Simple Virtual Tour - en to vi_VN translation catalogue (1575 entries)

en: (filtered from %s total entries)
vi_VN: (được lọc từ %s mục nhập)

en: - expires in %s days
vi_VN: - hết hạn %s ngày

en: -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
vi_VN: -1 đến -10 tốc độ theo chiều kim đồng hồ, 1 đến 10 tốc độ ngược chiều kim đồng hồ

en: 0 to disable autorotate, -1 to -10 speed clockwise, 1 to 10 speed counterclockwise
vi_VN: 0 để vô hiệu hóa tự động điều chỉnh, -1 đến -10 tốc độ theo chiều kim đồng hồ, 1 đến 10 tốc độ ngược chiều kim đồng hồ

en: 1. Open tour in a new window
vi_VN: 1. Mở chuyến tham quan trong một cửa sổ mới

en: 10 to 100: lower values means faster loading (poor quality), higher value means slow loading (high quality). 100 to disable compression.
vi_VN: 10 đến 100: giá trị thấp hơn có nghĩa là tải nhanh hơn (chất lượng kém), giá trị cao hơn có nghĩa là tải chậm (chất lượng cao). 100 để vô hiệu hóa nén.

en: 16:9 Flat Image
vi_VN: Ảnh phẳng 16:9

en: 180 Horizontal Panorama
vi_VN: 180 Ảnh toàn cảnh ngang

en: 2. Click the button Open screencast app
vi_VN: 2. Nhấp vào nút Mở ứng dụng screencast

en: 3. Record your screen by selecting the open window
vi_VN: 3. Ghi lại màn hình của bạn bằng cách chọn cửa sổ đang mở

en: 360 Horizontal Panorama
vi_VN: 360 Ảnh toàn cảnh ngang

en: 360 Video
vi_VN: Video 360

en: 360 Video Tour
vi_VN: Tham quan video 360

en: 3D VIEW
vi_VN: XEM 3D

en: 3D View
vi_VN: Góc Nhìn 3D -- 3D View

en: 3d Transform
vi_VN: Biến đổi 3d

en: 3d model can be rotated
vi_VN: Mô hình 3d có thể được xoay

en: 4. Upload the recorded video
vi_VN: 4. Tải lên video đã quay

en: 4:3 Flat Image
vi_VN: Ảnh phẳng 4:3

en: A Tour is created
vi_VN: Một chuyến tham quan được tạo

en: A new user is registered
vi_VN: Một người dùng mới đã được đăng ký

en: A not fully equirectangular and 360 degree image was detected. Please adjust the position settings for correct viewing.
vi_VN: Một hình ảnh không hoàn toàn tương đương và 360 độ đã được phát hiện. Vui lòng điều chỉnh cài đặt vị trí để xem chính xác.

en: ACTIVATE
vi_VN: KÍCH HOẠT

en: ADD / SAVE features are disabled.
vi_VN: Các tính năng THÊM / LƯU bị tắt.

en: ADD / UPDATE
vi_VN: THÊM / CẬP NHẬT

en: ADD ACTION
vi_VN: THÊM HÀNH ĐỘNG

en: ADD MARKER
vi_VN: THÊM ĐIỂM ĐÁNH DẤU

en: ADD PLAN
vi_VN: THÊM GÓI

en: ADD POI
vi_VN: THÊM POI

en: ADD ROOM
vi_VN: THÊM PHÒNG

en: ADD THIS MARKER
vi_VN: THÊM NHÀ TIẾP THỊ NÀY

en: ADD TO CART
vi_VN: THÊM VÀO GIỎ HÀNG

en: ADD USER
vi_VN: THÊM NGƯỜI DÙNG

en: ADMINISTRATOR
vi_VN: Quản trị viên

en: ADVERTISEMENTS
vi_VN: QUẢNG CÁO

en: API Sample Code
vi_VN: Mã mẫu API

en: APPLY BLUR
vi_VN: ÁP DỤNG BLUR

en: APPLY PRESET
vi_VN: Áp dụng Cài đặt sẵn

en: APPLY STYLE TO ALL
vi_VN: ÁP DỤNG PHONG CÁCH CHO TẤT CẢ

en: AUTO SAVE
vi_VN: TỰ ĐỘNG LƯU

en: Accepted only 360 degree videos in MP4 format.
vi_VN: Chỉ chấp nhận video 360 độ ở định dạng MP4.

en: Accepted only images in JPG/PNG format.
vi_VN: Chỉ chấp nhận hình ảnh ở định dạng JPG / PNG.

en: Accepted only lottie file in Json format.
vi_VN: Chỉ chấp nhận tệp lottie ở định dạng Json.

en: Account
vi_VN: Tài khoản

en: Action
vi_VN: Hành động

en: Action required
vi_VN: Hành động cần thiết

en: Actions
vi_VN: Hành động

en: Activated
vi_VN: Đã kích hoạt

en: Activation mail - Body
vi_VN: Thư kích hoạt - Nội dung

en: Activation mail - Subject
vi_VN: Thư kích hoạt - Chủ đề

en: Active
vi_VN: Kích hoạt

en: Active (expiring)
vi_VN: Hoạt động (hết hạn)

en: Active until
vi_VN: Hoạt động cho đến khi

en: Actual payment method:
vi_VN: Phương thức thanh toán thực tế:

en: Actual plan
vi_VN: Kế hoạch thực tế

en: Add
vi_VN: Thêm

en: Add Category
vi_VN: Thêm danh mục

en: Add Marker
vi_VN: Thêm Đánh dấu

en: Add New Preset
vi_VN: Thêm Cài đặt sẵn Mới

en: Add POI
vi_VN: Thêm POI

en: Add Room
vi_VN: Thêm phòng

en: Add all the currencies in the section <b>SUPPORTED CURRENCIES</b>
vi_VN: Thêm tất cả các đơn vị tiền tệ trong phần <b>TIỀN TỆ HỖ TRỢ</b>

en: Add new preset
vi_VN: Thêm cài đặt sẵn mới

en: Add your domain <b>%s</b> in the <b>Domain</b> field of the section <b>DEFAULT WEBSITE DOMAIN</b>
vi_VN: Thêm tên miền của bạn <b>%s</b> vào trường <b>Tên miền</b> của phần <b>MIỀN TRANG WEB DEFAULT</b>

en: Address
vi_VN: Địa chỉ

en: Administrator
vi_VN: Quản trị viên

en: Advertisements
vi_VN: Quảng cáo

en: All
vi_VN: Tất cả các

en: All Categories
vi_VN: Tất cả danh mục

en: All Users
vi_VN: Tất cả người dùng

en: All requirements are met.
vi_VN: Tất cả các yêu cầu được đáp ứng.

en: Allow Pitch
vi_VN: Cho phép cao độ

en: Allow Zoom
vi_VN: Cho phép Thu phóng

en: Already have an account? Login!
vi_VN: Bạn đã có tài khoản? Đăng nhập!

en: Alternatively, try to fix with these presets:
vi_VN: Ngoài ra, hãy cố gắng khắc phục với các cài đặt trước sau:

en: Altitude
vi_VN: Độ cao

en: An account linked to the email %s was not found, do you want to register a new one?
vi_VN: Không tìm thấy tài khoản %s email, bạn có muốn đăng ký tài khoản mới không?

en: An error has occured.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi.

en: An error has occurred, please try again later
vi_VN: Đã xảy ra lỗi, vui lòng thử lại sau

en: An error has occurred:
vi_VN: Một lỗi đã xảy ra:

en: And finally let's preview the tour you just created. Click on the menu item <b>Preview</b>
vi_VN: Và cuối cùng, hãy xem trước chuyến tham quan bạn vừa tạo. Nhấp vào mục menu <b>Xem trước</b>

en: Animation
vi_VN: Hình động

en: Animation duration (ms)
vi_VN: Thời lượng hoạt hình (ms)

en: Annotation
vi_VN: Chú thích

en: Annotation Description
vi_VN: Mô tả chú thích

en: Annotation Title
vi_VN: Tiêu đề Chú thích

en: Annotations
vi_VN: Chú thích

en: Application Name
vi_VN: Tên ứng dụng

en: Apply
vi_VN: Áp dụng

en: Apply Preset
vi_VN: Áp dụng Cài đặt sẵn

en: Apply Preset to all Rooms
vi_VN: Áp dụng cài đặt sẵn cho tất cả các phòng

en: Apply Preset to this Room
vi_VN: Áp dụng cài đặt sẵn cho phòng này

en: Apply to all
vi_VN: Áp dụng cho tất cả

en: Arabic
vi_VN: Tiếng A-rập

en: Are you sure you want to apply the preset?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn áp dụng giá trị đặt trước không?

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing POIs by overwriting them?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn áp dụng các thiết đặt này cho tất cả các POIs hiện có bằng cách ghi đè chúng không?

en: Are you sure you want to apply these settings to all existing markers by overwriting them?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn áp dụng các thiết đặt này cho tất cả các điểm đánh dấu hiện có bằng cách ghi đè chúng không?

en: Are you sure you want to apply this preset to all the rooms of this Virtual Tour?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn áp dụng cài đặt sẵn này cho tất cả các phòng của Virtual Tour này không?

en: Are you sure you want to cancel this upload?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn hủy tải lên này không?

en: Are you sure you want to cancel your current subscription?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn hủy bỏ thuê bao hiện thời của mình không?

en: Are you sure you want to change your subscription?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn thay đổi thuê bao của mình không?

en: Are you sure you want to create a tour containing sample data?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn tạo một chuyến tham quan chứa dữ liệu mẫu không?

en: Are you sure you want to delete the advertisement?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa quảng cáo không?

en: Are you sure you want to delete the entire map and all the points?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa toàn bộ bản đồ và tất cả các điểm không?

en: Are you sure you want to delete the entire virtual tour, included rooms, markers, pois and map?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa toàn bộ chuyến tham quan ảo, phòng bao gồm, điểm đánh dấu, pois và bản đồ không?

en: Are you sure you want to delete the map point?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa điểm bản đồ không?

en: Are you sure you want to delete the marker?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa bỏ điểm đánh dấu không?

en: Are you sure you want to delete the poi?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa poi không?

en: Are you sure you want to delete the preset?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa cài đặt trước không?

en: Are you sure you want to delete the product?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa sản phẩm không?

en: Are you sure you want to delete the room?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa bỏ căn phòng không?

en: Are you sure you want to delete the showcase?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa bỏ bản giới thiệu không?

en: Are you sure you want to delete the user?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa bỏ người dùng không?

en: Are you sure you want to delete this category?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa danh mục này không?

en: Are you sure you want to delete?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa?

en: Are you sure you want to download the virtual tour?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn tải xuống tour du lịch ảo?

en: Are you sure you want to duplicate the entire virtual tour?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn sao chép toàn bộ chuyến tham quan ảo không?

en: Are you sure you want to duplicate the poi?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn sao chép poi?

en: Are you sure you want to duplicate the room?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn nhân đôi căn phòng không?

en: Are you sure you want to end this live session?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn kết thúc phiên trực tiếp này không?

en: Are you sure you want to end this live session? The link generated will be invalidated.
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn kết thúc phiên trực tiếp này không? Liên kết được tạo sẽ bị vô hiệu hóa.

en: Are you sure you want to exit the tour creation wizard?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn thoát khỏi trình hướng dẫn tạo chuyến tham quan không?

en: Are you sure you want to reactivate your canceled subscription?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn kích hoạt lại đăng ký đã hủy của mình không?

en: Are you sure you want to remove action from room's presentation?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn loại bỏ hành động khỏi bản trình bày của phòng không?

en: Are you sure you want to remove room and all its actions from presentation?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn loại bỏ phòng và tất cả các hành động của nó khỏi bản trình bày không?

en: Are you sure you want to reset all forms data for this virtual tour?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn đặt lại tất cả dữ liệu biểu mẫu cho chuyến tham quan ảo này không?

en: Are you sure you want to reset all leads for this virtual tour?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn đặt lại tất cả khách hàng tiềm năng cho chuyến tham quan ảo này không?

en: Are you sure you want to reset all statistics for this virtual tour?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn đặt lại tất cả số liệu thống kê cho chuyến tham quan ảo này không?

en: Are you sure you want to restore the original image?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn khôi phục ảnh gốc không?

en: Are you sure you want to save this preset?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn lưu cài đặt sẵn này không?

en: Are you sure you want to update the preset?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn cập nhật cài đặt trước không?

en: Are you sure? the contents of this element will be lost!
vi_VN: Bạn có chắc không? Nội dung của yếu tố này sẽ bị mất!

en: Arrows Prev/Next
vi_VN: Mũi tên Trước / Tiếp theo

en: Arrows Room's List Slider
vi_VN: Thanh trượt Danh sách của Phòng Mũi tên

en: Assign
vi_VN: Chỉ định

en: Assigned Plans
vi_VN: Kế hoạch được gán

en: Assigned Virtual Tours
vi_VN: Tour du lịch ảo được chỉ định

en: Associate a valid e-mail address to this account.
vi_VN: Liên kết địa chỉ email hợp lệ với trương mục này.

en: Attention: all the virtual tours assigned to this user will be deleted!!!
vi_VN: Chú ý: tất cả các tour du lịch ảo được chỉ định cho người dùng này sẽ bị xóa!!!

en: Audio
vi_VN: Âm thanh

en: Audio MP3
vi_VN: Âm thanh MP3

en: Audio embedded
vi_VN: Âm thanh nhúng

en: Author
vi_VN: Tác giả

en: Auto Assign
vi_VN: Gán Tự động

en: Auto Close
vi_VN: Tự động đóng

en: Auto Open
vi_VN: Tự động mở

en: Auto Rotation
vi_VN: Xoay tự động

en: Auto start
vi_VN: Tự động khởi động

en: AutoRotate inactivity
vi_VN: Tự động điều chỉnh không hoạt động (ms)

en: AutoRotate speed
vi_VN: Tốc độ AutoRotate

en: Autoclose
vi_VN: Menu Danh sách phòng Tự động

en: Automatic Presentation
vi_VN: Bản trình bày Tự động

en: Automatically assigns to new virtual tours
vi_VN: Tự động gán cho các tour du lịch ảo mới

en: Autoplay
vi_VN: Phát tự động

en: Autoplay (seconds)
vi_VN: Tự động phát (giây)

en: Autoplay Audio
vi_VN: Tự động phát âm thanh

en: Autorotate Inactivity
vi_VN: Tự động điều chỉnh không hoạt động

en: Autorotate Speed
vi_VN: Tốc độ Autorotate

en: Avatar
vi_VN: Ảnh đại diện

en: BACK TO ROOM
vi_VN: TRỞ LẠI PHÒNG

en: BULK
vi_VN: SỐ LƯỢNG LỚN

en: BUY
vi_VN: MUA

en: Back
vi_VN: Quay lại

en: Back to Dashboard
vi_VN: Quay lại bảng điều khiển

en: Back to Login
vi_VN: Quay lại đăng nhập

en: Background
vi_VN: Nền

en: Background Color
vi_VN: Màu nền

en: Background Image
vi_VN: Ảnh nền

en: Background Music
vi_VN: Nhạc nền

en: Background Opacity
vi_VN: Độ mờ nền

en: Background Removal
vi_VN: Xóa nền

en: Background Song Volume
vi_VN: Âm lượng bài hát nền

en: Background Video
vi_VN: Nền là Video

en: Banner image
vi_VN: Ảnh biểu ngữ

en: Be sure to perform a full manual backup of your current files and database before upgrading.
vi_VN: Hãy chắc chắn thực hiện sao lưu thủ công đầy đủ các tệp và cơ sở dữ liệu hiện tại của bạn trước khi nâng cấp.

