tr_TR: Özellikler

en: Expires Days
tr_TR: Gün Sona Eriyor

en: Storage Quota
tr_TR: Depolama Kotası

en: In use
tr_TR: Kullanımda

en: unlimited
tr_TR: sınırsız

en: set only for free trial plan
tr_TR: yalnızca ücretsiz deneme planı için ayarla

en: Frequency
tr_TR: Sıklık

en: Recurring
tr_TR: Yinelenen

en: One Time
tr_TR: Bir kez

en: Interval (months)
tr_TR: Aralık (ay)

en: the number of intervals between subscription billings
tr_TR: abonelik faturaları arasındaki aralık sayısı

en: N. Rooms
tr_TR: N. Sahneler

en: N. Markers
tr_TR: N. İşaretçiler

en: N. POIs
tr_TR: N. İçI

en: Panorama Upload Size
tr_TR: Panorama Yükleme Boyutu

en: Expired plan
tr_TR: Süresi dolmuş plan

en: Keep tours online
tr_TR: Turları çevrimiçi tutun

en: Put tours offline
tr_TR: Turları çevrimdışına al

en: Enable Info Box
tr_TR: Bilgi Kutusunu Etkinleştir

en: Enable Landing
tr_TR: Tek Sayfalı Broşür Etkinleştir

en: Enable Showcase
tr_TR: Teşhir Gösterim Listesini Etkinleştir

en: Enable Gallery
tr_TR: Galeri Etkineştir

en: Enable Presentation
tr_TR: Sunuyu Etkinleştir

en: Enable Video 360 Tour
tr_TR: Video 360 Turunu Etkinleştir

en: Enable Live session
tr_TR: Canlı oturumu etkinleştirme

en: Enable Meeting
tr_TR: Toplantıyı Etkinleştir

en: Enable Right Click Content
tr_TR: Sağ Tıklama İçeriğini Etkinleştir

en: Enable Maps
tr_TR: Haritaları Etkinleştir

en: Enable Icons Library
tr_TR: Simgeler Kitaplığını Etkinleştir

en: Enable Voice Commands
tr_TR: Sesli Komutları Etkinleştir

en: Enable Whatsapp / Facebook Chat
tr_TR: Whatsapp / Facebook Sohbetini Etkinleştir

en: Enable Auto Rotate
tr_TR: Otomatik Döndürmeyi Etkinleştir

en: Enable Fly-in
tr_TR: Fly-in'i Etkinleştir

en: Enable Multiresolution
tr_TR: Çok Parçalı Çözünürlüğü Etkinleştir.

en: Enable Password Tour
tr_TR: Parola Turunu Etkinleştir

en: Enable Statistics
tr_TR: İstatistikleri Etkinleştir

en: Enable Forms
tr_TR: Formları Etkinleştir

en: Enable Logo
tr_TR: Logoyu Etkinleştir:

en: Enable Nadir Logo
tr_TR: Yer Logosunu Etkinleştir

en: Enable Song
tr_TR: Şarkıyı Etkinleştir

en: Enable Annotations
tr_TR: Ek Açıklamaları Etkinleştir

en: Enable Video 360 Panorama
tr_TR: Video 360 Panoramayı Etkinleştir

en: Enable Multiple Rooms View
tr_TR: Birden Çok Sahne Görünümünü Etkinleştir

en: Enable Protect Rooms
tr_TR: Sahneleri Koru'yu etkinleştir

en: Enable Share
tr_TR: Paylaşımı Etkinleştir

en: Enable Device Orientation
tr_TR: Aygıt Yönlendirmesini Etkinleştir

en: Enable WebVR
tr_TR: WebVR'yi etkinleştir

en: Enable Expiring Dates
tr_TR: Süre Sonu Tarihlerini Etkinleştir

en: Enable Download Tour
tr_TR: İndirme Turunu Etkinleştir

en: Enable Shop
tr_TR: Mağazayı Etkinleştir

en: Enable 3D View
tr_TR: 3B Görünümü Etkinleştir

en: Menu Items
tr_TR: Menü Öğeleri

en: Editor 3D View
tr_TR: Düzenleyici 3B Görünüm

en: Custom Features
tr_TR: Özel Özellikler

en: List of additional features to show for the plan (each feature must be on a new line)
tr_TR: Plan için gösterilecek ek özelliklerin listesi (her özellik yeni bir satırda olmalıdır)