en: Blank
vi_VN: Trống

en: Blur
vi_VN: Độ mờ

en: Border
vi_VN: Viền

en: Border Color
vi_VN: Màu viền

en: Bottom
vi_VN: Dưới

en: Bottom Left
vi_VN: Dưới cùng bên trái

en: Bottom Right
vi_VN: Góc phải ở phía dưới

en: Box (Hover)
vi_VN: Hộp (Di chuột)

en: Box (click)
vi_VN: Hộp (nhấp chuột)

en: Box Position
vi_VN: Vị trí Hộp

en: Branding
vi_VN: Thương hiệu

en: Brightness
vi_VN: Độ sáng

en: Bulk map's create
vi_VN: Tạo bản đồ hàng loạt

en: Bulk room's create
vi_VN: Tạo phòng số lượng lớn

en: Button
vi_VN: Nút

en: CANCEL
vi_VN: HỦY

en: CATEGORIES
vi_VN: DANH MỤC

en: CHANGE
vi_VN: Thay đổi

en: CHANGE PASSWORD
vi_VN: THAY ĐỔI MẬT KHẨU

en: CHECK
vi_VN: Kiểm tra

en: CLEAR DRAW
vi_VN: VẼ RÕ RÀNG

en: CONTENTS
vi_VN: NỘI DUNG

en: CREATE
vi_VN: Tạo

en: CREATE 360 VIDEO
vi_VN: TẠO VIDEO 360

en: CREATE NEW MAP
vi_VN: TẠO BẢN ĐỒ MỚI

en: CREATE NEW ROOM
vi_VN: TẠO PHÒNG MỚI

en: CSS Class
vi_VN: Lớp CSS

en: CUSTOM CSS / JS
vi_VN: CSS / JS TÙY CHỈNH

en: CUSTOMER
vi_VN: KHÁCH HÀNG

en: Call to Action Link
vi_VN: Liên kết Kêu gọi Hành động

en: Callback Url
vi_VN: Url gọi lại

en: Can't upgrade, please enable php zip extension.
vi_VN: Không thể nâng cấp, vui lòng bật phần mở rộng php zip.

en: Cancel
vi_VN: Hủy

en: Cancel Subscription
vi_VN: Hủy bỏ đăng ký

en: Cancel upload
vi_VN: Hủy tải lên

en: Cancelled plan
vi_VN: Đã hủy kế hoạch

en: Cart
vi_VN: Giỏ hàng

en: Categories
vi_VN: Danh mục

en: Category
vi_VN: Danh mục

en: Center
vi_VN: Giữa

en: Change
vi_VN: Thay đổi

en: Change Password
vi_VN: Thay đổi mật khẩu

en: Change Plan
vi_VN: Thay đổi kế hoạch

en: Change Subscription
vi_VN: Thay đổi Đăng ký

en: Change password
vi_VN: Thay đổi mật khẩu

en: Change the view
vi_VN: Thay đổi dạng xem

en: Changed plan
vi_VN: Đã thay đổi gói

en: Changelog
vi_VN: Nhật ký thay đổi

en: Chat
vi_VN: Trò chuyện

en: Check Requirements
vi_VN: Kiểm tra yêu cầu

en: Check your inbox for the verification code.
vi_VN: Kiểm tra hộp thư đến của bạn để tìm mã xác minh.

en: Checkbox
vi_VN: Hộp kiểm

en: Chinese Simplified
vi_VN: Tiếng Trung Giản thể

en: Chinese Traditional (Hong Kong)
vi_VN: Tiếng Trung Phồn thể (Hồng Kông)

en: Chinese Traditional (Taiwan)
vi_VN: Tiếng Trung Phồn thể (Đài Loan)

en: Choose
vi_VN: Chọn

en: Choose a Product
vi_VN: Chọn một sản phẩm

en: Choose a pricing plan
vi_VN: Chọn gói giá

en: Choose file
vi_VN: Chọn tập tin

en: City
vi_VN: Thành phố

en: Click Anywhere
vi_VN: Bấm Bất kỳ nơi nào

en: Click here to change your plan
vi_VN: Nhấp vào đây để thay đổi kế hoạch của bạn

en: Click on <b>Create New Tax</b> a make sure to check <b>Included in price</b>
vi_VN: Nhấp vào <b>Tạo thuế mới và</b> nhớ kiểm tra <b>Đã bao gồm trong giá</b>

en: Click on button <b>Create</b>
vi_VN: Bấm vào nút <b>Tạo</b>

en: Click on the <b>plus</b> icon
vi_VN: Nhấp vào biểu tượng dấu <b>cộng</b>

en: Click on the image to start drawing the shape of blur
vi_VN: Nhấp vào hình ảnh để bắt đầu vẽ hình dạng mờ

en: Click on the menu item <b>List Tours</b>
vi_VN: Nhấp vào mục menu <b>Danh sách các chuyến tham quan</b>

en: Click on the menu item <b>Markers</b>
vi_VN: Nhấp vào mục trình đơn <b>Markers</b>

en: Click on the menu item <b>Rooms</b>
vi_VN: Nhấp vào mục menu <b>Phòng</b>

en: Click on the menu item <b>Virtual Tours</b>
vi_VN: Nhấp vào mục menu <b>Chuyến tham quan ảo</b>

en: Click the button <b>Add</b> to create the marker
vi_VN: Nhấp vào nút <b>Thêm</b> để tạo điểm đánh dấu

en: Client Id
vi_VN: Id khách hàng

en: Client Secret
vi_VN: Khách hàng bí mật

en: Close
vi_VN: Đóng

en: Collected Data
vi_VN: Dữ liệu được thu thập

en: Color
vi_VN: Màu

en: Commands
vi_VN: Lệnh

en: Company
vi_VN: Công ty

en: Compass North
vi_VN: La bàn Bắc

en: Compress images quality
vi_VN: Nén chất lượng hình ảnh

en: Confetti
vi_VN: Công-phét-ti

en: Configure Checkout & Cart
vi_VN: Định cấu hình Checkout & Cart

en: Configure Regional Settings
vi_VN: Định cấu hình cài đặt khu vực

en: Configure Taxes
vi_VN: Định cấu hình thuế

en: Configure your domain
vi_VN: Định cấu hình miền của bạn

en: Congratulations, your first room has been created, now create the second one
vi_VN: Xin chúc mừng, phòng đầu tiên của bạn đã được tạo, bây giờ hãy tạo phòng thứ hai

en: Congratulations, your marker has been created
vi_VN: Xin chúc mừng, điểm đánh dấu của bạn đã được tạo

en: Congratulations, your second room has been created, now let's look at how to create a marker to navigate from one to the other
vi_VN: Xin chúc mừng, phòng thứ hai của bạn đã được tạo, bây giờ chúng ta hãy xem cách tạo điểm đánh dấu để điều hướng từ phòng này sang phòng khác

en: Connect a payment gateway
vi_VN: Kết nối cổng thanh toán

en: Contact E-Mail
vi_VN: Liên hệ E-Mail

en: Contact Us
vi_VN: Liên hệ

en: Content
vi_VN: Nội dung

en: Content - Audio MP3 Link or upload Audio MP3
vi_VN: Nội dung - Audio MP3 Link hoặc upload Audio MP3

en: Content - Html
vi_VN: Nội dung - Html

en: Content - Image Link
vi_VN: Nội dung - Liên kết hình ảnh

en: Content - Link
vi_VN: Nội dung - Liên kết

en: Content - Link (external)
vi_VN: Nội dung - Liên kết (bên ngoài)

en: Content - Link or upload Image
vi_VN: Nội dung - Nối kết hoặc tải lên Hình ảnh

en: Content - Link or upload Json
vi_VN: Nội dung - Liên kết hoặc tải lên Json

en: Content - Mixed
vi_VN: Nội dung - Hỗn hợp

en: Content - Object 3D
vi_VN: Nội dung - Đối tượng 3D

en: Content - Panorama Image
vi_VN: Nội dung - Hình ảnh toàn cảnh

en: Content - Product
vi_VN: Nội dung - Sản phẩm

en: Content - Text
vi_VN: Nội dung - Văn bản

en: Content - Video 360 MP4
vi_VN: Nội dung - Video 360 MP4

en: Content - Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4
vi_VN: Nội dung - Youtube / Vimeo Link hoặc tải lên Video MP4

en: Content Item 1
vi_VN: Mục Nội dung 1

en: Content Item 2
vi_VN: Mục Nội dung 2

en: Content Item 3
vi_VN: Mục Nội dung 3

en: Continue
vi_VN: Tiếp tục

en: Contrast
vi_VN: Độ tương phản

en: Controls
vi_VN: Điều khiển

en: Country
vi_VN: Quốc gia

en: Create
vi_VN: Tạo

en: Create Account
vi_VN: Tạo tài khoản

en: Create Maps
vi_VN: Tạo Bản đồ

en: Create Markers
vi_VN: Tạo Điểm đánh dấu

en: Create POIs
vi_VN: Tạo POIs

en: Create Rooms
vi_VN: Tạo phòng

en: Create an Account
vi_VN: Tạo tài khoản

en: Create an Account!
vi_VN: Tạo tài khoản!

en: Create an account on
vi_VN: Tạo tài khoản!

en: Creating Maps
vi_VN: Tạo bản đồ

en: Creating Rooms
vi_VN: Tạo phòng

en: Creating a Marker
vi_VN: Tạo điểm đánh dấu

en: Creating a New Tour
vi_VN: Tạo một chuyến tham quan mới

en: Creating blur effect in progress, please wait ...
vi_VN: Tạo hiệu ứng mờ đang diễn ra, vui lòng chờ ...

en: Creating the first Room
vi_VN: Tạo phòng đầu tiên

en: Creating the second Room
vi_VN: Tạo phòng thứ hai

en: Cron Job
vi_VN: Kịch bản

en: Currency
vi_VN: Tiền tệ

en: Current HFOV
vi_VN: HFOV hiện tại

en: Current Plan
vi_VN: Gói hiện tại

en: Current Subscription
vi_VN: Đăng ký hiện tại

en: Current Subscription (Canceled)
vi_VN: Đăng ký hiện tại (Đã hủy)

en: Current Version
vi_VN: Phiên bản hiện tại

en: Current status
vi_VN: Tình trạng hiện tại

en: Custom Backend CSS
vi_VN: CSS Backend tùy chỉnh

en: Custom Features
vi_VN: Tính năng tùy chỉnh

en: Custom HTML
vi_VN: Tuỳ chỉnh HTML

en: Custom HTML Footer
vi_VN: Chân trang HTML tùy chỉnh

en: Custom HTML Header
vi_VN: Tiêu đề HTML tùy chỉnh

en: Custom Icons Library
vi_VN: Thư viện Biểu tượng Tùy chỉnh

en: Custom Showcase CSS
vi_VN: CSS trưng bày tùy chỉnh

en: Custom Text
vi_VN: Tùy chỉnh văn bản

en: Custom Viewer CSS
vi_VN: Trình xem tùy chỉnh CSS

en: Custom Viewer JS
vi_VN: Trình xem tùy chỉnh JS

en: Customer
vi_VN: Khách hàng

en: Czech
vi_VN: Séc

en: DASHBOARD
vi_VN: BẢNG ĐIỀU KHIỂN

en: DEACTIVATE
vi_VN: TẮT

en: DELETE
vi_VN: XÓA

en: DELETE IMAGE
vi_VN: XÓA ẢNH

en: DELETE LOGO
vi_VN: XÓA LOGO

en: DELETE VIDEO
vi_VN: XÓA VIDEO

en: DEMO MODE
vi_VN: CHẾ ĐỘ DEMO

en: DOWNLOAD
vi_VN: Tải xuống

en: DRAG TO CHANGE POSITION
vi_VN: KÉO ĐỂ THAY ĐỔI VỊ TRÍ

en: DUPLICATE
vi_VN: Duplicate

en: Dashboard
vi_VN: Bảng điều khiển

en: Date
vi_VN: Ngày

en: Date - From
vi_VN: Date - Từ

en: Date - To
vi_VN: Ngày - Đến

en: Deactivated
vi_VN: Đã bỏ kích hoạt

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Default Language
vi_VN: Ngôn ngữ mặc định

en: Default Markers LookAt
vi_VN: Điểm đánh dấu mặc định LookAt

en: Default Markers Style
vi_VN: Kiểu điểm đánh dấu mặc định

en: Default POIs Style
vi_VN: Kiểu POI mặc định

en: Default Plan
vi_VN: Gói Mặc định

en: Default Room
vi_VN: Phòng mặc định

en: Default view
vi_VN: Chế độ xem mặc định

en: Delete
vi_VN: Xóa

en: Delete Advertisement
vi_VN: Xóa quảng cáo

en: Delete Category
vi_VN: Xóa danh mục

en: Delete Map
vi_VN: Xóa Bản đồ

en: Delete Map Point
vi_VN: Xóa Điểm Bản đồ

en: Delete Maps
vi_VN: Xóa Bản đồ

en: Delete Marker
vi_VN: Xóa Đánh dấu

en: Delete Markers
vi_VN: Xóa Điểm đánh dấu

en: Delete POI
vi_VN: Xóa POI

en: Delete POIs
vi_VN: Xóa POIs

en: Delete Preset
vi_VN: Xóa cài đặt trước

en: Delete Product
vi_VN: Xóa sản phẩm

en: Delete Room
vi_VN: Xóa Phòng

en: Delete Rooms
vi_VN: Xóa Phòng

en: Delete Showcase
vi_VN: Xóa Bỏ Giới thiệu

en: Delete User
vi_VN: Xoá người dùng

en: Delete Virtual Tour
vi_VN: Xóa Chuyến tham quan Ảo

en: Depth
vi_VN: Chiều sâu

en: Description
vi_VN: Mô tả

en: Deselect All
vi_VN: Bỏ chọn tất cả

en: Desktop
vi_VN: Máy tính để bàn

en: Details
vi_VN: Chi tiết

en: Device Orientation
vi_VN: Hướng Thiết bị

en: Different plans let you limit your customers to create a certain number of Virtual Tours, Rooms, Markers and POIs. The default Unlimited's plan has no limits.
vi_VN: Các gói khác nhau cho phép bạn giới hạn khách hàng của mình để tạo một số lượng nhất định các Tour du lịch ảo, Phòng, Điểm đánh dấu và POIs. Gói Unlimited mặc định không có giới hạn.

en: Disabled
vi_VN: Vô hiệu hóa

en: Disk Space Used
vi_VN: Không gian Đĩa được sử dụng

en: Displays the original panorama
vi_VN: Hiển thị ảnh toàn cảnh ban đầu

en: Do not close this window!
vi_VN: Đừng đóng cửa sổ này!

en: Do you want to join the live session with video or audio only?
vi_VN: Bạn có muốn tham gia phiên trực tiếp chỉ với video hoặc âm thanh không?

en: Double click
vi_VN: Nhấn đúp chuột

en: Down command
vi_VN: Lệnh Xuống

en: Down response
vi_VN: Phản hồi xuống

en: Download
vi_VN: Tải xuống

en: Download Tour
vi_VN: Tải xuống Tour

en: Download Virtual Tour
vi_VN: Tải xuống Virtual Tour

en: Download and Update
vi_VN: Tải xuống và Cập nhật

en: Drag Enabled when Device Orientation On
vi_VN: Kéo Đã bật khi Định hướng thiết bị Bật

en: Drag and drop rooms into categories or up/down to change its order
vi_VN: Kéo và thả phòng vào danh mục hoặc lên / xuống để thay đổi thứ tự

en: Drag the view and center the white cursor at the position where you want to add the marker
vi_VN: Kéo chế độ xem và căn giữa con trỏ màu trắng tại vị trí bạn muốn thêm điểm đánh dấu

en: Drag the view to set the starting position belongs to this marker. Only works if 'Same Azimuth' is disabled.
vi_VN: Kéo chế độ xem để đặt vị trí bắt đầu thuộc về điểm đánh dấu này. Chỉ hoạt động nếu 'Cùng một phương vị' bị vô hiệu hóa.

en: Drop files or click here to upload
vi_VN: Thả tệp hoặc nhấp vào đây để tải lên

en: Duplicate POI
vi_VN: POI trùng lặp

en: Duplicate Room
vi_VN: Phòng Trùng lặp

en: Duplicate Virtual Tour
vi_VN: Chuyến tham quan ảo trùng lặp

en: Duration Slide
vi_VN: Trang trình bày thời lượng

en: Dutch
vi_VN: Tiếng Hà Lan

en: E-mail
vi_VN: Email

en: E-mail address already in use!
vi_VN: Địa chỉ email đã được sử dụng!

en: E-mail already registered!
vi_VN: E-mail đã được đăng ký!

en: EDIT
vi_VN: SỬA

en: EDIT ADVERTISEMENT
vi_VN: CHỈNH SỬA QUẢNG CÁO

en: EDIT BLUR
vi_VN: CHỈNH SỬA LÀM MỜ

en: EDIT MAP
vi_VN: SỬA BẢN ĐỒ

en: EDIT MARKERS
vi_VN: SỬA ĐIỂM ĐÁNH DẤU

en: EDIT NEXT ROOM
vi_VN: CHỈNH SỬA PHÒNG TIẾP THEO

en: EDIT POIs
vi_VN: CHỈNH SỬA POIs

en: EDIT PREVIOUS ROOM
vi_VN: CHỈNH SỬA PHÒNG TRƯỚC

en: EDIT PRODUCT
vi_VN: CHỈNH SỬA SẢN PHẨM

en: EDIT PROFILE
vi_VN: SỬA HỒ SƠ

en: EDIT ROOM
vi_VN: PHÒNG EDIT

en: EDIT SHOWCASE
vi_VN: CHỈNH SỬA SHOWCASE

en: EDIT THUMBNAIL
vi_VN: SỬA HÌNH THU NHỎ

en: EDIT USER
vi_VN: SỬA NGƯỜI DÙNG

en: EDIT VIRTUAL TOUR
vi_VN: CHỈNH SỬA CHUYẾN THAM QUAN ẢO

en: EDITOR
vi_VN: Biên tập

en: ENABLE AUDIO?
vi_VN: BẬT ÂM THANH?

en: ENABLE DEVICE ORIENTATION?
vi_VN: BẬT ĐỊNH HƯỚNG THIẾT BỊ?

en: Edit
vi_VN: Sửa

en: Edit Maps
vi_VN: Sửa Bản đồ

en: Edit Markers
vi_VN: Sửa Đánh dấu

en: Edit POIs
vi_VN: Chỉnh sửa POIs

en: Edit Plan
vi_VN: Chỉnh sửa kế hoạch

en: Edit Rooms
vi_VN: Chỉnh sửa phòng

en: Edit Tour
vi_VN: Sửa Tour

en: Edit profile
vi_VN: Chỉnh sửa hồ sơ

en: Editor
vi_VN: Biên tập viên

en: Editor 3D View
vi_VN: Trình chỉnh sửa Chế độ xem 3D

en: Editor UI
vi_VN: Giao diện người dùng trình chỉnh sửa

en: Effect
vi_VN: Hiệu ứng

en: Email Address
vi_VN: Địa chỉ Email

en: Embed (html)
vi_VN: Nhúng (html)

en: Embed (image)
vi_VN: Nhúng (ảnh)

en: Embed (link)
vi_VN: Nhúng (nối kết)

en: Embed (object3d)
vi_VN: Nhúng (object3d)

en: Embed (slideshow)
vi_VN: Nhúng (trình chiếu)

en: Embed (text)
vi_VN: Nhúng (văn bản)

en: Embed (video with background removal)
vi_VN: Nhúng (video xóa nền)

en: Embed (video with transparency)
vi_VN: Nhúng (Video có tính minh bạch)

en: Embed (video)
vi_VN: Nhúng (Video)

en: Embedded - HTML
vi_VN: Nhúng - HTML

en: Embedded - Link
vi_VN: Nhúng - Liên kết

en: Embedded - Link or upload Image
vi_VN: Nhúng - Nối kết hoặc tải lên Hình ảnh

en: Embedded - Object 3D
vi_VN: Nhúng - Đối tượng 3D

en: Embedded - Text
vi_VN: Nhúng - Văn bản

en: Embedded - Youtube Link or upload Video MP4
vi_VN: Nhúng - Liên kết Youtube hoặc tải lên Video MP4

en: Embedded - upload Video MP4 with Chroma background
vi_VN: Đã nhúng - tải lên Video MP4 với nền Chroma

en: Embedded - upload Video WEBM + MOV
vi_VN: Nhúng - tải lên Video WEBM + MOV

en: Embedded HTML
vi_VN: HTML được nhúng

en: Embedded Image
vi_VN: Hình ảnh nhúng

en: Embedded Link
vi_VN: Nối kết nhúng

en: Embedded Object 3D
vi_VN: Đối tượng được nhúng 3D

en: Embedded Slideshow
vi_VN: Trình chiếu nhúng

en: Embedded Text
vi_VN: Văn bản Nhúng

en: Embedded Video
vi_VN: Video nhúng

en: Embedded Video (with background removal)
vi_VN: Video được nhúng (có xóa nền)

en: Embedded Video (with transparency)
vi_VN: Video nhúng (với độ trong suốt)

en: Enable
vi_VN: Bật

en: Enable 3D View
vi_VN: Bật Chế độ xem 3D

en: Enable Annotations
vi_VN: Bật Chú thích

en: Enable Auto Rotate
vi_VN: Bật Tự động Xoay

en: Enable Device Orientation
vi_VN: Bật Hướng Thiết bị

en: Enable Download Tour
vi_VN: Bật Download Tour

en: Enable Expiring Dates
vi_VN: Bật Ngày hết hạn

en: Enable External Tours
vi_VN: Cho phép tham quan bên ngoài

en: Enable Fly-in
vi_VN: Bật Tính năng Bay vào

en: Enable Forms
vi_VN: Bật Biểu mẫu

en: Enable Gallery
vi_VN: Kích hoạt thư viện

en: Enable Icons Library
vi_VN: Bật Thư viện Biểu tượng

en: Enable Info Box
vi_VN: Bật Hộp Thông tin

en: Enable Landing
vi_VN: Bật Hạ cánh

en: Enable Live session
vi_VN: Bật phiên Trực tiếp

en: Enable Logo
vi_VN: Bật Logo

en: Enable Maps
vi_VN: Bật bản đồ

en: Enable Meeting
vi_VN: Bật Cuộc họp

en: Enable Multiple Rooms View
vi_VN: Bật Chế độ xem nhiều phòng

en: Enable Multiresolution
vi_VN: Cho phép multiresolution

en: Enable Nadir Logo
vi_VN: Bật Logo Nadir

en: Enable Password Tour
vi_VN: Bật Tham quan Mật khẩu

en: Enable Presentation
vi_VN: Bật Bản trình bày

en: Enable Protect Rooms
vi_VN: Bật Bảo vệ Phòng

en: Enable Right Click Content
vi_VN: Bật nội dung nhấp chuột phải

en: Enable Schedule
vi_VN: Bật Lịch biểu

en: Enable Screencast
vi_VN: Bật Screencast

en: Enable Share
vi_VN: Bật chia sẻ

en: Enable Shop
vi_VN: Bật cửa hàng

en: Enable Showcase
vi_VN: Bật Giới thiệu

en: Enable Song
vi_VN: Bật Bài hát

en: Enable Statistics
vi_VN: Bật Thống kê

en: Enable Tour Creation Wizard
vi_VN: Bật trình hướng dẫn tạo chuyến tham quan

en: Enable Video 360 Panorama
vi_VN: Bật Video 360 Panorama

en: Enable Video 360 Tour
vi_VN: Bật Tham quan Video 360

en: Enable Voice Commands
vi_VN: Bật Lệnh Thoại

en: Enable WebVR
vi_VN: Bật WebVR

en: Enable Whatsapp / Facebook Chat
vi_VN: Bật Whatsapp / Facebook Chat

en: Enable multi resolution
vi_VN: Cho phép đa độ phân giải

en: Enable the countries they can buy on your site in the section <b>ENABLED COUNTRIES</b>
vi_VN: Cho phép các quốc gia họ có thể mua trên trang web của bạn trong phần <b>CÁC QUỐC GIA ĐÃ BẬT</b>

en: Enabled
vi_VN: Bật

en: Enabled, Mobile and Desktop
vi_VN: Đã bật, Di động và Máy tính để bàn

en: Enabled, autostart
vi_VN: Đã bật, tự động khởi động

en: Enabled, mode 1
vi_VN: Đã bật, chế độ 1

en: Enabled, mode 2
vi_VN: Đã bật, chế độ 2

en: Enabled, only Desktop
vi_VN: Đã bật, chỉ Máy tính để bàn

en: Enabled, opened
vi_VN: Đã bật, mở

en: Enabled, paused
vi_VN: Đã bật, tạm dừng

en: Enabled, without pop-up
vi_VN: Đã kích hoạt, không bật lên

en: End Call
vi_VN: Kết thúc Cuộc gọi

en: End Date
vi_VN: Ngày kết thúc

en: English
vi_VN: Tiếng Anh

en: Enter Username or E-mail
vi_VN: Nhập Tên người dùng hoặc E-mail

en: Enter friendly urls separated by comma
vi_VN: Nhập url thân thiện được phân tách bằng dấu phẩy

en: Enter language code
vi_VN: Nhập mã ngôn ngữ

en: Enter the <b>name</b> of the room
vi_VN: Nhập <b>tên</b> phòng

en: Enter the <b>name</b> of the tour
vi_VN: Nhập <b>tên</b> của chuyến tham quan

en: Error
vi_VN: Lỗi

en: Error message
vi_VN: Thông báo lỗi

en: Error, retry later
vi_VN: Lỗi, thử lại sau

en: Error, retry later!
vi_VN: Lỗi, thử lại sau!

en: Error, retry later.
vi_VN: Lỗi, thử lại sau.

en: Error: No gallery images
vi_VN: Lỗi: Không có hình ảnh thư viện

en: Execute the command
vi_VN: Thực hiện lệnh

en: Exist Audio
vi_VN: Tồn tại Âm thanh

en: Exist Background
vi_VN: Tồn tại Nền

en: Exist Image
vi_VN: Ảnh Tồn tại

en: Exist Logo
vi_VN: Logo Tồn tại

en: Exist Nadir Logo
vi_VN: Tồn tại Logo Nadir

en: Exist Song
vi_VN: Tồn tại bài hát

en: Exit Meeting
vi_VN: Thoát khỏi Cuộc họp

en: Expired
vi_VN: Đã hết hạn

en: Expired plan
vi_VN: Gói đã hết hạn

en: Expires Days
vi_VN: Hết hạn ngày

en: Expires in
vi_VN: Hết hạn trong

en: Expires on
vi_VN: Hết hạn vào ngày

en: Expiring Dates
vi_VN: Ngày hết hạn

en: External
vi_VN: Bên ngoài

en: External Link
vi_VN: Liên kết bên ngoài

en: External URL
vi_VN: URL bên ngoài

en: FORMS
vi_VN: Hình thức

en: Facebook - Enable
vi_VN: Facebook - Bật

en: Facebook - Secret
vi_VN: Facebook - Bí mật

en: Facebook / Whatsapp Chat
vi_VN: Trò chuyện Facebook / Whatsapp

en: Facebook Chat
vi_VN: Trò chuyện trên Facebook

en: Facebook page ID
vi_VN: ID trang Facebook

en: Fade Duration
vi_VN: Khoảng thời gian mờ dần

en: Features
vi_VN: Tính năng

en: Field
vi_VN: Trường

en: Field of View
vi_VN: Trường dạng xem

en: File
vi_VN: Tập tin

en: File (Json)
vi_VN: Tệp (Json)

en: File is too big (%sMiB). Max filesize: %sMiB.
vi_VN: Tệp quá lớn (%sMiB). Kích thước tệp tối đa: %sMiB.

en: File not found.
vi_VN: Không tìm thấy tập tin.

en: File not provided.
vi_VN: Tệp không được cung cấp.

en: File size is too big.
vi_VN: Kích thước tệp quá lớn.

en: Files
vi_VN: Tệp tin

en: Files List
vi_VN: Danh sách Tệp

en: Filipino
vi_VN: Người Phi Luật Tân

en: Fill your business information
vi_VN: Điền thông tin doanh nghiệp của bạn

en: Find out more
vi_VN: Tìm hiểu thêm

en: Fireworks
vi_VN: Pháo hoa

en: First
vi_VN: Đầu tiên

en: First Name
vi_VN: Tên

en: Fit all points
vi_VN: Phù hợp với tất cả các điểm

en: Flash
vi_VN: Đèn Flash

en: Flip
vi_VN: Trộn

en: Floor
vi_VN: Sàn nhà

en: Floorplan
vi_VN: hiển thị sơ đồ tầng ở trên cùng bên phải

en: Floorplan (image)
vi_VN: Floorplan (ảnh)

en: Fly-In
vi_VN: Bay vào

en: Fly-In Animation
vi_VN: Hoạt hình Fly-In

en: Fog
vi_VN: Sương mù

en: Font Backend
vi_VN: Phụ lục phông

en: Footer
vi_VN: Chân trang

en: Forgot Password?
vi_VN: Quên mật khẩu?

en: Forgot password mail - Body
vi_VN: Quên thư mật khẩu - Nội dung

en: Forgot password mail - Subject
vi_VN: Quên thư mật khẩu - Chủ đề

en: Form
vi_VN: Biểu mẫu

en: Forms
vi_VN: Biểu mẫu

en: Frame the desired view
vi_VN: Đóng khung chế độ xem mong muốn

en: Free
vi_VN: Miễn phí

en: French
vi_VN: Pháp

en: Frequency
vi_VN: Tần suất

en: Friction
vi_VN: Ma sát

en: Friction Mobile
vi_VN: Ma sát Di động

en: Friday
vi_VN: Thứ sáu

en: Friendly URL
vi_VN: URL thân thiện

en: Friendly Urls Blacklist
vi_VN: Danh sách đen Url thân thiện

en: From E-Mail
vi_VN: Từ E-Mail

en: From Name
vi_VN: Tên người gửi

en: Front
vi_VN: Mặt trước

en: Fullscreen
vi_VN: Toàn màn hình

en: GALLERY
vi_VN: THƯ VIỆN

en: GENERAL
vi_VN: TỔNG QUÁT

en: GENERATE
vi_VN: PHÁT RA

en: GO TO
vi_VN: Đi tới

en: Gallery
vi_VN: Bộ sưu tập

en: Gallery Mode
vi_VN: Chế độ thư viện

en: General
vi_VN: Chung

en: General (affects all virtual tours)
vi_VN: Chung (ảnh hưởng đến tất cả các tour du lịch ảo)

en: Generate 360 video
vi_VN: Tạo video 360

en: Generate slideshow
vi_VN: Tạo trình chiếu

en: Generation in progress, please wait ... Do not close this window!
vi_VN: Đang tạo, vui lòng đợi ... Không đóng cửa sổ này!

en: German
vi_VN: Tiếng Đức

en: Get Api Key
vi_VN: Nhận khóa Api

en: Google - Enable
vi_VN: Google - Bật

en: Google - Secret
vi_VN: Google - Bí mật

en: Google Analytics Tracking ID
vi_VN: ID theo dõi Google Analytics

en: Google Analytics Tracking ID (UA-XXXXXXXXX-X). Note: Use the Friendly URL in Google Analytics's property url setting.
vi_VN: ID theo dõi Google Analytics (UA-XXXXXXXXX-X). Lưu ý: Sử dụng URL thân thiện trong tùy chọn cài đặt url thuộc tính của Google Analytics.