en: to use external payment systems or other reasons (visible only with deactivated payments)
tr_TR: harici ödeme sistemlerini veya diğer nedenleri kullanmak için (yalnızca devre dışı bırakılmış ödemelerle görülebilir)

en: Edit Plan
tr_TR: Planı Düzenle

en: Storage Quota (MB)
tr_TR: Depolama Kotası (MB)

en: Delete
tr_TR: Sil

en: EDITOR 3D VIEW
tr_TR: EDİTÖR 3D GÖRÜNÜM

en: You cannot edit 3D View on an external virtual tour!
tr_TR: 3D Görünümü harici bir sanal turda düzenleyemezsiniz!

en: Add Room
tr_TR: Oda Ekle

en: Levels
tr_TR: Seviyeler

en: Level
tr_TR: Seviye

en: Select room
tr_TR: oda seçin

en: Double click
tr_TR: Çift tıklama

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: Depth
tr_TR: Derinlik

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Scale
tr_TR: Ölçek

en: Rotation
tr_TR: Rotasyon

en: Visibility
tr_TR: Görünürlük

en: Front
tr_TR: Ön/Öndeki

en: Back
tr_TR: Geri

en: Pointer
tr_TR: Işaretçi

en: Offset
tr_TR: Ofset

en: Zoom In
tr_TR: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr_TR: Uzaklaştır

en: Pointer Color
tr_TR: İşaretçi renk

en: Main
tr_TR: Ana

en: Background Opacity
tr_TR: Arkaplan opaklığı

en: Autorotate Speed
tr_TR: Otomatik Döndürme Hızı

en: Autorotate Inactivity
tr_TR: Hareketsizliği Otomatik Döndür

en: Set Default Camera Position
tr_TR: Varsayılan Kamera Konumunu Ayarla

en: Altitude
tr_TR: Rakım

en: CREATE NEW ROOM
tr_TR: YENİ SAHNE EKLE

en: You have reached the maximum number of Rooms allowed from your plan!
tr_TR: Planınızdan izin verilen en fazla oda sayısına ulaştınız!

en: LOADING ROOMS ...
tr_TR: Sahneler Yükleniyor…

en: New Room
tr_TR: Yeni Sahne

en: Video Stream (HLS)
tr_TR: Video Akışı (HLS)

en: HLS Video Url
tr_TR: HLS Video URL'si

en: File (Json)
tr_TR: Dosya (Json)

en: Accepted only lottie file in Json format.
tr_TR: Sadece Json formatında piyango dosyası kabul edilir.

en: Delete Room
tr_TR: Sahne Sil

en: Are you sure you want to delete the room?
tr_TR: Sahneyi silmek istediğinden emin misin?

en: Duplicate Room
tr_TR: Sahne Çoğalt

en: Are you sure you want to duplicate the room?
tr_TR: Sahneyi kopyalamak istediğine emin misin?

en: - expires in %s days
tr_TR: - %s gün içinde sona erer

en: of
tr_TR: arasında

en: change plan
tr_TR: değişiklik planı

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Edit profile
tr_TR: Profili Düzenle

en: Logout
tr_TR: Çıkış

en: Ready to Leave?
tr_TR: Gitmeye Hazır mısın?

en: Select Logout below if you are ready to end your current session.
tr_TR: Geçerli oturumunuzu bitirmeye hazırsanız aşağıdaki Oturum'u seçin.