en: Google Maps Embed Code
vi_VN: Mã nhúng Google Maps

en: Google Street View Embed Code
vi_VN: Mã nhúng Chế độ xem phố của Google

en: Grayscale
vi_VN: Màu xám

en: Grid
vi_VN: Lưới

en: HAOV
vi_VN: Haov

en: HFOV / INTERACTION
vi_VN: HFOV / TƯƠNG TÁC

en: HFOV Mobile Ratio
vi_VN: Tỷ lệ di động HFOV

en: HLS Video Url
vi_VN: Url video HLS

en: Heartbeat
vi_VN: Nhịp tim

en: Height
vi_VN: Chiều cao

en: Help
vi_VN: Trợ giúp

en: Help Link
vi_VN: Nối kết Trợ giúp

en: Help command
vi_VN: Lệnh Trợ giúp

en: Help response
vi_VN: Phản hồi trợ giúp

en: Here you can select the destination room linked to this marker
vi_VN: Tại đây bạn có thể chọn phòng đích được liên kết với điểm đánh dấu này

en: Hidden
vi_VN: Ẩn

en: Hide Markers
vi_VN: Ẩn Điểm đánh dấu

en: Hide Tripod
vi_VN: Ẩn Chân máy

en: Hindi
vi_VN: Tiếng Hindi (हिंदी)

en: Horizontal Pitch
vi_VN: Cao độ ngang

en: Horizontal Pitch / Roll
vi_VN: Ngang Pitch / Cuộn

en: Horizontal Roll
vi_VN: Cuộn ngang

en: Horizontal and Vertical
vi_VN: 水平および垂直

en: Horizontal only
vi_VN: Chỉ ngang

en: Hour - From
vi_VN: Giờ - Từ

en: Hour - To
vi_VN: Giờ - Đến

en: Hover Color
vi_VN: Màu nền khi nhấp nút

en: Hover Markers
vi_VN: Điểm đánh dấu khi di chuột

en: Hungarian
vi_VN: Người Hungari

en: Hyperlink
vi_VN: Liên kết

en: I made the backup, continue
vi_VN: Tôi đã sao lưu, tiếp tục

en: ICONS LIBRARY
vi_VN: THƯ VIỆN BIỂU TƯỢNG

en: IMAGES GALLERY
vi_VN: BỘ SƯU TẬP HÌNH ẢNH

en: IMAGES OBJECT 360
vi_VN: HÌNH ẢNH ĐỐI TƯỢNG 360

en: INFO BOX
vi_VN: HỘP THÔNG TIN

en: INITIALIZING
vi_VN: KHỞI TẠO

en: Icon
vi_VN: Biểu tượng

en: Icon + Label
vi_VN: Biểu tượng + Nhãn

en: Icon + Room's Name
vi_VN: Biểu tượng + Tên phòng

en: Icon Button - Center
vi_VN: Nút biểu tượng - Trung tâm

en: Icon Button - Left
vi_VN: Nút biểu tượng - Trái

en: Icon Button - Right
vi_VN: Nút biểu tượng - Phải

en: Icon Hover Color
vi_VN: Màu biểu tượng khi rê chuột

en: Icon Main Color
vi_VN: Màu chính của biểu tượng

en: Icon Position
vi_VN: Vị trí biểu tượng

en: Icons
vi_VN: Biểu tượng

en: Icons Library
vi_VN: Thư viện Biểu tượng

en: Icons List
vi_VN: Danh sách Biểu tượng

en: Id of Facebook page for Facebook Messenger Note: in order to works you need to add the url to facebook page - settings - messenger platform - whitelist domain
vi_VN: Id của trang Facebook cho Facebook Messenger Lưu ý: để hoạt động, bạn cần thêm url vào trang facebook - cài đặt - nền tảng messenger - tên miền danh sách trắng

en: Image
vi_VN: Hình ảnh

en: Image (gallery)
vi_VN: Hình ảnh (bộ sưu tập)

en: Image (single)
vi_VN: Hình ảnh (đĩa đơn)

en: Images (gallery)
vi_VN: Hình ảnh (bộ sưu tập)

en: Images List
vi_VN: Danh sách hình ảnh

en: Import
vi_VN: Nhập

en: Import Virtual Tour
vi_VN: Nhập chuyến tham quan ảo

en: Importable
vi_VN: Có thể nhập khẩu

en: In use
vi_VN: Đang sử dụng

en: Included (SVT demo)
vi_VN: Bao gồm (bản demo SVT)

en: Info
vi_VN: Thông tin

en: Info - Link
vi_VN: Thông tin - Liên kết

en: Info - Open in
vi_VN: Thông tin - Mở trong

en: Initial Image
vi_VN: Hình ảnh ban đầu

en: Initial Position
vi_VN: Vị trí ban đầu

en: Initialize
vi_VN: Khởi tạo

en: Initializing and synchronizing changes ...
vi_VN: Khởi tạo và đồng bộ hóa các thay đổi ...

en: Input password
vi_VN: Nhập mật khẩu

en: Interaction
vi_VN: Intarakushon

en: Interval (months)
vi_VN: Khoảng thời gian (tháng)

en: Intro (Desktop)
vi_VN: Giới thiệu (Máy tính để bàn)

en: Intro (Mobile)
vi_VN: Giới thiệu (Di động)

en: Invalid
vi_VN: Không hợp lệ

en: Invalid payment
vi_VN: Thanh toán không hợp lệ

en: Invalid verification code
vi_VN: Mã xác minh không hợp lệ

en: It is not possible to subscribe on this demo server. This section is shown for demonstration purposes only. Buy the code <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>here</a>
vi_VN: Không thể đăng ký trên máy chủ demo này. Phần này chỉ được hiển thị cho mục đích trình diễn. Mua mã <a style='color:white;text-decoration:underline;font-weight:bold;' target='_blank' href='https://1.envato.market/Jrja9r'>tại đây</a>

en: It looks like that you do not have permission to access this page
vi_VN: Có vẻ như bạn không có quyền truy cập trang này

en: Italian
vi_VN: Người Ý

en: Japanese
vi_VN: Tiếng Nhật

en: Join Meeting
vi_VN: Tham gia cuộc họp

en: Keep tours online
vi_VN: Giữ các chuyến tham quan trực tuyến

en: Keyboard Mode
vi_VN: Chế độ bàn phím

en: Keyboard controls are disabled.
vi_VN: Điều khiển bàn phím bị vô hiệu hóa.

en: Korean
vi_VN: Tiếng Hàn

en: LANDING
vi_VN: Đích

en: LEADS
vi_VN: Dẫn

en: LICENSE
vi_VN: Giấy phép

en: LOADING
vi_VN: ĐANG TẢI...

en: LOADING MAPS ...
vi_VN: ĐANG TẢI BẢN ĐỒ ...

en: LOADING MENU LIST ...
vi_VN: ĐANG TẢI DANH SÁCH MENU ...

en: LOADING PRESENTATION ...
vi_VN: ĐANG TẢI BẢN TRÌNH BÀY ...

en: LOADING ROOMS ...
vi_VN: TẢI PHÒNG ...

en: LOADING VIRTUAL TOURS ...
vi_VN: TẢI TOUR DU LỊCH ẢO ...

en: LOADING VR EXPERIENCE ...
vi_VN: TẢI TRẢI NGHIỆM VR ...

en: Label
vi_VN: Nhãn

en: Label + Icon
vi_VN: Nhãn + Biểu tượng

en: Landing Embed Code
vi_VN: Mã nhúng hạ cánh

en: Landing Friendly Url Link
vi_VN: Liên kết Url thân thiện với hạ cánh

en: Landing Link
vi_VN: Liên kết hạ cánh

en: Language
vi_VN: Ngôn ngữ

en: Languages Enabled
vi_VN: Ngôn ngữ đã bật

en: Languages Supported
vi_VN: Ngôn ngữ được hỗ trợ

en: Large
vi_VN: Lớn

en: Last
vi_VN: Cuối cùng

en: Last Name
vi_VN: Họ

en: Latest Version
vi_VN: Phiên bản mới nhất

en: Lead
vi_VN: Tiềm năng

en: Leads
vi_VN: Đầu mối (hay tiềm năng)

en: Left
vi_VN: Trái

en: Left Yaw
vi_VN: Ngáp trái

en: Left command
vi_VN: Lệnh trái

en: Left mouse
vi_VN: Chuột trái

en: Left response
vi_VN: Phản hồi bên trái

en: Level
vi_VN: Cấp độ

en: Levels
vi_VN: Mức Độ

en: Library Icon
vi_VN: Biểu tượng Thư viện

en: Library Icons
vi_VN: Biểu tượng Thư viện

en: License
vi_VN: Giấy phép

en: Link
vi_VN: Liên kết

en: Link (embed)
vi_VN: Nối kết (nhúng)

en: Link (emded)
vi_VN: Nối kết (emded)

en: Link (external)
vi_VN: Nối kết (bên ngoài)

en: Links
vi_VN: Liên kết

en: List
vi_VN: Danh sách

en: List Tours
vi_VN: Danh sách tour du lịch

en: List of additional features to show for the plan (each feature must be on a new line)
vi_VN: Danh sách các tính năng bổ sung cần hiển thị cho gói (mỗi tính năng phải nằm trên một dòng mới)

en: Listening message
vi_VN: Nghe tin nhắn

en: Live
vi_VN: Trực tiếp

en: Live Session
vi_VN: Phiên trực tiếp

en: Loading
vi_VN: Đang tải

en: Loading Info
vi_VN: Tải Thông tin

en: Loading files ...
vi_VN: Đang tải tệp ...

en: Loading icons ...
vi_VN: Đang nạp biểu tượng ...

en: Loading images ...
vi_VN: Đang tải hình ảnh ...

en: Loading info content ...
vi_VN: Đang tải nội dung thông tin ...

en: Loading landing page content ...
vi_VN: Đang tải nội dung trang đích ...

en: Loading map image
vi_VN: Tải ảnh bản đồ

en: Loading panorama image ...
vi_VN: Đang tải ảnh toàn cảnh ...

en: Local
vi_VN: Địa phương

en: Login
vi_VN: Đăng nhập

en: Login image
vi_VN: Ảnh đăng nhập

en: Login with Facebook
vi_VN: Đăng nhập với Facebook

en: Login with Google
vi_VN: Đăng nhập với Google

en: Login with Twitter
vi_VN: Đăng nhập với Twitter

en: Logo Small
vi_VN: Logo Nhỏ

en: Logout
vi_VN: Đăng xuất

en: Lower Pitch
vi_VN: Cao độ thấp hơn

en: MAIL
vi_VN: Thư

en: MAPS
vi_VN: Bản đồ

en: MARKERS
vi_VN: Dấu

en: MEDIA LIBRARY
vi_VN: THƯ VIỆN PHƯƠNG TIỆN

en: MOVE
vi_VN: Di chuyển

en: MULTIPLE ROOM VIEWS
vi_VN: Nhiều phòng nhìn ra

en: MUSIC LIBRARY
vi_VN: THƯ VIỆN ÂM NHẠC

en: Mail Server Settings
vi_VN: Thiết đặt Hệ phục vụ Thư

en: Mail Texts
vi_VN: Văn bản Thư

en: Main
vi_VN: Chính

en: Main Color
vi_VN: Màu chính

en: Main Form
vi_VN: Biểu mẫu chính

en: Main view name
vi_VN: Tên dạng xem chính

en: Mandatory
vi_VN: Bắt buộc

en: Manual Expiration Date
vi_VN: Ngày hết hạn thủ công

en: Manual Expiration Time
vi_VN: Thời gian hết hạn thủ công

en: Manual Presentation
vi_VN: Trình bày thủ công

en: Map
vi_VN: Bản đồ

en: Map Image
vi_VN: Ảnh Bản đồ

en: Map Point
vi_VN: Điểm bản đồ

en: Map Type
vi_VN: Loại bản đồ

en: Map image
vi_VN: Ảnh bản đồ

en: Maps
vi_VN: Bản đồ

en: Markers
vi_VN: Đánh dấu

en: Markers Settings
vi_VN: Thiết đặt Đánh dấu

en: Max
vi_VN: Tối đa

en: Max allowed upload file size:
vi_VN: Kích thước tệp tải lên tối đa được phép:

en: Max width panorama
vi_VN: Ảnh toàn cảnh chiều rộng tối đa

en: Media
vi_VN: Đa phương tiện

en: Media Library
vi_VN: Thư viện

en: Medium
vi_VN: Trung bình

en: Meeting
vi_VN: Cuộc họp

en: Menu Item
vi_VN: Danh mục công cụ

en: Menu Items
vi_VN: Các menu

en: Middle mouse or mousewheel
vi_VN: Chuột giữa hoặc con lăn chuột

en: Min
vi_VN: Tối thiểu

en: Misc
vi_VN: Linh tinh

en: Missing command
vi_VN: Thiếu lệnh

en: Missing file
vi_VN: Tệp tin thất lạc

en: Missing package
vi_VN: Thiếu gói

en: Missing parameters
vi_VN: Thiếu tham số

en: Mobile
vi_VN: Di động

en: Monday
vi_VN: Thứ hai

en: Mp4 Video
vi_VN: Video Mp4

en: Multi resolution check
vi_VN: Kiểm tra độ phân giải đa độ phân giải

en: Multi resolution regenerate
vi_VN: Tái tạo đa độ phân giải

en: Multi-Resolution
vi_VN: Đa độ phân giải

en: Multiple Room Views
vi_VN: Nhiều phòng nhìn ra

en: Multiple Room's Views
vi_VN: Tầm nhìn ra nhiều phòng

en: Multiresolution
vi_VN: Cho phép multiresolution

en: Music Library
vi_VN: Thư viện Âm nhạc

en: Muted
vi_VN: Tắt âm thanh

en: N. Markers
vi_VN: N. Đánh dấu

en: N. Rooms
vi_VN: Phòng N.

en: N. Virtual Tours
vi_VN: N. Tour du lịch ảo

en: NOTE
vi_VN: Ghi chú

en: NOTIFICATIONS
vi_VN: THÔNG BÁO

en: Nadir Logo
vi_VN: Biểu trưng Nadir

en: Name
vi_VN: Tên

en: Name Item 1
vi_VN: Tên Mục 1

en: Name Item 2
vi_VN: Tên Mục 2

en: Name Item 3
vi_VN: Tên Mục 3

en: Narrate a text
vi_VN: Tường thuật văn bản

en: Narrate text (Carriage Return to split text into sentences)
vi_VN: Tường thuật văn bản (Carriage Return để chia văn bản thành các câu)

en: Never
vi_VN: Không bao giờ

en: New Map
vi_VN: Bản đồ mới

en: New Map Point
vi_VN: Điểm bản đồ mới

en: New Plan
vi_VN: Thêm gói cước

en: New Room
vi_VN: Phòng mới

en: New User
vi_VN: Người dùng mới

en: New Virtual Tour
vi_VN: Chuyến tham quan ảo mới

en: New Window
vi_VN: Cửa sổ mới

en: New password
vi_VN: Mật khẩu mới

en: New plan
vi_VN: Kế hoạch mới

en: New registered user
vi_VN: Người dùng đã đăng ký mới

en: New tour created
vi_VN: Chuyến tham quan mới đã được tạo

en: Next
vi_VN: Tiếp

en: Next command
vi_VN: Lệnh tiếp theo

en: Next payment
vi_VN: Thanh toán tiếp theo

en: Next response
vi_VN: Phản hồi tiếp theo

en: No
vi_VN: Không

en: No 360 video generated for this virtual tour.
vi_VN: Không có video 360 nào được tạo cho chuyến tham quan ảo này.

en: No Audio
vi_VN: Không có âm thanh

en: No associated floorplan.
vi_VN: Không có kế hoạch sàn liên quan.

en: No associated map.
vi_VN: Không có bản đồ liên quan.

en: No data available in table
vi_VN: Không có dữ liệu.

en: No files in this icon library.
vi_VN: Không có tệp nào trong thư viện biểu tượng này.

en: No files in this media library.
vi_VN: Không có tệp trong thư viện phương tiện này.

en: No icons in this library.
vi_VN: Không có biểu tượng nào trong thư viện này.

en: No images in this gallery.
vi_VN: Không có hình ảnh trong bộ sưu tập này.

en: No matching records found
vi_VN: Không tìm thấy kết quả

en: No results found.
vi_VN: Không tìm thấy kết quả.

en: No results matched
vi_VN: Không có kết quả nào khớp

en: No rooms created for this Virtual Tour. Go to %s and create a new one!
vi_VN: Không có phòng nào được tạo cho Chuyến tham quan ảo này. Đi đến %s và tạo một cái mới!

en: No virtual tours created yet. Go to %s and create a new one!
vi_VN: Chưa có tour du lịch ảo nào được tạo ra. Đi đến %s và tạo một cái mới!