en: It is not possible to subscribe on this demo server. This section is shown for demonstration purposes only. Buy the code <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>here</a>
tr_TR: Bu demo sunucusuna abone olmak mümkün değildir. Bu bölüm yalnızca tanıtım amaçlı gösterilmektedir. Kodu <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>buradan</a> satın alın

en: Choose a pricing plan
tr_TR: Bir fiyatlandırma planı seçin

en: Pick what's right for you
tr_TR: Sizin için doğru olanı seçin

en: expires in %s days
tr_TR: %s gün içinde sona erer

en: show features
tr_TR: özellikleri göster

en: hide features
tr_TR: özellikleri gizleme

en: Showcase
tr_TR: Teşhir Gösterim

en: Facebook / Whatsapp Chat
tr_TR: Facebook / Whatsapp Sohbeti

en: Virtual Reality
tr_TR: Sanal Gerçeklik

en: Your own Logo
tr_TR: Kendi Logonuz

en: Hide Tripod
tr_TR: Tripod'ı Gizle

en: Background Music
tr_TR: Arka Plan Müziği

en: Multiple Room's Views
tr_TR: Çoklu Sahne (Oda) Görünüm

en: Protect tour (Password)
tr_TR: Turu koru (Parola)

en: Protect Rooms (Passcode, Leads)
tr_TR: Sahne Koruması (Parola, Ziyaretçi)

en: Custom Icons
tr_TR: Özel Simgeler

en: Fly-In Animation
tr_TR: Fly-In Animasyonu

en: Multi-Resolution
tr_TR: Çok Çözünürlüklü

en: Download Tour
tr_TR: Turu İndirin

en: Reactivate Subscription
tr_TR: Aboneliği Yeniden Etkinleştir

en: Current Subscription (Canceled)
tr_TR: Mevcut Abonelik (İptal Edildi)

en: Current Subscription
tr_TR: Mevcut Abonelik

en: Find out more
tr_TR: Daha fazlasını bul

en: Contact Us
tr_TR: Bize Ulaşın

en: Subscribe
tr_TR: Abone Ol

en: Change Subscription
tr_TR: Aboneliği Değiştir

en: cancel current subscription
tr_TR: geçerli aboneliği iptal etme

en: modify payment details
tr_TR: ödeme ayrıntılarını değiştirme

en: Redirecting to checkout page ...
tr_TR: Ödeme sayfasına yönlendirme ...

en: Are you sure you want to change your subscription?
tr_TR: Aboneliğinizi değiştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: New plan
tr_TR: Yeni plan

en: Next payment
tr_TR: Sonraki ödeme

en: Subsequent payments
tr_TR: Sonraki ödemeler

en: Yes, Change
tr_TR: Evet, Değiştir

en: Cancel Subscription
tr_TR: Aboneliği iptal et

en: Are you sure you want to cancel your current subscription?
tr_TR: Geçerli aboneliğinizi iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Actual plan
tr_TR: Gerçek plan

en: Active until
tr_TR: Etkin olana kadar

en: Yes, Cancel
tr_TR: Evet, İptal Et

en: Are you sure you want to reactivate your canceled subscription?
tr_TR: İptal edilen aboneliğinizi yeniden etkinleştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Yes, Reactivate
tr_TR: Evet, Yeniden Etkinleştir

en: You must first cancel your current subscription to activate a new one
tr_TR: Yeni bir aboneliği etkinleştirmek için önce mevcut aboneliğinizi iptal etmelisiniz

en: You cannot create Gallery on an external virtual tour!
tr_TR: Harici bir sanal turda Galeri oluşturamazsınız!

en: Your "%s" plan not allow to create Gallery!
tr_TR: "%s" planınız Galeri oluşturmak için izin vermiyor!

en: Gallery Mode
tr_TR: Galeri Modu

en: Photo Slider
tr_TR: Fotoğraf Kaydırıcısı

en: Video Slideshow
tr_TR: Video Slayt Gösterisi

en: Slideshow
tr_TR: Slayt Gösterisi

en: Slide Duration
tr_TR: Slayt Süresi

en: Fade Duration
tr_TR: Solma süresi

en: Zoom Rate
tr_TR: Yakınlaştırma Oranı

en: Waternark
tr_TR: su parkı

en: it uses the logo of the tour.
tr_TR: turun logosunu kullanır.