en: None
vi_VN: Không

en: North
vi_VN: Bắc

en: Not close this window
vi_VN: Không đóng cửa sổ này

en: Not visible in the tour, enable it in the Editor UI
vi_VN: Không hiển thị trong chuyến tham quan, hãy bật nó trong giao diện người dùng Editor

en: Note (only visible to administrators)
vi_VN: Ghi chú (chỉ hiển thị với quản trị viên)

en: Nothing selected
vi_VN: Không có gì được chọn

en: Notifications
vi_VN: Thông báo

en: Number
vi_VN: Số

en: OPEN SCREENCAST APP
vi_VN: MỞ ỨNG DỤNG SCREENCAST

en: Object 360 (images)
vi_VN: Object 360 (ảnh)

en: Object 3D
vi_VN: Đối tượng 3D

en: Offset
vi_VN: Bù lại

en: Ok
vi_VN: Đồng ý

en: Old Plan
vi_VN: Kế hoạch cũ

en: One Time
vi_VN: Một lần

en: One-finger move
vi_VN: Di chuyển bằng một ngón tay

en: Online Visitors
vi_VN: Khách truy cập trực tuyến

en: Only Audio
vi_VN: Chỉ Âm thanh

en: Only Icon
vi_VN: Biểu tượng Chỉ

en: Only Label
vi_VN: Chỉ nhãn

en: Only Room's Name
vi_VN: Tên phòng duy nhất

en: Only gltf,glb,usdz files are supported.
vi_VN: Chỉ hỗ trợ các tệp gltf, glb, usdz.

en: Only jpg,png files are supported.
vi_VN: Chỉ hỗ trợ các tệp jpg, png.

en: Only jpg,png,gif files are supported.
vi_VN: Chỉ hỗ trợ các tệp jpg, png, gif.

en: Only jpg,png,gif,webp files are supported.
vi_VN: Chỉ hỗ trợ các tệp jpg, png, gif, webp.

en: Only jpg,png,webp files are supported.
vi_VN: Chỉ hỗ trợ các tệp jpg, png, webp.

en: Only json files are supported.
vi_VN: Chỉ có các tệp json được hỗ trợ.

en: Only mp3 files are supported.
vi_VN: Chỉ hỗ trợ các tệp mp3.

en: Only mp4 files are supported.
vi_VN: Chỉ các tệp mp4 mới được hỗ trợ.

en: Only zip files are supported.
vi_VN: Chỉ hỗ trợ file dạng zip.

en: Orbit
vi_VN: Quỹ đạo

en: Override
vi_VN: Nạp chồng

en: Override Initial Position
vi_VN: Ghi đè lên Vị trí Ban đầu

en: PAYMENTS
vi_VN: THANH TOÁN

en: PLANS
vi_VN: Kế hoạch

en: POI LABEL
vi_VN: NHÃN POI

en: POI views
vi_VN: Chế độ xem POI

en: POIs Settings
vi_VN: Cài đặt POIs

en: PRESENTATION
vi_VN: Trình bày

en: PREVIEW
vi_VN: Download

en: PRODUCTS
vi_VN: MỸ PHẨM

en: PROTECT
vi_VN: Bảo vệ

en: PUBLISH
vi_VN: Công bố

en: Pan Speed
vi_VN: Tốc độ pan

en: Panorama
vi_VN: Toàn cảnh

en: Panorama Image
vi_VN: Ảnh Toàn cảnh

en: Panorama Upload Size
vi_VN: Kích thước tải lên toàn cảnh

en: Panorama Video
vi_VN: Video toàn cảnh

en: Panorama Video Stream (HLS)
vi_VN: Luồng video toàn cảnh (HLS)

en: Panorama image
vi_VN: Ảnh toàn cảnh

en: Panorama video
vi_VN: Video toàn cảnh

en: Parent
vi_VN: Gốc

en: Passcode
vi_VN: Mật mã

en: Password
vi_VN: Mật khẩu

en: Password Live Session
vi_VN: Phiên trực tiếp mật khẩu

en: Password Meeting
vi_VN: Cuộc họp Mật khẩu

en: Password Protection
vi_VN: Bảo vệ bằng mật khẩu

en: Password successfully changed!
vi_VN: Mật khẩu đã thay đổi thành công!

en: Pay attention that you can make 2 configurations, one for <b>test</b> and one for <b>live</b>, by changing the selector on the %s dashboard at the top
vi_VN: Hãy chú ý rằng bạn có thể tạo 2 cấu hình, một cấu hình để <b>thử nghiệm</b> và một <b>cấu hình trực tiếp</b> , bằng cách thay đổi bộ chọn trên trang tổng quan %s ở trên cùng

en: Performance
vi_VN: Hiệu suất

en: Permission denied
vi_VN: Quyền bị từ chối

en: Persian
vi_VN: Tiếng Ba-tư

en: Personal Informations
vi_VN: Thông tin cá nhân

en: Phone
vi_VN: Điện thoại

en: Phone number for whatsapp chat
vi_VN: Số điện thoại để trò chuyện whatsapp

en: Photo Slider
vi_VN: Thanh trượt ảnh

en: Pick what's right for you
vi_VN: Chọn những gì phù hợp với bạn

en: Placement
vi_VN: Vị trí

en: Plan
vi_VN: Gói

en: Plans
vi_VN: Các kế hoạch

en: Play Video
vi_VN: Phát video

en: Please complete your profile with the required fields (*) before continuing to use the application.
vi_VN: Vui lòng hoàn thành hồ sơ của bạn với các trường bắt buộc (*) trước khi tiếp tục sử dụng ứng dụng.

en: Please enter a valid purchase code to continue using the application.
vi_VN: Vui lòng nhập mã mua hàng hợp lệ để tiếp tục sử dụng ứng dụng.

en: Please select an icon from library
vi_VN: Vui lòng chọn biểu tượng từ thư viện

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
vi_VN: Vui lòng sử dụng biểu mẫu dự phòng dưới đây để tải tệp của bạn lên như trước đây.

en: Point Color
vi_VN: Màu điểm

en: Point Size
vi_VN: ポイントサイズ

en: Pointer
vi_VN: Con trỏ

en: Polish
vi_VN: Tiếng Ba Lan

en: Port
vi_VN: Cổng

en: Portuguese Brazilian
vi_VN: Bồ Đào Nha Brazil

en: Portuguese European
vi_VN: Bồ Đào Nha Châu Âu

en: Position
vi_VN: Vị trí

en: Preload panoramas
vi_VN: Tải trước ảnh toàn cảnh

en: Presentation
vi_VN: Trình bày

en: Preset Name
vi_VN: Tên định sẵn

en: Presets
vi_VN: Mẫu tạo sẵn

en: Preview
vi_VN: Xem trước

en: Preview Room
vi_VN: Phòng Xem trước

en: Preview the tour
vi_VN: Xem trước chuyến tham quan

en: Previous
vi_VN: Trước

en: Previous command
vi_VN: Lệnh trước

en: Previous response
vi_VN: Phản hồi trước đó

en: Price
vi_VN: Giá

en: Processing
vi_VN: Đang xử lý

en: Product
vi_VN: Sản phẩm

en: Products
vi_VN: Sản phẩm

en: Protect
vi_VN: Bảo vệ

en: Protect Rooms (Passcode, Leads)
vi_VN: Bảo vệ phòng (Mật mã, Khách hàng tiềm năng)

en: Protect tour (Password)
vi_VN: Bảo vệ tour (Mật khẩu)

en: Public
vi_VN: Công khai

en: Public API Key
vi_VN: Khóa API công cộng

en: Public Key
vi_VN: Mã công khai

en: Public Library
vi_VN: Thư viện Công cộng

en: Publish
vi_VN: Xuất bản

en: Purchase Code
vi_VN: Mã mua hàng

en: Purchase Type
vi_VN: Loại mua

en: Put tours offline
vi_VN: Đặt các chuyến tham quan ngoại tuyến

en: QUICK ADD THIS MARKER
vi_VN: NHANH CHÓNG THÊM NHÀ TIẾP THỊ NÀY

en: REGISTRATION
vi_VN: ĐĂNG KÝ

en: REMOVE AUDIO
vi_VN: LOẠI BỎ ÂM THANH

en: REMOVE IMAGE
vi_VN: LOẠI BỎ HÌNH ẢNH

en: REMOVE LOGO
vi_VN: LOẠI BỎ LOGO

en: REMOVE SONG
vi_VN: LOẠI BỎ BÀI HÁT

en: REMOVE VIDEO
vi_VN: LOẠI BỎ VIDEO

en: REVERT TO ORIGINAL
vi_VN: HOÀN NGUYÊN VỀ BẢN GỐC

en: ROOM NAME
vi_VN: TÊN PHÒNG

en: ROOMS
vi_VN: PHÒNG

en: ROOMS LIST
vi_VN: DANH SÁCH PHÒNG

en: Rain
vi_VN: Mưa

en: Reactivate Subscription
vi_VN: Kích hoạt lại Đăng ký

en: Ready to Leave?
vi_VN: Sẵn sàng rời đi chưa?

en: Recurring
vi_VN: Định kỳ

en: Redirect URL if < Start Date
vi_VN: Chuyển hướng URL nếu < bắt đầu

en: Redirect URL if > End Date
vi_VN: Chuyển hướng URL nếu > kết thúc

en: Redirecting to checkout page ...
vi_VN: Chuyển hướng đến trang thanh toán ...

en: Redirecting to payment setup page ...
vi_VN: Chuyển hướng đến trang thiết lập thanh toán ...

en: Regenerate All Panoramas
vi_VN: Tái tạo tất cả ảnh toàn cảnh

en: Regenerate panoramas
vi_VN: Tái tạo ảnh toàn cảnh

en: Regeneration in progress, please wait ... Do not close this window!
vi_VN: Tái sinh đang tiến hành, xin hãy chờ đợi ... Đừng đóng cửa sổ này!

en: Register Account
vi_VN: Đăng ký tài khoản

en: Register with Facebook
vi_VN: Đăng ký với Facebook

en: Register with Google
vi_VN: Đăng ký với Google

en: Register with Twitter
vi_VN: Đăng ký với Twitter

en: Registration Date
vi_VN: Ngày đăng ký

en: Registration Settings
vi_VN: Cài đặt đăng ký

en: Registration closed
vi_VN: Đăng ký đã đóng

en: Registration image
vi_VN: Ảnh đăng ký

en: Remove
vi_VN: Xóa

en: Remove Action
vi_VN: Loại bỏ Hành động

en: Remove Room
vi_VN: Xóa phòng

en: Remove file
vi_VN: Xóa tệp

en: Repeat Password
vi_VN: Nhập lại mật khẩu

en: Repeat password
vi_VN: lặp lại mật khẩu

en: Reply
vi_VN: Trả lời

en: Require Cron
vi_VN: Yêu cầu Cron

en: Required
vi_VN: Cần thiết

en: Reset Forms Data
vi_VN: Đặt lại Dữ liệu Biểu mẫu

en: Reset Leads
vi_VN: Đặt lại khách hàng tiềm năng

en: Reset Statistics
vi_VN: Đặt lại số liệu thống kê

en: Resolution
vi_VN: Resolution - Độ phân giải

en: Retrieve your <b>public test or live API key</b> and enter it above
vi_VN: <b>Lấy khóa API thử nghiệm công khai hoặc trực tiếp</b> của bạn và nhập nó ở trên

en: Retry.
vi_VN: Thử lại.

en: Right
vi_VN: Phải

en: Right Click Content
vi_VN: Nội dung Nhấp chuột phải

en: Right Yaw
vi_VN: Ngáp phải

en: Right command
vi_VN: Lệnh bên phải

en: Right mouse or left mouse + ctrl/meta/shiftKey
vi_VN: Chuột phải hoặc chuột trái + ctrl / meta / shiftKey

en: Right response
vi_VN: Phản hồi đúng

en: Role
vi_VN: Vai trò

en: Romanian
vi_VN: Rumani

en: Room
vi_VN: Phòng

en: Room Link
vi_VN: Liên kết phòng

en: Room Target
vi_VN: Mục tiêu phòng

en: Room name
vi_VN: Tên phòng

en: Room's Name + Icon
vi_VN: Tên phòng + Biểu tượng

en: Rooms
vi_VN: Phòng

en: Rooms Accesses
vi_VN: Truy cập phòng

en: Rooms List
vi_VN: Danh sách phòng

en: Rooms Permanence (seconds)
vi_VN: Phòng Permanence (giây)

en: Rooms assigned
vi_VN: Phòng được chỉ định

en: Rotate speed
vi_VN: Tốc độ xoay

en: Rotation
vi_VN: Xoay

en: Round
vi_VN: Tròn

en: Round (outline)
vi_VN: Vòng (phác thảo)

en: Rubberband
vi_VN: Dây cao su

en: Russian
vi_VN: Tiếng nga (русский)

en: SAVE
vi_VN: Lưu lại

en: SAVE AND CONTINUE
vi_VN: LƯU VÀ TIẾP TỤC

en: SET EXPIRING DATES
vi_VN: ĐẶT NGÀY HẾT HẠN

en: SET FRIENDLY URL
vi_VN: ĐẶT URL THÂN THIỆN

en: SETTINGS
vi_VN: CÀI ĐẶT

en: SHOP
vi_VN: CỬA HÀNG

en: SHOWCASES
vi_VN: Giới thiệu

en: SMTP Auth
vi_VN: Xác thực SMTP

en: SMTP Auth - Password
vi_VN: SMTP Auth - Mật khẩu

en: SMTP Auth - Username
vi_VN: SMTP Auth - Tên người dùng

en: SMTP Port
vi_VN: Cổng SMTP

en: SMTP Secure
vi_VN: Bảo mật SMTP

en: SOCIAL
vi_VN: Xã hội

en: START TOUR CREATION WIZARD
vi_VN: BẮT ĐẦU GIẢI THƯỞNG TẠO TOUR

en: STATISTICS
vi_VN: Thống kê

en: STYLE
vi_VN: Phong cách

en: Same Azimuth
vi_VN: Cùng một phương vị

en: Sample
vi_VN: Bản mẫu

en: Satellite
vi_VN: Vệ tinh

en: Satellite Max Zoom
vi_VN: Zoom tối đa vệ tinh

en: Satellite Subdomain
vi_VN: Tên miền con vệ tinh

en: Satellite Url
vi_VN: Url vệ tinh

en: Saturate
vi_VN: Độ bão hòa

en: Saturday
vi_VN: Thứ bảy

en: Save
vi_VN: Lưu

en: Save Preset
vi_VN: Lưu Cài đặt sẵn

en: Saving info content ... Do not close this window!
vi_VN: Lưu nội dung thông tin ... Đừng đóng cửa sổ này!

en: Saving landing page content ... Do not close this window!
vi_VN: Lưu nội dung trang đích ... Đừng đóng cửa sổ này!

en: Scale
vi_VN: Tỷ lệ

en: Schedule
vi_VN: Lịch trình

en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Search Icon
vi_VN: Biểu tượng tìm kiếm

en: Search Map ...
vi_VN: Bản đồ Tìm kiếm ...

en: Search Room ...
vi_VN: Phòng Tìm kiếm ...

en: Search Virtual Tour ...
vi_VN: Tìm kiếm Chuyến tham quan ảo ...

en: Secret API Key
vi_VN: Bảo mật API Key

en: Security
vi_VN: Bảo mật

en: Select
vi_VN: Chọn

en: Select All
vi_VN: Chọn tất cả

en: Select Icon
vi_VN: Chọn biểu tượng

en: Select Library Icon
vi_VN: Chọn Biểu tượng Thư viện

en: Select Logout below if you are ready to end your current session.
vi_VN: Chọn Đăng xuất bên dưới nếu bạn đã sẵn sàng kết thúc phiên hiện tại của mình.

en: Select None
vi_VN: Chọn Không có

en: Select Room
vi_VN: Chọn phòng

en: Select a room first!
vi_VN: Chọn phòng trước!

en: Select an action
vi_VN: Chọn một hành động

en: Select country
vi_VN: Chọn quốc gia

en: Select point from map or add a new one
vi_VN: Chọn điểm từ bản đồ hoặc thêm điểm mới

en: Select room
vi_VN: Chọn phòng

en: Select the first room
vi_VN: Chọn phòng đầu tiên

en: Selection Area
vi_VN: Khu vực Lựa chọn

en: Self
vi_VN: Bản thân

en: Send Notification
vi_VN: Gửi thông báo

en: Send Verification Code
vi_VN: Gửi mã xác minh

en: Send this link to the person you want to invite
vi_VN: Gửi liên kết này cho người bạn muốn mời

en: Server Domain
vi_VN: Miền Máy chủ

en: Server Host
vi_VN: Máy chủ lưu trữ

en: Server Path
vi_VN: Đường dẫn Hệ phục vụ

en: Server Port
vi_VN: Cổng Hệ phục vụ

en: Server responded with %s code.
vi_VN: Máy chủ phản hồi %s mã.

en: Set
vi_VN: bộ dụng cụ

en: Set Default Camera Position
vi_VN: Đặt vị trí máy ảnh mặc định

en: Set to All
vi_VN: Đặt thành Tất cả

en: Settings
vi_VN: Cài đặt

en: Shake X
vi_VN: Lắc X

en: Shake Y
vi_VN: Lắc Y

en: Share
vi_VN: Chia sẻ

en: Share & Embed
vi_VN: Chia sẻ &amp; Nhúng

en: Shop
vi_VN: Cửa hàng

en: Show %s entries
vi_VN: Hiện %s nhập

en: Show 3D View
vi_VN: Hiển thị Chế độ xem 3D

en: Show All
vi_VN: Hiển thị tất cả

en: Show Annotations
vi_VN: Hiện Chú thích

en: Show Audio
vi_VN: Hiện Âm thanh

en: Show Auto Rotation toggle
vi_VN: Hiện chuyển đổi Tự động Xoay

en: Show Compass
vi_VN: Hiển thị La bàn

en: Show Custom
vi_VN: Hiển thị tùy chỉnh

en: Show Device Orientation
vi_VN: Hiện Hướng Thiết bị

en: Show Facebook Messenger
vi_VN: Hiển thị Facebook Messenger

en: Show Floorplan
vi_VN: Hiển thị Floorplan

en: Show Fullscreen
vi_VN: Hiện Toàn màn hình

en: Show Gallery
vi_VN: Hiển thị Thư viện

en: Show Icons toggle
vi_VN: Hiện chuyển đổi Biểu tượng

en: Show Info
vi_VN: Hiện Thông tin

en: Show Live Session
vi_VN: Hiển thị phiên trực tiếp

en: Show Logo
vi_VN: Hiện Logo

en: Show Main Form
vi_VN: Hiện Biểu mẫu Chính

en: Show Map
vi_VN: Hiện Bản đồ

en: Show Meeting
vi_VN: Hiển thị cuộc họp

en: Show Nav Control
vi_VN: Hiện Điều khiển Dẫn hướng

en: Show Room's List Slider
vi_VN: Hiện Thanh trượt Danh sách Của Phòng

en: Show Rooms List Menu
vi_VN: Hiển thị Menu Danh sách Phòng

en: Show Share
vi_VN: Hiện Chia sẻ

en: Show Tour Title
vi_VN: Hiển thị tiêu đề chuyến tham quan

en: Show Web VR
vi_VN: Hiển thị Web VR

en: Show Whatsapp
vi_VN: Hiển thị Whatsapp

en: Showcase
vi_VN: Ví dụ

en: Showcase Embed Code
vi_VN: Giới thiệu mã nhúng

en: Showcase Friendly Url Link
vi_VN: Giới thiệu liên kết Url thân thiện

en: Showcase Link
vi_VN: Giới thiệu liên kết

en: Showcases
vi_VN: Trưng bày

en: Showing %s to %s of %s entries
vi_VN: Hiện %s đến %s mục %s

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
vi_VN: Hiển thị 0 đến 0 của 0 mục

en: Single view
vi_VN: Chế độ xem đơn

en: Size
vi_VN: Kích thước

en: Skip
vi_VN: Bỏ qua

en: Skippable after
vi_VN: Có thể bỏ qua sau khi

en: Slide Duration
vi_VN: Thời lượng trang trình bày

en: Slideshow
vi_VN: Trình chiếu

en: Small
vi_VN: Nhỏ

en: Snow
vi_VN: Tuyết

en: Social Integration
vi_VN: Hội nhập xã hội

en: Song
vi_VN: Bài hát

en: Spanish
vi_VN: Tiếng Tây Ban Nha

en: Sparkle
vi_VN: Lấp lánh

en: Split view with slider
vi_VN: Dạng xem tách bằng thanh trượt

en: Square
vi_VN: Vuông

en: Square (outline)
vi_VN: Hình vuông (đường viền)

en: Standalone
vi_VN: Độc lập

en: Start Date
vi_VN: Ngày bắt đầu

en: Start Live Session
vi_VN: Bắt đầu phiên trực tiếp

en: State / Province / Region
vi_VN: Tỉnh / Quận / Vùng

en: Statistics
vi_VN: Thống kê

en: Status
vi_VN: Trạng thái

en: Storage Quota
vi_VN: Hạn ngạch lưu trữ

en: Storage Quota (MB)
vi_VN: Hạn ngạch lưu trữ (MB)

en: Street
vi_VN: Đường

en: Street Max Zoom
vi_VN: Thu phóng tối đa đường phố

en: Street Subdomain
vi_VN: Miền con đường phố

en: Street Url
vi_VN: Url đường phố

en: Style
vi_VN: Kiểu

en: Subscribe
vi_VN: Đăng ký

en: Subsequent payments
vi_VN: Các khoản thanh toán tiếp theo

en: Success. Multi resolution panoramas will be regenerated in background.
vi_VN: Success. Ảnh toàn cảnh đa độ phân giải sẽ được tái tạo trong nền.

en: Sunday
vi_VN: Chủ nhật

en: Supported Languages
vi_VN: Ngôn ngữ được hỗ trợ

en: Swedish
vi_VN: Wedish

en: Swing
vi_VN: Lung lay

en: Switch Panorama
vi_VN: Chuyển đổi toàn cảnh

en: Target
vi_VN: Mục tiêu

en: Target Room's Name
vi_VN: Tên phòng mục tiêu

en: Target Room's Preview (Rectangular)
vi_VN: Xem trước phòng mục tiêu (hình chữ nhật)

en: Target Room's Preview (Rounded)
vi_VN: Xem trước phòng mục tiêu (Làm tròn)

en: Target Room's Preview (Squared)
vi_VN: Xem trước phòng mục tiêu (Bình phương)

en: Tax Id
vi_VN: Mã số thuế

en: Telephone
vi_VN: Điện thoại

en: Template
vi_VN: Bản mẫu

en: Text
vi_VN: Văn bản

en: Text Color
vi_VN: Màu chữ

en: Thai
vi_VN: Tiếng Thái

en: The Plan has expired
vi_VN: Kế hoạch đã hết hạn

en: The Plan is canceled
vi_VN: Kế hoạch bị hủy bỏ

en: The Plan is changed
vi_VN: Kế hoạch được thay đổi

en: The contents of this library will be shared for all the virtual tours.
vi_VN: Nội dung của thư viện này sẽ được chia sẻ cho tất cả các tour du lịch ảo.

en: The initial image must be the same size as the lottie file.
vi_VN: Hình ảnh ban đầu phải có cùng kích thước với tệp lottie.

en: The initial image must be the same size as the video stream.
vi_VN: Hình ảnh ban đầu phải có cùng kích thước với luồng video.

en: Theme Color
vi_VN: Màu của giao diện

en: There's a problem with your payment details. Please update your card by clicking here.
vi_VN: Có vấn đề với chi tiết thanh toán của bạn. Vui lòng cập nhật thẻ của bạn bằng cách nhấp vào đây.

en: This is the section to create a tour
vi_VN: Đây là phần tạo chuyến tham quan

en: Thursday
vi_VN: Thứ năm

en: Title
vi_VN: Tiêu đề

en: To make the integration with social providers work, you need to create login applications and retrieve credentials in their respective developer panels. Where required, enter the following parameters to enable the integrations.
vi_VN: Để làm cho việc tích hợp với các nhà cung cấp xã hội hoạt động, bạn cần tạo các ứng dụng đăng nhập và truy xuất thông tin đăng nhập trong bảng nhà phát triển tương ứng của họ. Khi được yêu cầu, hãy nhập các tham số sau để bật tích hợp.

en: Tolerance
vi_VN: Lòng khoan dung

en: Tooltip Text
vi_VN: Công cụ hướng dẫn văn bản

en: Tooltip Type
vi_VN: Loại chú giải công cụ

en: Top
vi_VN: Trên

en: Top Left
vi_VN: Trên cùng bên trái

en: Top Right
vi_VN: Trên cùng bên phải

en: Total Visitors
vi_VN: Tổng lượt xem

en: Tour
vi_VN: Chuyến du lịch

en: Tour Library
vi_VN: Thư viện Du lịch

en: Transition
vi_VN: Chuyển tiếp

en: Transition Duration
vi_VN: Thời gian chuyển đổi

en: Transition Effect
vi_VN: Hiệu ứng Chuyển tiếp

en: Transition Loading icon
vi_VN: Biểu tượng Tải Chuyển tiếp

en: Transition Zoom Level
vi_VN: Mức thu phóng chuyển tiếp

en: Transition Zoom Time
vi_VN: Thời gian thu phóng chuyển tiếp

en: Translation Type
vi_VN: Loại dịch thuật

en: Tuesday
vi_VN: Thứ ba

en: Turkish
vi_VN: Tiếng Thổ Nhĩ Kỳ

en: Twitter - Enable
vi_VN: Twitter - Bật

en: Twitter - Secret
vi_VN: Twitter - Bí mật

en: Two-finger move
vi_VN: Di chuyển bằng hai ngón tay

en: Two-finger spread or squish
vi_VN: Hai ngón tay xòe ra hoặc khuỵu xuống

en: Type
vi_VN: Loại

en: UPDATE IN PROGRESS
vi_VN: CẬP NHẬT ĐANG TIẾN HÀNH

en: UPGRADE
vi_VN: NÂNG CẤP

en: UPGRADE NOW!
vi_VN: NÂNG CẤP NGAY!

en: UPLOAD
vi_VN: Tải lên

en: UPLOAD THUMBNAIL
vi_VN: TẢI LÊN HÌNH THU NHỎ

en: USERS
vi_VN: Người dùng

en: Unique
vi_VN: Duy nhất

en: Up command
vi_VN: Lệnh Lên

en: Up response
vi_VN: Phản hồi lên

en: Upgrade
vi_VN: Nâng cấp

en: Upload
vi_VN: Tải lên

en: Upload Audio
vi_VN: Tải lên âm thanh

en: Upload Audio (MP3)
vi_VN: Tải lên âm thanh (MP3)

en: Upload Background Image
vi_VN: Tải lên hình nền

en: Upload Background Video
vi_VN: Tải lên Video Nền

en: Upload Banner Image
vi_VN: Tải lên hình ảnh biểu ngữ

en: Upload File
vi_VN: Tải lên Tập tin

en: Upload Image
vi_VN: Tải ảnh lên

en: Upload Json
vi_VN: Tải lên Json

en: Upload Login Image
vi_VN: Tải lên hình ảnh đăng nhập

en: Upload Logo Image
vi_VN: Tải lên Hình ảnh Logo

en: Upload Map Image
vi_VN: Tải lên hình ảnh bản đồ

en: Upload Registration Image
vi_VN: Tải lên hình ảnh đăng ký

en: Upload Song (MP3)
vi_VN: Tải lên bài hát (MP3)

en: Upload Video
vi_VN: Tải video lên

en: Upload a 360 panorama image for this Room by selecting from the <b>Browse</b> button and then click <b>Upload</b>
vi_VN: Tải lên hình ảnh toàn cảnh 360 độ cho Phòng này bằng cách chọn từ <b>nút Duyệt qua</b> rồi nhấp vào <b>Tải lên</b>

en: Upload new Audio
vi_VN: Tải lên Âm thanh mới

en: Upload new Background
vi_VN: Tải lên Nền mới

en: Upload new Image
vi_VN: Tải lên hình mới

en: Upload new Logo
vi_VN: Tải lên Logo mới

en: Upload new Nadir Logo
vi_VN: Tải lên Logo Nadir mới

en: Upload new Song
vi_VN: Tải lên bài hát mới

en: Uploaded Files Size
vi_VN: Kích thước tệp đã tải lên

en: Uploading multiple 360-degree panorama JPG/PNG images will automatically create all the rooms.
vi_VN: Tải lên nhiều hình ảnh JPG / PNG toàn cảnh 360 độ sẽ tự động tạo tất cả các phòng.

en: Uploading multiple JPG/PNG images will automatically create all the maps.
vi_VN: Tải lên nhiều hình ảnh JPG / PNG sẽ tự động tạo tất cả các bản đồ.

en: Upper Pitch
vi_VN: Cao độ trên

en: Url Screencast App
vi_VN: Ứng dụng chiếu màn hình url

en: User
vi_VN: Người dùng

en: User name
vi_VN: Tên người dùng

en: User's Role Permissions
vi_VN: Quyền vai trò của người dùng

en: Username
vi_VN: Tên đăng nhập

en: Username already registered!
vi_VN: Tên người dùng đã được đăng ký!

en: Users
vi_VN: Người dùng

en: VALIDATE MAIL SETTINGS
vi_VN: XÁC THỰC THIẾT ĐẶT THƯ

en: VIRTUAL TOURS
vi_VN: TOUR DU LỊCH ẢO

en: VOICE COMMANDS
vi_VN: LỆNH THOẠI

en: Valid
vi_VN: Hợp lệ

en: Validate Account
vi_VN: Xác thực Tài khoản

en: Validate Email
vi_VN: Xác thực Email

en: Verification code
vi_VN: Mã xác nhận

en: Version Check
vi_VN: Kiểm tra phiên bản

en: Video + Audio
vi_VN: Video + Âm thanh

en: Video Duration
vi_VN: Thời lượng Video

en: Video Presentation
vi_VN: Trình chiếu video

en: Video Slideshow
vi_VN: Trình chiếu Video

en: Video Stream (HLS)
vi_VN: Luồng video (HLS)

en: Video WEBM + MOV
vi_VN: WEBM video + MOV

en: Video display time (seconds)
vi_VN: Thời gian hiển thị video (giây)

en: Vietnamese
vi_VN: Tiếng Việt

en: View Mode
vi_VN: Chế độ xem

en: View name
vi_VN: Xem tên

en: View type
vi_VN: Loại dạng xem

en: Viewer Embed Code
vi_VN: Mã nhúng trình xem

en: Viewer Friendly Url Link
vi_VN: Liên kết Url thân thiện với người xem

en: Viewer Link
vi_VN: Nối kết Người xem

en: Viewer quality
vi_VN: Chất lượng người xem

en: Virtual Reality
vi_VN: Thực tế ảo

en: Virtual Tour
vi_VN: Tour ảo

en: Virtual Tour Accesses
vi_VN: Truy cập tour ảo

en: Virtual Tours
vi_VN: Tour du lịch ảo

en: Visibility
vi_VN: Hiển thị

en: Visible
vi_VN: Hiển thị

en: Visible List
vi_VN: Danh sách Hiển thị

en: Visible, Go to Room
vi_VN: Hiển thị, Chuyển đến Phòng

en: Visible, Scroll
vi_VN: Hiển thị, Cuộn

en: Visible, autostart
vi_VN: Hiển thị, tự động khởi động

en: Visible, disabled
vi_VN: Hiển thị, bị vô hiệu hóa

en: Visible, enabled
vi_VN: Hiển thị, đã bật

en: Visible, minimized
vi_VN: Có thể nhìn thấy, thu nhỏ

en: Visible, minimized on Desktop and Mobile
vi_VN: Hiển thị, thu nhỏ trên Máy tính để bàn và Thiết bị di động

en: Visible, minimized on Mobile
vi_VN: Hiển thị, thu nhỏ trên thiết bị di động

en: Visible, no minimap
vi_VN: Hiển thị, không có sơ đồ nhỏ

en: Visible, opened
vi_VN: Có thể nhìn thấy, mở

en: Visible, share current position
vi_VN: Hiển thị, chia sẻ vị trí hiện tại

en: Visible, share tour
vi_VN: Hiển thị, chia sẻ chuyến tham quan

en: Visitors
vi_VN: Khách truy cập

en: Visitors N.
vi_VN: Khách N.

en: Visitors update
vi_VN: Cập nhật khách truy cập

en: Voice Commands
vi_VN: Lệnh thoại

en: Voice commands works with all browsers that implement the Speech Recognition interface of the Web Speech API.
vi_VN: Lệnh thoại hoạt động với tất cả các trình duyệt thực hiện giao diện Nhận dạng Tiếng nói của API Giọng nói Web.