en: Bottom Left
tr_TR: Sol Alt

en: Bottom Right
tr_TR: Sağ Alt

en: Generate slideshow
tr_TR: Slayt gösterisi oluştur

en: Panorama Video Stream (HLS)
tr_TR: Panorama Video Akışı (HLS)

en: EDIT ROOM
tr_TR: SAHNE (ODA) DÜZENLE

en: EDIT PREVIOUS ROOM
tr_TR: ÖNCEKİ SAHNE

en: EDIT NEXT ROOM
tr_TR: SONRAKİ SAHNE

en: PROTECT
tr_TR: KORUMA

en: MULTIPLE ROOM VIEWS
tr_TR: ÇOKLU SAHNE

en: Visible List
tr_TR: Thumb Listesinde Göster

en: show room on list slider
tr_TR: Sahneleri Alt Kaydırıcıda Göster

en: Room Link
tr_TR: Sahne (Oda) Bağlantısı

en: if the logo is present it will be displayed instead of the room name
tr_TR: Logo yüklenirse Oda Adı yerinde gösterilecektir (Orta Üst)

en: DELETE LOGO
tr_TR: LOGO SİL

en: click to view / change
tr_TR: Görüntüle veya Değiştir

en: Override
tr_TR: Geçersiz Kıl

en: override transition settings for this room
tr_TR: bu sahne için geçiş ayarlarını geçersiz kılma

en: transition time before entering in this room in milliseconds
tr_TR: milisaniye içinde bu sahneye girmeden önce geçiş süresi

en: transition zoom level before entering in this room
tr_TR: bu sahne girmeden önce geçiş zoom düzeyi

en: A not fully equirectangular and 360 degree image was detected. Please adjust the position settings for correct viewing.
tr_TR: Tam olarak equirectangular olmayan ve 360 derecelik bir görüntü tespit edildi. Doğru görüntüleme için lütfen konum ayarlarını yapın.

en: Alternatively, try to fix with these presets:
tr_TR: Alternatif olarak, şu hazır ayarlarla düzeltmeye çalışın:

en: 360 Horizontal Panorama
tr_TR: 360 Yatay Panorama

en: 180 Horizontal Panorama
tr_TR: 180 Yatay Panorama

en: 16:9 Flat Image
tr_TR: 16:9 Düz Görüntü

en: 4:3 Flat Image
tr_TR: 4:3 Düz Görüntü

en: hold click and move the mouse to change the position
tr_TR: tıklatın ve konumu değiştirmek için fareyi hareket ettirin

en: view
tr_TR: Görünüm

en: positions
tr_TR: pozisyonlar

en: north
tr_TR: Kuzey

en: effects
tr_TR: Efekt

en: Initial Position
tr_TR: Bakış Açısı (İlk Açılış)

en: Compass North
tr_TR: Pusula Kuzey

en: Horizontal Pitch / Roll
tr_TR: Yatay Zift / Rulo

en: initial position when you enter in this room
tr_TR: bu sahneye girdiğinizde ilk konum

en: Set
tr_TR: Ayarla

en: EDIT THUMBNAIL
tr_TR: THUMB DÜZENLE

en: UPLOAD THUMBNAIL
tr_TR: THUMB YÜKLE

en: Save Preset
tr_TR: Hazır Ayarı Kaydet

en: Apply Preset to this Room
tr_TR: Hazır Ayarı Bu Odaya Uygula

en: Apply Preset to all Rooms
tr_TR: Hazır Ayarı Tüm Odalara Uygula

en: Delete Preset
tr_TR: Ön Ayar Silme

en: Horizontal Pitch
tr_TR: Yatay Perde

en: specifies pitch of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
tr_TR: görüntü ufkunun perdesini belirtir (seviyelendirilmemiş panoramaları düzeltmek için)

en: Horizontal Roll
tr_TR: Yatay Rulo

en: specifies roll of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
tr_TR: görüntü ufku yuvarlanma (seviyesiz panoramaları düzeltmek için) belirtir

en: Lower Pitch
tr_TR: Alt Perde

en: maximum vertical inclination in degrees down (min 0 - max 90)
tr_TR: derece aşağı maksimum dikey eğim (min 0 - max 90)