en: Wait after change room (ms)
vi_VN: Đợi sau khi thay đổi phòng (ms)

en: Wait time after animation (ms)
vi_VN: Thời gian chờ sau khi hoạt hình (ms)

en: Wait time after narration (ms)
vi_VN: Thời gian chờ sau khi tường thuật (ms)

en: Wait until the video ends ...
vi_VN: Chờ cho đến khi video kết thúc ...

en: Wall
vi_VN: Tường

en: Web VR
vi_VN: Web THỰC TẾ ẢO

en: Wednesday
vi_VN: Thứ tư

en: Welcome
vi_VN: Chào mừng

en: Welcome Back!
vi_VN: Chào mừng trở lại!

en: Welcome Message
vi_VN: Tin nhắn chào mừng

en: Welcome message
vi_VN: Thông điệp chào mừng

en: Welcome to %s configuration panel, where you can create your virtual tours in a few simple steps.
vi_VN: Chào mừng bạn %s bảng cấu hình, nơi bạn có thể tạo các chuyến tham quan ảo của mình trong một vài bước đơn giản.

en: Whatsapp Chat
vi_VN: trò chuyện whatsapp

en: Whatsapp Number
vi_VN: Số Whatsapp

en: Where i can find it?
vi_VN: Tôi có thể tìm nó ở đâu?

en: Whitelist Domain
vi_VN: Tên miền danh sách trắng

en: Width
vi_VN: Rộng

en: Width (Desktop)
vi_VN: Chiều rộng (Màn hình nền)

en: Width (Mobile)
vi_VN: Chiều rộng (Di động)

en: Wobble
vi_VN: Lung Lay

en: Yes
vi_VN: Có

en: Yes, Apply
vi_VN: Có, Áp dụng

en: Yes, Cancel
vi_VN: Có, Hủy bỏ

en: Yes, Change
vi_VN: Có, Thay đổi

en: Yes, Create
vi_VN: Có, Tạo

en: Yes, Delete
vi_VN: Có, xóa

en: Yes, Duplicate
vi_VN: Có, Trùng lặp

en: Yes, Reactivate
vi_VN: Có, Kích hoạt lại

en: Yes, Register
vi_VN: Có, Đăng ký

en: Yes, Remove
vi_VN: Có, Loại bỏ

en: Yes, Reset
vi_VN: Có, Đặt lại

en: Yes, Revert
vi_VN: Có, Hoàn nguyên

en: Yes, Save
vi_VN: Có, Lưu

en: You can decide whether to register your customers or not by changing the option <b>Allow Guests Only</b>
vi_VN: Bạn có thể quyết định có đăng ký khách hàng của mình hay không bằng cách thay đổi tùy chọn <b>Chỉ cho phép khách</b>

en: You can not upload any more files.
vi_VN: Bạn không thể tải lên bất kỳ tập tin nhiều hơn nữa.

en: You can't upload files of this type.
vi_VN: Bạn không thể tải lên các tệp thuộc loại này.

en: You cannot create 360 videos on an external virtual tour!
vi_VN: Bạn không thể tạo video 360 trên chuyến tham quan ảo bên ngoài!

en: You cannot create Gallery on an external virtual tour!
vi_VN: Bạn không thể tạo Thư viện trong chuyến tham quan ảo bên ngoài!

en: You cannot create Icons Library on an external virtual tour!
vi_VN: Bạn không thể tạo Thư viện Biểu tượng trong chuyến tham quan ảo bên ngoài!

en: You cannot create Info Box on an external virtual tour!
vi_VN: Bạn không thể tạo Info Box trong chuyến tham quan ảo bên ngoài!

en: You cannot create Maps on an external virtual tour!
vi_VN: Bạn không thể tạo Bản đồ trong chuyến tham quan ảo bên ngoài!

en: You cannot create Markers on an external virtual tour!
vi_VN: Bạn không thể tạo Điểm đánh dấu trong chuyến tham quan ảo bên ngoài!

en: You cannot create POIs on an external virtual tour!
vi_VN: Bạn không thể tạo POIs trong chuyến tham quan ảo bên ngoài!

en: You cannot create Presentations on an external virtual tour!
vi_VN: Bạn không thể tạo Bài thuyết trình trong chuyến tham quan ảo bên ngoài!

en: You cannot create Rooms on an external virtual tour!
vi_VN: Bạn không thể tạo Phòng trong chuyến tham quan ảo bên ngoài!

en: You cannot download virtual tour from this demo server
vi_VN: Bạn không thể tải xuống virtual tour từ máy chủ demo này

en: You cannot edit 3D View on an external virtual tour!
vi_VN: Bạn không thể chỉnh sửa Chế độ xem 3D trong chuyến tham quan ảo bên ngoài!

en: You cannot edit UI on an external virtual tour!
vi_VN: Bạn không thể chỉnh sửa giao diện người dùng trong chuyến tham quan ảo bên ngoài!

en: You cannot manage Forms on an external virtual tour!
vi_VN: Bạn không thể quản lý Biểu mẫu trong chuyến tham quan ảo bên ngoài!

en: You cannot manage Leads on an external virtual tour!
vi_VN: Bạn không thể quản lý Khách hàng tiềm năng trong chuyến tham quan ảo bên ngoài!

en: You cannot manage products on an external virtual tour!
vi_VN: Bạn không thể quản lý sản phẩm trên một chuyến tham quan ảo bên ngoài!

en: You cannot use Media Library on an external virtual tour!
vi_VN: Bạn không thể sử dụng Media Library trên một tour du lịch ảo bên ngoài!

en: You cannot use Music Library on an external virtual tour!
vi_VN: Bạn không thể sử dụng Thư viện Âm nhạc trong một tour du lịch ảo bên ngoài!

en: You have %s remaining uploads!
vi_VN: Bạn có một %s tải lên còn lại!

en: You have reached the maximum number of Markers allowed from your plan!
vi_VN: Bạn đã đạt đến số lượng Đánh dấu tối đa được phép từ kế hoạch của bạn!

en: You have reached the maximum number of POIs allowed from your plan!
vi_VN: Bạn đã đạt đến số lượng POIs tối đa được phép từ gói của bạn!

en: You have reached the maximum number of Rooms allowed from your plan!
vi_VN: Bạn đã đạt đến số lượng phòng tối đa được phép từ gói của bạn!

en: You have reached the maximum number of Virtual Tours allowed from your plan!
vi_VN: Bạn đã đạt đến số lượng Tour ảo tối đa được phép từ gói của bạn!

en: You have reached your quota limit of %s! Please update your plan or delete some contents.
vi_VN: Bạn đã đạt đến giới hạn hạn ngạch của mình là %s! Vui lòng cập nhật kế hoạch của bạn hoặc xóa một số nội dung.

en: You must first cancel your current subscription to activate a new one
vi_VN: Trước tiên, bạn phải hủy đăng ký hiện tại của mình để kích hoạt đăng ký mới

en: Your "%s" plan has expired! You will not be able to add new content, but only edit existing ones.
vi_VN: Gói "%s" của bạn đã hết hạn! Bạn sẽ không thể thêm nội dung mới mà chỉ có thể chỉnh sửa những nội dung hiện có.

en: Your "%s" plan not allow to create 360 videos!
vi_VN: Gói "%s" của bạn không cho phép tạo video 360 độ!

en: Your "%s" plan not allow to create Gallery!
vi_VN: Kế hoạch "%s" của bạn không cho phép tạo Thư viện!

en: Your "%s" plan not allow to create Icons Library!
vi_VN: Kế hoạch "%s" của bạn không cho phép tạo Thư viện Biểu tượng!

en: Your "%s" plan not allow to create Info Box!
vi_VN: Gói "%s" của bạn không cho phép tạo Info Box!

en: Your "%s" plan not allow to create Landing Pages!
vi_VN: Kế hoạch "%s" của bạn không cho phép tạo Trang đích!

en: Your "%s" plan not allow to create Maps!
vi_VN: Kế hoạch "%s" của bạn không cho phép tạo Bản đồ!

en: Your "%s" plan not allow to create Presentations!
vi_VN: Kế hoạch "%s" của bạn không cho phép tạo Bài thuyết trình!

en: Your "%s" plan not allow to create Showcases!
vi_VN: Kế hoạch "%s" của bạn không cho phép tạo Showcases!

en: Your "%s" plan not allow to manage Forms!
vi_VN: Kế hoạch "%s" của bạn không cho phép quản lý Biểu mẫu!

en: Your "%s" plan not allow to manage Leads!
vi_VN: Kế hoạch "%s" của bạn không cho phép quản lý Khách hàng tiềm năng!

en: Your "%s" plan not allow to manage Products!
vi_VN: Gói "%s" của bạn không cho phép quản lý Sản phẩm!

en: Your "%s" plan not allow to view Statistics!
vi_VN: Kế hoạch "%s" của bạn không cho phép xem Thống kê!

en: Your account has been made, please verify it by clicking the activation link that has been send to your email.
vi_VN: Tài khoản của bạn đã được thực hiện, vui lòng xác minh nó bằng cách nhấp vào liên kết kích hoạt đã được gửi đến email của bạn.

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
vi_VN: Trình duyệt của bạn không hỗ trợ tải lên dạng drag'n'drop.

en: Your own Logo
vi_VN: Logo của riêng bạn

en: Youtube/Vimeo Link or upload Video MP4 / Webm
vi_VN: Liên kết Youtube / Vimeo hoặc tải lên Video MP4 / Webm

en: Z Order
vi_VN: Đơn hàng Z

en: ZOOM IN
vi_VN: PHÓNG TO

en: ZOOM OUT
vi_VN: THU NHỎ

en: Zip File
vi_VN: Tệp zip

en: Zip error
vi_VN: Lỗi zip

en: Zoom
vi_VN: Phóng to

en: Zoom In
vi_VN: Thu nhỏ

en: Zoom Level
vi_VN: Mức độ phóng to

en: Zoom Out
vi_VN: Thu nhỏ

en: Zoom Rate
vi_VN: Tỷ lệ thu phóng

en: Zoom to Point
vi_VN: Thu phóng đến điểm

en: a lower ratio indicates a wider view on the mobile, while a higher value indicates a narrower view
vi_VN: tỷ lệ thấp hơn cho thấy tầm nhìn rộng hơn trên điện thoại di động, trong khi giá trị cao hơn cho thấy chế độ xem hẹp hơn

en: a recorded video is used as a presentation
vi_VN: một video đã quay được sử dụng làm bản trình bày

en: activate to sort column ascending
vi_VN: kích hoạt để sắp xếp cột tăng dần

en: activate to sort column descending
vi_VN: kích hoạt để sắp xếp cột giảm dần

en: adjusts panning speed from touch inputs: a lower value indicates a slower pan speed, while a higher value indicates a faster pan speed
vi_VN: điều chỉnh tốc độ lia từ đầu vào cảm ứng: giá trị thấp hơn cho thấy tốc độ chảo chậm hơn, trong khi giá trị cao hơn cho thấy tốc độ chảo nhanh hơn

en: administrator
vi_VN: quản trị

en: allows you to blur parts of the panoramic image, such as faces and license plates
vi_VN: cho phép bạn làm nhòe các phần của ảnh toàn cảnh, chẳng hạn như khuôn mặt và biển số xe

en: allows you to click near the marker to go to the corresponding room
vi_VN: cho phép bạn nhấp vào gần điểm đánh dấu để đi đến phòng tương ứng

en: allows you to load various versions of the same room and switch them in the viewer
vi_VN: cho phép bạn tải các phiên bản khác nhau của cùng một phòng và chuyển đổi chúng trong trình xem

en: analyze
vi_VN: phân tích

en: audio file must be uploaded into music library.
vi_VN: tập tin âm thanh phải được tải lên thư viện âm nhạc.

en: automatic presentation consists of looking around the room by rotating and moving on to the next one
vi_VN: trình bày tự động bao gồm nhìn quanh phòng bằng cách xoay và chuyển sang bản tiếp theo

en: automatically closes the menu when you click on any item in it
vi_VN: tự động đóng menu khi bạn nhấp vào bất kỳ mục nào trong đó

en: automatically closes the room's list slider when you click on any item in it
vi_VN: tự động đóng thanh trượt danh sách của phòng khi bạn nhấp vào bất kỳ mục nào trong đó

en: automatically closes the rooms list menu when you click on any item in it
vi_VN: tự động đóng menu danh sách phòng khi bạn nhấp vào bất kỳ mục nào trong đó

en: awaiting connection ...
vi_VN: đang chờ kết nối...

en: background color shown for partial panoramas
vi_VN: màu nền được hiển thị cho ảnh toàn cảnh một phần

en: background song during navigation of virtual tour
vi_VN: bài hát nền trong quá trình điều hướng chuyến lưu diễn ảo

en: block room display until the protect form is filled
vi_VN: hiển thị phòng khối cho đến khi biểu mẫu bảo vệ được điền

en: by
vi_VN: bởi

en: cancel current subscription
vi_VN: hủy đăng ký hiện tại

en: change plan
vi_VN: thay đổi kế hoạch

en: check
vi_VN: kiểm tra

en: check if your system can generate multi resolution panoramas
vi_VN: kiểm tra xem hệ thống của bạn có thể tạo ảnh toàn cảnh đa độ phân giải không

en: checking license
vi_VN: kiểm tra giấy phép

en: click on point to edit, drag to change position
vi_VN: nhấp vào điểm để chỉnh sửa, kéo để thay đổi vị trí

en: click to select / deselect a room - drag to change its order - enter the duration in seconds
vi_VN: bấm để chọn / bỏ chọn phòng - kéo để thay đổi thứ tự - nhập thời lượng tính bằng giây

en: click to view / change
vi_VN: bấm để xem / thay đổi

en: click upgrade now to start
vi_VN: bấm nâng cấp ngay để bắt đầu

en: connected
vi_VN: được kết nối

en: connecting ...
vi_VN: Kết nối...

en: connection closed
vi_VN: kết nối đã đóng

en: content displayed when clicked on the POI
vi_VN: nội dung hiển thị khi nhấp vào POI

en: content displayed when the right button is pressed. leave empty for disable
vi_VN: nội dung hiển thị khi nhấn nút bên phải. để trống để tắt

en: controls the friction that slows down the viewer motion after it is dragged and released. higher values mean the motion stops faster.
vi_VN: điều khiển ma sát làm chậm chuyển động của người xem sau khi nó được kéo và giải phóng. giá trị cao hơn có nghĩa là chuyển động dừng lại nhanh hơn.

en: day
vi_VN: ngày

en: days
vi_VN: ngày

en: default 'lookat' setting when adding a new marker
vi_VN: cài đặt 'lookat' mặc định khi thêm một điểm đánh dấu mới

en: default plan assigned to new registered users
vi_VN: gói mặc định được gán cho người dùng đã đăng ký mới

en: delete
vi_VN: xóa

en: description of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
vi_VN: mô tả thông tin về căn phòng chứa trong khối ở trên cùng bên trái (trống để không hiển thị)

en: description of the protect form
vi_VN: mô tả về biểu mẫu bảo vệ

en: description used as preview for share
vi_VN: mô tả được sử dụng làm bản xem trước để chia sẻ

en: display logo, name and progress bar during initial loading
vi_VN: hiển thị logo, tên và thanh tiến trình trong quá trình tải ban đầu

en: displays an information button on the floorplan that calls this link
vi_VN: hiển thị một nút thông tin trên sơ đồ tầng gọi liên kết này

en: downloading ...
vi_VN: Tải...