en: Upper Pitch
tr_TR: Üst Perde

en: maximum vertical inclination in degrees up (min 0 - max 90)
tr_TR: derece yukarı maksimum dikey eğim (min 0 - max 90)

en: Left Yaw
tr_TR: Sol Yaw

en: maximum horizontal inclination in degrees left (min 0 - max 180)
tr_TR: sol derecelerde maksimum yatay eğim (min 0 - max 180)

en: Right Yaw
tr_TR: Sağ Yaw

en: maximum horizontal inclination in degrees right (min 0 - max 180)
tr_TR: derece sağ maksimum yatay eğim (min 0 - max 180)

en: sets the panorama’s horizontal angle of view, in degrees (min 0 - max 360)
tr_TR: panoramanın yatay görüş açısını derece olarak ayarlar (dk 0 - max 360)

en: sets the panorama’s vertical angle of view, in degrees (min 0 - max 180)
tr_TR: panoramanın dikey görüş açısını derece olarak ayarlar (dk 0 - max 180)

en: sets the panorama’s horizontal field of view (0 to keep default virtual tour setting)
tr_TR: panoramanın yatay görüş alanını ayarlar (varsayılan sanal tur ayarını korumak için 0)

en: background color shown for partial panoramas
tr_TR: kısmi panoramalar için gösterilen arka plan rengi

en: Allow Zoom
tr_TR: Yakınlaştırmaya İzin Ver

en: enables zoom
tr_TR: yakınlaştırmayı etkinleştirir

en: Allow Pitch
tr_TR: Pitch'e İzin Ver

en: enables vertical inclination
tr_TR: dikey eğim sağlar

en: indication of the north position of this room
tr_TR: bu sahnenin kuzey konumunun göstergesi

en: No associated floorplan.
tr_TR: İlişkili kat planı yok.

en: No associated map.
tr_TR: İlişkili harita yok.

en: Brightness
tr_TR: Parlaklık

en: Contrast
tr_TR: Kontrast

en: Saturate
tr_TR: Doygunluk

en: Grayscale
tr_TR: Gri tonlama

en: Blur
tr_TR: Bulanıklık

en: allows you to blur parts of the panoramic image, such as faces and license plates
tr_TR: yüzler ve plakalar gibi panoramik görüntünün bazı kısımlarını bulanıklaştırmanızı sağlar

en: EDIT BLUR
tr_TR: BULANIKLAŞTIRMA

en: Effect
tr_TR: Efekt

en: Snow
tr_TR: Karlı

en: Rain
tr_TR: Yağmur

en: Fog
tr_TR: Sis

en: Fireworks
tr_TR: Havai fişekler

en: Confetti
tr_TR: Konfeti

en: Sparkle
tr_TR: Işıltı

en: Annotation
tr_TR: Açıklama türünü seçin

en: title of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
tr_TR: sol üst blokta yer alan sahne ile ilgili bilgilerin başlığı (görüntülenmek üzere boş)

en: description of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
tr_TR: sol üst blokta yer alan sahne ile ilgili bilgilerin açıklaması (görüntülenmemesi için boş)

en: Audio embedded
tr_TR: Ses gömülü

en: uses the audio track embedded in the video
tr_TR: videoya gömülü ses parçasını kullanır

en: Exist Audio
tr_TR: Varsayılan Ses

en: Upload new Audio
tr_TR: Yeni Ses Yükle

en: REMOVE AUDIO
tr_TR: SESİ SİL

en: Upload Audio (MP3)
tr_TR: Ses Yükle (MP3)

en: Protect
tr_TR: Koru

en: block room display until the protect form is filled
tr_TR: koruma formu dolduruluna kadar blok sahne ekranı

en: Passcode
tr_TR: Şifre

en: title of the protect form
tr_TR: koruma formunun başlığı

en: description of the protect form
tr_TR: koruma formunun açıklaması

en: passcode to unlock the room
tr_TR: Sahne kilidini açmak için şifre

en: sends a notification to the specified email when the lead form is submitted
tr_TR: potansiyel müşteri formu gönderildiğinde belirtilen e-postaya bir bildirim gönderir

en: Multiple Room Views
tr_TR: Birden Fazla Sahne Görünümü

en: allows you to load various versions of the same room and switch them in the viewer
tr_TR: aynı sahne çeşitli sürümlerini yüklemenizi ve görüntüleyicide değiştirmenizi sağlar

en: View type
tr_TR: Görünüm Tipi

en: Single view
tr_TR: Tekil görünüm

en: Split view with slider
tr_TR: Görünümü kaydırıcıyla bölme

en: Main view name
tr_TR: Ana görünüm adı

en: View name
tr_TR: Görünüm Adı

en: Add New Preset
tr_TR: Yeni Ön Ayar Ekle

en: Preset Name
tr_TR: Ön Ayar Adı

en: Are you sure you want to save this preset?
tr_TR: Bu hazır ayarı kaydetmek istediğinizden emin misiniz?

en: Yes, Save
tr_TR: Evet, Kaydet

en: Apply Preset
tr_TR: Hazır Ayarı Uygula

en: Are you sure you want to apply this preset to all the rooms of this Virtual Tour?
tr_TR: Bu hazır ayarı bu Sanal Turun tüm odalarına uygulamak istediğinizden emin misiniz?

en: screenshot
tr_TR: Ekran Görüntüsü Çek

en: EDIT PRODUCT
tr_TR: ÜRÜN DÜZENLE

en: Purchase Type
tr_TR: Satın Alma Türü

en: the cart works only if snipcart is configured in the shop section of the tour
tr_TR: alışveriş sepeti yalnızca, turun mağaza bölümünde snipart yapılandırılmışsa çalışır

en: Cart
tr_TR: Sepet

en: Delete Product
tr_TR: Ürünü Sil

en: Are you sure you want to delete the product?
tr_TR: Ürünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Bulk map's create
tr_TR: Toplu harita oluşturmak

en: Uploading multiple JPG/PNG images will automatically create all the maps.
tr_TR: Birden fazla JPG/PNG resminin yüklenmesi otomatik olarak tüm haritaları oluşturur.

en: Creating Maps
tr_TR: Harita Oluşturma

en: You cannot create Info Box on an external virtual tour!
tr_TR: Harici bir sanal turda Bilgi Kutusu oluşturamazsınız!

en: Your "%s" plan not allow to create Info Box!
tr_TR: "%s" planınız Bilgi Kutusu oluşturmaya izin vermiyor!

en: Loading panorama image ...
tr_TR: Panorama görüntüsü yükleniyor ...

en: CLEAR DRAW
tr_TR: ÇİZİMLERİ TEMİZLE

en: ZOOM IN
tr_TR: YAKINLAŞTIR

en: ZOOM OUT
tr_TR: UZAKLAŞTIR

en: APPLY BLUR
tr_TR: BULANIKLAŞTIRMAYI ONAYLA

en: REVERT TO ORIGINAL
tr_TR: ORJİNALE DÖNDÜR

en: BACK TO ROOM
tr_TR: SAHNEYE GERİ DÖN

en: Click on the image to start drawing the shape of blur
tr_TR: Bulanıklaştırma şeklini çizmeye başlamak için resme tıklayın

en: Creating blur effect in progress, please wait ...
tr_TR: Devam eden bulanıklık efekti oluşturma, lütfen bekleyin ...

en: Are you sure you want to restore the original image?
tr_TR: Özgün görüntüyü geri yüklemek istediğinizden emin misiniz?

en: Yes, Revert
tr_TR: Evet, geri dön

en: Error: No gallery images
tr_TR: Hata: Galeri resmi yok

en: All requirements are met.
tr_TR: Tüm gereksinimler karşılanır.

en: File not found.
tr_TR: Dosya bulunamadı.

en: the file cannot be imported: system version different from the one with which the file was exported.
tr_TR: dosya içe aktarılamıyor: dosyanın dışa aktarıldığı sistem sürümünden farklı.

en: An error has occurred:
tr_TR: Bir hata oluştu:

en: unauthorized
tr_TR: yetkisiz

en: not reachable
tr_TR: ulaşılamıyor