en: drag images to change order
vi_VN: kéo hình ảnh để thay đổi thứ tự

en: drag the marker to change its position
vi_VN: kéo điểm đánh dấu để thay đổi vị trí của nó

en: drag the poi to change its position
vi_VN: kéo poi để thay đổi vị trí của nó

en: drag the pointers to move and resize the content
vi_VN: kéo con trỏ để di chuyển và đổi kích cỡ nội dung

en: duplicated
vi_VN: được tạo bản sao

en: edit
vi_VN: sửa

en: effects
vi_VN: Hiệu ứng

en: enable this payment method (you need to initialize first)
vi_VN: kích hoạt phương thức thanh toán này (trước tiên bạn cần khởi tạo)

en: enables change plan for users
vi_VN: cho phép thay đổi kế hoạch cho người dùng

en: enables registration form for users
vi_VN: cho phép biểu mẫu đăng ký cho người dùng

en: enables vertical inclination
vi_VN: cho phép độ nghiêng dọc

en: enables zoom
vi_VN: cho phép thu phóng

en: enter -1 to wait for the video to end
vi_VN: nhập -1 để đợi video kết thúc

en: error, please retry
vi_VN: lỗi, vui lòng thử lại

en: expires in %s days
vi_VN: hết hạn %s ngày

en: export
vi_VN: báo cáo

en: force regenerate all panoramas images
vi_VN: lực lượng tái tạo tất cả các hình ảnh toàn cảnh

en: function disabled
vi_VN: chức năng bị vô hiệu hóa

en: go to next room
vi_VN: đi đến phòng bên cạnh

en: go to previous room
vi_VN: đi đến phòng trước

en: here
vi_VN: ở đây

en: hide all the markers (only when click anywhere is enabled)
vi_VN: ẩn tất cả các điểm đánh dấu (chỉ khi bấm vào bất kỳ nơi nào được bật)

en: hide features
vi_VN: ẩn tính năng

en: hold click and move the mouse to change the position
vi_VN: giữ nhấp chuột và di chuyển chuột để thay đổi vị trí

en: html code that will be displayed within the tour
vi_VN: mã html sẽ được hiển thị trong chuyến tham quan

en: if not selected, use the paypal sandbox for testing
vi_VN: nếu không được chọn, hãy sử dụng hộp cát paypal để thử nghiệm

en: if the logo is present it will be displayed instead of the room name
vi_VN: nếu logo có mặt, nó sẽ được hiển thị thay vì tên phòng

en: if the popup is not displayed until the user interacts with the borwser, the audio may not be heard
vi_VN: nếu cửa sổ bật lên không được hiển thị cho đến khi người dùng tương tác với borwser, âm thanh có thể không được nghe thấy

en: if you change from sandbox to live check that you have entered your live API credentials, check Live and Initialize again
vi_VN: nếu bạn thay đổi từ hộp cát thành trực tiếp, hãy kiểm tra xem bạn đã nhập thông tin đăng nhập API trực tiếp của mình chưa, hãy kiểm tra Trực tiếp và Khởi tạo lại

en: image displayed as background during initial loading and used as preview image for share
vi_VN: hình ảnh được hiển thị làm nền trong quá trình tải ban đầu và được sử dụng làm hình ảnh xem trước để chia sẻ

en: image displayed on desktop at first load
vi_VN: hình ảnh được hiển thị trên máy tính để bàn khi tải đầu tiên

en: image displayed on mobile at first load
vi_VN: hình ảnh được hiển thị trên thiết bị di động khi tải đầu tiên

en: includes sample data in this tour
vi_VN: bao gồm dữ liệu mẫu trong chuyến tham quan này

en: indication of the north position of this room
vi_VN: chỉ dẫn vị trí phía bắc của căn phòng này

en: initial map zoom level (lower 1 - higher 20)
vi_VN: mức thu phóng bản đồ ban đầu (thấp hơn 1 - cao hơn 20)

en: initial position when you enter in this room
vi_VN: vị trí ban đầu khi bạn vào phòng này

en: initializing ...
vi_VN: khởi tạo ...

en: input locked
vi_VN: đầu vào bị khóa

en: insert a textual content or a link to an external site
vi_VN: chèn nội dung văn bản hoặc nối kết đến site bên ngoài

en: installing ... do not close this window!
vi_VN: Cài đặt... Đừng đóng cửa sổ này!

en: invalid license, unable to update
vi_VN: giấy phép không hợp lệ, không thể cập nhật

en: invalid session
vi_VN: phiên không hợp lệ

en: it uses the logo of the tour.
vi_VN: nó sử dụng biểu tượng của tour du lịch.

en: items selected
vi_VN: khoản mục được chọn

en: leave blank to disable password
vi_VN: để trống để vô hiệu hóa mật khẩu

en: leave empty for default welcome message
vi_VN: để trống cho thư chào mừng mặc định

en: leave empty to disable password protection
vi_VN: để trống để vô hiệu hóa bảo vệ mật khẩu

en: link that will be displayed when the virtual tour opens (must be compatible for embedding)
vi_VN: liên kết sẽ được hiển thị khi chuyến tham quan ảo mở ra (phải tương thích để nhúng)

en: link to the screencast web app that allows you to record your screen
vi_VN: liên kết đến ứng dụng web phát video màn hình cho phép bạn ghi lại màn hình của mình

en: logo displayed on top right
vi_VN: logo được hiển thị ở trên cùng bên phải

en: logo used to hide tripod on panorama image
vi_VN: logo được sử dụng để ẩn chân máy trên ảnh toàn cảnh

en: looking down
vi_VN: nhìn xuống

en: looking left
vi_VN: nhìn sang trái

en: looking right
vi_VN: nhìn bên phải

en: looking up
vi_VN: nhìn lên

en: lower values means faster view (poor quality), higher value means slow view (high quality).
vi_VN: giá trị thấp hơn có nghĩa là xem nhanh hơn (chất lượng kém), giá trị cao hơn có nghĩa là xem chậm (chất lượng cao).

en: maintain the same direction with regard to north while navigate between rooms (you must set the north position in all rooms)
vi_VN: duy trì cùng một hướng liên quan đến phía bắc trong khi điều hướng giữa các phòng (bạn phải đặt vị trí phía bắc trong tất cả các phòng)

en: manage users | manage plans | manage tours of all users
vi_VN: quản lý người dùng | quản lý kế hoạch | quản lý các chuyến tham quan của tất cả người dùng

en: mandatory variables in the mail text:
vi_VN: biến bắt buộc trong văn bản thư:

en: markers
vi_VN: Dấu

en: maximum horizontal inclination in degrees left (min 0 - max 180)
vi_VN: độ nghiêng ngang tối đa theo độ trái (tối thiểu 0 - tối đa 180)

en: maximum horizontal inclination in degrees right (min 0 - max 180)
vi_VN: độ nghiêng ngang tối đa theo độ phải (tối thiểu 0 - tối đa 180)

en: maximum vertical inclination in degrees down (min 0 - max 90)
vi_VN: độ nghiêng dọc tối đa theo độ xuống (tối thiểu 0 - tối đa 90)

en: maximum vertical inclination in degrees up (min 0 - max 90)
vi_VN: độ nghiêng dọc tối đa theo độ lên (tối thiểu 0 - tối đa 90)

en: maximum width in pixels of panoramic images. if they exceed this width the images will be resized. 0 to disable resize.
vi_VN: chiều rộng tối đa tính bằng pixel của hình ảnh toàn cảnh. nếu chúng vượt quá chiều rộng này, hình ảnh sẽ được thay đổi kích thước. 0 để vô hiệu hóa thay đổi kích thước.

en: modify payment details
vi_VN: sửa đổi chi tiết thanh toán

en: month
vi_VN: tháng

en: months
vi_VN: tháng

en: moves the view in the direction of the clicked marker
vi_VN: di chuyển dạng xem theo hướng của điểm đánh dấu đã nhấp

en: new category
vi_VN: thể loại mới

en: north
vi_VN: Bắc

en: not reachable
vi_VN: không liên lạc được

en: of
vi_VN: của

en: on your server
vi_VN: trên máy chủ của bạn

en: override transition settings for this room
vi_VN: ghi đè cài đặt chuyển tiếp cho phòng này

en: owner of the virtual tour
vi_VN: chủ sở hữu của tour du lịch ảo

en: passcode to unlock the room
vi_VN: mật mã để mở khóa phòng

en: php zip not enabled
vi_VN: php zip không được kích hoạt

en: positions
vi_VN: chuyên ngành

en: preload all panorama images for faster loading between rooms
vi_VN: tải sẵn tất cả các hình ảnh toàn cảnh để tải nhanh hơn giữa các phòng

en: presented by
vi_VN: tài trợ bởi

en: reset
vi_VN: đặt lại

en: screenshot
vi_VN: ảnh chụp màn hình

en: senables viewing of online visitors directly on the tour
vi_VN: cho phép xem trực tuyến khách truy cập trực tiếp trong chuyến tham quan

en: send an email to new users to validate their account
vi_VN: gửi email cho người dùng mới để xác thực tài khoản của họ

en: sends a notification to the specified email when the lead form is submitted
vi_VN: gửi thông báo đến email được chỉ định khi biểu mẫu khách hàng tiềm năng được gửi

en: set expiration date manually (leave empty for automatic)
vi_VN: đặt ngày hết hạn theo cách thủ công (để trống cho tự động)

en: set expiration time manually (leave empty for automatic)
vi_VN: đặt thời gian hết hạn theo cách thủ công (để trống cho tự động)

en: set only for free trial plan
vi_VN: chỉ dành cho gói dùng thử miễn phí

en: set to 0 to wait for the end of the video, otherwise set the seconds for which the video should be displayed
vi_VN: đặt thành 0 để chờ kết thúc video, nếu không hãy đặt vài giây mà video nên được hiển thị

en: sets the maximum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
vi_VN: đặt cao độ tối đa mà cạnh người xem có thể ở, theo độ.

en: sets the minimum pitch the viewer edge can be at, in degrees.
vi_VN: đặt cao độ tối thiểu mà cạnh người xem có thể ở, theo độ.

en: sets the panorama’s horizontal angle of view, in degrees (min 0 - max 360)
vi_VN: đặt góc ngắm ngang của ảnh toàn cảnh, theo độ (tối thiểu 0 - tối đa 360)

en: sets the panorama’s horizontal field of view (0 to keep default virtual tour setting)
vi_VN: đặt trường xem ngang của ảnh toàn cảnh (0 để giữ cài đặt chuyến tham quan ảo mặc định)

en: sets the panorama’s starting horizontal field of view in degrees.
vi_VN: đặt trường xem ngang bắt đầu của ảnh toàn cảnh theo độ.

en: sets the panorama’s vertical angle of view, in degrees (min 0 - max 180)
vi_VN: đặt góc ngắm dọc của ảnh toàn cảnh, theo độ (tối thiểu 0 - tối đa 180)

en: show features
vi_VN: hiển thị các tính năng

en: show help message
vi_VN: hiện thông báo trợ giúp

en: show room on list slider
vi_VN: hiển thị phòng trên thanh trượt danh sách

en: shows hidden markers when approaching them with the mouse
vi_VN: hiển thị các điểm đánh dấu ẩn khi tiếp cận chúng bằng chuột

en: shows the loading icon before loading rooms
vi_VN: hiển thị biểu tượng tải trước khi tải phòng

en: specifies pitch of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
vi_VN: chỉ định cao độ đường chân trời hình ảnh (để chỉnh ảnh toàn cảnh không san lấp mặt bằng)

en: specifies roll of image horizon (for correcting non-leveled panoramas)
vi_VN: chỉ định cuộn đường chân trời hình ảnh (để sửa ảnh toàn cảnh không san lấp mặt bằng)

en: splits the panorama image into multiple sectors and loads them in parallel to reduce loading times
vi_VN: chia hình ảnh toàn cảnh thành nhiều lĩnh vực và tải chúng song song để giảm thời gian tải

en: start the fly-in animation at the first entrance to the virtual tour
vi_VN: bắt đầu hoạt hình fly-in ở lối vào đầu tiên của chuyến tham quan ảo

en: start the virtual tour automatically on loading
vi_VN: bắt đầu chuyến tham quan ảo tự động khi tải

en: style of the POI displayed within the panorama
vi_VN: phong cách của POI được hiển thị trong ảnh toàn cảnh

en: the cart works only if snipcart is configured in the shop section of the tour
vi_VN: giỏ hàng chỉ hoạt động nếu snipcart được định cấu hình trong phần cửa hàng của chuyến tham quan

en: the file cannot be imported: system version different from the one with which the file was exported.
vi_VN: không thể nhập tệp: phiên bản hệ thống khác với phiên bản mà tệp đã được xuất.

en: the manual presentation consists in defining the order, changing the views of the rooms and add possible narrative text
vi_VN: bài thuyết trình thủ công bao gồm xác định thứ tự, thay đổi quan điểm của các phòng và thêm văn bản tường thuật có thể

en: the number of intervals between subscription billings
vi_VN: số khoảng thời gian giữa các hóa đơn đăng ký

en: they only manage the tours that are associated with them
vi_VN: họ chỉ quản lý các chuyến tham quan được liên kết với họ

en: they only manage their own tours with restrictions based on the plan subscribed
vi_VN: họ chỉ quản lý các chuyến tham quan của riêng mình với các hạn chế dựa trên gói đã đăng ký

en: time in milliseconds to wait before starting the autorotation
vi_VN: tính bằng mili giây để chờ trước khi bắt đầu tự động điều chỉnh

en: title of the information about the room contained in the block at the top left (blank to not display)
vi_VN: tiêu đề của thông tin về căn phòng chứa trong khối ở trên cùng bên trái (trống để không hiển thị)

en: title of the protect form
vi_VN: tiêu đề của biểu mẫu bảo vệ

en: to click
vi_VN: Nhấp vào đây để thay đổi kế hoạch của bạn

en: to go next room
vi_VN: để đi phòng bên cạnh

en: to go previous room
vi_VN: để đi phòng trước

en: to look around
vi_VN: để nhìn xung quanh

en: to use external payment systems or other reasons (visible only with deactivated payments)
vi_VN: để sử dụng hệ thống thanh toán bên ngoài hoặc các lý do khác (chỉ hiển thị với các khoản thanh toán bị vô hiệu hóa)

en: to zoom in/out
vi_VN: để phóng to/thu nhỏ

en: today
vi_VN: hôm nay

en: total
vi_VN: tổng

en: transition animation effect
vi_VN: hiệu ứng hoạt hình chuyển tiếp

en: transition duration in milliseconds
vi_VN: thời gian chuyển tiếp tính bằng mili giây

en: transition time before entering in this room in milliseconds
vi_VN: thời gian chuyển tiếp trước khi vào phòng này trong vài mili giây

en: transition time before entering the next room in milliseconds
vi_VN: thời gian chuyển tiếp trước khi vào phòng tiếp theo trong mili giây

en: transition zoom level before entering in this room
vi_VN: mức thu phóng chuyển tiếp trước khi vào phòng này

en: transition zoom level before entering the next room
vi_VN: mức thu phóng chuyển tiếp trước khi vào phòng tiếp theo

en: unauthorized
vi_VN: không được phép

en: unlimited
vi_VN: không giới hạn

en: upgrade completed successfully, you will now be logged out in 5 seconds
vi_VN: nâng cấp hoàn thành thành công, bây giờ bạn sẽ được đăng xuất trong 5 giây

en: use the mouse wheel or the controls to zoom
vi_VN: sử dụng bánh xe chuột hoặc các điều khiển để thu phóng

en: uses the audio track embedded in the video
vi_VN: sử dụng rãnh âm thanh được nhúng trong video

en: video displayed as background during initial loading
vi_VN: video được hiển thị dưới dạng nền trong quá trình tải ban đầu

en: view
vi_VN: lượt xem

en: virtual tour used as sample data
vi_VN: chuyến tham quan ảo được sử dụng làm dữ liệu mẫu

en: virtual tour used as template when create a new one
vi_VN: chuyến tham quan ảo được sử dụng làm mẫu khi tạo một chuyến tham quan mới

en: visitor update time in milliseconds (0 = real time). Low values can increase server utilization.
vi_VN: thời gian cập nhật của khách truy cập tính bằng mili giây (0 = thời gian thực). Giá trị thấp có thể làm tăng hiệu suất sử dụng máy chủ.

en: when the point is clicked, the map is zoomed in on it
vi_VN: khi điểm được nhấp vào, bản đồ được phóng to trên đó

en: when you change floorplan this room will be displayed automatically
vi_VN: khi bạn thay đổi sơ đồ tầng, phòng này sẽ tự động được hiển thị

en: year
vi_VN: năm

en: you can change the currency in the shop tab of the tour settings
vi_VN: bạn có thể thay đổi đơn vị tiền tệ trong tab cửa hàng của cài đặt chuyến tham quan

en: you have to run this php script as a cronjob every minute on your server for notifications requiring it to work
vi_VN: bạn phải chạy tập lệnh php này dưới dạng cronjob mỗi phút trên máy chủ của mình để nhận các thông báo yêu cầu nó hoạt động
